Art dhe Kultur

Si e përshkruajnë Ferrin fetë e ndryshme

Shumë besime fetare kanë një pikëpamje mbi jetën e përtejme, e cila përfshin një anë të errët. Por ka shumë keqkuptime mbi atë që thonë fetë e ndryshme mbi Ferrin. Është e rrallë të gjesh një konsensus midis ndjekësve të një feje me ata që e kanë braktisur fare besimin në të.  A është Ferri […]

Dom Perinjo: Si u bë një murg francez, mbreti i shampanjës

Sot është një ndër shampanjat më të kërkuara, më prestigjioze dhe me historinë më të vjetër. E megjithatë, Dom Perinjo është emërtuar sipas një njeriu me origjinë modeste:Dom PierPerinjo, një murg benediktin që e revolucionarizoi prodhimin dhe cilësinë e shampanjës, në një epokë kur verërat e rajonit ishin kryesisht të kuqe. Megjithëse shumë mite e vlerësojnë atë në mënyrë të rreme si shpikësi i […]

Alfabeti i lashtë egjiptian: Çfarë janë hieroglifet?

Egjipti i lashtë na kanë lënë trashëgimi imazhe të piramidave të larta, mumjeve të pluhurosura dhe mureve të mbuluara me hieroglife, simbole që përshkruajnë njerëz, kafshë dhe objekte me pamje të pazakontë. Këto simbole të lashta – alfabeti i lashtë egjiptian – kanë pak ngjashmëri me alfabetin latin, të cilin njohim sot. Kuptimi i hieroglifeve […]

Zbulohet kush do ta prezantojë Big Brother VIP Kosova

Big Brother VIP do të mbahet nga ky vit edhe në Kosovë! Reality show pritet të transmetohet në Klan Kosova dhe Art Motion, pasi u njoftua pak ditë më parë se janë siguruar të drejtat për territorin e Republikës së Kosovës me Banijay Rights.   Sot, moderatori i njohur Alaudin Hamiti ka konfirmuar se prezantimi […]

Vjena rikthehet si qyteti më i mirë për jetesë në botë – gjashtë nga top 10 vendet në listë janë nga Evropa

Kryeqyteti austriak, Vjena është rikthyer si qyteti më i mirë për të jetuar në botë, sipas një raporti vjetor nga Economist të botuar sot (e enjte). Kryeqyteti ukrainas Kiev nuk u përfshi këtë vit pasi Rusia pushtoi vendin në fund të shkurtit, ndërsa qytetet ruse Moska dhe Shën Petersburg ranë në renditje për “censurën” dhe […]

Ari i Mbretit Alarik: Thesari i fshehur, që nazistët nuk mundën ta gjenin

Duke sunduar me grusht të hekurt që në fillimin e atij që u quajt Rajhu i Tretë, Adolf Hitleri njihej për brutalitetin e tij, së bashku me botëkuptimin e tij antisemit dhe racist, se ekzistonte një “racë mjeshtërore”, Arianët, që duhej ta dominonin planetin. Kjo nxiti atë që më vonë u bë i njohur si […]

Ronaldo: Djaloshi që do të bëhej mbret

Nëse do të keni ndonjëherë fatin të shkoni në Madeira të Portugalisë, do të mahniteni menjëherë. Magjespja është e pashmangshme, sepse pista e aeroportit Funçal buzë OqeanitAtlantik, renditet rregullisht si një nga më të rrezikshmet në botë. Pilotëve u duhet një trajnim shtesë për t’u ulur atje, pasi trajektorja merr një kthesë të fortëpak përpara zbritjes përfundimtare, ndërsa forma e ishullit krijon rrym të forta ajrore që mund të shkaktojnë rrotullime të paparashikueshme të avionëve në momentet më të papërshtatshme. Një fushë futbolli kërkon pak më pak hapësirë ​​sesa një pistë avionësh, […]

Jul Çezari, mitet dhe të vërtetat mbi perandorin e famshëm romak

Një politikan i fuqishëm, gjeneral ushtrie dhe perandor, Jul Çezari ndihmoi në shndërrimin e Romës në një nga perandoritë më të fuqishme në histori. Ai ishte një udhëheqës i dashur nga shumë njerëz. Por fuqia e tij shkaktoi gjithashtu shumë pakënaqësi tek kolegët e tij politikanë. Ja çfarë duhet të dini rreth jetës së Çezarit, lidhjes që ai pati me Kleopatrën, vrasjen, dhe dramën e famshme të Uilliam Shekspirit, që ndihmoi në përjetësimin e figurës […]

Historia tragjike e jetës reale të Johnny Depp

Johnny Depp dhe Amber Heard u njohën në vitin 2009 gjatë xhirimeve të filmit “The Rum Diary”. Ai bazohej në një libër të Hunter S.Thompson, dhe përshkruan fatkeqësitë e nxitura nga alkooli të shkrimtarit Paul Kemp (të luajtur nga Johnny Depp), i cili është i fiksuar pas Chenault (Amber Heard). Ata u martuan në vitin […]

“Unë shpresoj të jetoj edhe për pak”. Fjalët prekëse të Adriano Celentanos

“Unë shpresoj të jetoj edhe për pak. Kam rreth njëzet vjet që mendoj se jam në fazën zbritëse të jetës dhe kam nisur të mendoj për jetën tjetër. Për këtë jetë nuk pres gjë, për tjetrën kam projektet e mia. Jam penduar që nuk studiova, atëherë kur mundësha. Tani më pëlqen të studioj, dikur nuk […]

Jeta e Marilyn Monroe, që nga shkëlqimi deri tek fundi i saj tragjik

Për publikun, ajo konsiderohej si femra më e bukur bjonde e Hollivudit, por përbrenda, modelja e shndërruar në aktore përballej dita-ditës me demonët që e çuan në vdekjen e saj të parakohshme në moshën 36-vjeçare. Në njëfarë mënyre, dukej se në gusht të vitit 1962, Marilyn Monroe po e sistemonte disi jetën e saj. Ajo sapo kishte blerë shtëpinë e parë në lagjen Brentwood të Kalifornisë për 75,000 […]

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

Është e vështirë t’i afrohesh një gruaje në një bar, në rrugë, ose në një vend tjetër të mbushur plot me njerëz dhe të përpiqesh ta joshësh atë me tipiken ”ç’kemi”. Sepse kjo është pikërisht edhe arsyeja pse ne kemi filma. Që nga fillimi, personazhet na kanë treguar rrugën për në zemrën e dikujt nëpërmjet […]

Çfarë e lidh kaq shumë Albano Carrisi-n me tokën shqiptare?

Këngëtari i mirënjohur italian Albano Carrisi ka treguar se emri i tij ka një kuptim mjaft të veçantë që lidhet pikërisht me kombin shqiptar. I ftuar në emisionin “Në Kurthin e Piter Pan”, artisti ka treguar se emrin ia ka vendosur i ati pasi ka qenë shumë i lidhur me tokën shqiptare. Ai ka qenë […]

Nga fotoja me kupën te momentet duke qarë, Ronela Hajati zbulon pamjet e papublikuara nga “Eurovision”

Përtej të gjitha kritikave dhe bujës që shkaktoi pjesëmarrja e saj në “Eurovision” në vendin tonë, vetë Ronela Hajati duket se e ka shijuar në maksimum këtë eksperiencë që e cilëson si më të bukurën në jetën e saj. Këngëtarja po punon për projektet e reja muzikore dhe ka treguar se do sjellë një këngë […]

“Përdorën krijimin tim, pa lejen time”, dikush tjetër paska autorësinë e veshjes së Ronela Hajatit në ceremoninë e Eurovision 2022

Përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurovizion, Ronela Hajati, së fundmi ka marrë pjesë në ceremoninë hapëse të Eurovision 2022. Ajo që bëri shumë bujë dhe u komentua gjerësisht ishte veshja e saj, e cila u konsiderua shumë e guximshme. Ronela u shfaq me një fustan blu me një dizajn mongol në materialin shoqërues dhe një kapele […]

U hap ekspozita e artistes prof. Sanije Elezit në Effretikon të Zvicrës

Artistët nga vendet tona ç’do ditë e më shumë po e dhënë kontributin e tyre në lëmin e kulturës dhe artit ku do që ndodhen, ata e pasurojnë jetën moderne me vepra të mrekullueshme sidomos në lëmit e ndryshme të artit. Këtë muaj nga data 8 prill deri me 7 maj është hapur ekspoziten e […]

Biletat për finalen e Eurovision shiten brenda 50 minutave, ja sa kushtuan

Data 7 prill ishte dita e shumëpritur kur do të niste shitja e biletave për netët kur do të  mbahet Eurovision.  I shumtë ka qenë publiku që ka pritur radhën virtual për hapjen e shitjes. Por biletat u shitën thuajse menjëherë . Biletat më të lakmuara, ato për finalen e së shtunës më 14 maj, […]

Festa e Sulltan Nevruzit/Si njihet ndryshe dhe çfarë duhet të bëni sot

21 marsi shënon fillimin e pranverës, po për shumë njerëz në botë është gjithashtu nisja e Sulltan Nevruzit, ose siç njihet ndryshe, Viti i Ri Persian. Ndonëse shumica e vendeve në botë e festojnë më 21 mars, në Shqipëri kjo festë festohet më 22. Po çfarë është Sulltan Nevruzi? Novruz që ndryshe njihet si ( Noërouz, […]

Pasi u bë virale me “Let it go”, 7-vjeçarja ukrainase rrëqeth mijëra njerëz në Poloni me himnin kombëtar

Një vajzë shtatëvjeçare ukrainase, e cila u filmua duke kënduar këngën hit “Let It Go” nga filmi i animuar i Disney “Frozen” në një bunker të mbushur me njerëz në Kiev dy javë më parë, ka interpretuar himnin kombëtar në një koncert bamirësie në Poloni. Amelia Anisovych, e veshur me një veshje tradicionale të bardhë […]

Bashkëpunimi i Bardhit dhe DJ Gimi-O “Ex” renditet e 20-ta në botë

Reperi i njohur, Bardhi së fundmi është rikthyer me një projekt të ri muzikor që po pritet mirë nga publiku. Reperi nga Kumanova ka bashkuar forcat me këngëtaren Elvana Gjata dhe DJ Gimi-O për të sjell këngën e re që mban titullin “Ex”. Projekt është vizuelizuar edhe me klip që tashmë gjendet në kanalin YouTube […]

Ish-Presidenti Bamir Topi promovon librin e ri, historiani Ceka: Desidenca ka qenë gjithmonë tek rinia, kujtimet nuk mund të na i merrnin dot

Ish-Presidenti Bamir Topi, ka promovuar pasditen e sotme, librin e tij të ri të titulluar “Betejat e Humbura të Tiranës”. Në këtë aktivitet kanë marrë pjesë artistë, politikanë, si edhe historianë. Historiani Neritan Ceka, gjatë fjalës së tij, u shpreh se në këtë libër Bamiri ka dashur të tregojë Tiranën e të tjerëve dhe jo […]

CD-ja nuk ka “vdekur”, shitjet u rritën për herë të parë në 17 vjet

Edhe pse transmetimi tani sjell para të mëdha në industrinë e muzikës, CD-ja nuk ka vdekur ende. Sipas raportit zyrtar vjetor, të ardhurat nga shitja e CD-ve u rritën me 21 për qind në 584 milionë dollarë në vitin 2021. Kjo është rritja e parë e të ardhurave nga shitja e CD-ve në Shtetet e […]

Shqiptarja Marinela Shpati është fituese e “Mrs Michigan America 2022”

Ka “Miss America” por ka edhe “Mrs America”! Në këtë konkursin e dytë, që mbahet që prej gati gjysëmshekulli marrin pjesë gra të martuara, që kanë shënuar arritje në jetë. Ashtu si në konkurset e tjera të bukurisë dhe maturisë femërore, ky konkurs mbahet në të 50 shtetet e SHBA-së dhe fitueset e çdo shteti […]

Fotot që ju ngrohin zemrën si një filxhan çaji

Janë gjërat më të thjeshta dhe të paprekshme të jetës që na sjellin lumturi. Duhet një akt i rastësishëm mirësie nga një i huaj, një situatë qesharake, ose afrimi me një kafshë shtëpiake të dashur për të transformuar pozitivisht ditën tonë. Dhe pasi të kalojnë vitet, janë ato copëzat e vogla të kujtimeve që do […]

Kate Middleton vendos bizhuteri në lidhje me Ukrainën në Ditën e Commonwealth

Dukesha e Kembrixhit iu bashkua familjes mbretërore në shërbimin vjetor të Ditës së Commonwealth në Westminster Abbey dje (e hënë). Ndërsa fustani i saj i kaltër me pallto nga Catherine Walker pasqyronte një nga ngjyrat e flamurit të Commonwealth, aksesorët e saj zbulonin gjithashtu një kuptim prekës të fshehur. Vathët dhe gjerdani prej safiri dhe […]

Kur duhet të vendoset dhe kur hiqet? Njihuni me kuptimin e verores

Të gjithë kemi mbajtur verore, fijet e thurura të bardha dhe të kuqe që lidhim në duar në fillim të Marsit. Ky simbol i pranverës është trashëguar brez pas brezi. Olga Kalimera, e cila merret me punime handmade, ishte e ftuar këtë të hënë në emisionin “Abc-ja e mëngjesit” ku shpjegoi domethënien e saj. Ajo […]

Maluma ‘ndez‘ Tiranën, kërcim provokues me balerinën

Këngëtari me famë botërore, Maluma po mban sot koncertin në Tiranë me rastin e Ditës së Verës. Performaca e tij ndezi skenën duke i bërë të gjithë të kërcenin dhe këndonin, duke e shijuar në maksimum. Veshja ishte tipike në stilin e këngëtarit latin, i cili shoqërohej nga trupa e baletit. Ai preferoi një xhup […]

14 të pathënat e 14 marsit, sekretet e Ditës së Verës që duhet t’i dini

1. Origjina e Ditës së Verës vjen nga lashtësia. Ajo është festë arbëreshe e trashëguar në veçanti nga qytetarët e VALMA-it Elbasanit (Skampa e lashtësisë) dhe festohet gjithmonë më 14 Mars. 2. Dita e Verës, e njohur si festa e ripërtëritjes së natyrës dhe e vazhdimësisë së jetës, është sot festë kombëtare dhe festohet kombëtarisht […]

Nesër, Maluma në Tiranë. Zbulohen artistët që do të marrin pjesë dhe detaje të tjera nga koncerti

Këngëtari me famë botërore Maluma do të mbajë nesër në mbrëmje koncert në Tiranë, në kuadër të turit të tij në Europë, “Papi Juancho Tour”. Këngëtari latin do të performojë në sheshin “Nënë Tereza”, por koncerti do të shoqërohet edhe nga disa artistë shqiptarë. E para këngëtare është Ronela Hajati, e cila gjithashtu do të […]

Gratë që qeshin janë të rrezikshme!?

Nga: Dashnor Kokonozi Tabloja e famshme nga Élisabeth Vigée-Lebrun, që nuk është veçse një autoportret i saj me të bijën, kur u shfaq në publik më 1787, shkaktoi skandal të vërtetë. Kurrë deri në atë kohë nuk ishte shfaqur në publik një grua me “dhëmbët jashtë”. Ky është një nga shembujt e shumtë që Sabine […]

Zbulohet rrjeti masiv rrugor 4500-vjeçar që lidhte varret e lashta në Arabinë Saudite

Arkeologët kanë zbuluar një rrjet rrugësh 4,500-vjeçare të ruajtura mirë në Arabinë Saudite që lidhnin varret e lashta. Studiuesit në Universitetin e Australisë Perëndimore kanë kryer kërkime të gjera gjatë vitit të kaluar, duke përfshirë sondazhe ajrore të kryera me helikopter, sondazhe tokësore dhe gërmime dhe ekzaminime të imazheve satelitore. Në gjetjet e botuara në […]

Kush shkoi mik në Përmet dhe s’e pritën porsi mbret

Njerëzit e dashur dhe mikpritës, natyra e rrallë me qiparisat e lashtë, dushqet e purpurt si dhe gjelbërimi i përhershëm, janë disa prej karakteristikave që e bëjnë Përmetin, ose siç njihet ndryshe ”qyteti i trëndafilave”, një nga vendet që duhet të eksploroni patjetër të paktën një herë në jetë. ”Guida Albania” një nga agjencitë më serioze […]

Kush është aktorja e parë transgjinore që fiton një çmim në ‘Golden Globes’

Michaela Jae ‘Mj’ Rodriguez, rrëmbeu çmimin për ‘aktoren më të mirë’ në “Golden Globes 2022”, për një dramë televizive për rolin e saj si nënë e shtëpisë dhe infermiere në shfaqjen “Pose”. 31-vjeçarja shënoi herën e parë në histori që një aktore transgjinore fiton një çmim, Golden Globe. Kjo është gjithashtu fitorja e parë e […]

Pse vila juaj duhet të jetë në Belvedere Korça?

Koha e duhur për të blerë vilën tuaj në Korçë! E pozicionuar në juglindje të Shqipërisë, Korça gëzon reputacionin e një prej qyteteve më të vizituara të Shqipërisë me një frekuentim gjithnjë e në rritje si nga turistët ditor, ashtu edhe nga turistë të cilët preferojnë të kalojnë disa ditë pushimi. Sipas të dhënave zyrtare, […]

Gratë e këtij fisi nuk besojnë në martesë, kanë të dashur sa të duan dhe ………..

Nëna ua lë të gjithë pasurinë vajzave të saj, kurrë djemve. Djemtë qëndrojnë të gjithë jetën në shtëpinë e nënës së tyre dhe nuk kanë asnjë pasuri Nëse gratë do të sundonin botën, nuk do të kishte luftëra” është vetëm një nga shumë proverbat që tregojnë për virtytet e grave si sundimtare. Mirëpo, shembulli nga […]

Ronela Hajati ka një mesazh për ‘artistët’: Urrejtja është e neveritshme

Disa orë para ndërrimit të viteve dhe vetëm dy ditë pas natës finale të festivalit të 60-të të këngës në RTSH, Ronela Hajati ka ndarë një mesazh me të gjithë ndjekësit e saj. Pas shumë urimeve për fitoren e festivalit, Ronela është ndalur veçanërisht te gjuha e urrejtjes, me të cilën një pjesë e mirë […]

Ronela triumfoi me ”Sekret”

Sapo është mbyllur nata finale e Festivalit të RTSH-së dhe tashmë ka edhe një fitues. Ronela Hajati është shpallur fituesja e edicionit të 60-të me një këngë të Marko Polos, “Sekret”. Juria e festivalit e ka vlerësuar këngën e Ronelës me çmimin e parë, e ndjekur pas nga “Theje” e Alban Ramosajt. Në vendin e […]

Skanohet mumja 3 500-vjeçare e faraonit Amenhotep I

Mumja 3 500-vjeçare e faraonit Amenhotep I, e zbuluar në vitin 1881, është zbuluar në mënyrë digjitale nga shkencëtarët egjiptianë, duke publikuar detaje të papublikuara për jetën dhe vdekjen e mbretit egjiptian. E zbukuruar me kurora lulesh dhe një maskë simpatike prej druri për fytyrën, mumja ishte aq e brishtë sa arkeologët nuk kishin guxuar […]

6 filma festivë perfektë për t’i parë në këtë periudhë

Asgjë nuk mund të na kënaqë më shumë në mbrëmjet e ftohta të dimrit sesa filmat e festave që përmbledhin frymën dhe stilin e sezonit. Pavarësisht zhanreve që preferoni, në këtë listë keni për të gjetur filmin perfekt që do ta bëjë sezonin e festave edhe më të bukur. ‘Love Actually’ (2003) I preferuari i […]

Zbulohet embrioni i një dinozauri, i ruajtur në mënyrë të përsosur

Shkencëtarët kanë njoftuar zbulimin e një embrioni dinozauri, i ruajtur në mënyrë të përsosur, i cili po ”përgatitet” të dalë nga veza e tij, ashtu si një pulë, sipas BBC. Embrioni u zbulua në Ganzhou, në Kinën Jugore, dhe studiuesit vlerësojnë se është të paktën 66 milionë vjet i vjetër. Dinozauri besohet të jetë një […]

“Zgjoi” i Kosovës në listën e ngushtë të nominimeve “Oscar”

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit shpalli sot listën e ngushtë në 10 kategori për edicionin e 94-të të Academy Awards. Është shpallur lista e ngushtë për kategoritë: Dokumentar i metrazhit të gjatë, Dokumentar i shkurtër, Film ndërkombëtar i metrazhit të gjatë, grim dhe stil flokësh, muzikë (rezultati origjinal), muzikë (këngë origjinale), film i […]

E bëri gjithë publikun për vete, ja në ç’vend u rendit Anna Gjebrea në “Junior Eurovision 2021”

Armenia ka rrëmbyer çmimin e parë në Junior Eurovision 2021. Kënga ”Qami Qami” e Maléna-s, e cila përfaqësoi Armeninë, mori një total prej 224 pikësh, duke u klasifikuar kësisoj në vendin e parë. Në vendin e dytë u rendit Polonia e pasuar nga Franca mikpritëse, që shënuan respektivisht 218 dhe 187 pikë. Shqipëria përfaqësohej nga […]

“Ngjyrat e shqiptarëve 2022”/ Disa prej fotove mahnitëse të konkursit fotografik

Ministrja fton të gjithë që të bëhen pjesë e këtij konkursi fotografik që sjell ngjyrat e shqiptarisë. Mirëmëngjes me “Ngjyrat e Shqiptarëve 2022”. Bëhu pjesë e konkursit, duke postuar në instagramin tënd foto dhe video. Vendos hashtag dhe bëj edhe tag “Colours of Albanias 2022”, shprehet Xhaçka. Deri më sot janë organizuar 5 edicione të “Colours […]

Ky shpallet bari më i mirë në botë për vitin 2021

Për pjesën më të madhe të historisë së saj, lista vjetore e “50 bareve më të mira në botë” ka qenë një betejë e madhe mes Nju-Jorkut dhe Londrës. Por për vitin 2021, Londra mban dy vendet e para, ndërsa Nju-Jorku ka vetëm dy bare në 30-shen më të mirë. Pas një eventi të mbajtur […]

Këto janë rregullat për të gjithë ata që duan të jenë pjesë e koncerteve të Adele

Artistja e njohur, Adele nuk do t’i lejojë personat e pavaksinuar të marrin pjesë në shfaqjen e saj të ardhshme në The Colosseum në Caesars Palaca. Rregullat përcaktojnë që edhe personat që janë të vaksinuar vetëm me një dozë të vaksinës, duhet të bëjnë testin PCR negativ para shfaqjes. “Nuk dua që askush të vijë […]

‘I vetëm në shtëpi’, 25 dollarë për një aventurë si Kevin McCallister

Të jesh i vetëm në shtëpi për festa është fantastike. Për fansat e filmit të viteve ’90, të jesh në shtëpinë e Kevin, është edhe më mirë. AirBNB ta ofron këtë mundësi, për të qëndruar për një natë në shtëpinë më të famshme në botë, atë të Kevin McCallister. Shtëpia e bërë e famshme në […]

Shkencëtari bën deklaratën e fortë: Njerëzimi mund të zhduket

Ditët tona në planetin Tokë mund të jenë të numëruara. Në fakt, nga fundi i këtij shekulli, popullsia globale mund të fillojë rënien e saj të pashmangshme, argumentoi paleontologu dhe redaktori i Nature, Henry Gee, në një opinion të ri për Scientific American – dhe nuk ka turp ta përdorë termin “zhdukje”. “Unë dyshoj se […]

Ylli i serialit ‘La Casa de Papel’ ndez rrjetin me fotot e fundit

Ursula Corbero, e cila mishëroi personazhin e Tokios në serialin me famë botërore “La Casa de Papel”, konsiderohet si një nga aktoret më tërheqëse spanjolle. Serialit me të cilin aktorja fitoi popullaritet botëror tashmë po i vjen fundi dhe me atë rast yjet u mblodhën për t’u shoqëruar me fansat. Më shumë vëmendjen tërhoqi Tokio, […]

Njihuni me filmin që theu rekordet e shikueshmërisë së Netflix

Dwayne Johnson ka një arsye më shumë për të festuar e për të përmbyllur një vit të suksesshëm. Filmi i tij i fundit, “Red Notice”, është tani filmi më i ndjekur në historinë e Netflix, sipas gjigantit të transmetimit. “Red Notice” solli 328.8 milionë shikime në orë, raporton Netflix, duke thyer rekordin e mëparshëm të […]

Bëri histori te Louis Vuitton, shtëpia e modës event madhështor për stilistin e ndjerë

“Virgil ishte këtu.” Me këto fjalë Louis Vuitton njofton se nesër do të prezantojë në Miami koleksionin e meshkujve pranverë/verë 2022, duke bërë homazhe në kujtimin e Virgil Abloh, “jetës dhe trashëgimisë së një gjeniu krijues”, drejtor i veshjeve për meshkuj që nga viti 2018, i cili vdiq para kohe. Shtëpia franceze e modës konfirmoi […]

Hoteli i parë në hapësirë: Sa do të kushtojë akomodimi në ‘Voyager’

Turizmi në hapësirë tani është hobi i ri i miliarderëve të Tokës. Të dy Jeff Bezos dhe Richard Branson së fundmi kanë bërë një shëtitje në hapësirë, duke u përpjekur të bindin të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë. Disi, ky entuziazëm për eksplorimin e hapësirës ka shtyrë disa kompani të projektojnë stacione hapësinore – hotele të së ardhmes. I pari […]

Edhe një shtatore tjetër: ‘E Shenjta Nëna Terezë’ në Brooklyn, New York

Shtatorja « Saint Teresa of Calcuta» ndodhet në oborrin e kishës « Zojës së Hirit » në hyrje me kopshtin e Shenjtorve mes një gjelbërimi dhe shatarvanit, dhe dallon se është më e lart, dhe, është e vetmja në bronx, shkruan Beqir Sina nga New York. Mbas vendosjes së Shtatores së Nëna Tereses në vitin […]

Si duket brenda vila e ‘House of Gucci’ dhe sa kushton ta marrësh me qira?

