Aktualitet

Afrikë/ E rrallë, gjenden pesë diamante blu

Diamanti blu është një nga diamantet me të rrallë dhe më të çmuar në botë. “Pesë prej tyre u gjetën së fundmi në Afrikën e Jugut, në minierën e Cullinan-it, 40 km në lindje të kryeqytetit Pretoria”, tha pronari i tyre  Petra Diamonds Limited . Ai është shumë me fat pasi pesha e tyre varion […]

Tragjike/ Nëna e 13 fëmijëve vetëvritet

Nëna e 13 fëmijëve Mandy Gardner është gjetur e vdekur në pyll afër shtëpisë së saj në West Sussex. Sipas mjekëve 43 vjeçarja është vetvrarë shkruan The Sun. Ishte vajza e saj Natasha e cila shkroi në Instagram në atë kohë: Sot i dhamë lamtumirën e fundit nënës tonë prej engjelli.” Mandy dhe burri i saj Nathan morën […]

Kjo shenjë në iPhone tregon se dikush po të shikon

Sistemi i ri operativ për iPhone, IOS 14, ka shumë risi të dobishme për përdoruesit. Një ndër to është edhe një shenjë e verdhë apo jeshile që shfaqet në momente të caktuara në pjesën e sipërme të ekranit në anë të djathtë. Sipas inxhinierëve të Apple, kur shfaqet shenja e verdhë, kjo tregon që një […]

Një termet i fuqishëm trondit SHBA –në

Natën e së premtes në Kaliforninë jugore  është regjistruar një tërmet 4.5 shkalla Rihter. Epiqendra e tërmetit ishte dy milje në perëndim të El Monte dhe 10 milje nga Los Angeles, njoftoi Shërbimi Gjeologjik i SHBA. Lucy Jones, një sizmolog me Institutin e Teknologjisë të Kalifornisë, tha se tërmeti prodhoi “një goditje mjaft të madhe” […]

Alarmi/ 50 mësues me Covid-19 në të gjithë vendin, ja në cilat shkolla

Partia Demokratike ka njoftuar për median, këtë të shtunën, se 50 mësues janë të infektuar me koronavirus në vend, duke rrezikuar shëndetin e fëmijëve në shkolla. Sipas Albana Vokshit e cila doli për gazetarët nga selia e PD, shkollat e prekura janë: Gjimnazi “Ismail Qemali”, ku nëndrejtoresha ka rezultuar me COVID, duke infektuar edhe 2 […]

FOTO/ Merr flakë në ecje makina në Qafë Thanë

Një makinë është përfshirë nga flakët këtë të shtunë në pikën kufitare të Qafë Thanës. Burimet bëjnë me dije se automjeti tip Audi A6 është përfshirë nga flakët mesditën e sotme në momentin që ka qenë në ecje. Ndërkohë nuk ka asnjë informacion në lidhje me persona të lënduar në lidhje me këtë ngjarje. Policia […]

Sërish sot 5 të vdekur dhe 153 raste të reja nga koronavirusi

Vazhdon të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri. Në 24 orët e fundit është bërë e ditur se janë 5 qytetarë që kanë humbur jetën në spitalet Covid 1 dhe 2. Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë: COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 57 të shëruar, 153 raste te reja dhe 5 humbje jete në 24 […]

Vajza nga Afganistani shpërthen në lot pasi kapet nga policia shqiptare: S’jemi terroristë!

“Nuk dua para. Nuk dua ushqim, dua të shkoj në një vend më të mirë ku të shkollohem. Ne nuk jemi terroristë”. Kështu deklaroi një vajzë e re nga Afganistani, e cila është kapur nga policia e Pogradecit, bashkë me 5 të tjerë, pasi kishin hyrë ilegalisht në vendin tonë. Mes lotëve dhe duke u […]

Arrestimi i Fjolla Morinës, policia zbardh detaje: Iu sekuestruan armë e fishekë luftarakë, ja me kë ndodhej në mjet

Policia e Kukësit jep detaje për arrestimin e këngëtares kosovare, Fjolla Morina, ë Pikën Kufitare të Morinës, pasi u kap me armë zjarri. Policia thekson se gjatë kontrollit ka sekuestruar një armë zjarri pistolete me 23 fishekë luftarak si dhe një pistoletë çakmak. Njoftimi i policisë: Policia Kufitare e Morinës evidenton dhe godet një rast të […]

Kufiri detar/ Ministri i Jashtëm grek: Po shqyrtojmë veprimet e duhura për shtrirje me 12 milje në Jon

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, ka folur për marrëveshjen e detit me Shqipërinë, duke thënë se institucioni që ai drejton po shqyrton veprimet e duhura për shtrirjen e ujërave territoriale të Greqisë në 12 milje në detin Jon. “Në objektivat e qeverisë greke është të përcaktojmë gradualisht, në përputhje me të Drejtën Ndërkombëtare, […]

“Ja pasojat që Covid-19 lë në tru”, mjeku shqiptar në SHBA: Po prek moshat e reja, i çon pacientët deri në vetëvrasje

Neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, Gentian Toshkezi, foli në një lidhje me “Skype” në News24 lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Mjeku theksoi se situata në Filadelfia paraqitet më e qetë se në muajt e parë të pandemisë, dhe sipas tij, po shkohet drejt një normaliteti.M “Ka pasur një rënie të rasteve me […]

Aktorja Ema Andrea flet për telefonatën anonime: E egër dhe e ligë!

Aktorja e njohur, Ema Andrea, sqaroi në një lidhje me “Skype” për News24 telefonatën që i kishte ardhur një ditë nga një numër privat, ku i thoshte se është pozitive me koronavirus. Aktorja Andrea dënoi ashpër rastin, duke thënë se njerëz anonimë po marrin në telefon edhe personazhe të tjera, duke iu thënë të njëjtën gjë. Sipas […]

“Hysenbelliu Group” lançon për konsumatorët birrën e re “HB 01 premium”, format i ri dhe cilësi e lartë

Falë eksperincës së krijuar ndër vite, fabrika e birrës së parë shqiptare nën menaxhimin e ekipit të ‘Hysenbelliu Group’ ka realizuar formulën e birrës 01 Premium, me një pamje unike dhe cilësi të lartë për vitin 2020. 01 është birrë pilsen premium, e lehtë në shije, aromatike e cila përcjell freski në çdo kohë për […]

VIDEO/ Zjarr në Bashkinë e Kamzës, tym i zi e flakë në hyrje të institucionit

Një zjarr ka përfshirë këtë pardite Bashkinë e Kamzës. Ish-kryebashkiaku Xhelal Mziu publikon videon nga bashkia, ku duket tymi dhe flaka në hyrje të institucionit.   Nuk dihen ende arsyet e këtij zjarri, por pritet që zjarrfikësit të mbërrijnë në vendngjarje për shuarjen e flakëve.

“Jam me hasmëri, 3 vite më parë…”, e moshuara rrëfen dhunën: Një burrë hyri në dhomë, nisi të më godasë me grushte e shkelma

“Ishte ora 11 e natës, kur një person u fut në shtëpinë time. Nisi të më godasë në kokë me grushta e në trup. M’u hodh sipër e më zuri frymën”. Ky është rrëfimi dramatik i të moshuarës në Gjirokastër, e cila ra pre e dhunës. Ngjarja ndodhi në fshatin Palokaster. 75-vjeçarja Pina Qamo, tregoi […]

Dalin shifrat, ndërrojnë jetë 3 pacientë me koronavirus në Kosovë, 63 raste të reja infektimi

Koronavirusi iu ka marrë jetën tre pacientëve në Kosovë. Nga të dhënat e 24 orëve të fundit, Instituti i Shëndetit Publik në Kosovë raporton se janë regjistruar 63 raste të reja infektimi. Njoftimi i ISHPK: 126 TË SHËRUAR DHE 63 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK […]

Cikloni në Mesdhe pritet të shënojë kulmin më 18 shtator. Sa rrezikohet Shqipëria?

Një stuhi e fuqishme pritet të prekë vendet e Mesdheut dhe kulmi pritet të jetë më 18 shtator. Sipas meteorologëve, stuhia tropikale do të sjellë erëra të forta deri në 200 km/h dhe rrebeshe shiu. Por sa rrezikohet Shqipëria nga ky ciklon? Meteoalb bën të ditur për abcnews.al se vendi ynë mbetet në periferi të […]

Me 30 shtator fiket sinjali analog në këto qytete, ja përse duhet të zgjidhni TRING

Fiksoni datën 30 shtator sepse është afati i fundit i digjitalizimit. Po çfarë do të thotë kjo ?  Do të thotë që në ekranin e televizorit tuaj nuk do të shfaqen më pamje dhe kanale, që ju nuk do të mund të shikoni dhe shijoni asnjë film, lajme apo ndeshje nga rehatia e shtëpisë. Kjo […]

VIDEO/ Përmbytje dhe shkatërrime, cikloni ‘Ianos’ shkakton dëme të mëdha në ishujt grekë në Jon

Gadishulli i Peloponezit dhe ishujt përreth janë goditur nga stuhia e paralajmëruar ‘’Ianos’’ që ka një forcë të ngjashme me një uragan. Zakynthos, Ithaca dhe Kefalonia janë 3 ishujt ku cikloni ka lënë më shumë dëme duke shkatërruar varka në mole, përmbytje rrugësh dhe dëme të mëdha. Në orët e fundit cikloni është infensifikuar teksa […]

“Më thanë ‘ka dhe më keq’”! PD në banesën e rrënuar nga tërmeti, kryefamiljari: Tavani ka rënë komplet, duam ndihmë

Tërmeti i 26 nëntorit dëmtoi shumë familje në Shijak. Një prej tyre ishte dhe banesa e Sali Kokomanit në fshatin Gjepal në Shijak. Përfaqësues të Partisë Demokratike kanë shkuar në banesën e tij, duke parë nga afër dëmet, që vijojnë të vuajnë ende familjarët. “Stresi që u shkatoi tërmeti, u pasua nga stresi që u […]

COVID-19 shënon 30 milionë të infektuar në gjithë botën, vala rikthehet në Europë

  COVID-19 tashmë zyrtarisht regjistron 30 milionë të infektuar në gjithë botën që kanë kaluar COVID-19 prej fillimit të pandemisë vitin e kaluar në Kinë. Nuk mbeten mbrapa as viktimat, teksa 940 mijë janë shënuar deri më sot, dhe duket se së shpejti do të ketë 1 milionë viktima në gjithë botën nga COVID-19. Vendet […]

Ndërron jetë nga koronavirusi efektivi i Policisë së Tiranës, dy javë më parë humbi dhe të atin nga Covid-19

Koronavirusi i ka marrë jetën një efektivi të Policisë së Tiranës. Mësohet se ka humbur jetën efektivi Ilir Nerguti, ndërsa dy javë më parë kishte humbur edhe babain po nga ky virus i rëndë. Lajmin e bëjnë të ditur miqtë në rrjetet sociale, përfshirë edhe deputetin Halit Valteri. “Prehu ne paqe miku im, sot ne […]

Kriza në Bjellorusi, OSBE të pavarur ekspertësh për të hetuar zgjedhjet presidenciale, raporti brenda 8 javësh

Shtatëmbëdhjetë vende anëtare të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) kanë emëruar një ekip të pavarur ekspertësh për të hetuar pohimet për shkelje në zgjedhjet presidenciale të gushtit në Bjellorusi, tha Danimarka. “Në thelb, misioni ka të bëjë me kërkim llogarie ndaj autoriteteve të Bjellorusisë që janë përgjegjëse për shkeljet e rënda të […]

Agron Tanushi pranon vrasjen e kunatës: Ditën e ngjarjes më erdhën disa të rinj në shtëpi dhe…!

31-vjeçari Agron Tanushi ka dalë këtë mesditë para gjykatës, ku është njohur me masën e sigurisë, i arrestuar pak ditë më parë si autori i vrasjes së kunatës së tij, 34-vjeçares Jetmira Hasani. Gjykata e Tiranës ka caktuar masën “arrest me burg” për 31-vjeçarin Tanushi, i cili ka pranuar para togave të zeza krimin, për […]

Mediat greke: Greqia ne alarm te kuq/ (FOTO+VIDEO)

Cikloni Mesdhetar Ianos mbërriti në Greqi të enjten në mbrëmje, duke trazuar detin Jon me erëra të forta deri në 90 km/h si dhe vijën bregdetare të gadishullit të Peleponezit. Cikloi filloi pas orës 3 të mëngjesit në zonat e Peloponezit dhe veçanërisht në Ilia dhe Mesinia, duke vazhduar më pas në Atika, siç raportojnë mediat […]

“Vetëm e vdekur kthehem në Ballsh”! Rrëqethin protestuesit para MIE: Me çfarë do jetojmë? Buka nuk është politikë!

Vijon mes tensioneve të forta protesta e naftëtarëve të Ballshit para Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjetikës. Naftëtarët kanë ardhur nga Ballshi dhe kërkojnë takim me zyrtarët i MIE, lidhur me pagat e tyre, që nuk i kanë marrë prej kohësh. Një protestuese ka kërcënuar se nuk largohet nga aty, nëse zyrtarët nuk i japin sqarim, […]

Sot në Bruksel mbahet takimi i radhës Kosovë-Serbi, ja çfarë pritet të diskutohet

Sot në Bruksel do të jetë takimi i radhës ndërmjet palës kosovare dhe asaj serbe me ndërmjetësimin e emisarit special të Bashkimit Evropian për dialogun Mirosllav Lajçak. Ky i fundit ka thënë se në takimin e sotëm temë diskutimi do të jenë pretendimet financiare dhe aranzhimet për komunitetin joshumicë. Sipas tij, kryeministri i Kosovës Avdullah […]

Horoskopi për ditën e sotme, 17 shtator 2020

Dashi Tani ekzistojnë rryma të forta dhembshurie dhe ushqyese në jetën tuaj. Ajo që tradicionalisht konsiderohet energji “femërore”, duhet të jetë mjaft e spikatur në kohën tuaj. Dëgjojini zërat përreth jush me vëmendje më të madhe se zakonisht. Shmangni energjinë agresive sot. Demi Parashikohet të jetë një ditë interesante në aspektin profesional. Shanset për promovim […]

Manastirliu mesazh ngushëllimi për mjekun nga Kavaja: Nuk ja doli ta mundë virusin e rrezikshëm, i palodhur shërbeu me devotshmëri të pashoqe

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka shprehur ngushëllimet me një mesazh në rrjetet sociale ndaj familjes së mjekut nga Kavaja, Sefer Dervishi që ndërroi jetë në COVID-2. Manastirliu shkruan se me gjithë përpjekjet e kolegëve të tij tek ‘Shefqet Ndroqi’, Dervishi nuk arriti dot të mundë virusin e rrezikshëm. Për më tepër ajo vlerëson mjekun […]

Vdekja e mjekut nga Kavaja prej COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka informuar mbi vdekjen e mjekut 61- vjeçar nga Kavaja që ishte infektuar nga COVID-19. Sipas informacionit, Sefer Dervishi prej dy javësh trajtohej tek ‘’Shefqet Ndroqi’’ apo COVID-19, dhe vuante edhe nga sëmundje të tjera.   NJOFTIMI NGA MSH Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton me hidhërim të thellë ndarjen nga […]

“Sa vlerë ka jeta jonë”! Skënder Brataj mesazh prekës të birit dhe gjithë shoqërisë: Shëndetin dhe kohën s’i blejmë dot kurrë!

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, jep një mesazh mjaft domethënës, në këto kohë të vështira të përballjes me pandeminë e koronavirusit, duke kujtuar pikërisht vlerat e jetës së njeriut dhe të familjarëve e të afërmve të tij. Teksa analizon shoqërinë shqiptare, që sipas tij, është shumë egosite dhe drejton gishtin te tjetri për gjithçka, […]

Greqia nën masa të jashtëzakonshme, frikë nga cikloni “Ianos”. Ja zonat ku parashikohet të godasë

Autoritetet në Greqi kanë dhënë alarmin për ciklonin”Janos” që pritet të godasë Greqinë nga nesër pasdite. Sipas informacionit të jashtëzakonshëm të siguruar nga Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile, Nikos Hardalias, fenomeni jashtëzakonisht i rrezikshëm që do të godasë vendin është një “ciklon mesdhetar”. Ky është një fenomen relativisht i rrallë që po tenton të bëhet […]

“Nga Dukati deri në urën e Palasës për 10 minuta”/ Shpallet fituesi. Ja kompania që do ndërtojë tunelin e Llogarasë

Bashkimi i operatorëve ekonomikë iC Consulenten Ziviltechniker GESmbh, kompani inxhinierike e regjistruar në Austri, ELEA iC d.o.o dhe IBE d.d svetovanje, projektiranje in inzeniring – kompani inxhinierike regjistruar në Slloveni, dhe SEED Consulting sh.p.k. dhe “InfraKonsult” sh.p.k., kompani lokale, është përzgjedhur si kompania fituese për projektin e metodologjisë për ndërtimin e Tunelit të Llogarasë. Komisioni […]

Raporti i OBSH: Ja vendet ku ju rrezikohet më shumë jeta

Pandemia e koronavirusit e ka shtuar rrezikun për emigrantët. Ajo e ashpërson edhe më shumë jetesën e afër 80 milionë refugjatëve dhe të dëbuarve të prekur nga krizat dhe eksodi në të gjithë botën. Sidomos më të prekurit nga mbyllja e kufijve janë punëtorët sezonalë, shkruajnë autorët e studimit, që publikohet nga Aleanca “Zhvillimi ndihmon” […]

Barbados shkëputet nga Mbretëresha Elizabetë ll, ishulli i Karaibeve do të shpallet Republikë, qeveria: Lëmë pas të shkuarën koloniale

Barbados në 55- vjetorin e Pavarësisë do të shkëputet përgjithmonë nga Mbretëresha Elizabetë ll. Ishulli i vogël në pellgun e Karaibeve do të shpallet për herë të parë Republikë për t’u shkëputur nga kolonizimi i Britanisë së Madhe Qeveria e Bardabosës ka lajmëruar se Mbretëresha e Elizabetës ll do të largohet nga posti i kreut […]

“Benz-i” përplaset “kokë më kokë” me mjetin e OSHEE në Berat

BERAT Një aksident i rëndë rrugor ka ndodhur këtë pasdite në aksin nacional Berat-Urë Vajgurore. Gazetarja Eneida Petova raporton për “BalkanWeb” se dy mjete janë përplasur kokë më kokë me njëri-tjetrin, në fshatin Moravë. Në pamjet që sjell në redaksinë e “BalkanWeb” gazetarja Petova shihet se mjetet janë shkatërruar, duke lënë të plagosur rëndë tre persona. Të plagosur kanë […]

Manastirliu jep shifrën e të shëruarve: Ja sa qytetarë fituan betejën me COVID-19 në 24 orët e fundit

Para përditësimit të të dhënave të COVID-19, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Maanstirliu ka zbuluar shifrën e të shëruarve në 24 orët e fundit. 65 qytetarë kanë fituar tashmë betejën me COVID-19. Kjo shifër shënon një rritje të numrit të të shëruave, teksa rekordi mbetet ai i 1 shtatorit, kur 227 pacientë fituan betejën me COVID-19, […]

Shenja jete në retë acide të Venusit

Astronomët njoftuan sot se kanë identifikuar molekula të rralla në retë e Venusit, që japin prova për shenja jete në fqinjën më të afërt planetare të Tokës. “Retë e Venusit përmbajnë fosfinë në një përqendrim prej rreth 20 molekulash në çdo një miliard”, vlerësuan studiuesit nga Britania e Madhe, Japonia dhe SHBA-ja. “Llogaritjet duket se […]

U akuza për ngacmim seksual ndaj një 16-vjeçari, gjykata e Beratit liron të moshuarin

Gjykata e Beratit jep masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për pedofilin 66-vjeç Romeo Oço. 66-vjeçari Romeo Oço, i arrestuar për “ngacmim seksual” ndaj një 16-vjeçari ka dalë sot në Gjykatën e Rrethit të Beratit për t’u njohur me masën e sigurisë ndaj tij. Ai ka mbërritur në gjykatë nën masa të rrepta sigurie dhe seanca […]

U mbyll pas rastit me COVID-19, Ambasada shqiptare në Athinë: Ja kur rinis puna

Pas mbylljes së punës në ambasadën shqiptare në Athinë për shkak të një punonjës rezultoi pozitiv me COVID-19, vjen një reagim nga ky institucion. Ambasada teksa ka sqaruar situatën, thekson se puna do të vijojë të jetë e pezulluar deri në marrjen e përgjigjeve për të gjithë punonjësit e saj. Përmes një njoftimi në faqen […]

Vrau ish-kunatën me pushkë pas konflikteve për shtëpinë, i riu ende në arrati. Merret në mbrojtje familja e autorit

Vijon të jetë ende në arrati autori i vrasjes së 34-vjeçares Jetmira Hasani mbrëmë në Bathore. Gazetarja Dorjana Bezat raporton për ‘BalkanWeb’ se 31-vjeçari Agron Tanushi akuzohet se për motive të dobëta ka vrarë me armë zjarri pushkë, ish-kunatën. Po ashtu raportohet se vrasja është kryer me 1 armë zjarri pushkë, me bajonetë, ndërkohë që […]

Ndërrojnë jetë 3 pacientë me koronavirus në Kosovë, konfirmohen 76 raste të reja infektimi

Koronavirusi ka marrë tre jetë njerëzish në Kosovë, gjatë 24 orëve të fundit. Instituti i Shëndetit Publik në Kosovë raporton se janë konfirmuar pozitivë 76 persona, duke e çuar në 14 839 numrin total të infektimeve. Njoftimi i plotë: 165 TË SHËRUAR DHE 76 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e […]

Shpërthimi në Tiranë/ Drejtori i Traumës për ‘’News24’’: Gjendja e Preng Gjinit është e vështirë, por më ndryshe nga momentet e para kur erdhi në spital

Drejtori i Spitalit të Traumës në Tiranë, Arben Zenelaj në një lidhje telefonike me studion ne News24 ka raportuar për gjendjen e Preng Gjinit, i plagosur rëndë nga atentati me lëndë plasëse në Tiranë. Zeneli thotë se gjendja e të plagosurit është e vështirë për jetën, por më ndryshe nga çfarë ishte në momentin që u paraqit. […]

Rebani Jaupaj sqaron atentatin me lëndë plasëse ndaj Preng Gjinit: Makina u hodh në erë për hakmarrje. Po hetojmë jashtë Tiranës

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupi në një prononcim për mediat dha informacionin zyrtar për shpërthimin e fuqishëm në Tiranë. Ai konfirmoi se makina e Preng Gjinit u hodh në erë me lëndë plasëse. Po ashtu Jaupi u shpreh se ka dyshime të forta që kjo ngjarje të ketë ndodhur për hakmarrje. “Në orën […]

Shpërthimi në Tiranë, i plagosur edhe një shtetas italian, dërgohet me urgjencë te ‘Trauma’

Detaje të reja zbardhen nga shpërthimi i fuqishëm me tritol në Tiranë, ku iu bë atentat shtetasit Preng Gjini. Mësohet se nga shpërthimi i fortë ka mbetur i plagosur edhe një shtetas italian, i cili ka qenë kalimtar në zonën, kur ka ndodhur ngjarja. Siç deklaroi drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, italiani i […]

Vrasje brenda familjes në Bathore, kunati vret kunatën pas konfliktit

Një ngjarje e rëndë sapo ka ndodhur këtë mbrëmje në zonën e Bathores, në Kamëz. Një vrasje brenda familjes është raportuar në këtë zonë. Gazetarja Dorjana Bezat raporton për “BalkanWeb” se kunati ka vrarë kunatën, pas një konflikti në familje. Nuk dihen ende shkaqet dhe rrethanat e konfliktit mes familjarëve, që kanë çuar në ekzekutimin tragjik të […]

Shpërthimi i fuqishëm tek ”Vasil Shanto” në Tiranë, shoferi i automjetit dërgohet në gjendje të rëndë në spital

Shoferi i plagosur tek shpërthimi në Tiranë dërgohet në spital. Një automjet ka shpërthyer tek kjo rrugë e njohur e kryeqytetit, teksa BalkanWeb mëson se mund të jetë një atentat dhe viktima ndodhet brenda makinës. Nuk dihen ende shkaqet e këtij shpërthimi që mund të jetë një aksident, por që u dëgjua mjaft larg në […]

Kosova shënon vetëm 1 viktimë nga COVID-19 në 24 orët e fundit, regjistrohen 71 raste të reja

Kosova ka regjistruar vetëm një viktimë nga COVID-19 në 24 orët e fundit. Nga 608 raste të reja janë regjistruar 71 të infektuar. Ndërkohë i lartë ka qenë numri i të shëruarve, 199 të tillë së fundmi. Nga rastet e reja, kryesimin e mban Prishtina, kurse qytetet e tjera kanë më pak se 10.   […]

