Home

Aktualitet

“Bëj mirë, pa pritur gjë në këmbim…”

“Një ditë një burrë ishte duke ecur përgjatë bregdetit, kur sheh një fëmijë të mbledhë diçka dhe me delikatesë ta lëshojë në det. U afrua pranë djalit dhe e pyeti se çfarë po bënte. Ai iu përgjigj: “Jam duke mbledhur yjet e detit. Disa prej tyre janë jashtë dhe nëse nuk i hedh përsëri në det, do të vdesin”. Burri iu përgjigj: “Biri im, duhet të kuptosh që deti është kilometra e kilometra të tërë i gjatë dhe në të gjenden shumë yje deti. Veprimi që po bën, është i […]

“Të gjithë kemi nevojë të prekim fundin për të kuptuar se cilët janë personat me vlerë në jetën tonë”

“Kjo vajzë është ish e dashura ime. Jemi ndarë prej 7 muajsh dhe gjatë kësaj kohe, të dy kemi krijuar jetën tonë si e dëshirojmë dhe me kë e dëshirojmë. Ajo ka pasur sukseset e saj dhe unë dështimet e mia. Kemi arritur deri aty, sa kemi folur keq për njëri-tjetrin, kemi thënë gjëra të papërshtatshme për njëri-tjetrin, ama prej 4 ditësh që kam zbuluar se situata ime ishte më e ndërlikuar nga […]

“Çdo person është përgjegjës për jetën e tij”. Kjo histori do t’ju bëjë të reflektoni gjatë…

Burri i tha gruas së tij: -“Po dal jashtë me shokët”. Ajo iu përgjigj: –“Mirë”. Pas pak orësh, djali i tha: -“Nënë, kam marrë rezultatet e provimeve të fundvitit dhe nuk janë të mira”. Aipriste të merrte një qortim nga e ëma, por për habinë e tij, nëna e tij me qetësi i tha” – “Mirë. Nëse mëson më tepër, do të mund të arrish rezultate më të mira, dhe nëse jo, do të […]

Si e përshkruajnë Ferrin fetë e ndryshme

Shumë besime fetare kanë një pikëpamje mbi jetën e përtejme, e cila përfshin një anë të errët. Por ka shumë keqkuptime mbi atë që thonë fetë e ndryshme mbi Ferrin. Është e rrallë të gjesh një konsensus midis ndjekësve të një feje me ata që e kanë braktisur fare besimin në të.  A është Ferri […]

Pse nuk na kujtohet momenti kur lindëm?

Nga Vanessa Lobue “Medical Express” Sa herë që nis leksionet mbi kujtesën në Universitetin Ratxhers, u kërkoj studentëve të mi të risjellin ndërmend kujtimet e tyre të para. Disa prej tyre flasin për ditën e tyre të parë nëklasën para–shkollore; të tjerët për një moment kur u lënduan apo kur ishin mërzitur. Disa përmendin ditën kur lindi vëllai i tyre më i vogël. Pavarësisht dallimeve të mëdha në detaje, këto kujtime kanë disa gjëra të përbashkëta:që të […]

Dom Perinjo: Si u bë një murg francez, mbreti i shampanjës

Sot është një ndër shampanjat më të kërkuara, më prestigjioze dhe me historinë më të vjetër. E megjithatë, Dom Perinjo është emërtuar sipas një njeriu me origjinë modeste:Dom PierPerinjo, një murg benediktin që e revolucionarizoi prodhimin dhe cilësinë e shampanjës, në një epokë kur verërat e rajonit ishin kryesisht të kuqe. Megjithëse shumë mite e vlerësojnë atë në mënyrë të rreme si shpikësi i […]

Showbiz

E akuzojnë për ndërhyrjet estetike, Dafina Zeqiri tregon vështirësitë e jetës së saj: Kam 15 vjet që nuk fle mirë

Pas kritikave që i kanë bërë për ndërhyrjet estetike, Dafina nuk ka duruar më dhe ka vendosur të flasë një herë e mirë rreth kësaj teme. Këngëtarja i ka kthyer përgjigje komentit të një ndjekëseje duke i thënë se botox e filler asaj i duken fare normale, pasi ka 15 vite që punon si artiste. […]

Travis Barker dërgohet në spital me ambulancë dhe Kourtney fotografohet pranë tij

