Ekonomi

Mund të jeni një miliarder/e në të ardhmen nëse keni këto shenja

Çdokush ka ëndërr të jetë një milioner. Disa luftojnë për këtë ëndërr, disa vetëm e ëndërrojnë. Duke u njohur sot me shumë histori të së kaluarës së njerëzve që sot janë milionerë apo miliarderë, kupton se kanë disa karakterista të përbashkëta. Nëse dhe ju i keni disa prej tyre jeni në rrugën e duhur për […]

Për herë të parë në 14 vjet, në Shqipëri rritet çmimi i kafes

Një nga produktet që shqiptarët konsumojnë më shumë është kafja. Por, në vazhdim, qytetarët duhet të paguajnë më shumë për të. Të dhënat nga INSTAT, që mat ndryshimin vjetor të Indeksit të Çmimeve të Konsumit, tregojnë se ky indeks u rrit me 4.6% në mars 2022, në raport me të njëjtin muaj të një viti […]

Kërcen sërish çmimi i naftës/ Bordi: Do shitet me 221 lekë për litër

Bordi i Transparancës, i ngritur me qëllim kufizimin e përkohshëm të çmimeve të tregtimit me shumicë/pakicë të nënprodukteve të naftës dhe gazit, në mbledhjen e tij ka përcaktuar çmimet e reja të karburanteve, të cilat kanë shënuar rritje në krahasim me nivelin aktual. Sipas burimeve nga operatorët, çmimi i naftës do të jetë 221 lekë […]

Italia ul taksat mbi karburantet për të ndihmuar qytetarët, krahasimi me Shqipërinë

Bota është përfshirë nga një krizë e rritjes së çmimeve të karburanteve dhe ushqimeve së fundmi, si pasojë e pushtimit rus të Ukrainës. Për të ndihmuar qytetarët ta përballojnë krizën më me lehtësi, qeveria  italiane këtë të enjte ka vendosur që të ulë akcizën për benzinën dhe naftën me 15 cent. Rritje të konsiderueshme të […]

11 mijë shqiptarë aplikuan për azil në vendet e BE-së në 2021, rekord në Evropë

Ndonëse me ritme më të ulëta, shqiptarët vijojnë të kërkojnë azil në një nga shtetet e Bashkimit Evropian. Të dhënat e fundit të Agjencisë për Azil të Bashkimit Evropian (EUAA) bëjnë të ditur se në vitin 2021, nga Shqipëria aplikuan gjithsej për azil 11.2 mijë persona, 77% e të cilëve e kishin aplikim për herë […]

“Çmimi i biletës nuk do të rritet për të paktën tre muajt që vijnë”

Pas rritjes së menjëhershme të çmimit të naftës, urbanët në Tiranë u përgjysmuan duke e bërë situatën të vështirë për qytetarët, pasi jo vetëm që u duhej të prisnin gjatë në stacion, por dyndja ishte aq e madhe sa një autobus nuk mund t’i nxinte të gjithë. Por pasi rrijta e çmimit të karburantit u […]

Kriza “prek” edhe ballokumen, më pak ëmbëlsira këtë vit për Ditën e Verës

Vetëm një ditë na ndan nga Dita e Verës, por atmosfera festive nuk ndihet nga qytetarët në Elbasan. Organizimet dhe përgatitjet kanë nisur prej rreth 3 ditësh, megjithatë duket se efektet e rritjes së çmimeve po ndihen edhe në ëmbëlsirën tradicionale të 14 marsit, ballokumen. Siparin e festimeve e ka hapur festivali i këngës popullore […]

Paralajmërojnë gastronomët: Çmimet do të ngritën, s’kemi zgjidhje tjetër

Shoqata e Gastronomeve të Kosovës ka paralajmëruar ngritjen e çmimeve për shkak të ngritjes së çmimeve të produkteve të furnizimit. Kjo shoqatë kërkon që Tatimi mbi Vlerën e Shtuar të jetë 8 për qind në mënyrë që të dalin nga kriza në të cilën ndodhen. Arian Vranica nga kjo shoqatë thotë se ngritje do ketë […]

Shoqata e Transportuesve i jep ultimatum Qeverisë: Anulojeni vendimin brenda 72 orëve

Shoqata e Transportuesve Rrugor kanë kërkuar anulimin e vendimit të Qeverisë së Kosovës për uljen e çmimeve për biletat e transportit ndërurban për autobusë për disa kategori. Kryetari i shoqatës Ruzhdi Kurishaj me anë të një konference për medie ka thënë se nëse Qeveria nuk reflekton brenda 72-orësh, atëherë, sipas tij do të ketë protesta. […]

Dalin në qarkullim kartëmonedhat e reja 500 dhe 2000 Lekë, ja si duken ato

Banka e Shqipërisë ka hedhur në qarkullim ditën e sotme prerjet e reja të kartëmonedhave 500 Lekë dhe 2000 Lekë. Këto kartëmonedha vijnë me një dizajn të rifreskuar, por ruajnë të njëjtat motive të paraqitura në prerjet ekzistuese përkatëse. Ato pasqyrojnë ndryshime të lidhura me konfigurimin në tërësi të elementeve të shtuara dhe të përmirësuara […]

FMN: Miratimi i ligjit për kriptovalutat rrit rreziqet për pastrimin e parave dhe mashtrimeve

Shqipëria i ka pak të zhvilluara tregjet financiare virtuale, por miratimi i një kuadri rregullator për kriptovalutat mund të rrisë rreziqet për pastrimin e parave dhe mashtrimeve vuri në dukje Fondi Monetar Ndërkombëtar në rishikimin e fundit të ekonomisë shqiptare. “Ndërsa aktiviteti i aseteve virtuale mbetet i kufizuar në vend aktualisht, miratimi i një kuadri […]

Ikja e të rinjve dhe familjeve, 52% e lejeve të qëndrimit në BE në 2020-ën u dhanë për shqiptarët nën 19 vjeç

Të rinjtë shqiptarë të moshës nën 19 vjeç po marrin pjesën më të madhe të lejeve të qëndrimit që po jepen nga vendet anëtare të Bashkimit Europian për shtetasit jo të BE-së, ku rekordin po e mbajnë fëmijët nën 4 vjeç. Sipas të dhënave të Eurostat, të përpunuara nga “Monitor”, në vitin 2020 u dhanë […]

Bllokimi i Austrisë dhe deklaratat e Merkel për ashpërsim të masave anti-Covid, Euro bie në nivelin më të ulët prej një viti

Euro ra afër nivelit më të ulët 16-mujor sot pasi shqetësimet për ndikimin e kufizimeve të reja të koronavirusit në Evropë po rriten , me Austrinë që ka nisur një bllokim të plotë dhe Gjermania që kërkon të ndjekë shembullin. Kancelarja gjermane Angela Merkel u ka thënë zyrtarëve të partisë se masat e marra për […]

‘Ku ku për ne!’ – Paralajmërimi për shtrenjtim të energjisë i revolton kosovarët

Kosovarëve së shpejti pritet të iu shtohet edhe një barrë e rëndë për xhepin e tyre. KEDS ka paralajmëruar se çmimi i energjisë elektrike së shpejti mund të rritet. Ky paralajmërim nuk do t’ia lë shenjë serbëve të veriut të Kosovës, për të cilët tani e sa vjet paguan shteti. Syri.net Kosova sjell reagimet e […]

Net-qëndrimet e turistëve në Shqipëri u afrohen niveleve të para krizës

Turizmi po i rikthehet gradualisht niveleve të para krizës në të gjithë Europën, ndonëse nuk i ka arritur ende nivelet e 2019-s. Eurostat raportoi se në Shqipëri, për 6-mujorin e parë të vitit, u regjistruan gjithsej 719 mijë net qëndrime, më se dyfishi në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, kur vendi […]

Kriptomonedha që u rrit për 560% në vlerë brenda vitit

Bitcoin është pa diskutim kriptomonedha më e famshme dhe më e fuqishme në botë. Me një vlerë prej 70 mijë dollarësh për 1 Bitcoin, është shndërruar në një investim të sigurt për të gjithë. Por, të paktën për këtë vit, një tjetër kriptomonedhë po ecën me ritme të jashtëzakonshme. Edhe pse në vlerë absolute është […]

Parashikimi i errët e FMN

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka rritur ndjeshëm parashikimin për ecurinë ekonomike të Shqipërisë për vitin 2021. Sipas vlerësimit të fundit të FMN-së, vendi pritet të zgjerohet me 7.8% për vitin 2021, nga 5% që ishte parashikimi në raportin e muajit mars, pas një tkurrjeje prej 3.3% gjatë pandemisë së 2020-s. Fillimisht, Pasqyra Ekonomike Globale e […]

FMN kundër heqjes së TVSH për produktet e shportës: Nuk përkthehet në ulje të çmimeve!

Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë Yan Sun, është shprehur kundër propozimeve të opozitës në vendin tonë, për heqjen e TVSH-së për produktet e shportës. Sipas Yan Sun kjo nuk përkthehet domosdoshmërisht në ulje të çmimeve. Të njëjtin argument përdori edhe kryeministri Rama në emisionin OPEN për rritjen e çmimit të bukës:”Nuk është hera […]

Ministrja e Financave: Borxhi publik deri në fund të 2021 mund të arrijë në 80%

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj tha se borxhi publik është aktualisht në nivelin 77%, ndërsa paralajmëron rritje të tij deri në fund të këtij viti. Këtë deklaratë ministrja e bëri në studion e “Now” në Euronews Albania me gazetaren Erla Mëhilli. “Borxhi sot që flasim është në nivelin 76-77 %, pritet që deri […]

Kontabilistët për fiskalizimin: Biznesi i vogël i paqartë për faturat e blerjes

Nga 1 shtatori nisi zbatimin faza III e fiskalizimit, që konsiderohet më delikatja për shkak të numrit të lartë të bizneseve, që përfshin procesi. Numri total i tatimpaguesve që pritet të kryejnë fiskalizimin në fazën e fundit është rreth 90,000 subjekte të biznesit të vogël, një pjesë e të cilëve tashmë janë fiskalizuar dhe lëshojnë […]

Familjet shqiptare, shpenzimet më të larta në Evropë për ushqime dhe pije

Rreth 41% e shpenzimeve totale të një familjeje shqiptare shkojnë për ushqime dhe pije jo-alkoolike, një përqindje që është më e larta në rajon dhe në Europë, sipas të dhënave të Eurostat, që i referohen vitit 2019 dhe INSTAT për Shqipërinë. Pas Shqipërisë më e lartë përqindja e shpenzimeve për ushqime e pije joalkoolike është […]

Të dhënat e INSTAT: Në 2020-n, familjet shqiptare shpenzuan 72 milionë euro më shumë për shëndetin

Vitit 2020 ishte i jashtëzakonshëm, teksa pandemia ndikoi ndjeshëm shëndetin e popullatës dhe aktivitetin e ekonomisë. Ndërsa vala e parë e virusit u arrit të frenohej si rrjedhojë e karantinës së fortë, në pjesën e dytë të vitit shumë familje dhe individë u gjendën përballë zgjidhjeve të vështira, ndërsa për shumë pasojat ishin fatale. Totali […]

Pademia rriti ndjeshëm shpenzimet për shëndetin me 28%; Më shumë dhe për ushqime, ulet argëtimi

Situata e shkaktuar nga pandemia në vitin 2020 ka sjellë ndryshime në strukturën e shpenzimeve për familjen. Rritjen më të ndjeshme e kanë shënuar shpenzimet për shëndetin, duke reflektuar faktin që shumë njerëz u detyruan që ta përballonin virusin me fondet e veta. Sipas INSTAT, pesha e shpenzimeve për shëndetin u rrit në 5.4% në […]

Rritet çmimi i bukës me 10 lekë, po me produktet e tjera ç’pritet të ndodhë?

