Dekor

Kate Moss ka vite që jeton në fshat, ikona e modës e ka sjellë stilin e saj edhe në enterier!

Kjo është si një përrallë! Supermodelja e viteve ’90, Kate Moss, ka jetuar në shumë kryeqytete botërore gjatë karrierës së saj të gjatë, por vitet e fundit ajo ka gjetur qetësinë e saj në një idil rural vetëm dy orë me makinë nga Londra. Ajo rregulloi një shtëpi të vjetër prej guri në Cotswolds dhe […]

Pastroni gjymin nga mineralet dhe mbetjet e grumbulluara: Bëni një përzierje të thjeshtë

Nëse çaji juaj i preferuar nuk ka shije të mirë, gjymi mund të jetë problem Megjithatë, pastrimi i gjymit dhe heqja e shtresës gëlqerore është e thjeshtë, dhe gjithçka që ju nevojitet janë disa gjëra që me siguri i keni në dorë. Sa shpesh e pastroni gjymin? Sa shpesh pastroni një gjym elektrik varet nga […]

Çfarë ndodh kur vendosni tri lugë sheqer në rrobalarëse: provojeni dhe do të mbeteni pa fjalë!

Me siguri po pyesni veten se çfarë duhet të bëjnë tri lugë sheqer që i hidhni në rrobat tuaja Doli se ky produkt tipik i kuzhinës funksionon mirë në banjë. Dhe me siguri do t’ju pëlqejë efekti i tij. Mund të shtoni edhe sheqer në një legen plot me ujë dhe të zhytni rrobat tuaja […]

Këto gjëra janë fat i keq për çdo shtëpi

Sipas besimeve Feng Shui, por edhe besimeve popullore, është më mirë të mos i mbani këto gjëra në shtëpi, pasi sjellin fatkeqësi ose mbajnë energji të keqe Këta shtatë artikuj konsiderohen veçanërisht të këqij, pasi tërheqin grindjet dhe varfërinë. Ora e thyer Gjërat e prishura duhet të hidhen nga shtëpia në përgjithësi, dhe orët e […]

Bëjeni ulësen për oborrin e shtëpisë në më pak se një orë

Blloqet e betonit dhe trarët prej druri janë materiale të zakonshme ndërtimi, por a ju ka shkuar mendja se prej tyre mund të bëni lehtësisht mobilie moderne dhe interesante për ambiente të jashtme? Me pak imagjinatë dhe kreativitet mund të transformoni një pjesë të oborrit apo tarracës në vetëm një orë me relativisht pak para. […]

8 mënyra t’ i dhënë më shumë hapësirë shtëpisë tuaj të vogël

Jo të gjithë kemi mundësitë për shtëpi të mëdha, me shumë hapësirë ku mund të vëmë gjithçka që duam. Edhe pse shumë nga synojnë hapësirën, nuk duhet harruar rehatia dhe ngrohtësia e shtëpive të vogla, të cilat me këto pak truke mund  të bëhen shumë komode dhe të mos duken të mbingarkuara.   1. Shmangni […]

5 këshilla për ta shndërruar ballkonin tuaj në një hapësirë të bukur dhe komode

Ne kalojmë shumë kohë në ballkonet tona, veçanërisht që nga koha kur për shkak të karantinës u detyruam të qëndronim shumë më tepër në shtëpi. Kjo është arsyeja pse këto hapësira të vogla të lezetshme nuk mund të injorohen. Nëse po kërkoni të zbukuroni ballkonin tuaj për ta bërë një mjedis më të këndshëm për […]

Si të riktheni zbukurimet e qeramikës në shtëpi

Falë Instagramit, frymëzimi i tendencave të arredimit nuk mungon kurrë. Fillimisht kishim mure rozë mijëvjeçare dhe më pas erdhi fiksimi me kadife. Por tani, qeramika po merr të gjithë vëmendjen. Duke zbukuruar tavolinat tona të kuruara, duke sjellë pak gëzim në enët tona të tavolinës dhe e pranishme në kompozimet tona me lule, qeramika është […]

Si të ushqeni bimët tuaja me lëvozhgat e vezës?

Shpesh lëvozhgët e vezëve i hedhim në plehra pa ditur se si ato mund të na shërbejnë më tej. Duhet të dini se ato përmbajnë shumë kalcium, i cili është shumë i rëndësishëm për shëndetin e kocave tona. Ju mund t’i konsumoni lëvozhgat për të përmirësuar shëndetin tuaj, por mbani mend se ato duhet të […]

Pija me aftësi “magjike” për ambientet e shtëpisë suaj, rezultatet do t’ju habisin

Kur bëhet fjalë për pastrimin e shtëpisë, ndonjëherë nuk dimë nga t’ia fillojmë. Ka kaq shumë produkte dhe zgjedhje në treg, saqë shpesh e kemi të vështirë të zgjedhim, ose mbushim një raft plot në shtëpi, pa e ditur saktësisht funksionin e secilit. Një eksperte pastrimi e njohur në TikTok, Caroline Solomon, tha se mund […]

Nga një shtëpi e vjetër në një vilë moderne pushimi (para dhe pas)

Me pamjen e jashtme, shtëpia e pushimit familjar e rikonstruktuar thekson më të bukurën e rrethinës së saj Bëhet fjalë për natyrën e pastër që frymëzon relaksim, harmoni dhe paqe. Studio arkitekturore e shndërroi vilën e vjetër në një ndërtesë moderne të përshtatshme për standardet botërore dhe megjithatë në harmoni me objektet përreth. Shtëpia e […]

Tri gabime që bëjnë të gjithë kur i vendosin enët në makinën e larjes dhe për këtë shkak ato dalin të pista!

Pavarësisht se këto pajisje nuk janë më një gjë e rrallë, shumë bëjnë gabime për shkak të të cilave enët nuk lahen mirë AO World, një kompani që shet pajisje elektrike, postoi një video në TikTok në të cilën një ekspert veçoi gabimet më të zakonshme që njerëzit bëjnë kur vendosin enët në makinë. Gabimi […]

Pasqyra juaj është ovale apo katrore? Sipas besimit, njëra e mbron familjen nga çdo e keqe

Pasqyrat në feng shui konsiderohen si transmetues energjie Pasqyrat janë të lidhura në feng shui me elementin e ujit, por çfarë lloj energjie do të sjellin në shtëpinë tuaj varet shumë nga forma apo korniza e pasqyrës. Pasqyrat e rrumbullakëta janë një element metalik që sjellin qartësi, saktësi dhe gëzim. Pasqyrat katrore ose drejtkëndore sjellin […]

Ekspertja e pastrimit zbulon se përdor vaj ulliri për të hequr njollat ​​nga furra – funksionon më mirë se çdo pastrues

Pajisjet prej çeliku inox mund të jenë të ndërlikuara për t’u pastruar. Edhe pse duken të lezetshme në kuzhinë, ato marrin lehtësisht gjurmët e gishtërinjve dhe vijat, duke i bërë ato paksa të bezdisshme për t’u mbajtur të pastër. Por, falë trukut të dobishëm të një gjysheje, mund t’i pastroni me lehtësi ato shenja të […]

Hajdutët më të ëmbël: Pse macet vjedhin dhe fshehin ushqimin dhe gjërat nëpër shtëpi?

Ato adhurojnë ta bëjnë atë Ju ndoshta e keni kapur macen tuaj duke mbajtur një copë ushqim ose një send shtëpiak në dhëmbët e saj në një moment, si p.sh. një leckë. Ju mbase keni vënë re se ka një tufë gjërash të vogla poshtë mobilieve që askush tjetër nuk mund t’i ketë vënë atje, […]

Pak frymëzim: 20 ide kreative se si të organizoni një kënd zogjsh në kopsht ose në ballkon

Përveç faktit që këto oaza të vogla duken shumë dekorative, ato ndihmojnë zogjtë të marrin ushqim dhe ujë të mjaftueshëm, veçanërisht nëse jetojnë në qytet Në këmbim, ata do t’ju shpërblejnë me cicërima të mrekullueshme që nga mëngjesi herët. Tani është koha e duhur për të krijuar një oazë të vogël për zogjtë, kështu që […]

Mënyra më e mirë për t’i bërë lulet e prera të zgjasin më shumë është qëndrimi gjatë natës në frigorifer

Lulet e prera bëjnë një rregullim të mrekullueshme për një tavolinë ose janë një mënyrë e thjeshtë për t’i shtuar ngjyrës shtëpisë. Ndonëse nuk i qëndrojnë dot provës së kohës, ka disa mjete të thjeshta që mund t’i mbajnë buqetat tuaja të lulëzojnë për pak kohë më gjatë. Ekspertët nga Pro Flowers kryen një studim […]

Ngjyrat me të cilat duhet ta lyeni shtëpinë këtë vit, për ta bërë të duket si e re!

Procesi i lyerjes së shtëpisë mund të jetë i lodhshëm, ndonjëherë edhe i bezdisshëm, por rezultati ia vlen gjithmonë! Shtëpia duke më e re, e freskët dhe plot jetë. Për vitin 2022, ekspertë të arredimit sugjerojnë këto ngjyra. Ju mund të lyeni një mur, një dhomë apo edhe gjithë shtëpinë me to. Ja disa prej […]

Tualeti juaj është shumë i vogël? 15 ide që ta bëni të duket sikur ka hapësirë

Nëse banja juaj është e vogël, ka disa mënyra dhe “hile” të vogla për ta bërë të duket më e madhe. Përmes teknikave të mëposhtme të mobilimit, ai do të duket një vend me hapësirë të mjaftueshme, pavarësisht sipërfaqes së tij reale. 1. Zgjidhni me zgjuarsi projektin e arredimit Proejkti i arredimit ka peshën kryesore […]

10 gabimet që po bëni me makinën të cilat po ju çojnë më shpesh te mekaniku

Për shumë prej nesh, makina është si një anëtar tjetër i familjes, sepse përfundojmë duke investuar shuma të mëdha parash për ta mbajtur në gjendjen më të mirë mekanike dhe estetike. Megjithatë, përdorimi i përditshëm dhe mungesa e informacionit mund t’ju çojë në disa gabime që mund të shmangen lehtësisht. Kjo është arsyeja pse më […]

Ç’mund të bëni me pastën e dhëmbëve përveçse ta vini në fytyrë

Nëse në mendjen tuaj ekziston ende dilema e pastës së dhëmbëve dhe zhdukjes së akneve, na lini t’ju themi se jo, nuk duhet ta përdorni kurrsesi në fytyrë. Pasta është ideuar për të larë dhëmbët, ndaj nëse e përdorni në lëkurë do t’ju irritojë, thajë dhe plasarisë lëkurën. E gjitha kjo të çon në një […]

Si t’i bëni darkat romantike brenda shtëpisë edhe më romantike, për 5 minuta

Ju s’doni që mbrëmja e të shtunës të përfundojë në 22:00 apo jo? Prandaj, zgjidhni një opsion më të sigurtë, siç është një mbrëmje romantike e kaluar në shtëpi. Kështu keni më shumë mundësi për të dëgjuar njëri-tjetrin, për të biseduar pa u ndërprerë nga askush dhe mbi të gjitha do të kuptoni diçka më […]

Ç’mund të bëni me një pudër bebesh

Ju nuk e dini sesa gjëra mund të bëjë një pudër e vetme bebesh. Përveçse të qetësojë dhe zbusë lëkurën e bebushit tuaj. 1. Bizhuteri të bëra nyje Mos humbni më kohë duke u munduar të zgjidhni ato nyjet e bezdisshme. Spërkatini me pak pudër dhe ndajini me ndihmën e një gjilpëre. 2. Mobilje që […]

Disa ide se si ta krijoni vetë deodorantin tuaj në kushte shtëpie

Kohët e fundit, besojmë keni dëgjuar për rrezikshmërinë e prezencës së aluminit në deodorante duke qenë se ky element është i rrezikshëm për lëkurën dhe shëndetin. Mjekë të ndryshëm kanë shprehur shqetësimin e tyre në lidhje më këtë faktor duke e menduar si shkaktar për shumë sëmundje, megjithëse duhet të themi se nuk ka prova shkencore […]

5 arsye pse duhet të blini mobilje të përdorura për shtëpinë, biznesin tuaj!