Mesazhi i parë si ministre, Evis Kushi

Ministrja e sapoemëruar e Arsimit, Evis Kushi ka reaguar për herë të parë në rrjetet sociale në lidhje me detyrën e re. Në një mesazh në ‘Facebook’ Kushi teksa falënderoi ata që e kanë mbështetur, pohoi se kjo sfidë për të tashmë është një tjetër provim i vështirë. Ishte vetë Besa Shahini që e njoftoi […]

Lëkundje tërmeti në veri të vendit, ja magnituda dhe epiqendra

Lëkundje tërmeti në veri të vendit. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit epiqendra është 11 km nga qyteti i Lezhës dhe 6 km në veri të Rubikut. Lëkundjet janë ndjerë në orën 13:35 ndërsa magnituda është 3.1 e shkallës Rihter. Kujtojmë se dhe të dielën një tjetër lëkundje e fortë tërmeti shkundi Lezhën. […]

Greqia shtyn masat, kufiri me Shqipërinë i mbyllur deri më 30 shtator

Greqia do të vijojë të mbajë mbyllur kufirin me Shqipërinë deri më 30 shtator. Pak më parë është marrë vendimi në Fletoren Zyrtare dhe Greqia ka shtyrë edhe njëherë masat për sa i përket situatës nga COVID-19. Ndërkohë rregullat vijojnë të jenë të njëjta, teksa nga pikat kufitare lejohet të hyjnë për në Greqi shtetasit […]

Shkatërrimi i kampit të refugjatëve në Greqi, zbulohet grupi afgan i zjarrvënësve, 5 në pranga, mes tyre dy të mitur

Zbardhet grupi i zjarrvënësve në kampin e refugjatëve të Morias në Greqi që la pa strehë 13 mijë njerëz. Një grup afganësh ishin zjarrvënësit e kampit të mbipopulluar që brenda një nate u shkretua totalisht nga flakët. Të gjithë të rinj, madje mes tyre dhe dy të mitur 17- vjeçarë i vunë flakën çadrave që […]

Nisja e vitit të ri shkollor, MSh apel mësuesve: Epidemiologët tanë në terren, në rast se dyshoni…

Ndërsa u bënë me dije shifrat e të infektuarve me Covid 19 në vendin tonë, Ministria e Shëndetësisë ka një apel edhe për mësuesit në këtë fillim viti shkollor. Sipas Msh-së, mësuesve ju takon të bëhen bashkëpunues dhe të njoftojnë koordinatorët e shkollës për çdo rast tyë dyshimtë që mund të kenë. “Ministria e Shëndetësisë […]

Bilanci i Covid 19/ MSh: Në 24 orët e fundit humbin jetën 2 pacientë, 152 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë bën me dije rastet e të prekurve me Covid 19 në vendin tonë. Në 24 orët e fundit mësohet se janë 152 të infektuarit dhe 52 të shëruarit. Po ashtu konfirmohet se kanë humbur betejën me sëmundjen 2 pacientë, një 57 vjeçar dhe një 65 vjeçare nga Tirana, me sëmundje të bashkëshoqëruese. […]

Gjeni qytetin tuaj 750 milion vjet më parë në “Globin e Tokës së Lashtë”

Një hartë interaktive mund t’ju tregojë se ku ishte qyteti juaj në Tokë, 750 milion vjet më parë. Për shkak të pllakave tektonike të Tokës që lëvizin përgjatë historisë së saj 4.5 miliardë vjeçare, qyteti juaj i lindjes ka bërë ndoshta më shumë udhëtime sesa ju. Kjo hartë që gjendet në internet quhet Globi i […]

Pamje apokaliptike nga Ankaraja, stuhia plagos 6 qytetarë

Një stuhi e fríkshme rëre goditi Ankaranë të shtunën ndërsa zyrtarët thanë se gjashtë persona ishin lënduar si pasojë e erës së fortë. Një video spektakolare e ndarë nga zyra e kryebashkiakut, tregonte një re tymi gjigande që gllabëronte ndërtesat. Një tjetër video e postuar në mediat sociale nga drejtoria e përgjithshme e meteorologjisë, tregonte […]

Valentina Leskaj merr detyrën e re, bëhet pjesë e Bordit Këshillues të Lëvizjes Kundër Anti-Semitizmit

Ambasada e Izraelit në Tiranë lajmëron sot me anë të një postimi në Facebook se Lëvizja kundër Anti-Semitizëm (CAM) njoftoi sot se ish-ministrja e qeverisë shqiptare, Valentina Leskaj është bashkuar me Bordin e saj Këshillues. Në njoftim theksohet se: Leskaj bëhet anëtari i parë mysliman i bordit dhe bashkohet me një listë mbresëlënëse të këshilltarëve […]

Shqipëria në 24 orët e fundit: 167 raste të reja, 46 të shëruar dhe katër viktima nga Covid

Ministria e Shëndetësisë tha sot se në 24 orët e fundit janë kryer 862 testime prej të cilëve 167 janë konfirmuar si raste të reja me koronavirus. Gjithashtu, në të dy spitalet dedikuar Covid-19 në Tiranë kanë ndërruar jetë 4 qytetarë. Ndërkohë, në 24 orët e fundit 46persona e kanë fituar betejën me koronavirusin. *** […]

Ja si eshte diamanti 102 karat i cili del në ankand nga Sotheby’s

Një diamant i bardhë në formë ovale dhe 102 karatë do të shitet në ankand më 5 tetor në Hong Kong nga shtëpia e ankandeve ”Sotheby’s” që, e sigurtë në fuqinë e tregut, nuk ka vendosur çmim dysheme dhe nuk ka marrë garanci. ”Sotheby’s” nuk ka dhënë vlerësim zyrtar për këtë diamant prej 102,39 karatësh […]

Me maska, turne e protokoll sigurie kundër COVID-19, nis sot viti i ri shkollor, rreth 480 mijë nxënës në bankat e shkollave

Nis sot viti i ri shkollor 2020-202, ku rreth 480 mijë nxënës do të ulen në bankat e shkollave, ndonëse në një situatë aspak të zakonshme. Për shkak të situatës nga pandemia e koronavirusit, në shkolla do të ndiqen një protokoll i veçantë sigurie, në mënyrë të tillë që të minimizohet përhapja e COVID-19. Kështu, […]

Ish-deputetja e PD-së denoncon live: S’duhet të rrisim breza covid, kaos total

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi ka denoncuar sot publikisht se në disa shkolla ka ka mësues të infektuar me koronavirus. E ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në ‘News24’ Vokshi pohoi se disa prindër kanë denoncuar pranë PD-së se në shkollën Petri Nini Luarasi ka mësues të infektuar me COVID-19. Ajo theksoi se shkollat, bashkë me […]

Drejtori i ASCAP sqaron protokollin: Rastet kur prindërit s’pranojnë t’i sjellin fëmijët në mësim

Drejtor i Agjencisë për Sigurimin e Cilësisë në Arsimin Parauniversitar, Gerti Janaqi pohoi se dita e parë e shkollës në të gjithë vendin ishte e qetë, ndërkohë që problematikat janë vërejtur jashtë ambienteve të këtyre institucioneve. Në një lidhje skype për rubrikën ‘Opinion’ në ‘News24’ Janaqi pohoi se problematikat janë shkaktuar në disa raste si […]

Shërohet nga koronavirusi, Silvio Berlusconi lë spitalin: Ishte prova më e vështirë e jetës sime

“Faleminderit të gjithëve, ishte prova më e vështirë e jetës sime”. Këto kanë qenë fjalët e ish-kryeministrit italian, Silvio Berlusconi duke lënë spitalin San Raffaele në Milano pas 11 ditësh i shtruar. ‘Edhe këtë herë ia hodha paq”- ka shtuar më tej Berlusconi duke i bërë të gjithëve një apel për të mos nënvlerësuar rreziqet […]

I ngacmoi seksualisht të bijën 17-vjeçare, babai sherr me grushte me lushnjarin, përfundojnë të dy në spital

Policia e Lushnjës kanë arrestuar një 54-vjeçar, të akuzuar për plagosje të rëndë me dashje. Në pranga ka rënë shtetasi Xh. B., pasi sipas uniformave blu, ka goditur me grushte një 43-vjeçar, me motivin se i ka ngacmuar seksualisht vajzën e tij të mitur 17 vjeçe. Gjithashtu, në pranga ka rënë edhe 43-vjeçari N. Ç., i […]

Të dhënat e fundit nga Kosova, ndërrojnë jetë 4 pacientë me koronavirus, konfirmohen 55 raste të reja

Kosova vijon të shënojë shifra të larta infektimesh dhe viktimas nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Instituti i Shëndetit Publik në Kosovë raporton se kanë humbur jetën katër pacientë të infektuar, si dhe janë regjistruar 55 raste të reja. Njoftimi i plotë: 150 TË SHËRUAR DHE 55 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të […]

Arsimi 9-vjeçar, në shkollë 126 mijë nxënës më pak se një dekadë më parë

Numri i nxënësve në shkolla është duke u tkurrur me shpejtësi dhe kjo është më e dukshme në arsimin 9-vjeçar. Rënia e lindshmërisë dhe emigracioni i lartë janë dy faktorët që po zbrazin shkollat, dhe do të bëhen sfidë për zhvillimin e qëndrueshëm të vendit. Sipas të dhënave të INSTAT, numri i nxënëseve në arsimin […]

Presidenti Meta apel në ditën e parë të shkollës: Jam shumë i shqetësuar që…

Presidenti Ilir Meta, bashke me urimin per nje vit te mbare shkollor, e me mesazh drejtuar mesuesve, prinderve dhe nxenesve, ndan sot shqetesimin e madh per shume te rinj qe duan te largohen nga vendi, e per fenomenin e shpopullimit si nje emergjence kombetare. Me nje mesazh ne faqen e tij ne Facebook, kreu i […]

Po ndërtohet qyteti i parë anti-Covid, por si do të duket dhe pse quhet kështu

Një qytet i ri anti-COVID po planifikohet të ndërtohet në Kinë. Qyteti do të krijohet me qëllim që njerëzit ta kenë jetën më të thjeshtë në raste pandemie, kur izolimi do të jetë i nevoojshëm. Arkitektët spanjollë Guallart fituan një konkurs për ta ndërtuar këtë qytet në Xiong’an. Shpresa është se do të jetë një […]

Ai quhet Diamanti i Bardhë i Përsosur, është ëndrra e shumë femrave dhe kushton…

Një diamant i rrallë mbi 100 karat, i cilësuar ndryshe Diamanti i Bardhë i Përsosur muajin e ardhshëm pritet të dalë në shitje në Shtëpinë e Ankandeve, Sotheby’s. Ai konsiderohet si një nga diamantet më të rrallë dhe pritet të arrijë vlerën e 12-30 milionë dollar. Vetëm shtatë Diamante të Bardhë të Përsosur, mbi 100 […]

“Kam qarë”; Lufta e nënë Marianës me COVID-19 dhe historia e shpresës që përcjell

Trishtimi që na pushton të gjitha herët që dëgjojmë dhe lexojmë për jetë të humbura, kalon kur dëgjojmë rastet e shëruara dhe akoma më tepër ndjejmë shpresë edhe kur moshat disi të mëdha fillojnë luftën me COVID-19. Këtë herë na gëzon nënë Mariana, e cila fatmirësisht ka fituar betejën me sëmundjen. Në një video të […]

Para se të bëni plane për fundjavën, shikoni motin

Paraditja në vendin tonë do të jetë me kthjellime në ultësirën perëndimore dhe me vranësira kalimtare ne zonat malore, por orët vijuese do te shtojnë vranësirat ne territorin shqiptar, ku me te theksuara vranësirat do te jene ne zonat veriperëndimore duke krijuar mundësi te pakat për reshje te izoluara. Temperaturat e ajrit do te rriten […]

Lajmërimi zyrtar i Aeroportit të Tiranës, nesër 22 fluturime

Për të gjithë personat e interesuar në lidhje me udhëtimet që do të zhvillohen nesër, Aeroporti i Tiranës lajmëron se datën e nesërme do të kryhen plot 22 fluturime. Theksohet sërish se masat anti – COVID duhet të respektohen në mënyrë rigoroze.   Njoftimi i plotë nga TIA: 22 Fluturimet e konfirmuara për datën 12.09.2020 […]

Pëllumb Pipero tregon se kur do çlirohemi nga pandemia: “Ju them lajmet e mira”

Mjeku Pëllumb Pipero u shpreh se nga fusha e prodhimit të vaksinës ka lajme të mira. Sipas tij, “bota për një vit ose një vit e gjysmë do çlirohet nga kjo pandemi”. Pipero tha se virusi tregoi gjatë verës se nuk është i ndjeshëm ndaj temperaturës, por tha se nga hemisfera jugore shfaqen shenja pozitive. […]

Vdes në moshën 82-vjeçare aktorja Diana Rigg. Njihet për rolet te “James Bond” dhe “Game of Thrones”

Diana Rigg, aktorja e famshme për rolet e saj si Emma Peel në serinë filmike, The Avengers dhe Olenna Tyrell në serialin Game of Thrones, ka vdekur në moshën 82-vjeçare. “Ajo ka vdekur paqësisht në mëngjesin e hershëm sot. Ajo ka qenë në shtëpi me familjen e saj, e cila ka kërkuar privatësi në këtë […]

Covid 19/ Finlanda lehtëson kufizimet e udhëtimit. Ja rregullat e reja

Qeveria finlandeze njoftoi sot se do të lehtësojë kufizimet e udhëtimit të ndërmarra për të frenuar përhapjen e COVID-19, përfshirë ngritjen e pragut për rregullat e vetëkarantinimit. “Që nga 19 shtatori, Finlanda do të aplikojë një prag prej më e shumta 25 infeksione të reja COVID-19 për 100 000 banorë brenda një periudhe dyjavore, për […]

Si i shpëtoi shkrimtarja e njohur tragjedisë së 11 shtatorit 2001 te Kullat Binjake

Shkrimtarja Sarah Ferguson i ka shpëtuar me shumë fat sulmit terrorist në kullat binjake në 2001-shin. Ajo ndodhej në qytetin amerikan sepse kishte disa takime me 11 Shtator të atij viti. Pasi kishte zhvilluar një intervistë për NBC, shkrimtarja ishte nisur për një takim me një organizatë bamirëse, zyrat e së cilës ndodheshin në katin […]

Pamjet që po shokojnë botën! Fëmijët flenë në rrugë pas djegies së kampit në Greqi (Foto)

Pasi zjarret rrafshuan të enjten kampin e Lesbos-it në Greqi, mijëra emigrantë janë aktualisht të pastrehë. Qeveria greke u shpreh se do të duhen ditë për të gjetur strehim për ta. Emigrantët vijojnë të kalojnë orë tmerri në Greqi duke fjetur në trotuare, ndërsa të tjerë kanë udhëtuar drejt fshatrave më të afërt për të […]

Rrëzohet shtylla në Gjirokastër, disa pallate mbeten pa energji elektrike

Një shtyllë elektrike është rrëzuar në qytetin e Gjirokastrës. Shtylla është rrëzuar tek nënstacioni i vjetër elektrik i qytetit jugor. Zjarrfikëset kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për shkak se prej telave të këptur ka marrë zjarr bari përreth shtyllës. Por ndërkohë disa pallate në Gjirokastër kanë mbetur pa energji elektrike derisa shtylla të rivendoset.  

Flet djali që bëri vaksinën anti-Covid: U zgjova në orën 02:00 të mëngjesit dhe…

Një vullnetar, që bëri vaksinën kundër koronavirusit të Oxford AstraZeneca, ka treguar simptomat që shfaqi më pas. Ai ka treguar se pas vaksinën ka pasur ethe, të dridhura, dhimbje koke dhe lodhje 14 orë pas vaksinimit. AstraZeneca njoftoi të martën se studimet e vaksinës ishin ndërprerë, pasi një prej personave të vaksinuar në Mbretërinë e Bashkuar […]

Tjetër marrëveshje historike në Lindjen e Mesme, Trump: Izraeli dhe Bahrejni pajtohen për paqe, vendi i dytë arab brenda 30 ditëve

Një tjetër marrëveshje historike është arritur në Lindjen e Mesme teksa Izraeli dhe Bahreini janë pajtuar për paqe. Lajmin e ka bërë të ditur Presidenti i SHBA DOnald Trump i cili e cilësin si një marrëveshje tjetër historike në Lindjen e Mesme. ‘’Një tjetër përparim HISTORIK sot! Dy miqtë tanë të mëdhenj Izraeli dhe Mbretëria […]

Fillimi i shkollës në kushtet e COVID-19, drejtoresha e OBSH në Tiranë: Familjet s’kanë pse tensionohen, fëmijët përshtaten, mund të kthehet në model për të rriturit

Drejtoresha e OBSh në Tiranë, Dr. Bettina Menne ka dhënë një mesazh lidhur me fillimin e shkollave në Shqipëri krahas pandemisë së COVID-19. Përveç masave që duhen ndjekur tashmë në mjediset shkollore, Menne bën apel që familjet dhe prindërit mos ndihen të tensionuar që fëmijët e tyre po kthehen në shkolla dhe rrezikohen nga COVID-19. Sipas […]

“Jam më rehat vetëm”, ja nga cilat shenja nuk duhet të keni shumë pritshmëri

Dashi Nuk ka frikë nga vetmia. Nëse ka një partner aq më mirë, ai ka shumë për të ndarë dhe për të kaluar. Nëse nuk ka njeri pranë tij, ai mund të përshtatet në mënyrë të përsosur me situatën . Nga kjo pikëpamje ai është një luftëtar, i cili nuk ka frikë nga asgjë dhe […]

Në kujtim të 11 shtatorit 2001; 20 FAKTE që nuk i di askush, 19 vite pas rrëzimit të KULLAVE BINJAKE

-Në 102 minuta, saktësisht 2,977 njerëz u vranë në sulmet në New York City, Washington dhe Shanksville, Pennsylvania. -Nga këto, 343 ishin zjarrfikës, 23 ishin oficerë policie të New Yorkut dhe 37 ishin oficerë në Autoritetin Portual të New York-ut. -Mosha e viktimave varionte nga 2 vjeç në 85 vjeç. -80% e viktimave ishin burra. […]

“Ajo është njëlloj si fëmijët e tjerë”, princesha Charlotte filloi shkollën dhe prindërit e saj kanë marrë këtë vendim

Pas shumë muajve mësim online, edhe në Britaninë e Madhe pritet që të hapen së shpejti shkollat, e sigurisht që mes mijëra fëmijëve të entuziasmuar për rikthimin në realitetin e përditshëm bëjnë pjesë edhe princesha Charlotte dhe princi George. Vajza e vetme e familjes do të shkojë sivjet në klasë të parë, dhe sikundër i […]

ONE TELECOMMUNICATIONS paraqitet zyrtarisht

Telekom Albania tashmë është ONE Telecommunications, dhe kështu nis një epokë e re për operatorin e parë të telefonisë celulare në vendin tonë. Ky ndryshim i rëndësishëm u bë dje i ditur nga aksionerët e kompanisë, dhe përparësitë janë menjëherë të dukshme. Elvin Guri, aksioneri më i madh i ONE Telecommunications, u shpreh se tani […]

COVID-19, gjysma e japonezëve ndihen më mirë pas pandemisë

Pothuajse gjysma e popullsisë së Japonia thotë se ndihet në gjendje më të mirë pas pandemisë, për shkak të masave paraprake të marra gjatë urgjencës shëndetësore dhe përmirësimit të përgjithshëm të mënyrës së jetesës, sipas një sondazhi online të grupit ”Meiji Yasuda”, i cili intervistoi 5 640 persona, 48,1% e të cilëve thonë se ndihen […]

I gjetën automatik në banesë dhe qarkullonte pa patentë, policia arreston 17-vjeçarin në Urë Vajgurore

Një 17-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi u kap me armë zjarri pa leje në banesë dhe qarkullonte me mjet pa leje drejtimi. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se bëhet fjalë për shtetasin me inicialet Xh. S., banues në lagjen “28 Nëntori” të Urës Vajgurore. Shërbimet e Policisë, pas informacioneve të […]

Ekspertja e ISHP: Situata nga COVID-19 në qëndrueshmëri

Ekspertja e ISHP Eugena Tomini ka folur në News24 për situatën në vend nga COVID-19. Tomini tha se situata për momentin është qëndrueshmëri por kujtoi se ka një kthim të administratës në funksion të plotë dhe nxënësit në shkollë. “Deri tani nga monitorimi është e njëjta situatë e paraqitjes së situatës pozitive. Jemi në 18% të pozitivitetit. […]

Shpresë në Greqi, vendi i parë në Evropë që blen 200 mijë teste të shpejta anti-Covid, ja si do të përdoren

Ministria greke e Shëndetësisë ka vendosur të blejë 200 mijë teste të shpejta kundër koronavirusit. Sipas njoftimit të ministrisë greke, antigjenet e shpejta, të cilat Greqia është një ndër vendet e para në Evropë që i merr, do të përdoren sipas udhëzimit të shkencëtarëve të Komitetit të Ekspertëve, si në praktikën e përditshme klinike, gjatë […]

Çifti përlot botën para se të vdiste nga koronavirusi, i thanë ‘lamtumirë’ njëri-tjetrit dhe…

Një çift nga Karolina e Veriut kanë ndërruar jetë brenda pak minutave si rezultat i COVID-19, dhe atë duke ia mbajtur dorën njëri-tjetrit, shkruan New York Post. Johnny Lee Peoples, 67-vjeç dhe gruaja e tij Cathy Darlene Peoples, 65, ndërruan jetë nga koronavirusi pas plotë një muaji betejë me COVID-19 në spitalin e Salsburyt, transmeton […]

Ndërrojnë jetë 5 pacientë me Covid-19 në Kosovë, konfirmohen 50 raste të reja infektimi

Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë nga koronavirusi pesë pacientë kosovarë. Instituti i Shëndetit Publik të Kosovës raporton se në këto orë janë konfirmuar 50 raste të reja infektimi. Njoftimi i ISHPK: 117 TË SHËRUAR DHE 50 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe […]

Mjeku flet për gjendjen e ish-kryeministrit italian

“Ngarkesa virale e tamponit nazofaringal të Berlusconit ishte aq e lartë sa që në mars-prill, sigurisht që nuk do të kishte pasur rezultatin që ka tani. Do të kishte vdekur?! Sigurisht që po dhe këtë gjë ai e di”. Këto kanë qenë fjalët e mjekut personal të ish-kryeministrit Silvio Berlusconi, Alberto Zangrillo, duke folur për […]

Ishin mes 3 mijë viktimave, kush janë tre shqiptaro-amerikanët që humbën jetën në sulmin e 11 shtatorit

Në mbarë botën dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës sot përkujtohen rreth 3 mijë viktimat e 19 vjetëve më parë, kur dy Kullat Binjake u shkatërruan nga dy aeroplanë të përdorur si kamikazë nga terroristët e “Al Qaida”-s. Në mesin e viktimave që humbën jetën ishin edhe tre shqiptaro-amerikanët: Simon Dedvukaj, Mon Gjonbalaj dhe […]

Shihni pamjet nga Infektivi kur transportohet një e burgosur me COVID-19

Fotot që shihni vijnë nga spitali Infektiv, ku trajtohen të sëmurët me koronavirus. “BalkanWeb” mëson se furgoni i kuq që shihet në pamjet në fjalë ka transportuar një te burgosur femër, e cila rezulton e infektuar me koronavirus. Ndërkohë, aty pranë shihet dhe një polic, i cili përveç armës, është pajisur dhe me veshjen speciale, […]

Zjarri shkrumbon kurorën me ullinj pranë qendrës spitalore te Elbasanit

Zjarr shkrumbon me qindra ullinj shekullor në kurorën e gjelbër të Elbasanit. Gazetari Fatmir Popja raportoi për “BalkanWeb” se zjarri ka përfshirë prej mesditës kurorën me ullishta pranë qendrës spitalore të Elbasanit. Zjarri sipas burimeve zyrtare dyshohet se ka qenë i qëllimshëm dhe ka përfshire një sipërfaqe te konsiderueshme duke shkrumbuar disa qindra ullinj shekullorë. […]

Sërish shifra të larta nga koronavirusi në Kosovë, ndërrojnë jetë 7 pacientë, konfirmohen 69 raste të reja

Vijojnë shifrat e larta të infektimeve dhe viktimave nga koronavirusi në Kosovë. Instituti i Shëndetit Publik raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë shtatë pacientë me Covid-19, ndërsa janë konfirmuar 69 raste të reja. Njoftimi i plotë: 107 TË SHËRUAR DHE 69 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin […]

Pas tragjedisë me mbi 190 të vdekur, një zjarr i madh përfshin Portin e Bejrutit në Liban

Një tjetër zjarr ka rënë në Portin e Bejrutit në Liban, e ngjarja ndodh pas tragjedisë në këtë vend, ku pati shpërthim më herët. Zjarri shpërtheu në zonën e lirë të portit, ku gomat dhe vajrat e ruheshin nga një kompani importuese, tha drejtori i ngarkuar i portit, Bassem al-Kaissi një stacioni televiziv lokal. Zjarri […]