Travis Barker u dërgua me urgjencë në spital të martën pasdite dhe Kourtney Kardashian ndodhej pranë tij. Bateristi i Blink-182 u fotografua i shtrirë në një barelë jashtë Qendrës Mjekësore Cedars-Sinai në Los Angeles, Kaliforni, ndërsa Kourtney e ndiqte në këmbë. Ekipi i sigurisë së saj ishte me një Range Rover të zi, duke ndjekur […]

Prezantuesja e BBC-së ndahet nga jeta pasi humb betejën me kancerin

Aktivistja e kancerit, blogerja, prezantuesja dhe ish-mësuesja, Dame Deborah James, ka ndërruar jetë në moshën 40-vjeçare. Ajo ishte duke u trajtuar për kancerin e zorrëve dhe kishte mbledhur miliona për kërkimin e kancerit. Dame Deborah, nënë e dy fëmijëve, u diagnostikua me kancer në zorrë në vitin 2016. Familja e saj e njoftoi vdekjen përmes […]

Bella dhe Gigi Hadid nuk njihen në sfilatën e Marc Jacobs

Bella dhe Gigi Hadid u transformuan totalisht për sfilatën e Marc Jacobs të vjeshtës 2022. Motrat supermodele u ngjitën në pistën e Bibliotekës Publike të Nju-Jorkut të hënën dhe nuk njiheshin, falë kokës së tyre gjysmë të rruar dhe vetullave të zbardhura. Por mos u shqetësoni: vajzat në fakt nuk qethën flokët e tyre për […]

Meghan Markle reagon pas vendimit të abortit: Ajo që ndodh me trupin tonë është thellësisht personale

Dy ditë pas rrëzimit të ‘Roe v. Wade’ nga Gjykata e Lartë, Meghan Markle dhe Gloria Steinem folën për këtë vendim për “Vogue”. Në një bisedë me gazetaren Jessica Yellin, dy mikeshat, të cilat kanë punuar së bashku për të ndihmuar në ratifikimin e Amendamentit për të Drejtat e Barabarta, folën edhe për zgjedhjet e […]

Partneri i Kiara Titos duhet të plotësojë një kusht

Ndonëse nuk ka aspak dëshirë të jetë në qendër të lajmeve rozë, Kiara Tito nuk ia del gjithmonë të të qëndrojë jashtë vëmendjes për jetën private. Së fundi, një fustan jeshi u bë shkak që moderatorja u aludua për një lidhje të mundshme me Mozzik. Por gjithçka ra poshtë pas reagimit të vetë këngëtares me […]

Receta gatimi

Tiramisù në gotë për të gjithë ata që s’kanë shumë kohë për të kaluar në kuzhinë

Përbërësit: 500 g djathë Mascarpone, 200 ml panna e ëmbël, 3 vezë fshati, 1 pako me biskota Savoiardi, 3 lugë sheqer, qumësht për të zbutur biskotat, 1 grusht mjedra, 1 grusht luleshtrydhe në copa, 2 lugë sheqer kaf, 2 lugë konjak Grand Marnier dhe lëngu i 1/2 limoni. Përgatitja: Frutat e pyllit i vendosim në një tas ku […]

Ka disa mënyra për t’i shijuar makaronat pa u shëndoshur

Makaronat nuk e shtojnë yndyrën në trup, por duhet të zgjidhni mënyrën si t’i gatuani dhe si t’i hani: kështu mund t’i konsumoni pa u ndier në faj. Të heqësh dorë nga pastat nuk është e lehtë, duke qenë se ky lloj gatimi është një nga shtyllat e dietës mesdhetare. Problemi lind nga fakti që […]

Kjo është receta më e mirë detoks, garancia për një ditë të shëndetshme

Një recetë e shëndetshme për ta filluar ditën shëndetshëm. Një përzierje e cila ka vlera të jashtëzakonshme shëndetësore, por edhe e këshillueshme për detoksikimin e organizmit. Pasi ta kesh provuar, do ta falënderosh autorin. Këtë recetë mund ta përdorësh edhe pas një pushimi në zyrë ose pas aktivitetit sportiv. Përbërësit (sa më shumë të mundesh, […]