Pasi të lexoni arsyet e mëposhtme, do ta konsideroni me patjetër blerjen e mobilerive dhe orendive të përdorura për shtëpinë tuaj të re, shtëpinë në plazh apo biznesin e sapohapur. #1 – Kosto të ulëta Ju mund të konsideroni blerjen e mobilerive të përdorura për arsye të ndryshme, por kostoja është zakonisht një nga aspektet […]

Si ta bëni shtëpinë tuaj të vogël të duket gjigante vetëm me 3 elementë

Një apartament i vogël nuk ka pse të duket domosdoshmërisht i tillë nëse e arredoni siç duhet. Interieri është pika strategjike tek e cila duhet të fokusoheni nëse jetoni në një shtëpi të vogël dhe keni nevojë për pak më shumë hapësirë. Ju duhen fare pak gjëra për ta bërë shtëpinë të duket super e […]

S’paskemi patur faj!

S’paskemi patur faj! S’e dinim ç’i kishte munguar Iryna Federivo është blogerja e ushqimit e cila u bë e famshme në internet pas postimit të kuzhinës së saj, që mahniti gjithë ndjekësit. Çdo gjë e rregulluar në detaje, çdo produkt në vendin e vet, me emra dhe shënime përkatëse. Ndoshta pak rregull në kuzhinë nuk […]

​Ngjyrat më të mira për dhomën e ndenjës

Çdo dhomë në shtëpi ka një kuptim dhe lidhje të ndryshme bazuar në përdorimin e saj të përditshëm. Dhoma e ndenjes shërben si një vend për t’u lidhur me anëtarët e familjes dhe miqtë. Sipas Feng Shui, kjo dhomë është një vend grumbullimi, kështu që ajo që na rrethon është e rëndësishme. Ngjyra dhe Feng […]

Tymi i duhanit ka këtë ndikim tek bimët e shtëpisë

Tymi i cigares është i dëmshëm jo vetëm për ata që e thithin atë, por dhe për të tjerët përreth. Ashtu si për njerëzit, ky tym ndikon negativisht dhe në gjallesat e tjera që bashkëjetojnënë një mjedis, si për shembull, bimët e shtëpisë. Kur pini cigare, krijohet një re tymi që përmban deri në 4,000 […]

​Një trik i lirë për t’i dhënë shtëpisë aromë të mrekullueshme

Aroma është gjëja e parë që njerëzit vënë re kur hyjnë në shtëpi dhe është e sigurt që të gjithë preferojmë të qëndrojmë në një dhomë aromatike. Sot në treg ka një shumëllojshmëri freskuesish me spërkatje, shpërndarës, shkopinj temjan dhe qirinj, të cilët mund t’ju ndihmojnë t’i jepni erë të këndshme shtëpisë tuaj, por nëse […]

Feng shui për shkallët – këtë gabim assesi nuk duhet të bëni, ndikon keq në energji!

Shkallët konsiderohen si vendi nëpër të cilin rrjedh energjia Feng shui këshillon që kurrë nuk duhet të vendosni objekte mbi shkallë, si dhe drejtpërdrejt para dhe poshtë tyre. Çdo objekt në shkallë mund të bllokojë rrjedhën e energjisë pozitive dhe të rrezikojë krijimin e vibracioneve pozitive nëpër shtëpi. Gjithashtu, madhësia e shkallareve është e rëndësishme, […]

Me këto truke të vogla shtëpia juaj do të duket si një hotel luksoz

Nëse doni që shtëpia juaj të duket luksoze, nuk keni nevojë për të shpenzuar shumë para.  Më poshtë ju tregojmë disa truke stilimi që do ta bëjnë menjëherë shtëpinë tuaj të duket më e shtrenjtë. Hapini mbulesat mbi krevat si në hotel. Jepini dhomës së gjumit tuaj një stil hoteli duke e “veshur” krevatin tuaj […]

Tërhiqni energjinë pozitive brenda shtëpisë suaj me këto tre hapa të thjeshtë

Për tu ndjerë sa më komod në shtëpinë tuaj, është e nevojshme ta mbushni atë me pozitivitet. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është përmes rimobilimit, por nëse nuk doni të bëni kompromise me dekorin, ju tregojmë tre gjëra që do t’ju ndihmojnë ta tërhiqni energjinë pozitive. Bimët brenda ambientit e bëjnë ajrin […]

Katër gjërat që nuk duhet t’i pastroni me uthull të bardhë

Shumë njerëz kanë përdorur uthull të bardhë, një produkt natyral pastrimi, për detyra të ndryshme pastrimi nëpër shtëpi, por ekspertët paralajmërojnë se mund të dëmtojë disa sende shtëpiake. Ekspertët e pastrimit nga Who paralajmërojnë se megjithëse mund të jetë një produkt i shkëlqyer pastrimi, natyra e tij acidike mund të dëmtojë disa materiale. Ata kanë […]

E keni ditur? Ja pse duhet të vendosni një hudhër në tualet gjatë natës

Ndoshta nuk keni dëgjuar më parë, por nëse bëni një gjë të tillë efektet do të jenë të menjëhershme. Do të bëni shumë mirë nëse vendosni një thelb hudhër në banjë, gjatë natës. Duke e çuditshme por hudhra përmban një substancë që quhet allicin, e cila i jep asaj aromën e fortë. Gjithçka duhet të […]

Konsiderohet si një nga materialet më delikate, e dini si duhen larë rrobat e mëndafshit?

Arti i endjes së mëndafshit e ka zanafillën në vitet 2600 përpara Krishtit në Kinën e largët. Që në atë kohë, pëlhura e mëndafshit konsiderohej si materiali më delikat dhe elegant që mund të vishte një femër. Për të ruajtur të paprekur bukurinë dhe butësinë e mëndafshit duhet të dini sit ë kujdeseni për të. […]

Gjërat që duhet t’i hidhni menjëherë, sepse thjesht mbledhin pluhur në shtëpinë tuaj

Është koha për të përgjithshmen dhe pa marrë parasysh burimin e rrëmujës, kjo listë do t’ju ndihmojë të eliminoni gjërat që nuk ju nevojiten, në mënyrë që të mund të lini vend për gjërat që përdorni në të vërtetë. Peshqirët e vjetër të banjës Shumica prej nesh pëlqejnë të kenë në dorë një peshqir të […]

Punët e kopshtarisë që mund t’i bëni gjatë muajit shkurt

Ekspertët e kopshtarisë në GardeningExpress.co.uk kanë ndarë punët e tyre kryesore të kopshtarisë për t’i kryer përpara fillimit të pranverës. Nga përgatitja e dheut deri te fërkimi i farave, ka “shumë” që kopshtarët të bëjnë në muajin e ardhshëm. Ushqim për zogjtë Zogjtë shpesh luftojnë më shumë në këtë kohë të vitit pasi ka më […]

Na duhet vetëm kjo në mëngjes: Qe se si të shkrini borën dhe akullin nga xhami i përparmë në vetëm një minutë

Me siguri ju ka ndodhur shumë herë që t’ju “bien” duart teksa e keni gërryer atë akull dhe e keni aktivizuar automjetin Për të mos humbur më kohë, ne kemi gjetur një video udhëzim fantastik për ju, i cili ju tregon se si të shkrini akullin në vetëm pesë sekonda, transmeton Telegrafi. Gjithçka që ju […]

Nuk dihet se cili është më i bukur: Trendët kryesorë për dizajnin e brendshëm

Kështu dëshironi të dekoroni shtëpinë tuaj Qe çfarë mësuam nga ekspertët kryesorë në fushën e dizajnit të enterierit… Trendët më të fundit në zgjedhjen e stilistëve të enterierit do t’ju bëjnë të mendoni seriozisht për rirregullimin e shtëpisë. Nëse ju pëlqen të jeni në hap me kohën dhe të dekoroni shtëpinë sipas modës më të […]

Mos i hidhni lëvoret e portokallit: Qe për çfarë mund t’i përdorni

Aroma e freskët dhe vajrat esenciale të portokallit e bëjnë lëvoren e saj një pastrues natyral dhe freskues të shkëlqyer të ajrit Ju mund ta përdorni lëvoren e portokallit për një sërë gjërash në shtëpi. Rifreskojeni frigoriferin Hidhni kripë në lëkurën e portokallit dhe më pas vendoseni në frigorifer. Kripa do të thithë erën dhe […]

Mënyra e duhur për largimin e etiketave të çmimit pa mbetje ngjitëse

Ne të gjithë e kemi përjetuar zhgënjimin e përpjekjes për të tërhequr një etiketë çmimi dhe që kemi mbetur pjesë ngjitëse në artikull. Ndonjëherë, ne përpiqemi aq shumë për të hequr çdo copë letre, saqë përfundojmë duke shkatërruar edhe thonjtë tanë. Një grua e quajtur Sarah Lindner posoti një hile në TikTok, teksa tha se […]

Si të shkrini dhe pastroni frigoriferin vetëm për gjysmë ore

Në radhë të parë, sepse duhet të prisni që të shkrihet i gjithë akulli dhe vetëm atëherë të merrni leckën në duar. Dhe duhet kohë që akulli të shkrihet. Fakti është se shumë modele të reja kanë rregullatorë që parandalojnë grumbullimin e akullit të tepërt, por nëse keni frigoriferë më të vjetër dhe nuk keni […]

Mos shpenzoni para; Me këto 2 mënyra mund t’i pastroni bizhuteritë në shtëpi

Gjithmonë ka mënyra alternative për t’i bërë gjërat vetë në shtëpi me mjetet rrethanore që kemi. Ka 2 mënyra për të pastruar bizhuteritë pa shkuar tek një person profesionist: 1-Një mënyrë e thjeshtë e larjes së tyre është me sodë buke. Në një enë me pak ujë të ngrohtë hidhni një lugë sodë buke dhe […]

‘The One’, njihuni me shtëpinë më të shtrenjtë në SHBA

Një rezidencë prej 105,000 metrash katrorë në Los Anxhelos kryseon listën e shtëpive më të shtrenjta në SHBA, dhe do të dal në treg me një çmim prej 295 milionë dollarësh. Nëse shitet me atë shumë, prona në kodër, e quajtur “The One”, do të jetë shtëpia më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë në SHBA, […]

Mjafton të vendosni fije shkrepëse të zakonshme në një vazo lulesh

Lulet po vyshken kot dhe ti nuk ke shpjegim specifik për këtë Bimët e dhomës jo vetëm që japin rehati dhe ngrohtësi në shtëpinë tuaj, por gjithashtu rrisin përqendrimin e oksigjenit në dhomë. Për fat të keq, ndodh që lulja fillon të thahet për arsye të pashpjegueshme. Në këtë mund të kontribuojnë dëmtuesit e vegjël, […]

Si ta dekoroni një apartament të vogël për Krishtlindje, përdorni këto truke të thjeshta

Duke qenë se kemi hyrë në muajin e fundit të vitit dhe atmosfera ka filluar të ndihet kudo, ndiq disa këshilla mbi dekorin e festave të fundvitit. Me ca lëvizje të thjeshta, mund ta bësh dekorin festiv të fundvitit vërtet magjik. E gjithë koha e përgatitjes së zbukurimeve në shtëpi është një kohë e pazëvendësueshme, […]

Si i zbukuruan shtëpitë për festa VIP-at?