MSH jep të dhënat: Në 24 orët e fundit humbën betejën me Covid 19 dy pacientë, 156 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave, konfirmoi sot se kanë humbur jetën 2 pacientë në dy spitalet COVID, duke e çuar numrin e viktimave në vend në 324 persona. Viktimat sot janë një 83 vjeçare nga Shkodra dhe një 87 vjeçare nga Tirana. Po ashtu numri i pacientëve të infektuar shkonb në 156. […]

“Sëmundje e pashpjegueshme”! Pezullohet përkohësisht një nga studimet për zhvillimin e vaksinës për COVID-19

Studimet në fazat e fundit të vaksinës së mundshme të kompanisë Astra Zeneca për COVID-19, janë pezulluar përkohësisht ndërsa kompania heton nëse një sëmundje “e pashpjegueshme” e një vullnetari që ka marrë vaksinën, ishte një efekt anësor i saj. Në një deklaratë të martën në mbrëmje, kompania tha se “procesi i saj standard i kontrollit, […]

Horoskopi për ditën e sotme, 9 shtator 2020

Dashi Një prej marrëdhënieve tuaja më të afërta po merr një tjetër drejtim kohët e fundit, duke çuar kështu në një disbalancë që nuk do t’ju bëjë të ndiheni shumë mirë. Thjesht duhet të kuptoni se jeni të mërzitur me disbalancën dhe jo me personin. Ndaj mund t’i çoni gjërat drejt një drejtimi më të […]

Përfshihet nga flakët pylli në Kepin e Rodonit në Durrës

Është përfshirë nga flakët pylli në Kepin e Rodonit në Durrës. Zjarrfikëset ndodhen në vendngjarje, për të shuar zjarrin e rënë. Flakët që kanë rënë në pyll favorizohen edhe nga era. Ende nuk dihen shkaqet e zjarrit në zonën  e Kepit të Rodonit. Njoftimi i policisë: Durrës/Informacion paraprak Më datë 08.09.2020, rreth orës 21:30, në […]

“Lejohen të udhëtojnë vetëm…”, aeroporti i Rinasit nxjerr listën me 25 fluturime për nesër, apeli për udhëtarët

Për ditën e nesërme nga aeroporti Nënë Tereza do të nisen 25 fluturime. Ky fakt bëhet i ditur nga autoritetet e aeroportit, përmes një njoftimi në ‘Facebook’. Teksa paraqet listën, TIA i bën thirrje qytetarëve se duke marrë shkas nga situata për shkak të koronavirusit, të respektojnë masat e higjienës dhe të mbajnë me vete […]

VIDEO/ MSH informon për situatën: 147 raste të reja me COVID-19 dhe 2 viktima në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur sot gjatë buletinit ditor se në 24 orët e fundit janë evidentuar 147 raste të reja me COVID-19 nga 830 tamponë të kryer, ndërsa numri i të shëruarve është 53. Fatkeqësisht 2 pacientë kanë humbur jetën, një 59-vjeçar dhe një 73-vjeçar. Dr. Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik […]

U hodh nga Sanatoriumi e gjeti vdekjen, mjekja rrëfen telefonatën e fundit me pacientin me COVID-19: Kishte fobi nga spitalet

Detaje të reja dalin në dritë nga ngjarja e rëndë që ndodhi pak ditë më parë në spitalin “Shefqet Ndroqi”, ku një 65-vjeçar i prekur nga COVID-19, u hodh nga ballkoni e gjeti vdekjen. Mjekja e tij e familjes, Valbona Kola, ka treguar se si ishte gjendja e pacientit të saj, Hasan Mirën. Në një […]

Dalin shifrat, asnjë viktimë nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve, regjistrohen 97 raste të reja

Pas shumë javësh, gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë nuk është regjistruar asnjë viktimë nga koronavirusi. Lajmi bëhet i ditur nga Instituti i Shëndetit Publik në Kosovë, i cili njofton se janë regjistruar 97 raste të reja me Covid-19 gjatë këtyre orëve. Njoftimi i plotë: 139 TË SHËRUAR DHE 97 RASTE ME COVID-19! Gjatë […]

“Nëse Greqia ka guximin…”! Shtyhen bisedimet Turqi-Greqi, ç’ndodhi në selinë e NATO-s

Bisedimet midis zyrtarë të Turqisë dhe Greqisë në selinë e NATO-s, për të shmangur rritjen e tensioneve ushtarake në Mesdheun lindor, u shtynë deri të enjten, thanë burimet e ministrisë turke të Mbrojtjes. Bisedimet për “çtensionimin ushtarak” të njoftuara nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg javën e kaluar, synojnë të parandalojnë një përshkallëzim […]

Spitali Infektiv dhe Sanatoriumi tashmë janë plot, dalin shifrat e 24 orëve të fundit

151 raste të reja janë regjistruar në 24 orët e fundit me Covid-19 në vendin tonë. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 3 pacientë e kanë humbur betejën me infeksionin në 24 orët e fundit, ndërsa Spitali Infektiv dhe Shefqet Ndroqi janë në nivele maksimale me pacientë të shtruar. Dr. Eugena Tomini Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes […]

Mbaruan eksperimentet; Ja kur do të dalin për të gjithë 10 milion dozat e vaksinë kundër Covid-19

Ema, autoriteti evropian i medikamenteve pritet që të aprovojë 10 milionë doza vaksinë në nëntor.  Ky fund shtatori dhe fillim tetori do të jetë dhe arritja në një konkluzion të eksperimenteve dhe provave që janë bërë më vaksinën kundër covid-19. Kompanitë ndërkohë kanë filluar ta prodhojnë. Po sikur vaksina të mos jetë efektive? “Shpenzimet e […]

“Kina do ketë në dorë SHBA, nëse…”! Përplasje të ashpra mes Trump dhe Biden për vaksinën e koronavirusit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ndërmori të hënën një tjetër sulm verbal ndaj rivalit të tij për zgjedhjet e 3 nëntorit, duke pretenduar se kandidatët demokratë për president dhe nënpresidente, Joe Biden dhe Kamala Harris “duhet të kërkojnë menjëherë falje për retorikën e papërgjegjshme anti-vaksinë”. Zoti Biden tha të hënën se ai do […]

Horoskopi për ditën e sotme, 8 shtator 2020

Dashi Është një prej atyre ditëve që keni pritur prej kohësh. Përpiquni të shfrytëzoni çdo mundësi që do ju dalë përpara. Mos ia kaloni përgjegjësitë tuaja të tjerëve, por mos I pengoni të tjerët të shkëlqejnë. Demi Nëse grupi juaj i miqve ose bashkëpunëtorëve nuk po bën asnjë përparim tani, është koha e duhur që […]

Gazetari: Pacientët e prekur lehtë nga Covid po trajtohen në shtëpi, ja shifra e majme që paguajnë nga xhepi për…

Gazetari Erjon Skëndaj që raporton të rejat më të fundit për situatën e krijuar në dy spitalet Covid në Tiranë. Referuar burimeve spitalore, Skëndaj thotë se në të dy spitalet janë mbi 200 pacientët e shtruar. Por një fenomen që vihet re, siç sqaron edhe Skëndaj është kurimi i pacientëve në shtëpitë e tyre me […]

Bie nga skela, ndërron tragjikisht jetë 28-vjeçari nga Kruja, arrestohet pronari i banesës ku bëheshin punime

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Krujë, teksa një 28-vjeçar është rrëzuar nga skela dhe ka ndërruar jetë. Policia ka arrestuar për ngjarjen një 46-vjeçar, pasi i riu ka ndërruar jetë teksa ka qenë duke punuar në banesën e tij, ku po kryhej ndërtim pa leje. “Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e […]

Krokodili i rrallë indian mban 100 bebe në kurriz pas çiftimit me 7-8 femra

Të dalësh shëtitje me fëmijët merr një kuptim krejt tjetër për prindërit krokodilë. Në këtë imazh të fotografit indian Dhritiman Mukherjee, një krokodil mashkull ‘garial’ në ujërat e parkut kombëtar Chambal pret me durim teksa më shumë se 100 bebe një muajshe të tij i ngjiten në kurriz për të udhëtuar me të. “Ka krokodilë […]

Lojërat Olimpike Tokio 2021 do të mbahen me apo pa COVID-19

Lojërat Olimpike Tokio 2021 do të mbahen me ose pa COVID-19, ka siguruar shefi ekzekutiv Toshuro Muto. Ato ishin planifikuar për t’u mbajtur këtë vit, por pandemia i shtyu për në 23 korrik të vitit që vjen. Shefi ekzekutiv garanton se ato nuk do të luhen përtej 2021, dhe se me apo pa prezencën e […]

Horoskopi për ditën e sotme, 7 shtator 2020

Dashi Ëndrrat ju kanë ofruar një depërtim të mahnitshëm mbi pyetjet që ju kanë munduar gjatë kësaj periudhe, por varet nga ju nëse do e merrni në konsideratë këtë. Ekziston mundësia të mos ndiheni të gatshëm të ecni përpara. Megjithatë, mos hidhni hapa nëse nuk jeni të bidur. Demi Nëse keni pasur probleme familjare kohët […]

Papa Francesku: Ja kush është djalli më i madh dhe plaga më e keqe se Covid-19

Papa Françesku ka mbajtur një meshë në mes të një vale të dytë të coronavirusit. Lideri i katolikëve të botës tha se thashethemet janë “një plagë më e keqe se COVID-19” që po përpiqen të ndajnë Kishën Katolike. Gjatë fjalës së tij javore drejtuar besimtarëve, Papa nuk dha shembuj të veçantë, por ai deklaroi se […]

Tritan Kalo: Respektoni rregullat, kemi ende udhë për të bërë në përballjen me koronavirusin!

Teksa Shqipëria mbylli një tjetër javë të vështirë të koronavirusit, mjeku i njohur infekisonist, Tritan Kalo, siguron qytetarët se mantelbardhët janë kurdoherë në krye të detyrës për t’iu shërbyer në çdo rast. Përmes një mesazhi në ‘Facebook’, Kalo shkruan se të gjithë qytetarët duhet të jenë më shumë të ndërgjegjshëm dhe të tregojnë përkujdesje ndaj […]

Zgjedhjet më 25 prill 2021/ VOA: Shqipëria në krizë të thellë politike, i vetmi element i sigurtë deri tani është data

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, dekretoi sot pothuaj 8 muaj përpara mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare pas një serie konsultimesh formale me partitë politike. Presidenti Meta dekretoi që zgjedhjet për Kuvendin të mbahen më 25 prillin e ardhshëm në valën e një krize të thellë politike, që ka përfshirë vendin pas braktisjes së parlamentit […]

Humb jetën në Velipojë pushuesi nga Kosova, pësoi infarkt sa hyri në det

Një i moshuar nga Kosova ka humbur jetën në Velipojë sapo ka hyrë në det. Gazetari Senad Nikshiqi raporton për BalkanWeb se 70- vjeçari ka pësuar infarkt në zemër. Për më tepër mësohet se në Velipojë sezoni turistik është mbyllur më 31 gusht, teksa pritet një ambulancë nga Shkodra për ta marrë trupin e pajetë. Ndërkohë vetëm […]

Covid 19, ekspertët paralajmërojnë një “dhjetor të tmerrshëm”: Vdekjet në gjithë botën do arrijnë…

Viktimat nga koronavirusi mund të dyfishohen në të gjithë botën në fund të këtij viti. Kështu ka paralajmëruar Instituti i Vlerësimeve dhe Shëndetit (IHME), i Universitetit të Uashingtonit. Në studimin e tij thuhet se nëse gjithçka vazhdon si deri më tani, vdekjet në të gjithë botën do të arrijnë shifrën 1,9 milionë në dhjetor 2020. […]

Bilanci i 24 orëve/ MSH: 153 raste te reja me COVID-19, humbin jetën 4 pacientë

Ministria e Shëndetësisë tha sot se janë shënuar 153 raste të reja me koronavirus në vend si dhe 4 pacientë nuk kanë mundur të fitojnë betejën me COVID-19. Dr. Marjeta Dervishi nga Instituti i Shëndetit Publik deklaroi se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 847 testime për të dyshuar të prekur nga COVID-19, ku […]

“Kur Nëna të largohet nga kjo jetë…”, Ish-Presidenti Bujar Nishani ndan lajmin e hidhur dhe prek me fjalët

Ish-Presidenti i Republikës, Bujar Nishani humb njeriun e shtrenjtë. Përmes një statusi prekës në Facebook ai lajmëron se ka humbur nënën e tij. Nishani thotë se dhimbja për humbjen e nënës është aq e madhe sa e ka bërë të qajë si fëmijë. Të shumë janë ndjekësit që i shprehin ngushëllime të gjejë forcën për […]

A po bëhet më pak vdekjeprurës koronavirusi? Çfarë thonë ekspertët

Po bëhet gjithnjë e më e qartë se njerëzit kanë më pak të ngjarë të vdesin nëse marrin covid-19 tani krahasuar me fillimet e pandemisë, të paktën në Evropë, por arsyet pse mund të ndodhë kjo janë të paqarta. Një mjek britanik ka thënë se koronavirusi po bëhet “më pak i zemëruar”, ndërsa një konsulent […]

Ambasadori i Izraelit vizitë në ‘Prestige Resort’, takim me investitorin e ‘Hysenbelliu Group’: Bashkëpunim me kompani izraelite në turizëm

“Prestige Resort” në Golem ka pasur sot një mysafir të veçantë. Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka vizituar resortin më tërheqës dhe komod në bregdetin e Adriatikut si dhe është takuar me investitorin e Hysenbelliu Group, Irfan Hysenbelliu dhe kanë zhvilluar një bisedë të ngrohtë e miqësore. Ambasadori izraelit ka vlerësuar “Prestige”, […]

Situatë e qetë tek Sanatoriumi, gazetari flet për shtrimet dhe rastet e reja: 4 urgjenca në 24 orët e fundit

Situata është disi më e qetë në spitalin COVID2 ose i njohur ndryshe si Sanatoriumi. Gazetari Erjon Skëndaj raportoi për “BalkanWeb” se në këtë spital ka dy javë që numri i urgjencave ka rënë ndjeshëm. “Në 24 orët e fundit ka pasur 4 urgjenca, gjatë paradites së sotme 2 ambulanca kanë mbërritur nga Elbasani. Pak […]

Detajet tronditëse/ I penduari i drejtësisë: Eglantina qau dhe kërkoi ndihmë, vëllai i saj e qëlloi me plumb në fytyrë. Çfarë i tha të atit në telefon

Gazetarja Klodiana Lala që ka zbardhur për “BalkanWeb” dosjen e vrasjes së 23-vjeçares Eglantina Buci në 2012-ën, tregon detaje të tjera rrëqethëse nga ajo histori. Ngjarja u zbulua nga rrëfimi i një të penduari të drejtësisë, shok me vëllanë e Eglantinës, i cili pretendon se ka qënë edhe dëshmitar në vrasjen e saj nga i […]

5 vatrat e nxehta të COVID në Tiranë, zonat që duhet të shmangni

Edhe pse infeksioni ka kaluar ne transmetim komunitar, epidemiologët thonë se koronavirusi ka krijuar 5 vatra të nxehta në Tiranë. Krahas ish-Bllokut, zona Covid dhe me rrezik më të shtuar janë dhe “Komuna se Parisit”, “Kodra e Diellit”, zona e Astirit dhe Kamza. Përveç densitetit të shtuar në këto zona është vënë re frekuentim i […]

‘Atdheu im, një vend i vogël me emrin Shqipëri’: Sot, Dita e shenjtërimit të Nënë Terezës

Sot është dita kur përkujtohet në Shqipëri dhe në botë, misionarja, bamirësja dhe shenjtorja Nënë Tereza (26 gusht 1910 – 5 shtator 1997). “Kam lindur në Shkup, jam shkolluar në Londër, jetoj në Kalkutë dhe punoj për të gjithë njerëzit e varfër në Botë. Atdheu im është një vend i vogël me emrin Shqipëri”. Anjeza […]

Zjarr në godinën e Sigurimeve Shoqërore në Fier

Një zjarr ka shpërthyer në katin e parë të godinës së Sigurimeve Shoqërore në Fier rreth orës 7:20 të mëngjesit së të shtunës. Nuk raportohet për viktima. Godina ndodhet në lagjen “15 Tetori” të qytetit. Flakët u pikasën shpejt dhe në vend shkuan shërbimet e policisë dhe forcat zjarrfikëse, që  bënë të mundur fikjen e […]

Tamponët e koronavirusit po kapin ‘virusin e ngordhur’

Testi kryesor që përdoret për të diagnostikuar koronavirusin është kaq i ndjeshëm sa mund të jetë duke kapur edhe fragmente të virusit të ngordhur, raporton BBC. Një grup shkencëtarësh ka zbuluar se diçka e tillë po shton në mënyrë artificiale shkallën e pandemisë. Profesor Carl Heneghan, një nga autorët e studimit, tha se në vend […]

Hoti: I gatshëm për vazhdimin e dialogut deri te njohja reciproke

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, gjatë vizitës në SHBA është pritur në takim nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, i cili e uroi për arritjen e marrëveshjes me Serbinë. Hoti ka thënë se është i gatshëm për vazhdimin e dialogut me Serbinë, që çon në njohje reciproke ndërmjet të dyja vendeve. Gjatë vizitës zyrtare në […]

Tiranë: Gjendet i vdekur 14-vjeçari, dyshimet e para…

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Tiranë, ku një 14-vjeçar është gjetur i mbytur në Liqenin e Farkës. Policia njofton se rreth orë 06:35, tek Liqeni i Farkës, është gjetur pa shenja jete shtetasi i mitur me iniciale A.R., 14 vjeç, i cili? dyshohet se është mbytur në liqen. Njoftimi i policisë: Më datë […]

Si u zbardh vrasja e Eglantina Bucit/ Çfarë zbuloi ADN-ja

Vrasja dhe fshehja e kufomës së një vajzë 23-vjeçare në Tiranë është zbardhur pas 8 vitesh nga Policia, që ka arrestuar si autorë babanë dhe vëllanë e saj. [vrasja] Ngjarja e ndodhur në vitin 2012 është zbuluar pas identifikimit të kufomës që u gjet në Malin e Fagut në Shëngjergj, më 18 shtator të po […]

Partneri të kontrollon edhe email-in, është normale në marrëdhënien e dashurisë?

E gjitha filloi në mënyrë krejt të pafajshme. Ti e kishe lënë me ca shoqe për darkë, por para se të dilje, doje të kontrolloje adresën e restorantit. Lëvize mouse-in, për të ndriçuar ekranin e laptopit të hapur dhe ja ku ishte, duke të parë drejt e në sy: inbox-i i partnerit tënd. Ndoshta ti […]

Një muaj pas shpërthimit në Liban, ekipet shpëtuese identifikojnë rrahje zemre nën rrënoja

Ekipet shpëtuese në Bejrut po vazhdojnë të kërkojnë nëpër rrënojat e një ndërtese pas raportimeve se një person mund të jetë gjallë, një muaj pas shpërthimit masiv që shkatërroi kryeqytetin libanez. Pajisjet e specializuara me sensorë u dërguan në zonën Mar Mikhael pas raportimeve, ende të pakonfirmuara, se u dëgjua një rrahje zemre. Teksa kalonin […]

Ana e panjohur e Michelle Obama-s zbulohet në Netflix: Kisha frikë të dilja me Barack

Gjithçka që bën Michelle Obama do të jetë gjithmonë me interes, edhe pse mund të mos duket kështu në fillim. Si ‘zonja e parë me ngjyrë’ e Shteteve të Bashkuara, ajo e di që fama kushton. “Becoming”, është dokumentari i ri i Netflix për jetën e saj. Filmi, ndër të tjera, po cilësohet si një […]

COVID-19, kryeministrja norvegjeze i përgjigjet pyetjeve të fëmijëve!

A mund të përqafohemi sërish? A është koronavirusi ende kaq i rrezikshëm? Kur do të jetë e gatshme një vaksinë? Për herë të tretë, kryeministrja norvegjeze iu përgjigj pyetjeve të fëmijëve të paduruar për të parë dritë në fund të tunelit. E shoqëruar nga ministrja e Arsimit dhe ministri i Familjeve, në një distancë të […]

Situata nga COVID-19, MSH: 123 raste të reja në 24 orët e fundit, 5 pacientë humbin jetën

Ministria e Shëndetësisë informoi sot se janë kryer 857 testime për COVID-19 në 24 orët e fundit dhe 123 persona kanë rezultuar pozitivë. Fatkeqësisht 5 pacientë nuk ia kanë dalë të fitojnë betejën. Mirela Cami, Drejtore e Operatorit të Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor tha se 150 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin e rrezikshëm […]

U hodh nga kati i 4-të i “Shefqet Ndroqit”, bashkëfshatari i Hasan Mirës: S’e dinim që vuante nga depresioni, ai i ndihmonte të gjithë

Vdekja e 65-vjeçarit Hasan Mira nga fshati Fullqet në Bashkinë e Klosit ka tronditur edhe bashkëfshatarët e tij. Ata nuk e besojnë që Hasani të ketë pasur probleme depresive, pasi sa ka qenë në fshat nuk ka treguar asnjëherë shenja të këtij problemi. Madje, ata tregojnë se ai sillej shumë mirë me të gjithë dhe […]

Panik në Shkozë, një person tenton të hidhet nga pallati përballë banesave sociale, autoritetet në vendngjarje

SHKOZA Një person po tenton të vethidhet nga një pallat në Shkozë të Tiranës. Gazetarja Dorjana Bezat raporton për BalkanWeb se personi ndodhet në një pallat përballë banesave sociale. Për më tepër autoritetet përkatëse, Policia dhe zjarrfikësja janë në vendin e ngjarjes. Personi ka alarmuar se do të hidhet por duket se autoritetet po bëjnë përpjekje për […]

Ushtroi dhunë ndaj nënës, pranga 37-vjeçarit në Maliq

Një 37-vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Korçës, pasi akuzohet se ka ushtruar dhunë ndaj nënës së tij. Ngjarja ndodhi në fshatin Vashtmi të Maliqit. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se pas hekurave përfundoi shtetasi me inicialet E. A., , pasi dyshohet se në banesë ky shtetas ka ushtruar dhunë fizike […]

Aktorja 47-vjeçare amerikane, e sëmurë që nga muaji prill me COVID-19 është diagnostikuar “bartëse e zgjatur”

Në një postim të fundit, tronditës të rrëfyer në “Instagram”, aktorja 47-vjeccare amerikane, Alyssa Milano ndan dramën e të jetuarit si një “bartëse e zgjatur” me koronavirus. Megjithëse mjaft qetësuese për zhvillimet pozitive në gjendjen e saj shëndetësore, pas pesë muajsh torturues, aktorja amerikane po përpiqet të menaxhojë ndjenjat e saj kontradiktore dhe frikën për […]

Prindërit dhe nxënësit nuk preferojnë librat e vjetër falas, paguajnë për të rinj pavarësisht rritjes së çmimeve

Po vijon procesi i shpërndarjes së teksteve shkollore për nxënësit e arsimit parauniversitar në vend. Sipas udhëzimit të Ministrisë së Arsimit, librat nga klasa 1-7 do të jepen falas pranë çdo shkolle dhe në fund të vitit mësimor do të dorëzohen sërish.  Shitësja e një librarie në kryeqytet tregon se pavarësisht faktit që librat jepen […]

“Nuk jetojmë dot me fotot e Ronaldos!”/ Humbi burrin dhe vajzën 15-vjeçare gjatë tërmetit, Manjola Cakoni me djalin 11 vjeç: Shteti na harroi!

Tërmeti i 26 nëntorit do të kujtohet gjatë nga mijëra familje shqiptare, të cilat humbën shtëpitë, duke përjetuar ende një situatë shumë të vështirë. Mëngjes i 26 nëntorit do mbetet i zi përgjithmonë për familjaret e 51 viktimave, që humbën të dashurit e tyre. Në Thumanë dhe Durrës u prodhuan fatkeqësitë më të medha, disa […]

Ministrja e Shëndetësisë: Në 24 orët e fundit, 150 qytetarë fituan betejën me COVID-19

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu para përditësimit të shfirave të COVID-19 ka bërë me dije numrin e të shëruarve. 150 qytetarë, thotë ministrja kanë fituar betejën me COVID-19. 1 shtatori ishte rekordi e të shëruarve pasi 227 qytetarë arritën të mposhtin virusin, kurse dje 141. Ndërkaq sot ka një rritje të lehtë të të shëruarve. […]

MSH informon për situatën: 116 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, humbin jetën 5 pacientë

Ministria e Shëndetësisë informoi sot se 116 raste të reja me COVID-19 janë evidentuar në 24 orët e fundit, ndërsa janë kryer 835 testime. Po kështu për fat të keq kanë humbur jetën 5 pacientë nga COVID-19. Mirela Cami, Drejtore e Operatorit të Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor tha se Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale […]

Skënder Brataj me lajme të mira: Koronavirusi nuk është më agresiv, ja ç’po ndodh në Urgjencën Kombëtare!