Prej 2 javësh disa furra në vend kanë rritur çmimin e bukës me 10 lekë, duke e çuar në 80 lekë, me një shtrenjtim rreth 14%. Anëtarë të Shoqatës së Prodhuesve të Bukës, Pastiçerive dhe Brumrave thonë se së shpejti rritja e çmimit të bukës me 10 lekë do të ndodhë në të gjithë tregun. […]

Rritet ndjeshëm konsumi i pijeve energjike, kafesë e pijeve alkoolike në vend

Konsumi i pijeve energjike, kafesë dhe pijeve alkoolike është rritur ndjeshëm në pjesën e parë të këtij viti, e reflektuar dhe në importet e larta të tyre, që ia kanë kaluar edhe periudhës së para pandemisë. Kjo tendencë tregon për një gjallërim të konsumit këtë vit, të nxitur dhe nga rritja e hyrjeve të turistëve […]

Shteti gjerman do të kompensojë dëmet nga përmbytjet/Ja sa % e demshperblimit

Individët dhe bizneset e prekura nga përmbytjet që shkatërruan pjesë të Gjermanisë Perëndimore në mes të korrikut do të kompensohen nga shteti deri në 80 për qind të humbjeve të tyre, vendosi sot qeveria gjermane. Rastet e vështirësive të veçanta mund të paguhen plotësisht. Pagesat nga kompanitë e sigurimeve dhe fondet e ndihmës emergjente do […]

Importet u rritën me 200%, pandemia nxit biznesin e bizhuterive të çmuara

Zotërimi i bizhuterive me vlerë ka marrë përmasa jo të zakonta, teksa tendenca për blerjen e tyre ka pësuar rritje të ndjeshme në raport me grupet e tjera të mallrave dhe të shërbimeve. Të dhënat zyrtare mbi tregtinë e jashtme tregojnë se gjatë 6 mujorit të parë të këtij viti importet e perlave natyrale, gurëve […]

Përkeqësohen treguesit e popullsisë, shtesa natyrore drejt shuarjes. Shifrat e fundit nga INSTAT: Lindjet ranë 10,6% në 3-mujorin e dytë

Rënia e lindjeve në vendin tonë nuk po mundet të frenohet edhe pse, qeveria prej tre vitesh ka nisur aplikimin e stimulit monetar për çdo bebe që vjen në jetë dhe regjistrohet në regjistrin e gjendjes civile në vendin tonë. INSTAT raportoi sot se, në tremujorin e dytë të vitit numri i lindjeve pësoi rënie […]

Këshilli i Investimeve: Më shumë se gjysma e kompanive, rënie të fortë të fitimeve

Një vit pas pandemisë, 89% e kompanive të anketuara nga Sekretariati i Këshillit të Investimeve në prill 2021, kanë konfirmuar efektin negativ/shumë negativ të pandemisë në aktivitetin e tyre, ndërsa 65% e të anketuarve deklaruan ulje më shumë se 20% të të ardhurave. Kjo është anketa e dytë e kryer një vit më pas fillimit […]

Popullsia shqiptare në moshë pune do të tkurret 24% prej emigracionit

Vendet e lira të punës në vendin tonë, më shumë se sa nga zgjerimi i ekonomisë, janë krijuar nga hendeku i krijuar në forcën e punës, emigracioni i lartë, sidomos në grupet e reja të popullsisë. Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal në anketën e Barometrit të Ballkanit për vitin 2021, gjeti se 38% e vendeve të […]

Hapet gara për ndërtimin e aeroportit ndërkombëtar të Sarandës, Balluku: Do të jetë një investim privat që do të……..

Është hapur gara për ndërtimin e aeroportit ndërkombëtar të Sarandës. Në një dalje publike, ministrja Belinda Balluku  u shpreh se ky aeroport do të jetë një investim privat dhe do të kushtojë 37 milionë euro. Ajo tha se shteti nuk do të jetë i përfshirë në mënyrë direkte në këtë projekt dhe nuk do të […]

Vlera e Facebook arrin vleren rekord

Një gjykatë federale në SHBA ka hedhur poshtë dy padi anti-trust të paraqitura kundër Facebook. Gjykatësi vendosi se paditë ishin shumë të vakëta. Pas këtij lajmi, aksionet e Facebook u rritën me 4.2 për qind e kjo bëri që vlera në treg e gjigantit të medias sociale të arrinte në mbi 1 trilionë dollarë për […]

Fillon faza e dytë e fiskalizimit, por vetëm 60% e bizneseve janë gati, ekspertët parashikojnë amulli me faturat

Nga 1 korriku ka nisur faza e dytë e procesit të fiskalizimit, për transaksionet pa para në dorë ndërmjet tatimpaguesve, ku pritet të përfshihen 34 mijë subjekte, sipas burimeve zyrtare nga tatimet (më herët tatimet kishin dhënë një shifër prej 51 mijë subjektesh që duhet të përfshiheshin në fazën e dytë). Por, shumë biznese nuk […]

Nga 1 korriku fillon rritja e çmimeve të produkteve të bulmetit për këto arsye

Përpunuesit e qumështit paralajmërojnë nga 1 korriku rritjen e çmimeve për disa nga produktet e freskëta të bulmetit. Arsyet e rritjes janë ndryshimi i çmimit të plastikës nga vendet furnizuese dhe shtrenjtimi i çmimit të energjisë nga rinovimi i kontratave në tregun e lirë. Për shkak të rritjes së kostos nga këto faktorë, përfaqësuesi i […]

Pikë moderne grumbullimi e fruta-perimeve në Berat/ Ekonomi: Eksporton në 22 vende

Tomato.al është një prej kompanive që operon që prej vitit 1998 dhe eksporton fruta-perimet shqiptare në rajon dhe shumë vende europiane. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi, gjatë një vizite në ambientet e kësaj kompani, u njoh nga afër me punën dhe arritjet e kësaj sipërmarrjeje që sot konsiderohet një nga më të […]

Rritja e punës nga shtëpia në kohë pandemie, ndikimi i madh që do ketë te menaxherët kalimi në një botë hibride

Kalimi në një botë hibride të punës do të ketë ndikim të madh te menaxherët Një klishe e njohur e vitit 2020 ishte se Covid-19 do të përshpejtonte trendet para-ekzistuese. Megjithatë, ky është një përshkrim i dobët i shkëputjes masive që po ndodh nga puna në zyrë, në atë në shtëpi, shkruan The Economist. Para […]

Shkodra, Lezha dhe Vlora/ Këto janë qytetet me rritjen më të lartë të papunësisë në vitin 2020

Shkodra, Lezha dhe Vlora panë rritjen më të madhe të normës së papunësisë në vitin 2020, në raport me qarqet e tjera të vendit. Varësia nga shërbimet dhe turizmi, të cilat ishin më të ndikuara nga pandemia Covid -19, i ka goditur më shumë qytetet bregdetare. Sipas të dhënave të INSTAT, normën më të lartë të […]

Raporti i INSTAT/ Pandemia nxjerr të papunë mbi……………

Pandemia Covid -19 ka krijuar vështirësi në tregun e punës duke cenuar kryesisht grupet më të prekshme, gratë dhe të rinjtë. Të dhënat e INSTAT tregojnë se në tremujorin e fundit të vitit 2020 humbën punën mbi 12 mijë e 600 persona në raport me të njëjtën periudhë të vitit 2019. Në fund të vitit […]

‘Transformimi’ i Portit të Durrësit, Rama: Fillimi i një epoke të re

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka mbajtur një takim me intelektualë në qytetin e Durrësit për të folur për investimet e reja. Rama ësthë ndalur fillimisht tek inevstimi nga Emiratet e Bashkuara për transformimin e Portit të Durrësit të cilin e cilëson një epoke të re për Shqipërinë. Ai thotë se sipas tij Porti i […]

Kanë hequr dorë zviceranët nga…

Prodhuesit zviceranë të çokollatave po përballen me shifra shkatërruese për vitin 2020, me konsumin në Zvicër që ka rënë në minimum. Për 40 vjet konsumi vjetor ka rënë nën pragun prej 10 kilogramësh për person, niveli më i ulët që nga viti 1982. ”Chocosuisse”, federata kombëtare e prodhuesve të çokollatave, paraqiti një pamje të zymtë […]

Tiranë-Rinas-Durrës: Më në fund do të nisë nga ndërtimi

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot një video nga plani për ndërtimin e hekurudhës së re Tiranë-Rinas-Durrës. Përmes një postimi në ‘Facebook’ ai theksoi se më në fund do të nisë puna për ndërtimin e hekurudhës pas finalizimit të një pune disavjeçare me Bankën Europiane për Rindërtim e Zhvillim, falë investimit 90.45 milionë euro. MESAZHI […]

Milionerët theksojnë që kjo metodë është më efektive për kursim dhe – pasuri!

Mënyra bashkëkohore e jetës, si kurrë më parë në histori, imponon që njeriu të ketë sasi të mëdha parash për t’i plotësuar të gjitha nevojat dhe obligimet Pavarësisht se në cilin shtet jetoni, duhet shumë punë, përpjekje dhe përkushtim për t’u pasuruar dhe shpesh është tmerrësisht e vështirë, veçanërisht kur luftoni vetë, pa ndihmë financiare […]

Pandemia “i mësoi” shqiptarët të paguajnë me kartë

Numri i pagesave me kartë në Shqipëri arriti në më shumë se 5.8 milionë gjatë vitit 2020, niveli më i lartë i regjistruar ndonjëherë. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se pagesat në pikat elektronike të shitjes kanë shënuar një rritje domethënëse me 17% krahasuar me një vit më parë. Pas shpërthimit të pandemisë, […]

Pandemia la shqiptarët pa ………………….

Pandemia, që ra papritur në gjithë botën e Shqipëri ka ndryshuar shumë plane, po ashtu dhe shumë tregues demografikë në vend. Karantina që zgjati nga mesi i marsit deri nga fillimi i majit paralizoi tërësisht jetën në vend. Por dhe muajt në vijim nuk ishin më të njëjtë, me kujdesin e shtuar dhe lëvizjet e […]

Emigrimi në Europë/Pandemia dhe modelet e vjetra

Pas një dekade në Britani, Alexej Kirillov iu desh vetëm 24 orë për të vendosur të largohej, shkruan The Economist. Në mars 2020, ndërsa kufijtë e Europës u mbyllën në mënyrë të rreptë, zoti Kirillov, 31 vjeç, i cili punonte si këshilltar strategjik, duhej të zgjidhte: të mbyllej brenda një banese të kushtueshme dhe të […]

ALBtelecom ndryshon drejtimin, Bilgen Aldan, gruaja e parë CEO

Bilgen Aldan, më një karrierë të spikatur në fushën e telekomunikacionit, bankës dhe medias digjitale sjell një erë të re për ALBtelecom. ALBtelecom ka emëruar Znj. Bilgen Aldan, një sipërmarrëse të spikatur turke, në postin e Drejtores së Përgjithshme të kompanisë. Emërimi i Znj. Aldan në këtë pozicion sinjalizon angazhimin e kompanisë për zgjerim të […]

‘Ja si do transformohet Porti i Durrësit’/ Rama: Investim fantastik. Pse na duhet mandati i tretë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar ditën e sotme projektin në 3D se si do të duket porti i Durrësit, me investimin e ri. Rama shkruan se ky port, është një tregues shumë i thjeshtë se përse qytetarët duhet të votojnë PS-në për një mandat të tretë, që sipas tij nuk ka lidhje me të në […]

INSTAT: Nga Shqipëria janë larguar 600 mijë persona…

Disa anketa dhe metodologji të zhvilluara nga INSTAT dhe organizata të ndryshme joqeveritare tregojnë për një përkeqësim të fenomenit të emigracionit në dekadën e tretë që nga rënia e regjimit komunist. Një prej tyre, që mat emigracionin dhe diasporën, tregon se nga viti 2011 deri më 2020, janë larguar nga vendi rreth 600 mijë persona. […]

Skema për naftën falas, sa litra për hektar do të përfitojnë fermerët

Nga 56 litër për hektar deri 106 litër për hektar nafta pa taksë do të shpërndahet për fermerët që kanë mbjellë tokën me një nga kulturat bujqësore të ndara në 3 grupe si përfituese të skemës të re. Ministria e Bujqësisë publikon normativën e përfitimit të naftës falas për secilin nga grupet dhe nëngrupet e […]

Raporti i BB: 20% e firmave shqiptare kanë nisur apo rritur biznesin online gjatë pandemisë

Karantina nxiti e-commerce globalisht dhe ashtu si kudo në Shqipëri bizneset u përpoqën që të përshtateshin me kushtet që kishin drejt një tregtie online edhe pse të cunguar. Ajo nuk kishte formën origjinale të konceptit që përfaqëson e-commerce por në finale qëllimi u arrit dhe biznesi mbajti lidhjen me konsumatorin. Kjo valë përfshiu nga rrjetet […]

Bloomberg: Elon Musk, personi më i pasur në botë

Elon Musk, pronari i kompanisë prodhuese të automjeteve elektrike të nivelit të lartë, “Tesla”, u ngrit sot në rangun e personit më të pasur në botë, falë rritjes së aksioneve të Tesla-s në Bursë, sipas agjencisë “Bloomberg”. Falë rritjes së aksioneve të Tesla-s, nga të cilat ai zotëron 18 %, në Wall Street, sipërmarrësi i […]