Sorbeto me qershi , receta ideale për të luftuar vapën e së dielës

Sorbetto-t janë një zgjidhje e mirë dhe e shpejtë për në verë. Ato mund të bëhen në lloje të ndryshme, por kjo me qershi është fantastike. Përbërësit: 2 gota qershi pa bërthama, 1/2 gote me sheqer, ujë dhe gjethe borziloku. Përgatitja: Qershitë e lara dhe pa bërthamë i lini në ngrirje për një kohë të gjatë. Në […]

Makarona me sallam dhe burrata ose mozzarella të freskët

Makaronat e sotme janë shumë të thjeshta, por me shumë shije. Unë kam përdorur sallamin chorizo spanjoll që mund ta gjeni edhe në Shqipëri, por mund të përdorni edhe salçiçe ose lloj tjetër. Përbërësit: 200 g chorizo, 400 g rigatoni ( për 3-4 persona ), 1 kavanoz salcë domatesh me shije borziloku, ullinj, 1-2 burrata ose […]

Biskota me 2 pjekje

Recete nga znj Eneida Përbërësit 280gr miell 200 gr sheqer 2 vezë 60 gr gjalpë 1 lugë pluhur pjekës Pak kripë 1 lugë vaj Vanilje 1 vezë për të lyer biskotat Përgatitja Në një tas shtojmë miellin, sheqerin, pluhurin pjekës dhe kripën. I trazojmë dhe shtojmë gjalpin duke e shkrifëtuar me duar dhe vezët. Shtojmë […]

Dekor

Kate Moss ka vite që jeton në fshat, ikona e modës e ka sjellë stilin e saj edhe në enterier!

Kjo është si një përrallë! Supermodelja e viteve ’90, Kate Moss, ka jetuar në shumë kryeqytete botërore gjatë karrierës së saj të gjatë, por vitet e fundit ajo ka gjetur qetësinë e saj në një idil rural vetëm dy orë me makinë nga Londra. Ajo rregulloi një shtëpi të vjetër prej guri në Cotswolds dhe […]

Pastroni gjymin nga mineralet dhe mbetjet e grumbulluara: Bëni një përzierje të thjeshtë

Nëse çaji juaj i preferuar nuk ka shije të mirë, gjymi mund të jetë problem Megjithatë, pastrimi i gjymit dhe heqja e shtresës gëlqerore është e thjeshtë, dhe gjithçka që ju nevojitet janë disa gjëra që me siguri i keni në dorë. Sa shpesh e pastroni gjymin? Sa shpesh pastroni një gjym elektrik varet nga […]

Çfarë ndodh kur vendosni tri lugë sheqer në rrobalarëse: provojeni dhe do të mbeteni pa fjalë!

Me siguri po pyesni veten se çfarë duhet të bëjnë tri lugë sheqer që i hidhni në rrobat tuaja Doli se ky produkt tipik i kuzhinës funksionon mirë në banjë. Dhe me siguri do t’ju pëlqejë efekti i tij. Mund të shtoni edhe sheqer në një legen plot me ujë dhe të zhytni rrobat tuaja […]

Këto gjëra janë fat i keq për çdo shtëpi

Sipas besimeve Feng Shui, por edhe besimeve popullore, është më mirë të mos i mbani këto gjëra në shtëpi, pasi sjellin fatkeqësi ose mbajnë energji të keqe Këta shtatë artikuj konsiderohen veçanërisht të këqij, pasi tërheqin grindjet dhe varfërinë. Ora e thyer Gjërat e prishura duhet të hidhen nga shtëpia në përgjithësi, dhe orët e […]

Bëjeni ulësen për oborrin e shtëpisë në më pak se një orë

Blloqet e betonit dhe trarët prej druri janë materiale të zakonshme ndërtimi, por a ju ka shkuar mendja se prej tyre mund të bëni lehtësisht mobilie moderne dhe interesante për ambiente të jashtme? Me pak imagjinatë dhe kreativitet mund të transformoni një pjesë të oborrit apo tarracës në vetëm një orë me relativisht pak para. […]

8 mënyra t’ i dhënë më shumë hapësirë shtëpisë tuaj të vogël

Jo të gjithë kemi mundësitë për shtëpi të mëdha, me shumë hapësirë ku mund të vëmë gjithçka që duam. Edhe pse shumë nga synojnë hapësirën, nuk duhet harruar rehatia dhe ngrohtësia e shtëpive të vogla, të cilat me këto pak truke mund  të bëhen shumë komode dhe të mos duken të mbingarkuara.   1. Shmangni […]