“House of Gucci” është filmi më i përfolur aktualisht. Pavarësisht se u prit më shumë kritika, të gjithë e kanë adhuruar vilën italiane ku është xhiruar filmi. Dhe tani, kjo shtëpi mund të merret me qira në Airbnb. Prona është ngjitur me Liqenin Como dhe ka një pamje spektakolare. Të gjithë ata që duan ta […]

Ç’duhet të dini para se të shihni ‘Spencer’ – për të kuptuar më shumë rreth asaj që po kalonte Diana

Kristen Stewart u rikthye në kinema me “Spencer”, një psikodramë që portretizon Princeshën Diana për tre ditë stresuese të jetës së saj. Filmi vjen nga skenaristi i nominuar për Oscar, Steven Knight dhe regjisori kilian Pablo Larraín. Spencer jep një ide se çfarë ndodh në mendjen e një prej grave më të famshme të shekullit […]

Adele largohet nga intervista pas përgjigjes së prezantuesit/Çfare ndodhi?

Thuhet se Adele u largua nga një prezantues televiziv australian, i cili fluturoi nga Sydney në Londër për ta intervistuar atë si pjesë e një marrëveshjeje prej 725,000 dollarësh. Arsyeja pse ajo e ndërpreu intervistën ishte sepse ai nuk e kishte dëgjuar albumin e saj të ri. Gjatë takimit, Adele pyeti se çfarë mendonte prezantuesi […]

Ky është këngëtari që bën histori në Grammy me numrin më të madh të nominimeve

Jay-Z ka arritur një rekord të ri për numrin e nominimeve Grammy të marra ndonjëherë, me 83 gjithsej. Reperi ka tejkaluar Quincy Jones – me të cilin më parë ishte barazim me 80 nominime – pasi mori tre nominime për çmimet Grammy 2022 të martën. Jay-Z mori një për Albumin e Vitit për “Donda” të […]

Orizi 10,000-vjeçar ekspozohet në muzeun e Kinës

Një ekspozitë që shfaq orizin e karbonizuar nga rreth 10,000 vjet më parë është hapur në Muzeun Kombëtar të Kinës në Pekin. Të gjetura nga zona Shangshan në provincën Zhejiang të Kinës lindore, mbetjet e orizit janë pjesë e relikteve historike të kulturës Shangshan, e cila daton midis 11,400 dhe 8,600 vjetësh. Njihet si vendlindja […]

Kitara e Eric Clapton shitet në ankand për më shumë se 600. 000 dollarë

Një kitarë nga koleksioni i Eric Clapton u ble për 625 000 dollarë në qytetin e Nju-Jorkut, çmimi më i lartë në një ankand kushtuar legjendave të rock-ut, që arriti një shumë totale shitjesh prej gati 5 milionë dollarësh, njoftoi shtëpia e ankandeve “Julien’s”. E shpallur si pika kryesore e këtij ankandi, që u zhvillua […]

Vdes në moshën 72-vjeçare fotografi legjendar Mick Rock

Fotografi Mick Rock vdiq në moshën 72-vjeçare, siç u njoftua në faqen e tij zyrtare në Twitter, në të cilën ai përkufizohet si një krijesë mitike që ishte e pamundur të mos e doje, në momentin që njiheshe me të. Ata që kanë pasur kënaqësinë të ekzistojnë në orbitën e tij e dinë se Mick […]

Një mozaik 2 700-vjeçar, u zbulua 10 metra nën tokë, në Turqinë Perëndimore

Një mozaik 2 700-vjeçar, që mendohet se i përkiste një romaku të pasur, u zbulua 10 metra nën tokë, në Turqinë Perëndimore. Policia turke mësoi se gërmime të paligjshme u kryen në kopshtin e një rezidence pranë tregut historik të Kemeraltit dhe rrënojave të agoras në provincën e Izmirit, ku rrugët e ngushta nuk lejojnë […]

Vdes romancieri i njohur Wilbur Smith

Autori “bestseller” me famë botërore Wilbur Smith vdiq sot në moshën 88-vjeçare. Lajmi u konfirmua në rrjetin e tij social, ku thuhet se ai vdiq në shtëpinë e tij në Cape Town, në ​​Afrikën e Jugut. Gjatë karrierës së tij të gjatë, ai ka botuar 49 libra të shitura në 140 milionë kopje në mbarë […]

Kompania “Netflix” ia kalon “Disney”-t në vlerë për herë të parë

Kompania “Netflix” tejkalon “Walt Disney” në vlerë për herë të parë në një vit. Parakalimi është i lidhur me dobësinë e aksioneve të “Mickey Mouse” në Wall Street, ku humbën pas zhgënjimit për rritjen e abonentëve “Disney +”. Netflix ka një kapital tregu prej 291 miliardë dollarësh pas një rritjeje prej 27% që nga fundi […]

Nga maorët tek spartanët, pesë kulturat e popujve të lashtë dhe më luftarakë në botë

Nga Allison Futterman Dëshmitë më të vjetra arkeologjike të luftës, datojnë që rreth 10.000 vjet më parë, në kohën e Revolucionit Bujqësor, kur njerëzit u larguan nga kultura e gjuetisë/grumbullimit, dhe filluan të formojnë komunitete bujqësore. Vrasja e grupeve nga grupime të tjera njerëzish, mund të gjurmohet që në kohët parahistorike, rreth vitit 9700 Para […]

Mister që i ka fiksuar të gjithë, një gropë e zezë në mes të oqeanit

Shumica e njerëzve përdorin Google Maps për të gjetur rrugën nga një vend në tjetrin. Por ka edhe nga ata që në mënyrë të pazakontë “skanojnë” planetin duke kërkuar mistere. Kjo është pikërisht ajo që bëri një përdorues i Reddit kur gjeti një “gropë të zezë” në mes të oqeanit në Google Maps. Nga ai moment nisën aludimet […]

E mahnitshme: Revista prestigjioze iu rekomandon miliona lexuesve verën nga Kosova

Tregu i verërave në Shtetet e Bashkuara është një prej më tërheqësve në botë. Revista e famshme Forbes, ka inkurajuar verë-pirësit që të konsumojnë edhe verën e një kompanie nga Rahoveci i Kosovës. Deri më 2020, SHBA-ja ishte vendi i katërt sa i përket vëllimit të prodhimit të verës dhe i gjashti sa i përket sipërfaqes […]

Bashkia firmos projektin, ja ç’do të ndodhë me shtëpinë e Dritëro Agollit

Shtëpia e shkrimtarit të madh Dritëro Agolli do të kthehet në muze. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj nënshkroi sot një memorandum bashkëpunimi me dekanin e Fakultetit të Histori-Filologjisë, Sabri Laçi. “Projekti ynë i parë do të jetë puna për të kthyer shtëpinë e Dritëro Agollit në një shtëpi muze. Bashkia e Tiranës e […]

Adele e çmendur pas Celine Dion/ Paska arritur deri ketu sa……

Adele e do kaq shumë Celine Dion, saqë ajo mban një çamçakëz të përtypur nga këngëtarja e famshme. Gjatë “73 Pyetjeve” të Vogue në YouTube, Adele rrëfeu se një pjesë e çamçakëzit të Dion është pasuria e saj më e çmuar. “James Corden, i cili është miku im, por gjithashtu bën ‘Carpool Karaoke’, e dinte […]

Vikingët zbuluan Amerikën 1 000 vjet përpara Kolombit?

Shumë kohë përpara se Kristofor Kolombi të kalonte Atlantikun, tetë ndërtesa të veshura me lëndë druri të mbuluara me pluhur qëndronin në një tarracë mbi një torfë dhe përrua në majën veriore të ishullit kanadez të Newfoundland, dëshmi se vikingët kishin mbërritur të parët në Botën e Re, sipas Reuters. Por, koha e saktë se […]

Gjyqet e çuditshme ndaj “Njerëzve-Ujqër” në Evropën Mesjetare, si u ekzekutuan dhjetëra-mijëra

Rreth 200 vjet para gjyqeve ndaj “Shtrigave” të Salemit në Masaçusets të SHBA-së, gjykatat në Evropë po dënonin shumë burra – dhe disa gra – pse ishin shndërruar në ujqër duke gjymtuar dhe ngrënë fëmijët. Nganjëherë ndëshkimet ishin po aq të tmerrshme sa edhe krimet e supozuara. Kështu, në vitin në 1589 në Gjermani xhelatët […]

Një ”Lamborghini” në ankand për arsyen e pabesueshme

Ligji, siç e dimë, duhet respektuar dhe ai nuk e pranon faktin që ti të mos e njohosh. Kështu, policia daneze veproi sipas ligjit duke gjobitur pronarin e një ”Lamborghini Huracán” që ecte me 237 km/h në një autostradë ku shpejtësia e kufizuar ishte 130 km/h. Për habinë e madhe të pronarit (iranian, por me […]

Vrasja në shesh xhirim, aktori i njohur shkoi vetë në polici, asnjë akuzë ende ndaj tij. Ngjashmëria me vdekjen e Brandon Lee dhe reagimi i motrës (Video)

Vrasja e një kineasteje dhe plagosja e një regjisori në shesh xhirim ka tronditur botën kinematografike. Protagonist, aktori i njohur Alec Baldwin, i cili u shndërrua aksidentalisht në një vrasës teksa luante heroin. Viktima është drejtoresha e fotografisë Halyna Hutchins, 42 vjeçe, ndërsa nga të shtënat ka mbetur i plagosur regjisori Joel Souza. Në një […]

Qindra njerëz pozojnë nudo pranë Detit të Vdekur me një qëllim të veçantë

Rreth 200 njerëz të lyer vetëm me bojë të bardhë, kanë ecur nudo nëpër shkretëtirë pranë Detit të Vdekur, pjesë e projektit më të fundit të fotografisë, të artistit amerikan Spencer Tunick. Fotografi 54-vjeçar vizitoi vendin në Izraelin jugor, si mysafir i ministrisë së turizmit, për të portretizuar për herë të tretë tkurrjen e Detit […]

Netflix publikon shifrën marramendëse që do të fitojë ‘Squid Game’

Netflix vlerëson se seriali i famshëm Squid Game do të krijojë thuajse 900 milionë dollarë në vlerë për kompaninë, sipas shifrave të publikuara nga Bloomberg. Squid Game mund të shndërrohet në një minierë ari për Netflix. Seria televizive e momentit ka pasur një sukses të tillë (dhe jo pa probleme) sa ka rizgjuar interesin drejt […]

Zbulohet qeramika më e rrallë e të gjitha dinastive kineze

Një pjatë prej guri e ekspozuar në Muzeun Britanik, e cila më parë mendohej se ishte koreane, është identifikuar si “qeramika më e rrallë nga të gjitha dinastitë kineze”. “Artefakti i thjeshtë me smalt të gjelbër fillimisht mendohej se ishte me origjinë koreane, por në fakt është një nga më pak se 100 shembujt e […]

Një mister nënujor në bregdetin e Kanadasë, njihuni me mënyrën më “elegante” të peshkimit

Grykëderdhja Comox e Kanadasë ekspozon një histori gati të harruar: grykat e më shumë se 150,000 formacioneve prej druri janë përhapur në të gjithë zonën ndër baticës, duke formuar mbetjet e qindra kurtheve të lashta të peshkut. Në kulmin e përdorimit, besohet se instalimi i nivelit industrial siguronte siguri ushqimore për rreth 10.000-12.000 njerëz K’ómoks, […]

Rolling Stones nxjerrin në pension “Brown Sugar”

Pas 50 vjetësh, Rolling Stones kanë nxjerrë në pension këngën “Brown Sugar”, sepse fjalët e saj përshkruajnë tmerret e skllavërisë. Grupi nuk e përfshiu këngën e vitit 1971 në turneun e tyre aktual “No Filter”, në SHBA dhe tashmë Keith Richards ka konfirmuar për “Los Angeles Times” se klasiku i muzikës blues është hequr nga […]

Seriali numër 1 në botë, Squid Game thyen rekordin e shikueshmërisë

Duke se njerëzit nuk po ndalojnë së pari Squid Game, duke e kthyer në serialin më të ndjekur në Netflix. Kompania e prodhimit, njoftoi në Twitter të martën, se shfaqja koreane arriti një shifër rekord me 111 milionë shikues, duke tejkaluar Bridgerton. tflix, i cili publikon vetëm disa metrika dhe të dhëna të shikueshmërisë, përfshiu […]

Vdes në moshën 111 vjeçe, animuesja e klasikëve ‘Disney’ që nga Borëbardha

Është ndarë nga jeta në moshën 111 vjeç një nga figurat më të rëndësishme e domethënëse të filmave vizatimorë të Walt Disney Productions, Ruthie Tompson. Ishte një nga gratë më të rëndësishme të kinostudios, e cila punoi me të gjithë klasikët më të rëndësishëm, përfshirë filmin e parë me metrazh të gjatë të Walt Disney, […]

Adele publikon zyrtarisht albumin e ri: Single i parë javën e ardhshme

Vokalistja më e mirë britanike, këngëtarja Adele, ka shpallur albumin e saj të ri, të shumëpritur në studio të quajtur “30”. Ajo gjithashtu njoftoi në Instagramin e saj këngën e parë zyrtare që do të publikohet më 15 tetor të këtij viti. Fituesja e shumëfishtë e Çmimit Grammy postoi një ngacmim të shkurtër në Instagramin […]

Nis Big Brother VIP, kush janë 14 të famshmit që u bënë pjesë e ‘shtëpisë’

Ka nisur spektakli i shumëpërfolur, Big Brother VIP, nën moderimin e Arbana Osmanit.  14 janë konkurrentët VIP të shtëpisë më të famshme në Shqipëri. Aktorë, këngëtarë, poetë, balerinë, koreografë, modele dhe moderatorë do të qëndrojnë për 3 muaj me radhë të izoluar në një shtëpi të monitoruar me kamera 24 orë non stop. Banorët e […]

E rrallë, pikturon me kafe, David Kryemadhi

Një talent si David Kryemadhi e takon shumë pak në qarqet e artistëve. Ai pikturon me kafe, në një teknikë që e ka përsosur me kohën. I diplomuar për arte në Itali, djali nga Durrësi është kthyer në një pikëtakimi për shumë njerëz që kërkojnë të jashtëzakonshmen tek e zakonshmja. I ftuar në “Vila24”, Kryemadhi […]

Edhe tetë vepra të tjera të Pikasos për të pasionuarit pas pikturës

Tetë vepra të tjera të Pablo Picasso-s kanë mbërritur në muzeun që mban emrin e tij, në zemër të Parisit dhe që strehon koleksionin më të rëndësishëm botëror të veprave të piktorit të madh. Dhurimi i veprave u bë nga vajza e tij, Maya. Njëra nga veprat, bardhezi, nga viti 1938, u paraqit në shtyp […]

Modelja e famshme i jep fund beqarisë, fustani 65-vjeçar tërhoqi vëmendjen e të gjithëve

Ish-modelja e Victoria’s Secret, Jasmine Tookes, ka kurorëzuar në martesë dashurinë e saj me themeluesin e Snapchat, Juan David Borrero, në një ceremoni të veçantë në një kopsht magjik, Borrero, Ecuador. Tookes veshi një fustan nusërie që i la të gjithë pa frymë. Magjia e bardhë mban emrin Zuhair Murad, por është një model i […]

2 vite pas zjarrit të tmerrshëm, çfarë po ndodh sot me katedralen Notre Dame

Puna për ngritjen e Notre Dame në Paris ka përfunduar, duke lejuar që restaurimi të fillojë, dy vjet pasi një zjarr shkatërroi papafingon dhe shpërthimin i saj i përhapi flakët më tej. Menjëherë pas zjarrit të prillit 2019-ës, presidenti francez, Emmanuel Macron, tha se katedralja – e cila daton në shekullin e 12-të, do të […]

Pse ndjekësit po kritikojnë ashpër ‘Emmy Awards 2021’?

Emmy Awards 2021 u kritikua mjaft shumë në rrjete sociale pasi ndjekësit vunë re mungesën e masave të sigurisë kundrejt coronavirusit, veçanërisht maskave. Ndarja e çmimeve ishte një nga të parat që u kthye në formatin tipik pas më shumë se një viti ceremonish duke përfshirë edhe Oscars e Golden Globes. Disa nga yjet e […]

Ja sa kushtojnë 70 gramë kërpudha

Tri kërpudha të llojit Matsutake u shitën në Japoni për 830 000 jenë (7 600 dollarë), në mbledhjen e parë të tyre të sezonit. ”Çmimi me të cilin kërpudha e famshme Matsutake u shit në një ankand të organizuar me rastin e fillimit të sezonit të mbledhjes së kësaj kërpudhe në Japoni, tërhoqi vëmendjen e […]

Wonder of the Seas, anija që duket si një “qytet” që noton

Anija më e madhe në botë, Wonder of the Seas, do të nisë lundrimin vitin e ardhshëm. Anija turistike e shumëpritur do të lundrojë nga shtëpia e saj në Fort Lauderdale, Florida për në Karaibe më 4 mars 2022. Anija është 362 metra e gjatë, gati sa katër fusha futbolli, 64 metra e gjerë, ose […]

VIDEO/ Inaugurimi i TKOB, Rama publikon pamje nga “Grand Gala”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar momente nga “Grand Gala” që shënoi inaugurimin e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit pas rikonstruksionit. Në një mesazh nga ambientet e TKOB, Rama thotë se teatri është shpresë për vendin dhe artsitët duhet të ndihen të respektuar në vendin ku performojnë. Ai premton se do të krijojë […]

Maria Kalas, fëmija i padëshiruar që u shndërrua në legjendën e skenave operistike të një shekulli

Maria Kalas ishte dhe mbeti legjenda e skenave operistike të një shekulli. Shkëlqimi i fuqishëm i këtij ylli do të reflektonte në një qiell që nuk ishte gjithnjë i kthjellët. Megjithatë ajo u shua duke mbetur një vezullim në universin e lavdisë. U tha se ishte një fëmijë i padëshiruar, sepse lindi vajzë. Prindërit e […]

Prodhim i shekullit të 17/ Syzet që do të shiten miliona dollarë

Dy palë syze të shekullit të 17-të pritet të shiten miliona dollarë në ankand muajin e ardhshëm. Syzet e veshura me xhevahire, dhe lente prej diamanti dhe smeraldi, besohet se fillimisht i përkisnin mbretërve në Perandorinë Mughal, e cila dikur sundonte mbi nënkontinentin Indian. Sipas kryetarit të shtëpisë së ankandeve Sotheby’s në Lindjen e Mesme […]

Coldplay bashkëpunim me BTS për albumin e ardhshëm

Grupi rock britanik, Coldplay, ka konfirmuar bashkëpunimin e përfolur me superyjet e K-pop, BTS. “My Universe”, që do të këndohet në gjuhën angleze dhe koreane, u shkrua nga grupet dhe u prodhua nga kompozitori e producenti suedez Max Martin, i cili ka punuar edhe me artistë të tjerë, përfshirë Britney Spears dhe Taylor Swift. Kënga […]

Zbulohet mozaiku 3500 vjeçar, konsiderohet më i vjetri në botë

Arkeologët kanë zbuluar një mozaik 3 500 vjeçar në Turqinë Qendrore, që konsiderohet më i vjetri në botë. Mozaiku, i përbërë nga 3 147 gurë me madhësi 3×7 metra, u gjet në Usakli Hoyuk që ndodhet në rrethin Sorgun të provincës Yozgat, ku vëzhgimet sipërfaqësore kanë filluar në vitin 2008 dhe gërmimet në vitin 2012. […]

Qyteti i tretë në Evropë me rritjen më të madhe të popullsisë /Ja cili është

Pothuajse 32% e popullsisë shqiptare jeton në Tiranë dhe projeksionet flasin për një ritëm të lartë të migrimit të brendshëm edhe në vitet e ardhshme. “Visual Capitalist” e rendit kryeqytetin shqiptar në vend të tretë në Evropë. Në dy vendet e para renditen 2 qytetet ruse, duke u bazuar në normat mesatare vjetore të rritjes […]

Njihuni me jahtin hotel që kushton 1600 dollarë nata

Vendi më i ri luksoz në Majemi ku mund të kalojnë pushimet miliarderët nuk është një hotel me 5 yje ose superapartament, por një jaht. Arkup40 kushton 1600 dollarë në natë dhe do të ketë gjithçka për të kaluar pushimet e ëndrrave, vaskë, pamje spektakolare nga oqeani, madje edhe shërbim dhome që vjen me motoskaf. […]

Zbulohet për herë të parë çfarë do të ndodhë pas vdekjes së mbretëreshës së Anglisë

Zbulohen për herë të parë planet e fshehta të funeralit të mbretëreshës Elizabeth II. Në dokumentet e zbuluara thuhet se Princi Charles do t’i drejtohet kombit në ditën e shpalljes së vdekjes së mbretëreshës. 10 minuta pas njoftimit, departamentet qeveritare duhet të kenë flamujt në gjysmështizë. Pas princit Charles, Kryeministri do të jetë i pari […]

Pse Dua Lipa nuk do jetë këtë vit në Met Gala?

“Argylle” e ka pasur thuajse të pamundur prezencën atje. Këngëtarja me origjinë shqiptare do të luajë në film përkrah Henry Cavill, Sam Rockwell, Bryce Dallas Howard, Bryan Cranston, Catherine O’Hara, John Cena dhe Samuel L. Jackson. “Argylle” bazohet në romanin e Ellie Conway, që mban të njëjtin titull. Filmi tregon historinë e spiunit numër 1 […]

Më në fund publikohet traileri i filmit për Princeshë Dianën

Një film për jetën romantike të Princeshë Dianës, do të jetë prodhimi më i ri nga Pablo Larrain, i cili do të shfaqet në kinema në 5 nëntor. Kristen Stewart do të luajë Princeshën e Popullit në filmin vjeshtor të Pablo Larraín Spencer. Këtë të mërkurë është zbuluar dhe posteri i parë i filmit nga […]

FOTOT/ Vila misterioze që askush nuk duhet ta vizitojë gjatë baticës

Harrojini kështjellat e rërës! Një plazh tropikal në El Salvador po bëhet i famshëm për një vilë të braktisur në breg të detit. Vila misterioze, me kolona të stilit romak, po tërheq vëmendjen e kureshtarëve dhe eksploruesve të vendeve të braktisura. E ndodhur në ujërat e vrullshme të Oqeanit Paqësor, ndërtesa këshillohet të vizitohet në […]

Rikthehen kroçerat në Durrës: “La Belle De L’Adriatique” sjell turistët e parë për 2021

Në portin e Durrësit mbërritën sot 92 turistë francezë me kroçerën “La Belle De L’Adriatique”. Kroçera u akostua në molin nr.4, e përshtatur nga Divizioni Operacional për mjetet lundruese turistike. Ajo lundroi natën e kaluar nga Vlora drejt Durrësit dhe sot në mbrëmje rreth orës 21.00 do të vijojë drejt Tivarit (Bar – Mali i […]

Festa e Birrës në Korçë/ Policia merr masa për sigurinë, si do të orientohet lëvizja e mjeteve

Policia e Korçës ka ndërmarrë një sërë masash për mbarëvajtjen e festës së Birrës që starton sot në këtë qytet. Më datë 18.08.2021 deri më 22.08.2021, në qytetin e Korçës, prej orës 18:00 deri në orën 24:00, në ambientet e brendshme të “Terminalit të Autobusave” në lagjen nr. 17, si edhe në ambientet e “Pazarit […]

Zbulim/ Pompei një varr unik

Në rrënojat e Pompeit është zbuluar një varr shumë i veçantë, i mbyllur, me një fasadë të zbukuruar me bimë jeshile në një sfond blu. Veçantia e tij qëndron në faktin se ai është gjetur në një dhomë varrimi të një periudhe kur trupat e të rriturve në qytet digjeshin gjithmonë. Gjithashtu, në të ka […]

Ndahet nga jeta aktorja e njohur italiane

Aktorja e njohur për publikun Italian, Piera Degli Espoti  ka ndërruar jetë ditën e sotme si pasojë e komplikimeve pulmonare. Ajo ishte e shtruar në spitalin e Romës që nga data 1 Qershor, por fatkeqësisht nuk ka mundur dot që t’ja dalë. Piera, ka një karrierë të gjatë e shumë të larmishme duke filuar nga bashkëpunimet […]

Gërmimet në varrezën mesjetare në Përmet, Rama: Janë nxjerrë në dritë të tjera objekte

Kryeministri Edi Rama informon se gjatë kërkimeve në varrezën masive mesjetare në Përmet janë zbuluar objekteve të tjera. Ai thotë se nga studimet paraprake rezulton se vathët, unazat dhe varëset e zbukuruara i përkasin mesjetës së hershme. Për Ramën, zbulimi i varrezës shton informacionin për gjeografinë kulturore të tokës arbërore.       STATUSI NGA […]

Udhëtoni, pushoni, shijoni dhe mos harroni: bëni post në Instagram!