Është koha më e mrekullueshme e vitit. “All I Want for Christmas is You” e Mariah Carey dëgjohet kudo, qyteti është i mbushur me drita dhe ka gjithandej pemë të zbukuruara. Edhe në shtëpitë tona, të gjithë mundohemi të krijojmë atmosferën e ngrohtë të festave dhe njësoj kanë bërë dhe VIP-at. Si i kanë dekoruar […]

Për ju që pëlqeni bredhat natyralë, e dini si mund të kujdeseni që të zgjasin sa më shumë

Nëse pëlqeni bredhat natyralë për periudhën e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, më poshtë keni disa këshilla nga ekspertët në mënyrë që bredhi juaj të zgjasë shumë kohë  i bukur dhe i freskët. Pritini trungun Shumica e vendeve do t’i japin trungut një prerje të re kur ta blini, por nëse nuk e bëjnë, eskpertët […]

Lulja e Krishtlindjes, në këto 5 mënyra mund ta mbani gjithë vitin në shtëpi

Ylli i Krishtlindjeve është një nga lulet simbol të kësaj feste. E bukur, e kuqe e ndezur, ajo kërkon shumë pak gjëra për të qenë plot jetë dhe e shëndetshme jo vetëm ditët e festave, por edhe më pas. Nëse do të kujdeseni siç duhet, kjo lule do të bëjë ciklin e plotë dhe do […]

Larg tradicionales, ide origjinale për t’i kaluar ndryshe festat e fundvitit

Ka disa ditë që mendojmë se ka ardhur koha e duhur për të filluar zbukurimet e fundvitit. Dritat, globat zbukurues, pema e aksesorë të tjerë festivë pothuaj kanë zaptuar shtëpitë tona. Por a mendoni se mund të ketë ardhur koha që të gjitha këto zbukurime t’i bëjmë më të thjeshta e jo aq të tepruara? […]

Pse duhet ta keni në shtëpi lulen e Krishtlindjeve, 10 fakte që ju bindin

Ju duhet ta keni një të tillë në shtëpi, apo jo? Koha më e bukur e vitit është edhe koha e saj. Kush më mirë se ajo lajmëron Krishtlindjet? E njohur si Poinsettias, lulja simbol e Krishtlindjeve është pjesë e familjes bimore e njohur si Euphorbia pulcherrima. Në Nahuatl (Meksikë, aty ku ka origjinën), dhe […]

5 gjëra që duhet t’i bëni tani për të qenë të përgatitur për festa

Tashmë numërimi mbrapsht ka filluar; deri në Krishtlindje kanë mbetur edhe pak ditë! Dhe ndërsa fillimi i dhjetorit mund t’ju duket pak herët për këto gjëra, planifikimi më përpara në kohë është çelësi për të menaxhuar (dhe për t’i kaluar) festat pa stres. Nëse jeni tip që i planifikoni gjërat, më poshtë do të lexoni […]

Per te gjithe ata qe nuk i njohin/Traditat më interesante të Krishtlindjeve në botë

Kemi hyrë zyrtarisht në muajin e festave. Në muajin ku çdo gjë shkëlqen dhe na bën të ëndërrojmë. Krishtlindjet janë edhe qershia mbi tortë e këtij muaji. Atmosfera e zjarrit bubulak, trokitjes së gotave apo hapja e dhuratave nuk është e njëjtë për të gjithë. Zbuloni disa nga traditat më të çuditshme të festimit të […]

Arsyet pse duhet të mbani aloe vera në shtëpi

Aloe Vera është e njohur nga egjiptianët si bima e pavdekësisë. Ajo ka një seri cilësish shëruese dhe disa prej të cilave mund të jeni të vetëdijshëm. Aloe vera përmban më shumë se 200 përbërës biologjikisht aktivë, që përfshijnë polisakaridet, vitaminat, enzimat, aminoacidet, dhe minerale që nxisin përthithjen e ushqyesve. Nëse nuk e keni ende […]

Ta bësh vetë apo t’i drejtohesh një profesionisti? Këto 7 gjëra shpesh i bëni gabim

Secili prej nesh ka qenë ndoshta në një situatë ku jemi përpjekur kaq shumë për të bërë diçka, por në fund, thjesht humbëm kohë dhe mund. Pra cilat gjëra janë me të vërtetë të përshtatshme për t’i bërë vetë dhe cilat duhet t’ia besojmë më mirë profesionistëve? 1. Lyerja e flokëve Bëjeni vetë: Mund t’i […]

Çfarë ndodh nëse flini me një thelb hudhër nën jastëk?

Përbërësit që gjenden te hudhra ju bëjnë të relaksoheni dhe do t’ju ndihmojë të bini më shpejt në gjumë, të rimerrni energjinë tuaj për ditën tjetër. Mësoni pse do të flini më mirë me një hudhër nën jastëk. Vetitë e hudhrës Hudhra është një ushqim vërtet i lashtë dhe është përdorur si ushqim në çdo […]

Nuk mund të paketoni dhurata? Me këto hile kjo do të ndryshojë lehtë!

Është gjithmonë bukur të japësh dhurata, por ajo që shqetëson shumicën e njerëzve është paketimi Në këtë tekst, do të shihni tri mënyra të thjeshta për ta paketuar një dhuratë, në mënyrë që të kënaqni personin tuaj të dashur herën tjetër. Paketimi diagonal Nëse nuk keni mjaft letër dekorative, pavarësisht nëse e vendosni dhuratën në […]

Një mënyrë tjetër e thjeshtë për ta pastruar furrën: Të gjithë e keni këtë në shtëpi, por nuk e keni përdorur kurrë

Zbuloni pse duhet ta bëni më shpesh tani e tutje Nëse furra e shporetit tuaj është e ndotur, do t’ju duhet ta pastroni atë në një moment. Nëse nuk e keni pastruar për një kohë të gjatë, atëherë ai proces kërkon shumë kohë, sepse duhet të hiqni të gjitha njollat e forta. Kur gatuani bukë […]

Si të pastroni lehtësisht tapetin në kushte shtëpie

Të kuptosh se si të pastrosh thellë një tepih mund të të duket një detyrë shqetësuese, veçanërisht nëse dëshiron ta bësh atë pa një makinë. Marrja me qira e atyre pastruesve të dobët të avullit mund të kushtojë me kalimin e kohës – dhe thirrja e profesionistëve për të kryer punën do të kushtojë edhe […]

Koutney Kardashian dhe Kylie Jenner nisin përgatitjet për festën e ‘Hallowen’

Pasi muaj Tetor ka trokitur, pothuajse të gjithë personazhet  e famshëm kanë fillluar me përgatitjet për zbukurimin e shtëpive të tyre lidhur me festën e ‘Hallowenit’. Motrat Kardashian janë të parat që kanë ndarë koleksionin prej dhjetë fotografish lidhur me dekorin e brendshëm të shtëpisë. Përveç skeleteve dhe kungujve të formuar në koka skeleti, ata […]

Disa bimë mund të rriten dhe në ballkonin e shtëpisë; Ja cilat janë ato

Lavanda  Lavanda është një bimë shumë popullore, për shkak dhe të aromës shumë të fortë që e karakterizon. Lulja e bukur ngjyrë vjollcë është shumë atraktive edhe për fluturat e bletët. Madje dhe kopshtarët bien dakord se nuk mund të kesh kurrë mjaftueshëm lavandra në kopësht. Lavanda ndihmon në qetësimin e dhembjeve dhe në krijimin […]

Nuk duhet t’i neglizhoni! Mos mbani ujë në këto 5 vende në shtëpi, kjo sjell fatkeqësi

Është mirë të kesh ujë në një tenxhere ose diçka që e simbolizon atë në shtëpi, siç është fotografia e një liqeni. Mungesa e energjisë së saj shfaqet si mungesë parash, probleme me punën dhe vështirësi të tjera në jetë. Nëse energjia e saj është shumë intensive, atëherë njerëzit bëhen të pavendosur, gjë që përsëri […]

Një truk i thjeshtë si të pastroni enët nga ushqimi i djegur

Për amviset, pastrimi dhe larja e enëve të kuzhinës është një sfidë, sidomos kur ushqimi është ngjitur në fund. Për ta bërë më të lehtë këtë proces, duhet të dini një truk të thjeshtë. Ajo që shpeshherë bëni është ta fërkoni tenxheren me një send të mprehtë, por në të vërtetë thjesht shkatërroni enën. Gjithçka […]

Për miliarderët kjo super shtëpi kushton shumë pak/ Por askush nuk guxon ta blejë, zbuloni arsyen (FOTO)

Një rezidencë e braktisur që dikur përdorej si azil pas Luftës së Dytë Botërore tani është në treg për 1.5 milion £ pas një rënie çmimi prej 1 milion £. Kjo shtëpi gjigante që ndodhet në Ruthin, Uellsin e Veriut, është e rrethuar nga 23 hektarë tokë dhe përmban një shkallë lisi të gdhendur, arkitekturë […]

Përdorimet e panjohura të pirunit

Ne përdorim pirunin çdo ditë për të ngrënë pa menduar kurrë se për çfarë tjetër mund të përdoret. E megjithatë, siç do ta shihni në videon më poshtë, me anë të pirunit mund të rregullojmë shumë gjëra. Jo vetëm kur duam të shtrydhim një limon në ushqim  ose sallatë , por na ndihmon  dhe të riparojmë një zinxhir, të bëjmë modele origjinale në ëmbëlsira, të […]

Dekor/Si të zgjidhni lulet dhe bimët për çdo ambient

Një nga proceset më të preferuara të dekorimit të shtëpisë, janë detajet. Janë pikërisht prekjet e vogla të cilat shpesh bëjnë diferencën e mund t’ju bëjnë të ndiheni sikur po jetoni në një shtëpi të re. Ky proces mjaft interesant ka hiletë e veta të vogla të cilat e bëjnë të gjithin shumë më të […]

Kur pandemia u jep jetë pasioneve të fshehta

Quhet Kristina Kongo është 29 vjeç dhe ka kryer studimet për Financë-bankë, si edhe master shkencor në fushën e Menaxhim-biznesit. Prej tre vitesh është larguar nga Shqipëria, si fillim për në Holandë, e prej shkurtit të vitit 2020 jeton në Zyrih. Aktualisht, punon prej 10 vitesh në fushën e farmaceutikës në departamentin e logjistikës.  Që […]

Ky është funksioni i vërtetë i vrimës në lavaman, nuk është aty vetëm për dizajn

Çdo lavaman i shtëpisë thuajse e ka një vrimë qoftë nën pjesën ku rrjedh uji, qoftë anash saj. Mirëpo duhet ta pranon që ka pak njerëz që e kanë ditur funksionin real të saj. Arsyeja që kjo vrimë ndodhet në lavaman, ka shumë qëllime. Lavamani i tejmbushur Qëllimi kryesor i vrimave anësore është të siguroheni […]