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, komenton shifrat e larta të infektimeve dhe viktimave nga koronavirusi në muajt e verës në vend. Në një postim të gjatë në ‘Facebook’, Brataj thekson se pavarësisht rritjes së shifrave agresiviteti i virusit nuk i njëjtë me muajt mars-prill, pasi në të vërtetë, siç thekson mjeku, nuk ka pasur rritje të […]

Kreu i Rrjetit Akademik Shqiptar: Inxhinieritë dhe shkencat ekzakte më të preferuarat. Ka rritje dhe mësuesia

Kreu i Rrjetit Akademik Shqiptar, Arjan Xhelaj i ftuar në rubrikën ‘’Opinion’’ në News24 ka folur për procesin e fillimit të regjistrimeve në universitetet publike shqiptare e cila ka filluar vetëm 24 orë më parë, dhe raundi i dytë përfundon 24 orë më vonë. Xhelaj thotë se deri më tani janë regjistruar në universitete 3700 maturantë teksa […]

Del pozitiv me koronavirus ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi, izolohet në vilën e tij

Ish-kryeministri i Italisë, Silvio Berlusconi, është infektuar me koronavirus. Mediet italiane raportojnë se ish-kryeministri 83-vjeçar aktualisht ndodhet i izoluar në vilën e tij në Arcore, Pranë Milanos, në gjendje të mirë shëndetësore, madje vazhdon të punojë. “Pas testimit, Presidenti Berlusconi doli pozitiv për koronavirusin”, deklaroi partia “Forza Italia” në një njoftim.

‘’Vijon të jetë zonë rreziku’’, ambasada gjermane: Karantinë dhe test COVID-i për udhëtarët nga Shqipëria, si dhe…

Ambasada gjermane në Tiranë ka informuar se Shqipëria vijon të konsiderohet një zonë rreziku. Ambasada shpalos një sërë masash që janë vendosur nga Gjermania për udhëtarët nga Shqipëria, si karantina 14- ditore me detyrim dhe test COVID-i. Më tej thuhet se udhëtarët duhet të informojnë autoritetet në Gjermani për adresën ku do të qëndrojnë si […]

VIDEO/ Para takimit të së premtes për datën e zgjedhjeve, Meta dhe Rama ‘thyejnë akullin’ në Vlorë

BalkanWeb siguron videon, kur Presidenti Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama kanë ‘thyer akullin’  sot në Vlorë duke i dhënë duart njëri- tjetrit. Shtrëngimi i duarve ka ardhur pas përkujtimit të Luftës së Vlorës me rastin e 100- vjetorit të saj. Ata ishin të pranishëm në ceremoni, teksa kanë qëndruar afër njëri- tjetrit dhe në fund […]

Sërish panik te “Shefqet Ndroqi”, hidhet nga kati i 4-të pacienti me koronavirus, ndërron jetë (Emri)

Një tjetër ngjarje e rëndë sapo është raportuar nga Spitali Covid-2 Shefqet Ndroqi. Mësohet se një pacient me koronavirus është hedhur nga kati i katërt i spitalit, duke i dhënë fund jetës. “BalkanWeb” mëson se pacienti rreth 65-vjeç, i dientifikuar si Hasan Mira nga Fullqeti i Klosit ka dalë pozitiv me koronavirus rreth dy ditë […]

Horoskopi i të mërkurës/ Shenjat që do të kenë një ditë më debate

Dashi-Jeta në çift do të ecë më së miri nesër. Nuk do të keni asnjë mosmarrëveshje me partnerin. Financat do të jenë mirë dhe mund të kryeni disa shpenzime. Demi-Tregohuni të sinqertë me personin që keni në krah sepse po e gënjyet situata mund t’iu dalë nga kontrolli. Financat do të jenë në gjendje të […]

A transmetohet Covid-19 nga mizat dhe mushkonja? Kjo është përgjigja nga ekspertët

Mushkonjat mund të transmetojnë shumë sëmundje por provat aktuale sugjerojnë që Covid-19 nuk është një prej tyre. Mushkonjat dihet që transmetojnë shumë sëmundje, përfshirë virusin Zika, virusin e Nilit Perëndimor dhe të tjera, por Covid-19 ka të ngjarë të mos jetë në këtë listë. Deri tani, nuk ka asnjëë fakt i cili sugjeron që mushkonjat […]

I zë gjumi për 1 sekondë; Këto janë 3 shenjat e horoskopit më gjumashe

1. Demi (20 Prill – 20 Maj) Gjumi është një kënaqësi për Demin. Ata nuk shohin asnjë problem që të shkojnë në shtrat herët dhe të zgjohen vonë ditën tjetër. Shenjat e tokës ngushëllohen në ritualet e tyre të njohura të mbrëmjes: gatimi i një darke në 7, zhytja në një banjë në 8, leximi […]

“Kam nënën në Infektiv”, gruaja: Më kërkon ujë. Kur erdhi ishte në gjendje të mirë, më thanë nuk bëhet më (Apeli)

TIRANË Rrëfim prekës nga Spitali Infektiv ku ndodhen një pjesë e madhe e të sëmurëve me COVID-19 në gjendje jo të mirë shëndetësore. Familjarët presin për ndonjë fjalë a lajm për të afërmit e tyre dhe ende shpresojnë por ankohen për mungesë informacioni. Një qytetare tregoi për gazetarin Erjon Skëndaj se nëna e saj ka […]

Rekord të shëruarish! Manastirliu: 227 qytetarë fitojnë betejën me koronavirusin

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, jep lajmin e mirë se gjatë 24 orëve të fundit kanë fituar betejën me koronavirusin 227 persona. Kjo është një shifër rekord, pasi për herë të parë në vendin tonë ka kaq shumë të shëruar në një ditë nga virusi i rënë. “🟢 Gjatë 24 orëve të fundit, 227 qytetarë […]

Si do të sigurohet vaksina kundër COVID-19, Silva Bino: Kush janë personat që e përfitojnë të parët

Silva Bino, shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë Institutit të Shëndetit Publik, tha sot në një intervistë televizive se ka tre opsione lidhur me rezervimin e vaksinës antiCovid. “Shqipëria ka disa opsione. Një opsion është COVAX, e cila është një lloj partnershipi midis disa partnerëve ndërkombëtarë dhe vendeve të ndryshme. Duke bërë këtë marrëveshje, ti […]

Vendi i punës që paguhet 20 mijë euro në muaj, por që askush nuk e dëshiron

Ju do të mendonit se nuk do të ishte e vështirë që doktorë nga e gjithë bota do të shprehnin gatishmërinë që të punojnë në një vend të bukur të Zelandës së Re, në Tokoroa. Dhe kjo bindje gjithsesi do të shtohet kur bukurisë ia shtojmë edhe kushtet që ofrohen për një vend të tillë […]

Ata janë çifti më jetëgjatë në botë dhe ndajnë sekretin e martesës së lumtur me ne

Julio César Mora dhe Waldramina Quintero kanë hyrë në Librin e Rekordeve Guinness si çifti më jetëgjatë në botë. 110-vjeçari dhe 104-vjeçarja, të dy nga Ekuadori, janë njohur në vitin 1934 dhe janë martuar në vitin 1941. Së bashku, mosha e tyre është 214 vite dhe 358 ditë. Ata thonë se sekreti i marrëdhënies së […]

Doni më shumë ndjekës në Instagram? Është dita juaj me fat, ja 4 truke

Dëshironi të keni shumë ndjekës në Instagram, por nuk dini si t’ ja arrini pa harxhuar shumë lekë? Epo mesa duket ka disa mënyra sesi mund të arrini më shumë ndjekës vetëm duket ndjekur këto truke të lehta.   Kujdes me “hashtag” Hashtagët janë një mënyrë shumë e mirë për të tërhequr njerëzit në postime. […]

“Nuk e dua fare rrogën, dua jetën, s’ ka kushte”, rebelimi i një mësueseje për hapjen e shkollave

Hapja e shkollave në shtator ka sjellë shumë debate. Është bërë stresuese për të vegjël e të mëdhenj se si do të shkojë situata dhe a do të shtohen shifrat e të prekurve nga COVID-19, sepse situata duket shumë shqetësuese dhe duket se shifrat nuk shohin ulje. Mesa duket, shumë zëra kundër vijnë dhe nga […]

Horoskopi për ditën e sotme, 29 gusht 2020

Dashi Bota duket mjaft e çuditshme tani, dhe kjo mund të krijojë një stres në ditën tuaj. Mos u çuditni nëse filloni të ndjeheni introvert në mënyrë të pazakontë. Asgjë nuk do t’ju tërheqë më shumë sesa të shtriheni në krevat dhe të fshiheni larg botës. Demi Mundohuni të jeni veçanërisht të vëmendshëm për kufijtë […]

Ky është apartamenti i thjeshtë ku jeton kancelarja gjermane, Angela Merkel

Ajo është gruaja më e pushtetshme në planet, për shkak të pozitës që mban në një nga shtetet më të fuqishëm në botë. Bëhet fjalë për Angela Merkel, që pavarësisht se është kancelare e Gjermanisë, bën një jetë të thjeshtë si pjesa më e madhe e qytetarëve gjermanë. Merkel jeton në një apartament me qira […]

U fshehën në një shtëpi nga shiu, rrufeja vret 10 fëmijë në Ugandë

UGANDA Një tragjedi ka ndodhur në Ugandë pasi rrufeja ka vrarë 10 fëmijë. Viktimat para tragjedisë po luanin në një fushë futbolli kur i kapi shiu dhe u fshehën në një shtëpi me bar. Fëmijët ishin të moshës 9- 16 vjeçare teksa në Afrikën Lindore rrufetë janë të shpeshta gjatë stinëve të lagështa. Po ashtu […]

COVID-19/ MSH: Ndërrojnë jetë 5 pacientë në 24 orët e fundit, regjistrohen 112 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 112 raste pozitive me koronavirus. Ndërkohë, nuk e kanë fituar betejën me virusin e rëndë edhe pesë pacientë të tjerë, duke e çuar në 271 numrin total të viktimave. Sipas MSH, shpërndarja gjeografike e rasteve të reja pozitive është si vijon: 71 raste […]

Humb jetën nga COVID-19, polici nga Peja

Ka humbur jetën nga koronavirusi në Kosovë, edhe polici pejan Ali Çelaj. Lajmi u bë i ditur në Facebook. “Lajm tronditës. Ka humbur betejën me Covid-19, Ali Çelaj, polic i Kosovës nga Peja. Ngushëllime familjes Çelaj”. Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, rezultojnë 141 raste pozitive dhe 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. […]

OBSH inspekton spitalin COVID 2, dr. Menne pyet me hollësi për shtretërit dhe pajisjet

Dr. Bettina Menne, Drejtoresha e OBSH-së për Shqipërinë, vizitoi të mërkurën spitalin COVID2 – spitalin universitar “Shefqet Ndroqi” Sanatorium – në Tiranë dhe pati një diskutim të thelluar me drejtorin e këtij spitali, Prof. Dr. Perlat Kapisyzi. Dr. Menne u informua në hollësi mbi punën e spitalit, sfidat që stafi i tij përballon si edhe mbi nevojat që […]

Kosova i shkurton me 15 minuta orët e mësimit për shkak të pandemisë

Zëvendësministri i Arsimit në Kosovë,  Xhavit Rexhaj, ka dhënë detaje për mënyrën e organizimit të orëve mësimore kur të fillojë viti i ri shkollor. Ai ka thënë se shtyrja e mësimit për dy javë ka ndodhur për shkak të pandemisë, teksa thekson se një orë mësimore është planifikuar të shkurtohet për 15 minuta, sipas RTK. […]

Fshesë në dogana/ Shkarkohen 6 drejtorë, ja emrat e rinj

Doganat e vendit kanë pësuar një rokadë sa i përket drejtuesve të tyre ndërsa mësohet se një pjesë e drejtorëve janë shkarkuar dhe janë gjetur zëvendësuesit e tyre të rinj. Nuk ka informacione rreth arsyeve që kanë çuar në një vendimmarrje të tillë, ndërsa mësohet se në doganën e Tiranës është shkarkuar drejtori Skerdi Rama […]

Gjobë 50 euro kush kapet pa maskë/ Gjermania vendos masa më të ashpra për të frenuar Covid 19

Gjoba prej 50 eurosh për këdo që kapet pa maskë, ndalim i festave të mëdha publike deri vitin e ardhshëm. Gjermania shtrëngon masat për të frenuar virusin Corona. Kancelarja Merkel dhe 16 kryeministrat e landeve njoftuan se në kuadër të një sërë masash që synojnë të zvogëlojnë numrin e rasteve të koronavirusit në Gjermani do […]

OBSH: Fëmijët nën 5 vjeç s’kanë nevojë për maskë, adoleshentët më të rrezikuar

Fëmijët nën moshën 5 vjeç nuk duhet të vendosin maskë mbrojtëse, bëri të ditur OBSH dhe UNICEF. Të miturit deri në 5 vjeç janë më pak të prekshëm nga virusi dhe rrezikojnë shumë më pak ta përhapin atë edhe tek të tjerët. Por sipas studimeve të të dhënave të muajve të fundit, adoleshentët kanë një […]

Horoskopi për ditën e sotme, 28 gusht 2020

Dashi Kur jeni duke punuar drejt një qëllimi, ju keni çdo të drejtë të përdorni të gjitha aftësitë tuaja, jo vetëm inteligjencën tuaj. Nxirrni armën tuaj sekrete, sharmin tuaj të lezetshëm! Njerëzit pëlqejnë të trajtohen mirë, dhe ju e dini se si të forconi egon e dikujt pa kaluar vijën e kuqe. Demi Aventurat e […]

Të gjithë hapat që duhet të ndjekin prindërit për të përgatitur fëmijën për rikthimin në kopsht ose shkollë

Para se ta dërgoni fëmijën tuaj në çerdhe, kopshti ose shkollë, praktikoni mbajtjen e maskave, përshëndetjen e miqve pa u prekur dhe të lani duart shpesh. Dhe bëhuni gati të flisni për gjërat që kanë ndryshuar dhe të mbështesni fëmijën tuaj emocionalisht. Ndërsa fëmijët kthehen në kopshte e shkolla, ata do të gjejnë masa paraprake […]

Marrin flakë nga momenti në moment, 3 shenjat e horoskopit që kthejnë përmbys gjithçka

Nuk duhet shumë për të mërzitur shenjat e mëposhtme të horoskopit. Janë nevrike dhe mund të kthejnë përmbys gjithçka gjejnë përpara kur dikush i ngacmon, edhe për diçka të vogël , që të tjerët as nuk do ishin shqetësuar. Por ashtu siç nxehen për pak minuta, po njësoj qetësohen. Pra ndizen dhe zjarri i inatit […]

Publikohet udhëzuesi për vitin e ri shkollor, Shahini: Ja si do veprohet nëse një nxënës ose mësues del me Covid-19

Në një video-mesazh të fundit në rrjetet e saj sociale, Ministrja Besa Shahini ka njoftuar mbi publikimin e udhëzuesit për fillimin e vitit shkollor 2020-2021. “Sot është botuar udhëzuesi i ASCAP që tregon për skenarët e ndryshëm, të cilët do të zbatohen në shkolla të ndryshme për të siguruar distancimin social, shëndetin e nxënësve dhe […]

Manastirliu publikon foton dhe jep lajmin e mirë: 158 qytetarë fituan betejën me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu para përditësimit ditor të të dhënave të COVID-19 në 24 orët e fundit ka dhënë një lajm të mirë. Ajo thotë se 158 qytetarë kanë fituar betejën me COVID-19 së fundmi. Kjo është një shifër e lartë për Shqipërinë. Më tej ajo përbri statusit ka publikuar edhe një foto nga […]

”Nderi i Kombit”, Meta dekoron skulptorin Mumtas Dhrami: Ka skalitur me daltë historinë e kombit shqiptar

Presidenti Ilir Meta ka vlerësuar me Dekoratën ”Nderi i Kombit” skulptorin Mumtas Dhrami. Meta thotë se Dhrami ka skalitur me daltë si rrallë kush historinë e lavdishme të kombit shqiptar dhe Monumentin e Lirisë në Drashovië, Harkun e Triumfit të epopesë së luftërave të Vlorës e Labërisë kundër pushtuesve e cilëson si një nga kryeveprat […]

Sërish shifra të larta, MSH: Ndërrojnë jetë 3 pacientë me koronavirus, konfirmohen 156 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur betejën me koronavirusin edhe tre pacientë të tjerë në spitalet Covid. Ndërkohë, vijon të mbetet i lartë numri i të infektuarve, ku gjatë këtyre 24 orëve janë konfirmuar 156 raste pozitive. Ndërsa lajm i mirë është se 158 qytetarë e kanë fituar betejën […]

Grida Duma: “Sami Frashëri” i rrënuar pak ditë para nisjes së vitit të ri shkollor. Fshihet një aferë e pastër korruptive

Ish-deputetja e PD-së, Grida Duma ishte sot pranë gjimnazit “Sami Frashëri”, i rrënuar pak ditë para nisjes së vitit të ri shkollor, siç konstatoi Duma. Duma ka takuar nxënës të kësaj shkolle, të cilët i shprehën shqetësimin që shkolla nuk funksionon më. Sipas tij, shkolla pas tërmetit u rikonstruktua dhe dukej mirë, më pas u […]

Kush e përballon më mirë Covid-19, gratë apo burrat? E zbulon studimi i fundit

Rreth 60 përqind e viktimave të Covid-19 në të gjithë botën janë burra, tregon një studim i ri. Kërkuesit e Universitetit të Yale-it, janë përpjekur të gjejnë një shpjegim biologjik për këtë pabarazi dhe kanë arritur në përfundimin se femrat mund të kenë një reagim më të mirë imunitar ndaj virusit. “Ne tani kemi të […]

Serbia ne spitale do perdore…………

Qeveria serbe ka vendosur që do të përdorë rakinë, për të përmbushur kërkesën gjithnjë e në rritje për dezinfektues për përdorim mjekësor si pasojë e pandemisë së koronavirusit. Një dhurim prej 9.119 shishesh iu bë nga Beogradi spitalit në Krusevac, në juglindje të vendit dhe Kryqit të Kuq vendas. Rakija në gjenden e saj normale […]

“Nuk kam shumë ujë në shtëpi”, 29-vjeçari bën për spital punonjësin e ujësjellësit në Berat. Arrestohet nga policia

Policia e Beratit ka arrestuar 29-vjecarin Danjel Poçi pasi ky i fundit ka goditur me sende të forta dhe i ka shkaktuar dëmtime një punonjësi të ujësjellësit, shtetasi me inicialet B.SH., 59 vjeç. Ngjarja ka ndodhur ne fshatin Qereshnik. Lajmi behet i ditur per “BalkanWeb” nga gazetarja Dorjana Bezat. Punonjësi ka qenë duke hapur rubinetët […]

Zbulohet diamanti më i madh në botë, ja vlera marramendëse që ka

Një prej diamanteve më të mëdhenj në botë është zbuluar në Afrikë, guri 442 karatësh kap vlerën e 18 milionë dollarë sipas një ekspertëve. “Gjetja e këtij diamanti të mrekullueshëm 442 karat, një nga diamantët më të mëdhenj në botë me cilësi cilësinë më të lartë, është konfirmim i mëtejshëm i kalibrit të minierës Letseng […]

Vajza e vogël ju ikën prindërve, gjendet e vetme në mes të detit

Një ngjarje që mund të kishte përfunduar në tragjedi ka ndodhur në fshatin grek Antirrio. Një vogëlushe mes moshës 4-5 vjeç po luante në det kur rryma e tërhoqi atë. Kur prindërit e vunë re ishte tepër vonë, të alarmuar ata njoftuan autoritetet e portit. Kapiteni i trageteve Salaminomachos i cili vuri re vogëlushen aktivizoi […]

COVID-19/ Konfirmohet një i vdekur dhe 168 raste të reja në Greqi

Gjatë ditë së sotme, Shëndeti Publik PHEA në Greqi ka konfirmuar 168  raste të reja me koronavirus nga të cilat 20 u identifikuan pas kontrolleve në pikat hyrëse të vendit. Me shifrat e sotme, numri i përgjithshëm i rasteve ka shkuar në 8987. Ndërkohë 31 pacientë po trajtohen të intubuar, por 143 pacientë të tjerë […]

Uragani Laura godet Luizianën, SHBA, ndër 10-të më të fuqishmit që është parë ndonjëherë

Uragani Laura ka goditur brigjet e shtetit të Luizianës, një uragan i kategorisë së 5-të pritet që ta fundosë qytetin nën ujë ka paralajmëruar guvernatori, John Bel Edvard. Shteti Texas është gjithashtu shumë i rrezikuar nga ky uragan, autoritete kanë ngritur alarmin se dëmet do të jenë katastrofale. Famullia e Kallasieut, ku ndodhet qyteti i […]

Ja kush është shqiptarja më e famshme, që është prekur nga koronavirusi

Jemi në periudhën e virusit COVID-19 dhe shumë njerëz janë prekur nga kjo pandemi. Për disa ka sjellë simptoma të rënda që i ka detyruar të shtrohen në spital dhe të marrin mjekimet e duhura, ndërsa të tjerë po e kalojnë si një grip të thjeshtë, gjithmonë duke u izoluar nga pjesa tjetër e shoqërisë. […]

VIDEO/ Djegia e skafit në Vlorë, plagoset rëndë një person. Detaje

Një person është plagosur rëndë nga djegia e skafit në Vlorë. Është policia e qytetit bregdetar që ka dhënë detaje në lidhje me djegien e skafit. Sipas policisë, në momentin e ndezjes, skafi ka pësuar një defekt duke u përfshirë nga flakët. Në këtë kohë është plagosur edhe 57-vjeçari me inicialet A. B., i cili është […]

Rekord rastesh të reja me Covid, rëndohet situata në Francë

Autoritetet e Shëndetësisë në Francë kanë regjistruar 5,429 raste të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit, një rekord i ri pas heqjes së masave izoluese dhe një nivel infektimi që nuk është parë që nga kulmi i epidemisë në fillim të Prillit. Shifra ditore e rasteve të reja ka arritur në 4,000 disa […]

Kosova e Serbia takohen sot në Bruksel për çështje ekonomike

Të enjten në Bruksel do të zhvillohet takimi në nivel të ekspertëve, në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, që ndërmjetësohet nga Bashkimin Evropian. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur dje se në takimin e sotëm do të diskutohet për çështje të bashkëpunimit ekonomik, njofton RTK. Delegacionin e Kosovës pritet ta […]

Krizë e re në Evropë, Greqia dhe Turqia po luajnë me zjarrin

Edhe pse Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas u përpoq të ndërmjetësojë mes Greqisë dhe Turqisë, tensionet midis dy partnerëve të NATO-s vazhdojnë. Ministrja gjermane e Mbrojtjes kritikon manovrat ushtarake në Mesdhe. Nga Deutsche Welle Greqia dhe Qiproja filluan të mërkurën (26.08)  së bashku me Francën dhe Italinë një manovër të gjerë ushtarake në ajër […]

Bën për spital babain e tij, arrestohet fieraku 37 vjeçar. Emri

Ushtroi dhunë fizike ndaj babait të tij, arrestohet në flagrancë nga Policia. Arrestimi i shtetasiit Orjald Tushi 37 vjeç u bë pasi në banesë, ka ushtruar dhunë fizike ndaj babait të tij, shtetasit V. T., duke e qëlluar me sende të forta. 63-vjeçari ndodhet në Spitalin Rajonal Fier nën kujdesin e mjekëve. Ja njoftimi i plotë: […]

“Të dy e donin me përvuejtni Lulin e Vocërr”, Rama: Nënë Tereza jetoi si një lutje pëshpëritëse, Migjeni si një bubullimë buçitëse!