“Liqenet e Jezercës, Alpet Dinarike. Një tjetër perlë në kufirin natyror midis Shqipërisë dhe Malit të Zi! Tashmë nuk ju duhet një paketë roaming kur udhëtoni në Mal të Zi, sepse mund të përdorni të njëjtën paketë që keni edhe në Shqipëri, mjafton të ndryshoni Netwok, nga Automatic ta ktheni në Manual- Roaming on dhe […]

Mali i Bardhë/ Nga zbulimi tek ndryshimi i emrit, gjërat që nuk i dinit mbi “Çatinë e Evropës”

Kanë kaluar më shumë se dy shekuj që kur një mjek dhe një gjuetar kristalesh pushtuan Mont Blanc: ja disa kuriozitete për Çatinë e Evropës (por a është vërtet Maja e Evropës?). 8 gusht 1786, dita në të cilën Paccard dhe Balmat arritën të pushtojnë majën e Mont Blanc nga ana e Chamomix, në Francë, […]

“Luftë e padenjë që duhet të hiqet”! “DW”: Kosova ndër të parat për medalje në Lojërat Olimpike!

Përfunduan Lojërat Olimpike në Tokio, por kriteret e suksesit janë të diskutueshme. Ato promovojnë nacionalizma, mendon redaktoja e DW, Sarah Wiertz. E njëjta lojë çdo herë: beteja për tabelën e medaljeve në Lojërat Olimpike – një disiplinë më vete. Në ditën e fundit të Lojërave Olimpike 2020/21, SHBA-ja kaloi Kinën në renditjen zyrtare – një […]

Mbyllen Lojërat Olimpike në Tokio, flamuri i dorëzohet përfaqësuesve të Parisit

Me një ceremoni të jashtëzakonshme u mbyllën Lojërat Olimpike në Tokio. Flamuri olimpik u dorëzua në duart e përfaqësuesve të Parisit, ku dë mbahen Lojërat e vitit 2024, shkruan Deutche Welle. “Flaka olimpike po shuhet në Tokio, por zjarri i ndezur olimpik në Japoni me mesazhet për paqë, nuk do të shuhet kurrë”, theksoi kryetarja […]

Përgatitjet për festën e birrës, Bashkia e Korçës: Të ftuar artistë nga e gjithë bota. Bregoviç? Jemi për paqe e harmoni mes popujve

Përgatitjet për Festën e Birrës, festa verore përmasat e së cilës tashmë e tejkalojnë Shqipërinë, po shkojnë drejt fundit. Nënkryetarja e Bashkisë së Korçës, që është organizatorja e kësaj feste të përvitshme, Benila Terova thotë në një intervistë për News24, se festa e Birrës këtë verë do të zhvillohet në dy pole të qytetit, në […]

‘Ajo kishte këmbë shumë të bukura”, takimi i fshehtë në një hotel mes Jork. John F. Kenedy Jr. dhe princeshës Diana

Ata u takuan fshehurazi në vitin 1995, në një hotel në Nju-Jork. John F. Kenedy Jr. dhe princesha Diana kaluan 1 orë e gjysmë së bashku, pasi ia dolën të hynin në hotel duke i shpëtuar syrit të vëmendshëm të paparacëve.“People”, e cila i është rikthyer këtij takimi, shkruan se J.F.K., Jr. donte që Diana, […]

Nderoi Princeshë Dianën; Kitty Spencer paska fshehur këto detaje në fustanin e nusërisë

Kitty Spencer mbesa e princeshë Dianës u martua në fund të korrikut, duke u martuar 62-vjeçarin Michael Leëis në një ceremoni luksoze në Frascati, Itali. Për ditën e madhe, modelja 30-vjeçare zgjodhi pesë fustane të veçantë, të gjitha ishin krijime të personalizuara të Dolce & Gabbana. Sipas revistës Hello! Fustani i  bardhë që ajo zgjodhi […]

Liqeni i shtatë ngjyrave, bukuri e rrallë natyrore, laguna tre miliardë vjeçare e Meksikës

I famshëm për shtatë ngjyrat e shkëlqyera të kaltra, Liqeni Bacalar është shtëpia e një popullsie të lashtë të stromatoliteve që janë rreth 3.5 miliardë vjet të vjetër. Bukuria e Liqenit Bacalar, sipas Claudio Del Valle, shkon më thellë se shtatë nuancat shkëlqyese të ngjyrës së kaltër të lagunës meksikane, të cilat ndryshojnë nga bruz […]

Publikohet traileri i filmit më të përfolur për momentin, ‘House Of Gucci’

Lini për pak çfarë keni në dorë për momentin dhe shihni trailerin e filmit më të diskutuar kohët e fundit: House of Gucci! Në rast se nuk keni patur internet kohët e fundit: Lady Gaga dhe Adam Driver prej kohësh po xhirojnë për “House of Gucci” që portretizon jetën e themeluesit të Gucci-it, Maurizio Gucci dhe […]

UNESCO/ The Guardian krahason modelin e Parkut të Butrintit me “Stonehenge”

Një artikull i botuar në gazetën britanike “The Guardian” se një nga ikonat e Trashëgimisë Britanike “Stonehenge” mund të humbasë statusin e trashëgimisë botërore, rikthen edhe njëherë në vëmendje Planin e Integruar të Menaxhimit të Butrintit në Shqipëri. Kjo pasi “Stonehenge” u përmend në vitin 2019 edhe në vendin tonë, kur ministrja e Kulturës, Elva […]

Risia/ Maska e parë me motive arbëreshe në muze, për t’i kujtuar brezave pandeminë e Covid-19

Maska e parë me motive arbërshe do të ruhet në Muzeun e Kostumeve Arbëresh, njofton Carla Gallo, krijuesja e markës në rrjetet sociale. “Frymerè”, maska e parë Arbëreshe, është bërë pjesë e Muzeut të Kostumeve të Santa Sofia d’Epiro (Cs) si një dëshmi për arbëreshët sot por edhe për brezat e ardhshëm, të cilët do […]

Berati ‘kryeqytet’/ Regjisorja Muça: Festivali mbarëkombëtar duhet të mbështetet nga institucionet

E ftuar në emisionin “Java në RTSH”, mbrëmjen e sotme ishte aktorja dhe regjisorja Adelina Muça, e cila foli rreth festivalit mbarëkombëtar të skenës për fëmijët në Berat. Në panelin me analistët Preç Zogaj dhe Lorenc Vangjeli, regjisorja u shpreh se do ishte shumë mirë nëse kjo nismë do të mbështetej nga institucionet në vazhdimësi. […]

Cilën do zgjidhte si më të mirën?

DJ i famshëm botëror, Martin Garrix, ka në diskografinë e tij dy bashkëpunime shumë të suksesshme me dy artiste shqiptare. Bëhet fjalë për “In The Name Of Love”, bashkëpunim i vitit 2016 me artisten Bebe Rexha dhe “Scared To Be Lonely”, në vitin 2017 me të famshmen Dua Lipa. Martin Garrix, në një intervistë ekskluzive […]

Pamje mbresëlënëse/Ja ku shfaqet pamja

Portreti i perëndisë romake të ujit, Neptunit, është shfaqur mes dallgëve gjatë një stuhie në Newhaven, në Britaninë e Madhe, këtë të martë që lamë pas. Në një foto të publikuar nga BBC, duket qartë vështrimi i “fytyrës” së perëndisë romake të ujit. Fotoja u kap nga fotografi Jeff Overs në Newhaven ndërsa valët përplaseshin […]

Rihapet “Nemo’s Garden”, ferma e parë nënujore në botë

“Nemo’s Garden” është ferma e parë nënujore në botë, e cila sapo ka filluar prodhimin e frutave dhe perimeve pas një pushimi të gjatë. Struktura unike me gjashtë sera nënujore u krijua në brigjet e Nolit në Itali nga ‘Ocean Reef Group’ në vitin 2012. Projekti filloi të sillte rezultate hap pas hapi dhe u […]

“Tirana, Kryeqyteti Europian i Rinisë 2022”, Veliaj: Do jetë viti më fantastik për të rinjtë shqiptarë

Në vitin 2022 Tirana do të marrë titullin “Kryeqyteti Europian i Rinisë” – një vlerësim, i cili do të sjellë në qytetin tonë mijëra të rinj nga e gjithë Europa, për të marrë pjesë në mbi një mijë aktivitete rinore. Me këtë rast, në mjediset e amfiteatrit pranë Universitetit të Arteve, u zhvillua konferenca e […]

Ja ku hapet muzeu i parë i Lumturisë, Happiness Museum

“Hygge”* ka tashmë një shtëpi. Emri i tij është Happiness Museum (Muzeu i Lumturisë) dhe është një rrugëtim, i hapur për të gjithë ata që janë në kërkim të lumturisë Ekziston një vend në Kopenhagën në të cilin qytetarët dhe udhëtarët më së fundi mund të gjejnë përgjigjen e pyetjes: Çfarë është lumturia? Quhet Happiness […]

Të pazakonta, këto vepra arti janë shitur me çmime marramendëse

A keni dëgjuar për Maurizio Cattelan, i cili ngjiti një banane në një mur dhe e vlerësoi me çmimin 120.000 dollarë? Ndezi një debat të vjetër rreth vlerës së artit. Duket se disa vepra artiskite e nxjerrin vlerën e tyre vetëm nga debati apo publiciteti që ato gjenerojnë. “Molla” e Yoko Ono’s Më shumë se […]

Për herë të parë pas 228-vjetësh, një grua merr drejtimin e Muzeut të Luvrit në Paris

Për herë të parë që nga krijimi i tij para 228-vjetësh, një ndër muzetë më të famshëm në botë do të drejtohet nga një grua: 54-vjeçarja Laurence des Cars. DW shkruan se Laurence des Cars, e cila është momentalisht presidente e muzeve Musée d’Orsay dhe Musée de l’Orangerie, u emërua në këtë pozicion nga vetë presidenti francez, Emmanuel Macron. […]

5 librat që Bill Gates rekomandon të lexoni këtë verë

“Cilado qoftë arsyeja, shumica e librave në listën time të leximit këtë verë prekin atë që ndodh kur njerëzit bien në konflikt me botën përreth tyre”, shkruan Gates. Më poshtë janë pesë librat që Gates rekomandon për të lexuar këtë verë. ‘Nën një qiell të bardhë: Natyra e së Ardhmes’ (‘Under a White Sky: The […]

Shuhet në moshën 78 vjeçare Raffaella Carra, lamtumirë mbretëresha e televizionit!

Ka vdekur në moshën 78 vjeçare artistja e njohur italiane Raffaella Carrà. “Raffaella na la. Iku në një botë më të mirë, ku humanizmi i saj, e qeshura e saj dhe talenti i saj i jashtëzakonshëm do të shkëlqejnë përgjithmonë’. Me këto fjalë Sergio Japino ka dhënë lajmin e trishtë duke ju bashkuar kështu dhimbjes […]

Kjo është bukuroshja që rrëmbeu mbrëmë kurorën e Miss Shqipëria 2021

Mbrëmjen e kaluar u mbajt konkursi i bukurisë Miss Shqipëria 2021. Në një natë të mbushur me emocione në kalanë e Petrelës, vetëm njëra nga vajzat triumfoi dhe u kororëzua fituese. Ajo është Lea Islamaj, 18 vjeçe, e lindur dhe rritur në Francë. Gjatë mbrëmjes Lea zbuloi se arsyeja kryesore pse konkurroi në Miss Shqipëria […]

Princi Charles zbulon këngët që i japin atij ‘një dëshirë të parezistueshme për të kërcyer’

Princi Charles zbuloi në një emision një listë me këngë që i japin atij një ndjenjë të parezistueshme për të kërcyer. Në shfaqjen një orëshe “Muzikë dhe kujtime me Princin e Uellsit në HRH”, transmetuar në 73 vjetorin e themelimit të Institutit të Shëndetit Publik (NHS), trashëgimtari i fronit zbuloi këngët e preferuara nga rinia […]

Njihuni me çiftin më të ri të showbizit

Yjet e filmit ‘Spider-Man’, Zendaya dhe Tom Holland janë çifti më i ri i showbizit. Dyshja janë përfolur prej kohësh për një lidhje, por vetëm së fundmi e kanë bërë zyrtare. Dyshja janë shfaqur bashkë në publik në Los Angeles. “Page Six” ka siguruar disa foto të tyre në makinë, ku shihen duke qeshur dhe […]

Bashkë si dikur, vetëm dashuria për nënën mund të thyente akullin mes princave William dhe Harry

Princi Harry dhe Princi William janë bërë bashkë për të nderuar nënën e tyre të ndjerë, Princeshën Diana. Ndërsa vëllezërit u bashkuan në shtëpinë e tyre të fëmijërisë, Kensington Palace, të enjten, ata dhanë një deklaratë të përbashkët,: “Sot, do të ishte ditëlindja e 60-të e nënës sonë, ne kujtojmë dashurinë, forcën dhe karakterin e […]

“DALE”! Kida, Ledri dhe Butrinti thyejnë rrjetin me këngën e re

Ledri Vula, Kida dhe Butrint Imeri janë bërë bashkë për një projekt muzikor, i cili më në fund është publikuar. Kënga titullohet “Dale” dhe po thyen rrjetin, ndonëse nuk ka shumë që është publikuar. Teksti është shkruar nga Butrinti, Ledri dhe Bardhi. “Dale” është bashkëpunimi i tyre i parë dhe i shumëpritur nga fansat, të […]

La Scala “braktis” muret e saj për një seri koncertesh në qytet

Opera e famshme “La Scala” e Milanos ka vendosur të dalë jashtë mureve të saj fisnike për të ofruar një seri koncertesh falas në mjedis të hapur. “Është një sinjal rimëkëmbjeje, ne do të takojmë publikun, sepse opera, muzika dhe baleti janë për të gjithë”, tha për shtypin Dominique Meyer, drejtori i “La Scala”-s. Nga […]

Xhaketa jo më kod veshjeje në restorantet luksoze njujorkeze

Për turistët e huaj ishte një përvojë kurioze mospranimi në restorantet njujorkeze me yje nëse futeshe vetëm me këmishë dhe nuk pranoje xhaketën që të ofronte stafi i restorantit. Por, kjo nuk do të ndodhë më. Restoranti më i njohur i Nju Jorkut, “Le Bernardin”, tempulli parizian i gastronomisë, i themeluar në vitet ’70 nga […]

Alfio Rrotani nis projektin e ri në ekran/Ja ku do e shihni

Kuzhina është një pasion që është gërshetuar mjaft mirë me televizionin dhe ka krijuar një lidhje solide, që e mban edhe shefin e njohur të kuzhinës, Alfio Rrotanin, të angazhuar fort me të. Në emisionin “Rudina” në Tv Klan, ai zbulon edhe projektin e tij të ri që vjen pas disa kohësh mungesë. Projekti televiziv veror […]

UNESCO propozon përfshirjen e Venecias në Trashëgiminë Botërore në rrezik

Venecja dhe Budapesti mund të vendosen në listën e Trashëgimisë Botërore në rrezik të Unesco-s, ndërkohë që porti tregtar i Liverpulit mund të humbasë regjistrimin në Trashëgiminë Botërore, për shkak të zhvillimit të tij shumë të shpejtë, sipas institucionit. Këto rekomandime nga organet këshilluese të Unesco-s janë botuar para takimit të Komitetit të Trashëgimisë Botërore, […]

“Impeachment” filmi hakmarrës i Monica Lewinsky

Për Monica Lewinsky, hakmarrja është një pjatë që hahet gjithmonë e ftohtë. Në moshën 47-vjeçare, ish-praktikantja e Shtëpisë së Bardhë, do të prodhojë një seri të re televizive për ”TV XX Disney” frymëzuar nga skandali që e vendosi atë në qendër të një stuhie politike që përfshiu një president amerikan në detyrë. Me titull “Impeachment”, […]

Bibliotekat turke katalogojnë mbi 75,6 milionë libra

Bibliotekat në të gjithë Turqinë kataloguan 75,6 milionë libra deri në fund të vitit 2020, nga 72 milionë një vit më parë, bëri të ditur Enti statistikor i këtij vendi. TurkStat tha se janë 33,978 biblioteka në vend, përfshirë Bibliotekën Kombëtare, 606 biblioteka universitare, 1.213 biblioteka publike dhe 32.158 biblioteka arsimore formale dhe joformale. Numri […]

Berati i një mbi një dritareve, destinacion i preferuar i turistëve

Qyteti i Beratit vazhdon të mbetet një nga destinacionet më të preferuara për turistët e huaj, pa lënë pas edhe ata vendas. Fakti që Berati tashmë është pjesë e UNESCO-s, por dhe vlerat e veçanta kulturore dhe historike që mbart ndër vite, kanë tërhequr gjithnjë e më shumë vëmendjen e turistëve për ta vizituar atë. […]

Pandemia/ Unioni Turistik Shqiptar kërkesë Ministrisë së Shëndetësisë: Lehtësoni masat anti-covid

Unionit Turistik Shqiptar përmes një shkrese zyrtare i është drejtuar Ministres së Shëndetësisë ku kërkohet heqja e masave kufizuese. Sipas Unionit Turistik, këto masa po bëhen pengesë për mbarëvajtjen e sezonit turistik. Në shkresën në fjalë thuhet se në kushtet aktuale ku ndodhet vendi ynë duhet të rishikohet mundësia për zgjerimin e fashës së orës […]

Një tablo e Churchill që zbukuronte jahtin e Onassis nxirret në ankand

Një nga burrat e mëdhenj të shtetit të shekullit XX, një yll i jetës mondane dhe super jahti i parë në histori, shtëpia e ankandeve Phillips do të nxjerrë në ankand më 23 qershor në Nju Jork një peizazh të nënshkruar nga Winston Churchill, një përzierje e këtyre tre përbërësve. Kjo pikturë vaji, e titulluar […]

3 histori interesante që fshihen pas këtyre urave turistike në Evropë

Urat simbol dhe të bukura të Europës përfshijnë të gjitha stilet, format dhe madhësitë. Ato janë prej druri, guri, hekuri ose çeliku. Kaskadat e luleve veshin anët e tyre. Veprat e artit zbukurojnë disa prej tyre duke i ftuar vizitorët të shëtisin përgjatë lumit ndërsa shijojnë piktura dhe skulptura të nivelit botëror. Ndërsa arsyeja e […]

Piktura me kripë dhe bojëra uji nga një artist sirian

Në Kilis të Turqisë tërheqin vëmendje pikturat e artistit sirian, Husam Teljibini i cili pikturon me lloje të ndryshme të bojërave si dhe me kripë. Artisti 33-vjeçar, Teljibini i cili erdhi në Kilis para 8 vitesh nga qyteti sirian Azez siguron jetesën me paratë që fiton me shitjen e pikturave të tij. Ai hapi 12 […]

Dyseldorfi mirëpret Festivalin Botëror të Teatrit

Festivali “Theater der Welt” filloi dje në Dyseldorf. Deri më 4 korrik, festivali do të zhvillohet kryesisht para një publiku të drejtpërdrejtë. Marrin pjesë rreth 350 artistë nga pesë kontinentet. Sipas organizatorëve, 24 produksione ndërkombëtare do të paraqiten në festival, duke përfshirë gjashtë premiera botërore. Tridhjetë e katër shfaqje janë planifikuar drejtpërdrejt para një publiku […]

Arkeologët në Izrael bëjnë zbulimin e rrallë

Autoriteti Izraelit i Antikiteteve ka njoftuar se arkeologët nga Izraeli kanë bërë gërmime në qytetin e Yavne dhe kanë gjetur një vezë pule, e paprekur 1000-vjeçare. “Ky është një zbulim shumë i rrallë në Izrael dhe në botë. Gjetja e copave është gjithmonë një zbulim interesant kur jemi duke punuar në gërmime, por është relativisht […]

Kthehet pas 80… vitesh!

Zyrtarët nga një bibliotekë e Ontario thanë se një libër i kthyer së fundmi ishte vonuar për 80 vjet, shkruan faqja e internetit notizie.it. Biblioteka ”Fergus” tha se një kopje e ”Martin Chuzzlewit” të autorit Charles Dickens u kthye kohët e fundit nga një person anonim. Zyrtarët e bibliotekës thanë se ata nuk kanë regjistrime […]

Qeni më i bukur i SHBA-së /Foto

Është një racë pekineze me emrin Wasabi, qeni më i bukur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sipas jurisë prestigjioze të konkursit të Westminster Kennel Club. Prapa qenushit 3-vjeçar u rendit një Bourbon. ‘Ka talent, përshtatet në mënyrë perfekte me standardin e racës së tij, por ka diçka më shumë, shkëlqimin që e dallon një […]

Ja cila fotografi vlerësohet në Creative Photo Awards

Fotografia e titulluar “Liqeni” dhe me firmën e fotografit iranian Masoud Mirzaei, është fituesja absolute e edicionit 2021 të “Creative Photo Awards”, një konkurs ndërkombëtar që i kushtohet fotografisë artistike dhe krijuese në Çmimet Siena, festival ndërkombëtar i Artit Pamor. Fotoja është realizuar në liqenin Urmia i ndodhur midis provincave të Azerbajxhanit Lindor dhe Perëndimor, […]

Çmim rekord në ankand për një monedhë të artë amerikane

Një monedhë e artë koleksioni u shit për 19,51 milionë dollarë, në një shitje rekord të organizuar nga shtëpia e ankandeve “Sotheby’s” në Neë York. Kjo ekzemplar, e cila është pjesë e serisë së fundit të monedhave të arta, të quajtura “Double Eagle”, e prerë nga Thesari i SHBA-së në 1933, bëhet kështu monedha më […]

Eva Millona, shqiptarja e parë që ngjitet në nivelin më të lartë të administratës Biden në SHBA

Një shqiptaro-amerikane sapo është emëruar Ndihmës Sekretare ne Departamentin e Homelande Security. Eva Millona ka studiuar drejtësi ne Universitetin e Tiranës ne vitet 1980 Ky është posti me i larte qe ka mbajtur ndonjëherë ne administratën amerikane një shqiptar, i lindur ne Shqiperi. Në Shqipëria, ajo ka praktikuar të drejtën civile dhe penale para se […]

Bilbilthi kokëzi në Parkun e Liqenit!

Bilbilthi kokëzi (Sylvia atricapilla) në Parkun e Liqenit artificial të Tiranë.  