Nuk ka nevojë t’i çoni tek argjendari

Edhe bizhuteritë e arit, nuk i shpëtojnë procesit të oksidimit. Shpesh na duhet t’i çojmë tek argjendari për lucidim, por me këtë truk nuk do të jetë nevoja. Gjithçka që ju duhet është një gotë birrë. Vendosini bizhutë në një enë me birrë dhe lërini për të paktën 10 minuta. Më pas nxirrini dhe pastrojini […]

Përmbajnë baktere dhe mbetje fekale

Zonat  ku ruhet ose përgatitet ushqimi, kanë më shumë baktere dhe ndotje fekale sesa vendet e tjera në shtëpinë tuaj. Kjo mund të duket e çuditshme, por merrni parasysh se shkencëtarët zbuluan se më shumë se 75% e sfungjerëve dhe pecetave të enëve mund të përmbajnë gjurmë të agjentëve infektivë si Salmonella, ose E. coli. […]

Çfarë duhet të bëni që lulet të mos thahen kur ju ikni me pushime

Ka qenë një periudhë e ngarkuar për të gjithë dhe shumë prej jush mezi presin të largohen nga shtëpia drejt detit, malit, fshatit etj. Por kudo që të shkoni, mendimi i shtëpisë bosh që lini mbrapa nuk largohet për asnjë moment nga mendja. Po ashtu edhe gjërat që keni në të. Vazot me lule duhen […]

FOTOT/Interieri i rezidencës mahnitëse të Gianni Versace-s

Shtëpia e dikurshme e stilistit të ndjerë, Gianni Versace, ka filluar të tërheqë një numër të konsiderueshëm vizitorësh, të cilët në shumicën e rasteve, mendojnë se është një muze, apo shtëpi private, por në fakt tashmë është një hotel. Një hotel, ku mysafirët mund të flenë në dhomën e gjumit të Gianni Versace-s, ose të […]

7 mënyra të thjeshta për të rifreskuar shtëpinë gjatë pranverës!

Shtëpia e secilit prej nesh meriton të rifreskohet herë pas here dhe a ka periudhë më perfekte se ndërrimi i stinëve për ta bërë këtë? Aq më tepër, kur stina që vjen është pranvera. Të gjithë përfitojmë nga ky rifreskim. Është energjizues dhe i bën mirë shtëpisë dhe njerëzve që banojnë në të. Ja 7 […]

Si ta bëni shtëpinë tuaj të vogël të duket gjigante vetëm me 3 elementë

Një apartament i vogël nuk ka pse të duket domosdoshmërisht i tillë nëse e arredoni siç duhet. Interieri është pika strategjike tek e cila duhet të fokusoheni nëse jetoni në një shtëpi të vogël dhe keni nevojë për pak më shumë hapësirë. Ju duhen fare pak gjëra për ta bërë shtëpinë të duket super e […]

Ca hile për të mos e ndjerë vapën në shtëpi gjatë verës

Ditët e nxehta thuajse janë këtu dhe ajo ndjesia e padurueshme e vapës është problem më vete. Sidomos paraditet brenda shtëpisë. Nuk ka kondicioner në botë që mund të të shpëtojë, por nëse e bashkoni me hilet më poshtë, shtëpia do të bëhet vendi më i freskët për të kaluar edhe këtë verë. Rrethohuni nga […]

Arredimi i një dhome gjumi: 7 gabime të zakonshme që duhet t’i evitoni!

Dhoma e gjumit është hapësira më personale e një anëtari të familjes apo e një çifti, prandaj të gjithë mund ta arredojnë atë si të duan. Sidoqoftë, ka disa rregulla të arta apo rekomandime gjatë çdo arredimi dhe shpesh, njerëzit nuk i zbatojnë këto rregulla, ndoshta dhe pa e kuptuar. Më poshtë gjeni disa prej […]

5 arsye pse duhet të blini mobilje të përdorura

Pasi të lexoni arsyet e mëposhtme, do ta konsideroni me patjetër blerjen e mobilerive dhe orendive të përdorura për shtëpinë tuaj të re, shtëpinë në plazh apo biznesin e sapohapur. #1 – Kosto të ulëta Ju mund të konsideroni blerjen e mobilerive të përdorura për arsye të ndryshme, por kostoja është zakonisht një nga aspektet […]

Çrrënjoseni sjelljen e padëshiruar! Si të mësoni qenin që të mos kërcejë mbi njerëz?

Lexoni se si të çrrënjosni këtë shprehi të qenit tuaj… Kur këlyshi arrin në shtëpinë tuaj do të duhej menjëherë të filloni me dresurën dhe me pengimin e qenit që të mos kërcejë mbi njerëz. Prandaj është me rëndësi që në fillim t’ua tërhiqni vërejtjen njerëzve (në shtëpi, mysafirëve, kalimtarëve, që këlyshin të mos e […]

Kështu pastrohen mobiliet prej lëkure të bardhë

Produktet e lëkurës së bardhë janë veçanërisht të ndjeshme ndaj njollave dhe zverdhjes të ngjyrës Me produktet e lëkurës së bardhë duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm për t’i parandaluar zverdhjet. Sa shpesh duhet t’i pastroni mobilet prej lëkure të bardhë? Do të duhej t’i pastronit rregullisht për t’i mbajtur pa njolla dhe për të […]

Nëse doni që pianura e sobës të shkëlqejë xixë, provoni këtë përzierje

Me kalimin e viteve, pajisjet elektroshtëpiake kanë ndryshuar shumë dhe janë bërë gjithmonë e më të sofistikuara. Nëse deri para 10 a 15 vitesh kishit në shtëpi soba të mëdha me vatra gazi e korenti që shpeshherë i ngjanin një rrjete merimange pasi mblidhnin shumë thërrime ushqimi apo shenja vaji, sot vendin e tyre e […]

Nëse po mendoni të arredoni shtëpinë, hidhini një sy kësaj që sapo ka blerë Rihanna

Rihanna së fundi ka bërë një super investim në një shtëpi 10-milionëdollarëshe në Beverly Hills. Vetëm tre muaj më parë, ajo bleu një shtëpi pranë saj, me vlerë 13.8 milionë dollarë. E shtrirë në një sipërfaqe prej gjysmë hektari, ajo ka katër dhoma gjumi, disa ambiente ndenjeje, një super kuzhinë dhe sallë ngrënieje. Nëse po […]

Gruaja australiane ka gjetur sekretin perfekt për t’i bërë divanët si të rinj

Pjesa më e madhe e grave e kanë shumë problem pastrimin e divanëve, sidomos nëse janë ngjyrë e çelur. Natyrisht ka shumë shërbime profesionale që ofrojnë pastrimin e mobiljeve, por janë të kushtueshme. Një grua australiane ka përdorur tabletat për pastrimin e dhëmbëve për t’i bërë divanet dritë. Ajo ka blerë një kuti me tableta […]

Me firmën e Maria Sharapovës: Tenistja e famshme prezantoi në botë linjën e saj të parë të mobilieve

Rusja Maria Sharapova, dikur tenistja më e mirë në botë (fituese e pesë turneve Grand Slam), këto ditë ka prezantuar linjën e saj të parë të mobilieve dhe detajeve për shtëpi Në bashkëpunim me markën e njohur të mobilieve Rove Concepts, Sharapova ka krijuar pjesë të frymëzuara nga arkitektura japoneze dhe estetika minimaliste dhe do […]

Këto janë bimët që mund të mbijetojnë me ose pa ju

Përveç dhënies së shtëpive tona një pamje më artistike, të kesh bimë në shtëpitë tona gjithashtu ka përfitime si ulja e stresit dhe rritja e produktivitetit tonë. Ndërsa duam të kujdesemi për bimët brenda shtëpisë sonë, mund ta gjejmë veten duke e lënë mënjanë idenë sepse mendojmë se bimët kërkojnë shumë punë shtesë. Bright Side […]

Pesë ide si ta përdorni mobilien e vjetër

Mobilien e vjetër mos e hidhni, sepse ekzistojnë mënyra të shumta për ta “ricikluar”! Ne po ju japim pesë ide se si mobilies, të cilën më nuk e përdorni, t’i jepni dukje të re dhe përdorim të ri në shtëpi. 1. Valixhja si tavolinë e vogël ndihmëse Mjafton të gjeni një valixhe të vjetër të […]

Shtëpi e ngushtë dhe shumë e pazakontë: A do të dëshironit të jetonit këtu?

Sa njerëz, aq edhe temperamente. Sa shtëpi të ndryshme ka, ndërsa ky është tregimi i një shtëpie që është bërë hit i vërtetë Në shtetin Ilinois të SHBA-së ekziston një “shtëpi e ngushtë”, e cila është shitur për 260.000 dollarësh Në rrjetet shoqërore është bërë shumë e popullarizuar. E njohur si “Shtëpia pite”, ajo ka […]

Tani është pikërisht koha e duhur të përgatitni kopshtin e mrekullueshëm pranveror!

Pas disa muajve do të keni një kopsht për të cilin të gjithë komshinjtë do t’jua kenë zili. Dielli i cili na ka ngrohur gjatë disa ditëve të kaluara na ka ndihmuar që me të madhe të fillojmë të mendojmë për lulet dhe rregullimin e ballkonit dhe kopshtit. Për të pasur kopsht shumëngjyrësh kur të […]

Ide e shkëlqyeshme për hapësira të vogla

Kanadezja Isabelle ka treguar se banesa e saj në të cilin jeton ka një mur të lëvizshëm me të cilin ajo mund të zmadhojë dhomën e saj të ndenjes ose dhomën e gjumit dhe, përveç kësaj, ajo mund të rrotullojë televizorin dhe ta shikojë atë ku të dojë ”Ky mur lëvizet ashtu që mund ta […]

Lotët e bebes: bimë të cilën çdo femër e dëshiron në shtëpinë e saj!

Kjo bimë kacavjerrëse popullore me emrin latin Pilea Depressa quhet ndryshe Lotët e Foshnjës ose Charlie kacavjerrëse e shndritshme. Kjo bimë ka nevojë për dritë të drejtpërdrejtë të diellit, por mund të zhvillohet edhe në hije të pjesshme. Nëse është në dritë të drejtpërdrejtë, patjetër duhet ta ujisni së paku tri herë në javë, por […]

Si t’i mirëmbani tiganët dhe enët që nuk e ngjisin ushqimin

Të gjithë ata që përgatisin ushqim e dinë që në koleksionin e enëve të kuzhinës kanë nevojë për një tavë apo tigan të mirë në të cilën nuk do të ngjitet asgjë. Ato janë të shkëlqyera për të gjithë, por funksionojnë vetëm nëse veshja është në gjendje të mirë. Sapo veshja të gërvishtet, ushqimi do […]

Gabimi që ndoshta po bëni gjithmonë me rrobat e errëta

Natyrisht, të gjithë e dinë që rrobat me ngjyra apo me printe nuk lahen me ato të bardha, sepse këto të fundit kërkojnë gjithmonë larje të specifikuar dhe të kujdesshme, por e dini që edhe rrobat me ngjyrë të errët si e zeza, bluja apo ngjyra të tjera të errëta, kërkojnë po ashtu larje të […]

Çdo natë, një gjysmë limoni pranë shtratit bën mrekulli.