Kryeministri Edi Rama zgjedh sot për homazh dy personazhe të mëdhenj, që kanë lënë gjurmë në historinë e kombit shqiptar, Nënë Terezën dhe Migjenin, pasi shenjtorja ka lindur në këtë ditë (26 gusht 1910), ndërsa shkrimtari ka ndërruar jetë (26 gusht 1938). Rama shkruan në ‘Facebook’ se ‘Të dy e donin me përvuejtni Lulin e […]

Mbyllet biblioteka e Durrësit, dyshohet për 4 punonjës të infektuar me COVID-19

Koronavirusi prek edhe bibliotekën e Durrësit. Kështu pasi një punonjëse ka shfaqur simptomat e COVID-19, i është nënshtruar testit bashkë me 3 punonjës të kësaj bibliotekë, ndërsa ky institucion është mbyllur. Gazetarja Klodjana Haxhiaj raporton për ‘BalkanWeb’ se aktualisht punonjësit e kësaj biblioteke janë izoluar në banesat e tyre, në pritje të përgjigjes së tamponit. Ndërkohë, sot […]

Nga veriu në jug, Birra Korça vjen me festën lëvizëse, gëzim, dhurata e freski në çdo qytet

Pandemia nuk e ndal stafin promovues të Birrës Korça që edhe në këtë situatë të pazakontë të çojë atmosferën e Festës tradicionale të Birrës dhe shijen e saj të mrekullueshme në çdo qytet. Birra Korça, birra e parë shqiptare, këtë verë ka realizuar turin vizitues në qytetet kryesore, sheshet dhe plazhet më të frekuentuara të […]

Tre skenaret/ Ministria e Arsimit zbardh draft-udhëzimin: Hiqen disa provime, ja si do të zhvillohet mësimi në shkolla

Ministria e Arsimit ka hartuar një draft-udhëzim për mënyrën se si do të bëhet mësimi duke filluar nga shtatori. Udhëzimi pritet të miratohet dhe t’i shpërndahet shkollave më datë 1 shtator, ndërsa MAS duket se ka punuar në tre skenare për zhvillimin e mësimit. Mësohet se gjatë këtij viti shkollor do të hiqen provimet në […]

Meta kujton 110-vjetorin e lindjes së Nënë Terezës: Të udhëhiqemi me porositë e saj për t’i shërbyer me përulësi çdo qytetari

Presidenti Ilir Meta kujton sot ditën e lindjes së Nënë Terezës. Në një mesazh në ‘Facebook’, Meta thekson se “vepra e  Shën Terezës është sot më shumë se kurrë frymëzim për t’u përkushtuar me dashuri ndaj njerëzve në nevojë, të braktisurve e të sëmurëve”. Sipas Kreut të Shtetit, me porositë dhe urtësinë e Shën Terezës duhet […]

Covid 19 i merr jetën epidemiologut të njohur, Vilson Topulli/ Silva Bino dedikim prekës: Na fal që s’të shpëtuam dot!

Covid i merr jetën një tjetër mjeku në vend. Mësohet se si pasojë e koronavirusit ka humbur jetën sot mjeku Vilson Topulli, epidemiolog i njohur. Lajmi është bërë i ditur nga vetë shefja e epidemiologjisë në ISHP, Silva Bino përmes një statusi në rrjet. “Kjo pandemi na mori kolegun tonë Vilson Topulli. Ai ishte historia […]

Aksident me vdekje në Mirditë, makina përplas kalimtaren. Çfarë thotë policia

Një aksident me pasojë vdekje është regjistruar në Mirditë. Ngjarja ndodhi në fshatin Reps. Burime zyrtare bënë me dije se një kalimtare është përplasur nga një makinë, e për pasojë gruaja ka ndërruar jetë. Policia bën me dije se makina me drejtues shtetasin me inicialet B.R.,banues Kosovë, ka aksidentuar shtetasen këmbësorë D.R.,e cila ka gjetur […]

Ndahet nga jeta në moshën 72-vjeçare Thimio Kondi, ish-kreu i Gjykatës së Lartë

Është shuar në moshën 72-vjeçare, Thimio Kondi, ish-kreu i Gjykatës së Lartë. Kondi ka qenë kryetar i Gjykatës në vitet 1997-1999, si dhe ish-ministër Drejtësie. JETESHKIMI Mësohet se Kondi ishte i diplomuar në Fakultetin e Drejtësisë në Tiranë në vitin 1977. Nga viti 1978 deri në vitin 1982, ka ushtruar detyrën Gjyqtar në Gjykatën e […]

Si ta kuptoni që keni rënë në dashuri, sipas shenjës së horoskopit

Dashi Ju jeni plot me jetë dhe keni shumë energji. Jeni shumë të logjikshëm në çdo aspekt të jetës dhe një kokë e mirë për shpatullat tuaja. Si një lider i lindur, ju pëlqen të jeni nën kontroll të lidhjes tuaj dhe të mbani partnerin duke pritur. Kur të gjeni dashurinë, ju do të mendoni […]

‘Ndoshta nuk jemi vetëm’: Studiuesit gjejnë ‘rrahje zemre’ në hapësirë [?]

Një re kozmike gazi, e zbuluar kohët e fundit nga shkencëtarët, është sipas tyre një “rrahje zemre”. Studiuesit pohojnë se ndërkohë që vetë reja nuk ka asgjë të jashtëzakonshme, rrahja pulsuese që është në sinkron me një vrimë të zezë (jo dhe aq) pranë, ka filluar t’i intrigojë dhe befasojë profesionistët. Kjo rrahje ritmike tregon […]

TikTok nuk ka ndërmend të largohet aq lehtë nga Amerika

Ditën e shtunë (22 gusht), TikTok tha se po planifikon të kundërshtojë Urdhrin Ekzekutiv të administratës Trump që kërkon ndalimin e aplikacionit në Shtetet e Bashkuara, duke shkuar në gjykatë. Kushti i vetëm me të cilin platforma mund të qëndrojë në TikTok është nëse blihet nga një kompani amerikane, por mesa duket platforma nuk ka […]

Vazhdojnë dramat për moderatoren: Kanali australian ndalon programin ‘The Ellen Show’

Pasojat e dramës së Ellen DeGeneres kanë nisur të ndihen me shpejtësi të frikshme. Ndonëse nuk dihet ende çfarë do të ndodhë me programin e famshëm “The Ellen DeGeneres Show” në Amerikë, Australia e ka marrë vendimin e saj. Kanali televiziv australian, Channel Nine nuk do ta transmetojë më programin e famshëm siç ka bërë […]

Tentativa barbare për vrasjen e 29-vjeçarit me ngjyrë nga polici: Nisin protestat e dhunshme

Pa kaluar ende shumë kohë nga mbyllja e protestave në Amerikë për vrasjen e George Floyd, një tjetër krim nga policia ndaj një burri me ngjyrë tronditi botën pak ditë më parë. Policët dhe protestuesit janë ndeshur me njëri-tjetrin për të dytën natë në Wisconsin, pas vrasjes makabre të burrit me ngjyrë nga policia të dielën. […]

Çfarë është OnlyFans me të cilin njerëzit po fitojnë miliona

Me gjithë aplikacionet dhe rrjetet e reja sociale që dalin çdo ditë, mund të bëhet paksa e vështirë t’i njohësh të gjitha. Sidoqoftë, me këtë rrjet të ri social, pak më ndryshe se të tjerët, ka ardhur koha të njiheni. “OnlyFans” mund ta keni dëgjuar në këngën remix të Megan Thee Stallion dhe Beyonce: Po […]

(FOTO) “Dy diej për mua”, Ajola Xoxa ndan momentet e veçanta pranë Kajanit

Në tetor të vitit 2018 kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj dhe bashkëshortja e tij, Ajola Xoxa u bënë prindër për herë të parë. Ajola solli në jetë një djalë dhe vogëlushit i vendosën emrin e veçantë Kajan. Si kryetari i bashkisë së Tiranës si bashkëshortja që tij kanë qenë gjithmonë të rezervuar për sa i […]

Konfirmohet për herë të dytë/ Dy pacientë në Holandë dhe Belgjikë infektohen përsëri me COVID-19

Sipas një raporti mediatik, dy pacientë të rikuperuar nga coronavirusi në Holandë dhe Belgjikë kanë kontraktuar përsëri virusin. Pacienti holandez është një person i moshuar me një sistem të dobësuar imunitar, ndërsa pacienti belg ka simptoma të buta, raportoi të martën transmetuesi holandez NOS, duke iu referuar deklaratave të virologëve Rasti i pacientit në Belgjikë […]

Shefja e Infektivit: Kemi filluar trajtimin me plazmën e gjakut te pacientët me koronavirus

Shefja e Infektivit, Najada Çomo,dha sot një lajm të rëndësishëm për të gjithë pacientët e infektuar me Covid-19. Gjatë takimit me kryeministrit Edi Rama tek Infektivi, Çomo tha se ditën e sotme ka filluar trajtimi i pacientëve të infektuar me plazmë gjaku nga dhurues që e kanë kaluar më parë Covid-19. Në këtë plazmë gjenden anti-trupa […]

Sherri për domino në Vlorë/ Momenti kur goditet me gurë i moshuari, çfarë ndodh më pas (VIDEO)

Publikohet një tjetër video nga momenti kur dy të moshuar përfshihen në një sherr në afërsi të Lungomares në Vlorë. Në videon e siguruar për “BalkanWeb” nga gazetari Enrik Mehmeti duket qartë kur njëri prej të moshuarve godet tjetrin me sende të forta. Mësohet se ata të dy kanë qënë duke luajtur domino, e pikërisht një sherr […]

(VIDEO) Situata me Covid 19/ Pesë viktima dhe 154 të infektuar në 24 orët e fundit

Rritet në 8759 numri i personave të prekur nga Covid 19 në vendin tonë. Numri total i viktimave shkon në 259 persona. Në përditësimin e MSH-së, që u bë nga Dr. Eugena Tomini te Instituti i Shëndetit Publik, bëhet me dije se kanë humbur jetën pesë pacientë në dy spitalet Covid, ndërsa numri i personave […]

VIDEO/ Rama sugjerim pushuesve që ‘zbresin’ në jug: Pasi e shpëtuam nga rrënimi, mos e humbni këtë perlë…

Kryeministri Edi Rama pasi pushoi në jug të vendit këtë verë u ka bërë një sugjerim të gjithëve pushuesve që zgjedhin pikërisht këtë pjesë të Shqipërisë për ta vizituar. Rama kërkon nga pushuesit që të vizitojnë Kishën e Shën Kollit në Mesopotam. AI thotë se qeveria aktuale e shpëtoi nga rrënimi dhe e ktheu në […]

“Do të shpëtojë jetë të shumta”, Donald Trump: Trajtimi i Covid-19 me plazmën e gjakut, moment historik!

Duke e quajtur “një moment me të vërtetë historik”, Presidenti Donald Trump përshëndeti të djelën miratimin nga qeveria të përdorimit të plazmës konvaleshente, që siç tha ai, “do të shpëtojë jetë të shumta” pacientësh të prekur nga koronavirusi. Presidenti Trump dhe Sekretari i Shëndetësisë Alex Azar, gjatë një takimi me gazetarët, theksuan se një muaj […]

Horoskopi për ditën e sotme, 24 gusht 2020

Dashi Kjo ditë mund të jetë e gjatë, por do të jetë e mbushur me perspektiva interesante, veçanërisht nëse keni qenë në vëzhgim për një romancë të re. Nëse jeni të gatshëm të merrni pak rrezik me zemrën tuaj, ju mund të shpërbleheni. Ju mund të ndërtoni një marrëdhënie më të fortë me dikë duke […]

Shtëpia e Bardhë: Zbulim i rëndësishëm për trajtimin e COVID-19. Ja çfarë do thotë Presidenti Trump

Shtëpia e Bardhë tha se Presidenti Donald Trump do të njoftojë të dielën në mbrëmje një “zbulim tejet të rëndësishëm që lidhet me një terapi” për trajtimin e koronavirusit. Pandemia ka shkaktuar deri tani më shumë se 176 mijë të vdekur në SHBA dhe ka infektuar mbi 5.6 milionë të tjerë, më shumë se në […]

Ish-kryeministrja e Ukrainës, Julia Timoshenko infektohet me Covid 19. Mediat: Gjendja e saj e rëndë

Ish-kryeministrja e Ukrainës, Yulia Tymoshenko është diagnostikuar me koronavirus. Sipas mediave të huaja gjëndja e saj shëndetësore është e rëndë, referuar deklaratës së një zëdhënësi të partisë. Timoshenko, 59 vjeç, e cila shërbeu dy herë si kryeministre përpara se të humbiste zgjedhjet presidenciale të vitit 2010, u bë politikania e parë ukrainase e njohur ndërkombëtarisht […]

“Deti, noti dhe zhytja”, Grida Duma poston foton nga pushimet: Refleks i njeriut që rritet me detin e nuk di dot ndryshe

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma poston një foto nga pushimet në profilin e saj në Instagram. Ajo ka zgjedhur detin këtë vërë, ku duket se ka notuar dhe është zhytur. Për Dumën kjo mënyrë pushimesh konsiderohet si zgjim nga rutina, që njëkohësisht e mban larg mpakjes mendore.   STATUSI I PLOTË “Zgjimi” nga rutina […]

Kim Jong Un në gjendje kome? Mediat e huaja: Motra e tij kalon në detyrë

Mediat ndërkombëtare thonë se diktatori Kim Jong Un është në gjendje koma. Sipas shërbimeve të Inteligjencës, vendin e tij në krye të pushtetit pritet ta marrë motra e tij, Kim Yo-jong, të cilës ditët e fundit i janë shtuar disa përgjegjësi më shumë. Gazetari Roy Calley, i cili e ka vizituar disa herë vendin e […]

E rëndë në Peqin/ Një 9-vjeçar mbytet duke u larë në lumin Shkumbin. Policia nis hetimet

Një 9-vjeçar ka humbur jetën pasi është mbytur aksidentalisht, teksa lahej në lumin Shkumbin. Policia thotë se i mituri është nga fshati Kurtaj i Peqinit Peqin/Informacion paraprak Në fshatin Kurtaj, Peqin, në lumin Shkumbin, është gjetur i mbytur shtetasi P.Ç., rreth 9 vjeç, banues në fshatin Kurtaj, Peqin. Nga hetimi paraprak dyshohet se është mbytur […]

Koronavirusi/ Shtohen rastet në Itali, pjesa më e madhe kthehen nga pushimet

Nuk ndalen më rastet e COVID-19 në Itali. Sipas autoriteteve shëndetësore sot 1210 persona janë diagnostikuar me COVID-19, duke e çuar në 259, 345 bilancin total. Viktimat në 24 orët e fundit janë 7, ndërkohë që 69 persona janë në terapi intensive. Rajoni më i prekur mbetet Lombardia me 239 raste, por shqetëson edhe rritja […]

30+ gjëra tipike të mamave shqiptare

Në vijim gjeni një listë me situata tipike të mamave shqiptare, mbërritur te @anabel_media në Instagram në lidhje me temën: “Kur e kuptova se po bëhesha si nëna ime”. 1. Kur laj enët dhe fus rrobat në lavatriçe që në 7 të mëngjesit, se në orën 9 jam në punë. 2. Kur nisa të kurseja lekët. […]

Ç’po ndodh në Kinë? Grupime masive festojnë në Wuhan

Wuhan, në Kinë, ishte vendi ku u has rasti zero, në atë që do të kthehej në pandemi. Vendi iu nënshtrua bllokimit të parë në botë dhe ndoshta, atij më të rreptit. Sidoqoftë, pas pak muajsh, të rinjtë shihen në festa masive parku ujor, teksa shqetësimet për koronavirusin zvogëlohen. Mijëra qytetarë u mblodhën në një […]

Kjo mama imitoi vajzën e saj 2-vjeçare për një ditë dhe reagimet e saj janë të adhurueshme

Gracie Herman, vetëm 2 vjeç, është drejt rrugës së të qenit një youtuber e suksesshme, falë nënës së saj, e cila publikon herë pas here video të së bijës, me sfida dhe lojëra të ndryshme. Kanali në YouTube quhet “Amy and Gracie” dhe videot e tyre kanë disa klikime, por së fundmi, “eksperimenti” i ri […]

Maqedonia e Veriut ‘frikë’ nga Kosova, propozohet edhe për udhëtarët tranzit të kenë me vete test negativ të COVID_19

Maqedonia e Veriut duket se i frikësohet situatës së COVID-19 në Kosovë. Pas testit të detyrueshëm të COVID-19 që vendosi vetëm disa javë më parë për qytetarët që vijnë nga Kosova,  tashmë kërkohet test edhe për udhëtarët tranzit nga Kosova. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, njoftoi se Komisioni për Sëmundje Infektive vendosi që dhe për […]

Gjendet i mbytur 65-vjeçari në plazhin e Durrësit, çfarë thotë policia

Një 65-vjeçar është mbytur sot në plazhin e Durrësit. Ngjarja ndodhi rreth orës 13:45, në lagjen nr.13. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se është gjetur i mbytur një shtetas i seksit mashkull rreth 65 vjeç, ende i paidentifikuar. Nga këqyrja paraprake nuk konstatohen shenja dhune. Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon […]

Librat falas deri në klasën e 7-të, Rama: Në vend të xhunglës së korrupsionit, sot nxënësit marrin botime të Oxford, Pearson e Cambridge

Kryeministri Edi Rama ka thënë se sot tashmë janë realitet librat falas për shkak se me vendimin e ri të gjithë nxënësit nga klasa e l- Vll do të përfitojnë nga zgjerimi i skemës përfshirë dhe kategoritë e veçanta deri në klasën e Xll. Rama thotë se librat falas ishin stërpremtim të qeverive më parë, […]

Rihapja e shkollave, PD: Qeveria s’ka asnjë plan për sigurinë e nxënësve, ja 5 problemet madhore

Një ditë pasi qeveria vendosi të riahpë shkollat në vitin e ri shkollor, në shtator, Partia Demokratike denoncoi para Ministrisë së Arsimit mungesën e një plani për sigurinë e nxënësve dhe programin mësimor. Ish-deputetja demokrate, Albana Vokshi, deklaroi se qeveria nuk shton asnjë qindarkë për arsimin pas rihapjes, ndërsa renditi, sipas saj, 5 problemet madhore për […]

Ngjarje e rëndë në Kamëz, plagosi me thikë gruan, pranga 73-vjeçarit. Si tentoi i moshuari t’i shpëtonte policisë

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Tiranë, ku burri ka plagosur me thikë bashkëshorten. Ngjarja ndodhi në rrugën “Manhatan”, në Kamëz. Gazetarja Dorjana Bezat raporton për ‘BalkanWeb’ se Ndue Prenga akuzohet se goditi me mjetin mprehës gruan, e cila aktualisht ndodhet në spitali.   NJOFTIMI I POLICISË Ndërhyrja në kohë e shërbimeve të Komisariatit të Policisë […]

Viti i ri shkollor/ Shahini: Libra falas për nxënësit deri në klasën e 7-të, si dhe gjithë kategoritë e veçanta deri në të 12-tën

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka dhënë lajmin se tashmë është zgjeruar skema mbështetëse me libra falas deri në klasën e 7-të. Kjo do të thotë se nxënësit nga klasa e I- rë deri në të 7-ën do të përfitojnë libra falas. Sa i përket të tjerëve, deri në klasën e 12-të do të përfitojnë […]

Një javë plot surpriza e aventura, zbuloni çfarë rezervojnë yjet për ju. Parashikimi nga Jorgo Pulla

DASHI Dashë të dashur, kjo javë fillon me shumë kujdes për ju pasi Hëna e re që do të zhvillohet në 19/8 në shenjën e Luanit tregon fillime të reja në marrëdhëniet romantike. Këndi pozitiv që Marsi do të realizojë në shenjën tuaj të zodiakut me Hënën e re, ju jep një shtysë të kërkoni […]

Çfarë do ndodhë me shkollat? Ja çfarë thotë ministria

Nëpërmjet një video-mesazhi, Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini është shprehur mbi çështjen e fillimit të ri shkollor duke nënvizuar se vendimi mbi skenarin e tij do të merret nga Task-Forca për Koronavirusin në varësi të ecurisë së pandemisë: “Ne, stafi i MASR, agjencitë tona vartëse, disa nga drejtorët e shkollave, disa nga […]

Motra e saj po lufton me jetën për shkak të Covid-19, Sharon Stone jep mesazhin e rëndësishëm për të gjithë

Sharon Stone u tha fansave këtë fundjavë se motra e saj Kelly është diagnostikuar me koronavirus. Aktorja po fajëson “njerëzit pa maskë” për infektimin e së motrës, e cila vuan gjithashtu nga sëmundja e Lupusit, e ndërsa virusi i kërcënon jetën, aktorja e famshme zgjedh që të japë mesazhe sensibilizuese virtualisht përmes profilit të saj […]

Habisin shkencëtarët gjermanë “Covid-19 përshpejton procesin e plakjes, çfarë i ndodh pas 2 vitesh një 30-vjeçari”

Një grup mjekësh gjermanë po studiojnë pasojat afatgjata tek pacientët me Covid-19. Sipas tyre edhe kur kalon lehtë, infektimi dëmton rëndë edhe tek të rinjtë disa organe që shkaktojnë probleme në të ardhmen. Drejtuesi i grupit studimor, prof. dr. Stefan Schreiber, mendon se virusi SARS-CoV-2 mund të përshpejtojë procesin e plakjes tek personat e infektuar. […]

Si po e ndryshon pandemia biznesin e kozmetikës, ulet kërkesa për buzëkuqe e make up në Shqipëri

Mbajtja e detyruar e maskave apo puna nga shtëpia po e ndryshojnë tërësisht biznesin e kozmetikës ne vend. Shitjet për produktet e makijazhit dhe parfumeve janë përgjysmuar, ndërsa ato të kujdesit personal dhe detergjentëve u rritën 30%. Lyerja e flokëve po bëhet shumë edhe në shtëpi. Të dhënat e doganave për importet e parfumeve, produkteve […]

Ja kafshët që ruajnë distancën sociale në rast pandemie

Teksa pandemia e koronavirusit po bëhet një normalitet me njerëzit, distanca sociale është bërë pjesë e zakonshme e ditëve tona. Por mesa duket mbretëria e kafshëve e ka praktikuar këtë udhëzim që shumë kohë më parë, sipas studimeve. Zogjtë, majmunët, peshqit dhe insektet i shmangin anëtarët e shoqërisë së tyre nëse dikush është sëmurë. Disa […]

Doktori i Sanatoriumit fiton betejën e rëndë me Covid-19, ja si është gjendja e tij tani

Doktori i spitalit ”Shefqet Ndroqi”, Alban Hatibi e ka fituar betejën me Covid 19. Lajmin e bën të ditur shefja e reanimacionin në spitalin Covid 2, Alma Cani, e cila shprehet se tashmë Hatibi do ti rikthehet punës së tij në këtë spital. Pak ditë më parë gjendja e doktor Albanit u përkeqësua ndjeshëm, por […]

FOTO/ Breshër sa një top pinpongu në vendin fqinj, raportohen dëme materiale dhe bujqësore

Pasditen e kësaj të shtune, një breshër me madhësi sa një top pinpongu ra në zonat e Kastorias, duke shkaktuar dëme në makina, shtëpi dhe të mbjellat. Nga fotot e publikuara, kokrra e breshërit kishte madhësinë e një topi ping pongu nga fotot e publikuara. Breshëri i pazakontë shkaktoi dëme jo vetem në të mbjella […]

Italia tamponë falas për të gjithë shqiptarët/ Kufizime për 4 vende të tjera

Italia ka vendosur që tu bëjë tamponë falas të gjithë qytetarëve shqiptarë që udhëtojnë nga Shqipëria në vendin fqinj. Të gjithë shqiptarëve do tu bëhet tamponi sapo të zbresin nga avioni, apo trageti dhe për 48 orë deri në daljen e përgjigjes së tamponit ata do të qëndrojnë të izoluar në shtëpitë e tyre. Ndërkaq […]

Doni të udhëtoni për në Gjermani?/ Ja çfarë duhet të keni me vete

Aeroporti ‘Nënë Tereza’ ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për pasagjerët që udhëtojnë në Gjermani, për të vizituar bashkëshortin apo bashkëshorten, që është më leje-qëndrimi EU. Në një njoftim zyrtar radhiten një sërë dokumentesh që kërkohen për të kryer një udhëtim. ‘Dokumentet që kërkohen (lista ka vetëm qëllim reference dhe asistence) 1) Certifikatë martese me […]

Izolimi i Covid-19 shtoi pijanecët, e tregon studimi

Pandemia e koronavirusit ndërroi shumë nga sjelljet tona të përditshme dhe një nga to është dhe konsumimi i alkoolit. Një studim i ri tregon se miliona britanikë janë duke konsumuar më shumë pije alkoolike që nga nisja e masa shtrënguese duke rritur kështu frikën se do jetë shumë e vështirë për të hequr dorë nga […]

Riviera shqiptare është shtëpia e shumë vendeve interesante/ Blogu i njohur turistik tregon 15 plazhet që duhen vizituar

Shqipëria është një vend që njihet për bukuritë e saj natyrore. Së fundmi, autori Krishna Teja në artikullin që ka publikuar për vendin tonë në blogun e njohur turistik, pickyourtrail.com ka renditur 15 plazhet që duhet të vizitohen në Shqipëri. Ai shkruan se vija bregdetare shqiptare ka plazhe shumë të bukura që duhet të vizitohen gjatë 2020. […]

VIDEO / Sazan Guri, në Sarandë: Gjiza dhe dhalla në UNESCO, do na vijnë 30 milionë turistë

Ambientalisti Sazan Guri po i kalon pushimet në Sarandë. Ditën e sotme ai ka postuar një video, nga banesa e mikut të tij ku po qëndron teksa reklamon ushqimet. Guri shprehet se gjiza dhe dhalla janë prodhime të Shqipërisë që meritojnë statusin e UNESCO-s si trashëgimi. Për më tepër ndiqni pamjet:  

Arrihet marrëveshja Shqipëri- Greqi, deri në orën 22:00 sot qytetarët do lejohen të hyjnë pa testin për COVID-19

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka konfirmon se Kakavija edhe Kapshtica do të qëndrojë e hapur deri në orën 22:00 Eshtë arritur një marrëveshje mes palëve Shqipëri- Greqi që deri në orën 22:00 të mbrëmjes së sotme të lejohen qytetarët që janë duke pritur në radhë pa u kërkuar testin për COVID-19. Burime zyrtare nga MEPJ […]

Flet përfaqësuesja e OBSH në Shqipëri: Ne mblidhemi, afrohemi në grupe, i kollitemi në fytyrë tjetrit!