Vendi që e prodhoi rastësisht kosin dhe e shpërndau në të gjithë botën

Në këtë vend, kosi është kudo, në dyqane e në lokale, dhe është baza e pjatave tradicionale si taratori, apo “snezhanka”, një sallatë e përbërë nga kosi, trangujt, hudhra dhe kopra. Historia e prodhimit të kosit lidhet me Bullgarinë, por identiteti i Bullgarisë mund të gjurmohet përmes prodhimit të këtij produkti. Shumë bullgarë pretendojnë se […]

Rrëfimi i Alban Ramosajt pasi rrëmbeu kupën e “Kënga Magjike”: ‘Thikat’ i nxirrja kur bëja dominantin

Alban Ramosaj nxori “thikat e tij” dhe fitoi “Kënga Magjike 2021”. E thënë në mënyrë figurative, artisti 25-vjeçar fitoi zemrat e publikut me një këngë, për të cilën dëgjuesit u ndanë në dy pjesë, ata që menduan se i këndon asaj nga pozitat e të lënduarit dhe ata që mendojnë se i drejtohet nga pozitat […]

Shitet në ankand kopja e njohur e Xhokondës “Mona Lisa Hekking”

Xhokonda së shpejti në ankand? Christie’s do të shesë në internet “Mona Lisa Hekking”, kopje e njohur e shekullit XVIIqë pronari i saj, Raymond Hekking, e kishte mbrojtur si autentike në vitet 1960. Kjo pikturë zuri faqet e para të e gazetave dhe radiove deri në SHBA, pasi ishte blerë nga një tregtar antikuaresh në […]

“Çajupi ka pak lidhje me qytetin tonë”, Zamira Kita: Teatri i Korçës të marrë emrin ‘Piro Mani’

“Duam që Teatri i Korçës në nder të artistit të madh shqiptar të marrë emrin Piro Mani”, këtë e tha sot në Shqip nga Rudina Xhunga në Dritare TV, drejtoresha e Teatrit të Korçës Zamira Kita në emisionin kushtuar artistit që u nda nga jeta sot. “Piro është babai i artit shqiptar. Dua ta them […]

Mirush Kabashi zbulon amanetin e Pirro Manit

Për t’i dhënë lamtumirën e fundit artistit Pirro Mano, i madh e i vogël nga komuniteti artistik u bënë së bashku. Me qirinj në duar në formë simbolike, artistët e kishin të vështirë të mbanin lotët a emocionet për atë që ata e cilësojnë babain e artit shqiptar. Regjisori Spiro Duni solli në kujtesë një […]

Arti në zi! Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare aktori i njohur Pirro Mani

Arti në zi! Ndërron jetë në moshën 89-vjeçare aktori dhe regjisori i njohur Pirro Mani. Aktori ka ndërruar jetë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku jetonte prej disa kohësh së bashku me familjen e tij. Pirro Mani është bashkëshorti i aktores, Pavlina Mani. KUSH ISHTE PIRRO MANI Piro Mani për 25 vjet punoi në […]

Psikologët: Njerëzit që kanë tatuazhe ndryshojnë nga të tjerët në tre karakteristika

Shfaqja e tatuazheve shkon shumë në të kaluarën, por ndërsa popullariteti i tyre rritet, ka gjithnjë e më shumë kërkime nga psikologë dhe ekspertë të ndryshëm të cilët po zbulojnë se si janë njerëzit që bëjnë tatuazhe dhe çfarë domethënie kanë vizatimet e trupit. Një studim i fundit i kryer nga Viren Swami i Universitetit […]

Bashkëpunim më këngëtarin e njohur francez Maitre Gims, publikohet kënga “Only you” nga Dhurata Dora

Ditë më parë është bërë e ditur bashkëpunimi i radhës nga këngëtarja e njohur, Dhurata Dora. Ajo ka bërë të ditur se do të bashkojë forcat me artistin francez Maitre Gims, i cili është tejet i njohur me projektet e tij. Në një postim në rrjetin social Instagram, dyshja kanë bërë të ditur se kanë […]

A konsumoi kokainë ‘live’ fituesi i “Eurovision 2021”? Zgjidhet misteri, ja çfarë treguan rezultatet e testit të drogës

Italia, e përfaqësuar nga grupi “Maneskin”, është shpallur fituese e “Eurovision 2021”. Por fill pas fitores, një video e publikuar në rrejte sociale, implikoi drejtpërsëdrejti anëtarin kryesor të grupit, Damiano David, i cili dukej se gjatë festivalit po konsumonte kokainë. Por, e gjitha ka mbetur në vazhdën e aludimeve e pretendimeve, pasi analizat e drogës […]

I mbyllën dyert në Shqipëri, Alketa Vejsiu flet pas shkëlqimit të Gjon Muharremaj “Ishte vonë, doja që…”

Përveç Anxhela Peristerit, një tjetër artist shqiptar mori pjesë në Eurovision Song Contest. Bëhet fjalë për 22-vjeçarin e talentuar Gjon Muharremaj, i njohur me emrin e artit Gjon’s Tears, i cili përfaqësoi Zvicrën me këngën “Tout l’univers” dhe u rendit në vendin e tretë në klasifikimin përfundimtar. Menjëherë në shtypin tonë qarkulloi lajmi se Gjoni […]

“Vodhi” veshjen e shoqes së saj, edhe 20 vite më pas Jennifer Aniston vesh po të njëjtin fustan

Së shpejtido të transmetohet ribashkimi i aktorëve të “Friends”. Në intervistat e shumta që kanë bërë, ata kanë treguar dhe disa sekrete si p.sh çfarë kënë marrë nga xhirimet. Kur seriali i famshëm amerikan ul siparin në 2004-n, të gjithë u siguruan që të merrnin disa kujtime sentimentale nga xhirimet. Por Jennifer Aniston, ndryshe nga […]

Nga bastet e fansave tek krahasimi me J.LO, ç’pritet të ndodhë sot me Anxhela Peristerin në Eurovizion

Anxhela Peristeri ishte e para që u kualifikua për në natën finale të enjten në mbrëmje, ku do të përfaqësojë Shqipërinë me këngën “Karma”, me muzikë të Kledi Bahitit dhe vargje të Olti Currit. Me dhjetë shtetet finaliste të përzgjedhura në gjysmëfinalen e dytë u plotësua lista e plotë prej 26 shtetesh që do të […]

Pasditja e djeshme në Tiranë që i bëri të gjithë fotografë të shkëlqyer

Ditën e djeshme moti nuk ishte dhe aq i mirë, pavarësisht se në fund na dha një surprizë të bukur. Pas breshrit, shiut qielli u bë më i bukur se kurrë! Edhe nëse në ato momenti jeni fshehur për mos tu lagur nuk ka problem pasi persona të ndryshëm kanë memorizuar këtë moment në celularët […]

E quajtën provokim ‘shqiponjën’ e Anxhelës, Ardit Gjebrea indinjohet me mediat serbe

Anxhela Peristeri, e cila përfaqëson Shqipërinë në festivalin “Eurovision 2021” ka përshëndetur ndjekësit duke bërë shenjën e simbolit tonë kombëtar, shqiponjës dhe kaq ka mjaftuar që mediat serbe të ndihen të provokuara ‘Novosti’ shkruante se në prag të mbajtjes së natës gjysmëfinale të “Eurovisionit” ndodhi një skandal. “Përfaqësuesja e Shqipërisë, Anxhela Peristeri dhe bashkëpunëtori i […]

Anxhela Peristeri fiton pikët maksimale me fustanin në Eurovizion

Anxhela Peristeri ka parakaluar në tapetin e kaltër “Eurovision”, me një fustan 100% shqiptar, jo vetëm për shkak të tematikës me ngjyrën e flamurit, por edhe sepse ia kishte besuar stilistit shqiptar, Valdrin Sahiti. Ai shoqërohej nga një kapele formë disku e kuqe dhe doreza të kuqe gjithashtu. Anxhela do të konkurrojë në “Eurovision” me këngën […]

“Gruaja e ulur pranë dritares” e Picassos shitet në ankand për më shumë se……..

Tabloja “Gruaja e ulur pranë dritares (Marie-Thérèse)” e Pablo Picassos u shit sot 103,4 milionë dollarë gjatë ankandit të organizuar tek Christie’s, në Nju Jork. Tabloja me përmasa 1,46 metra me 1,14 metra, e pikturuar më 1932, u vlerësuar 90 milionë dollarë dhe arriti në 103,4 kur u shtuan tarifat dhe komisionet, pas një beteje […]

Dua Lipa, fituese e ”Brit Awards”, i dominuar nga zonjushat

Dua Lipa ishte fituesja e ”Brit Awards” të dominuar nga zonjushat duke shënuar kthimin e muzikës live në ”O2 Arena” të Londrës pas më shumë se një viti. Little Mix, Arlo Parks, Haim dhe Billie Eilish ishin gjithashtu midis artistëve që debutuan në event. Ngjarja, e cila u ndoq nga një audiencë prej 4 000 […]

Ndahen çmimet ‘Oscars 2021, ja kush triumfoi. Lista e plotë e fituesve

Pasi u shty për dy muaj, Çmimet Oscars u mbajtën mbrëmjen e kaluar. Shfaqja u transmetua nga dy vende në Los Anxhelos: Teatri Dolby dhe Union Station. Edhe këtë vit, nuk kishte prezantues për ceremoninë. “Mank”, filmi i David Fincher për bashkë-shkrimtarin “Citizen Kane” Herman Mankiewicz, triumfoi me 10 nominime dhe mori çmime në shtëpi […]

Zbulohet arsyeja, pse Meghan dhe Harry nuk duan që vajza e tyre të quhet Diana

Vajza e Princit Harry dhe Meghan Markle nuk ka ardhur ende në jetë, por bastet për emrin e saj kanë nisur që tani nga fansat e çiftit mbretëror. Ka pasur dyshime se Meghan dhe Harry mund ta pagëzojnë të voglën e tyre me emrin Diana, në nder të princeshës së ndjerë, por kjo gjë nuk […]

Del në shitje Bentley i përdorur nga Mbretëresha Elizabeth, zbulohet çmimi

Me pak kilometra të bëra, servis i vazhdueshëm dhe një pronare e kujdesshme. Të gjitha këto të dhëna janë ideale për shitësit e makinave. Gjithçka bëhet më e lehtë kur blerësve të mundshëm ju tregon se ish-pronarja është Mbretëresha e Anglisë. Këtë makinë e ofron “Bramley Motor Car” në Surrey, një Bentley Mulsanne me ngjyrë […]

Guljelm Radoja në gjendje të rëndë në reanimacionin e Durrësit, miku i tij apel shtetit për ndihmë

Aktori i njohur i kinemasë shqiptare ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore në reanimacionin e spitalit të Durrësit. Ai është infektuar me Covid-19 dhe gjendja shëndetësore i është rënduar. Një prej miqve të aktorit, skenaristi Bashkim Zahaj, i ka kërkuar ndihmë shtetit shqiptar që të ndihmojë aktorin të marrë një shërbim më të specializuar jashtë […]

Michelle Obama, gruaja më me ndikim e Shekullin 21

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Michelle Obama, do t’i bashkohet së shpejti Hollit Kombëtar të Famës të Grave, institucion i dedikuar për të nderuar dhe festuar arritjet e grave të shquara amerikane. Në këtë Holl do të përfshihen edhe 8 gra të tjera si: ish-adminitratorja e PepsiCo Indra Nooyi, ikona e […]

Ndahet nga jeta në moshën 52-vjeçare protagonistja e “Peaky Blinders”

Aktorja Helen McCrory, e njohur për rolet e saj në “Peaky Blinders” dhe “’Harry Potter”, është ndarë nga jeta në moshën 52-vjeçare. Lajmi u bë me dije nga bashkëshorti i saj, aktori Damian Lewis përmes një statusi në Twitter, ku shkruhej se Helen humbi betejën me kancerin, dhe në momentet e fundit të jetës shoqërohej […]

Njihuni me pasurinë marramendëse të Beyonce dhe Jay Z

E keni menduar ndonjëhere se sa të pasur janë Beyonce dhe Jay Z? Nëse jo, ne po ju themi se dyshja numëron një pasuri prej më shumë se një bilion dollarësh. Megjithatë kjo nuk është aspak e habitshme, duke marrë parasysh se Beyonce së fundmi u vlerësua si femra që ka marrë më shumë çmime […]

Vdiq nga mbidoza/ Del VIDEO ku reperi kërcen valle shqiptare

Legjenda e hip-hopit, DMX emri i të cilit është Earl Simmon, së fundmi ndërroi jetë në moshën  50-vjeçare në Spitalin White Plains, në SHBA. Ai ishte shtruar në spital që java e kaluar kur pësoi sulm në zemër nga mbidoza. Qindra persona thuhet se u mblodhën të hënën për t’u lutur dhe për të ofruar […]

Nis sot muaji i Ramazanit/ Rama uron besimtarët myslimanë: Agjërim të lehtë, muaj i bekuar!

Besimtarët myslimanë kanë nisur sot agjërimin në Muajin e Ramazanit, për të dytin vit radhazi nën izolim dhe masa të tjera kufizuese që janë vendosur me qëllim të parandalimit të përhapjes së koronavirusit. Kryeministri Ed Rama, nëpërmjet një postimi në Facebook,  i ka uruar sot të gjithë besimtarëve myslimanë agjërim të lehtë. “Agjërim të lehtë […]

Marrëdhënie e veçantë e 100 vjeçares me birrën!

Robertine Houbrechts nga fshati belg, Muizen, është pothuajse 100 vjeçe, ndërkohë që çdo natë ajo ende pi deri në 20 birra në barin e saj të preferuar, shkruhet në faqen e internetit today.it. “Unë gjithmonë dal e fundit, por mjeku ma lejon”, i tha ajo gazetës belge ”Het Laatste Nieuws”. “Robertine vjen këtu pothuajse çdo […]

Në vigjilje të Ramazanit, e gjithë bota nis përgatitjen për Muajin e Shenjtë

Jemi në vigjilje të muajit të shenjtë të Ramazanit. Nëna shqiptare, por edhe të gjithë botës, janë duke u përgatitur për këtë periudhë të begatë për besimtarët myslimanë. Daily Sabah, ka publikuar foto ku shihet se si vende të ndryshme të botës, po përgatiten për këtë ditë të veçantë. Për më shumë ju ftojmë t’i […]

A e keni menduar se si do të dukeshin personazhet vizatimorë të fëmijërisë me trupa realistë?

A e keni pyetur veten ndonjëherë se si do të dukeshin personazhet tanë të dashur të karikaturave nëse u jepnim atyre një ndryshim realist, dhe këtu janë rezultatet. 1. Tarzan, Tarzan 2. Johnny Bravo, Johnny Bravo 3. Megara, Herkuli 4. Finn dhe Jake, Koha e aventurës 5. Kuzco, Groove i Ri i Perandorit 6. Rapunzel 7. […]

Aktorja Catherine Zeta-Jones zbulon sekretin e saj

Një nga ikonat e bukurisë dhe jo vetëm, një nga aktoret më të njohura dhe më të mira, Catherine Zeta Jones sot 51 vjeç ka po të njëjtën pamje të trupit si kur ka qënë e re. Edhe pse pas 30 vitesh ajo mban po të njëjtën peshë dhe të njëjtat linja. Në nj intervistë […]

Ky renditet si vendi më i lumtur në botë për të katërtin vit radhazi. Po më i palumturi cili është?

Finlanda është emëruar vendi më i lumtur në botë për vitin e katërt, në një raport vjetor të sponsorizuar nga Kombet e Bashkuara. Raporti Botëror i Lumturisë renditi Danimarkën në vendin e dytë, pastaj Zvicrën, Islandën dhe Hollandën. Zelanda e Re ishte përsëri i vetmi vend jo-evropian në top 10. Mbretëria e Bashkuar ra nga […]

Këngëtarja vjen me një projekt të ri muzikor: Loti…

Këngëtarja e dashur për publikun, Elvana Gjata ka lajmëruar fansat e saj se është gati për të nxjerrë projektin e fundit muzikor. Ajo ka postuar disa foto krah së cilave shkruan: Loti! Ajo që bie në sy është forma e shkëlqyer fizike e bukuroshes. Elvana shfaqet me kanatjere dhe pantallona. Këngëtarja ka marr urime të […]

Rita Ora: Muzika më shpëtoi…………..

Ylli i popit Rita Ora ka zbuluar se të bërit muzikë ka pasur me të vërtetë një ndikim të qëndrueshëm në jetën e saj. Sipas Popsugar Australia, gjatë një shfaqje të fundit për “Nova’s Red Room” në Sydney, 30-vjeçarja tha se muzika ‘ia shpëtoi jetën’, shkruan DailyMail. Në fakt, ajo tha se kompozimi i një prej […]

I magjishëm! Pamjet e ‘Liqenit të Dashurisë’ që do iu lënë pa fjalë! (Video)

Dashuria është e bukur në çdo formë, por “liqeni i dashurisë” në Dubai tejkalon çdo pritshmëri. Liqeni artificial i dashurisë zë një hapësirë prej 550 mijë metra katrorë dhe i është dedikuar çdo qytetari të Dubait nga Princi Sheikh Hamdan bin Mohammad. Liqeni është një pikë e veçantë turistike, larg zonës urbane, e mbuluar me […]

Shpallet fituesi i “Sanremo-s”, Ermal Meta mes 3 finalistëve, kush e rrëmbeu trofeun

Grupi i rrokut Maneskin janë shpallur fitues të Festivalit të 71-të të Sanremo. Pas tij u renditën Francesca Michielin & Fedez, në vendin e dytë, dhe Ermal Meta në vendin e tretë. Këngëtari me origjinë shqiptare siguroi vendin e parë, në fazën e parë të televotimit me këngën “Un milione di cose da dirti” dhe […]

Në gjendje kome, kjo grua përjetoi si ëndërr ‘një jetë krejt tjetër’, por çfarë ndodhi më pas?

Pas lindjes së djalit tim, unë u sëmura vërtet shumë me një çrregullim misterioz të mpiksjes së gjakut dhe ngaqë mjekët në panik nuk dinin ç’të bënin, më futën në koma mjekësore, me bllokues të kujtesës. Ata nuk donin që unë të kujtoja dhimbjen ose ndonjë nga procedurat. Por koma është një gjë misterioze. Askush […]

Foto fantastike nga spektakli hënor mbi Tiranë

Banorët e Tiranës kanë pasur mundësi mbrëmjen e djeshme të shijojnë lindjen e Hënës mbi kreshtën e Malit të Dajtit rreth orës 15:30. Hëna lindi 65 gradë në Lindje me luminozitet 97.4%. Nga qendra e Tiranës, Hena e sotme u pa të lindte fiks në mes të kreshtës së Malit të Dajtit. Edhe pse herë […]

Shtatë gjëra që mbretërorëve nuk u lejohen në pamjen e tyre

Princeshat mund të kenë gjithçka, por jo lirinë për të shprehur stilin e tyre të vërtetë. Nëse ne në ditë të ndryshme mund të veshim gjëra nga më të ndryshmet, protokolli i pallatit mbretëror nuk e lejon kurrsesi! Për çfarë e kemi fjalën? 1. Xhinset nuk lejohen Pjesëtarët e familjes mbretërore mund të veshin xhinse vetëm […]

Ja kënga e Ermal Metës në festivalin e Sanremos

“Un milione di cose da dirti” është kënga me të cilën Ermal Meta u ngjit në skenën e Festivalit të Sanremo 2021 dhe që tani e përcaktuar si kënga me tekstin më poetik të këtij edicioni. “I aftë të prekë telat e shpirtit dhe të kontaktit që Meta gjithmonë i ka treguar në diskografinë e […]

Këto janë dy motrat albine më të famshme në internet, por vëllai i tyre duket kaq ndryshe

Albinizmi është një gjendje gjenetike, e karakterizuar nga mungesa e pigmentit, e domosdoshme për ngjyrën e lëkurës, flokëve dhe syve. Sipas statistikave të fundit , një në 17,000 persona ka një lloj albinizmi. Njerëzit me albinizëm zakonisht kanë lëkurë, flokë dhe sy mjaft të zbehtë . Por, njihuni me dy motrat, albine,  që kanë vjedhur vëmendjen e ndjëkesve. Dy motra albino […]

U shit me 30 euro në rrugë, por nuk e dinin që ky objekt vlen 400 mijë euro

Një tas i vogël prej porcelani i blerë për 29 euro në një stendë rruge në Connecticut doli të ishte një objekt kinez i rrallë, i shekullit të 15-të, me vlerë midis 248,000 euro dhe 414,000 euro që do të dalë në ankand në Sotheby’s shkruan Scan. Tasi i bardhë i zbukuruar me piktura blu […]

Ndahet nga jeta në moshën 28-vjeçare aktori i njohur kanadez

Jahmil French, ylli i “Degrassi” ka ndërruar jetë në moshën 28-vjeçare. Ky lajm i hidhur është konfirmuar për ‘Page Six’ nga përfaqësuesi për aktorin kanadez, i cili ishte mjaft i njohur për rolin e tij si ‘Dave Turne’r në serialin adoleshent “Degrassi “Me një zemër të rëndë unë konfirmoj vdekjen e një miku dhe klienti […]

Muzika në zi! Ndahet nga jeta në moshën 83-vjeçare kompozitori i njohur Agim Krajka

Një lajm i trishtë dhe i dhimbshëm për muzikën shqiptare. Është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare kompozitori i njohur Agim Krajka. Lajmin e ka bërë të ditur djali i tij, Ulis Krajka, i cili shkruan: “Uroj që shpirti yt të pushojë në qiell babai ynë i dashur”. Agim Krajka u lind në Kavajë, më […]

“Karma” është ripunuar dhe vjen në shqip në skenën e “Eurosong”/Ja si duket Anxhela Peristeri

Është publikuar klipi zyrtar i këngës së Anxhela Peristerit, që përfaqëson Shqipërinë në Euovision. “Karma” e saj është postuar në faqen zyrtare të Konkursit europian të këngës. E veshur me rroba të ndryshme, klipi nis me Anxhelen, që shfaqet në një rrugë bosh, vesh fillimisht me fustan të bardhë, dhe vijon më tej me të […]

Publikohet traileri i intervistës së Princit Harry dhe Meghan Markle

Eshtë publikuar traileri i parë i intervistës së Meghan Markle dhe Princit Harry me Oprah Winfrey. “Unë thjesht dua ta bëj të qartë për të gjithë se nuk ka asnjë temë që është jashtë kufijve”, tha Winfrey në klip, e cila më pas i thotë Meghan, “heshtët apo ju bënë të heshtni?” “Shqetësimi im më […]

Sot do të festonte ditëlindjen e 42-të

Sot më 28 shkurt Florian Kondi, i njohur me emrin Dr.Flori, do të festonte ditëlindjen. Artisti shumë i dashur për publikun prej vitesh nuk ndodhet më mes nesh duke lënë një boshllëk të madh jo vetëm për familjarët, miqtë, por edhe skenën. Dr.Flori i ka dhuruar muzikës shqiptare hite të pazëvendësueshme që vazhdojnë të dëgjohen […]

Ema Andrea rrëfehet për ngacmimet dhe rrugetimin e jetes………..

Aktorja e njohur Ema Andrea ka dhënë një intervistë për ‘DW’ ku ndër të tjera ka rrëfyer se gjatë punës së saj ka pasur ngacmime seksuale dhe se për këtë gjë pyeste veten se ku po vepronte gabim. Aktorja shton se: “Ka qenë e vështirë ngritja e karrierës, ecja përpara, konsideromi, të pranuarit në profesion. […]

“Ju tregoj pengun tim më të madh”, aktori Timo Flloko rrëfen jetën personale

Aktori i njohur, Timo Flloko në një intervistë të gjatë për gazetën Exlibris ka folur për jetën e tij, vendlindjen, pasionin për poezinë, filmin, aktrimin, letërsinë. Flloko ka rrëfyer dhe pengun e tij më të madh që është kinemaja dhe shuarja e saj. “Pengu i madh nëse mund ta them janë vitet kur humbi kinemaja […]

Stevie Wonder i thotë lamtumirë SHBA-së

Stevie Wonder do të shpërngulet në Gana: artisti fitues i shumë çmimeve muzikore e njoftoi vendimin e tij në një intervistë me gazetaren dhe prezantuesen televizive, Oprah Winfrey, duke e shpjeguar vendimin e tij me trazirat politike në SHBA. “Dua ta shoh sërish këtë komb duke buzëqeshur dhe dua ta bëj para se të nisem […]

Arti i tij sot eshte ne ankand

Piktura, mobilie, skulptura, xhingla, enë… gjithsej 600 pjesë që përmbledhin universin personal të stilistit japonez Kenzo Takada, i cili humbi jetën në tetor, në moshën 81-vjeçare nga COVID-19, do të ofrohen në ankand më 11 maj në Paris, njoftoi sot shtëpia e ankandeve “Artcurial”. Figurë e modës ndërkombëtare, stilisti i parë japonez që u vendos […]

Zbulohet sekreti i shkrimit në “The Scream” të Munch

Muzeu kombëtar i Norvegjisë zbuloi sekretin që qëndron pas një mbishkrimi në pikturën origjinale të Edward Munch “The Scream”, një prej veprave të artit më të njohura në botë. Dikush ka shkruar në norvegjisht “Mund të jetë pikturuar vetëm nga një i çmendur!” me laps në cepin e sipërm të majtë të veprës së famshme, […]

Surprizë për ditëlindje!