Corrent, monedha speciale çeke për të stimuluar ekonominë

Një qytet çek së shpejti do të nxjerrë monedhën e tij të veçantë COVID, “Corrent”, si pjesë e një projekti për të ndihmuar bizneset lokale të prekura nga mbylljet për shkak të pandemisë, njoftoi sot autori i projektit. Falë këtij programi, emri i të cilit është një bashkim i fjalëve “coronavirus” dhe “currency” (valutë), banorëve […]

Një monedhë e veçantë në nder të 95-vjetorit të Mbretëreshës Elizabeth II

Një monedhë speciale me vlerë pesë stërlina (6,70 dollarë) do të lëshohet në BM përpara ditëlindjes së 95-të të Mbretëreshës Elizabeth II, njoftoi sot Thesari Mbretëror. “Zemra ime dhe përkushtimi im” është slogani që do të gdhendet në monedhë dhe i referohet një premtimi që mbretëresha ua bëri subjekteve të saj gjatë mesazhit të saj […]

Ekonomia shqiptare ka humbur të paktën 1 miliard euro nga pandemia për 9 mujorin

Pandemia e Covid-19 ia ka dhënë një goditje të fortë ekonomisë këtë vit, me humbjet që sa vijnë e shtohen. Sipas INSTAT, ekonomia ra me gati 3.5% në tremujorin e tretë, pas një tkurrjeje me 10.2% në të dytin dhe 2.5% në të parin. Sipas tabelave zyrtare të INSTAT, për 9 mujorin 2020, prodhimi i […]

Nga sot shpërndarja e shpërblimeve të fundvitit për pensionistët, të moshuarit nisin tërhiqjet, ja datat

Pensionistët mund të tërheqin duke filluar nga sot deri më 31 dhjetor shpërblimet e fundvitit në masën 5000 lekë të reja. Instituti i sigurimeve shoqërore bëri me dije se shpërndarja do të behet sipas një grafiku për të shmangur dyndjet dhe grumbullimin e turmave. Sipas grafikut në datën 21 dhjetor (sot) do të tërheqin shpërblimin […]

Brazili parashikon prodhim historik të kafesë

Prodhuesi dhe eksportuesi kryesor në botë i kafesë, Brazili parashikon një prodhim historik prej 63,08 milionë thasë 60 kilogramëshe këtë vit, më shumë 27,9% nga 2019, tha sot Kompania kombëtare e Furnizimit (Conab) Performanca e këtij viti është kryesisht për shkak të ciklit pozitiv dyvjeçar agronomik të varietetit “arabica”, që aktualisht përfaqëson 77% të kafesë […]

Javën e ardhshme nis shpërndarja e bonusit për pensionistët

Nga java e ardhshme Instituti i Sigurimeve Shoqërore në bashkëpunim me Postën Shqiptare dhe bankat në vend do të nisin shpërndarjen e bonusit prej 5 mijë lekë për pensionistët për festat e fundvitit. “Janë disa procedura teknike që do realizohen këtë fundjavë dhe jemi gati që javën tjetër të filloj shpërndarja. Sigurisht shpërndarja do të […]

Jeta në Zvicër më e shtrenjta në BE

Çmimet zvicerane janë 55% mbi nivelin e BE-së duke e bërë jetën në Zvicër më të shtrenjtë se në çdo vend tjetër të Bashkimit Europian, sipas Zyrës Federale të Statistikave. “Një shportë produktesh që do të kushtonte mesatarisht 100 euro (121 dollarë) në BE, kushton ekuivalentin e 155 eurove në Zvicër”, tha agjencia. Hendeku i […]

Qumështi i veçantë i shqiptarëve në kohë pandemie

Në Shqipëri, qumështit të gomaricës i janë kredituar virtyte të imunitetit dhe, në mes të kësaj pandemie, kërkesa po shpërthen për këtë produkt të ngrohtë mirëbërës. “Kërkesa për qumësht gomarice është në rritje, veçanërisht në muajt e fundit”, tha Elton Kikia, 37 vjeç, i cili dy vjet më parë la punën si gazetar për të […]

Eurostat: Shqipëria, e para në Europë për peshën e lartë të punonjësve me pagë të ulët

Shqipëria renditet ende si një vend ku papunësia është në nivele të larta në raport me vendet e tjera Europës, por edhe ata që punojnë, në shumicën e tyre, marrin paga minimale. Në vitin 2018, Shqipëria ishte e para ndër vendet europiane që kishte më shumë se 23% të totalit të të punësuarve që marrin […]

Gjermania ndihmon Kosovën me …………………..

Ndihma gjermane prej 72.1 milionë eurosh për Kosovën do të fokusohet në mbështetjen e zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik, procesin e reformave të integrimit evropian, investime në energji e efiçiencë energjitike. 72.1 milionë euro është ndihma e radhës e Gjermanisë për Kosovën. Kjo shumë do të vihet në funksion gjatë dy viteve të ardhshme dhe ndihma […]

Boris Johnson: Pas 2030 do të ndalohet shitja e makinave me ……………

Kryeministri anglez Boris Johnson, ka dhënë një deklaratë ku shprehet se Britaniaduhet të marrë masat për të larguar nga qarkullimi të gjitha makinat që konsumojnë naftën/benzinën, duke i konvertuar ato në makina me konsum elektrik. Britania do të ndalojë shitjen e makinave të reja me benzinë dhe naftë nga 2030, pesë vjet më herët sesa […]

SHBA, 245 mijë vende punë u hapën gjatë nëntorit

Shërimi i ekonomisë amerikane vazhdon të ngadalësojë ritmin nën efektin e coronavirusit që pati një shpërthim të madh në nëntor. Punëdhënësit amerikanë kanë bërë 245 mijë punësime gjatë nëntorit, muaji i pestë radhazi që ritmi i punësimit ka njohur rënie. Shifra për tetorin ishte 610 mijë nga 638 mijë që u deklarua fillimisht. Shkalla e […]

Për të njëmbëdhjetën herë, “The Banker” rivlerëson BKT si “Banka e vitit në Shqipëri për vitin 2020”

Banka Kombëtare Tregtare (BKT) u zgjodh si “Banka e Vitit në Shqipëri për vitin 2020” nga revista prestigjoze financiare “The Banker”. “The Banker”, pjesë e Financial Times, ka siguruar inteligjencë financiare globale që prej viti 1926. Publikimet e tyre ofrojnë një burim kryesor të të dhënave dhe analizave në sektorin bankar, duke funksionuar si një indeks i përdorur gjerësisht nga […]

Si ikin shpenzimet mujore?

Alkooli dhe cigaret konsumohen më së shumti nga shtresa e mesme nga pikëpamja se, ato harxhojnë një pjesë më të madhe të buxhetit për të konsumuar këto produkte në raport me të pasurit dhe të varfrit. Anketa e INSTAT për buxhetin e familjes ka verifikuar se, pjesa e familjeve që nuk janë as shumë të […]

Publikohet raporti i FMN-së/ Ja cili faktor e demtoi Shqipërinë me shumë

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka publikuar sot vlerësimin e parë të raportit të post monitorimit për Shqipërinë, të parë nën ndikimin e tërmetit të një viti më parë dhe të pandemisë së COVID-19. Sipas FMN, Covid ndikoi negativisht në ekonominë e Shqipërisë dhe se Shqipëria pati ndihmën më të ulët për qytetarët dhe për bizneset. Po […]

Ja cilet shpenzuan rreth 210 milionë euro më pak për kafe, restorante, veshje e udhëtime!

Në gati tre muaj që pjesa më e madhe e popullatës u ngujua në shtëpi, për shkak të karantinës së fortë për të frenuar përhapjen e Covid-19, shpenzimet u reduktuan ndjeshëm.Një pjesë e njerëzve punuan online dhe si rrjedhojë nuk kishin çfarë të shpenzonin jashtë (ku pjesa më e madhe e dyqaneve ishin mbyllur), ndërsa […]

Instituti i Vjenës bën parashikimin e zymtë për ekonominë e Shqipërisë, rënia 6,4% më 2020

Sipas parashikimeve të reja të lëshuara së fundmi nga Instituti i Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare rimëkëmbja e ekonomive të Evropës Lindore ku bën pjesë edhe Shqipëria do të jetë e ngadaltë dhe do të varet nga suksesi në menaxhimin e pandemisë pa aplikuar masat bllokuese, si dhe nga vazhdimi i mbështetjes me masa nga […]

Studimi/ Azilkërkuesit e rikthyer në gjendje të keqe ekonomike, duan të riemigrojnë

Azilkërkuesit e rikthyer nga vendet e BE gjatë viteve të fundit jetojnë në gjendje të keqe ekonomike dhe shumica e tyre janë duke rikonsideruar emigracionin si zgjidhjen e vetme për mbijetesën e tyre thuhet në studimin “Azilkërkuesit e kthyer Shqiptarë: Riintegrim apo Riemigrim” që bëri Qendra për Studime Ekonomike dhe Sociale me familjet e kthyera […]

Frika nga Covid-19/ Shqiptarët shtojnë kursimet, rriten me 291 mln euro nga fillimi i pandemisë, rekordi i 9 viteve

Depozitat bankare shënuan një tjetër rritje të ndjeshme për muajin shtator, duke vijuar një tendencë të qëndrueshme kursimi, që është konstatuar që pas fillimit të pandemisë së Covid-19. E ardhmja e pasigurt po nxit kursimtarët të lënë para mënjanë për kohë të vështira. Që nga fundi i muajit shkurt, stoku i depozitave në vend është […]

Rama poston grafikun: U rrit me 175% mbështetja financiare në bujqësi gjatë viteve 2013-2020

Kryeministri Edi Rama në profilin e tij ka shpërndarë një garfik ku tregon se gjatë qeverisjes së tij është rritur mbështetja për fermerët. Në grafikun e publikuar në profilin e tij në Facebook, Rama thotë se është rritur me 175% mbështetja financiare në Bujqësi, ku nga 40 milionë euro që ishte në vitet 2007-2012, ka […]

Eksportet po përmirësohen/ Shkojnë në 25 miliardë lekë gjatë muajit shtator

Sinjale pozitive vijnë nga eksportet shqiptare. Pas goditjes që morën për 6 muaj radhazi për shkak të pandemisë, Instat raporton se gjatë shtatorit kanë arritur në 25 miliardë lekë, në rritje të lehtë me 1.2% krahasuar me të njëjtën periudhë të 2019-ës. Megjithatë, pavarësisht rikuperimit mbeten sërish larg situatës normale të një viti më parë. […]

Qeveria miraton rritjen, paga minimale shkon në 300 mijë lekë

Miratohet rritja e pagës minimale në 30 mijë lekë. Vendimi u mor sot në Këshillin Kombëtar të Punës, ku e pranishme në mbledhje ishte Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj. Ministrja Denaj gjatë fjalës së saj në KKP vlerësoi, se Qeveria ka bërë përpjekje të vazhdueshme për të zhvilluar dhe promovuar më tej kulturën […]

Nafta pa akcizë për fermerët, ekspertët: Nuk zgjidh problemin e konkurrueshmërisë për produktet bujqësore

Në 2021 pritet të nisë zbatimin skema për shpërndarjen e naftës pa akcizë. Eksperti i bujqësisë, Ervin Resuli vlerësoi pozitivisht nismën, pasi ul kostot e shpenzimeve për naftë deri në 60 lekë/litër. Nga ana tjetër masa pritet të rrisë numrin e NIPTE-ve të fermerëve deri në 100 mijë (nga 48 mijë që janë aktualisht të […]

Profesionet më të paguara në Gjermani – edhe ata që janë në fund të listës nuk marrin më pak se 1,600 euro

Agjencia Federale e Punësimit e Gjermanisë ka prezantuar listën e pagave me shumën mesatare bruto të 100 profesioneve më të paguara. Në krye të kësaj liste janë pilotët me pagë prej 6,150 euro, të cilët kaq paguhen mjekët dhe auditorët. Pas këtyre vijnë inxhinierët civilë me pagë bruto prej 5,246 euro dhe ata të elektroteknikës […]

Si kurrë më parë, pasuria totale e miliarderëve gjatë pandemisë rritet në 10.2 trilionë dollarë

Pandemia e coronavirusit i ka bërë njerëzit e pasur edhe më të pasur, sipas një studimi nga firma konsulente PwC dhe banka kryesore zvicerane UBS. Sipas të dhënave të lëshuara të mërkurën, gjatë pandemisë COVID-19, pasuria totale e miliarderëve në botë u rrit me 10.2 trilionë dollarë. UBS shprehet se pasuria e tyre është rritur […]

Kryeministri Edi Rama premton: Të gjitha bluzave të bardha iu rritet rroga me 40%!

