Keshilla Bukurie

Bella dhe Gigi Hadid nuk njihen në sfilatën e Marc Jacobs

Bella dhe Gigi Hadid u transformuan totalisht për sfilatën e Marc Jacobs të vjeshtës 2022. Motrat supermodele u ngjitën në pistën e Bibliotekës Publike të Nju-Jorkut të hënën dhe nuk njiheshin, falë kokës së tyre gjysmë të rruar dhe vetullave të zbardhura. Por mos u shqetësoni: vajzat në fakt nuk qethën flokët e tyre për […]

Për vajzat me krahë të trashë, si të visheni për t’u dukur sa më elegante

Ta duash trupin tënd, sido që të jetë ai, sigurisht do t’ju bëjë të ndiheni më mirë dhe rehat me veten. Megjithatë, nuk ka asgjë të gabuar, të pranosh se jo domosdoshmërisht të pëlqen gjithçka te vetja. Ndonjëherë, ne kemi disa pjesë që i konsiderojmë si “pikat tona të dobëta”, prandaj dëshirojmë t’i fshehim pak më […]

Psikologjia e aromave, si e ndikojnë trurin, kujtesën dhe emocionet

Aromat e ndryshme mund të përcjellin informacione shumë të rëndësishme në tru, duke pasur ndikim jo vetëm tek humori, por edhe kujtesa, sjellja dhe emocionet. Sa herë që hidhni pak parfum mbi lëkurë apo ndjeni aroma të këndshme në rruge, edhe ndonjë kujtim i njohur zë vend në mendje. Çdo gjë që duhet të dini […]

Çantat vintage, cilat janë modelet që janë rikthyer në modë?

Kush nuk i do gjërat vintage? Janë shansi për të gjetur artikuj shumë të lakmuar nga stinët apo dekadat e kaluara. Ndoshta nuk mund ta përballonit në atë kohë, ndoshta jeni të fokusuara për të blerë sende të dorës së dytë, ose ndoshta thjesht ju pëlqen emocioni i një marke të veçantë – cilado qoftë […]

Nëse je shtatshkurtër, përdor këto 5 mënyra për të veshur fundet treçerekëshe

Për vajzat shtatshkurtër, fundet treçerekëshe mund të jenë sukses ose dështim. Ndonjëherë modelet mund të ta tregojnë më shumë shtatlartësinë, por ndonjëherë mund të ndodhë edhe e kundërta. Ka gjithmonë mënyra për t’i bërë fundet treçerekëshe të funksionojnë: “Ka gjithmonë një mënyrë që i bën ato tërheqëse edhe te vajzat me shtat të shkurtër”, – shpjegon stilistja […]

Shapkat e Kim-it mund t’i quani të shëmtuara, por ajo i kthen në trend

Kim Kardashian shkoi në ndeshjen e futbollit të djalit Saint së bashku me vajzën North, e veshur me një bluzë me kapuç me logo Balenciaga (995 dollarë), streçe dhe një palë shapka me gisht që ngjanin me ato që mbahen në sallonet e thonjve. Por Kim nuk po vinte direkt nga një pedikyr; shapkat e […]

Kjo është ngjyra që ka fiksuar Evi Reçin dhe gjithë Instagramin

Nuk e dimë për ju, por këngëtarja dhe moderatorja Evi Reçi momentalisht ka një tërheqje ndaj ngjyrës jeshile. Në fakt, kjo ngjyrë ka qenë një nga trendet më të mëdha të vitit 2021 dhe vazhdon të mbizotërojë edhe gjatë këtij viti. Mjafton të hapësh Instagramin dhe është e pamundur të mos shohësh jeshile në çdo […]

Jennifer Lopez del në rrugë me këmishë nate dhe ndoshta sapo krijoi një trend të ri

Shprehja ‘Woke up like this” i përshtatet totalisht Jennifer Lopez, sepse këngëtarja doli në rrugë ashtu siç u zgjua. Ajo u fotografua në Los Anxhelos gjatë fundjavës, duke u dukur elegante si gjithmonë, por mbante veshur një fustan të bardhë pa mëngë me detaje dantelle. Mund të duket si një nga fustanet e lirshme të […]