Keshilla bukurie

Bella dhe Gigi Hadid nuk njihen në sfilatën e Marc Jacobs

Bella dhe Gigi Hadid u transformuan totalisht për sfilatën e Marc Jacobs të vjeshtës 2022. Motrat supermodele u ngjitën në pistën e Bibliotekës Publike të Nju-Jorkut të hënën dhe nuk njiheshin, falë kokës së tyre gjysmë të rruar dhe vetullave të zbardhura. Por mos u shqetësoni: vajzat në fakt nuk qethën flokët e tyre për […]

Për vajzat me krahë të trashë, si të visheni për t’u dukur sa më elegante

Ta duash trupin tënd, sido që të jetë ai, sigurisht do t’ju bëjë të ndiheni më mirë dhe rehat me veten. Megjithatë, nuk ka asgjë të gabuar, të pranosh se jo domosdoshmërisht të pëlqen gjithçka te vetja. Ndonjëherë, ne kemi disa pjesë që i konsiderojmë si “pikat tona të dobëta”, prandaj dëshirojmë t’i fshehim pak më […]

Psikologjia e aromave, si e ndikojnë trurin, kujtesën dhe emocionet

Aromat e ndryshme mund të përcjellin informacione shumë të rëndësishme në tru, duke pasur ndikim jo vetëm tek humori, por edhe kujtesa, sjellja dhe emocionet. Sa herë që hidhni pak parfum mbi lëkurë apo ndjeni aroma të këndshme në rruge, edhe ndonjë kujtim i njohur zë vend në mendje. Çdo gjë që duhet të dini […]

Çantat vintage, cilat janë modelet që janë rikthyer në modë?

Kush nuk i do gjërat vintage? Janë shansi për të gjetur artikuj shumë të lakmuar nga stinët apo dekadat e kaluara. Ndoshta nuk mund ta përballonit në atë kohë, ndoshta jeni të fokusuara për të blerë sende të dorës së dytë, ose ndoshta thjesht ju pëlqen emocioni i një marke të veçantë – cilado qoftë […]

Nëse je shtatshkurtër, përdor këto 5 mënyra për të veshur fundet treçerekëshe

Për vajzat shtatshkurtër, fundet treçerekëshe mund të jenë sukses ose dështim. Ndonjëherë modelet mund të ta tregojnë më shumë shtatlartësinë, por ndonjëherë mund të ndodhë edhe e kundërta. Ka gjithmonë mënyra për t’i bërë fundet treçerekëshe të funksionojnë: “Ka gjithmonë një mënyrë që i bën ato tërheqëse edhe te vajzat me shtat të shkurtër”, – shpjegon stilistja […]

Shapkat e Kim-it mund t’i quani të shëmtuara, por ajo i kthen në trend

Kim Kardashian shkoi në ndeshjen e futbollit të djalit Saint së bashku me vajzën North, e veshur me një bluzë me kapuç me logo Balenciaga (995 dollarë), streçe dhe një palë shapka me gisht që ngjanin me ato që mbahen në sallonet e thonjve. Por Kim nuk po vinte direkt nga një pedikyr; shapkat e […]

Fashion

Coral lipstick tells the world you feel happy

Many of us are conducting the bulk of our work virtually. But the sartorial etiquette of Zoom meetings is still tricky. Rocking up as you would if you were taking the bins out feels out of step. But then dressing up – clothes or face – as you would if you were having a real-life […]

French dressing is never out of style – but that doesn’t make it less annoying

obody agrees on what French female chic actually is, but everyone agrees that it’s a bit annoying. To some it’s all about the perfect understated navy blazer and a sexy fringe that falls over your eyes just so. To others it’s a fitted skirt suit and a chignon and a cloud of Chanel No 5. […]

This is Pleasing: Harry Styles sets out to ‘dispel the myth of a binary existence’

With Lady Gaga, Pharell Williams, and Selena Gomez all in on the act, the marker of success in 2021 is not a star on Hollywood Boulevard, it’s the launch of a beauty line. Trust Harry Styles to blow the rest out of the water. Yesterday, the boyband star turned cultural and style juggernaut announced the launch of Pleasing – described as […]