Ju e dini që limoni është mjaft i dobishëm për ne, për shkak të nivelit të lartë të vitaminës C. Ne e shtojmë këtë frut në çaj, e përdorim atë në gatime dhe sidomos kur jemi me grip. Megjithatë, këto nuk janë të gjitha vetitë e pabesueshme të limonave. Disa përfitime të tjera të limonit […]

Blenë autobusin e vjetër dhe e kthyen në shtëpi “përrallore”,

Charlie Macvicar dhe Luke Walker, dy të dashuruar, vendosën që të martoheshin, por ishin tepër të shqetësuar për situatën financiare ku ndodheshin dhe shpenzimet e mëdha. Teksa mendoheshin për të blerë një shtëpi, atyre i lindi një ide gjeniale: të gjenin një shtëpi që edhe të udhëtonin sistematikisht. Kështu që vendosën të blinin një autobus […]

6 përdorime ndryshe të qumështit

Siç dihet, përdorimet e qumështit shkojnë përtej kuzhinës. Nga trajtimi i sëmundjeve të ndryshme, flokëve trupit deri tek punët e përditshme siç janë pastrimi i mobiljeve dhe këpucëve prej lëkure, zëvendësimi i produkteve specifike të shtrenjta me qumështin do t’ju nderojë. Ju shpëton nga djegia e syve Shpëlani sytë me qumësht nëse keni djegie për […]

Këto nëntë gjëra në dhomë sjellin lumturi dhe sukses!

Feng Shui është një art kinez i të jetuarit dhe rregullimit të hapësirës që është më shumë se 6,000 vjet i vjetër, sipas të cilit ne mund të sjellim një forcë jetësore pozitive në jetën tonë nëse rregullojmë shtëpinë tonë siç duhet. Rregullat e Feng Shui thonë se një nga dhomat më të rëndësishme në […]

Si t’i kultivoni në mënyrën e duhur lulet gjatë dimrit

Gjatë motit të ftohtë lulet të cilat i mbani në shtëpi kanë nevojë për kujdes të mirë, në mënyrë që t’u ndihmoni të mbijetojnë në ajër të thatë dhe në mungesë drite. Ndriçimi Dimrit duhet të keni kujdes për nevojat e luleve për dritë natyrale sepse drita natyrale në ambient të mbyllur më së shumti […]

Ngrirja e xhamave të veturës nga brenda: Përse ndodh kështu dhe si ta zgjidhim këtë problem

Me arritjen e ngricave vjen edhe deri te ngrirja e xhamave të veturave. Mirëpo, ndonjëherë xhamat ngrihen edhe nga brenda, prandaj kjo nuk duhet t’ju befasojë apo t’ju brengosë Më së shpeshti ndodh kështu për shkak që ka lagështi të tepërt brenda veturës. Aq më parë, nëse tepihët janë të lagësht, përkatësisht nëse bie borë […]

Ballkoni plot lule shumëngjyrëshe edhe gjatë dimrit

Ka lule të cilat hapësirave mund t’u japin bukuri edhe në këtë stinë të vitit Atyre luleve as temperaturat më të ulëta nuk mund t’u bëjnë asgjë, ndërsa janë njësoj të bukura si edhe ato të cilat lulëzojnë në periudhën më të ngrohtë. Jasemini dimëror Jasemini lidhet me periudhën pranverore, mirëpo ekziston një lloj i […]

20 ide të thjeshta për ta bërë ballkonin të duket cool

A jeni dhe ju një nga ata persona që e nënvlerësojnë ballkonin? A është për ju ballkoni një hapësirë ku më së shumti vendosni disa sende që zor se përdoren dhe herë pas here ndonjë vazo me lule? A është ballkoni i shtëpisë suaj i mërzitshëm? Nëse po, jeni në artikullin e duhur. Që të […]

Si t’i kultivoni në mënyrën e duhur lulet gjatë dimrit

Gjatë motit të ftohtë lulet të cilat i mbani në shtëpi kanë nevojë për kujdes të mirë, në mënyrë që t’u ndihmoni të mbijetojnë në ajër të thatë dhe në mungesë drite Ndriçimi Dimrit duhet të keni kujdes për nevojat e luleve për dritë natyrale sepse drita natyrale në ambient të mbyllur më së shumti […]

Disa foto nga jeta e njerëzve plot kreativitet

Rregulli i parë i dizajnit të brendshëm është: kreativiteti. Mund të jetë një ngjyrë e guximshme ose një formë dhe madhësi e pazakontë – diçka që befason dhe i bën njerëzit të dashurohen menjëherë me të. Por dizajni i mirë ka të bëjë gjithashtu edhe me funksionalitetin: qoftë një shtrat me shumë detyra apo gjithçka tjetër. Më poshtë […]

Dikur e përdornim ujin e shiut dhe ja pse bënim kaq mirë

Uji i shiut është përdorur prej shumë kohësh, që nga qytetërimet antike, në mungesë të rrjeteve hidrike. Por do të ishte një ide e mirë që ky ritual të vazhdonte nga njerëzit për të bërë disa aktivitete si p.sh larja e makinës që kërkon mesatarisht 150 litra ujë. Pse duhet ta harxoni nga rubineti? Lavatriçja […]

Si të hiqni me metoda natyrale mykun nga muret dhe parvazet e dritareve

Sapo fillon lagështia, shfaqen edhe njollat e mykut në muret e shtëpive, kryesisht pranë parvazeve të dritareve. Myku nëpër mure është një problem që vërehet më së shumti në banesat e vjetra dhe në ato ku nuk ka shkëmbim ajri. Ai shkakton probleme me alergjinë dhe astmën, prandaj duhet eliminuar menjëherë. Kur troket myku në […]

8 trendet e interior dizajnit që do të mbizotërojnë në vitin 2021

Ka shumë gjëra që ne po kërkojmë të lëmë pas nga viti 2020, por mania për interior dizajnin nuk është njëra prej tyre. Për shumicën prej nesh, shtëpia është bërë vendi ynë i punës, si dhe parajsa e pushimit. Prandaj është e kuptueshme që krijimi i hapësirave tona është bërë një përparësi. Tani për tani, […]

Arkitektja Nada Çela prezanton projektin më të fundit

Në stilin bashkëkohor kemi një larmishmëri te stileve. Ky stil huazon cilësi nga modernizmi,minimalizmi, Art Deco dhe stile të tjera globale pa u përqendruar tek ndonjë në veçanti. Megjithëse dizajni kontemporan ,është për nga natyra i paqartë,i ndryshueshëm,ka disa cilësi që ndihmojnë në përcaktimin e tij. “Open Space” është çelësi i shumë dizajnëve bashkëkohore, pra […]

Ornela, 25-vjeçarja që ndërtoi shtëpinë më të famshme të Instagramit për të sjellë në jetë vajzën

Moshatarët e saj nuk kanë për ta besuar, por ja që kjo është historia! Ornela Latifaj ishte 25 vjeç kur ngeli shtatzënë dhe e kishte ndarë mendjen që nuk do kthehej nga materniteti në një shtëpi që nuk ishte e saja. Çfarë bëri? Gjeti një shtëpi të vjetër, në lagjen ku ishte rritur, e bleu […]

Ornela Çaushaj ringjall traditën e bukur të qëndismave dhe çentrove

ORNELA ÇAUSHAJ, NJË ZONJË E BUKUR DHE E FISSHME, NUK E KISHTE MENDUARKURRË QË ME KALIMIN E VITEVE, GJILPËRA DHE PENJTË DO TË BËHESHIN “TERAPISTËT” E SAJ MË TË MIRË. Vitet kanë kaluar, por dashurinë dhe pasionin për këto punime me dorë, ajo jo vetëm që vazhdon ta ushqejë me të njëjtin intensitet, por edhe me më shumë […]

Njihuni me orkidenë më të shëmtuar në botë

Orkideja zakonisht vlerësohen për hirin dhe bukurinë e saj, por një bimë orikdeje e gjetur në Madagaskari, ndoshta nuk do të fitojë asnjë konkurs bukurie. Lulet e saj të vogla, janë ngjyrë kafe me njolla dhe i ngjajnë një qeseje prej letre të mykur (ose ndoshta një kokë pa sy, krimbash, me një gojë që hapet, në […]

Këto janë trendet e zbukurimeve për pemën e Vitit të Ri 2021

Këtë vit, ndryshe nga bredhi klasik me ngjyrë të kuqe, kemi disa risi përsa i përket arredimit të shtëpisë dhe pemës për krishtlindjen dhe vitin e ri. Bredhi është një detaj i festimit të Krishtlindjes dhe pse vendi yne e quan me tepër bredhin e Vitit të Ri. Pak rëndësi ka kjo pasi atmosfera që […]

Disa ide të thjeshta për të personalizuar tryezën tuaj për festat e fundvitit

Festat e fundvitit po afrohen, dhe është koha të fillojmë të mendojmë për dekorimin e shtëpisë, menutë dhe dhuratat. Edhe pse jemi në mes të një pandemie, nuk mund të mos mungojnë zbukimet apo dekoret në shtëpi. Ju tregojmë disa ide të thjeshta dhe të lira për ta bërë tryezën tuaj diçka unike pa kërkuar një […]

Mos i hidhni kurrë në lavaman keto……….

Një qytet në Mississipi pati një bllokim masiv të tubacioneve për shkak të një furre lokale që lante pajisjet me brumë në lavamanët e saj. Në të vërtetë, kushdo duhet të dijë nëse produkte të caktuara duhet apo nuk duhet të hidhen në lavaman. Disa lëndë është e domosdoshme që të hidhen në kosh dhe […]

Si të mbrojme bimët ne dimër

Vraga ngjyrë kafe, kërcej ngjyrë kafe, degë që kalben, rritje e penguar dhe erë e keqe: nëse bima juaj shfaq një nga këto simptoma, ajo mund të vuajë nga kalbja e rrënjëve. Kalbja e rrënjëve shkaktohet nga sëmundjet. Megjithatë, ka aq shumë sëmundje saqë është e vështirë të zbulohet se cili po e dëmton bimën […]

Këto 16 produkte që nuk duhet t’i mbani kurrë në…………..

në frigorifer. I ftohuri e kthen niseshtenë e patates në sheqer dhe kur patatja piqet ose skuqet, këto sheqerna mund të prodhojnë akrlamid kimik që shkakton kancer, sipas Public Health England, një agjenci ekzekutive e Departamentit të Shëndetit dhe Kujdesit Social në Mbretërinë e Bashkuar. Në vend të kësaj, ruajini ato në një vend të […]

Mos i hidhni lëkurat e agrumeve, do ju ndihmojnë ta bëni shtëpinë XIXË

Lëkurat e agrumeve janë të parat që përfundojnë në koshin e plehrave ku hamë një nga këto fruta të mrekullueshme. Megjithatë, këto lëkura mund të përdoren në shumë mënyra disa prej të cilave janë vërtet gjeniale dhe sot do të flasim si të pastrojmë shtëpinë me lëkurat e agrumeve. Për pastrimin e shtëpisë Uthull me […]

Si të dekorojmë shtëpinë për festa

Po afrohet festa e Krishtlindjes dhe pas saj ajo e Vitit të Ri. Këto dy festa automatikisht na imponojnë zbukurimin e shtëpisë me aksesorë që i shkojnë përshtat këtij muaji. Sigurisht që këto festa kërkojnë shumë elegancë në përzgjedhjen e zbukurimeve për ambientin brenda dhe jashtë shtëpisë. Duhet të bëjmë kujdes në përzgjedhjen e pemës, […]

Si të dekorojmë shtëpinë?