Marjana Kondi feston 60-vjetorin e lindjes. Mes shumë dhuratash ajo ka marrë një të tillë nga Kryeministri Edi Rama. Ka qenë vetë Marjana që e ka publikuar në rrjetin social ‘Facebook’, duke e falenderuar dhe shprehur mirënjohjen. “Mirënjohje dhe falenderime Z.Kryeminister qe ne diten time te lindjes 60-ta ,te me respektoj me nje dhurate simbolike […]

Vepra më e lashtë artistike australiane është…

Vepra më e lashtë e Australisë në shpella është një kangur, i pikturuar më shumë se 17 000 vjet më parë nga aborigjenët dhe e datuar nëpërmjet analizës së foleve të grerëzave po aq të lashta, sipas një studimi. Vepra artistike, e pikturuar në një stil realist, që e paraqit kafshën me dimensionet e saj […]

Do habiteni, ja si dukeshin ikonat e Hollywood-it kur ishin në të 20-at e tyre…

Të gjithë kemi pritur me kërshëri e shijuar filmat ku pjesë e tyre ishin aktorët Glodie Hawn, Sharon Stone, Mel Gibson, Michael Douglas dhe Michelle Pfeiffer. Ne i kemi adhuruar këto aktorë për rolet e tyre epike dhe talentin në kinematografi, por me siguri shumë pak kujtojnë se si këto aktorë, tashmë yje të Hollivudit, […]

“Rrugëtimi ynë përfundon këtu” Eneda Tarifa heq dorë nga dashuria……………

Pas një shkëputjeje disavjeçare nga televizioni, Eneda Tarifa na habiti të gjithëve shtatorin e kaluar kur deklaroi se do të rikthehej në ekran, lexoni “Nuk mund të rrija më dot pa të” Eneda Tarifa rikthehet pas 4 vitesh tek … Ky lajm do të bënte akoma dhe më shumë bujë në shtypin rozë pasi i menjëhershëm ishte […]

Mëngjes i trishtë! Shuhet poeti i njohur

Është ndarë nga jeta në moshën 79-vjeçare poeti i njohu, Lefter Çipa. Mësohet se poeti ka ndërruar jetë pas një beteje të gjatë me një sëmundje të rëndë. Ai ka lënë pas një krijimtari të gjerë në libra e tekste këngësh. Lefter Çipa ka botuar 18 libra me poezi dhe është autor i rreth 1250 […]

30 alpinistë shqiptarë e kosovarë ngjiten në këmbë në majën më të lartë të Malit të Tomorrit

Bukuritë e qarkut të Beratit s’kanë limit! 30 alpinistë profesionistë nga Shqipëria e Kosova, por disa prej tyre edhe amatore, janë ngjitur në këmbë në majën më të lartë të malit të Tomorrit, në 2416 metër lartësi. Fillimisht alpinistët kanë vizituar kanionet e Skraparit dhe më pas kanë filluar ngjitjen deri në “Tyrben e Abaz […]

Dua Lipa publikon këngën e re “We’re good”

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, ka publikuar këngën e saj më të re “We’re good”. Kënga është kompozuar nga Emily Warren, Scott Harris, Sylvester Willy Sivertsen dhe vet Dua. “We’re good” është vizualizuar edhe me një klip të veçantë, që i kthen shikuesit prapa në kohën e Titanikut. I gjithë klipi është konceptuar […]

Shuhet aktori i njohur Andon Qesari, mesazhi prekës i djalit

Është ndarë nga jeta aktori i njohur shqiptar, Andon Qesari, në moshën 78-vjeçare. Lajmin e hidhur e ka dhënë djali i tij, përmes një mesazhi prekës, ku thonë se aktori Qesari ka mbyllur sytë përgjithmonë, pas një sëmundjeje të gjatë, që e rëndoi dhe sfiliti shumë vitin e fundit. Mesazhi: Të dashur miq e të […]

Rrëfehet këngëtarja Eleni Fueria

Në emisionin “Ballë Përballë” të gazetarit të njohur grek Nikos Chatzinikolaou, është rrëfyer mbrëmjen e të hënës këngëtarja shqiptare Eleni Fureira. Pas vendit të dytë në festivalin “Eurovision” për Qipron, këngëtarja 33-vjeçare pretendon të sundojë arenën ndërkombëtare të muzikës POP. Për momentin, gjithsesi, Fureira si gjithë planeti, është izoluar në shtëpinë e saj në Glifadha, […]

Njihuni me Hotelin magjik të akullit, më i ftohti në botë

Një nga hotelet më magjikë të Kanadasë, do t’ju bëjë të ndiheni sikur keni hyrë në filmin Frozen . Hotel de Glace pranë Quebec City është hoteli i vetëm me akull i Amerikës së Veriut dhe është bërë tërësisht nga akulli dhe bora. Për t’ju mbajtur pak ngrohtë ndërsa flini, do t’ju jepet një qese e ngrohtë gjumi dhe çarçafë dhe […]

Cila ishte Kleopatra e vërtetë, tunduesja fatale?

Historia e botës antike ka shumëhistori të grave të plotfuqishme. Merrni Nefertitin, mbretëresha e dinastisë së 18-të egjiptiane, e cila krijoi një fe të re, dhe ndërmori një revolucion kulturor si gruaja e Faraonit Akhenaten. Apo Ksenobian, një mbretëreshë luftëtare e Palmirës së shekullin III, e cila pushtoi Egjiptin dhe sfidoi Perandorinë Romake. Por ndoshta […]

Eurovision-i 2021 me masa antiCovid-19

Pak më shumë se tre muaj para finales, organizatorët e Konkursit të Këngës “Eurovision 2021”, i planifikuar në Roterdam më 18, 20 dhe 22 maj, e përjashtojnë idenë që gara e 65-të të mund të zhvillohet normalisht. Për këtë arsye, ata do t’i përqendrojnë përpjekjet e tyre në një ngjarje që garanton distancimin shoqëror, duke […]

Kulla “Eiffel” ndryshe kesaj here

E mbyllur për vizitorët për shkak të pandemisë së COVID-19, Kulla “Eiffel” po i nënshtrohet një ndryshimi në pamje. Në këto muaj pandemie nuk ka turistë nën monumentin e famshëm të Parisit, por shumë teknikë dhe punëtorë, të cilët po alternohen përgjatë 134 metrave të Zonjës së Hekurt për t’i ofruar asaj një kurë rinovimi. […]

Filmi “Zgjoi” fiton tri çmime kryesore në ‘Sundance Film Festival’

Filmi artistik nga Kosova, ‘Zgjoi’ me regji nga Blerta Basholli bëri historinë sot duke rrëmbyer tri çmimet kryesore të Sundance Film Festival: Filmi më i mirë, Regjisorja më i mirë, dhe çmimin e vlefshëm të publikut të festivalit më të madh të filmit të pavarur në SHBA. “Të shpërblehem nga festivali im i preferuar, ka […]

Egjipt/Mumje 2000 vjecare, brenda saj gjendet një…

Arkeologët kanë nisur sërish gërmimet në Taposiris në Egjipt, ku zbuluan 16 varre të reja. Në një prej varreve, gjetën një mumie, brenda së cilës u gjet një gjuhë  floriri. Ekipi i arkeologëve beson se gjuha është zhvendosur gjatë balsamosjes dhe sipas besimeve të vjetra egjiptiane, në këtë mënyrë i vdekuri mund të ‘fliste’ me […]

Tradita e tmerrshme kineze/Foto

Kina është konsideruar si vendi i traditave. Para një shekulli në vendin aziatik mbizotëronte një traditë e tmerrshme. Të gjitha vajzat që sapo hynin në moshën e pjekurisë u gjymtoheshin këmbët. Madhësia e këmbëve lidhej drejtpërsëdrejti me fatin e saj. Nëse kishe këmbë të vogla, vajzat do të ishin të denja për familjet më dinjitoze […]

Miti i Sizifit, mbreti mizor që u ndëshkua përjetë, për shkak se e mërziti Zeusin

I dënuar të ngjisë përgjithmonë një gur të madh në një kodër të pjerrët, Sizifi është një figurë e mitologjisë greke, që përfaqëson një mision të pamundur. Ndëshkimi për të në Botën Nëndeshme ishte:Sa herë që ai afrohej majës së kodrës, guri po ngjiste lart, rrëzohej sërish nëfund të saj, duke e detyruar ta fillonte […]

Elgid Doda: Piktura e jetës sime

Ushqyerja me gji e fëmijës në vende publike apo të pozosh në këtë lloj forme, konsiderohet ende tabu në shumë vende. Edhe në Shqipëri ka ende shumë persona që nuk e pranojnë këtë gjë, pavarësisht se është një nga proceset më të bukura gjatë rritjes së një fëmije. Për t’i thyer këto lloj tabush dhe […]

Gjëja e parë që pe në foto tregon çfarë prioritetesh ke ti në jetë

Testi psikologjik i këtij imazhi ka gjeneruar një ‘boom’ në rrjetet sociale mes përdoruesve të internetit. Ju duhet të identifikoni gjënë e parë që shihni, çka lidhet në mënyrë direkte me prioritetet e tua në jetë. Çfarë pe në fillim? Peshku Nëse gjëja e parë që pe në foto është peshku, karakterizohesh nga një kapacitet […]

Jeta mes luksit e këngëtarit me famë botërore, shpenzon 24 milionë dollarë për një rezidencë në Zvicër

Këngëtari i njohur anglez, Robbie Williams, duket se ka bërë një hap shumë të rëndësishëm në jetën e tij. Sipas Mirror, ai thuhet se ka blerë një rezidencë në Zvicër, vlera e së cilës arrin deri në 24 milionë dollarë. 46-vjeçari edhe gjatë pandemisë coronavirus kishte treguar se jetonte së bashku me familjen e tij, […]

FOTO/ Xhoni i Divjakës, më i dashuruar se kurrë dhe shumë xheloz

Studiuesi i njohur Abdulla Diku ka njoftuar sot se Xhoni, pelikani i shpëtuar në lagunën e Karavastasë, ka rënë në dashuri. “Xhoni, në një lidhje! – njofton studiuesi. – Pelikani i famshëm Xhoni, duket se e ka ndarë mendjen këtë herë. Pamundësia për të fluturuar nuk e ka penguar që të krijojë një lidhje me shoqen e […]

Botoksi nuk e lejonte as të buzëqeshte, fansat kryqëzojnë Demi Moore pas pamjes së fundit

“Forca e gravitetit po shkon në drejtime që nuk i dua aq shumë. Mund të shikohem pasqyrë herë pas here dhe të them ‘po gënjen, nuk dukem kështu’. Por realiteti është komoditeti që unë ndiej në lëkurën time është dhurata më e madhe. Nuk do ta ndërroja atë me asgjë tjetër.”-do të shprehej para dy […]

Misteri më i madh i Diego Armando Maradonës/ Çfarë fshihet në dy kasafortat e tij të mbetura në Dubai?

Tre muaj pas vdekjes së Diego Maradonas ka ende shumë mistere që mbeten të pazgjidhura. Lufta për trashëgiminë e tij mes ish-gruas Claudia Villafane, fëmijëve të tij të njohur – Dalma, Giannina, Diego, Jana dhe Diego Fernando – dhe atyre që po luftojnë për t’u njohur si anëtarë të familjes është bërë skena më e […]

Monedha 800 vjeçare shitet për gati gjysmë milioni paund

Një monedhë ari, gati 800-vjeçare, e cila tregon portretin e parë “të vërtetë” të një mbreti anglez, është shitur për gati gjysmë milioni paund. Monedha me portretin e Henry III vlerësohet të jetë e vitit të largët 1257. Ajo u shit në ankand në Teksas. 17 oferta u bënë për monedhën, e cila në fund […]

Me 124 kg fara dhe drithëra, artisti kosovar krijon portretin e Joe Biden

Derisa vëmendja e botës është kthyer nga ceremonia e inaugurimit të Presidentit të Amerikës, Joe Biden, një artist kosovar ka krijuar një portret të tij duke përdorur drithëra dhe fara. Alkent Pozhegu ka thënë se këtë punë artistike e ka bërë për ta falënderuar Biden për rolin e tij ndihmues për Kosovën dhe mbështetjen e […]

Njihuni me anën e fshehtë të fotove magjepsëse në Instagram

Një fotograf i njohur si Omahi, zbulon të vërtetën duke treguar se çfarë fshihet pas fotove magjepsëse dhe joshëse. Ai ndan 2 foto në një postim të vetëm. Foto e parë tregon atë që ne zakonisht postojmë në mediat sociale – një foto me shumë redaktime dhe efekte. Por, argëtimi fillon me të vërtetë kur shohim fotografinë […]

Sot, 233 vjet nga lindja e Xhorxh Gordon Bajron

Poeti romantik anglez. Bajroni lindi në Londër më 22 janar 1788 në një familje aristokrate të varfëruar. Kur ishte dhjetë vjeç, me vdekjen e xhaxhait, Bajroni trashëgoi titullin Lord dhe pallatin e çifligun Newstead Abbey. Më 1801 Bajronin e dërguan në Harrow, në shkollë, ku studioi gjuhët greke e latine, historinë dhe letërsinë angleze. Në […]

Fotografi i njohur zbulon shumën marramendëse që ka marrë për një set fotografik

Endrit Mërtiri është një ndër fotografët më të njohur dhe të talentuar shqiptarë. Është pikërisht Mërtiri ai i cili ‘fshihet’ pas shumë seteve të mrekullueshme fotografike të shumë personazheve të njohur. I ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Shiko Kush Luan”, Mërtiri gjatë sfidës “Ndaje ose haje” u vendos para një pyetjeje shumë pikante ku […]

Gjendet një mesazh 165-vjeçar në murin e një kishe

“Në këtë kishëz në restaurim punoi Godard”, këto fjalë të shkruara nga një suvatues, në 1856, u zbuluan javën e kaluar në kantierin e qytetit Dijon, në lindje të Francës. Nga një restaurim në tjetrin, ishte një murator që zbuloi dorëshkrimin, një shekull e gjysmë më vonë, duke zhvendosur një gur në një mur të […]

Kush ishin shtatë gratë e Larry King?

Gazetari i famshëm amerikan, Larry King, është ndarë nga jeta ditën e djeshme (e shtunë) në moshën 87 vjeçare. Ai ka rezultuar pozitiv me coronavirus më herët gjatë këtij muaji dhe ishte duke u trajtuar në një spital në Los Angeles. Përveç intervistave të gjera me të famshëm, politikanë dhe më shumë yje gjatë gjithë […]

Unaza e Dianës duhet të ishte për Meghan

Princi Harry fillimisht donte të mbante unazën e fejesës së nënës së tij të ndjerë Princeshës Diana, megjithatë, ajo iu dha Kate, Dukeshës së Kembrixhit, nga vëllai i tij më i madh William, kështu ka thënë një ish punonjës I familjes mbretërore sipas  Daily Mail Mbreti dhe mbretëresha e ardhshme i gëzuan fansat mbretërorë në […]

Ema Andrea flet për herë të parë për shtatzëninë e saj në fakuletet dhe kohë të vështira

Aktorja Ema Andrea, nuk ka folur asnjëherë publikisht për vështirësitë e shtatzënisë së saj në një kohë që shoqeria ka patur një mentalitet tjetër dhe ka patur problemet e saj. E ftuar në emisionin “ Historia ime”, ajo ka treguar për faktin që ajo shtë bërë nënë në moshë shumë të re dhe sa e […]

Ermonela Jaho i bën krenarë shqiptarët, shpërblehet me çmim në “International Classical Music Awards”

Juria e Çmimeve Ndërkombëtare të Muzikës Klasike (ICMA) ka njoftuar së fundmi listën me fituesit përkatës në secilën kategori çmimesh. Pjesë e tyre për herë të parë është edhe një shqiptare. Bëhet fjalë për sopranon e njohur shqiptare me famë ndërkombëtare, Ermonela Jahon, e cila në këtë mbrëmje është shpërblyer me çmimin e parë në […]

Edhe Lady Gaga kishte një mesazh në veshje gjatë këndimit të himnit

Dita e djeshme ishte e rëndësishme për Amerikën pasi u zhvilluar organizimi më madhështor për inaugurimin e Joe Biden  si presidenti i ri i SH.B.A. Si gjithmonë janë përfolur shumë dhe veshjet e zonjës së parë por edhe të të ftuarve, njëra prej te cilëve ishte dhe Lady Gaga. Veshja e saj u komentua sepse […]

“U akuzova si puçist” Sokol Balla rrëfen 21 Janarin e tij në libër: Dëshmia ime, e vërteta që pashë në bulevard!

Gazetari i njohur shqiptar, Sokol Balla, që botoi sot në 10-vjetorin e “21 Janarit” librin e tij “Dëshmia e puçit”, kushtuar ngjarjeve tragjike të 21 janarit 2011 në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, që tronditën vendin pasi në protestën e opozitës së asaj kohe u vranë 4 persona. Në prezantimni e librit të botuar nga UET […]

Videot EKSKLUZIVE të princeshë Dianës; Ideja gjeniale e dokumentarit të ri

Pamjet ekskluzive të Princeshës Dianës po përgatiten nga kineastët përpara një dokumentari të ri. Lightbox, kompania e prodhimit prapa filmit ’Whitney’ për të ndjerën Whitney Houston, po u kërkon fansave të dërgojnë videot ose fotografitë që ato kanë të princeshë Dianës në telefonat e tyre që I kan xhiruar vetë. Këto video do të riprodhohen […]

Nuk ka qenë e bukur dhe e magjishme; Aktorja e rolit kryesor tregon të keqen që i erdhi nga filmi TITANIC

Filmi i bazur në historinë e vërtetë TITANIC dhe në ditën e sotme është një nga më të pëlqyerit, të përfolurit dhe të bukurit. Nuk ka qënë gjithnjë kështu sidomos për aktoren Kate Winslet  e cila në një intervistë për ‘WTF with Marc Maron’, ka rrëfyer të gjithë stresin dhe të këqijat që i erdhën […]

Flirt me Diletta Leotta? Ja si përgjigjet aktori turk Can Yaman

Diletta Leotta është në një histori dashurie me aktorin turk Can Yaman? E ka kaluar vitin e ri me të apo me Zlatan Ibrahimoviç? Teksa thashethemet vazhdojnë aktori turk ndjehet i lodhur nga pyetjet e fansave që duan të dinë më shumë dhe në rrjetet sociale ai përgjigjet: ‘Janë punët e mia. Pikë’, duke shtuar […]

Shitet në ankand çelësi i dhomës ku vdiq Napoleon Bonaparti. Ja sa dollare..

Çelësi i dhomës ku perandori francez Napoleon Bonaparti kaloi momentet e tij të fundit është shitur për 111 700 dollarë, në një ankand në Londër. Artefakti me gjatësi 13 centimetra u ble më shumë se 16 herë vlerën e tij të parashikuar nga një blerës i paidentifikuar në një ankand të Sotheby’s. Çelësi i ndryshkur […]

Ava Max: Krenohem që jam shqiptare, ju premtoj se shumë shpejt ………….

Ajo është pa diskutim një nga shqiptaret më të suksesshme në arenën ndërkombëtare. Me prejardhje nga Qeparoi i Sarandës, por e lindur dhe rritur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Amanda Ava Koçi, e njohur artistikisht si Ava Max, u rrit nën dëshirën për t’u marrë me muzikë, ndoshta pa e menduar se një ditë […]

Historia e pazakontë e ish-modeles, dikur ‘pushtonte’ kopertinat, sot mbledh ushqim nga koshat e mbeturinave

Loni Willison një ish-modele e cila pozonte në revistat më të famshme të fitness-it ka mbetur e pastrehë që prej vitit 2016, kur humbi punën, shtëpinë, makinën si pasojë e një gjendje të rëndur mendore. Ajo është gjithashtu ish-gruaja e aktorit të famshëm Jeremy Jackson. Loni është fotografuar duke kontrolluar në koshat e mbeturinave, ku […]

Vepra arti të krijuara nga dheu; Granita kompozon aksesorët më të bukur të punuar me dorë

Gjithë muajin dhjetor ia kemi dedikuar artizanëve shqiptarë dhe produkteve që ata realizojnë falë pasionit që për disa është dhe profesion. I tillë është rasti i Granitës, e lindur në Gjakovë dhe me studimet të kryera në Akademinë e Arteve në degën e pikturës. Pasioni i saj ka marrë formën e një aktiviteti të vogël […]

I përlotur si asnjëherë më parë; Niko Komani flet për mamanë dhe na emocionoi të gjithëve

Niko Komanin përveç se në projektet e shumta me siguri e keni parë dhe në Revistën Living me punët e tij të mrekullueshme dhe bashkëpunimet për kopertinën! (Foto nga revista Living)  Ai është një nga stilistët më të talentuar shqiptarë dhe pse në një moshë shumë të re. E kemi parë rrallë herë të flas […]

“Dashuria nuk vdes kurrë” Robert Aliaj humb njeriun e shtrenjtë, prek me fjalët në rrjetet sociale

Ditën e sotme artisti Robert Aliaj ka ndarë me të gjithë ndjekësit e tij lajmin e hidhur për humbjen e të vëllait, Rexhep Aliaj, i cili ishte piktor dhe skenograf i njohur. Nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale ai ka shprehur dhimbjen për ikjen e njeriut të shtrenjtë. “Kur ndërrojnë jetë prindërit, thuhet se ke […]

Shtyhet sërish “No Time To Die”, premiera e filmit paralajmërohet për në vjeshtë

Filmi i James Bond “No Time To Die” thuhet se do ketë një tjetër shtyrje për shkak të koronavirusit, kësaj here deri në vjeshtë të këtij viti. Sipas Deadline, seria e ardhshme nuk do të publikohet më 2 prill ashtu siç ishte planifikuar. Filmi, i cili do të sjellë Daniel Craig në shfaqjen e fundit […]

Gjejeni pak sa do të paguhet Sarah Jessica Parker në rikthimin e Sex and the City

Siç mund ta keni dëgjuar, Sex and the City do të rikthehet së shpejti me seri të reja dhe një titull tjetër! “And Just Like That”, risjell aktoret origjinale të serialit të famshëm (përveç Kim Cattrall), por tani do ndalemi pak tek fitimet. Sa mendoni se do të paguhet Sarah Jessica Parker për rolin e […]

Mikesha e Kujtim Prodanit tregon për lidhjen që ai nuk e bëri kurrë publike

Ndarja nga jeta e kantautorit Kujtim Prodani preku shumë miq, kolegë e të gjithë publikun, por edhe dikë në veçanti, partneren e tij. Kujtimi nuk e bëri kurrë publike faktin që ishte në një lidhje dashurie dhe gjithmonë ka qenë i rezervuar për këtë pjesë, por sot miqtë e tij të ftuar në emisionin “Rudina”, […]

Irma Libohova kujton dasmën dhe darkën që do ta mbajë mend gjithmonë, ja fotot nuse të këngëtares

E ftuar pasditen e djeshme në “E diell”, këngëtarja Irma Libohova ka prezantuar para publikut një foto nga dasma e saj. Ndonëse ishte viti 1982, Irma dhe Besniku, bashkëshorti i saj, ishin çifti i showbiz-it asokohe dhe dasma e tyre u komentua në rrethin e artistëve. Sapo në ekran u shfaq fotoja me Irmën nuse […]

Shkencëtarët zbulojnë hilenë e kërcimit të Michael Jackson, rreth 12 vite pas vdekjes

Legjenda e muzikës, Michael Jackson, vazhdon të adhurohet për artin e tij, edhe rreth 12 vjet pas vdekjes. Një nga talentet e tij të paimitueshme ishte kërcimi që njihej si ‘moonwalk’, kur ai rrëshqiste në skenë, si dhe kur sfidonte gravitetin, kërcim të cilin e bëri për herë të parë në videon e këngës ‘Smooth […]

ABBA-t të ftuar në… Sanremo?