Kryeministri Rama premtoi sot rritjen e pagave për të gjithë bluzat e bardha, e anoncuar edhe më herët prej tij, por sot ai tha se masa e rritjes do të jetë 40%. Këtë deklaratë e bëri nën shoqërinë e ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, teksa inspektonin punimet te spitali i ri i Fëmijëve, një kompleks […]

Qeveria e Kosovës nuk kursehet, ndan 60 mln euro për subvencionimin e pagave të bizneseve. 7.5 mln për skemën e pensioneve

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e fundit ka ndarë 60 milionë euro për subvencionimin e pagave për bizneset aktive. Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, në prezantimin e këtij propozimi tha se subvencionimi përfshin edhe bizneset e reja të regjistruara nga fillimi i vitit deri në muajin gusht 2020. “Sipas Programit për Rimëkëmbjen Ekonomike dhe sipas […]

Shqiptarët në karantinë lanë 54 milionë euro më pak në bare e restorante

Baret e restorantet ishin të mbyllura për gati tre muaj, nga mesi i marsit deri në mesin e muajt maj, duke i detyruar shqiptarët të heqin dorë nga një ritual i përditshëm. Teksa karantina detyroi shumëkënd që të rrinte në shtëpi, edhe shpenzimet për bare e restorante ranë në mënyrë drastike. Sipas të dhënave zyrtare […]

Numri i ulët i turistëve çon në pikiatë importet e mallrave të akcizës

Mungesa e turistëve të huaj sidomos gjatë muajit gusht e ka çuar në pikiatë importet e mallrave të akcizës, të cilët e thelluan tendencën rënëse të nisur që në fund të tremujorit të parë për shkak të pandemisë. Teksa ekonomia ka tentuar t’i kthehet normalitetit, sektori i turizmit dhe në përgjithësi konsumi këtë verë është […]

Ekonomia shqiptare gjatë pandemisë

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka zhvilluar një mbledhje online me misionin e FMN-së ku ka skanuar ekonominë shqiptare gjatë pandemisë. Sejko tha në mbledhjen online se Shqipëria ishte në efektin e fortë të pandemisë, por me relaksimin e masave në 3-mujorin e dytë u krijuan premisat që efekti i pandemisë të reduktohet, […]

Të dhënat e Eurostat: Shqipëria, çmimet më të larta dhe të ardhurat më të ulëta

Duke lënë pas Malin e Zi, Bosnje-Hercegovinën apo Serbinë, Shqipëria renditet e para në rajon, si vendi me ushqimet më të shtrenjta. Çmimet e ushqimeve në Shqipëri, kushtojnë sa 81% e mesatares së Bashkimit Europian. Vendi ynë ka çmimin më të shtrenjtë të mishit në rajon. Edhe pse është vend bregdetar, çmimi i peshkut rezulton […]

PD: Biznes në Shqipëri, mision i pamundur. Së shpejti programi i detajuar me ekspertët më të mirë vendas e të huaj

Drejtori i kabinetit dhe eksperti i ekonomisë në PD, Dorjan Teliti lajmëron lidhur me krizën e biznesit në Shqipëri se opozita së shpejti do të bëjë një plan të detajuar. Sipas Telitit plani do të jetë i bërë nga ekspertët më të mirë vendas dhe të huaj. Më tej ai thotë se tashmë biznesi në […]

Euro zbret në nivelin më të ulët që para fillimit të pandemisë

Monedha e përbashkët ka shënuar një rënie të fortë sot në tregun e brendshëm valutor. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 123.636 lekë, me një rënie prej 0.59 lekësh në raport me fundin e javës së kaluar. Ky është niveli më i ulët që nga data 17 mars, […]

22% e të punësuarve në bizneset e familjes/ Covid-19 i lë pa të ardhura

  Në vitin 2019, 22% e të punësuarve punonin pa pagesë në biznesin e familjes sipas INSTAT. Nëse ata nuk kanë qenë të regjistruar në sigurime, kriza e shkaktuar nga Covid-19 rrezikon t’I lërë ata pa të ardhura, pasi nuk përfitojnë nga skemat e ndihmës financiare. INSTAT ka publikuar të dhënat për tregun e punës […]

“Ekonomia e vendit e fundit në rajon”, Tabaku: Në kulmin e pandemisë, qeveria zien nga vjedhja dhe korrupsioni

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku shkruan përmes një postimi në facebook, se kjo pandemi shëndetësore nxori në pah sipas saj fytyrën e vërtetë të qeverisë. ‘Ne ditën kur shqiptarët kanë nevojë për mbështetjen e qeverisë, kur të ardhurat e buxhetit duhet tu vendosen në dispozicion, ata që përfitojnë janë po 10 personat e përhershëm. […]

Punëmarrësit përfitues të Paketës së Dytë, ja ku mund të aplikojnë

Ministrja e Financës, Anila Denaj, njofton të gjithë punëmarrësit që kërkojnë të jenë përfitues të paketës së  dytë, të plotësojnë Formularin 2. ‘Për qytetarët në procesin e përfitimit të Paketës së Dytë Anti-COVID Nga sot lehtësojmë procesin për verifikimet e individëve ‘çdo punëmarrës që mendon se mund të jetë përfitues i Paketës së Dytë mund […]

Nesër është afati i fundit për t’u ankuar nëse s’keni përfituar nga paketa financiare 1

Nesër është afati i fundit për t’u ankuar për të gjithë bizneset që u është refuzuar ndihma prej 26 mijë lekësh nga paketa financiare 1. Pjesa më e madhe e tyre janë refuzuar për shkak se nuk e kishin të saktësuar kodin e aktivitetit ekonomik. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton të gjithë tatimpaguesit dhe […]

Bota vuan, miliarderët bëhen edhe më të pasur, ja 8 biznesmenët që kanë përfituar nga pandemia

Miliarderët amerikanë po shijojnë rritjen e pasurisë së tyre teksa niveli i papunësisë së botës vazhdon dhe ngrihet për shkak të krizës së koronavirusit. Tetë nga njerëzit më të pasur të botës kanë parë një rritje shumë të lartë, prej të paktën 1 miliardë dollarë, të vlerës së tyre neto për shkak të pandemisë. Themelusi […]

Publikohet lista e bizneseve që lejohen të hapen nga sot deri më 26 prill

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar listën e aktiviteteve që do të lejohen të nisin punën të hënën, më 20 prill 2020, në portalin e-albania. Ministria e Shëndetësisë ka bërë thirrje në Fb për kujdes, pasi “konstatojmë se ka dyqane joushqimore që lajmërojnë hapje për të hënën! Hap i nxituar në kundërshtim me ligjin çdo hapje […]

Nis aplikimi për pagën e papunësisë nga COVID-19, përfitojnë mbi 60 mijë qytetarë

Nga sot të gjitha bizneset me xhiro vjetore deri në 14 milionë lekë të mbyllura për shkak të masave të ndërmarra nga qeveria  për të parandaluar përhapjen e COVID-19, mund të aplikojnë për të marrë ndihmën financiare prej 26 mijë lekësh. Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve Delina Ibrahimaj, në një prononcim për ATSH-në bëri të […]

Manastirliu ndryshon urdhrin: Këto tre biznese do të lejohen të punojnë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë një ndryshim në urdhrat e fundit për kategoritë që do të lejohen të lëvizin. Tre biznese, gomisteritë, libraritë dhe kancelaritë do të lejohen të kenë aktivitete në këtë periudhë epidemie. Urdhrin e ministres Ogerta Manastirliu e ka konfirmuar dhe Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor.

Pritet sot lista e bizneseve, që përfitojnë nga ‘paga e luftës’

Janë rreth 99 mijë subjekte në vend, të cilat janë të regjistruara si biznes i vogël, pra që kanë një qarkullim vjetor deri në 14 milionë lekë, ose rreth 92% e totalit të ndërmarrjeve në vend. Sipas të dhënave nga tatimet, në këto subjekte të vogla deri në fund të vitit 2019 ishin të punësuar […]

Trump: Do e ndihmojmë financiarisht Italinë

Presidenti amerikan, Donald Trump, u zotua se do të ndihmojë Italinë edhe në planin financiar. Ai u pyet nga gazeta italiane, Corriere della Sera. “Qeveria po e ndihmon vendin tuaj, por do të vazhdojë edhe ndihma me para, në planin financiar. Do e shohim në orët në vazhdim se çfarë nënkupton ky angazhim në praktikë,” tha […]

Si po i lehtësojnë markat luksoze pasojat e Covid-19

Gucci Marka italiane ofroi 1,100,000 maska kirurgjikale dhe 55,000 veshje mjekësore. Gucci gjithashtu po ndihmon në fushatat e mbledhjes së fondeve, duke kontribuuar në Departamentin e Mbrojtjes Civile Italiane dhe Fondin e Përgjithshëm të Solidaritetit. Ralph Lauren Ralph Lauren premtoi 10 milionë dollarë për të lehtësuar dëmet e Covid-19. Po kështu do të prodhojë 250,000 […]

Paketë ndihme 200 mln euro/ Kosova do paguajë rrogat për dy muaj

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi, ka propozuar një pako emergjente për Qeverinë në situatën e krijuar për shkak të masave të marra për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Bislimi ka propozuar një pako 13 pikëshe ku ndër të tjera ka theksuar se fokusi do të jetë tek përfituesit e skemave pensioneve, […]

Banka e Shqipërisë pritet të ulë sot normën bazë të interesit, më të madhen në histori

Banka e Shqipërisë do të zhvillojë sot (e mërkurë) mbledhjen e radhës së Këshillit Mbikëqyrës, ku një ndër masat që pritet të diskutojë është ulja e normës bazë të interesit. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, deklaroi në një dalje të para disa ditëve në media, se ai do të votojë pro uljes. Norma […]

Koronavirusi rrezikon të krijojë një emergjencë ushqimore tek të varfërit

Bardha, një nënë e re me dy fëmijë të mitur, burrin e papunë dhe shtëpinë me qira ka si të ardhur të vetme rrogën nga puna në një fabrikë fasoni, që në rastin më të mirë shkon në 25,000 lekë në muaj. Ajo edhe tani është në borxhe për shkak të pamjaftueshmërisë së të ardhurave, […]

Shpenzimet për ushqim ‘hanë’ pagat, ja sa harxhojnë shqiptarët këtej dhe përtej kufirit

Familjet shqiptare shpenzojnë më shumë për t’u ushqyer jo vetëm në raport me gjithë vendet e tjera të Europës, por edhe me rajonin. Mesatarisht, 44% e shpenzimeve shkojnë për ushqime e pije jo alkoolike, sipas INSTAT, gati 4 herë më e lartë se mesatarja europiane. Referuar INSTAT, vlonjatët renditen të parët për peshën e lartë […]

Tkurret konsumi, inflacioni zbret në 1.1%, ekspertët japin alarmin

2019-ta ishte një vit i vështirë jo vetëm për ekonominë, por edhe për xhepat e shqiptarëve. Dhjetori, që zakonisht është muaji kur shpenzohet pasi përkon me festat e fundvitit, ka rezultuar zhgënjyes për tregtarët, teksa blerësit kanë qenë të stepur edhe për shkak të tërmetit. Situata në tregje mbështetet edhe nga të dhënat e Institutit […]

Përse 25 centi i 2020 ka dy lakuriq nate me kokë poshtë mbi të?