A shopping guide to the best … printed skirts

Find the right print – be it floral, abstract or animal – and the printed skirt can become a regular in your wardrobe. Surprisingly versatile, it can be matched with a complementary colour, downplayed with more muted tailoring or, for the real fashion-approved interpretation, contrasted with a different print on top. Renting is a way […]

Cop26: Meet nine fashion designers making real change

From upcycling to educating, Fashion Open Studio has enlisted nine pioneering designers for a series of online workshops to mark the United Nation Climate Change Conference Is it actually possible to reduce the fashion industry’s impact on the environment? Nine pioneering designers from five continents are showing that it is. Masterminding a series of solutions […]

The art of style: fashion at London’s Frieze Art Fair – in pictures

Finn Delauney, partnership manager The look: I’m wearing old Rick Owens with new Bottega Veneta boots and a Colourful Standard beanie hat. My earrings and cuff are from Shaun Leane. Usually, I have some big arm pieces by him on too. The art: I’ve come here for the weekend from Manchester to buy some art. My friend’s mum […]

World

McDonald’s to sell its business in Russia after 30 years

McDonald’s has initiated a process to sell its business in Russia after 30 years of operating its restaurants in the country in the light of Moscow’s war on Ukraine. The fast food operator said the humanitarian crisis caused by Russia’s invasion and the unpredictable operating environment meant continuing operating in Russia was untenable as it was no longer […]

Alone under siege: how older women are being left behind in Ukraine

Halyna Vasylivna lives alone in a tiny “Khrushchevka” flat. At 94, she has outlived her sons and her husband, and her grandchildren live outside the city. Her apartment, named after the Soviet leader under whom the five-storey buildings in Kyiv’s Podil district were built, is too far from the bunker so she hides in her […]

War in Ukraine Threatens to Upend Politics in Bulgaria

By invading Ukraine, Russian President Vladimir Putin may have united Europe, but he certainly has not united Bulgarians. For a government that rode to power on a wave of hope for radical change after the Boyko Borissov era, the conflict risks stirring political divisions, within society and the cabinet. A week into the invasion of […]

Week in Review: Taking Stock and Reassessing

As the war in Europe’s east trundles miserably on, countries in south-east Europe are recalibrating and reassessing everything, from defence spending to the potential impact on the economy. As part of the European solidarity effort with Ukraine following Russia’s invasion, there have been calls within the European Union to offer Ukraine formal EU candidate status, […]

Dead coral found at Great Barrier Reef as widespread bleaching event unfolds

Dead corals are being recorded in aerial surveys across the Great Barrier Reef in what the marine park’s chief scientist says is a widespread and serious bleaching event on the world heritage icon. Aerial surveys have covered half of the 2,300km reef, with the worst bleaching observed in the park’s central region off Townsville, where corals on […]

Fighting reaches central Mariupol as shelling hinders rescue attempts

Fighting has reached the centre of the besieged Ukrainian port city of Mariupol, as attempts to rescue people trapped under the rubble of a bombed-out theatre were again hampered by Russian shelling. The Russian defence ministry said its forces were “tightening the noose” around the city, and that “fighting against nationalists” was taking place in […]

Decor

A SAN FRANCISCO LANDMARK GETS A GUGGENHEIM-WORTHY MAKEOVER

Don’t get mad, get even—especially in matters of houses and ex-spouses. That seems to have been the message Mary Alice Huntington hoped to send when, in 1910, fresh off her divorce from her railroad-heir ex-husband, the San Francisco socialite built the architectural equivalent of a revenge dress. The mansion was one of the grandest the […]

THIS CHARMING LAKE HOUSE OFFERS A REFRESHINGLY CHIC TAKE ON SCANDINAVIAN DESIGN

Like the best local intel, this scoop started with a trip to the hairdresser. Minnesota children’s book writer Amanda Henke was in the process of building her dream home on Sunfish Lake, a sylvan enclave just south of St. Paul. As she sat in the salon chair, she laid out her design vision to the stylist: The […]

Australia’s national architecture award winners 2021 – in pictures

Small project architecture award Floating sauna, Derby, Tasmania. By Licht Architecture. Two gable sheds – one a changing room, the other a sauna – sit on a lake against the backdrop of quarry cliffs and rainforest. A pedestrian bridge connects the pontoon to the shore. Photograph: Anjie Blair FacebookTwitter Educational architecture award Penleigh Essendon Grammar […]