Heqja e kufizimeve ka sjellë rritje të rasteve të reja. U raportuan në vendin tonë 154 të prekur, një shifër kjo më e larta nga fillimi i pandemisë. Ndërsa një ditë më parë u diagnostikuan pozitivë me COVID-19 143 persona. Sipas drejtoreshës së zyrës së OBSH-së në vendin tonë, Bettina Menne, çfarë është shqetësues është […]

Shifra të frikshme nga Kosova, 11 të vdekur në 24 orët e fundit, 141 infektime të reja me Covid

Vijojnë shifrat e larta të infektimeve dhe viktimave nga koronavirusi në Kosovë. Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 11 persona, si dhe janë konfirmuar 141 raste të reja. Njoftimi i Institutit të Shëndetit Publik në Kosovë: 230 TË SHËRUAR DHE 141 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë […]

Policia ngre pika kontrolli: Nga nesër kalimi drejt Greqisë i kufizuar! Dokumentet që duhet të keni me vete

Policia e Shtetit informon të gjithë qytetarët që duan të udhëtojnë në drejtim të Greqisë, se nisur nga masat kufizuese për shkak të COVID-19, duke filluar nga ora 06:00 deri në orën 22:00 të çdo dite në vijim, për të hyrë në Republikën e Greqisë, nëpërmjet Pikës së Kalimit Kufitar Kakavijë do të lejohet të […]

MEPJ publikon listën: Ja ku mund të udhëtojnë lirisht shqiptarët dhe ku kërkohet karantina e tamponi

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme nisur nga situata e krijuar prej kufizimeve të lëvizjes së lirë të udhëtarëve jashtë vendit, me qëllim parandalimin e situatave problematike, informon në kohë reale për çdo ndryshim të këtij regjimi që lidhet me lëvizjen e qytetarëve shqiptarë. Në mënyrë të detajuar MEPJ liston shtetet ku qytetarët shqiptarë […]

Shqipëria në 24 orët e fundit: Tre të vdekur, 120 raste të reja me Covid dhe 48 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 3 pacientë me koronavirus në dy spitalet Covid. Gjithashtu, MSH bën me dije se në këto 24 orë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 120 persona. Nga ana tjetër autoritetet njoftojnë se 48 persona e kanë fituar luftën me koronavirusin. Raportimi i plotë […]

Kthimi i pushuesve nga plazhi, Policia pezullon 63 patenta dhe vendos 467 gjoba

Ka filluar kthimi nga zonat bregdetare, në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve që lëvizin në fundjavë. Në të gjitha akset rrugore nacionale ka fluks të shtuar, por pa krijuar radhë e vonesa, fluksi është i rrjedhshëm. Policia Rrugore ka shtuar prezencën e shërbimeve me uniformë në rrugë, por edhe të shërbimeve civile në […]

Sonte, më 14 gusht , bie Nata e Zojës së Madhe

Më 14 gusht bie nata e festës të Të Ngjiturit të Zojës në Qiell, nate e festës së Zojës së Madhe siç njihet tek shqiptarët, shkruan Vatikani News. Sot bie Nata e Zojës së Madhe, siç njihet nga shqiptarët. Kisha, kudo në botë, i fton besimtarët të shkojnë plot besim te Nëna Qiellore, e cila na […]

FOTOLAJM/ Emigrantët e bllokuar në kufi kërkojnë Edi Ramën, por shiheni se ku është ai!

Situata në të dy pikat kufitare me Greqinë, Kakavijë dhe Kapshticë, prej 3 ditësh sa vjen dhe rëndohet, ndërkohë që i gjithë shteti shqiptar me në krye kryeministrin. gjenden me pushime në Jug të vendit. Mediat  e instaluara në Kakavijë kanë dhënë pamje dhe intervista ku duken emigrant të lodhur dhe të revoltuar, të cilët […]

Nuk ndalet numri i të infektuarve/ MSH: 6 humbje jete, 146 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 6 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri në 24 orët e fundit. Gjatë ditës së fundit janë kryer 639 testime dhe janë konfirmuar prej tyre 146 raste të reja. Ndërsa numri i të shëruarve raportohet të jetë 79. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në spitalet Covid në vend […]

Ja sa është radha e shqiptarëve në kufirin me Greqinë

Numri i emigrantëve shqiptarë që presin në Kakavijë për të kaluar drejt Greqisë vazhdon të jetë i lartë. Radhë pafund makinash presin për të kaluar drejt shtetit helen. Nga ora 14:00 deri në orën 17:00 të ditës së sotme, kanë kaluar 1 mijë qytetarë. Pala greke po kryen testime për të gjithë qytetarët që po […]

Nëna me koronavirus sjell në jetë fëmijën në maternitetin ‘Koço Glozheni’

Një nënë e re në moshë ka sjellë në jetë fëmijën e saj tek materniteti “Koco Gliozheni” në Tiranë. Mësohet se nëna ka qenë e infektuar me Covid-19, në momentin që ka sjellë në jetë foshnjën. Fëmija mësohet se ka ardhur në jetë shëndoshë e mirë. Nëna e fëmija kanë lënë tashmë spitalin dhe janë […]

Parashikimi/ Si do të jetë moti për ditën e shtunë

Përshëndetje nga SH.M.U! Ditën e Shtunë parashikohet mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu me intensitet të ulët të karakterit lokal në mesditë në zonën veriore dhe pjesërisht në atë qëndrore. Era do të jetë nga Veriperëndimi-Jugperëndimi me shpejtësi 1-10m/s e shoqëruar me një valëzim të forcës 1-2 ballë. Ju urojmë një fundjavë të […]

“E gjithë kjo është punë politike”, të rinjtë italianë nuk duan t’ia dinë më për distancim fizik

Italianët 20-vjeçarë nuk e durojnë më këtë situatë. Për një grup miqsh, një ditë e freskët gushti i ka tërhequr në një bar në mes të sheshit të vjetër mesjetar dhe asnjë nuk do t’ia dijë për koronavirusin. Ata i shohin paralajmërimet për sëmundjen si një mjet i burokratëve për të kontrolluar popullatën. Një vajzë […]

Mëngjarashët festojnë sot ditën e tyre

13 gushti është dita e mëngjarashëve dhe këtë e feston 10% e popullsisë së botës. Sipas ”Washington Post”, në vitin 1860 vetëm 2% e popullsisë përdorte dorën e majtë. Përqindja në vitin 1920 u rrit në katër dhe 10% sot. Dita Ndërkombëtare e Mëngjarashëve u krijua në vitin 1992 nga Klubi i Mëngjarashëve në Britaninë […]

Silvio Berluskoni dhe e dashura e tij 53 vite më e re pushime në Sardenja

Shtypi italian publikoi sot një fotografi të parë të Silvio Berlusconi, në moshën 83 vjeç, së bashku me të fejuarën e tij të re 30 vjeçare. Revista javore Chi, publikoi një foto të ish-kryeministrit me pushime në vilën Certosa në Sardenjë, ndërsa ai është duke ecur me partneren e tij Marta Fasina, me të cilin […]

Djali i kryeministrit Rama feston ditëlindjen, ja sa vjeç mbush Gregu

Djali i kryeministrit Rama festoi dje ditëlindjen. Gregu mbush 30 vjeç sot dhe deri më tani ai nuk ka zgjedhur të postojë foto apo video rreth kësaj dite të veçantë. Edhe pse në media atij nuk i pëlqen të ndajë copëza nga e përditshmja e tij, herë pas here Gregu zbulon detaje, por duket se […]

Mbi 100 dashnore dhe 3 ton para, historia e njeriut më të korruptuar në Kinë

Njeriu më i korruptuar në Kinë bën një jetë të shfrenuar, ku llogaritet të ketë 100 dashnore dhe tre ton para, ku edhe do të përballet me një dënim shembullor. Ai është drejtues i një prej shoqërive shtetërore që merren me kreditë e vonuara dhe pranoi në gjykatë se kishte pranuar 260 milion Juan rryshfet […]

Horoskopi për ditën e sotme, 14 gusht 2020

Dashi Ju mund të bëni hapa të mëdha përpara, nëse keni vullnet dhe jeni të vendosur. Kjo mund t’ju çojë drejt suksesit. Mos u habisni nëse një ditë ju kërkojnë të merrni përgjegjësi më të mëdha në aspekt profesional. Demi Sot është e rëndësishme që të merrni kohën e duhur dhe të planifikoni të gjitha […]

Ndarja nga jeta e mësuesit në Mirditë, Shahini: Shpreh dhimbjen dhe respektin për kontributin e tij të vyer

Ministrja e Arsimit Besa Shahini, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan për ndarjen nga jeta për shkak të koronavirusit të mësuesit në Mirditë. Shahini shprehet se ndan dhimbjen dhe respektin për kontributin e madh të mësues Kolës në fushën e mësuesisë. Postimi i ministres Besa Shahini: Mora lajmin e hidhur që një nga […]

Ankth dhe stres pas Covid 19? Flet mjekja Ariana Rreli

Pas rastit të 29-vjeçarit të infektuar me Covid 19, që i dha fund jetës sot duke u vetë hedhur nga lartësia në spitalin “Shefqet Ndroqi”, flet mjekja psikiatre e njohur, Ariana Rreli. E ftuar në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në Neës 24, Rreli pranoi se personat që preken nga Covid 19 shfaqin simptoma […]

Tërmeti i 26 nëntorit goditi Thumanën, Rama publikon pamjet: Së shpejti do të marrë formë një qytezë e re

26 nëntorin e vitit të shkuar, vendi ynë u godit nga një tërmet shkatërrimtar, i cili solli viktima, të plagosur dhe dëme të shumta materiale. Ndër vendet më të goditura ishte Thumana, ku gjurmët e lëkundjeve të fuqishme sizmike shihen edhe sot. Mëngjesin e sotëm, kryeministri Edi Rama publikoi një video me punimet që kanë […]

Covid-19/ Ishte shembull në menaxhimin e pandemisë, pas 3 muajsh Zelanda e Re raporton 14 raste të reja

Është përkeqësuar situata e pandemisë së koronavirusit në Zelandën e Re. Vendi i cili konsiderohej shembull në menaxhimin e pandemisë pas më shumë se 3 muajsh shënoi 4 raste të reja lokale. Autoritetet në Zelandën e Re bënë me dije se numri i rasteve të reja është rritur gjatë 24 orëve të fundit, ku janë […]

Digjet fabrika e përpunimit të drurit në Fushë-Krujë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Ambjentet e një fabrike të përpunimit të drurit në Fushë-Krujë janë përfshirë nga flakët e një zjarri që ra në orët e para të ditës së sotme. Burime vendore bëjnë të ditur se janë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale. Banorët pranë objektit në flakë kanë kaluar orë të vështira, pasi tymi dhe zjarri rrezikonte shëndetin […]

Vinin baste sportive në shkelje me ligjin/ Arrestohet një 22 vjeçar, një tjetër në kërkim

Një 22 vjeçar është arrestuar në Shkodër gjatë një kontrolli për goditjen e aktivitetit të lojërave të fatit si dhe një shtetas tjetër është shpallur në kërkim. Policia e Shkodrës bën me dije se u arrestua për veprat penale “Organizimi i lotarive të palejuara” dhe “Fshehja e të ardhurave”, kryer në bashkëpunim, shtetasi me iniciale […]

Tragjike/ I infektuar me Covid-19, 29 vjeçari i jep fund jetës duke u hedhur nga kati i 3 i spitalit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit. Në spitalin ‘Shefqet Ndroqi’ rreth orës 04:30 pacienti me iniciale Xh.K, 29 vjeç është hedhur nga kati i 3 ku për pasojë ka gjetur vdekjen. Burime për gazetën bëjnë me dije se 29 vjeçari trajtohej në këtë spital pasi ishte pozitiv me Covid-19.

Diell dhe temperatura të larta, ky është parashikimi i motit për sot

Sot parashikohet mot i kthjellët me temperatura të larta, ndërsa në zonat malore do të ketë dhe zhvillim të vranësirave, të cilat mund të sjellin reshje të izoluara. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 17º në 29ºC, në zonat e ulëta nga […]

Erion Veliaj shërohet nga Covid-19: Jam i brengosur për ata që s’ia dolën

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka njoftuar se më në fund e ka mposhtur Covid-19. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, kryebashkiaku ka shprehur mirënjohjen për të gjithë ata që e ndihmuan në këtë periudhë të vështirë. Veliaj shprehu trishtimin për ata që nuk ia dolën në luftën me koronavirusin dhe theksoi se […]

Covid-19/ MSh: 141 raste dhe 3 viktima në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 141 raste dhe 3 viktima nga covid-19 në 24 orët e fundit. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 625 testime për të dyshuar të prekur nga Covid 19, ndërsa 141 persona janë konfirmuar positive me Covid19. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: […]

Foto/ Cila nga vajzat e Putin ka provuar e para vaksinën ruse ndaj koronavirusit?

  Putin befasoi botën kur njoftoi se Rusia ka gjetur vaksinën ndaj COVID-19 dhe do dalë në treg brenda pak ditësh. Presidenti rus tha se gjatë disa testimeve vaksina ka rezultuar e suksesshme dhe se ofron një imunitet të qëndrueshëm ndaj COVID-19. Po ashtu ai tha se njëra nga vajzat e tij tashmë është vaksinuar, […]

Mbytet 10-vjeçari nga Kosova/ U gjet i pajetë në kompleksin turistik që ndodhet te Shkëmbi i Kavajës

Tragjedi në një familje kosovare që sapo kishte mbërritur për pushime në bregdetin e Adriatikut. Familja nga Prishtina sapo kishte mbërritur në kompleksin turistik që ndodhet te Shkëmbi i Kavajës për të kaluar pushimet verore. E ndërsa familja Tërnalla po akomodohej në dhomën e hotelit, 10-vjeçari është shkëputur për t’u futur në pishinë ku dhe […]

Vonesat në sektorin e Transportit/ Rama jep lajmin: 5,191 Paga Lufte për punonjësit dhe të larguarit nga puna

  Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se qeveria ka miratuar 5191 paga lufte për sektorin e Transportit Rrugor të Udhëtarëve për lehtësimin e pasojave nga vonesa e detyruar e nisjes së aktivitetit në muajin qershor nga pandemia. “+5,191 Paga Lufte për punonjësit dhe të larguarit nga puna për Qershorin 2020! Efekti financiar prej 134,966,000 Lekë […]

Në krye të listës: Qyteti shqiptar që shpenzon më shumë për shkollimin e fëmijëve

  Një në 5 nxënës në qytetin e Shkodrës ndjek mësimin në një shkollë private! Nga gjithë qytetet e tjera, Shkodra ka përqindjen më të lartë të fëmijëve që ndjekin arsimin privat. Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT, publikuar në Monitor.al, ka një dallim të ndjeshëm mes Shkodrës, Vlorës, Fierit madje dhe Tiranës, përsa […]

Vaksinë apo ‘koktej Molotovi’? Ç’thonë ekspertët për vaksinën ruse

Pasi presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, njoftoi dje (11 gusht) se Rusia është shteti i parë në botë që aprovon një vaksinë kundër Covid-19, ekspertë të shëndetit publik reaguan të shqetësuar në lidhje me efektivitetin dhe rrezikshmërinë e vaksinës së fjalë. Ndonëse Putin u shpreh se vaksina i ka kaluar të gjitha provat – madje e ka […]

“Ca me bukë e ca me gurë”, ja ç’do të sjellin datat 10-16 gusht për të gjitha shenjat e horoskopit

Dashi: Nuk do t’ju mungojnë aspak emocionet dhe pasioni që ju shoqëron gjithmonë. Po përgatiteni për një eveniment të rëndësishëm, ndaj dhe s’do të keni shumë kohë për gjëra të tjera. Beqarët do të zbaviten duke njohur njerëz të rinj dhe duke lidhur miqësi që do të zgjatin shumë. Lini pak mënjanë çka ka ndodhur muajt […]

Covid-19 hyn në Komisariatin e Policisë Kuçovë, infektohet Shefi i Rendit, frikë te efektivët

Covid-19 është futur edhe në Komisariatin e Policisë së qytetit të Kuçovës. Shefi i Rendit në këtë komisariat ka rezultuar “pozitivë” me Coronavirus. Kjo ka shtuar frikën dhe panikun mes efektivëve të këtij komisariati, që janë në pritje të kryerjes së tamponit, ndërkohë që mësohet se gjendja shëndetësore e efektivit të infektuar është e mirë. […]

Pas më shumë se 50 vitesh, shfaqen balenat gjigande në Gadishullin e Karaburunit (VIDEO)

Balenat shfaqen për herë të parë pas me shumë se 50 vitesh pranë Karaburunit. Gjitari më i madh i detit ka munguar për një kohë të gjatë në ujërat shqiptare. Siç raporton gazetari Enrik Mehmeti për “BalkanWeb” sot ato janë parë disa që lëviznin së bashku. Nuk ka pasur më parë asnje dëshmi nga peshkatarë […]

COVID-19/ MSH: 125 raste të reja në 24 orët e fundit. Humb jetën një paciente nga Vlora

Gjatë 24 orëve të fundit janë 125 raste të reja me COVID-19. Kështu bën të ditur Ministria e Shëndetësisë sot gjatë përditësimit të të dhënave të situatës. Një paciente nga Vlora ka humbur jetën. Në Infektiv dhe tek “Shefqet Ndroqi” janë 122 pacientë, 19 në terapi intensive. Dr. Rovena Daja nga Instituti i Shëndetit Publik tha […]

Zbulohet dhe një simptomë e re e COVID-19, ja cila është

Një 62-vjeçar nga Chicago, fillimisht nuk kishte treguar simptoma të tjera. Ai u pranua në spital dhe më pas u konstatua se kishte temperaturë prej 37.3C. Por një skanim në mushkëri tregoi indikacionet se po luftonte me një sëmundje. Burri u vendos në një dhomë izolimi, ku u testua për coronavirus. Temperatura më vonë iu […]

Vdekja e skulptorit/ Mjeku Pipero: Duhej ta kishin çuar jashtë

Sot ka ndërruar jetë nga Covid-19, skulptori dhe pedagogu i njohur Arben Bajo, i cili ndodhej në gjendje të rëndë në spitalin “Shefqet Ndroqi” dhe sipas një apeli të bërë nga miqtë e tij dje në rrjete sociale, ai kishte nevojë urgjente për gjak A-NEGATIV, nga një person që ka kaluar koronavirusin. Por, në rrjete […]

Dasmat dhe mortet bëjnë kërdinë, ja çfarë ndodh në Fier dhe Patos

Fier, Patosi dhe Roskoveci vazhdojnë të mbeten vatrat më të nxehta me Covid-19 në Shqipëri. Në Patos, 8 raste të reja infektimi janë konfirmuar nga një dasmë e organizuar në Zharrëz. Në Fier, 4 raste infektimi janë gjetut nga një vatër në një ceremoni mortore. Ndërsa në Roskovec, një rast infektimi i përket një kontakti […]

Nis regjistrimi i pemëve në hipotekë

Agjencia Shtetërore e Kadastrës ka nisur procesin e regjistrimit të pemëve në regjistrat e pasurive të paluajtshme dhe pasurive natyrore. Këshilli i Ministrave ka miratuar edhe procedurat që do ndiqen për regjistrimin e tyre. Në kategorinë e pemëve që regjistrohen në regjistrin e pasurive të paluajtshme hyjnë të gjithë drurët që ndodhen brenda kufirit të […]

I moshuari u vë flakëve shkurreve, vdes nga asfiksia

Një i moshuar mësohet se ka ndërruar jetë këtë pasdite për shkak të asfiksisë, ndërsa ishte duke i vënë zjarrin disa shkurreve në tokën e tij. Policia bën me dije ngjarja ka ndodhur në fshatin Bujkë të Bashkisë Mat. 79 vjeçari Haziz Kuka, banues në qytetin e Burrelit, kishte ndezur një zjarr për të pastruar […]

Fotoja e fundit me miqtë në Drimadhes/ Kush është 25 vjeçari që humbi jetën sot në aksident

Renato Shpata, 25 vjeç nga Korça, humbi jetën këtë pasdite në aksin rrugor pranë fshatit Fushë-Dukat në Vlorë, pasi makina e drejtuar nga ai vetë humbi kontrollin dhe u përplas me një mur. I riu humbi jetën në spital pas dëmtimeve të shumta që kishte marrë në kokë dhe në trup, ndërsa dy pasagjerët e […]

Mjekja publikon mushkëritë e pacientëve me Covid/ ‘Kush jeni more palaço që nuk ….’

Mjekja Lida Shosha publikon në ‘Facebook’ mushkëritë e një pacienti me koronavirus, ndërsa thekson se çdo ditë shohim imazhe problematike të skanerave të mushkërive copë-copë. Mjekja ‘shpërthen’ e revoltuar ndaj atyre që nuk  besojnë te ekzistenca e virusit, teksa iu drejtohet ashpër ‘Kush jeni ju, more palaço ordinerë, që helmoni miletin me teori konspirative”. Perdite […]

Trajleri përplaset dhunshëm me furgonin e drejtuar nga shqiptari, mbetet i bllokuar në kabinë

Një aksidenti i rëndë rrugor është regjistruar në Legnago të Italisë rreth orës 15:00 të pasdites së sotme. Ngjarja ndodhi kur një transportues makinash u përplas fort me një furgon, duke bërë që drejtuesi i mjetit të fundit të mbetej i bllokuar brenda kabinës. Ai është një 30 vjeçar shqiptar, i cili u transportua me […]

Krimi horror/ Sherri për qenin përfundoi me vrasjen e nënës

Ngjarja horror e ndodhur në Buçimas të Pogradecit ka tronditur mbarë opinionin publik. Ndërsa sot në banesën e Firdes Çekiçit janë hapur dyert e mortit të afërm dhe komshinj shprehen të tronditur në lidhje me ngjarjen. Komshia e Firdesit, e cila kishte gati 40 vite që jeton ngjitur me banesën e familjes Çekiçi, tregon se […]

Djali: ‘E mbajta nënën gjysmë të gjallë në duar, pastaj ma mori deti’

Të mërkurën në mëngjes, Avdul Rama së bashku me nënën, babanë dhe një shok dolën në det për të mbledhur rrjetat. Në portin e Himarës, ku familja vlonjate jetonte prej vitesh për punë, askush nuk i paralajmëroi për shtrëngatën. Dallgët e përmbysën anijen e re 9 metra të gjate të blerë me borxhe. Rrëfimi i […]

Rekord rastesh të reja: 135 të infektuar në 24 orë

Një person humbi jetën nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vend, duke shënuar për herë të parë pas disa javësh një rënie në numrin e viktimave. Ndërkohë ditën e sotme janë shënuar 135 raste pozitiv me COVID-19 nga 586 testime të realizuara. Sakaq Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve që të respektojnë […]

VIDEO/ Avioni me 191 pasagjerë çahet në dysh gjatë uljes në pistë, raportohen viktima

Një avion i “Air India” me 191 persona në bord është përplasur me pistën në aeroportin e Kozhikode në jug të Indisë duke shkaktuar të paktën 16 viktima dhe dhjetëra të plagosur, raporton BBC Avioni nuk ia doli të ulej normalisht në pistë dhe përplasja ka qenë aq e fortë sa e ka ndarë mjetin fluturues […]

Pipero: Shifrat e MSH për infektuarit nuk janë reale ….

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka deklaruar se të infektuarit aktivë me Covid-19 në Shqipëri, nuk janë në të vërtetë 2735 siç është raportuar nga Ministria e Shëndetësisë. Pipero tha se numri i të infetkuarve është dy apo trefish më i lartë, por raportohen aq, sepse ata që merren me hetimin epidemiologjik nuk identifikojnë dot të […]

Si do të jetë moti për ditën e shtunë (8 gusht 2020)

Përshëndetje nga SH.M.U dhe më poshtë po ju njohim me parashikimin e motit sa i përket kësaj fundjave! Sa i përket ditës së Shtunë vendi pritet të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike. Edhe pse dita nis me kthjellime e vranësira kalimtare me kalimin e orëve ato bëhen të dendura në pjesën më të madhe […]

Horoskopi i muajit gusht nga Meri Shehu: Astrologia tregon datat kur duhet të jemi të kujdesshëm

Ditën e djeshme astrologia e njohur Meri Shehu ka publikuar horoskopin e muajit gusht. Në vija të përgjithshme Meri shkruan: Muaji Gusht 2020 fillon fuqishem me nje katerkendesh midis Diellit ne Luan dhe Uranit ne Dem. Nje perballje TITANESH do ta cilesoja kete dhe askush nuk fiton por vejen nje ndryshim per te gjithe te […]

Bilanci në Kosovë: 7 të vdekur dhe 250 raste të reja me COVID-19

Shtatë persona kanë vdekur nga COVID-19 në Kosovë në 24 orët e fundit, ndërsa janë shënuar edhe 250 raste të reja. IKSHPK-ja ka njoftuar se nga 454 testime, 250 kanë rezultuar pozitive. Në 24 orët e fundit janë shëruar 126 pacientë. Numri total i rasteve në Kosovë ka arritur në 9049, ndërsa raste aktive janë […]

A do të prekë COVID-19 popullatën e re, sikur Gripi Spanjoll i vitit 1918?