Zyra e emetimeve të monedhave në SHBA, Mint sapo ka bërë publike modelin më të ri që do të hidhet në treg këtë vit duke u bërë ekskluzivitet i 2020. Në këto monedha do të shfaqet lakuriqi i natës fruta ngrënës Samoan për nder të Parkut Kombëtar të Samoas Amerikane, shkruan Scan. Dizajni përmban një […]

Gjermania hap dyert nga 7 janari: Ja profesioni që paguhet 150 euro dita

Përveç pagave të majme që kanë infermierët në Gjermani, atje edhe bujqit paguhen shumë, madje 150 euro në ditë. Për këtë profesion e disa të tjera, ky shtet ua hap dyert personave nga Kosova e vende të tjera të Ballkanit, që nga 7 janari. Këtë herë shteti i njohur për “vjeljen” e infermierëve shqiptarë, është […]

Nëse ke ndonjë nga këto 7 monedhat, mund të bëhesh i pasur… vlejnë më shumë se sa e mendon

Numizmatika është një lojë shumë interesante, por nganjëherë mjaft e shtrenjtë. A e dini se shumë prej monedhave në koleksionet numizmatike kanë vlerë shumë më tepër se emërtimi i tyre? Po, dhe nëse monedha në fjalë është e qarkullimit të kufizuar, prodhuar në përkujtim të një përvjetori apo datë relevante, çmimi është edhe më i […]

“Rinasi” fitoi 20 milionë euro në vitin 2018

Në vitin 2018 kompania koncesionare e Rinasit ka arritur që të thyejë rekorde sa i përket fitimeve që ka arkëtuar. Sipas dokumenteve të depozituara në Qendrën Kombëtare të Biznesit, rezulton se Aeroporti i Tiranës ka arritur të gjenerojë vitin e shkuar 20 milionë Euro fitim, 2.3 milionë Euro më shumë se në vitin 2017. Prej […]

Udhëtimet në 2018, mbi 1.5 milionë pasagjerë në portet e Shqipërisë

Numri i pasagjerëve që kanë udhëtuar në portet e vendit tonë në vitin 2018 është rritur me 51% krahasuar me vitin 2013. Sipas të dhënave nga Ministria e Brendshme për transportin detar në vitin 2018 në vendin tonë kanë hyrë 1.52 milionë udhëtarë, ndërsa në 2013 1.01 milionë udhëtarë. “Është e rëndësishme të theksohet se […]

Kriza Ekonomike/ 1 në 3 familje në Shqipëri, janë të zhytur në borxhe

1 në 3 familje në Shqipëri rezultojnë se kanë një borxh për të paguar. Në vrojtimin e bërë nga Banka e Shqipërisë, mbi situatën huamarrëse të individëve në Shqipëri, rezulton se 37% e këtij borxhi është marrë për nevoja konsumi. 2 në10 familje të cilat kanë deklaruar se kanë një hua për të paguar, shprehen […]

Raporti i Gallup: Shqiptarët dinë të shijojnë jetën, por Kosova ia kalon

Sipas studimit më të fundit të Gallup, ndonëse jetojnë në një ndër shtetet më pak të zhvilluara të Europës, shqiptarët dinë të shijojnë jetën dhe nuk u mungojnë emocionet e mira. Raporti “Emocionet Globale 2019”, nxjerr Shqipërinë si një ndër vendet më pozitive në botë, me 51% të personave që përjetojnë më shumë ndjesi pozitive […]

Një 16 vjeçar britanik fitoi 70,000 euro në investimet online nga shtëpia

Një adoleshent ka kthyer 170 euro në më shumë se 70,000 euro në vetëm disa muaj duke luajtur në tregjet e parasë duke përdorur këshilla të vlefshme të cilat ai i mësoi në internet. Edward Ricketts, 16 vjeç, krijoi një aftësi për të tregtuar, pasi pa një ekspert të këmbimit valutor në Instagram duke u […]

Shqiptarët paguhen 10 herë më pak sesa evropianët/Ja se sa paguhen

Instituti i Statistikave INSTAT ka dalë në përfundimin që një orë pune në Shqipëri kushton mesatarisht 2,5 euro, ose rreth 3100 lekë të vjetra. Krahasuar me mesataren e Bashkimit Europian, kostoja e punës në Shqipëri kushton 10 herë më pak, referuar Eurostatit. “Ndaj po ikën rinia jashtë. Unë studioj fizikë dhe një specialist tek Instituti […]

‘Vendi në kolaps ekonomik’, Tabaku: ‘Ja me sa dollarë në ditë jetojnë shqiptarët sipas B. Botërore’

Ish-deputetja demokrate, Jorida Tabaku, ka paralajmëruar së vendi shumë shpejt mund të shkojë në një krizë të thellë ekonomike,  gjë që konfirmohet edhe me të dhëna konikrete nga raportet ndërkombëtare ku përfshihen FMN dhe Banka Botërore. “Viti i kaluar u mbyll me pothuajse 3 mld lekë më pak që tregon dy gjëra. Së pari biznesi […]

Fieri ndryshon pamje, 5.6 mln euro për qendrën dhe Gjanicën

Qendra e qytetit të Fierit do të ndryshojë me një projekt prej 5.6 milionë eurosh. Betonizimi i qendrës, ndërtimet pa kriter dhe daljet e lumit Gjanica nga shtrati, ishin prej vitesh tmerri i banorëve dhe bizneseve. Punimet për rikonstruksionin e qendrës së Fierit kanë filluar në muajin nëntor dhe parashikohet të përfundojnë në maj të […]

Aeroporti i Kukësit/ Balluku: Standarde europiane për të gjithë rajonin

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku deklaroi sot se aeroporti ndërkombëtar i Kukësit do të jetë një aeroport në standardet europiane që do t’’u shërbejë banorëve jo vetëm të Shqipërisë, por të gjithë rajonit. Duke folur në takimin “Bashkia që duam” në pistën e aeroportit të Kukësit,ajo tha se ky aeroport sot është realitet. “Dukej i pamundur […]

Fermerët e qumështit do të kompensohen me 10 lekë për litër

Fermerët e prodhimit dhe shitjes së qumështit do të kompensohen me 100 lekë të vjetra për çdo litër qumësht të shitur. Vendimi është marrë sot në mbledhjen e Këshillit të Ministrave dhe u bë publik nga ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi. Sipas tij kjo masë vjen në kohën kur fermerët janë ngritur […]

Rriten pagat për 65 mijë punonjës, Denaj: Ja kategoritë që përfitojnë

Mbi 65 mijë punonjës të administratës shtetërore do të përfitojnë rritje të pagave. Lajmi bëhet i ditur nga ministrja e Financave dhe e Ekonomisë, e cila shprehet se ky është një tjetër premtim i mbajtur i qeverisë. Anila Denaj shkruan në Facebook se rritja do të aplikohet nga data 1 Prill, ndërsa liston edhe kategoritë […]

Zbulohet sa fitojnë yjet e Instagramit me një postim të vetëm

Instagrami është plot me influencues dhe blogerë çdo ditë, profilet e të cilëve pasohen nga disa miliona njerëz. Ata përmes publikimeve fitojnë shuma të mëdha parash, dhe në një sondazh i kohëve të fundit, tregon për shumat e vërteta që fitojnë. Sipas sondazhit të UK Blogger 2019, të kryer nga Universiteti i Canterbury dhe kompania […]

Microsoft heq librat nga portali online, nga Korriku hiqen dhe blerjet

Microsoft nuk dha shpjegime për këtë lëvizje por mendohet se kompania ka prioritet kryesor aplikacionet me Microsoft Sto Keni ndërtuar një librari me libra elektronikë në Microsoft Store? Ka ardhur koha të ndryshoni planet. Microsoft jo vetëm që ka hequr librat nga portali online por gjithashtu ka në plan të heqë blerjet brenda muajit Korrik. […]

Banka Botërore: Taksat mbi rrogën në Shqipëri janë dy herë………..

Banka Botërore vlerëson se taksat mbi pagën në Shqipëri janë dy herë më të rënda se sa në vendet e tjera të rajonit. Në raportin e fundit ekonomik për Ballkanin Perëndimor, BB vëren se norma progresive prej 23%, është unike në të gjithë rajonin dhe dukshëm më e lartë se sa ajo që aplikojnë vendet […]

Nga nesër ndryshon çmimi i siguracionit të makinave, ja si do të llogaritet

Nis nga 1 prilli mbajtja e historikut të dëmeve për drejtuesit e makinave sipas sistemit bonus-malus. Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare në mbledhjen e radhës miratoi udhëzimin “Mbi zbatimin e sistemit bonus-malus në sigurimin MTPL e brendshme”. Udhëzimi parashikon që për një vit do të krijohet historiku i dëmeve të shoferëve, ndërsa zbatimi i ligjit të […]

Ja si 8 fishohet taksa për biznesin e vogël

Vetëm në Bashkinë e Tiranës taksat mund të … 8 fishohet. Denoncimi është bërë nga një qytetar i cili i ka shkruar ish-Kryeministrit Berisha. Personi në fjalë, biznesmen i vogël, thotë se i kishin ardhur punonjësit e taksave të Bashkisë së Tiranës të cilët nga 22 mijë lekë të vjetra që kishte paguar një nga […]

Belinda Balluku anulon dy HEC-e në lumin Urakë, u ankuan banorët

Pasi një bashkëbisedimi me banorët e zonës, ministrja Belinda Ballku njoftoi se do të anulojë ndërtimin e dy hidrocentraleve ne lumin Urakë në zonën e Kurbneshit. Vendimi sipas saj është bazuar nga ankesat e mbërritura në platformën e bashkëqeverisje ndërsa hapësira përreth është pjesë zonave të mbrojtura. “Qeveria është shumë e ndjeshme ndaj kërkesave të […]

Vendimi, nga 1 Prilli nuk ka pensione nën 137 mijë lekë

Nga 1 prilli i këtij viti do të rritet pensioni me 2.8%. Pensioni do të rritet sipas vendimit të fundit të qeverisë, nga e cila përfitojnë të gjithë ata persona që marrin pension pleqërie, pension invaliditeti, familjar, ushtarakët, minatorët, invalidët e luftës, etj,. Bazuar në VKM, duke filluar nga 1 prillli pensionet s’do jenë më pak se […]

Fier/Balluku: Model biznesi në fushën e energjisë së rinovueshme

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka vizituar parkun fotovoltaik në Topojë të Fierit, ku është informuar nga afër me investimin e realizuar. Ky park është konsideruar si model i suksesshëm biznesi, pasi në të janë instaluar 5 licenca të cilat prodhojnë në tërësi 10 megavat. Investitorët kanë bashkuar 5 licensat, duke përdorur të […]

Kukësi po zbrazet nga emigracioni, Shehu jep shifrat e trishta të varfërisë

Niveli i ulët i zhvillimit ekonomik të zonës lidhet me faktin se të ardhurat gjenerohen kryesisht nga sektorët me produktivitet të ulët. Ekonomia e kësaj bashkie mbështetet në sektorin e bujqësisë dhe blegtorisë, e cila zë mesatarisht 33% të së gjithë vlerës së shtuar bruto për rajonin. Bujqësia ofron punë për pjesën dërmuese të popullsisë, […]

Forca të shumta policie përballë fermerëve të irrituar në aksin Lushnje – Fier

Fermerë të shumtë kanë bllokuar aksin rrugor Lushnje – Fier duke derdhur në mes të autostradës, prodhimet e tyre, në shenjë proteste për mossubvensionimin e TVSH. Fermerët e revoltuar akuzojnë qeverinë për falimentimin e tyre. Në vendngjarje ka forca të shumta policore, të cilat kanë tentuar të largojnë protestuesit e shumtë nga rruga. Prej disa […]

OKB: Shqiptarët më të palumturit e Europës, Shqipëria ndër 20 vendet më të korruptuara në botë

Shqipëria renditet në vendin e 107 nga 156 shtete në indeksin e lumturisë 2019, të publikuar sot nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, duke qenë e fundit në Europë, pra më e palumtura, ndonëse ka shënuar një përmirësim të lehtë prej 5 vendesh në raport me renditjen e vitit të mëparshëm. Treguesit në të cilët […]

Nga dita e hënë, nis greva kombëtare e qumështit!