Grupi i famshëm suedez ABBA mund të jetë një nga të ftuarit e festivalit të Sanremos. Kjo është një nga lëvizjet që Amadeus po përpiqet të bëjë për festivalin e ardhshëm Sanremo, i planifikuar nga 2 deri më 6 mars. Kjo çështje u diskutua në programin Radio2 “Sanremo di Sabato”, i drejtuar nga Monica Marangoni. […]

Modelja e njohur gjendet e vdekur disa javë para konkursit të bukurisë për “Miss Mexico 2021”

Një modele që ishte në garë për konkursin e ardhshëm të bukurisë për “Miss Mexico 2021”, është gjetur e vdekur në shtëpinë e saj. Rrethanat e sakta të vdekjes së 21-vjeçares, Ximena Hita, mbeten një mister edhe pse policia ka frikë se ajo mund t’i ketë marrë jetën vetëm disa javë para konkursit. Zëdhënësi i […]

Gjergj Leka përlotet për mikun e tij: ‘Mësimi’ që na dha Kujtim Prodani

Kantautori Gjergj Leka ka ndarë kujtime të çmuara për miqësinë me Kujtim Prodanin, i cili ndërroi jetë ditën e djeshme pasi ishte prekur nga koronavirusi. Në një rrëfim për emisionin ‘Rrugëtim me Anilën’ në “News24” Leka pohoi se artisti i mirënjohur shqiptar, Kujtim Prodani do të jetë prezent përmes veprave të tij që la pas. […]

Kushton më shumë se një shtëpi, veshja e këngëtares shqiptare na la me gojën hapur

Këngëtarja Anxhelina Hadërgjonaj u rikthye para 3 javësh në tregun muzikor me baladën  “Precious. Videoklipi u komentua nga shumë fansa të cilët mezi po e prisnin, Gjithashtu Anxhelina ka filluar të jetë më e pranishme në rrjetet sociale. Është pikërisht ky rikthim i cili është përfolur shumë sidomos për veshjet në të cilat ajo shfaqet […]

Humb betejën me Covid-19, në moshën 57-vjeçare Kujtim Prodani, i shtruar prej disa ditësh në spital

Humb betejën me Covid-19, kantautori i njohur shqiptar, Kujtim Prodani. Ai ishte i shtruar prej disa ditësh në spital, si pasojë e komplikacioneve nga Covid-19. Lajmin se ndodhej i shtruar në spital i prekur nga koronavirusi, Prodani e dha vetë ndërsa postoi në rrjete sociale foto nga shtrati i spitalit me maskë oksigjeni, ndërsa e […]

Fatmiri, i apasionuari që e kthen drurin në art

Njerëzit e punës nuk janë gjithmonë ata që fliten dhe tregohen. Por përsëri ata, në heshtje, punojnë dhe krijojnë gjëra të jashtëzakonshme. Një prej këtyre njerëzve është dhe Fatmir Mustafa, i cili ashtu pa zë po bën një punë fantastike me drurin duke e kthyer në art. Fatmiri është 56 vjeç nga Saranda. Edhe pse […]

Reagon Mihrije Braha: Këngën e bleva tek vëllai i njeriut që më akuzon

Këngëtarja Mihrije Braha ekskluzivisht në emisionin #gjesi iu është përgjigjur akuzave për këngën “Akoma po të pres”, raporton Gazeta Express. Këngëtarja ka folur për akuzat e këngëtarit Hektor Gjurgjiali që tha se Braha ia kishte vjedhur këngën shumë vite më parë. Ai së fundmi e ka sjellë këtë këngë në versionin e tij, duke folur […]

Dua Lipa nis vitin e ri duke pozuar për kopertinën e ‘Vogue’, mahnit me stilin e flokëve

Artistja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, gjatë vitit të kaluar ka korr një sukese të jashtëzakonshëm. Ajo solli albumin e ri dhe njëherësh të dytin me radhë të titulluar “Future Nostalgia”, i cili u mirëprit dhe e bëri të renditet në vend të parë. Së fundmi 25-vjeçarja ka nisur vitin 2021 me një set […]

Arti në zi! Shuhet në moshën 75-vjeçare aktori i njohur i Teatrit Kombëtar, i dha jetë skenës derisa doli në pension

Është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare aktori i njohur i Teatrit Kombëtar, Xhemil Tagani. Xhemil Tagani u lind në Tiranë, më 6 shkurt 1945, ndërsa studio në Institutin e Lartë të Arteve, dega e dramës. Me 1968 filloi punë si aktor ne Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) derisa doli në pension. Luajti mjaft role […]

Kryeqytetet evropiane të Kulturës për vitin 2021 anulohen

Rijeka në Kroaci dhe Galway në Irlandë, që janë mbajtëse të këtij titulli për vitin 2020, mund ta mbajnë titullin deri më 30 prill 2021. Qytetet që ishin parashikuar si kryeqytete kulturore të Evropës për vitin 2021 do të bëhen të tilla në vitin 2022. Kurse Timișoara dhe Elefsina do të jenë kryeqytete kulturore të Evropës në vitin 2023. […]

Ylli i filmave aksion martohet me instruktoren e fitnessit 40 vite më të re (FOTO)

Ylli i filmave aksion, aktori i famshëm Dolph Lundgren është martuar me të dashurën 40 vite më të re. Aktori 63-vjeçar, i njohur për rolet e tij të shumta, përfshirë rolin e Ivan Drago në “Rocky”, i propozoi martesë instruktores norvegjeze të fitnesit Emma Krokdal, 24-vjeçare. Çifti ka qenë në një lidhje që nga fundi […]

Ina ka ngritur fermën unike të mikrobimëve në Shqipëri; Filizat që zbukurojnë pjatat e festave

Nga: Ani Jaupaj Çfarë do ta bënte më tunduese një pjatë, më shumë se sa ca bimë mikro, filiza perimesh e bimësh që, nga ana tjetër, kanë shumëfishin e vlerave të bimës së rritur. Janë bimëzat ‘microgreens’ që kanë zbukuruar së fundmi pjatat e restoranteve që kërkojnë gjëra të reja, por edhe të gatimeve të […]

Sokol Gogu tregon: Si e binda Ornela Mutin të vijë në Tiranë dhe biseda me Giani Morandin

Ikona e kinematografisë italiane, Francesca Romana Rivelli, e njohur në art si Ornella Muti, shumë e famshme për filmin e viteve ‘80- të “Innamorato pazzo” i kaloi këto ditë festash në Tiranë. Nëse e kujtoni si princeshën Kristina në lojën aktoriale me Adriano Celentano-n, edhe sot që i kaluar të 60-at ajo është e njëjta […]

‘Louis Vuitton’ nxjerr në shitje çantën me flamurin shqiptar, ja çmimi marramendës

Mund t’ju duket e pabesueshme, por marka e njohur botërore,“Louis Vuitton”, ka prodhuar një çantë me flamurin shqiptar. Sasia e kësaj çante është e limituar dhe kush dëshiron të duket sa ‘chic’ dhe patriot duhet të nxitojë ta blejë. Çanta me shqiponjë kushton plot 10.335 dollarë, respektivisht 9.900 euro.

“Nëse po aplikoni për kolegj dhe nuk pranoheni, thjesht doja t’ju bëja të ditur. Unë vdisja që të futesha në shkollën e muzikës në Manhattan dhe Julliard. Nuk u pranova në asnjërën prej tyre dhe bëra muzikë sipas mënyrës sime. Nuk keni nevojë për një kolegj fantastik që të jeni të suksesshëm”, ka shkruar Bebe.

Seriali i famshëm “Sandokan”, ku hero është ‘tigri’ i Malajzisë, pritet të rikthehet në ekran në një variant të ri italian që do tentojë të mbajë të mbërthyer publikun para ekranit. Mësohet se roli i Sandokanit do t’i besohet aktorit turk me origjinë shqiptare, babai i të cilit është djali i një emigranti nga Prishtina. […]

Sot me famë botërore, këngëtaren shqiptare dikur s’e pranonin në asnjë shkollë

Sot është e famshme, e pasur dhe këngët e saj i dëgjon gjithë bota, por dikur Bebe Rexhën nuk e pranonin të studionte në kolegjet më të mira të Amerikës. Përmes një postimi në Twitter ajo ju ka dhënë një mesazh të gjithë fansave të rinj që të mos demoralizohen nëse nuk pranohen në një […]

Ish gruaja e themeluesit të Amazon dhuron…………..

MacKenzie Scott, ish-gruaja e themeluesit të Amazon, Jeff Bezos, ka treguar se në katër muajt e fundit ka dhënë një fond bamirësie prej 4.2 miliardë dollarësh, në favor të atyre që përfshihen në emergjencat sociale. Kjo zgjedhje, siç shkruan vetë Scott në blogun e saj,  lidhet me dëshirën për t’u dhënë një dorë shumë njerëzve, veçanërisht në SH.B.A., në […]

Vjen në Tiranë ikona e kinematografisë italiane Ornella Muti

Aktoja e famshme italiane, Ornella Muti ndodhet në Shqipëri. Ornella ka ardhur me ftesën e producentit Sokol Guga, për një spektakël Krishtlindjesh që do të transmetohet në Klan plus në 25 dhjetor. Ka qenë producenti Guga ai i cili ka postuar në Instagram foto me Ornellën, duke treguar se e ka mbajtur premtimin. “Ju premtova […]

Majk dhe Getoar Selimi më të shpejtë se të gjithë, sjellin “Vaksinën”

Getoar Selimi dhe Majk kanë njoftuar ditët e fundit se janë duke bashkëpunuar për të sjellë një tjetër duet mes tyre që padyshim do të jetë një tjetër hit nga 2 rep-artistat. Ata kanë zbuluar detaje të reja nga kënga e tyre, të cilët kanë treguar se projekti muzikor do të mbajë titullin “Hajde te […]

Ed Sheeran njofton se do të rikthehet në muzikë pas një pauze të gjatë

Artisti iu përgjigj së fundmi spekulimeve në rrjete sociale në fillim të kësaj jave ndërsa shkroi: “Të gjitha pyetjet janë shumë të vlefshme, por së paku do të dini një përgjigje, së shpejti”. Në një veprim tjetër nga ylli i muzikës pop, babai i ri iu përgjigj postimit para se të shtonte, “është shumë shpejt”. […]

Fotoja që po ‘çmend’ rrjetin/ Vendoset një objekti i pazakontë para Kuvendit të Serbisë

Në qendër të Beogradit është vendosur një objekt i çuditshëm. Është rreth katër metra i lartë dhe i ndriçuar me rreth 1500 llamba ari, ndërsa simbolika e tij është shumë më e thellë sesa duket. Duke gjykuar nga fotoja që po përhapet në rrjetet sociale, duket se fqinjët tanë po e zbukurojnë sheshin e kryeqytetit […]

Meta dekoron pas vdekjes me Titullin “Mjeshtër i Madh” artistin e shquar të muzikës shqiptare, Milto Vako

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, me anë të një ceremonie solemne, çmoi artistin e shquar të muzikës shqiptare, Milto Vako, (pas vdekjes) me Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”. Dekorimi i muzikantit, dirigjentit dhe pedagogut të paharruar, u bë me motivacionin: “Në vlerësim të punës së përkushtuar si pedagog dhe kontributeve të çmuara në drejtimin […]

Tinka Kurti feston sot 88-vjetorin e lindjes, Luan Rama poston foton me aktoren: Thjesht e papërsëritshme!

Aktorja e madhe shqiptare, Tinka Kurti, feston sot 88-vjetorin e lindjes. Në këtë ditë të veçantë për të nuk ka munguar dhe urimi i zëvendëskryetarit të LSI, Luan Rama. Teksa publikon një foto krah aktores, Luan Rama i uron asaj jetë të gjatë, ndërsa e cilëson të papërsëritshme dhe që mbart e rrezaton mirësi. Mesazhi […]

Shtëpia më e famshme e Krishtlindjeve

Shtëpia e Kevin tek filmi ‘I vetëm në shtëpi’ është shtëpia që identifikon festën e Krishtlindjeve ashtu siç është edhe vetë filmi. Edhe pse kanë kaluar 30 vjet, ky mbetet një nga filmat më të dashur të Krishtlindjeve. Sot kjo shtëpi i përket një pronari që e ka blerë për 1.580.000 dollarë  në vitin 2011. […]

Vdes njeriu i famshëm i letrave britanike ”John le Carre”

Autori britanik David Cornwell, i njohur më mirë me pseudonimin e tij ”John le Carre”, ka vdekur në moshën 89 vjeç, konfirmoi agjenti i tij. Shkrimtari u bë shumë i popullarizuar për romanet e tij thriller, të cilat prekën përvojat e tij reale të jetës si agjent gjatë Luftës së Ftohtë dhe romani i tij […]

‘Apple Music’ rendit DJ kosovar në listën e 100 artistëve me ‘këngët më të mira të vitit 2020’

Apple Music ka bërë të ditur se Dj Regard u fut në listën e 100 artistëve me ‘këngët më të mira të vitit 2020’ me bashkëpunim muzikor me Raye. Ky lajm e gëzoi këngëtarin i cili falënderoi gjithë ata që e mbështetin në rrugëtimin e tij. Kujtojmë që Dj Regard publikoi “Secrets”, gjatë prillit të […]

Humbi 11 kilogramë, aktori i njohur George Clooney përfundon në spital

Aktorët duhet të bëjnë shpesh sakrifica për rolet e tyre në filma dhe kështu i ka ndodhur edhe George Clooney-t. Për filmin “The Midnight Sky”, George duhet të mbante një dietë që i ka ndikuar në shëndetin e tij. George Clooney u shtrua në spital me pankreas, pasi humbi gati 11 kg. Clooney, 59 vjeç, […]

Gwyneth Paltrow i jep lamtumirën kinemasë: “Nuk jam më e dashuruar me aktrimin”

E kishte thënë edhe më parë, por këtë herë Gwyneth Paltrow e ka seriozisht. Artistja i thotë lamtumirë kinemasë dhe rrëfen se ‘nuk është më e dashuruar me aktrimin’. Në një intervistë për stacionin radiofonik “Sirius XM” ylli i çmimit Oscar ka shpjeguar: “Kam arritur në atë pikë sa pyes veten kush duhet të jem? […]

Fanella historike e Jordan çmim rekord

Një fanellë e veshur nga ish-ylli i basketbollit, Michael Jordan mblodhi një shifër rekord prej 320 000 dollarë në një ankand në Beverly Hills, deklaroi kompania që organizoi shitjen. Sipas ”Julien’s Auctions”, shitja vendosi një rekord botëror të ankandit për një fanellë të Michael Jordan. Artikulli në fjalë ishte një fanellë e ”Chicago Bulls”. Shitja […]

Ndryshime ne 100 vjet/Foto nga vende te ndryshme

Rreth 100 vjet më parë, fotografi i njohur gjerman, Kurt Hielscher, botoi një libër fotografik me fotografi të Jugosllavisë. Casper Molenaar, një fotograf bashkëkohor Hollandez, e bleu atë libër gjatë studimeve të tij dhe u nis për një kërkim për të gjetur ato vende dhe për të rikrijuar fotot. Kurt Hielscher gjithashtu kishte libra të […]

Britney Spears sjell ”Swimming in the stars”

Një kthim i papritur, ndoshta, për të qetësuar pjesën e tifozëve, të bindur se këngëtarja Britney Spears është në kushte shumë të këqija psikologjike, shkruhet në faqen vanityfair.it. Ylli i popit, me 39 vitet e saj, dëshironte të botonte, çuditërisht, një këngë të papublikuar, të shkruar në vitin 2016 që nuk e kishte bërë kurrë […]

Në lockdown edhe George Clonney pastroi… shtëpinë!

Kurrë nuk kam menduar për martesë ose fëmijë para se të martohesha me Amal, por gjithçka ndryshoi, deklaroi George Clooney në një intervistë për CBS me rastin e filmit të tij të ri ”The Midnight Sky”. Aktori 59-vjeçar u martua me Amal Alamuddin në 2014 në një ceremoni luksoze në Itali. Çifti ka binjakë trevjeçarë, […]

Laura Nezha i rikthehet muzikës, vjen me ‘Zemra nuk përgjigjet më”

Pas një mungese të gjatë në muzikë, këngëtarja Laura Nezha vjen me këngën e saj më të re, titulluar “Zemra nuk përgjigjet më”. Aktorja ka zgjedhur të rikthehet në këtë zhaner me një baladë të trishtë dashurie, ndërsa në video klip vjen në rolin e saj, aktrimin, ku shfaqet një grua që mban një dhimbje […]

Dimer, ngrice, ftohte. Foto mahnitese kur natyra flet

Dimri na fal disa mrekulli. Një kakao e nxehtë, Krishtlindjet dhe pandoflat e ngrohta janë gjithmonë gëzim i pastër. Por për disa njerëz, dimri është një sinonim dëbore me mot të dobët dhe dëshpërues. Prandaj kapni batanijen tuaj të preferuar dhe lejoni që fotot e mëposhtme t’ju drejtojnë nëpër një aventurë të akullt. 1. 2. 3. 4. […]

Hoteli që ka 400 dhoma të lara në flori

Dolce Hanoi’ është një ndër hotelet më të pazakontë që mund të keni dëgjuar ndonjëherë. Ai ndodhet në kryeqytetin e Vietnamit dhe është i gjithi i larë në flori. Hoteli ka 25 kate dhe 400 dhoma. Për ta ndërtuar këtë hotel u deshën plot 11 vite, pasi ai ka edhe një pishinë 70 metra katrorë […]

Rrokstarët suedezë i këndojnë shqiptarëve, ‘Xhamadanin vija -vija’ për 28 Nëntorin!

Grupi suedez hard rock “MadMan’s Choice” i nderon shqiptarët mbarë sot duke kënduar këngën e njohut “Xhamadani vija – vija”, pas mbresave të mëdha që i la suksesi i interpretimit të parë të saj dy vite më parë në Rahovec të Kosovës. Në videon e publikuar sot në Yuo Tubi, ky grup prezanton këngën me këtë […]

Jo vetem Burj Khalifa por edhe ura e Bosforit respektoi diten e Pavarsise sone./Foto

Me rastin e festës së ‘28 Nëntorit, Dita e Pavarësisë’, pas kullës më të lartë në Dubai, Burj Khalifa edhe ura e famshme e Stambollit është “veshur” kuq e zi. Ura e Bosforit është mbuluar mbrëmjen e sotme me drita kuq e zi, në shenjë respekti për ditën më të veçantë për kombin shqiptar.

Berati/Histori qe ska fund…………………….

Berati është nga një qytetet më të bukura që kemi. Për mua është qyteti i gjyshes. Sa herë që vij këtu, gjej një vend edhe them: “Ka kaluar gjyshja ime te kjo urë? Ka qenë gjyshja ime te kjo kishë?” Këtë ka Berati. Mund të këtë qenë gjyshja jote, mund të vish ti, fëmija yt […]

Sërish në krye të klasifikimeve amerikane për albumet “Classical”

Andrea Bocelli pushton sërish Amerikën dhe për të dhjetën herë radhazi një nga albumet e tij renditet në 10 disqet më të shitura në SHBA, një rezultat i pabesueshëm për një artist italian, që gjithashtu u kremtua me një artikull të gjatë, i botuar në “Billboard America”. Bocelli me “Believe” (Sugar) shkon direkt në vendin […]

E zhdukur 23 vite më parë

Një pikturë nga mjeshtri austriak, Gustav Klimt pritet të kthehet në ekspozitë, pas zhdukjes 23 vite më parë. “Ritratto di Signora” u vodh në galerinë ”Ricci Oddi” në Piaçenza, në shkurt 1997 dhe u gjet në oborrin e së njëjtës galeri në dhjetor 2019. Kopshtarët e gjelbërimit gjetën pikturën në një zgavër të mbrojtur nga […]

SHBA, Melania Trump me një libër kujtimesh

Melania Trump po përgatitet të shkruajë një libër kujtimesh menjëherë pas largimit nga Shtëpia e Bardhë. Moskokëçarja, që ka shkaktuar sarkazëm në rrjetet sociale dhe krahasime të pafavorshme me “Becoming”, kujtimet e Michelle Obama, është një ekskluzivitet i Page Six, kolona e thashethemeve në “New York Post”. “Melania po zhvillon takime për të shkruar një […]

I jep fund beqarisë me të dashurën 22 vite më të re aktori i “Friends”

Aktori i famshëm në rolin e “Chandler Bing” në serialin “Friends”, Matthew Perry, është fejuar me të dashurën e tij 22 vite më të re. 51 vjeçari po shijonte prej dy vitesh historinë e dashurisë me partneren e tij 29-vjeçare, Molly Hurëitz. Lajmin e fejesës e konfirmoi vetë Perry për revistën “People”. “Vendosa të fejohem! […]

Njihuni me ‘mbretëreshën’ 16-vjeçare të TikTok

Charli D’Amelio është zyrtarisht mbretëresha e TikTok! Ajo arriti një moment të rëndësishëm në karrierën e saj – u bë ylli i parë i TikTok që kaloi 100 milionë ndjekës në platformë dhe na lejoni t’ju themi që është vetëm 16 vjeçe! Charli e shpërndau lajmin në Twitter, duke shkruar: “A po ndodh vërtet? 100 […]

Kënga e Besës bëhet virale në TikTok

TikTok është kthyer në një nga platformat më të pëlqyera, sidomos nga të rinjtë. Shumë këngë janë bërë virale vetëm për shkak të sfidave të TikTok. Një prej tyre ishte kënga e Jason Derulo, “Savage Love”. Por duket se kjo këngë duhet t’ia lërë vendin një tjetre, pasi një tjetër sfidë po përhapet me shpejtësi […]

Jennifer Lopez çmend fansave në Instagram, shfaqet nudo për të……………

Vetëm disa ditë më parë Jeniffer Lopez i ka lënë të gjithë me gojë hapur pas performancës në American Music Awards, ku ka shfaqur të gjithë seks apelin e saj dhe trupin e saj me një veshje trasparente. Tani ajo i tregon fansave të gjithë trupin e saj nudo, duke u shfaqur në një video […]

Beyonce, Taylor Swift dhe Dua Lipa, rekord nominimesh në Grammy

Beyoncé, Taylor Swift dhe Dua Lipa dominojnë nominimet për 63-vjetorin e çmimeve më të rëndësishme të muzikës botërore Grammy. Shqiptarja Dua Lipa është nominuar në kategoritë kryesore si albumi më i mirë për Future Nostalgia, për këngën më të mirë të vitit dhe diskun më të mirë. Dua është nominuar edhe në kategori të tjera […]

Këngëtarja shqiptare 6 nominime Grammy

Edhe pse për shkak të pandemisë, për artistët ky vit nuk ka qenë shumë i mirë, e kundërta ka ndodhur me Dua Lipën, e cila po shënon sukses pas suksesi. Këngëtarja është nominuar për gjashtë çmime Grammy dhe nuk mund të ishte më e lumtur se kaq. Përmes një postimi në rrjete sociale. Dua është […]

Kjo është shtëpia e fëmijërisë e Krishtit

BILD Sot Motrat e Nazaretit e përdorin si një manastir, por këto rrënoja të ruajtura mirë thuhet se janë shtëpia e fëmijërisë e Krishtit. Gjatë gërmimeve nën një manastir në Nazaret (Izrael), shkencëtarët kanë zbuluar një shtëpi me shkallë guri, një dhomë ruajtjeje, tarracë dhe oborr. Rrënojat datojnë nga shekulli i parë. Ken Dark, profesor […]

Jennifer Lopez performancë ‘shpërthyese’ me Maluman në ‘American Music Awards’

Jennifer Lopez e ka pushtuar skenën në ceremoninë e sivjetme të ‘American Music Awards’ me një performancë të jashtëzakonshme. Diva e muzikës botërore ka interpretuar në skenë bashkëpunimin e suksesshëm me Maluman , “Pa’ Ti + Lonely”. 51-vjeçarja ka dëshmuar edhe një herë se koha për të ka ndalur me performancën ngacmuese dhe tërheqëse që […]

SANREMO 2021 shtyhet për në………..