ANDRÉ LEON TALLEY ALWAYS LIVED GLAMOROUSLY

Style permeated every aspect of André Leon Talley’s life. The pioneering fashion editor, who passed away Tuesday at the age of 73 , may have been best known for his front-row appearances, quippy grandiloquence, and voluminous caftans, but decorating remained a prevailing passion—and obsession. To wit: While a student at Brown, he splurged on an Yves Saint Laurent […]

TOUR A HISTORIC—AND ECLECTIC—SEASIDE VILLA ON THE SPANISH ISLAND OF MENORCA

eagulls, ships, and crashing waves sing to the residents of Mahón, a storied town on the Spanish island of Menorca. In an 18th-century villa on one of the oldest streets in town, this seaside symphony weaves seamlessly through layers of history. The house was most recently rehabilitated by the Madrid-based designer Lorenzo Castillo for one of his […]

Cultivating calm: how gardening helps me find peace

Our columnist, thanks to an elderly neighbour, fell into tending her garden and has not stopped reaping the fruits of her labours in terms of mind, body and soul. It was the runner beans that did it. My neighbour, who is in her 90s, dropped round an envelope filled with a small handful of dried […]

Shendetesi

Simptomat e kancerit të vezoreve, shenja delikate në shpinën tuaj që tregon “qelizat e kancerit”

Studimet e fundit kanë treguar se është rritur ndjeshëm numri i pacienteve me kancer të vezoreve çdo vit. Klinika Mayo në Mbretërinë e Bashkuar thotë: “Kur kanceri i vezoreve  zhvillohet për herë të parë, ai mund të mos shkaktojë simptoma të dukshme. Kur shfaqen simptoma të kancerit të vezoreve, ato zakonisht i atribuohen problemeve të […]

Gjej pozicionin e gjumit dhe mëso çfarë po të ndodh me shëndetin

Mban qëndrimin e fetusit, fle në kurriz apo në bark? Studimet kanë treguar se zgjedhja e pozicionit të gjumit luan rol në shëndetin dhe mirëqenien. Sipas një studimi të International Journal of Sleep and Hypnosis, ata që flenë nga ana e majtë shohin më shpesh makthe. Le të shohim avantazhet dhe disavantazhet e disa pozicioneve […]

‘Ilaçi’ i ditëve të nxehta, çfarë të pish kur je dehidratuar?

Ndodh shpesh, por sidomos në këtë periudhë të vitit, kur trupi dehidratohet dhe ka gjithmonë pasoja nëse nuk trajtohet. Pas shumë daljeve e netëve jashtë, në ditëlindje a festa të ndryshme, disa njerëz mendojnë se të pish ujë, lëngje të ndryshme frutash apo lëngje për fëmijë mund ta kalosh lehtësisht dehidratimin. Por nuk është kështu. […]

Këto ushqime nuk duhet t’i konsumoni kurrë për mëngjes

Deri tani mund të keni menduar se ushqimet që po konsumoni për mëngjes janë të duhurat, por mund të keni qenë gabim. Ndoshta ushqimet që ju i mendoni perfekte për vaktin e mëngjesit nuk janë aspak të ushqyeshme, përmbajnë shumë sheqer dhe për më tepër mund t’ju bëjnë të ndiheni të uritur shumë shpejt. Më […]

Keni perioda të çrregullta ose të vonuara? Këto 6 probleme mund të fshihen në të vërtetë pas tyre

Ka shumë faktorë, nga ndryshimet në ciklin e gjumit deri te stresi, që mund të ndikojnë në ciklin menstrual. Të qenit shtatzënë është një arsye e mundshme për mungesën e menstruacioneve, por ka edhe faktorë të tjerë që ndikojnë në periodat tuaja. Shkaqet e zakonshme mund të variojnë nga çekuilibrat hormonalë deri te gjendjet serioze […]

Trompoza na rrezikon jetën, shenjat për të kuptuar nëse e keni

Mpiksja e gjakut është një grumbull qelizash dhe proteinash në gjak. Ajo ngadalëson gjakderdhjen në rast plagosjeje. Zakonisht shpërbëhet ndërsa shëroheni, por nëse formohet kur nuk është e nevojshme, mund të bllokojë pjesërisht ose plotësisht një enë gjaku. Problemet që mund të shkaktojë Një mpiksje gjaku e papritur mund të çojë në probleme serioze, madje […]