Ashtu siç është deklaruar më parë, në mungesë të një zgjidhjeje nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë,  grumbulluesit dhe agropërpunuesit në mbështetje të prodhuesve bujqësorë, do të ndërpresin grumbullimin e qumështit për tre ditë, duke filluar që nga dita e hënë, datë 18 Mars 2019, në mbështetje të prodhuesve bujqësorë, “Kjo masë është një akt […]

Shqiptarët jetojnë vetëm për t’u ushqyer, çdo gjë tjetër është luks

“Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi, kafshatë që të mbetë në fyt edhe të zë trishtimi”. ‘Poema e Mjerimit’ e Migjenit, e shkruar në vitet ’30, duket se është aktuale edhe sot. Shqiptarët, përfshirë qytetarët e Kosovës, janë populli që shpenzojnë më shumë për ushqime në Europë, në raport me atë që prodhon ekonomia […]

Vjen një lajm i mirë për autostradën Tiranë-Elbasan, hapet për qarkullim një krah

Autoriteti Rrugor shqiptar njofton se duke nisur nga data 14 mars do të hapet njëri krah i autostradës Tiranë – Elbasan. Më konkretisht pjesa që lidh rrethrrotullimin e TEG-ut me tunelin e Krrabës. Sipas ARRSH-së në kuadër të përfundimit të pjesës kryesore të punimeve në segmentit nr. 1 të (TEG-Tuneli i Kërrabës) të projektit të ndërtimit […]

Anulohet leja për TEC-in e Korcës, Klosi: Nuk ka shanse të fillojë punën

Menjehere pas letrës së kryebashkiakut të Korçës, Sotiraq Filo nisur ne adrese te ministrave të kryeministrit Rama, Blendi Klosi dhe Belinda Balluku për të ndaluar projektin per ndërtimin e TEC-it të Korçës, ka ardhur edhe reagimi i njërit prej tyre. Ministri i Mjedisit, Blendi Klosi tha se nuk ka asnjë autorizim, e jo më leje […]

Hyn në fuqi udhëzimi i ri për normën e kompensimit të fermerëve

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njoftoi se është publikuar në Fletoren Zyrtare nr.23, datë 26 shkurt 2019, udhëzimi nr. 3, datë 21.02.2019 “Për disa shtesa dhe ndryshime në udhëzimin Nr. 19, datë 03.11.2014, “Për zbatimin e regjimit të veçantë të skemës së kompensimit të prodhuesve bujqësorë për qëllime të Tatimit mbi Vlerën e Shtuar”, të […]

Gratë shqiptare më punëtoret në rajon

Çajupi, vite më parë, do t’i dedikonte vargje poezie zellit të grave shqiptare për të punuar dhe jo më kot. Statistikat tregojnë se në të gjithë rajonin gratë shqiptare kanë përqindjen më të lartë të pjesëmarrjes në Forcat e Punës. Portali i të dhënave Our World in Data ka ilustruar një hartë bazuar në përqindjen […]

Kontroll Tatimor mbi farmacitë/ Biznesmeni: Kemi falimentuar

Me anë të një postimi të publikuar në Facebook, ku citon mesazhin e një qytetari, ish kryeministri Sali Berisha rrëfen terrorin që po ushtrohet mbi bizneset e farmacive. Sipas denoncuesit, një taskë-forcë e ngritur nga drejtoresha e kontrollit të barnave, Narvina Sinani, nën bekimin e ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, po ushtron presion mbi farmacitë. […]

Bujqësi/Një rast i bukur në Roskovec me hapjen e serrave

  Pas 15 vitesh ne emigracion, dy vëllezër nga fshati Strum i Roskovecit, kthehen për të punuar në tokat e tyre. Ilir dhe Miklovan Cjapi, prej afro dy vjetësh janë rikthyer në fshatin e tyre dhe merren me bujqësi. Kursimet e grumbulluara nga puna në Greqi, vendosin t’i investojnë për ngritjen e serave në tokat […]

Importi i makinave/ Ministrja shpjegon Vendimin për mjetet, ndalohen prodhimet para 2005

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës shpjegoi gjatë një inspektimi dy dite me pare në ambientet e Drejtorisë së Shërbimit të Transportit Rrugor në Berat, ndryshimet e vendimit për importin e makinave. Ministrja Balluku tha se ndryshimet parashikojnë që të gjitha makinat e përdorura, të cilat do të hyjnë në vend pas 1 janarit 2019, do […]

“Porti i Shëngjinit, së shpejti me karakter turistik”

Pas investimeve në portin e Sarandës, Durrësit dhe Vlorës, qeveria ka synon që të transformojë edhe portin e Shëngjinit. Gjatë takimit publik “Bashkia që duam” të zhvilluar në Lezhë, Kryeministri Edi Rama ju përgjigj interesit të një prej banorëve për portin e Shëngjinit, port i cili sipas Kryeministrit do të kthehet në një port turistik. “Për portin […]

Banka e Shqipërisë: Shkaqet se përse u forcua leku në raport me valutat e huaja!

Banka e Shqipërisë në raportin e fundit të politikës monetare ka bërë një analizë të faktorëve që kanë ndikuar në forcimin e monedhës vendase në 2018-n. Sipas rezultateve të analizës së Bankës, në optikën afatmesme e afatgjatë, forcimi i kursit të këmbimit është në përputhje me teorinë ekonomike dhe faktorët makroekonomikë. Kështu, trendi forcues i […]

Haradinaj i mëshon tavolinës: Taksa nuk hiqet deri në njohje, mbajeni mend këtë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përsëritur qëndrimin e tij kundër heqjes së taksës ndaj mallrave serbe, ndërsa është shprehur kundër ndryshimit të kufijve, duke thënë se hapja e çështjes së kufirit i shkon për shtati vetëm presidentit të Rusisë, Vladimir Putin. Ai këto komente i bëri gjatë takimit me familjet e dëshmorëve të Komunës […]

Rriten me rreth 37% çmimet e zarzavateve, ekspertët shpjegojnë arsyen

INSTAT ka raportuar se çmimet në grupin “zarzavate, përfshi patatet” u rritën me 36.6 përqind, duke shënuar nivelin më të lartë që nga maji i vitit 2010, ku ndryshimi i çmimit për shkak edhe të krizës globale të asaj kohe arriti në 56.6%. Ekspertët shpjegojnë se rritja e çmimeve në janarin e këtij viti erdhi […]

Ekonomia shqiptare nis rënien, hera e parë që nga 2002-ishi

Ajo që thuhet nën zë nga bankierët, bizneset, ekspertët e kursit të këmbimit, apo dhe individët, se nuk ka lekë në qarkullim edhe pse ekonomia po rritet me ritme relativisht të kënaqshme prej mbi 4%, tashmë vërtetohet edhe nga të dhënat zyrtare. Sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë, paraja gjithsej në qarkullim në fund të […]

Projektit “100 fshatra”

Pas aksidentit të eskortës së kryeministrit Edi Rama në fshatin Gosë të Rrogozhinës, kreu i qeverisë u shfaq në Rroshnik të Beratit. Ky fshat është pjesë e projektit “100 fshatra”. Rama theksoi rëndësinë e zhvillimit të turizmit në këtë zonë. Sipas tij, me zhvillimin e turizmit, edhe mundësia që të rinjtë të kthehen në fshat […]

Ndërtimi i “Unazës së Re”, skualifikohen ofertat e paraqitura

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka kualifikuar të gjitha ofertat e paraqitura për rehabilitimin e segmentit rrugor, mbikalimi Pallati me Shigjeta – Rrethrrotullimi Shqiponja, Loti 1. Drejtoresha e ARRSH-së, Sonila Qato ka deklaruar sot se asnjëra nga kompanitë nuk është paraqitur me dokumentacion të përputhur me kriteret e vendosura nga Autoriteti Rrugor Shqiptar. Për këtë, ka thënë […]

Rekord të ardhurash nga turizmi

Konsumi i popullatës ka shfaqur shenja gjallërimi në vitin 2018, duke reflektuar efektet e rritjes së ndjeshme të numrit të turistëve që vizitojnë vendin. Sipas të dhënave të INSTAT, në tremujorin e tretë të vendit, konsumi i popullatës u rrit me gati 4%, që është niveli më i lartë që nga tremujori i dytë i […]

Rritet volumi i mallrave nga rrugët ajrore

Volumi i mallrave të ngarkuara/shkarkuara përmes linjave portuale, ajrore dhe asaj hekurudhore të vendit, shënoi rritje progresive gjatë muajit dhjetor 2018, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, bëri të ditur sot Instituti i Statistikave (INSTAT). Volumi i mallrave të ngarkuara/shkarkuara në portet e vendit u rrit me 8,5% INSTAT, publikoi të […]

Denaj: Në 9 muaj, rritje ekonomike me 4.4%

“Investimet totale gjatë vitit 2018 u rritën me rreth 3.89%”, deklaroi sot ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj, ndërsa theksoi se “vetëm për tremujorin e tretë të vitit 2018 norma e rritjes për investimet u zgjerua në 5.40%”. Duke raportuar para komisionit parlamentar të Ekonomisë dhe Financave, Denaj tha se “edhe gjatë këtij viti, […]

Bllokimi i Fondit të Sigurimeve

Ish-ministri i Shëndetësisë, njëherazi deputet i PD-së Tritan Shehu ka reaguar në lidhje me bllokimin e sistemit dixhital të Fondit të Sigurimeve Shëndetësore. Përmes një postimi në “Facebook”, Shehu shkruan se është ndaluar çdo veprim me recetat  e rimbursuara, ndërsa hedh dyshime se kemi të bëjmë me një kolaps financiar. Sipas Shehut,  Fondi i Sigurimeve Shëndetësore […]

Gjermania i jep lamtumirën kartmonedhave 500 euro

Përveç kriminelëve, një numër i vogël i europianëve do të ndiejnë keqardhje për kartmonedhat 500 euro, të destinuara duke nisur nga sot për t’u hequr gradualisht nga qarkullimi. ‘’Unë preferoj para cash për shumat e mëdha, kjo nuk do të thotë se merrem me ndonjë gjë të dyshimtë’’, shprehet Rolf, ndihmës infermier 61 vjeç i […]

Edhe çmimet për shërbimet dentare do te rriten!

Mjekët stomatologë janë me pakicë në Shqipëri në raport me vendet anëtare të Bashkimit Europian. Ndërsa mesatarja e vendeve anëtarë të BE-së është 77 për çdo 100 mijë banorë sipas Eurostat, për çdo 100 mijë banorë në Shqipëri ka rreth 51 mjekë stomatologë, sipas të dhënave nga INSTAT dhe Urdhri i Stomatologut, të përpunuara nga […]

Ulet importi për prodhimet bujqësore

Rritja e prodhimit bujqësor vendas, ka ndikuar në uljen e importeve për këto produkte. Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, bën të ditur se, gjatë vitit 2018 importet e prodhimeve bujqësore u ulën në vlerën e 111.7 miliardë lekëve, ose me gati 2% krahasuar me një vit më parë, duke e zbutur ndjeshëm bilancin tregtar […]

Doganat përmirësojnë shërbimin

Doganat në Shqipëri luajnë një rol mjaft të rëndësishëm në zhvillimin e bizneseve dhe rrjedhimisht në zhvillimin ekonomik të vendit. Ecuria e biznesit dhe doganat ishin qendra e bisedimeve në takimin e organizuar sot nga Dhoma Amerikane me Drejtoren e Doganave ,Belinda Ikonomi. Sipas saj “është përmirësuar shërbimi për qytetarët dhe biznesin,po ashtu pjesa më […]

Lamtumirë ‘lejla’, bankat i japin fund prerjes 500

Eurozona do të ndalë së printuari kartëmonedhat 500-euroshe, apo prerjet në ngjyrë violetë që sipas autoriteteve janë mjeti më i përdorur nga kriminelët, teksa shumica e 19 vendeve që i janë bashkuar monedhës së përbashkët pritet ta zbatojnë nga muaji i ardhshëm. “Më 27 janar të 2019-s, 17 nga 19 Bankat Qendrore kombëtare në zonën […]

E trishtë! Nuk mjafton një jetë, në Shqipëri një milion dollarë mund t’i arrijmë për 182 vite

Këtë fillim viti kemi një arsye më shumë të gëzuar. Shqiptarëve do t’ju duhen më pak kohë për të bërë milionin e tyre të parë.  Tashmë për të bërë kaq para bashkë do të duhen mesatarisht 1 shekull e 82 vite. Në vitin që lamë pas do të na duheshin plot 2 shekuj e 14 […]

Çfarë po ndodh me euron, dollarin dhe paundin britanik

Në tregun e këmbimit valutor vendas monedhat kryesore ndërkombëtare kanë regjistruar luhatje të lehta. Euro ka shfaqur një tendencë të lehtë rritje nga një ditë më parë, duke u forcuar minimalisht me 0.1 lekë për njësi kundrejt monedhës vendase, lekut. Kështu, valuta e eurozonës këmbehet sot për 122.5 lekë në blerje dhe 123 lekë në […]

Gjermania kërkon 13 mijë infermierë, e gatshme t’ua paguajë edhe shkollimin

Prej kohësh është dhënë alarmi në vendin tonë se mjekët dhe infermierët janë duke u larguar dhe sistemi mjekësor po ngelet pa personel. Pjesa më e madhe e tyre shkojnë në Gjermani, ku ju sigurohen kontrata pune dhe pagesa të kënaqshme e kjo i bën që të mos kthehen më në atdhe. Por Gjermania ka […]