Për të arreduar një shtëpi është e rëndësishme mënyra sesi e filloni këtë punë. Ekzistojnë menyra të ndryshme për të mobiluar një shtëpi, por këshillohet që shtëpia nuk duhet parë në përgjithësi e tëra, por duke filluar përshembull me një dhomë teke. Kjo e bën që dhe ambientet të ndryshojnë nga njeri tjetri dhe të […]

Të shpëtojmë nga lagështia në shtëpi me këtë produkt super të lirë

Problemet me lagështirën mund të kthehen në një makth të vërtetë sidomos nëse formohen në zona të ndryshme të shtëpisë. Lagështira nga jashtë futet brenda duke ndikuar të gjithë ambientin brenda shtëpisë dhe shëndetin tuaj. Si fillim gjatë periudhave kur ka diell sigurohuni të hapni dritaret apo dyert që rrezet e diellit të depërtojnë në […]

Si Të Dekoroj Shtëpi Për Halloween? Dekor Halloween Me Duart E Tyre

Mystical natën e Halloween mund të shndërrohet në një parti të madhe. Kjo ide është kryer më të mirë në vend apo jashtë qytetit. Por edhe në qoftë se ju nuk keni një shtëpi në fshat, mos u bëni merak! Apartament City, nëse dëshiron, mund të konvertohet shpejt në një Vampires banimit dhe fantazmat e […]

Dekorimi i tryezës së Halloween. Vendosja e tryezës në shtëpi për festën e Vendosjes së Tavolinës së Halloween për Halloween

Si të dekoroj një shtëpi për Halloween Këtu janë 6 mënyra të thjeshta, por të këndshme, për të dekoruar shtëpinë ose dhomën tuaj në Halloween me duart tuaja. Si të dekoroni dritaren e dritares, si dhe pemën përballë dritares tuaj, si të bëni një fanar nga kunguj dhe ku të vendosni trajton për vogëlushin. Shikoni, […]

Japonia nuk ka ngrohje qëndrore/ Njihuni me pajisjen gjeniale me të cilën i mbijetojnë dimrit

Kur dimri vjen, në Japoni, njerëzit në pothuajse çdo shtëpi marrin ‘kotatsu’ – një hibrid i një tavoline, batanije dhe ngrohëseje. Kjo, pasi çuditërisht, në Japoni nuk ka ngrohje qëndrore. Edhe pse dimri nuk është kurrë veçanërisht i ftohtë, ata arrijnë të shmangin ftohjet dhe sëmundjet e tjera gjatë kohës së dimrit, falë kësaj shpikjeje unike. ‘Kotatsu’ […]

Si të dekorosh një dhomë të vogël?

Keni hapësira të vogla dhe nuk dini nga t’ia filloni kur mendoni per rinovime? Ne ju japim sugjerimet tona… Krijoni një pikë fokusimi Çdo dhomë duhet të ketë një pikë ku të shkon direkt syri. Mund të bëhet dritarja juaj kjo pikë ose krevati. Zgjidhni një krevat me staturë të vogël Nëse zgjidhni një krevat […]

5 gjërat që ju duhen për ta bërë dimrin tuaj të rehatshëm

Jemi në stinën e dimrit, në kohën më të ftohtë, ndaj është momenti për të qëndruar në shtëpitë tuaja duke shijuar atmosferën e festave. Për ta bërë dimrin tuaj sa më të rehatshëm ju sjellim më poshtë 5 gjërat që ju duhen: 1-            Fustanet e gjatë të trashë me golf Duke qenë se ju nuk […]

‘Hyni’ në shtëpinë magjepsëse të Selena Gomez, por më parë kontrolloni rrahjet e zemrës

Pse mos të ëndërrojmë pak edhe ne për një shtëpi si kjo? Kurrë mos thuaj kurrë! Selena Gomez e shet shtëpinë e saj në Los Angeles për plot 2.37 milionë dollarë. Ylli i popit tani është vendosur në një rezidencë 4.9 milionë dollarësh, e cila më parë ishte në pronësi të rokerit të ndjerë, Tom […]

Truku i thjeshtë që duhet ta praktikoni/ Vendosja e një letre të lagur në lavatriçe do iu kursejë shumë kohë dhe nerva

Përmirësoni rezultatin e larjes së rrobave me një truk të vetëm dhe të thjeshtë. Duhet vetëm të vendosni një letër të lagur në lavatriçe përpara se të lani rrobat. Do të habiteni nga rezultatet që do të merrni. Situata me koronavirusin, ky shtet shkon drejt izolimit total, deri më tani janë mbyllur 59 shkolla Pse […]

Dekor/“La Forchetta” dhe markat më të mira botërore për shtëpinë tuaj

Viti që po kalojmë na bëri të kuptojmë sa e rëndësishme është familja, por dhe shtëpia, ambienti më i sigurt dhe i dashur për ne. Sikurse është e rëndësishme shtëpia është dhe fakti që të gjithë pjesëtarët e familjës te kenë hapësirat dhe mjetet e duhura për t’u shprehur, por dhe për të qenë të […]

Dhjetë lulet toksike që nuk duhet t’i keni në shtëpi/ Ja rreziku që vjen prej tyre (foto)

Nëse disa lule janë “bombula oksigjeni” dhe kanë aftësinë të purifikojë ajrin, disa lule të tjera janë toksike për ne ! Kontakti me gjethet e luleve që do të përmendim më poshtë mund të vënë në rrezik shëndetin, por fëmijët e vegjël dhe kafshët janë më të rrezikuarit. Ky lloj zambaku emeton në ajër disa […]

Mushkëri për çdo shtëpi: Tri lule të cilat pastrojnë ajrin nga helmet, patjetër duhet t’i keni në dhomë!

Jo vetëm që janë të mira për përmirësimin e cilësisë së ajrit, por edhe eliminojnë helmet, avujt kimikë, mikrobet nga ajri, sporet e mykut, por krahas kësaj edhe sjellin lagështinë e ajrit në nivel të përshtatshëm. Lulet zakonisht i mbajnë në dhomën e ditës dhe në korridor, mirëpo të gjitha që u thanë më sipër […]

Pasi të mësoni këtë truk, këpucët s’do t’ju vrasin më kurrë

E keni parasysh atë sikletin kur blini këpucë të reja dhe kur i vishni për herë të parë ju shtrëngojnë dhe ju rrinë pak të ngushta? Në shtëpi keni menduar se ju rrinë mirë, por kur keni filluar t’i vishni, gishtat e këmbëve dhe thembrat ju lëndojnë. Po tani? Sigurisht që s’keni pse t’i hidhni […]

Nëse gatuani me gaz, ja disa këshilla për ta kursyer sa më shumë atë

Kuzhina është një ambientet kryesore të shpërdorimit të gazit. Një shpërdorim që e paguajmë me çmim të lartë. Megjithatë, mjaftojnë disa gjeste të thjeshta për ta evituar. Le të shohim cilat janë: -Kur keni një tenxhere në zjarr, gjithmonë vendosini kapakun. Kjo do të kursente gjysmë ne gazit. Kështu rritet temperatura e brendshme e tenxheres […]

Spirea japoneze me gjethe të verdha. Varietetet më të mira Spirea

Spirea i referohet shkurreve zbukuruese që lëshojnë gjethe për dimër. Shumica e specieve janë rezistente ndaj ngricave. Më të zakonshmet në kopshtet tona janë spirea japoneze, hibridja gri dhe Wangutte. Ekzistojnë lloje dhe lloje të tjera të spirea, foto dhe përshkrime të të cilave janë paraqitur gjithashtu në këtë artikull. Vlen të njihet me larminë […]

Dekore për shtëpi që i përshtaten stinës

Shumë njerëz mendojnë se shtëpia e ëndrrave të tyre kushton një pasuri, por kjo nuk është e vërtetë. Gjithkush mund të përpiqet të jetë projektuesi për disa orë dhe të krijojë gjëra të bukura me duart e veta, trasnmeton Klan Kosova. Ne ju sjellim disa imazhe që mbase ju frymëzojnë që të dekoroni shtëpinë kështu […]

Atraksioni i fundit nga Japonia, tualetet transparente

Duket si makthi më i keq i mundshëm, një tualet publik që ofron mundësinë e bekuar të çlirimit, por që çuditërisht është krejt transparent. Ky, në fakt, është dizajni i disa tualeteve publike që janë hapur së fundmi në parqet publike në Tokjo. Tualetet transparente, të krijuara nga arkitekti që ka fituar çmimin Pritzker, Shigeru […]

Si të përdorni pemët dhe perimet për pastrimin e shtëpisë

TikTok nuk është vetëm vend ku adoleshentët vallëzojnë – ju gjithashtu mund të gjeni një mori turqesh të dobishme për pastrim aty. Një video e një gruaje duke pastruar banjën e saj me grejpfrut dhe sheqer u bë virale së fundmi. My favorite part is the smell! Makes ur bathroom smell so good afterwards! #familytime #alwayslearning #lifehack #cleaningtips #cleaninghack ♬ […]

Shtëpitë nga kontejnerët janë moderne dhe të lira, por duken më të bukura se kurrë më parë

Kjo formë “e ndërtimit” të shtëpive është gjithnjë e më e popullarizuar në botë, ndërkaq me kalimin e kohës po bëhet gjithnjë e më cilësore dhe komplekse dhe nuk po humb në komforin e vet të ngrohtësisë Kontejnerët janë shumë mobil dhe mund t’i zhvendosni kudo që dëshironi, të vendosni njërin mbi tjetrin, t’i rirregulloni, […]

Si t’i eliminoni vrimat e cigareve nga mobiliet?

A ju ka ndodhur së paku një herë që pasi të kenë shkuar mysafirët të mbetet gjurmë në kanapenë tuaj të preferuar, madje gjurmë djegie nga cigarja? Apo rastësisht vetë keni djegur diçka me cigare? Me siguri po, mirëpo nuk ka nevojë të brengoseni shumë, sepse edhe për këtë ekziston zgjidhja. Njëra ndër mënyrat është […]

Mbroni veten dhe familjen tuaj: Dezinfektoni menjëherë këta pesë artikuj

Ekspertët kanë paralajmëruar prej ditësh që koronavirusi zgjat në sipërfaqe të caktuara, kështu që është e rëndësishme të dezinfektoni gjëra të caktuara në shtëpinë tuaj rregullisht. Për të larguar virusin nga sipërfaqet e tilla, është e nevojshme të pastrohen objekte të tilla si një dorezë dere, priza e dritës, rubineti, telekomanda… Telefoni celular Mesatarisht, 96 […]

Mendohuni dhe njëherë para se t’i hidhni pulovrat e vjetra; ja ç’mund të bëni me to

E dini që industria e modës është një nga ndotësit më të mëdhenj në planet? Nëse ju pëlqen të ricikloni, bëjeni me veshjet tuaja. Më poshtë do t’ju tregojmë se si t’i ricikloni në mënyrë kreative pulovrat që nuk i vishni më. Mund të bëni çizme të ngrohta, byzylykë për kyçin e dorës, kapuçë për […]

Pashkë të arta, 3 mënyra për të krijuar vezë argjendi dhe floriri

Floriri dhe argjendi janë ngjyrat tipike të festave të fundvitit, Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, të cilat i has që nga dekori i interierit, deri te veshjet. Të përdorura për festën e Pashkës, këto ngjyra metalesh, ku hyn edhe bakri, bien shumë në sy e mund të cilësohen të veçanta dhe të guximshme… Ka shumë […]

Këshilla thelbësore për kujdesin e lules më të brishtë, orkidesë; ja çfarë duhet të bëni që ajo të zgjasë me vite

Orkidea është një lule e brishtë e cila pa kujdesin e duhur mund të vyshket shumë shpejt. Nëse së fundmi keni marrë një dhuratë të tillë, ose thjesht e keni blerë për t’i shtuar ngjyra shtëpisë (sepse orkidetë gjenden në ngjyra të ndryshme) bëni mirë t’i mësoni disa rregulla të thjeshta kujdesi. Orkidea është një […]

Bimët që duhet të mbillni nëpër kopshte ose vazo për të mbajtur larg mushkonjat e mizat

Mushkonjat dhe mizat nuk janë vetëm të bezdisshme, por paraqesin gjithashtu një rrezik të konsiderueshëm shëndetësor. Mushkonjat konsiderohen si familja më e rrezikshme e insekteve në botë dhe transmetojnë sëmundje jashtëzakonisht të dëmshme si malaria, ethe, virusi i Nilit Perëndimor dhe virusi Zika. Për fat të mirë, ka aroma që mund të përdoren për të […]

Ndërtuan shtëpizën nga balta: E gjithë bota ia ka lakmi këtij çifti për këtë parajsë të vogël!