‘Sandale peshkatari’/ Sandalet me trendy

Nëse nuk keni marrë akoma një palë sandale peshkatari, me siguri së shpejti do të lëkundeni. Sandale peshkatari quhen ato që do t’i shihni gjithandej këtë verë. Moda duket se çdo ditë po u afrohet viteve ’90. Qofshin çantat e shpinës, minifundet apo aksesorët, ne jemi të fiksuar pas kësaj epoke – dhe kështu po […]

3 gabimet e përsëritura që bëjnë femrat kur vendosin krem dielli

Edhe pse në pamje të parë mund të duket një proces i thjeshtë, jo të gjithë e dinë si përdoret kremi kundra diellit dhe si rrjedhojë jeni më të ekspozuar ndaj rreziqeve të ndryshme për lëkurën. Këto janë 3 gabimet më të zakonshme që bëni kur aplikoni kremin e diellit. Nuk aplikoni sasinë e duhur […]

Modelet e preferuara të blogereve, ja tendenca e thonjve për këtë verë

Asnjëherë si në pranverë dhe verë nuk guxon me ngjyrat, edhe kur bëhet fjalë për manikyrin. Në fund të fundit, është stina e aperitivëve në natyrë, mbrëmjeve buzë detit dhe ditëve të gjata në plazh. Thonjtë bëhen kështu një pjesë e pandashme e pamjeve më plot ngjyra. Janë protagonisë  të padiskutueshëm edhe në ato veshje monokromatike […]

Me çfarë temperature duhet ta gradoni piasterin sa herë që drejtoni flokët

Të gjitha ne e kemi patjetër në shtëpi një stilues flokësh si pIasteri dhe të paktën njëherë e kemi pyetur veten nëse po i drejtojmë flokët në temperaturën që duhet për të mos i dëmtuar. Parukieret janë ato që e dinë më mirë se kushdo temperaturën e piastrës së flokëve. Nëse i drejtoni flokët në […]

Si aksesorët mund t’i bëjnë flokët të duken 10 herë më chic gjatë verës

Me siguri ka ditë që flokët tuaj ju mërziten, ose më saktë, modeli i përhershëm është bërë aq monoton sa thjesht s’ju doni patjetër diçka që t’ju emocionojë sërish kur i shihni në pasqyrë. Nga ana tjetër ndryshimet drastike mund t’ju trembin dhe bëni pjesë tek ky grup, çfarë mund t’ju duhet janë thjesht disa […]

Si ta bëni një bluzë të thjeshtë të bardhë, të duket e shtrenjtë

Ata që e njohin mirë fuqinë e një bluzeje të thjeshtë të bardhë, njohin edhe sekretet për ta bërë atë të duket shumë më e sofistikuar nga ç’është në të vërtetë. Një T-shirt i bardhë vishet me gjithçka dhe nuk kërkon farë mundim, por si çdo gjë tjetër ka “rregullat” e saj për të shkëlqyer […]

Nga mëngjesi në darkë: Ç’të vishni për udhëtime, fundjava apo xhiro në qytet gjatë kësaj periudhe

Jemi në periudhë udhëtimesh, festivalesh, eventesh dhe dielli! Të gjitha këto përkthehen në veshje të rehatshme, praktike dhe stil! Çfarë mund të vishni nëse keni në plan të dilni në mëngjes dhe të ktheheni në shtëpi në mbrëmje? 1. Në udhëtimin e radhës, një fustan kaq të freskët sa ky! Kombinojeni me një palë sandale […]

Tendencat e flokëve të verës 2022 që do të pushtojnë Instagramin

Vera është shumë afër, pothuajse ka trokitur, dhe natyrisht, ne gjithmonë fillojmë të planifikojmë se si mund t’i ndryshojmë flokët për muajt e ngrohtë me rrezet më të forta të diellit. Ka diçka në lidhje me flokët e verës që na emocionon. Pavarësisht se ‘balayage’ që na kujton gjithmonë pushimet, është kthyer në axhendë sërish […]

Qerpikë artificialë? Jo, faleminderit! Ka një zgjidhje perfekte për t’i rritur

Qerpikët e gjatë janë një sfidë më vete bukurie për të gjitha vajzat. Mund të dish shumë produkte si vaji i ullirit, kokosit apo bajames që janë shumë të përdorur për rritjen dhe forcimin e qerpikëve. Mjafton të aplikosh vetëm disa pika në qerpikë për disa ditë do të shohësh ndryshimin mahnitës. Nëse aplikohet rregullisht, […]

Na thuaj çfarë shenje je, të të themi si është stili yt i veshjes

DASHI Dashi është shenja e parë e zodiakut dhe i pëlqen të jetë i pari kudo. Pa pasur frikë nga vëmendja, mezi presin modën e fundit dhe gjithmonë janë të parët që do të provojnë trendet e ardhshme. I sunduar nga Marsi, Dashi është një shenjë e zjarrtë, e fortë dhe e pavarur, e lidhur […]

Meghan Markle dhe Letizia e Spanjës bëjnë xing me të njëjtën çantë. Kush e kombinoi më bukur?