Koronavirusi dhe sëmundja që shkakton ky virus, COVID-19, në fillim të përhapjes, ka prekur kryesisht personat më të moshuar, ata me shëndet më të dobët dhe grupet e pakicave etike. Sidoqoftë, shkencëtarët kanë frikë se të rinjtë, që po e shijojnë verën janë në radhë – ashtu siç kishte ndodhur edhe me pandeminë e Gripit […]

Vdekja e mjekut 53-vjeçar, Ministria e Shëndetësisë: U trajtua në banesë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale me hidhërim të thellë konfirmon humbjen e jetës së mjekut Anibal Byberi në spitalin “Shefqet Ndroqi”, si pasojë e Covid-19. Sipas MSH, mjeku pneumolog 53-vjeçar, me origjinë nga Tropoja është konfirmuar pozitiv me virusin e rrezikshëm pak ditë më parë dhe vijonte trajtimin në banesë. Pas rëndimit të gjendjes […]

VIDEO/Vjehrra i prish dasmën, nuk i pëlqeu fjalimi i nuses

Ky është momenti tronditës kur vjehrra prish dasmën e të birit në mes të ceremonisë për shkak se nuk bie dakord me fjalimin e nuses. Sarah Ragsdale, nga San Jose, Kaliforni, postoi momentin e pabesueshëm që ndodhi në dasmën e së motrës në rrjetin social TikTok. Videoja tronditëse është bërë virale për shkak të reagimit […]

Rikthehet virusi i Nilit Perëndimor në Greqi/ Konfirmohet 1 i vdekur dhe dhjetë raste infeksioni

Dhjetë raste të infeksionit nga virusi i Nilit Perëndimor raste dhe një rast vdekje të një pacienti mbi moshën 80 vjeç me sëmundje themelore janë regjistruar në Greqi që nga fillimi i periudhës 2020, deri sot. Këto shifra vijnë sipas një raporti javor të mbikëqyrjes epidemiologjike të infeksionit të virusit Nilit Perëndimor, të Organizatës Kombëtare […]

Surpriza dhe të papritura, ja çfarë pritet për

Dashi-Jeta juaj ne çift do jete shume e këndshme gjate kësaj dite. Do përjetoni emocione te veçanta fale disa surprizave qe do iu beje partneri. Beqaret nuk do mundin dot ta tërheqin pas vetes dike qe pëlqejnë sepse dikush tjetër do tregohet me i shkathet. Me shpenzimet tregohuni sa me te matur nëse nuk doni […]

20 % e popullsisë së Kosovës është e infektuar nga koronavirusi

Infektologu Ilir Tolaj ka thënë se mesazhet e institucioneve apo Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës se deklaratat ‘këto dy javë janë vendimtare’ kanë ndikuar keq të qytetarët duke perceptuar se pandemia ka kaluar. Tolaj thotë se mbyllja e tepërt nuk ka rezultuar në ndalje të pandemisë në asnjë vend të botës e as […]

Studimi i fundit zbulon dy simptoma të tjera të Covid-19

Dy simptoma të reja i janë shtuar listës që duhet t’i frikësohemi një infektimi të mundshëm nga Covid-19. Prestigjozja angleze “The Guardian” ka zbuluar se disa të sëmurë me COVID-19 kanë shfaqur simptoma të tilla si humbja e dëgjimit,  dhe rënia e flokëve. “Një formë e humbjes së flokëve të quajtur effluvium telogjen mund të […]

Erion Dasho: Korriku muaj i dhimbshëm, vdekjet 5 herë më të larta se Italia

Eksperti i shendetit publik, Erion Dasho ben nje analize te situates se koronavirusit ne vendin tone, gjate muajit qe sapo lame pas, korrikut, qe ai e quan nje muaj te dhimbshem.  Ne fakt ishte ashtu, me 93 jete te humbura nga virusi. Sipas Dashos jane nje sere gjerash qe nuk kane funskionuar, qe ai i […]

Ndërron jetë nëna e Edi Ramës

Kryeministri Edi Rama ka bere te ditur se ka humbur njeriun e tij më të shtrenjtë, të ëmën Aneta Rama. Lajmin e hidhur e ka bërë të ditur vetë kryeministri, përmes një mesazhi rrëqethës në ‘Facebook’, ku shkruan se ajo ishte drita dhe guri këndor i shtëpisë. ‘Ishe drita dhe guri këndor i shtëpisë ku […]

Më mirë se kaq prishet, ja si do e mbyllin të gjitha shenjat javën e fundit të korrikut

Dashi: Me Mërkurin të kthyer nga shenja e Dashit këtë javë, komunikimi do të jetë pika juaj e fortë. Gjendja e pasigurisë do të kalojë dhe do të arrini t’i kapërceni pengesat. Do të shpëtoni më në fund nga ndjesia e sikletshme se nuk arrini t’i përshtateni mjedisit që ju rrethon. Kjo është koha më e […]

Pse në Evropë po rikthehet hija e izolimit?

Zyrtarët spanjollë të shëndetësisë kanë paralajmëruar se vendi tashmë mund të jetë duke përjetuar një “valë të dytë” të koronavirusit, pasi Franca, Gjermania dhe Belgjika raportuan rritje të mëdha në numrin e rasteve. Shtetet në të gjithë Evropën u kanë kujtuar njerëzve nevojën për vigjilencë mes rasteve në rritje ndërsa sezoni i pushimeve verore vazhdon. […]

Erion Veliaj pozitiv me Covid-19, nga shtëpia jep mesazhin e rëndësishëm për të gjithë

Edhe një tjetër dëshmi që koronavirusi nuk bën përzgjedhje! Ka qenë vetë kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj që përmes një postimi të pak minutave më parë në profilin e tij në Instagram ka bërë me dije faktin se ka rezultuar pozitiv ndaj Covid-19! Ai ka deklaruar se nga sot do të vijojë të punojë nga […]

Hapen zyrtarisht pishinat, këto janë rregullat që duhet të ndiqni

Ndonëse shumë nga pishinat në kryeqytet, apo në hotelet e pushimeve ishin hapur pa lejen e një urdhri nga qeveria, sot vendimi u zyrtarizua. Instituti i Shëndetit Publik lejon hapjen e pishinave vetëm në ambiente të hapura. Në vendimin e firmosur nga drejtoresha e ISHP-së, Albana Fico thuhet se, “ndalohet operimit të pishinave në ambiente […]

Çfarë ndodhi? Tirana pushtohet nga tymi i zi

Kryeqyteti është pushtuar gjatë paradites së sotme nga një tym i zi, çka i ka habitur qytetarët të cilët nuk kanë hezituar që të dërgojnë foto dhe video në kohë reale nëpër portale dhe studio televizive për të kuptuar se çfarë po ndodhte realisht! Strukturat e zjarrfikëseve kanë shkuar menjëherë në vendngjarje, ndërkohë që nga […]

Këta janë nevrikët e horoskopit

Në astrologji, ka gjithmonë një ndarje të shenjave, bazuar në temperamentin e tyre dhe mënyrat se si i përballojnë situata të caktuara. Këto janë 7 shenjat më gjaknxehta e nevrike të zodiakut. – Dashi (21 mars-19 prill) Dashi është një shenjë zjarri, prandaj si e tillë, nuk është habi të bëhet shpejt nervoz. Planeti i […]

6 fshatra shqiptarë ku mund të kaloni disa ditë fantastike këtë verë

Nga Vermoshi në Lëpardhja, Shqipëria ofron bukuri natyrore të veçanta dhe pak të eksploruara. Këtë verë që jemi të izoluar dhe pa asnjë mundësi për të vizituar vende të huaja, është ide e mirë, të zbulojmë bukuritë që atdheu ynë ofron. Prandaj frymëzohuni nga lista jonë dhe zgjidhni fshatin tuaj të preferuar.   Vermoshi- Kelmend […]

ZYRTARE/ Covid-19 i mohon festën Tiranës, titulli festohet në heshtje

Titulli kampion në 100 vjetorin e themelimit të klubit ishte një trofe që populli bardheblu e priste prej kohësh. Rikthimi pas 11 vitesh në majën e futbollit shqiptar ishte parashikuar të festohej gjatë. Drejtuesit e klubit bënë gjithçka ishte e mundur për të pasur tifozë në shkallet e stadiumit e për të festuar së bashku […]

Thellohet bilanci i viktimave, 4 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, 117 raste pozitive

Është thelluar bilanci i viktimave nga COVID-19 në vendin tonë, ku brenda 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Ndërkohë 117 raste janë identifikuar pozitiv me koronavirus. NJOFTIMI I MSH Rritja e rasteve ditore të ditëve të fundit, rritja e numrit të pacientëve që kanë nevojë për terapi intensive e kanë vendosur sistemin […]

Kosova përballë një epidemie tjetër: etheve hemorragjike Krime – Kongo nga rriqrat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka paralajmëruar qytetarët që të vazhdojnë të mbajnë distancën fizike dhe mbajtjen e maskave. “Lehtësimi i masave është bërë për të na bërë më të përgjegjshëm. Nëse nuk do t’ përmbahemi rekomandimeve jemi të detyruar të vazhdojmë me këto masa!” porosit Instituti. Por, në Kosovë tashmë është problem tjetër përveç pandemisë: […]

Harrojeni koronavirusin, shkencëtarët paralajmërojnë për një tjetër kërcënim

Ne jemi në mes të një pandemie, por ende disa ekspertë britanikë të infeksioneve po ngrejnë një pyetje frikësuese: ‘A po harrojmë një kërcënim më të madh ndaj njerëzimit?’ Ky kërcënim vjen nga bakteret që po mësojnë tu rezistojnë edhe mjekimeve më të fuqishme, duke vënë kështu shëndetin dhe jetët tona në rrezik. Pyetësori është […]

VIDEO/Momenti tmerrues, autobusi përplaset dhe bie nga ura

Ky është momenti tmerrues kur një autobus i mbushur me pasagjerë përplaset në një rezervuar pas një aksidenti në një urë në Kinën jug-perëndimore. Të paktën 21 njerëz kanë ndërruar jetë dhe 15 të tjerë janë duke u mjekuar pas incidentit. Ngjarja ndodhi në orën 12 të drekës në Anshun, në provincën Guizhou. Ende nuk […]

NASA zbulon galaksinë ‘puplore’, unike në llojin e saj

Teleskopi Hubble i NASA-s ka kapur një foto mahnitëse të një galaksie të sapo-zbuluar. Pamja standarde spirale e saj plotësohet nga paraqitje e një ‘puple’ delicate rreth cepave. Ajo quhet NGC 2275 dhe ndodhet 67 milionë vite drite larg Tokës në yjësinë e Gaforres. Imazhi u kap me anë të Hubble dhe kërkoi ekspertizën e […]

VIDEO që po trondit Amerikën: E vrasin pranë vajzës së vogël

KUJDES: PAMJE TE RENDA Nju Jorku u përfshi nga një tjetër valë dhune gjatë fundjavës, duke regjistruar të paktën 10 vrasje. Mes tyre ishte njëra që ka tronditur opinionin publik. Anthony Robinson, 29 vjeç, u qëllua për vdekje nga një makinë teksa kalonte rrugën me vajzën e vogël për dore. Ngjarja ka shokuar vajzën e […]

Shefi i zjarrëfikëses: Mund ta kishim gjetur pa jetë Blertën, ja çfarë gjetëm në shtëpi

Shefi i zjarrfikëses së Tiranës tregoi momentin kur ata ndërhynë në shtëpinë e familjes Josifi në Tiranë ku në 2 korrik, u gjet e pajetë, Zhaneta dhe vajza e saj Anisa, ndërsa Blerta vajza tjetër ishte në gjendje të rëndë. Zoti Shehu tregoi në studion e Shqipëria Live se ndoshta nëse do ishte ndërhyrë më […]

Kur topi i futbollit të del… kërpudhë!

Muharrem Kose nga fshati Jesilpinar pa diçka që ngjante me një top futbolli, ndërsa po mblidhte kërpudha në natyrë, në Kastamonu, Turqi. Kur Kose e pa nga afër, kuptoi se objekti që e kishte pandehur për top futbolli ishte kërpudhë. Kese, i cili mori kërpudhën në shtëpi, mati peshën e saj dhe rrezen prej 50 […]

SHBA, Kanye West shpall kandidaturën për president

Reperi dhe producenti Kanye West, i cili thotë në një prej këngëve të tij “të synosh yjet”, njoftoi sot kandidaturën në zgjedhjet presidenciale amerikane në nëntor. “Ne duhet tashmë të përmbushim premtimin e Amerikës duke pasur besim të Zoti, duke bashkuar vizionet tona dhe për të ndërtuar të ardhmen tonë. Jam kandidat për presidencën e […]

Gjenden në Gjermani mbetjet e një breshke 11 milionë-vjeçare

Mbetjet e një breshke 11 milionë-vjeçare janë zbuluar në një gurore argjili në Gjermaninë Veriore, tha sot drejtori i gërmimeve, Gerhard Hoepfner. ”Kockat e breshkës dy metra të gjatë, u zbuluan në Gross Pampau, një qytet që ndodhet në veri të Hamburgut”, tha Hoepfner, ndërsa prezantoi gjetjet. Mbetjet do të ekspozohen në muzeun e historisë […]

Masat/ 700 mijë lekë gjobë deri në mbyllje të aktivitetit në rast se shkelet protokolli anti-Covid

Zv.ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Mira Rakacolli u shpreh sot se miratimi i Aktit Normativ për marrjen e masave të përkohshme për mbështetjen e sektorit të turizmit, synon për të mbrojtur më tej shëndetin e qytetarëve në kohën e turizmit, në kuadrin e pandemisë Covid-19. E pranishme në Komisionin e Kuvendit për Veprimtarinë Prodhuese […]

Jeruzalem, zbulohet një vulë antike e periudhës persiane

Arkeologët izraelitë kanë zbuluar një vulë në Jeruzalem, që ka të ngjarë të datojë nga shekulli VI para Krishtit, njoftoi sot Autoriteti Izraelit i Antikiteteve (IAA). Arkeologët besojnë se gjetjet datojnë nga periudha persiane në Jeruzalem, pas shkatërrimit të qytetit nga babilonasit. “Pavarësisht gërmimeve të shumta të kryera në Jeruzalem, deri tani gjetjet e zbuluara […]

Vdes prezantuesi i famshëm Hugh Downs

Hugh Downs, një pionier i televizionit, që u bë një nga prezantuesit më të pëlqyer, vdiq të enjten në shtëpinë e tij në Scottsdale, Arizona. Një anëtar i familjes theksoi se ”shkaku i vdekjes ishte një arrest kardiak”. Karriera televizive e tij filloi në 1939 në moshën 18 vjeç, kur ai mori pjesë si prezantues […]

Kurba e COVID 19 shënon tjetër rekord, sot 90 të prekur në 24 orët e fundit, 3 pacientë humbin jetën

Tjetër shifër rekord është shënuar sot në vend, me të prekurit nga COVID 19. Sipas shifrave zyrtare të publikuara sot nga MSH nga 362 testime të kryera kanë rezultuar pozitiv 90 persona. Po sipas shifrave zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë, 3 pacientë të prekur nga COVID 19, kanë ndërruar jetë në spitalin Infektiv në 24 […]

Meta dekreton Komandantin e Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes, Bajram Begaj, me gradën “Gjeneral Major”

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar me gradën madhore, “Gjeneral Major”, gjeneral brigade Bajram Begaj. Begaj, i cili nga sot me firmë të Presidentit të Republikës gradohet me titull “Gjeneral Major”, mban detyrën e Komandantin të Doktrinës dhe Stërvitjes. Kush është Gjeneral Major Bajram Begaj Gjeneral Major Bajram Begaj, ka lindur në datë 20.03.1967, në Rrogozhinë. […]

Nëna dhe vajza u vetëflijuan se besonin tek ringjallja? “Dëshmitarët e Jehovait”: Vetëvrasja s’përputhet me besimin tonë. S’kanë qenë pjesë e organizatës

Pas ngjarjes që tronditi mbrëmë mbarë opinionin publik, ku nënë e bijë u gjetën të pajeta në banesë, ndërsa vajza tjetër e shtëpisë përfundoi në gjendje të rëndë në banesë, vjen një reagim nga Organizata e Dëshmitarëve të Jehovait, që thuhet se praktikonin viktimat. Përmes një deklarate drejtuar mediave, ‘Dëshmitarët e Jehovait’ kanë hedhur poshtë […]

Rritja e rasteve me COVID-19, Brataj thirrje të fortë shqiptarëve: Jeta është e pakthyeshme, mos lejo që të…

Teksa vendi ynë po përballet me shifra të larta të të prekurve me COVID-19, shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj vjen me një apel drejtuar qytetarëve. Përmes një mesazhi në ‘Facebook’ Brataj i bën thirrje qytetarëve që të kujdesen për veten dhe të tjerët, duke mbajtur maska në ambientet e mbyllura. MESAZHI I BRATAJT Shqipëtar […]

Ballkani Perëndimor i ‘mbërthyer’ nga COVID-19, qindra raste dhe dhjetëra viktima këtë të premte

Autoritetet në Serbi njoftuan të premten se në 24 orët e fundit kanë regjistruar 11 viktima nga koronavirusi. Me këtë shifër, numri i përgjithshëm i të vdekurve në Serbi nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi, arrin në 298. Në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë thuhet po ashtu se autoritetet kanë identifikuar 309 raste të […]

Horoskopi për ditën e sotme, 27 qershor 2020

Dashi Disa persona të kësaj shenje ka gjasa të mos kenë durim të bisedojnë me një mik dhe të ndajnë biseda konfidenciale me të. Marrëdhëniet kalojnë përmes fazave të ndryshme, ndaj mund të jetë e nevojshme që të bëni pak pushim në këtë aspekt. Demi Mos humbisni besimin në intuitën tuaj. Mos hezitoni t’i bëni […]

BE merr vendimin: Kufijtë mbeten të mbyllura për vendet e Ballkanit, përveç Malit të Zi dhe Serbisë

Bashkimi Evropian nuk do të hapë kufijtë e jashtëm për shtetasit e shumicës së vendeve të Ballkanit Perëndimor, pas 1 korrikut, pos për Malin e Zi dhe Serbinë. Kjo supozohet në bazë të një liste, që si aneks i është bashkangjitur një rekomandimi të Këshillit të BE-së, për të cilin ambasadorët e vendeve anëtare, kanë […]

“Nëse sot jam ai që jam, është falë tij” Sokol Balla shfaqet i pikëlluar pak orë pas vdekjes së babait

Gazetari Sokol Balla, edhe pse kishte humbur të atin pak orë më parë, mbrëmjen e djeshme vendosi që të mos hiqte dorë nga emisioni i tij, ku kishte të ftuar ish-ministrin Ditmir Bushati. I veshur me të zeza, dhe me dhimbjen që dukshëm i dallohej në fytyrë, Balla në fund të emisionit, tha se ky […]

Më 1 korrik Greqia hap sezonin turistik, por jo për qytetarët shqiptarë

Greqia ka vendosur të hapë sezonin turistik e të lejojë fluturimet ndërkombëtare duke nisur nga nje korriku, por Shqipëria nuk bën pjesë ne listën e vendeve, qytetaret e te cileve jane te lire te levizin. Sipas mediave greke, vendi fqinj ka vendosur të mbajë mbyllur kufinjtë për turistët shqiptarë për shkak të numrit të lartë […]

Mbyllet fasoneria në Vlorë, punëtoret në protestë, duan rikthim në punë

Një fasoneri e prodhimit të këpucëve është mbyllur ditën e sotme në qytetin e Vlorës nga Ishsh pasi  pak ditë më parë 5 punonjëse të saj kanë rezultuar pozitive me covid. ISHSH thotë se është mbyllur një kat i fadonerisë, për shkaqe sigurie, deri në një moment të dytë kur të jenë marrë të gjitha […]

Ky hotel në Shqipëri është ndër të parët në TripAdvisor. Pse njerëzit e preferojnë kaq shumë?

Këtë vit kemi qenë më të paduruar për verën se asnjëherë tjetër. S’kishte si të ndodhte ndryshe pas një pranvere që askush nuk e kishte imagjinuar. Por fatmirësisht, vera mbërriti dhe karantina mbaroi, prandaj le të mendojmë për gjërat e bukura. Nëse kuptuam diçka nga karantina, ajo është rëndësia e gjërave të vogla në jetë. […]

Nisin punën të hënën të gjitha linjat e transportit detar

Ministria Infrastrukturës dhe Energjisë njofton se duke nisur nga dita e hënë, 22 qershor 2020, do të lejohen te gjitha linjat e transportit detar ndërkombëtar të pasagjerëve. “Duke marrë në konsideratë kërkesat e operatorëve të licensuar në transportin detar të pasagjerëve dhe deklaratën e Komisionit Evropian të datës 11 qershor 2020, për heqjen e kufizimeve […]

10 baballarët VIP-a më sexy sipas britanikëve janë zyrtarisht këta

Në një klasifikim të fundit të britanikut OnBuy, janë renditur 10 baballarët e famshëm më sexy. Gjejeni pak kush është në vendin e parë? I famshmi Tom Hardy. 42-vjeçari është babai i një djali 12 vjeç, i quajtur Louis dhe është votuar nga pjesa më e madhe e njerëzve. I dyti është Chris Hemsworth dhe […]

Shumica e kompanive mund të punojnë nga shtëpia përgjithmonë

Me siguri jeni lodhur duke dëgjuar që puna në distancë do të zgjasë për shumë kohë. Por të dhënat e reja të një studimi tregojnë pikërisht këtë. Një studim i ri nga 451 Research – një njësi e Inteligjencës së Tregut Global të S&P – anketoi 575 vendimmarrës të IT, nga industri të ndryshme. Studimi […]

10 vendet më të shtrenjta në botë për emigrantët

Një studim i Mercer – kompani amerikane për këshillimin e burimeve njerëzore që njëkohësisht është kompania më e madhe në botë përsa i përket administrimit të aseteve të ndryshme – zbulon (via CNN) 10 qytetet më të shtrenjta në botë për emigrantët. Të dhënat e Mercer janë mbledhur në mars gjë që tregon se nuk është marrë […]

Merret vendimi: Shqipëria rinis udhëtimet ndërkombëtare

Një një njoftim zyrtar, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, së bashku me Autoritetin e Aviacionit Civil, njoftoi se aktiviteti ajror do të fillojë nga data 22 qershor. “Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë së bashku me Autoritetin e Aviacionit Civil është duke ndërmarrë hapat e nevojshëm për rifillimin gradual dhe të sigurt të aktivitetit të transportit […]

Harrojeni shkurtin, Koronavirusi ka qenë i pranishëm në Itali që në këtë muaj

Koronavirusi ka qenë i pranishëm në veri të Italisë që në muajin dhjetor, pra më shumë se dy muaj para se të zbulohej rasti i parë. Këtë e ka zbuluar një studim i Institutit Shëndetësor kombëtar që ka marrë mostra tek ujërat e zeza. Studiuesit zbuluan gjurmë gjenetike të Sars-Cov-2 siç njihet zyrtarisht me këtë […]

Kafshët mund të nxisin një valë të dytë të koronavirusit, tregon studimi

Kafshët mund të shndërrohen në ‘rezervuarë’ koronavirusi dhe të jenë kësisoj shkaktarë të një vale të dytë, tregon një studim. Kërkues nga University College London thonë se nevojitet një përpjekje globale për të monitoruar shpërthimet e mundshme të virusit në popullata rreth botës. Ata pretendojnë se nëse virusi bëhet i shpeshtë në popullatat e kafshëve […]

Pa duar, modeli i ri i Ford kërkon vetëm përqëndrim për tu ngarë

Pronarët e makinave Ford Mustang Mach-E electric SUV do të munden të shtojnë një tipar mbreslënës në to vitin që vjen. Makinat mund të shndërrohen në modele që mund të përdoren pa vendosur duart në timon apo këmbët në pedalet e freksionit dhe gazit. Modeli Mach-E do të nxirret në shitje që këtë vit dhe […]