Pas shtyrjes nga shkurti në mars, Festivali i famshëm italian i këngës, Sanremo, mund të shtyhet përsëri për në fillim të prillit, shkruan faqja e internetit vanityfair.it. Arsyet, përveç urgjencës Covid-19, do të lidheshin gjithashtu me një dispozitë specifike të bashkisë së Sanremos, e cila do t’i kërkojë RAI-t të shtynte festivalin në mes të […]

Mevlan Shanaj zbulon premtimin që i bëri regjisori Fejzo para vdekjes

Regjisori i njohur Mevlan Shanaj ka shprehur dhembshurinë e tij për ndarjen nga jeta të kolegutj, Muharrem Fejzo. Përmes një postimi në Facebook, Shanaj shprehet se ekranit i është shuar një burrë i pashëm, mendje hapur. Ai shton se regjisori Fejzo i kishte premtuar aktorit se do i bënte një pikturë. Regjisori u nda nga […]

‘Shqiptari duke tymosur’ pritet të shitet mbi 2 milionë euro

Sytë e kaltër e depërtues, fytyra e ashpër dhe e përskuqur dhe mustaqet e tij e përkapin edhe sot vëmendjen e secilit. Me fustanellën palë-palë, ai qëndron, pak si nopran, i ulur në minderin me zbukurime gati filigranike, e në të majtë ka nargjilenë të cilën duket sapo e ka tymosur. E bërë nga duart […]

Zbulohet sekreti i ‘mumjes ulëritëse’

Zbuluan identitetin dhe shkakun e vdekjes së famshme “mumje ulëritëse”, zbuluar në 1881 në Deir el-Bahari, afër Luxor, në Luginën e Mbretërve. Është një princeshë egjiptiane e cila jetoi rreth 3,500 vjet më parë dhe balsamosur me gojën e saj të hapur dhe trupi i përdredhur nga dhimbja sepse ajo ishte viktimë e një sulmi […]

Humb jetën nga COVID-19 aktori i njohur shqiptar i Teatrit

Aktori i njohur i teatrit dhe estradës së Fierit, Fatmir Xhelili, ka humbur sot jetën si pasojë e koronavirusit. Mësohet se aktori i njohur vuante edhe nga një sëmundje bashkëshoqëruese. Prej disa ditësh gjendja e aktorit ishte rënduar, ndërsa nuk mundi të fitonte betejën me Covid-19. Xhelili ishte shtruar në spitalin Infektiv prej disa ditësh. […]

“Kishim jetën në rrezik”, aktorja meksikane akuzon regjisorin pas intervistë me ‘El Chapo-n’

Aktorja meksikane, Kate del Castillo kritikoi aktorin dhe regjisorin amerikan, Sean Penn për përdorimin e saj si “karrem” për të shkuar te mbreti i kartelit të drogës Joaquín “El Chapo” Guzmán dhe tha se ai e ekzagjeroi intervistën. Del Castillo u shfaq në një episod të “Red Table Talk: The Estefans” në Facebook Watch dhe […]

Miley Cyrus dhe Dua Lipa publikojnë këngën e re, “Prisoner”

Artistet e famshme botërore, Miley Cyrus dhe Dua Lipa, mbrëmje e djeshme kanë publikuar projektin e ri muzikor. “Prisoner” mban titullin kënga e tyre e re, të cilën e kanë kompletuar mjaft mirë edhe me videklip. Ashtu siç paralajmëruan, ky është projekti i parë i tyre i përbashkët nga albumi i ri i Cyrus “Plastic […]

George, Charlotte dhe Louis surprizojnë stërgjyshërit në 73-vjetorin e martesës

Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Philip, Duka i Edinburghut, festojnë sot 73-vjetorin e martesës së tyre. Në këtë ditë të veçantë faqja zyrtare në Facebook e Familjes Mbretërore publikoi një foto të Mbretëreshës dhe Dukës duke parë dhuratën e Princit George, Princeshës Charlotte dhe Princit Louis. Ata i kanë dhuruar stërgjyshërve të tyre një kartolinë. Çifti […]

Zbulohet koka e Hermes, një pjesë e kolonës Herma

Një ekip nga komuna e Athinës që kryen punime rrugore në Rrugën Aiolou në Athinën qendrore zbuloi një kokë të Hermes, pjesë e një kolone Herma. Ministria e Kulturës në një njoftim theksoi se gjetja është në gjendje të mirë dhe është zhvendosur në një depo në Eforatin e Antikiteteve. Skulptura origjinale, daton në fillim […]

Një pikturë e rrallë nga Salaì nxirret në ankand për 1,7 milionë euro

“Magdalena e penduar”, një pikturë nga Gian Giacomo Caprotti, i njohur si Salaì (1480-1524), bashkëpunëtori më i ngushtë i Leonardo Da Vinçit, u nxorr në ankand sot për një çmim prej 1,7 milionë eurosh, njoftoi shtëpia e ankandeve “Artcurial” në Paris. Kjo pikturë me bojra vaji është një nga veprat e rralla, që njihet si […]

Obama boton vëllimin e parë me kujtime

Vëllimi i parë i kujtimeve të shumëpritura të ish-presidentit amerikan Barack Obama “Një tokë e premtuar” do të dalë nesër. Në libër tregohet për vendimin për të vrarë Osama bin Laden, krizën globale financiare dhe Deepwater Horizon. Libri përshkruan arsimimin politik të Obamës dhe udhëtimin e tij për t’u bërë presidenti i 44-të i Shteteve […]

Shtëpia e vizituar nga djalli, historia e frikshme që fshihet pas saj

Loftus Hall, “shtëpia e braktisur” e Irlandës është nxjerrë në shitje për 2.5 milonë euro. Do të pyesni çfarë ka të veçantë kjo rezidencë? Mjafton të lexoni historinë dhe të shihni fotot nëse do të ishit mjaftueshëm të guximshëm. Kjo është një rezidencë e shekullit 14-të. Madje thuhet se Djalli e ka vizituar. Sipas legjendës, […]

Dëshmitë e rralla të Koço Devoles

Publikohet një intervistë e dhënë në emisionin “RRËFIM” në TV Scan disa kohë më parë, nga piktori, karikaturisti, skenaristi, aktori dhe regjisori i madh i humorit shqiptar, Koço Devole, që u nda nga jeta para pak ditësh, i cili për 90 minuta, ka rrëfyer disa nga ngjarjet dhe historitë e panjohura të jetës, familjes dhe […]

Akademia Franceze e Filmit përjashton Roman Polanskin

Akademia franceze e filmit, Cesar, përjashtoi Roman Polanski, 87 vjeç, si reagim ndaj një mosmarrëveshjeje prej një muaji me regjisorin franko-polak. Në të njëjtën kohë, anëtarëve të tjerë sipas detyrës zyrtare iu kërkua të largoheshin nga Akademia. 18 persona u përjashtuan nga akademia, përfshirë Costa-Gavras, drejtor i “Amen”, Regis Wargnier, i cili drejtoi “Indochine” dhe […]

Jason Momoa tregon vuajtjet pas rolit në ‘Game of Thrones’: Nuk paguaja dot faturat

Tashmë, Jason Momoa është një nga ‘heronjtë’ më të njohur të Hollywood-it. Por aktori u shpreh se vetëm pak kohë më parë luftonte për të siguruar jetesën. Në një intervistë për ‘Instyle’, Momoa zbuloi se roli i tij në ‘Game of Thrones’ në 2011-ën, e la atë plotësisht në borxhe. Ai u mundua të paguante […]

Legjendarja Alida Valli në një dokumentar mbi jetën e saj

Legjenda Alida Valli, në botën e kinemasë, ky është emërtimi që i përshtatet më shumë kësaj aktoreje të madhe. Valli njihet jo vetëm në Itali, por gjithashtu në të gjithë botë, sepse kjo aktore, e lindur në Pola të Istrias, ka udhëtuar në të gjithë botën si një muzë e zgjedhur nga regjisorë të panumërt, […]

Osman Mula: “Shoku Sillo”, roli për të cilin e kërcënuan Koço Devolen, artisti që solli neorealizmin

Rolet e mëdha dhe skenat e paharrueshme, puna për koncertet e Vitit të Ri dhe anëtarët e Komitetit Qendror te dhoma e kontrollit në RTSH. Osman Mula vjen në një rrëfim për mikun e hershëm, Koço Devole, i ndarë nga jeta të dielën pas tri javësh në spital. Ai kujton kohët e vështira dhe kërcënimet […]

“Koço Devole bëri epokë në skenën e humorit shqiptar”

Regjisori i mirënjohur Leka Bungo, në një intervistë në “News 24” deklaroi se Koço Devole bëri epokë në skenën e humorit shqiptar. “Koço nuk ka mbaruar Institutin e Lartë të Arteve, por me krijimtarinë e tij bëri shkollë vetë. Kjo ëhstë humbje e një njeriu të veçantë. Koço Devole qëndron në ajkën e artistëve shqiptarë. […]

Prej ditësh i intubuar pas infektimit me COVID-19, ndërron jetë aktori Koço Devole

E diel e trishtë! Ka ndërruar jetë ditën e sotme aktori i njohur i humorit shqiptar, Koço Devole. Aktori ka humbur jetën në moshën 75-vjeçare për shkak se ishte prekur nga koronavirusi, ndërsa prej ditësh qëndronte në intubim. Siç ka raportuar dhe më herët gazetari i ‘News24’ dhe ‘BalkanWeb’ Erjon Skëndaj, aktori Devole pasi kishte […]

Përplasja me Neandertalët: Si specia jonë luftoi për epërsi, për më shumë se 100.000 vjet

Rreth 600.000 vjet më parë, njerëzimi u nda më dysh. Një grup qëndroi në Afrikë, duke u zhvilluar në njerëzit që jemi sot. Grupi tjetër udhëtoi fillimisht në Azi, pastaj në Evropë, duke u bërë Homo Neanderthalensi – Neandertalët. Ata nuk ishin paraardhësit tanë, por një specie e ngjashme, që evoluonin paralelisht. Neandertalët na magjepsin […]

Gjendet pasqyra e mbretëreshës Maria Antoinette në shtëpinë e një familje, vlen mijëra euro

Një familje mëson papritur se pasqyra e varur për 40 vjet tek shkallët, dikur i përkiste mbretëreshës së fundit të Francës Maria Antoinette dhe vlen më shumë se 11 mijë euro.   Kjo familje ishte me të vërtetë e shokuar kur mësoi se pasqyra që ata kishin lënë mënjanë, ishte një thesar i vërtetë, shkruan […]

17 njerëz që shkrepën një foto e cila rezultoi një kryevepër

Shumë njerëz besojnë se fotografitë më të mira janë planifikuar ose përgatitur me: ndriçim të mirë, kënde të drejta dhe shumë kujdes. Sidoqoftë, nganjëherë mos respektimi i rregullave të fotografisë mund të krijojë një foto të jashtëzakonshme që askush nuk e priste: një foto të burrit tuaj me këmbë të vogla, macen tuaj që duket si Kitten […]

FOTO të rralla nga fotografja e njohur gjermane: Zoti në Shqipëri

Një ekspozitë e Ambasadës gjermane në Tiranë bashkë me Bibliotekën Digjitale Gjermane, sjell fotot e mëposhtme nga veprimtaria fetare e grupimeve kryesore në Shqipëri. Fotografitë janë bërë nga Jutta Benzenberg. Ato shoqërohen dhe me një shkrim nga Oliver Jens Schmitt që thotë midis të tjerave: ‘Askund tjetër në kontinent nuk ekzistojnë kaq shumë fe pranë […]

E trishtë/ Ndahet nga jeta aktorja e ‘Titanic’

Elsa Raven, aktorja e cila njihet për rolet e saj në “Back to the Future” dhe “Titanic”, ka ndërruar jetë në moshën 91 vjeçare. Agjenti i Raven ka konfirmuar për “Deadline” se ajo ndërroi jetë të martën në shtëpinë e saj në Los Angeles. Nuk janë dhënë detaje më të hollësishme rreth vdekjes së saj, ndërkohë që […]

Nga një ish i burgosur në aktor, rilindja e Jeremy Meeks

Që kur policia e Stockton, në Californi publikoi foton e tij në Facebook jeta e tij ndryshoi plotësisht. Jeremy Meeks nga një kriminel i arrestuar për armëmbajtje pa leje dhe grabitje është bërë një model dhe aktor. \ Pamja e tij i ka ndryshuar jetën dhe tani do të jetë një nga protagonistët e True […]

FOTO/ Një parajsë në Tokë, ky është fshati më përrallor në botë

Në shumë vende të botës shohim fshtatra të bukura, por fshati Giethoorn, i njohur si “Venecia e Holandës”, po konsiderohet nga ekspertët e botës si një vend magjik, ndryshe i quajtur si ‘fshati i parajsës’. Tashmë shumë njerëz ëndërrojnë të jetojnë në vende të tilla, për ajrin e pastër që ka dhe pamjen e jashtëzakonshme […]

Njihuni me trendet e librave dhe të modës 2021

Nga: Santana Çomora Fotografia : Armand Habazaj Fashion Stylist : Oriana Kamberi Grimi : Nina Myftaraj Modele : Stela Feimi Veshjet : Luisa Spagnoli (Glamour ) & Nenette – ETC Po the vjeshtë ke thënë libër dhe po the libër ke thënë Bookland ose në shqip toka e librit, në të cilën do të gjeni botime për […]

Vdes në ditëlindjen e tij të 80-të aktori i njohur italian Gigi Proietti

Gigi Proietti, aktor i madh i teatrit, kinemasë dhe TV, vdiq pikërisht në ditëlindjen e tij, pikërisht sot, më 2 nëntor, kur ai mbushi 80 vjeç. I shtruar prej disa ditësh në një klinikë romane, ai u godit nga një insuficencë serioze kardiake. Në një karrierë që përfshin mbi 50 vjet, ai ka filluar nga […]

Fotografi turk na prezanton me sytë e 20 fëmijëve që shkëlqejnë si gurët e çmuar

Abdullah Aydemir, një fotograf me qendër në Stamboll, beson se i gjithë universi mund të fshihet në sytë e fëmijëve. Ai iu bën fotografi fëmijëve që takon në rrugët e Stambollit. Portretet, kapin bukurinë reale të modelëve të tij të vegjël dhe ne nuk mund t’i heqim sytë nga fotografitë e tij. 1. 2. 3. 4. 5. […]

‘Realizimi nuk ishte i lehtë’/ Ledina Çelo rikthehet me këngë të re

Pas një kohe të gjatë pa këngë, Ledina Çelo ka përgatitur një projekt të ri muzikor. Ajo ndau një video me pak sekuenca nga klipi i ri në Instagram, duke treguar se realizimi ka qenë jo i lehtë për shkak të situatës së krijuar nga COVID-19. Megjithatë, këngëtarja ia doli ta realizonte dhe kënga pritet […]

Disa fakte të padëgjuara më parë për festën e Halloween-it

Ndërsa Halloween duket pak më ndryshe këtë vit, dekorimet drithëruese, ushqimet dhe veshjet e frikshme nuk munguan. Shumica e traditave më ikonike të Halloween-it janë rrënjosur thellë në histori, që datojnë nga Irlanda e lashtë. Kemi renditur disa të dhëna të dëgjuara shumë pak ose aspak nga historiku i kësaj feste. Emri “Halloween” është një […]

Njihuni me kotelen që u rrit nga 2 qen dhe është më e ëmbël se mjalti

Të gjithë e dimë shprehjen “duke luftuar si macet dhe qentë”. Në fakt, mes qenit dhe maces mund të ketë miqësi të vërtetë dhe kujdesje për njëri-tjetrin. Disa vjet më parë, një zjarrfikës nga Belgjika shpëtoi një kotele dhe e solli në shtëpi, ku ai tashmë kishte 2 qen. Qentë, e rritën atë si të ishte […]

Ky fotograf tregon se si duket fëmijëria në shtete të ndryshme të botës

Massimo Bietti është një fotograf italian që udhëton nëpër botë dhe fotografon momente të jetës së fëmijëve. Ai tashmë ka vizituar fëmijë në Indi, Rusi, Norvegji dhe shumë vende të tjera. Disa prej tyre, jetojnë në zonat më të largëta dhe secila fotografi na jep një vështrim të shkurtër të mënyrave të tyre të jetesës. Thelbi […]

Lili Cingu, një jetë në skenë. Sekretet e një ylli

Është ndër të paktat femra e cila mban shumë epitete vlerësuese për talentin dhe elegancën e saj. Lili Cingu prej 45 vitesh në skenë është etiketuar nga kritika e artit si ‘Perëndesha e valleve shqipe’. Cingu është nderuar me titullin e lartë ‘Mjeshtre e Madhe e Punës’, por karriera e saj numëron dhjetra çmime, urdhra […]

Ndërron jetë në moshën 92-vjeçare Avni Mula, Inva: Babai fluturoi në valsin e përjetësisë!

Shuhet një tjetër yll i muzikës shqiptare! Kompozitori Avni Mula ka ndërruar jetë sot në moshën 92-vjeçare. Lajmin e ka dhënë vet e bija, tenorja e famshme Inva Mula. Përmes një postimi në ‘Facebook’, Inva Mula shkruan fjalë prekëse dedikuar gjigandit të këngës shqiptare, ku spikat ‘Valsi i Lumturisë’. “Gjigandi jonë fluturoi në Valsin e […]

Whitney Houston disk diamanti edhe pas vdekjes

Edhe pas vdekjes, këngëtarja Whitney Houston vazhdon të bëjë histori, pasi, për herë të tretë, një nga albumet e saj merr një disk diamanti. Këtë herë bëhet fjalë për diskun ”Whitney”. Kujtojmë se statusi i një disku diamanti barazohet në milionat e albumeve të shitura. I njëjti status u mor nga Whitney Houston në vitin […]

Elton John përgëzon Dua Lipan: Keni një nga albumet më të mira të këtij viti

Legjenda e muzikës botërore Elton John përgëzon këngëtaren me origjinë shqiptare Dua Lipa për albumin e saj Future Nostalgia. Gjatë një bisedimi në internet Elton i tha Duas se ju keni një nga albumet më të mira të vitit 2020 dhe se bashku me fëmijët e mi e degjojmë atë në mënyrë të vazhdueshme. Elton […]

Barack Obama boton kujtimet e tij nga jeta në Shtëpinë e Bardhë

Vëllimi i parë i kujtimeve të Barack Obama-s në lidhje me tetë vitet e tij në Shtëpinë e Bardhë shumë shpejt do të jenë pjesë e librarive, njoftoi sot e e përjavshmja “New Yorker” Me titull “Toka e premtuar “, libri do të dalë më 17 nëntor. “Obama e shkroi atë personalisht, me dorë, në […]

Bllokohen sërish xhirimet e ‘Mision i pamundur 7″ me Tom Cruise, 6 anëtarë të stafit rezultojnë pozitiv me Covid-19

Misioni i vërtetë i pamundur është të arrish të evitosh koronavirusin. Kështu edhe xhirimet e ‘Mision i pamundur 7’ me Tom Cruise në Venecia janë bllokuar nga Covid-19, që ka goditur 6 anëtarë të stafit. Xhirimet e sagës së 7 janë bllokuar papritur dhe trupa ka çmontuar të gjitha pajisjet e vendosura në Sheshin San […]

Fytyra e dytë e Violeta Manushit

Në fillimet e formimit tonë artistik na kanë mësuar të përdorim një model, të cilin jemi munduar shumë për ta imituar, sa të qe e mundur më besnikërisht. Në këtë përpjekje për imitim ne kemi vënë në përdorim të gjitha aftësitë tona. Por, kur kjo përpjekje për imitim filloi të dobësohej dhe arti filloi të […]

Pushkini: Jeta në kohë pandemie

Në prag të kolerës, në korrik 1831, Pletniov i shkruante Pushkinit për vdekjen e plakut Mollçanov, me të cilin ishte i lidhur shumë. Edhe Pushkini po kalonte kohë të vështira; ai vazhdonte të vajtonte për Delvigun, shokun e Liceut dhe mikun e tij shpirtëror. Ai i kishte 32 vjet. Dhe ja fjalët e ngushëllimit që […]

Vitrina e Librit/ Jetët e artistëve- Giorgio Vasari

Durimi- Girogio Vasari 1542 Libri ‘Jetët e Artistëve’ i Xhorxhio Vazarit përfaqëson veprën më të madhe dhe më të rëndësishme të epokës rreth artit të Rilindjes italiane. Përmbledhjet e Vazarit, rreth këtyre jetëshkrimeve gëlojnë nga faktet, vlerësimet dhe anekdotat argëtuese rreth jetës së disa qindra artistësh, duke shkuar nga figurat më të mëdha si Xhioto, […]

(FOTO) Aktori i njohur turk ka një mesazh në shqip për të gjithë shqiptarët

Tolgahan Sayisman është një ndër aktorët turk më të komentuar në vendin tonë, padyshim shkak për këtë është bërë edhe lidhja e tij me bukuroshen shqiptare Almeda Abazin. Tolgahan u bë shumë i njohur në vendin tonë me serialin “Mos u dorëzo”, ndërsa shpejti do të rikthehet në ekranin shqiptar me një serial të ri […]

Mata Hari, gruaja që turbulloi burrat në Luftën e Madhe

Në të vërtetë, Margaretha Zelle nuk kishte dhënë kurrë ndonjë informacion të vlefshëm, as për gjermanët, po as për francezët. Më 15 tetor 1917, censurë në gazetat franceze: askush nuk duhet ta dijë se Mata Hari, kërcimtarja e famshme me sensualitet oriental, u ekzekutua për spiunazh në favor të Gjermanisë. Seksi dhe fuqia, maskimi i […]

Theu rregullat dhe kufizimet e COVID-19, Policia londineze i ndërpret xhirimet e klipit, Dua Lipës

Kur erdhi puna për të xhiruar klipin e ri, Dua Lipa kapërceu kufizimet e COVID-it dhe doli me disa “rregulla të reja”. Por jo gjithçka shkoi si duhet, pasi policët bastisën setin e xhirimeve pas ankesave nga vendasit e shqetësuar, shkruan The Sun. Dua, e shoqëruar nga një grup i madh i ekipit të produksionit, […]

“Memo” i “Mrekullia në qelinë e 7-të” së shpejti i ftuar në emisionin shqiptar

“Mrekullia në qelinë e 7-të” ishte filmi më i ndjekur dhe i komentuar gjatë periudhës së karantinës në rrjetet sociale në shumë shtete të botës, përfshirë këtu edhe vendin tonë. Por, lajm i bukur vjen për të gjithë shqiptarët. ‘Memo’, aktori kryesor i këtij filmi, do të japë një intervistë për audiencën shqiptare. Aktori Aras […]

Përmbledhja e dramave të Shakespeare shënon rekord shitjeje

Një kopje e përmbledhjes së dramave debutuese të dramaturgut anglez, William Shakespeare, u shit sot për 9,97 milionë dollarë në ankand, në Nju Jork, një rekord për një vepër letrare. Kopja e shitur, është njëra nga gjashtë kopjet ekzistuese që mbahen tani nga koleksionistë privatë. Çmimi i paguar për librin, i cili përfshin komisione dhe […]

Ermal Fejzullahu e ka refuzuar bashkëpunimin e parë me Fifin për një arsye të thjeshtë: I kam thënë kjo këngë…

Vetëm pak ditë më parë dy këngëtarët e njohur, Ermal Fejzullahu dhe Fifi sollën bashkëpunimin e tyre të parë të titulluar ‘Përjetësi’. Kënga u prit mjaft mirë nga ndjekësit dhe deri më tani numëron miliona klikime në kanalin e ‘Youtube’. Së fundmi në një intervistë për “Reload” në RTV Dukagjini Ermali ka treguar se bashkëpunimi […]

Sabri Fejzullahu sjell këngën e re, i dedikohet dashurisë (VIDEO)

Këngëtari i njohur shqiptar Sabri Fejzullahu ka sjellë një këngë të re. Kënga më e re e tij mban emrin “Për dashurinë” dhe i dedikohet pikërisht dashurisë. Projekti muzikor është dizenjuar mjaft mirë edhe vizualisht, ndërsa këngëtari vjen me pamje të mahnitshme. Tekstin dhe muzikën e ka realizuar kompozitori Pirro Çako, kurse për orkestrimin është […]

Zbulohet misteri ‘10/10’ i Ledri Vulës, një mesazh i ndjerë për të bijën

Ishte paracaktuar që diçka do të ndodhte këtë ditë dhe asgjë nuk vonoi. Pak minuta pas orës 20.00 të kësaj mbrëmjeje, filluan edhe reagimet e para. Ledri sapo e ka publikuar këngën që ia kushton së bijës që pritet të vijë në jetë shumë shpejt. “Si baba” është krijimi i fundit i reperit të njohur […]

Muzeu i parë i Lumturisë, Happiness Museum, hapet në Danimarkë

“Hygge”* ka tashmë një shtëpi. Emri i tij është Happiness Museum (Muzeu i Lumturisë) dhe është një rrugëtim, i hapur për të gjithë ata që janë në kërkim të lumturisë Ekziston një vend në Kopenhagën në të cilin qytetarët dhe udhëtarët më së fundi mund të gjejnë përgjigjen e pyetjes: Çfarë është lumturia? Quhet Happiness […]

Rikthehen mitikët Friends, por në variantin e ri

Për të gjithë të apasionuarit e komedisë së famshme “Friends”, ka një lajm te mire. Bëhet fjalë për një episod te tij që transmetohet me qëllim bamirësie. E veçanta? 6 të ftuarit, që do të interpretojnë protagonistët janë 6 aktorë me ngjyrë. Sterling K. Brown, Uzo Aduba, Ryan Bathe, Aisha Hinds, Kendrick Sampson e Jeremy […]

Pensionistet duararta/ Në tregun e Fierit shesin veshjet me shtiza, kompensojnë pensionin dhe mbajnë familjet

Pensioni i vogël dhe pasioni për punën e dorës ka detyruar një grup grash të moshuara të improvizojnë një treg pranë xhamisë së qytetit të Fierit. Nën shoqërinë e njëra-tjetrës prej vitesh gratë tregtare thurin me shtiza triko, fanela dhe veshje fëmijësh. Disa e prej tyre këtë punë e bëjnë për pasion, por ka edhe […]

Publikon “Juliet”, Ardian Bujupi të shtunën ekskluzivisht në “Shiko kush LUAN”

Pas hitit “Panorama” dhe këngës “Të dua”, Ardian Bujupi ka publikuar këtë të premte një tjetër projekt që pritet të jetë po aq i suksesshëm. “Juliet” është titulli i këngës së re me videoklip i 29 vjeçarit. Pas publikimit të saj, këngëtari kosovar do të udhëtojë nga Gjermania për të qenë pjesë e “Shiko kush […]

Poezia e amerikanes Louise Glück dhe lidhja e saj me mitologjinë

Akademia Suedeze njoftoi vendimin për Nobelin në Letërsi. Fituese është Louise Glück. Një poete, një grua, një amerikane. Çka do të thotë një kthim vëmendjeje ndaj këtyre tre cilësimeve. Nuk mund të themi që është shumë e njohur në Shqipëri. Por le të mësojmë së bashku cilat janë karakteristikat e poezisë së saj. Për Louise […]

Diskutimet dhe kontroversat më të mëdha për Nobelin e Letërsisë

Kur në fillim të shekullit që lamë pas, u tha se do të jepej një çmim prestigjoz në letërsi, të gjithë i hodhën sytë te shkrimtarët më të njohur të kohës. Prandaj, Leo Tolstoy, Henrik Ibsen, Emile Zola dhe Mark Twain, a më mirë të themi lexuesit e tyre, prisnin nga viti në vit njërin […]

COVID-19, vdes stilisti me famë botërore Kenzo Takada

Stilisti franko-japonez me famë të përbotshme, Kenzo Takada vdiq pas infeksionit nga koronavirusi. ”81-vjeçari, i cili e ka kthyer emrin e tij në një markë me famë botërore, vdiq në Neuilly-sur-Seine pasi u infektua me Covid-19”, theksoi zëdhënësi. Shtëpia e modës ”Kenzo” shkroi në Twitter se ”optimizmi, gëzimi dhe bujaria e tij vazhdojnë të jenë […]