Shtëpia ka ambient dhe klimë të shkëlqyeshme për jetën e njerëzve dhe bimëve dhe vetë ngrohet dhe ftohet Një shtëpizë e vogël në Australi është e veçantë! Anija e tokës (siç e quajnë këtë shtëpisë) është ndërtesë vetëmbajtëse e cila shfrytëzon kombinimin modern të teknologjisë, teknikës super inteligjente e cila shfrytëzon dritën e diellit dhe […]

Me këtë truk lulet e dhomës do të lulëzojnë gjithë vitin!

A ka lulëzuar lulja juaj derisa ka qëndruar në lulishte, ndërsa kur e keni sjellë në shtëpi – jo? Mësojeni shkaktarin Luleshitësit dhe kopshtarët kaherë e dinë një truk të vjetër. Ata lulet i ushqejnë në fazën e daljes së sythave, ndërkaq ai ushqim përbëhet nga pikat e vajit të ricinit dhe uji. Ky kombinim […]

Eliminoni gjurmët e etiketave dhe të ngjitësit me një veprim

Për t’ia lehtësuar vetes dukshëm punën e eliminimit të ngjitësit dhe etiketave nga sipërfaqet e qelqta, ju rekomandojmë të provoni trukun gjenial i cili vetëm për disa ditë ka vërshuar internetin Në të vërtetë, për pastrimin e gjurmëve të ngjitësit nga cilado sipërfaqe e fortë mund ta përdorni një artikull të cilin me siguri e […]

Si ta mbani tualetin gjithmonë të pastër dhe me aromë të freskët?

und të pajtoheni kur themi se nuk ka asgjë më të ndytë sesa pastrimi i tualetit Sidoqoftë, një tualet i pastër dhe i freskët ndihmon ta mbani të gjithë shtëpinë të shëndetshme, dhe për këtë arsye është e rëndësishme që të bëni çmos për ta mbajtur atë të pastër. Lajmi i mirë është se mund […]

Shtëpi në mal; brenda vilës prej druri të aktores së njohur shqiptare!

Për t’u arratisur nga zhurma e zamallahia e kryeqytetit e për të lënë për të paktën fundjavave impenjimet e streset e punës, aktorja e njohur nga Kosova Teuta Krasniqi dhe bashëshorti Adonis Morina e kanë tashmë një zgjidhje; një shtëpi në mal. Brezovica është destinacioni që familja prej katër anëtarësh ka zgjedhur për të ndërtuar […]

Brenda rezidencës 21 milionë dollarëshe të Jennifer Aniston

Që kur vendosi të hapë një llogari në Instagram gati 3 muaj më parë, Jennifer Aniston ka ndarë herë pas herë copëza nga rezidenca e saj 21 milionë dollarëshe në Bel Air. Aktorja 50-vjeçare së fundmi ka zbuluar një pamje nga tualeti i saj për të treguar mëngjesin e të hënës pas ceremonisë së ndarjes […]

Si të rikthejmë shkëlqimin e objekteve të argjendit?

Objektet e argjendit që keni në shtëpi kanë fituar një veshje të shëmtuar të zezë që u ka hequr atyre shkëlqimin? Bëjini të shkëlqejnë sërish si të reja argjendurinat tuaja me këtë truk të thjeshtë: duke përdorur lëngun e patateve të ziera dhe ketchup. Lëngu i patateve të ziera: Amidoni është një mik i mirë […]

Detajet bëjnë diferencën

Për shtrimin e tavolinës në mbrëmjen e ndërrimit të viteve, Living rekomandon thjeshtësi, finesë dhe kombinim me natyrën, për një tavolinë që të hap oreksin pa e pare ende ç’do të serviret në të. Zgjidhni një mbulesë të thjeshtë, jo shumë të ngarkuar, për t’ju dhënë  mundësinë të luani me aksesorët apo pjatat. Më poshtë […]

Vaji që duhet të jetë në çdo shtëpi

Ne kemi folur për vajin e kokosit dhe vajin e trëndafilave, por është koha të fillojmë të flasim për vajin më të domosdoshëm që duhet ta ketë çdo familje. Vaj i Livandos u zbulua 2.500 vjet më parë dhe përdoret tradicionalisht për praktika terapeutike për shkak të përfitimeve të tij ndaj sistemit nervor. “Ky përbërësi […]

Koleksioni i “Versace Home” eshte thjeshte fantazi

Një ditë në Milan Design Week, dhe ne po e quajmë atë: Instalimi i lartë tashmë është vendosur, dhe është në Palazzo Versace në Via Gesù, ku talent të dizajnit të brendshëm të bardhë Sasha Bikoff dhe artist Andy Dixon kanë veshur çdo dhomë në një remix të egër të printimeve, ngjyrave dhe pikturave të […]

Lavanda – Magjia Lejla e Bimëve Mjekësore Shqiptare

A ka ndonjë aromë të cilën menjëherë e lidhni me Shqipërinë? Një aromë tradicionale, kur ndieni të cilën mbyllni sytë dhe kujtoni rrugën, mëhallën, sokakun, pjatën e preferuar të nënës, peisazhet magjepsëse apo bimët karakteristike shqiptare?  Mos ndoshta aroma e trëndelinës, së cilës i janë kënduar këngë e thurur vargje? Aroma e lehtë dhe e […]

Lofata, lajthata, lulebukra e prillit

Bima (cercis siliquastrum) ka mbi dhjete dite qe ka zbukuruar ambientet, rruget , parqet e mbare vendeve. Po ashtu kjo bime teper e bukur ka zbukuruar edhe territorin tone ashtu si ne natyre edhe ne rruget e qytetit kjo bukuroshe godet me kolorin e saj. Bima e Lofates per ne eshte bima qe duhet te qendroje […]

Dysheku juaj duhet ndërruar me PATJETËR kaq herë

Shumica e njerëzve besojnë se ndryshimi i dyshekut tuaj çdo 5-10 vjet është një rregull i pranueshëm. Sidoqoftë, ky besim mund të mos jetë mënyra më e mirë për të gjykuar se kur duhet të zëvendësohet dysheku, pasi shumë faktorë mund të ndikojnë në shpejtësinë e degradimit të tij. Dyshekët mund dhe të zgjasin më […]

Kurorat me guaska, trendi që po “çmend” vajzat

Harrojini lulet mbi kokë, tani vajzat po çmenden pas guaskave. Trendi i ri që po përhapet me shpejtësi lidhet ngushtë me stinën e verës. Një kurorë e tillë do t’ju bëjë të ndiheni mbretëresha e oqeaneve. Duket e vështirë mos t’i pëlqesh këto kurora, ndaj kthehuni pas në kohë e mblidhni guaska si dikur. Realizimi […]

Si të përgatisni parfume natyrale për shtëpinë

Një shtëpi e mirë duhet të vijë gjithmonë erë të mirë. Nëse jeni alergjikë nga aromat e rënda të parfumeve për shtëpi apo sprucatorëve, të cilët përpos të gjithave kanë edhe shumë përbërës kimikë, mund ta parfumosni atë në mënyrë natyrale. • Në qoftë se doni që në banjo të mos ndihen aromat e pakëndshmë përgatisni këtë […]

Eranda Libohova, një arkitekte pa diplomë, hap dyert e shtepise

Ndonëse me një karrierë të gjatë në muzikë e vitesh të tëra në ekran, këngëtarja Eranda Libohova gjithnjë është treguar e kujdesshme që jetën private ta mbajë larg medias. Megjithatë artistja duket se është “thyer” dhe ka mirëpritur në ambientet e shtëpisë së saj, stafin e My Living. Në një rrëfim ndryshe për “My Living”, […]

Largon stresin në dhomën e gjumit

Ngjyrat e ndryshme kanë impakt të ndryshëm në trurin e njeriut. Thuhet se e kuqja sjell oreksin dhe njihet si ngjyra e kuzhinës. E gjelbra ka një efekt qetësues dhe dominon dhomat e ndenjes. Po dhoma e gjumit? Blu, e kaltër nuk ka rëndësi, mjafton të luani me nuancat e blusë. Ky nuk është supozim, […]

Hap pas hapi si të mbillni frutin e ananasit në shtëpi

Ananasi është një frut tropikal i cili nuk mund të rritet në çfarëdolloj mjedisi. Pema e këtij fruti kërkon klimë të ngrohtë, tokë të pasur në vlera ushqyese, por ajo që nuk dini është se nga vetë ky frut ju mund të rrisni një tjetër ananas në kushte shtëpie. Para se të filloni, do t’ju […]

Arsyeja gjeniale përse duhet të spërkasni kanellë në vazot e luleve

Kanella është një ndër erëzat që u jep një shije karakteristike pjatave dhe pijeve të ndryshme. Aroma e saj e veçantë është lehtësisht e dallueshme dhe e pangatërrueshme me asgjë tjetër. Kanella zë një vend të rëndësishëm edhe në ritualin e bukurisë duke qenë pjesë e recetave dhe trajtimeve të ndryshme qoftë për flokët, fytyrën […]

Nuk e kishim ditur që kikirikët mund t’i rrisnim në ballkon

Ndryshe nga se keni besuar deri tani kikirikët nuk janë një frut i thatë, por perime ! I përkasin familjes së bizeleve ! Me origjinë nga Amerika e Jugut, kikirikët kërkojnë rreth 120 ditë të bëhen, e nëse deri tani nuk e keni ditur mësojeni: Ato rriten nën tokë sikur të ishin zhardhokë. Kjo do […]

Si te shpetoni nga myku ne shtepi!