Taksa e ndërtesës në Tiranë bashkë me faturën e ujit, si po shkojnë taksat duke u shumëfishuar

Bashkia Tiranë ka vendosur si agjent për mbledhjen e taksës së pasursë së paluajtshme Ndërmarrjen e Ujësjellës Kanalizime Tiranë. Brenda katër muajve të gjithë qytetarët duhet të shkojnë të bëjnë vetëdeklarimin e sipërfaqëve që kanë në pronësi apo përdorim, informacion që më pas do të verifikohet nga Ujësjellësi. Në një vendim të fundit, që pritet […]

Ekonomi/ Emigrantët shqiptarë sjellin më shumë para në vend

Të ardhurat që emigrantët kanë sjellë tek të afërmit e tyre në 9 muajt e këtij viti arritën në 501 milionë euro, sipas statistikave të fundit të Bankës së Shqipërisë. Në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, është shënuar një rritje prej 7.9%. Në tremujorin e tretë të vitit, që përkon me […]

Shifrat zyrtare të INSTAT mbi papunesine

Më shumë se gjysma e të rinjve në Shqipëri nuk janë pjesë e ekonomisë aktive, e thënë ndryshe, janë të papunë. Sipas INSTAT shkalla e punësimit për grupmoshën nga 15 deri në 29 vjeç është 39.5%, kundrejt grupit tjetër nga 30 në 64 vjeç, që është 70.7%. Instituti i Statistikave raporton se në periudhën Korrik-Shtator […]

Euro vendos rekordin e ‘zi’/ Ja me sa është këmbyer sot

Monedha europiane ka zbritur në nivelin më të ulët që prej vitit 2008-të, duke u këmbyer me 124.11 lekë, me një rënie prej 0.15 lekë në raport me ditën e mëparshme, duke kaluar në këtë mënyrë dhe rekordin minimal prej 124.17 lekë që u arrit në fillim të muajit qershor. Më pas, Banka e Shqipërisë […]

Rritje rrogash 7%? Reagon “Shoqata e Infermierëve”

Pas miratimit të Buxhetit 2019, ku qeveria parashikon rritje rrogash për infermierët në shifrat 7%, ka reaguar edhe shoqata e infermierëve. Ata shprehen se kjo është e turpshme, pasi Ministria e Shendetesise dhe Mbrojtjes Sociale premtoi kur u shpall buxheti për 2019 se do kishte rritje page në rreth 20% ndërsa pak ditë më parë […]

Mes Shqipërisë dhe Kosovës, kufi me taksa dhe burokraci

Pas anëtarësimit në CEFTA dhe falë marrëveshjeve dypalëshe të tregtisë së lirë, Shqipëria dhe Kosova kanë hequr thuajse të gjitha taksat shtetërore në doganë. Por, qeveritë në të dy anët e kufirit i kanë zëvendësuar ato me taksa private që vijnë nga koncesionet. “Është taksa e rrugës, është skanimi, është terminali doganor në Kosovë”, tha […]

Kreditimi/ Ekspertët: Ngërçi, shkak kërkesa e pakët e biznesit!

Edhe pse ekonomia është rritur me mbi 4% këtë vit, tregu financiar nuk ka shfaqur të njëjtin entuziazëm. Të dhënat zyrtare nga Banka e Shqipërisë tregojnë se kredia për ekonominë ka rënë me 160 milionë euro në terma vjetorë, duke dëshmuar se ekonomia ka një ngërç. Spiro Brumbulli shpjegon: “I pari ngërç që krijohet është […]

Negociatat, bullgarët do blejnë “Telekom Albania”?

Operatori i dytë më i madh në Shqipëri në fushën e shërbimeve celulare Telekom Albania është në negociata intensive për t’iu shitur kompanisë bullgare të telekomunikacionit “Vivacom”. Burime për televizionin Klan bëjnë me dije se negociatat mes grupit OTE që zotëron aksionet e Telekom në Shqipëri dhe kompanisë “Vivacom” kanë nisur ditët e fundit, megjithatë […]

Rreshjet, rritet katër herë prodhimi i energjisë elektrike nga HEC-et

Viti ka qenë shumë i mbarë për sektorin e energjisë elektrike. Dhe jo vetëm për prodhuesit. Por këta të fundit arritën rezultatet më të mira, duke qenë se, sipas statistikave zyrtare të INSTAT-it, prodhimi neto vendas i energjisë elektrike në periudhën janar-shtator pothuajse u katërfishua, duke arritur vlerën 1.63 miliardë kilovatorë, nga 418 milionë kilovatorë […]

Ministri Gjiknuri përuron rrugën zëvendësuese në Moglicë

Ministri i Infrastrukturës Damian Gjiknuri mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të rrugëve zëvendësuese përgjatë bregut verior të rezervuarit të hidrocentralit të Moglicës. Kompania që po ndërton HEC-in, në bashkëpunim me qeverinë, morën përsipër të ndërtojnë infrastrukturën e rrugëve zëvendësuese për shkak se rrugët e vjetra përmbyten nga liqenet e hidrocentraleve. “Kjo është rruga e fundit […]

INSTAT/ Gratë mbizotërojnë në pronësinë e bizneseve të vogla

Në vitin 2016, përqindja e pronareve/administratoreve gra është 26,8%, sipas INSTAT. Përqindja e grave pronare apo administratore në ndërmarrjet e vogla (1-4 të punësuar) është më e lartë se në kategoritë e tjera. Nga viti 2006 deri në vitin 2016, përqindja e pronareve/administratoreve gra është rritur në të gjitha kategoritë, me rritjen më të madhe […]

Një ditë pas ndërprerjes së sinjalit qytetarët ankohen

Nje dite pas la pa sinjal telefonik dhe interneti qindra-mijera abonente, kompania Vodafone Albania duket se nuk ka arritur te mbaje premtimin qe beri per te gjithe perdoruesit e saj per nje dhurate ne forme ndjese per sherbimin e munguar e te nderprere gjate te merkures. Ne faqen zyrtare te kompanise, qytetaret jane ankuar se […]

Euro këmbehet me 124.5 lekë, po kap nivelin më të ulët të 10 viteve

Monedha e përbashkët ka shënuar një tendencë të lehtë rënëse përgjatë ditëve të fundit, e cila ka qenë e qëndrueshme dhe graduale, duke e zbritur euron në 124.52 lekë gjatë ditës së sotme, sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë. Ky është niveli më i ulët që nga fillimi i muajit qershor, kur euro zbriti […]

Tatimet bllokojnë dhjetëra subjekte, vendosin 26.7 milionë lekë gjoba

758 biznese janë konstatuar në shkelje të legjislacionit tatimor vetëm gjatë periudhës 1-15 nëntor. Nga të dhënat e publikuara nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, gjatë kësaj periudhe janë kontrolluar 1574 subjekte, ku janë vendosur rreth 26.7 milionë lekë gjoba. Moslëshim i kuponit tatimor dhe mosregjistrim në organet tatimore janë edhe dy ndër shkeljet kryesore […]

Kuponët tatimorë/ Gjysma e bizneseve sërish nuk e lëshojnë

Po kthehemi sërish si në fillim të reformës. Pasi, ndërkohë që tatimet kanë lajmëruar kontrolle të forta në terren për identifikim e subjekteve që nuk lëshojnë kuponat fiskalë, Drejtoria e Hetimit Tatimor ka gjetur me shkelje gati 50 % të subjekteve të verifikuara në 2 javët e para të nëntorit. Nga 1,574 kontrolle, 758 biznese […]

Ahmetaj kundër deputetëve të PS: Të gjitha pagat të taksohen!

Në një kohë që deputetët e mazhorancës në Komisionin e Ekonomisë kërkuan rritje të kufirit të poshtëm të pagës bruto të patatueshme nga 30 mijë në 40 mijë lekë në muaj, qeveria po lëviz në kahun e kundërt. Ministri i Financave, Arben Ahmetaj tha se në diskutimet nen për nen të buxhetit të vitit 2019 […]

Damian Gjiknuri: Ju rrëfej zgjidhjen tonë për banorët e Unazës së Re

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri është i ftuar në emisionin “Open” të gazetares Eni Vasili. Por ministri u prit me protesta nga banorët e Unazës së Re përpara ambienteve të Top Channel. Ministri Gjiknuri e komentoi këtë protestë, duke thënë se ka shtysë politike. Ai u shpreh se e rëndësishme është që të […]

Taksa e PPP, 53 euro në vit për çdo shqiptarë

Buxheti i shtetit do të paguajë 253 miliardë lekë ose mbi 2 miliardë euro për kontratat koncesionare dhe ato të partneritetit publik privat që janë miratuar deri më tani. Top Channel ka përllogaritur angazhimet totale që qeveria ka marrë në buxhet përmes koncesioneve duke u bazuar tek lista e investimeve publike dhe relacioni i projektbuxhetit […]

Cigarja/Produkti më i importuar nga jashtë

Importet bujqësore për periudhën Janar-Shtator 2018 janë regjistruar në vlerën e rreth 84.8 miliardë lekëve, ku peshën më të madhe e zë sektori i agroindustrisë me një vlerë prej 51 miliardë lekë. Referuar të dhënave zyrtare të Ministrisë së Bujqësisë, më pas renditet bujqësia me rreth 19.9 miliardë lekë, blegtoria me 7.2 miliardë lekë dhe […]

Bëhet me pagesë Autostrada Tiranë-Durrës

Edhe pse Ministria e Infrastrukturës nuk ka pranuar ta bëjë publike ofertën për koncesionin e rrugës Tiranë-Durrës, Top Channel ka arritur të sigurojë disa nga detajet më të rëndësishme të saj. Burime konfidenciale thonë se ofertuesi është një grup i madh indian me disa koncesione autostradash në Azi, por që në Shqipëri është i përfaqësuar […]

15 kandidatë për tre vende vakante në Këshillin Mbikqyrës të BSH

Kuvendi zhvillon dëgjesë publike të deputetëve me kandidatët për Këshillin Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë. Kuvendi i Shqipërisë, njofton se të mërkurën datë 31 tetor 2018, ora 9.00, në ambientet e Kryesisë së Kuvendit, në sallën e Komisionit parlamentar të Ekonomisë dhe Financave do të organizohet dëgjesa publike e 15 kandidatëve që i janë përgjigjur […]

Rruga Tiranë-Durrës me koncesion?! Qeveria pranon se ka marrë ofertë

Rruga Tirane-Durres do jepet me koncesion dhe do behet me pagese dhe qeveria konfirmon se ka marre nje propozim nga nje kompani private e cila po analizohet nga ministria e infrastruktures. Kjo rruge ka nje fluks prej 50 mije mjetesh ne dite. Kompania do zgjeroje rrugen edhe me dy korsi te reja dhe do e […]

Akuzat e PD, Ahmetaj: Asnjë kosto shtesë për biznesin!

Përmes një postimi në Facebook, ministri i Ekonomisë dhe Financave Arben Ahmetaj i është përgjigjur akuzave të PD se me sistemin e ri do shtohen kostot për biznesin. PD u shpreh se monopolin e kontrollit të faturimit mbi biznesin do ta fitojë një kompani kroate, por ministri ka thënë se nuk do ketë asnjë kosto shtesë […]

Largohet nga Shqipëria kompania ‘low cost’

Volotea, kompania low cost e fluturimeve ajrore, është larguar nga Shqipëria duke ndërprerë fluturimet e saj përmes aeroportit të Rinas. Që prej dhjetorit të vitit 2015, kompania ajrore me qendër në Barcelonë, operonte dy rrugë përmes aeroportit ndërkombëtar të Rinasit: Tiranë-Verona dhe Tiranë-Venecia, me një frekuencë dy herë në javë. Por pak ditë më parë, […]

Tatimet nisin aksioni! Kujdes bizneset!!