VIDEO/Adoleshenti varet nga gradaçela për famë në rrjete sociale

Ky është momenti tmerrues kur një adoleshent britanik kërcënoi që do të hidhej nga kati i 53-të i një ndërtese në Londër si një rreng për ndjekësit e tij në rrjete sociale. Adam Lockwood, 19 vjeç, postoi një video të tijën në internet. Në të ai shfaqet duke u varur nga parkmaku i një apartamenti […]

A prekesh nga Covid-19 nëse dikush pështyn në det/ Ja çfarë thotë mjeku Pipero

Mjeku Pëllumb Pipero ka deklaruar në emisionin “Provokacija” me gazetarin Mustafa Nano se  punonjësit në spitale duhet të jenë më të kujdesshëm për zbatimin e protokolleve për shkak se rrezikojnë të kthehen në vatër infeksioni. “Spitalet janë më të ekspozuarit. Por spitali nuk duhet të krijojë mundësi për transmetimin e virusit. Në spitale është më […]

Brazili bëhet vendi i dytë që godet me 1 milion të infektuar

Brazili është bërë vendi i dytë në botë që konfirmon më shumë se një milion raste me Covid-19, pasi sëmundja vazhdon të përhapet. Ministria e Shëndetësisë gjithashtu postoi një numër rekord të rasteve të reja në 24 orët e kaluara – më shumë se 54,000. Për më tepër, pati më shumë se 1.200 vdekje për […]

Bilanci i COVID-19: Ulet vdekshmëria, e pëson ekonomia

Të dhënat e përpunuara nga Drejtoria e Gjendjes Civile tregojnë se vdekjet në total, në 4-mujorin e parë të 2020-s ranë me 2.7% me bazë vjetore. Në periudhën mars-prill konstatohet një rritje e lehtë e vdekshmërisë, por nuk ka ardhur nga vatrat e nxehta të përhapjes së infeksionit, por nga Fieri, Elbasani dhe Lezha. Në […]

Dy tërmete 4,4 dhe 4,5 ballë godasin Kretën brenda një ore

Një tërmet me madhësi 4.6 ballë tronditi Kretën të premten në mëngjes. Një tjetër tërmet me madhësi 4,5 ballë tronditi Kretën Jugore në orën 23:17 të premten në mbrëmje. Sipas Institutit Euro-Mesdhetar, epiqendra u raportua 59 kilometra në jug të Agios Nikolaos. Mirëpo, pak më herët, në orën 22:34, Instituti Gjeodinamik i Athinës regjistroi një tërmet […]

Vendimi i fundjavës: Heqje e kufizimeve për këto biznese dhe njerëz

Këtë fundjavë të gjitha bizneset do të jenë të hapur dhe qytetarët mund të lëvizin lirisht brenda qyteteve, pa një orar kufizues. “Duke filluar nga nesër, gjatë fundjavës e në vijim hiqen kufizimet e orareve për qytetaret dhe bizneset në zonat e kuqe dhe të gjëlbërta. Edhe këtë fundjavë, në kuadër të monitorimit të situatës […]

Sërish numër i lartë rastesh të reja në Tiranë, ja ç’tregojnë testimet në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë testuar 229 persona dhe 23 prej tyre kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Shpërndarja gjeografike e virusit ka marrë shtrirje të mëtejshme, teksa është regjistruar edhe rasti i parë me COVID-19 në Librazhd. Në komunikimin e përditshëm me publikun, dr. Marjeta Dervishi nga Instituti i Shëndetit Publik […]

Pishina private apo akuariume njerëzore? Hotelet luksoze që e sollën turizmin në një tjetër nivel

Pishinat private nuk janë një tipar i pazakontë në hotelet dhe vilat luksoze. Por zinxhiri i hoteleve dhe qendrave spa ‘Six Senses’ i ka sjellë ato në një nivel tjetër, duke i vendosur në tavane me dysheme transparente. Si mund të imagjinohet, këto akuariume njerëzore krijojnë vende ideale për të krijuar kujtime të paharrueshme në […]

VIDEO/Trendi më i rrezikshëm deri tani, kebap që ndizen në zjarr në thonjë

Një sallon thonjsh që njihet për eksperimentet që bën me dizejnot e përdorura ka publikuar atë që mund të jetë krijimi më i rrezikshëm deri më tani. Nail Sunny më parë është njohur për dizajno si Kim Kardashian duke bërë tëerk, por tani duket se e ka tejkaluar veten. Dizajni më i fundit shfaq kebap […]

Urdhri për bizneset që nisin të hënën: Vetëm 9 orë e gjysmë punë!

Duke nisur nga 11 maji, një tjetër grup biznesesh do të rinisë punën, por duke ndjekur masat e vendosura në protokollet e publikuara. Parukeritë, qendrat estetike, berberët, qendrat tregtare dhe klinikat dentare do të lejohen të hapen që nga dita e hënë, për vetëm 9 orë e gjysmë. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bëri me […]

BE-ja zgjat mbylljen e kufijve deri në 15 qershor: Kategoritë që mund të udhëtojnë

Dje (e premte), Bashkimi Europian rekomandoi zgjatjen e mbylljes së kufijve me 30 ditë të tjera, të paktën deri më 15 qershor 2020. “Situata vazhdon të mbetet delikate si në Europë ashtu dhe në botë.”- u shpreh Komisioni Europian, duke shtuar se zgjatja e mbylljes së kufijve është e nevojshme për të reduktuar riskun e […]

Boris Johnson iu drejtohet britanikëve: Mund të hapim shkollat më 1 qershor, së shpejti udhëzime për hapjen e dyqaneve

Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson i është drejtuar popullit të tij për t’i thënë atij sesi do të vazhdohet me masat ndaj koronavirusit. “Unë kam një plan të qartë për pandeminë, e cila është dhe më e mira për britanikët. Do të shikojmë që të mund të hapim shkollat më datë 1 qershor. […]

Ulet ndjeshëm numri i të vdekurve nga koronavirusi në Itali, 165 viktima në 24 orët e fundit

Është ulur në mënyrë të ndjeshme numri i personave të vdekur nga koronavirusi në Itali. Në 24 orët e fundit, kanë ndërruar jetë nga Covid-19 në shtetin tonë fqinj, 165 persona. Numri total i viktimave nga virusi vdekjeprurës në Itali deri tani është 30 560 individë. Numri i të prekurve me koronavirus në të gjithë […]

Rektori i ‘Mjekësisë’ mesazh qytetarëve: Jemi në fund të periudhës së vështirë, ruani distancimin social dhe higjienën

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, publikon video-mesazhin e Rektorit të Universitetit të Mjekësisë, prof. Arben Gjata, lidhur me situatën e koronavirusit. Gjata iu bën thirrje qytetarëve që të vijojnë të zbatojnë masat e distancimit social dhe higjienës personale, edhe gjatë kësaj periudhe të hapjes. Sipas tij, jemi në fund të periudhës shumë të vështirë të […]

Profesori amerikan: Ja opsioni më efektiv për të luftuar Covid-19, duhet distancim i ashpër social!

Derisa nuk ka vaksinë për COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi, “ne vërtet duhet të aplikojmë distancim të ashpër social për të zvogëluar mundësinë që virusi të përhapet nga njeriu në njeri”, thotë Alexandre White, profesor i sociologjisë dhe historisë së mjekësisë në Universitetin Johns Hopkins të Shteteve të Bashkuara. Në një intervistë për Radion […]

Miu shijon vetëm pak sekonda liri, kapet nga skifteri sapo burri e nxjerr nga çarku

Një mi mundi të shijonte vetëm pak sekonda liri para se të kapej sërish nga një skifter. Në një video që u filmua të premten në Minneapolis, Minnesota, një burrë shihet duke u përgatitur të lirojë një mi, pasi e ka kapur atë në një çark. Miu menjëherë vrapon me shpejtësi, teksa burri dhe djali […]

Të lindur yje rroku, prindërit ndajnë foto të foshnjave me flokët më të dendur dhe mahnitës

Disa foshnja lindin tullace dhe flokët fillojnë tu dalin vetëm muaj më vonë. Disa të tjera lindin me një tufë të vogël që tregon si do të jenë flokët e tyre më vonë. Por këto foshnja kanë lindur me një kokë të mbushur me flokë të ashpër dhe të dendur. Kjo pamje e mahnitshme e […]

Policë të armatosur dhe helikopter për të sulmuar një statujë, oficerët iu përgjigjën thirrjeve për një tigër të rrezikshëm

Policë të armatosur dhe një helikopter u dërguan për të luftuar një tigër në një fshat britanik, por u shokuan kur panë se ai ishte thjesht një statujë 20 vjeçare e bërë prej teli. Policia e Kentit dërgoi një përgjigjie të armatosur, pas raportimeve se një tigër ishte parë në fshatin Ightham në in Kent. […]

Çifti mbeti u bllokua në Costa Rica nga pandemia, refuzuan fluturimin e emergjencës kur nuk pranoi qenin e tyre

Një çift britanik që po udhëtonte botën së bashku me qenin e tyre Pebbles kanë mbetur të bllokuar në Costa Rica për 7 javë, pasi refuzuan një fluturim emergjence që u kërkoi të mos merrnin qenin me vete. Abbey Ëalsh, 25 vjeç, dhe Hugh Thomas, gjithashtu 25, udhëtuan për në Costa Rica në 12 mars […]

Dasma e çiftit anullohet për shkak të pandemisë, martohen në Facebook

Një çift u martua në Facebook Live nga dhoma e tyre e ndenjies, pasi dasma e tyre e ëndrrave u anullua për shkak të koronavirusit. Daphne Goujon, 25 vjeç, dhe i shoqi Chris, 35 vjeç, të dy nga Orlando, u shkatërruan kur kuptuan se dasma e tyre e planifikuar në Florida në 11 prill u […]

Reagon shoqata/ Shkarkohen nga puna 3 infermierë në QSUT, u kapën duke ngrënë molto

Qendra Spitalore “Nënë Tereza”  ka vendosur që të pezullojë tre infermier të sherbimit të NeuroKirurgjise pasi gjatë kontrollit në orarin e punës u kapen duke ngrenë. Në lidhje më këtë vendim ka reaguar me një postim në rrjetin social Facebook edhe Shoqata e Infermierëve të Shqipërisë Ajo e quan vendimin skandal duke thënë se “turp […]

Statistikat befasuese: Pse gjermanët i bëjnë gjërat kaq mirë?

Gjermanët janë një shembull në Europë kur bie fjala edhe te pandemia e koronavirusit. Aktualisht atje janë vetëm 26 mijë raste aktive, ndërsa 132 mijë persona janë shëruar. Gjermania ka regjistruar vetëm 6866 viktima dhe një numër total prej 165 mijë rastesh. Por gazeta BILD sjell edhe të tjera statistika interesante. Sipas saj, ndërsa në […]

Shtatë kushte në Nju Jork për të dalë nga izolimi

Sipas tabelës, Long Island ka realizuar vetëm 2 nga 7 kushtet. New York City vetëm 3 nga 7. Disa prej rajoneve u kanë mbetur vetëm dy kushte. Guvernatori Andrew Cuomo i ka përmbledhur në një tabelë për të ndjekur ecurinë. Për lehtësi, aty ku shihni ngjyrë të gjelbër, kushti është plotësuar. Me të kuqe, ende […]

Faqja e njohur polake e udhëtimeve: Shqipëria një prej alternativave më të mira për turizëm

Ndërsa udhëtimet drejt disa prej destinacioneve më të preferuara në juglindje të detit Mesdhe nuk janë më të sigurta, njerëzit kërkojnë një alternativë më të mirë dhe shumica vendosin të vizitojnë Shqipërinë dhe ne e mbështesim shumë këtë ide, shkruan faqja e njohur polake e udhëtimeve turistike, www.mywanderlust.pl, sic raporton ATA. Bregdeti shqiptar është i […]

Festë në familjen Hysenbelliu, Fabiola feston 35-vjetorin nën përqafimet e vogëlusheve dhe urimeve të përzemërta

Duke qenë se ditët që po kalojmë nuk janë aspak të lehta, festat janë ato që padyshim kujtojnë edhe njëherë rëndësinë e familjes. Kështu ndodh sot në familjen Hysenbelliu, ku vajza e shtëpisë, Fabiola feston ditëlindjen e saj. Zëvendës Presidentja e grupit “Hysenbelliu”, e feston këtë 35-vjetor si nënë e plotësuar me dy vajzat e […]

Familjarët, miqtë apo… partnerët, kë do takojnë italianët kur të dalin nga izolimi?

Qeveria italiane duket se ka dështuar në përpjekjen për të hedhur dritë se kush mund të vizitojë njerëzit duke filluar nga e hëna, kur fillon një lehtësim gradual i masave të bllokimit. Qeveria ka qenë nën presion të madh për të shpjeguar se çfarë nënkuptonte kryeministri italian, Giuseppe Conte kur tha se njerëzit mund të […]

Publikohet fotoja parë e djalit të Boris Johnson, ja çfarë kuptimi ka emri i veçantë që kanë zgjedhur

BRITANI E MADHE Boris Johnson dhe Carrie Symonds ndanë sot foton e parë të djalit të tyre të vogël, të cilin e ka pagëzuar me emrin, Wilfred Laërie Nicholas Jonson Mediat britanike shkruajnë se emri djalit të kryeministrit ka edhe një pjesë të stafit të mjekëve që i shpëtuan jetën gjatë periudhës së vështirë që […]

U kap ‘në flagrancë’ me dy bukë jashtë orarit, policia arreston stomatologun në Fier, gjykata e liron. Babai: E mbajtën 72 orë

Një i ri 32-vjeçar me profesion stomatolog nga lagjja Sheq, Fier është arrestuar nga policia pasi është kapur duke thyer fashat e orareve në këtë kohë pandemie dhe ka kundërshtuar punonjësit e policisë. Arbër Stefa është kapur nga policia duke blerë dy bukë në një furrë buke në lagjen Liri, gjatë orarit të ndalimit të […]

Vasili/“Ç’ndodhi në Shqipëri në këto 8 javë”

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili përmes një deklarate nga selia e partisë, deklaroi se masat shtrënguese të marra për 8 javë nuk patën asnjë efekt në Shqipëri, pasi kurba e përhapjes së virusit mbeti e sheshtë. Vasili thotë se këtë situatë e sjellin testimet shumë të pakta, minimale, arbitrare. Ai kërkon ndër të tjera se […]

Rusia shënon sot numrin më të lartë të të infektuarve që nga shpërthimi i pandemisë

Rusia regjistroi sot numrin më të lartë të rasteve pozitive me koronavirus që nga shpërthimi i pandemisë. Gjatë 24 orëve të fundit, janë konfirmuar 10.633 raste të reja të koronavirusit duke sjellë numrin e përgjithshëm në 134.686. Ndërkohë, numri i viktimave ka shkuar në 1.280, ku gjatë orëve të fundit humbën jetën 58 persona. Më […]

Britania regjistron 621 viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit, totali kalon 28 mijë

Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar sot 621 viktima nga COVID-19 teksa 454 prej tyre ndërruan jetë në spital. Tashmë totali i viktimave në Britani shkon në mbi 28 mijë pasi këtu shtohen dhe viktimat në kushte shtëpie po nga COVID-19. Raste të konfirmuara gjithsej me COVID-19 në Britani deri më sot janë 182 mijë e […]

Manastirliu publikon videon nga spitali COVID-2: Punë heroike, disa kanë një muaj e gjysmë pa parë familjet

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar një video nga spitali COVID-2 ku stafi shëndetësor tregon për eksperiencat dhe përjetimet teksa luftonin ndaj koronavirusit. Përveç ankthit dhe frikës, disa prej anëtarëve të stafit kanë 1 muaj e gjysëm që nuk shohin familjarët e tyre për t’i mbrojtur ata ndërkohë që luftojnë ndaj COVID-19. ”Kemi pritur […]

Qytetarët ‘braktisin’ izolimin, e diela me diell i gjen disa prej tyre në plazh

GOLEM Shqipëria gjendet prej 52 ditësh në karantinë dhe qytetarët duke se tashmë janë stresuar nga izolimi. E diela e parë e majit, fatmirësisht me diell dhe e ngrohtë i ka gjetur disa prej tyre në një plazh të Golemit në Kavajës siç duket dhe nga fotot e LSA. Duket se pavarësisht karantinës qytetarët nuk […]

Tërmet i fortë me magnitudë 6 trondit Greqinë

Një tërmet i fortë me magnitutë 6 të shkallës Rihter ka tronditur këtë mesditë ishullin e Kretës në Greqi. Lëkundjet e forta u ndien afër ishullit, ndërsa epiqendra e tërmetit ishte në detin Mesdhe, me një magnitudë 6.4 të shkallës rihter. Në muajt e fundit, në ishujt grekë, po ashtu edhe në Turqi, kanë qenë […]

Anulimi i dasmave dhe ahengjeve/ Reagon Leonora Jakupi pas thirrjes së Labit për protestë

Leonora Jakupi mendon se nuk është me vend thirrja e Labinot Tahirit për protestë. Labinot Tahiri mëngjesin e sotëm reagoi përmes një postimi të gjatë, pas njoftimit se gjatë këtij viti mund të anulohen dasmat e ahengjet e tjera familjare. Duke prezantuar masat e reja lehtësuese, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha se ka mundësi […]

Rriten sërish vdekjet në Itali/ Mbi 200 viktima më shumë se një ditë më parë

Mbrojtja Civile Italiane publikon shifrat e 24 orëve të fundit sa i përket ecurisë së Koronavirusit në vendin fqinj. Sipas saj, gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 474 viktima të reja, mbi 200 më shumë se një ditë më parë (269). Sa i përket numrit të infektimeve të reja, ai është rritur me 1900 […]

Shtatë rregullat për shërbimin në plazh

Këtë vit pushuesit në vendin tonë do të duhet të zbatojnë rregulla të reja. Sipas protokollit çadrat në plazhe do të jenë 3.5 metër larg nga njëra-tjetra dhe në to do të duhet të qëndrojnë vetëm dy persona nga e njëjta familje, jo më shumë. Përpara se të hyjnë në zonën e plazhit, pushuesve do […]

Shi e shtrëngata edhe të dielën/ Por duke nisur nga e hëna…

Fundjava do të mbyllet me reshje shiu thuajse në të gjitha qarqet e vendit. Në Shkodër, Kukës, Lezhë, Durrës, Tiranë dhe Elbasan reshjet do të shoqërohen edhe me shtrëngata. Sipas sinoptikanëve moti i paqëndrueshëm do të sjellë edhe rënie të temperaturave, kryesisht përgjatë mesditës së të shtunës. Temperaturat do të luhaten nga 15 gradë në […]

Bregdeti britanik shndërrohet në një parajsë tropikale, ulet niveli i ndotjes për shkak të karantinës

Foto të mrekullueshme të bëra nga një dron tregojnë se si ujërat e bregut britanik janë transformuar plotësisht gjatë kohës që banorët kanë qënë në karantinë. Imazhet e mahnitshme të kapura në Portsmouth shfaqin zonën, e cila duket pothuajse tropikale, për shkak të uljes së ndotjes. Pandemia e koronavirusit ka ulur aktivitetin njerëzor duke zhdukur […]

Guri që kushton 2 milionë dollarë, del në shitje meteoriti hënor

Një gur 13 kg nga Hëna, më i madh se çdo gjë e sjellë më parë në Tokë nga astronautët e NASA-s, është tashmë në shitje dhe besohet të kapë vlerën 2 milionë dollarë. Guri i rrallë është në shitje në shtëpinë e ankandit ‘Christie’s auction house’. Thuhet se ai është guri hënor i pestë […]

Shtëpia e Pablo Escobar kthehet në hotel, ‘Casa Malca’, destinacioni përrallor i pushimeve

Shtëpia që lordi i drogës, Pablo Escobar, zotëronte dikur tashmë është shndërruar në një pikë turistike përrallore. Casa Malca, ndërtesa e ndodhur në Tulum, Meksikë, ishte pronë e Escobar deri në 1993, kur u braktis pas rënies së perandorisë së tij të drogës. E përdorur nga ai si shtëpi pushimi, çdo dritare e ballkon i […]

Rrëzimi i helikopterit të NATO-s, një i vdekur, 5 të zhdukur

Një helikopter i Forcave të Armatosura të Kanadasë, pjesë e NATO-s është rrëzua në brigjet e Kefalonisë në Greqi. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme (29 prill) dhe si pasojë një pasagjer ka humbur jetën ndërsa pesë te tjerë rezultojnë të zhdukur. Në operacionin e kërkimit janë angazhuar autoritetet italiane dhe ato greke. Helikopteri Kanadez […]

Trump do të largohet për pak nga Shtëpia e Bardhë, pas një muaji luftë me pandeminë

Presidenti i SHBA Donald Trump do të largohet nga Shtëpia e Bardhë të premten për herë të parë pas një muaji. Ai do të udhëtojë 40 km për në Camp David të premten në mbrëmje, sipas një programi të publikuar nga Shtëpia e Bardhë. Programi nuk tregonte se sa kohë do të qëndronte Trump në […]

Shefi i inteligjencës: Kim Jong-un është sëmurë, po bëhen plane…

Kim Jong-un është sëmurë dhe Koreja e Veriut po bën plane në rast se ai ndërron jetë. Kështu ka deklaruar shefi i inteligjencës së Tajvanit, Chiu Kuo-cheng. Ai nuk komentoi gjatë për mediat, por tha se thjesht se lideri suprem është i sëmurë. Ai u bë i pari drejtues inteligjence që spekulon për shëndetin e […]

1 Maji/ Meta: Shqipëria me nivelin më të ulët të pagës në Europë

Nga Ilir Meta. Edhe 1 Maji i këtij viti, Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve, e gjen Shqipërinë me nivelin më të ulët të pagës në rajon dhe në Europë sipas institucioneve financiare ndërkombëtare. Gjendja e rëndë ekonomike e përkeqësuar me situatat e vështira që po kalojmë nuk jep shpresë se diçka do ndryshojë për mirë në […]

9 raste të reja me koronavirus, shkon në 782 numri i të prekurve

9 raste të reja janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit të prekur më COVID-19, duke çuar në total numrin e të prekurve në 782. Mësohet se nga rastet e reja, 5 janë në Tiranë dhe 4 në Krujë. DEKLARATA E PLOTE Dr. Rovena Daja Instituti i Shëndetit Publik Si çdo ditë, Ju informojmë për […]

Lufta me COVID 19/ Sindikata e Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor del me 5 kërkesa për 1 Maj

Kryesia e Sindikatës së Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor me rastin e 1 Majit kërkon nga strukturat drejtuese, përmirësimin e kushteve të punës së personelit shëndetësor që janë në frontin e parë të luftës ndaj COVID-19, uljen e orëve ditore të punës me qëllim uljen e ekspozimit me këtë virus dhe dhënien e mundësisë së testimit […]

Meta iu tregon shqiptarëve si të “vrasin” COVID

Presidenti Ilir Meta vijon të shijojë bukuritë e natyrës shqiptare. Këtë mëngjes, Kreu i Shtetit e ka nisur në një pjesës të mrekullueshme të Shqipërisë, Sheleguri. Teksa publikon një video, duke shëtitur me varkë, Meta iu uron të gjithë shqiptarëve një fundjavë të mbarë, ndërsa jep edhe mesazhin se koronavirusi mund të mposhtet edhe duke […]

Më shumë se 1 milion të shëruar në Botë nga Covid-19

Në botë janë shëruar më tepër se 1 milion pacientë të infektuar me COVID-19. Më shumë se 1 milion njerëz janë shëruar nga COVID-19 në të gjithë botën, sipas shifrave të fundit nga Universiteti Johns Hopkins, raporton Reuters. ShBA ka numrin më të madh të rikuperimeve me 153.947, pasuar nga Gjermania me 123.500. Më shumë […]

VIDEO/ Peshkatarët e Durrësit nisin 1 majin me protestë: Furnizohemi me çmim nafte shumë më të lartë se ai i bursës

DURRËS 1 maji ka filluar me protestë nga peshkatarët në qytetin bregdetar. Dhjetra peshkatarë nuk kanë nxjerrë për lundrim anijet dhe peshkarexhat e tyre për shkak të naftës. Qemal Beu kreu i organizatës së Menaxhim Peshkimit në Durrës thotë se peshkatarët po furnizohen me çmim nafte shumë herë më të lartë se ajo e bursës […]

Tragjedia ajrore e 1 majit 1938 që “varrosi” hartën arkeologjike të Shqipërisë dhe dhuratat e dasmës së Mbretit Zog, i mori jetën dhe një ambasadori

Publikohet historia e panjohur të katastrofës ajrore të 1 majit 1938, kur avioni i linjës Tiranë-Brindizi-Romë, u rrëzua në afërsi të maleve të Formia-s (Maranola-s)në Itali, ku humbën jetën 19 persona, midis të cilëve dhe ministri Fuqiplotë i Shqipërisë në Itali, Xhaferr Vila, shefi i misionit arkeologjik italian në Shqipëri, Piero Marconi, gazetari i famshëm […]