Mbajtja e shtëpisë për një kohë të gjatë mbyllur, lagështia dhe mungesa e ajrimit të përditshëm janë disa prej shkaqeve që çojnë në shfaqjen e mykut në ambientet e ndryshme të shtëpisë. Për t’u zhvilluar, mykut i duhet një ambient i përshtatshëm dhe natyrisht lagështia. Kur zhvillohet, ai fillon të lëshojë në ajër “sporet”, të […]

Shkenca thotë që kjo ngjyrë duhet të mbizotërojë në dhomën tuaj të gjumit

Ngjyrat njihen të kenë një efekt të caktuar në trurin e njeriut dhe si na bën të ndihemi një ngjyrë, nuk na bën një tjetër. Thuhet se kuzhina duhet lyer e kuqe, pasi në këtë mënyrë ndillet oreksi, dhoma e ndjenjes e gjelbërt, pasi na relakson, e dhoma e gjumit në tonet e blusë. Kjo […]

Këshilla për festa nga një specialiste për shtrime tavolinash

Një nga “gurutë” e të jetuarit bukur në vendin fqinj, Itali, Csaba, ka një përvojë disavjeçare si specialiste për shtrime tavolinash e receta gatimesh. Ajo ka studiuar në shkollën e famshme parisiene “Le Cordon Bleu”, ka realizuar disa emisione televizive dhe ka shkruar shumë libra kuzhine. Në një intervistë ekskluzive për “Living”, Csaba zbulon detaje […]

Mos gatuani KURRË në një sobë të pisët/ ja pastruesi natyral me 3 përbërës

Dashuria lind nga stomaku… ndaj kurrsesi nuk mund të gatuani në një furrë të pisët ! Pastrimi i saj është një domosdoshmëri, ndonëse nxehtësia e lartë duket se eliminon çdo mikroorganizëm që mund të kontaminojë ushqimin. Megjithatë sërish në raftet e supermarketeve do të gjeni shumë produkte që pastrojnë sobën, por që janë të mbushura […]

Kështjella e familjes mbretërore zbukurohet për festa/ detajet do ju lënë pa mend

Ajo mund të mos i kalojë Krishtlindjet në atë vend, por Mbretëresha ende vendos që kështjella Ëindsor të zbukurohet në mënyrë spektakolare. Prej vitit 1980, familja mbretërore vendosi t’i kalonte festat në këtë vend historik e deri në ditët e sotme kështjella vazhdon të mbartë e të përcjellë magjinë e festave ! Kjo për arsyen […]

Dekorimi i tavolinës solemne

Zgjidheni më të preferuarën. Kjo është stina e vitit kur tubohen familjet dhe miqtë. Periudha e festave zgjat gjatë gjithë dimrit. Çdo vit kërkojmë ide të reja se si ta ngremë rregullimin e tavolinës solemne në një nivel më të lartë dhe të lëmë përshtypje më të mirë se viteve të kaluara. Prandaj ju kemi […]

Stili “Boho” në dhomën e ndenjes

Stili i dizajnit “Boho” ndryshon dhe është më i personalizuar se çdo stil tjetër. Për të dekoruar dhomën e ndenjes me këtë stil, ju mund të përdorni çdo element arti apo një përzierje ngjyrash.   Stil “Boho-chic” përfshin shumë stile në një të vetëm. Ai është një kombinim i stilit eklektik, modern dhe atij “vintage”. […]

Pëlhura elegante velvet, trendi i arredimit për vitin 2018

I butë dhe i rafinuar është prej sa mbahet mend zgjedhja me elegante për mobiljet e veshura, por mos kini merak, nuk mungojnë as kombinimet kontemporane. Për të parë një film, për të biseduar me miqt ose vetëm për t’u relaksuar mbas një dite të gjatë në punë, divani duhet të jetë mobilja më e […]

Kujt i ngjajnë këto bimë?

Këto janë bimë të cilat ngjasojnë shumë me gjallesat. Përmes këtyre fotove, do të shikoni bimë që duken si njerëz, kafshë, insekte dhe zogj.   1. Orkidea e Australisë Veriore (Phalaenopsis) 2. Lulet balerinë (Impatiens Bequaerti) 3. Bleta e qeshur – Orkide (Ophrys bomybliflora) 4. Bebet (Anguloa Uniflora)

Vazot e dimrit për kopshtin tuaj

Këto vazo janë perfekte për të krijuar një përzierje festive me lulet si më poshtë; Zinnia Lamium maculatum Pansy Rosemary Celosia Vazot e mëdha shërbejnë për të bërë edhe më shumë kombinime duke i dhënë kopshtit pamje sharmante. Kombinojmë lulet si më poshtë në një vazo të vetme; Bergenia cordifolia Sedum Melinis Një kombinim tjetër […]

Keni dhome te vogel? Ja si ta sistemoni për të shmangur rrëmujën

Shumica prej nesh nuk e kanë luksin e dhomave të mëdha e të ndriçuara nga drita natyrale, në apartamente. Për të shmangur rrëmujën që shkaktohet gjithnjë, prej pamundësisë për të vendosur gjithçka në vendin e duhur, duhen ditur disa truke që ndryshojnë krejtësisht pamjen e dhomës… Po ju sjellim në Living disa fotografi që mund […]

Arsyet pse dhoma e ndenjies ka nevojë për një tryezë mbrapa divanit

Pse vetëm tavolina e mesit të ketë të gjithë vëmendjen? Jepini hapësirës mbrapa divanit një dekorim plot dashuri me anë të këtyre shembujve: 1. Shtoni interes. 2. Ekstra ulje. 3. Mbushni hapësirën, 4. Mikpritëse. 5. Prakticitet. 6. Depozitim. Sistemim. Burimi:Dekor  

Të shpëtoni një herë e mirë nga rrëmuja me organizime te tilla !!

ë qenët të organizuar është më e vështirë nga sa duket, ndaj nga ky problem ka lindur një profesion i ri, ai i organizatorëve profesional të garderobave e jo vetëm. Nëse gjithmonë keni gjëra nëpër shtëpi që i hidhni sa nga një cep në tjetrin, kjo ndodh sepse këto të fundit nuk kanë një vend […]

Ndryshoni vetëm disa gjëra të vogla në shtëpi për të qenë të lumtur

Vetëm se shtëpia juaj është e arreduar bukur dhe e pastër nuk do të thotë se është një vend i lumtur për të jetuar. Sipas shkencës, janë ngjyrat, elementët e veçantë, lulet dhe pajisjet e ndryshme ato që përmirësojnë harmoninë në shtëpinë tuaj, duke ju bërë juve në mënyrë të paktueshme njerëz më të lumtur. […]

Dekor halloween. Punoni dhe zbavituni me femijet!!!

Dita e halloween tashme eshte kthyer ne nje feste qe festohet me entuziazem keto vitet e fundit. Pervec festes njerezit bejme dhe pergatitje ne shtepi duke filluar qe nga pergatitja e ushqimeve e deri tek zbukurimi i shtepise. Nje trend i ri eshte dhe ai i zbukurimeve te lokaleve apo bareve. Per ti ardhur ne […]

Halloween tashme nje feste per ta festuar

Kudo në botë por edhe në Shqipëri, kohët e fundit po festohet data e ringjalljes të të gjithë shpirtrave sipas gojëdhënave dhe legjendave që prej viteve 1745. Festa e Halloween në SHBA, njihet si festa e dytë që festohet më shumë pas Krishtlindjeve. Në Shqipëri, kjo festë po merr përmasa të mëdha duke u bërë […]

Një ballkon të vogël në shtëpi

Krijoni një kënd të vogël në shtëpi dhe quajeni ballkonin tuaj. Vendosni në të dy karrige me jastëkë me ngjyra, disa vazo lulesh. Edhe pse në dysheme me parket, në këtë “ballkon” të vogël kafeja do t’ju shijojë më shumë se në çdo vend tjetër.

Arredime për korridoret

Zakonisht preferohet që muret të jenë me ngjyrë të ndezur, sepse në shumicën e rasteve korridoret ndodhen në hapësira të mbyllura (me pak ose pa dritë). Ky është një korridor modern, ndoshta jo tipik për një shtëpi të zakonshme; ai mund të jetë i përshtatshëm për një hotel ose për një SPA. Zakonisht preferohet që […]

Doni te dini se si te kujdeseni per orkidet???

Nëse keni vendosur të blini orkide, është mirë të dini si të kujdeseni për to. Orkidetë janë që prej disa shekujsh lulet e preferuara për t’u vënë në shtëpi dhe arsyeja është padyshim pamja e tyre elegante dhe delikate. Por delikate nuk është vetëm pamja e orkideve, në fakt këto lule kërkojnë një kujdes të […]

Si të mbjellim lule në vazo qelqi

Është e thjeshtë të mbjellësh bimë terreni për të hijeshuar tavolinën e zyrës, atë të kuzhinës apo ambientet e dhomës etj. Materialet që ju nevojiten janë; Vazo qelqi Qymyr druri Një tas dhe ose pleh Doreza Bimën ose lulen Myshk Kanë me ujë Mistri Ndërtoni bazën. Merrni qymyrin e drurit dhe shtroni një shtresë rreth 2 […]

Këto janë lulet që duhet të mbjellim në vjeshtë

Ngjyrat e stinës së vjeshtës janë më të bukurat që ne shohim gjatë gjithë vitit, sepse vjeshta është një pranverë e dytë, ku çdo fletë është një lule shumëngjyrëshe. Lulet zbukurojne kopshtet tona dhe ballkonet. Kush ka një kopësht në shtëpi, edhe në muajin tetor duhet të tregoj kujdes dhe vëmendje të veçantë. Edhe në […]

Ku mund t’i përdorim mbetjet e kafes?! Kjo eshte pyetja qe ia bejme gjithmone vetes

Qindra kilogramë mbetje kafeje hidhen përditë. Sigurisht që sa do ju themi më poshtë, nuk është propozim për baret por ju, në shtëpi, mund të merrni pikërisht prej tyre mbeturina kafeje për të zgjidhur disa punë. Siç kemi thënë më parë, mbetja e kafes është shumë e efektshme për lëkurën, nëse masazhohemi me të, por […]

Ja çfarë ndodh nqs shtoni një lugë çaji kanellë në vazot e luleve

Kanella është një ndër erëzat që u jep një shije karakteristike pjatave dhe pijeve të ndryshme. Aroma e saj e veçantë është lehtësisht e dallueshme dhe e pangatërrueshme me asgjë tjetër. Kanella zë një vend të rëndësishëm edhe në ritualin e bukurisë duke qenë pjesë e recetave dhe trajtimeve të ndryshme qoftë për flokët, fytyrën […]

6 ngjyrat më qetësuese për ambientin tuaj të brendshëm

Shpesh është e vështirë të arredosh shtëpinë, por akoma më e vështirë mbetet përzgjedhja e ngjyrës së përshtatshme për ambjentin tuaj. Spektri i ngjyrave është mjaft i gjerë por vetëm disa prej tyre njihen si ngjyrat të cilat përveç kolorit që i japin ambjentit janë edhe relaksuese dhe të përshtatshme për shikimin tonë. Shumë ngjyra […]

Të sjellësh Indonezinë në shtëpi, një vilë balineze në Tiranë

Bali dhe ishujt e panumërt, natyra dhe bukuria që ofrojnë ato, e bëjnë Indonezinë të duket një vend përrallor. Ndaj dhe është një ndër vendet më ekzotike që tani për tani po tërheq shumë turistë. Deri një dekadë më parë ishte thuajse i panjohur për shqiptarët, por, së fundmi, shumë syresh po zgjedhin të eksplorojnë […]

Edukata e ngrenies dhe rregullat ne tavoline

Si ta dalloni gotën për verë nga gota për ujë? Ku t’i vendosni pirunin dhe thikën pas ushqimit? Kjo është diçka që mësohet, sepse askush nuk ka lindur i dijshëm. Mënyra e ngrënies në tavolinë duhet t’i përshtatet ‘profilit’ të darkës. Është koha që t’i mësoni bazat e servimit të një darke, sepse tash më […]