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njoftoi dje se, pas aksionit kundër informalitetit në sektorin e turizmit dhe hotelerisë, tani do të përqendrohet në verifikimin e pagesës së detyrimeve tatimore për Tatimin mbi Qiranë nga tatimpaguesit e regjistruar. Qëllimi i këtij aksioni do të jetë në disa drejtime. Sipas Tatimeve, në radhë të parë, do të […]

Doni te dine se cili është qyteti shqiptar që shpenzon më shumë se europianët për ushqimin në lokale

Të gjithë i njohim shkodranët si njerëz të qejfit, me humor dhe Shkodrën si djep i kulturës. Shkodra mban rekordin për shpenzimet në restorante dhe hotele, ku sipas të dhënave në Anketën në Buxhetit të Familjeve 2017, shpenzimet për restorantet dhe hotele ishin sa 9.5% e totalit të të gjitha shpenzimeve. Mes tundimit nga krapi […]

Biznesi heq dorë nga kreditë në banka

Kërkesa për kredi në banka nga bizneset e mëdha në tremujorin e dytë të 2018 shënoi uljen më të madhe që nga fundi i vitit 2013. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë kërkesa për hua shënoi rënie me 24 % në sektorin e biznesit të madh, pas një rritje që pati për dy tremujorë rresht. […]

Agjencia e Prokurimit Publik bllokon tenderin

Agjencia e Prokurimit Publik ka pezulluar procedurën e tenderimit për koncesionin mbi kontrollin e pompave të naftës dhe gazit të lëngshëm, shërbim që aktualisht kryehet nga Drejtoria e Metrologjisë. Vendimi i Agjensisë së Prokurimit Publik është marrë pas një ankimimi nga një kompani zviceriane që akuzon Ministrinë e Financave se ka vendosur në procedurat e […]

Merret vendimi rreth ndryshimit të orës

Ka shumë mundësi që, së shpejti, ora të mos ndryshojë më në prag pranvere apo vjeshtë pasi Parlamenti Evropian e hodhi si propozim, por vetëm këtë javë eurodeputetët kanë marrë vendimin. Duke filluar nga mesnata e së shtunës së 28 tetorit, akrepat e orës do të spostohen një orë mbrapa *ashtu siç ka ndodhur prej […]

Gjuetarët i kthehen keq Blendi Klosit: Boll se na…

Ministri i Mirëqenies Sociale Blendi Klosi përmes një postimi në ‘Facebook’ njoftonte se “një banor i ri ishte shtuar në lagunën e Orikumit”. Ai i referohej një zogu që nga shkenctarët quhej “Fishkëllyesi i murmë”, që në zonat tona nuk ishte parë asnjëherë më parë. “Ky lajm i bukur që vjen nga studiuesit e AOS […]

Jorida Tabaku jep alarmin

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka dhënë alarmin se Shqipëria ka karburatin më të shtrentë në rajon. Në një postim në “Facebook”, Tabaku shkruan se ndonëse çmimi është shumë i shtrenjtë, çilësia e tij mebet ende shumë e dobët.Më tej deputetja demokrate ka dhënë edhe arsyen e rritjes së çmimit. Në poshtë postimi i […]

Kontrolli i pompave të pikave të karburantit i hiqet shtetit, i jepet privatit

Dy herë në vit përgjatë dekadës së fundit, Drejtoria e Metrologjisë kryen kontrollin e pompave të naftës dhe të gazit të lëngshëm-shërbim ky që synon të mbrojë qytetarët shqiptarë nga abuzimet me sasinë e karburantit. Por një vendim i Këshillit të Ministrave, i pasuar nga një tender i shpallur nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë […]

Ky shtet konsiderohet si “parajsa e shqiptarëve”

Të dhënat e përpunuara të `Scan` të mundësuara nga Zyra Federale e Statistikave në Gjermani tregojnë se në parajsën aktuale të shqiptarëve, jetojnë rreth 50 mijë shqiptarë nga Shqipëria, dhe rreth 130 mijë shqiptarë nga Kosova. Numri total i shqiptarëve nga Shqipëria duket tepër i vogël po të kemi parasysh flukset e larta migratore të […]

Bizneset ‘heqin dorë’ nga leku, 37.7 për qind e tyre transaksione në euro

Bizneset e të gjitha kategorive kanë rritur përdorimin e valutës në transaksionet e tyre gjatë gjysmës së parë të vitit 2018 në krahasimin me te njëjtën periudhë të një viti më parë. Përdorimi i valutës si në shërbimet bankare dhe ato jashtë bankave nuk ka mundur të ndalet edhe pse tashmë Banka e Shqipërisë dhe […]

Paketa fiskale 2019/ Ahmetaj: Ja sa do ulet tatimi mbi fitimin dhe dividenti!

Ministri i Ekonomisë dhe Financave Arben Ahmetaj u shpreh pak minuta me pare se gjatë këtij viti janë punësuar 34 mijë persona më shumë se një vit më parë. Ai tha se paketa e re fiskale parashikon lehtësia për individët, por edhe biznesin. Ai paralajmëroi se beteja kundër informalitetit do të njohë një tjetër nivel […]

Guvernatori Sejko në mbledhjen e FMN

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko mori pjesë në Mbledhjet Vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe të Grupit të Bankës Botërore (BB), të cilat u zhvilluan në Bali, Indonezi në datat 12-14 tetor 2018. Sejko zhvilloi disa takime me personalitete të njohura të fushës financiare ndërkombëtare, ku bëri një ekspoze të situatës ekonomike […]

Borxhi publik përplas KLSH-në me qeverinë

TIRANE-Shifra e borxhit publik të Shqipërisë ka përplasur KLSH me qeverinë. Institucioni që përfaqësohet nga Bujar Leskaj, të cilit i ka mbaruar mandati, është futur në kurs përplasjeje për herë të parë me qeverinë, duke pretenduar se nuk është raportuar shifra e saktë. Ministri i Ekonomisë dhe Financave, Arben Ahmetaj gjatë diskutimit në Komisionin e […]

BE financon studimin e rimëkëmbjes së hekurudhës Durrës–Pogradec

Gjatë ditës së djeshme u prezantua Studimi i Realizueshmërisë për rehabilitimin e linjës hekurudhore Durrës – Rrogozhinë – Elbasan – Pogradec, financuar nga fondet e Komisionit Evropian, të mundësuara përmes Instrumentit të Investimeve për Ballkanin Perëndimor. Studimi ka filluar në Prill 2017. Studimi është kryer në dy faza. Gjatë fazës 1 u krye vlerësimi i […]

FMN: Rritja ekonomike në Shqipëri 4% deri në fund të vitit

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka rritur parashikimin për zgjerimin e ekonomisë shqipetare në vitin 2018, nga 3.7% në 4%, që vlerësohet ritmi më i lartë i rritjes ekonomike që që prej vitit 2008. Në raportin e publikuar së fundi mbi “Pasqyrën ekonomike globale” tetor 2018, Fondi pret që rritja ekonomike e Shqipërisë të jetë 4% […]

Pagesat e Hipotekës tani edhe nëpërmjet postës

Nga sot qytetarët mund të kryejnë pagesat e Hipotekës edhe në zyrat postare, duke mos humbur kohë në radhë në filialet e bankave të përcaktuara për këtë qëllim. Valdrin Pjetri, kreu i Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme dhe Drejtori i Postës Shqiptare, Laert Duraj, nënshkruan sot në Tiranë marrëveshjen, për ta ofruar këtë […]

Ja sa u këmbye sot euro………….

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro është këmbyer sot me 125.44 lekë, rreth 0.08 pikë më pak se një ditë më parë, duke hyrë kështu në një trend rënës. Sipas ekspertëve kryesor të tregut të këmbimit valutor, arsyeja kryesore e zhvlerësimit të euros në tregun vendas janë vëllimet shumë të ulëta tregtare […]

Qeveria ul taksat për ministrat, oligarkët dhe deputetët

Paketa e re e taksave parashikon disa ndërhyrje në sistemin fiskal gjatë vitit të ardhshëm dhe thuajse të gjitha favorizojnë një numër të vogël shqiptarësh, më të pasurit e vendit. Drafti i zbuluar nga Ministri i Financave, Arben Ahmetaj do të ulë taksat për aksionerët e korporatave të mëdha si dhe rrogat e larta, ndërkohë […]

OSHEE kundër paneleve diellore: Energjia e pamenaxhueshme!

Dhënia e lejeve për ndërtimin e parqeve të prodhimit të energjisë nga dielli, apo lejet për konsumatorët e thjeshtë të cilët instalojnë panele diellore për përdorim vetjak, po kthehet në një problem teknik dhe financiar për Operatorin e Shpërndarjes së Energjisë. Për vetë specifikën, prodhimi i kësaj energjie, kërkon kapacitete depozituese të cilat aktualisht OSHEE […]

Rama viziton një rrobaqepsi në Durrës

Kryeministri Edi Rama ka vizituar një fasoneri në qytetin e Durrësit ku ka parë kushtet e punës dhe është interesuar mbi pagat që kanë punonjësit. “Një prej fabrikave të mëdha të veshjeve në Shqipëri, me cikël të mbyllur, e specializuar në prodhim dhe eksport të veshjeve për emrat ndër më të njohurit në tregun europian. […]

Performanca ekonomike, Ahmetaj: Rritja më e lartë në 8 vite

Ekonomia shqiptare vijon të jetë në trend pozitiv. Këtë e ka pohuar vetë ministri i Ekonomisë dhe Financave, Arben Ahmetaj, përmes një statusi në rrjetin social “Facebook”. Sipas Ahmetajt, duke marrë në shqyrtim 6 muajt e parë të vitit 2018, shifrat tregojnë se rritja ekonomike është më e larta në 8 vitet e fundit. “Pas […]

Hapet gara për zëvendësimin e tre anëtarëve të Këshillit Mbikëqyrës të BSH

Kryetari i Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe ka hapur sot garën për zëvendësimin e tre anëtarëve të Këshillit Mbikëqyrës. Anëtarët që iu mbaron mandati janë Dhori Kule, Arben Malaj dhe Ela Golemi. “Siç ju e dini 3 anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës Dhori Kule, Ela Golemi dhe Arben Malaj përfundojnë mandatin e anëtarit të Këshillit Mbikëqyrës […]

Hendeku i shpenzimeve nga familjet sipas qarqeve

Në vitin 2015 familjet në 5 qarqe të vendit konsumonin mbi mesataren e vendit, ndërsa në vitin 2017 vetëm familjet e vetëm 2 qarqeve, Tiranës dhe Durrësit konsumojnë mbi mesataren e vendit, teksa 10 qarqe te tjera konsumojnë nën mesatare, sipas të dhënave zyrtare të Institutit të Statistikave. Suksesi i një qeverisje të mirë ilustrohet […]

Parashikimi i BQE: Shqipëria në BE në 2030-ën, por duhet rritje ekonomike 4.8 % në vit

Duke analizuar kohën mesatare të anëtarësimit të vendeve të tjera në BE, Shqipëria nëse hap negociatat vitin tjetër, pritet që të bëhet anëtarë rreth vitit 2030. Por deri në atë kohë vendi duhet të arrijë të ardhura për frymë në rreth 50 për qind te mesatares së BE-së, thotë një studim i Bankës Qendrore Europiane […]

Gjysma e të ardhurave të familjeve shqiptare për ushqime, ujë dhe drita

Familjet shqiptare shpenzojnë më shumë se gjysmën e buxhetit të tyre për plotësimin e nevojave të para jetësore. 44% e të ardhurave të tyre gjatë vitit të shkuar kanë patur si qëllim blerjen e ushqimeve, ndërsa 11% e shpenzimeve shkuan për pagesën e ujit, energjisë elektrike dhe qirasë. Instituti i Statistikave ka publikuar anketën e […]

Dhoma Amerikane kërkon tatim zero për dividentin

Dhoma Amerikane e Tregtisë ka dorëzuar si kërkesë në Ministrinë e Financave dhe Ekonomisë të njëjtat propozime që ka bërë dhe një vit më parë: tatim zero për dividentin, ulja e tatimit mbi të ardhurat personale dhe zgjerimi i bazës për shpenzimet që duhet të njihen për efekt tatimi mbi biznesin. Mark Crawford, President i […]

TO FOURTH CREEPETH

Simple as Occidental; in fact, it will be Occidental. To an English person, it will seem like simplified English, as a skeptical Cambridge friend of mine told me what Occidental is. The European languages are members of the same family. Their separate existence is a myth. For science, music, sport, etc, Europe uses the same […]

TO FOURTH CREEPETH

Simple as Occidental; in fact, it will be Occidental. To an English person, it will seem like simplified English, as a skeptical Cambridge friend of mine told me what Occidental is. The European languages are members of the same family. Their separate existence is a myth. For science, music, sport, etc, Europe uses the same […]

TO FOURTH CREEPETH

Simple as Occidental; in fact, it will be Occidental. To an English person, it will seem like simplified English, as a skeptical Cambridge friend of mine told me what Occidental is. The European languages are members of the same family. Their separate existence is a myth. For science, music, sport, etc, Europe uses the same […]

Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!