“Shpëtuan miliona jetë”! Shpallen fituesit e Çmimit Nobel në Mjekësi, çfarë zbuluan tre shkencëtarët

Tre shkencëtarë që zbuluan virusin e Hepatitit C kanë fituar Çmimin Nobel për Mjekësi, për vitin 2020. Fituesit janë: shkencëtari britanik, Michael Houghton, dhe studiuesit amerikanë, Harvey Alter dhe Charles Rice. Komiteti i Çmimit Nobel tha se zbulimet e tyre “shpëtuan miliona jetë”. Ky virus është një shkaktar i zakonshëm i kancerit të mëlçisë dhe […]

“Sweet but Psycho” e shqiptares Ava Max është dëgjuar mbi një miliard herë në mbarë botën

Artistja shqiptare me famë ndërkombëtare, Ava Max, bëri debutimin e madh në tregun ndërkombëtar të muzikës në fund të vitit 2018 me hitin “Sweet but Psycho”. Ishte kjo këngë e cila i hapi shumë rrugë shqiptares nga Saranda, e cila tashmë ka publikuar edhe albumin e saj të parë në karrierë, të titulluar “Heaven and […]

EKSKLUZIVE/ Inva Mula: Teatri i Operës i paprekshëm, nuk mund të bëhet privat (VIDEO)

Sopranoja e njohur shqiptare Inva Mula, që ka interpretuar në skenat më të mëdha ndërkombëtare të Operas, ka analizuar në një intervistë për ‘News 24’ e ‘BalkanWeb’,  propozimin e ministres së Kulturës, për një opera që del nga varësia totale e shtetit. Pasi është konsultuar me drejtues të operave më të mëdha franceze, për modelet […]

Shuhet në moshën 76-vjeçare shkrimtarja dhe skenaristja e shumë filmave, Shpresa Vreto

Është ndarë nga jeta shkrimtarja për fëmijë, Shpresa Vreto. Shkrimtarja ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare. Shpresa Vreto është autore e disa librave për fëmijë. Ajo ka bërë disa skenarë për filmat artistikë dhe për filmat e animuar. Në vitin 1978 ka shkruar skenarin e filmit vizatimor “Mirela”. Në vitin 1981 së bashku me Xhanfizé […]

“Romeo dhe Zhulieta” nuk u shpik nga Shekspiri, ja origjina e historisë tragjike

Romeo dhe Zhulieta, vepra më e mirënjohur e Uilliam Shekpisrit, e shkruar diku midis viteve 1591-1595, është një nga historitë më të mëdha të dashurisë të shkruara ndonjëherë. Ajo është luajtur shumë herë në teatrot e gjithë botës, dhe pasur edhe shumë përshtatje kinematografike. Por është interesante të zbulohet se “Romeo dhe Zhulieta”, nuk ishte […]

“Gjithçka ishte e përgatitur në detaj”, aktori shqiptar rrëfen martesën në SHBA: Karakterin e gruas sime në film mund ta realizonte vetëm Meryl Streep

Një album fotosh celebrimi ku Marko Caka shfaqet dhëndër me nusen e tij në krah nuk është skena e filmit të tij të radhës në Hoollyvood, por realiteti i bukur i jetës së tij. Aktori shqiptar që ka arritur të prekë magjinë e Hollywood-it, duke interpretuar në mbi 80 filma të industrisë së famshme, sapo […]

Si dy luftëra krijuan dy histori për një fshat kroat

Filmi i ri i regjisorit kroat Jadran Boban tregon se si krimet e kryera në luftërat e viteve 1940 dhe 1990 e transformuan dy herë fshatin Spanovicë dhe se si kujtesa selektive e fshatarëve ka krijuar dy versione të ndryshme të historisë së tij traumatike. Fshati Spanovica, në rajonin e Sllavonisë Perëndimore të Kroacisë, ka […]

Njihni aktorin shqiptar Luran Ahmeti, nga roli i rëndësishëm te “Sulejmani i Madhërishëm” deri te “Taken 2”

“Di të bëj punën time, nuk mund të bëj reklamë”. Me këto fjalë e ka nisur rrëfimin e tij në rubrikën “Opinion” në News 24 aktori shqiptar në Maqedoninë e Veriut, Luran Ahmeti i cili ka luajtur në shumë filma jashtë vendit, por që ndoshta shumë prej jush nuk e njihni. Siç edhe sqaroi, ai […]

Vrasësi i John Lennon pas 40 vitesh i kërkon falje gruas së këngëtarit: Ishte një veprim neveritshëm

Mark Chapman, vrasësi i John Lennon, i ka kërkuar falje vejushës së muzikantit të famshëm 40 vite pas krimit. Në 1980-ën, Mark David Chapman e qëlloi me pesë plumba ish-këngëtarin e Beatles, jashtë shtëpisë së tij. Vrasësit muajin e kaluar i është refuzuar për të 1-ën herë lirimin me kusht. E për përsëritjen e kërkesës […]

FOTO/ Zbulohet një pitos në Maliq i shek. V p.k

Një tjetër zbulim arkeologjik me rëndësi ka dalë në dritë, në zonën e Maliqit. Pranë fshatit Podgorie, tek vendi i quajtur Kopaëe, midis Burrës dhe Kishnikut, në bashkinë e Maliqit, në një pronë private, gjatë punimeve, ka dalë në dritë një objekt arkeologjik, i cili, sipas arkeologëve rezulton të jetë një pitos. Sipas specialistëve, pitosi […]

Ja kush është bukuroshja fituese e “Miss Universe Albania & Kosova”

Është mbajtur dje konkursi i bukurisë “Miss Universe Albania & Kosova”. Në event është zgjedhur më e bukura e Kosovës. Bukuroshja fituese është  Blerta Veseli e cila do të përfaqësojë Kosovën në spektaklin e bukurisë që do zhvillohet në tre mujorin e parë të 2021-ës shkaku i pandemisë. Kujtojmë që mbrëmja u drejtua nga dy modelet […]

Kush është fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

“Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me suksesin e Gjon Milit në Hollywood, fotografit shqiptaro-amerikan me famë botërore, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar: Të çudisësh Hollywood-in nuk është një performancë disi banale. […]

‘Deri në frymën e fundit’, një histori dashurie që të ndjek pas gjithë jetën

Si ndikon fëmijëria në jetën tonë prej të rriturish dhe si mund të çlirohemi prej saj? Deri në frymën e fundit…. Informacion i përgjithshëm rreth librit  Suedi, vitet ’70. Në një fshat të humbur pranë bregut të një liqeni, një vogëlushe me emrin Lo është vetëm 6 vjeçe kur takohet për herë të parë me […]

Jo të gjithë Vikingët ishin skandinavë

Renditja e ADN-së në eshtrat e Vikingëve sugjeron se ata nuk kanë qenë të gjithë skandinavë, sipas një hulumtimi të botuar sot në revistën “Nature”. “Identiteti Viking nuk është i kufizuar vetëm në personat me prejardhje gjenetike skandinave”, sipas një ekipi shumëkombësh i udhëhequr nga Universiteti i Kembrixhit dhe Universiteti i Kopenhagës, që analizuan 442 […]

Miley Cyrus dhe Dua Lipa kanë gati bashkëpunimin e tyre të parë

Dua Lipa dhe Miley Cyrus janë 2 këngëtare të suksesshme të cilat gjithashtu ndajnë edhe një miqësi shumë të mirë. Së fundmi këngbtarja me origjinë shqiptare ka pohuar se do të jetë pjesë e albumit më të ri të Miley Cyris të titulluar “She is Miley Cyrus”. Këtë lajm e ka konfirmuar vetë këngëtarja për […]

Meta uron Reshat Arbanën për 80-vjetorin e lindjes, i dërgon dhuratën speciale: Personalitet i rrallë që rrezaton fisnikëri!

Presidenti Ilir Meta uron aktorin e madh shqiptar, Reshat Arbana, në 80-vjetorin e lindjes së tij, ku i bën dhe një dhuratë mjaft të veçantë, teksa i uron një buqetë me 80 trëndafila të bardhë. Ndërsa në ‘Facebook’, Meta shkruan se Reshat Arbana është origjinal në çdo rol dhe frymëzues në çdo interpretim, me zë kumbues, […]

Një tjetër aktore e ‘Portokallisë’ konfirmon largimin: Nuk është fundi i botës

Aktorja e “Potokallisë”, Renada Caci, ka konfirmuar se nuk do të jetë më pjesë e spektaklit të humorit. Pas lajmeve që kanë qakulluar në portale rreth largimit të saj, Renada ka reaguar në Instagram, ku është shprehur se është e vërtetë që do të largohet pas kaq shumë vitesh. “Po, është e vërtetë! U uroj […]

Vajza nuk lejohet të hyjë në muzeun e Orsay-t, shkaku u bë gjoksi i saj

Një nga muzetë më të mëdhenj të Parisit, galeritë e të cilit shfaqin disa nga nudot më të famshme në botë, është akuzuar për diskriminim dhe seksizëm pasi i refuzoi hyrjen një studenteje të letërsisë që mbante veshur një fustan me dekolte të hapur. Një zyrtar i muzeut i tha studentes së quajtur Jeanne se […]

Zbulohen 13 arkivole 2500 vjeçare në Egjipt

Arkeologët kanë zbuluar 13 arkivole prej druri të mbyllur plotësisht në nekropolin e shkretëtirës të Saqqara, Egjipt, që datojnë rreth 2500 vjet. I ndodhur 19 milje në jug të Kajros, kompleksi i gjerë i varrimit – i cili përmban piramidën shkallore të Djoser dhe varreT me çati të sheshtë – i shërbeu kryeqytetit antik të […]

Vdes në moshën 82-vjeçare aktorja Diana Rigg. Njihet për rolet te “James Bond” dhe “Game of Thrones”

Diana Rigg, aktorja e famshme për rolet e saj si Emma Peel në serinë filmike, The Avengers dhe Olenna Tyrell në serialin Game of Thrones, ka vdekur në moshën 82-vjeçare. “Ajo ka vdekur paqësisht në mëngjesin e hershëm sot. Ajo ka qenë në shtëpi me familjen e saj, e cila ka kërkuar privatësi në këtë […]

Me shqiponjën dy krenare në unazë, Gala bën krenarë shqiptarët, mahnit Belgjikën me talentin (FOTO)

Vajza e artistit shqiptar, Robert Aliaj, Gala, ka shkëlqyer mbrëmjen e kaluar në “The Voice Kids” në Belgjikë, duke u shpallur fituese e këtij kompeticioni. Këngët që i dhanë fitoren mbrëmjen e së premtes ishin ‘Goodbye Yellow Brick Road’ nga Elton John dhe ‘Make You Feel My Love’ nga Adele. Ndërkohë përveç talentit në këndim, […]

Vajza e Robert Aliajt triumfon në Belgjikë, shpallet fituese e “The Voice Kids”

Shqiptarja e talentuar, Gala Aliaj, është shpallur fituese e “The Voice Kids” në Belgjikë. Gala, vajza adoleshente e artistit shqiptar Robert Aliajt, shkëlqeu në ‘The Voice Kids’ në Belgjike, duke e fituar kompeticionin, pas javëve të tëra konkurrimi, ku me zërin e ëmbël arriti të fitonte zemrat e jurisë dhe të publikut. Këngët që i […]

“Më të fuqishëm se asnjëherë më parë”, çfarë po paralajmëron Luana Vjollca me postimin e radhës?

Me postimet e ndryshme në rrjetet sociale, moderatorja e njohur, Luana Vjollca ka treguar se i është përveshur punës për një sezon të ri edhe më të suksesshëm për ‘Shiko Kush Luan’. Ajo ka qenë gjatë gjithë kohës në ambientet e ‘Top Channel’, aty ku po përgatitet dhe skena e re e formatit, shumë herë […]

“British Museum” blen 103 vizatime të humbura të Hokusait

“British Museum” njoftoi blerjen e 103 vizatimeve, të humbura që prej për më shumë se 70 vitesh, të piktorit të famshëm japonez Hokusai (1760-1849), vizatimi i njohur “Vala” i të cilit mori reputacion botëror. Të gjitha këto vizatime bardhë e zi janë bërë nga mjeshtri japonez në vitin 1829, kur ai ishte 70 vjeç, për […]

“Nga bizneset tek premtimi për të ndihmuar shqiptarët”/ Njihuni më të riun nga Lezha që rrëfen si arriti suksesin në Kinë

Është e pamundur të ndajmë Rolandin nga djali i thjeshtë nga Lezha, në biznesmenin e fuqishëm në Kinë. Është po aq e vështirë të gjesh dallimin mes djaloshit simpatik që ka qenë në pasarelat më dinjitoze të botës, si “Valentino”, Kappa”, “Nike”, “Adidas” dhe djaloshit që nuk harron pa bërë bamirësi në vendlindjen e tij. […]

Vajza e Robert Aliajt kalon në finalen e The Voice në Belgjikë

Pas një rrugëtimi të gjatë në kompeticionin ‘The Voice Kids’ në Belgjikë, vajza e talentuar e Robert Dragotit ka kaluar në natën finale. Lajmin e ka zbuluar vetë Roberti, i cili ka ndarë performancën e mbrëmjes së sotme të vajzës, duke shkruar: “Sapo ndodhi. Gala kaloi në finale. Ndiqeni perfomancën e saj të fundit dhe […]

‘Atdheu im, një vend i vogël me emrin Shqipëri’: Sot, Dita e shenjtërimit të Nënë Terezës

Sot është dita kur përkujtohet në Shqipëri dhe në botë, misionarja, bamirësja dhe shenjtorja Nënë Tereza (26 gusht 1910 – 5 shtator 1997). “Kam lindur në Shkup, jam shkolluar në Londër, jetoj në Kalkutë dhe punoj për të gjithë njerëzit e varfër në Botë. Atdheu im është një vend i vogël me emrin Shqipëri”. Anjeza […]

Kjo është këngëtarja që bëri histori në Instagram, duke arritur plot 200 milionë ndjekës

Prej shumë kohësh Ariana Grande është personazhi më i ndjekur në Instagram, i gjinisë femërore. Mirëpo, së fundmi këngëtarja ka bërë histori në Instagram duke qenë e para vajzë që ka arritur numrin e 200 milionë ndjekësve. Aktualisht ajo numëron plot 200,603,603. Ndërsa pas saj mbeten Kylie Jenner dhe Selena Gomez me një diferencë të […]

‘Lipstick Index’: Edhe në Festivalin e Venecias maska mund buzëkuqin

Sa më shumë të vështira të jenë kohët, aq më shumë blihet buzëkuqi. Kështu funksionon me fjalë të thjeshta ‘Lipstick Index’, që lidhet me fazat e krizave apo të vështirësive ekonomike me blerjen e kozmetikës për buzët. Vlen të thuhet që sa më shumë gjërat shkojnë keq, më shumë njerëzit përpiqen të mbajnë lart moralin […]

Pagesat marramendëse të aktorëve turq për një episod të një seriali

Serialet turke janë të ndjekura në mbarë botën. Ato zgjojnë interes të madh edhe në trevat shqiptare, të cilët janë mjaft të pëlqyer. Aktorët kryesorë të kinematografisë në Turqi duket se krenohet me pagesa të mira për rolet që luajnë. Varësisht nga suksesi i serialit, ata mund të paguhen edhe deri në mijëra euro për […]

Kush triumfoi në MTV VMA? Lista e plotë e fituesve

Kush triumfoi në natën e ndarjes së çmimeve së MTV 2020? Lady Gaga u largua me disa çmime, duke përfshirë edhe atë të Artistes së Vitit. Ndërsa The Weeknd rrëmbeu çmimin e Videos së Vitit. K-Pop BTS gjithashtu triumfuan me plot 4 çmime – për K-popin më të MIrë, Pop-in më të Mirë, Grupin më […]

Ç’ veshën yjet në MTV VMA 2020? Kush shkëlqeu më shumë e kush më pak

Për shkak të koronavirusit, në MTV VMAs 2020 nuk kishte një tapet tradicional të kuq. Por kjo nuk i ndaloi yjet të shfaqnin gjithë shkëlqimin e tyre në eventin më të rëndësishëm të muzikës. Kush nuk ka nevojë të shohë pak ndriçim në këto ditë të errëta?! Siç ndodh gjithmonë në ngjarje të tilla, disa […]

Bebe Rexha prezanton shfaqjen e MTV, artiste të tjera shqiptare të nominuara

Spektakli i madh i ndarjes së çmimeve muzikore, MTV Video Music Awards, do të mbahet këtë të diel. Ngjarja fillimisht ishte planifikuar të mbaheshin në Barclays Center për herë të parë që nga viti 2013. Për shkak të pandemisë COVID-19, ngjarja pritej të mbahej me “audiencë të kufizuar ose pa”, si një nga ngjarjet e […]

Prindërit anglezë po lënë kokën pas tij, ky emër shqiptar është më i preferuari në Britaninë e Madhe

Dua Lipa është kthyer në një fenomen të vërtetë në Britaninë e Madhe, jo vetëm në renditjet muzikore, por edhe një fakt shumë interesant që ndoshta zor se do ta mendonim këtu e 20 vite më parë bie fjala. Besojeni ose jo, por prindërit anglezë po preferojnë gjithmonë e më shumë t’i vendosin emrin e […]

Rita Ora dhe UNICEF mesazh për Kosovën: Mbroni veten dhe të dashurit tuaj!

Rita Ora është gjithmonë me zemër pranë Kosovës. E shqetësuar për shifrat e larta të të prekurve me COVID-19 në Kosovë ajo ka bërë një mesazh sensibilizues me UNICEF, në mënyrë që të bëjnë qytetarët më të kujdesshëm në masat anti- COVID. “Jam shumë e shqetësuar që shumë njerëz në Kosovë janë infektuar me COVID-19. […]

E njihni motrën e Elvana Gjatës? Ajo është po aq e suksesshme në botën e muzikës

Elvana Gjata mund të thuhet se po shkëlqen në botën e muzikës. Këngë që numërojnë miliona klikime, koncerte dhe hite njëra pas tjetrës. Mund të thuhet që është një histori suksesi, por mesa duket talenti dhe suksesi janë pjesë e familjes Gjata. Elvana ka pushtuar skenën shqiptare, por motra e saj duket se ka pushtuar […]

Si sot, 88 vjet më parë u nda nga jeta Marigo Posio

Si sot, 88 vjet më parë u nda nga jeta Marigo Posio Marigo Posio lindi në qytetin e Korçës, më 1878 (ka paqartësi në datën e lindjes). Ajo rridhte nga një familje me tradita të shquara mëmëdhetarie. I ati, Kosta Poçi, kishte lidhje farefisnie e sidomos idesh me shumë nga atdhetarët e shquar korçarë, që […]

VIDEO/Kërkuesit shohin poshtë shtresave të mumjeve falë skanerit 3D

Kërkuesit nga universiteti Sëansea kanë përdorur teknologjinë më të re për të analizuar mumjet. Me anë të skanerave 3D të një resolute të lartë ata kanë arritur të shohin në mënyrë dixhitale tre kafshë. Ata zbuluan mumjen e një macje, një zogu dhe një gjarpëri që datonin 2000 vjet më parë.  

(FOTO) Robert Berisha ka gati emisionin e tij, këngëtari zbulon emrin që do t’ju habisë

Disa kohë më parë, i ftuar në “Prive”, Robert Berisha rrëfeu se një nga ëndrrat e tij më të mëdha ishte të kishte një emision të vetin, të orëve të vona. Dhe me sa duket kjo ëndërr është bërë realitet Në një postim në llogarinë e tij në Instagram, ai ka treguar se emisioni është […]

Detajet që mund t’ju kenë shpëtuar nga klipi i Dafinës

7 vite më parë, Dafina postoi këngën “Time Out”, për të gjithë ata që u shprehën “se e bënë Dafinën”, apo për të gjitha mediat që dukej se donin “ta martonin me zor”. Klipi i atëhershëm, shfaq Dafinën drejt një altari të errët, veshur me të zeza dhe me një buqetë trëndafilash të zi në duar. […]

Can Yaman përfundon në gjykatë, ja për çfarë akuzohet aktori turk

Aktori Can Yaman ka përfunduar në gjykatë dhe lajmi po bën bujë në mediat e huaja. Can Yaman i cili u bë shumë i njohur me rolin e “Xhanit” në serialin “Një puthje në errësirë”, po akuzohet nga një kolege e tij aktore, Selen Soyder. Me këtë të fundit Can Yaman ka luajtur në serialin […]

Pas 33 vitesh, rikthehet filmi i famshëm ‘Dirty Dancing’

Për të gjithë nostalgjikët ka një lajm të mirë! Filmi historik “Dirty Dancing” i realizuar në vitin 1987 që fitoi zemrat e miliona shikuesve në mbarë botën e që shenjoi një pikë kthese në kinematografinë botërore do të xhirohet sërish dhe njerëzit po e presin me të njëjtin admirim. “Do të jetë saktësisht lloji i […]

Ja shqiptarja që fitoi Miss Sllovakia 2020

Një tjetër shqiptare i shtohet listës së njerëzve të suksesshëm jashtë trojeve tona. Bëhet fjalë për Leona Novobërdaliun, e cila mori kurorën e “Miss Sllovakisë” në kompeticionin që u mbajt në 14 gusht. 22 vjeçarja me origjinë shqiptare, por e lindur në Bratislava, dha një performancë të shkëlqyer gjatë konkurrencës me 11 finaliste të tjera. […]

Flutura Acka flet për librin e ri: Do ta publikoj në shtator për publikun

Shkrimtarja Flutura Acka, duke folur në “Neës 24”, deklaroi se së shpejti do të publikojë librin e saj më të ri. Acka zbuloi se librin e saj të ri do ta publikojë në shtator, ndërsa tha se ai (libri) flet për jetën e saj personale, për dramën që ajo ka kaluar. Më tej, Acka u […]

Francezët e dinë më mirë; Kjo është zgjidhja për tu dobësuar me dëshirë dhe kënaqësi

Shpesh mundohemi të ushtrohemi me “detyrim”, pasi shohim qëllimet tona për një trup më të mirë apo dhe pse ndonjë problem shëndetësor na detyron të kryejmë aktivitet fizik. Por nuk keni pse bëni gjëra që nuk ju gëzojnë dhe nuk ju bëjnë të ndiheni mirë. Në librin “Madam Chic” keni disa truke që mund t’i […]

Monedha me vlerë 10,000 paundë, ja burri që e gjeti

Është vetëm një monedhë, por ajo pritet të shitet për më shumë se £10,000 në një ankand. Monedha e rrallë e argjendtë daton në shekullin e 12-të. Ajo u zbulua nga Graeme Rushton, pranë sitit të betejës së vitit 1141 së Lincoln. Në monedhë shfaqet Stephen, mbreti i Anglisë dhe gruaja e tij, Matilda. Burri […]

Dyshime në botën e artit, vepra e njohur mund të mos jetë vërtetë e Da Vincit

Një hije dyshimi ka rënë mbi një nga pikturat më të shtrenjta të botës. ‘Salvator Mundi’ e piktorit legjendar Leonardo da Vinci tashmë ka ngritur diskutime. Kjo pasi gishtat e Krishtit në portret janë cilësuar ‘shumë fëminor’ për të qënë produkt i dorës së mjeshtrit të madh. Ajo u shit për 450 milionë dollarë në […]

Aleksandër Çipa kritikon publikisht Aurela Gaçen: ‘Muzika jote ka rënë në nivelin e zhargonit të Çoles’

Edhe pse vera e sivjetjme ka qenë pak ndryshe nga ato të viteve të shkuara, asgjë nuk i ka penguar këngëtarët shqiptarë të sjellin projekte të reja muzikore për publikun. E fundit që i është bashkuar listës së artistëve që e kanë “djegur” verën është Aurela Gaçe, që dje publikoi “Lento lento”. Por duket se […]

Ndahet papritur nga jeta këngëtarja e njohur, i paqartë shkaku i vdekjes

Këngëtarja britanike nga Manchester, Denise Johnson, është ndarë nga jeta në moshën 53-vjeçare. Lajmi është konfirmuar pasditen e sotme nga një mik i saj në Twitter dhe më pas edhe nga familjarët. Denise njihej për vokalin e muzikës së lehtë e ritmike afro-britanike të viteve 1990-të, me grupin “Primal Scream” dhe albumin e tyre të […]

WOW! Dua Lipa sjell një bashkëpunim me Madonna-n dhe Missy Elliott

“Një ëndërr e bërë realitet” e ka cilësuar Dua Lipa bashkëpunimin e saj të radhës që nuk është fare i zakontë, përkundrazi bëhet fjalë për dy emra të fuqishëm të muzikës – Madonna, mbretëresha e popit, dhe Missy Elliott, një nga këngëtaret më të suksesshme të muzikës rep. Bashkëpunimi do të jetë një remiks i […]

“Madonna” e Mozzikut kap 10 milionshin