Këshillë kuzhinieri: Si të bëni që mishi i bardhë i pulës të jetë i shijshëm

Mishi i bardhë i pulës mund të jetë më i shijshëm se pjesa tjetër e mishit të pulës, prandaj shikoni se si duhet ta piqni

Mishi i bardhë shpesh është i thatë dhe për shumicën është zgjedhja më e mirë. Megjithatë, nëse dini se si ta gatuani mishin e pulës, mishi do të mbajë lëngun e vet.

Përgatitni marinadën me të cilën do të lyeni mishin të shijshëm dhe kërcëllues, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– gjysmë filxhani të vogël mjaltë,
– pak ujë,
– një lugë e vogël spec të bluar,
– dy lugë të vogla supe uthull molle,
– një lugë e gjysmë e vogël kripë,
– një lugë e vogël piper të zi.

Përgatitja:

Ngroheni furrën, përzieni përbërësit dhe futni në furrë derisa përbërja të ngrohet, përkatësisht të shfaqen flluskat në sipërfaqe.

endoseni në letër për pjekje.

Lyeni mishin me marinadën e përgatitur. Piqeni mishin rreth gjysmë ore, pastaj sërish lyeni.

Lëreni që të piqet edhe afro dhjetë minuta derisa mishi të piqet deri në fund.

Kur të jetë i gatshëm për shërbim, lyeni edhe njëherë me marinadë para se ta servirni.

Ju bëftë mirë.

Likes:
0 0
Views:
114
Article Categories:
Receta Gatimi

Comments are closed.