Meghan Markle dhe Mbretëresha e Spanjës Letizia kanë një stil shumë të lakmueshëm, kështu që nuk është çudi që të kenë gjëra të ngjashme në garderobë ndonjëherë. Të dyja gratë mbretërore kanë dalë së fundmi me të njëjtën çantë nga Carolina Herrera. Çanta Mini Doma Insignia kushton 1500 dollarë dhe Meghan dhe Letizia e kanë […]

6 modelet e fustaneve që çdo vajzë duhet t’i ketë në gardërobë këtë pranverë/verë

Kjo është fiks koha që duhet t’u thoni lamtumirë xhinseve dhe veshjeve të ngrohta, e të ktheni sytë nga fustanet e sezonit pranverë-verë. Ndërsa përgatisni gardërobën tuaj për ditët me ngrohta dhe me diell, ne po ju ndihmojmë me gjashtë tendencat e fustaneve nga pasarelat Pranverë/Verë 2022. Mini Siç e kemi parë me fundet, edhe […]

Çfarë e bën kaq të veçantë një unazë me gurë jeshil?

Nuk është më habi mënyra se si të famshmit ndikojnë në trendet e reja, ku në këtë rast përfshihen edhe unazat e fejesës. Kohët e fundit, Jeniffer Lopez njoftoi fejesën e saj me Ben Affleck, duke shfaqur një unazë të bukur me diamant jeshil 8,5 karat, të vendosur në argjend. Siç e kemi parë me […]

As jeshile, as blu, kjo ngjyrë do t’ju bëjë të dukeni e veshur shtrenjtë

Ngjyra më e veçantë e sezonit pranverë-verë? Jo, nuk është as e florinjta dhe as argjendi! Ngjyra që bashkon jeshilen me bojqiellin është hija perfekte që do t’i japë një prekje rojale veshjeve tuaja. Pasi ka qenë në qetësi për disa sezone, ngjyra e ashtuquajtur “tiffany” është kthyer për të vendosur rregullat këtë sezon! Kur […]

Pantallonat që kurrsesi s’duhet të mungojnë këtë pranverë në garderopë, të gjithë do të kthejnë kokën nga ju

Pantallonat e stilit “gaucho” do të jenë protagonistët e veshjeve tona gjatë gjithë vitit 2022. Të gjithanshme, të përshtatshme për pamje më të përditshme ose më elegante: ato janë një veshje që përshtatet me të gjitha nevojat stilistike! Të zeza, lëkurë, kamosh, me ngjyra: pantallonat “gaucho” janë një veshje që ndërthur rehatinë dhe stilin me […]

Vazhdojmë t’i përdorim edhe sot, produktet e lëkurës që bënin mrekulli te mbretëreshat egjiptiane

Ka disa trajtime dhe përbërës për kujdesin e lëkurës që kanë ekzistuar që nga kohërat e lashta. Me kalimin e viteve dhe me përvetësimin e më shumë njohurive, disa nga ato tradita të dashura të kujdesit të lëkurës u lanë në të kaluarën për trajtime më efektive dhe teknologji të reja. Megjithatë, një pjesë e […]

Çfarë duhet të dini përpara se të bëni trajtim me keratinë për flokët

Flokët kanë qenë gjithmonë një objekt zilie dhe admirimi në të gjithë botën. Të kesh flokë të bukur është një privilegj që pak njerëz kanë fatin ta kenë. Ndërsa ne të tjerët luftojmë për të patur flokë të bukur çdo ditë, ata që i kanë na bëjnë të ndihemi xhelozë. Me zhvillimet mahnitëse në industrinë […]

A mund të parandalojmë rënien e flokëve duke i larë më rrallë?

Në pranverë, flokët pësojnë një moment ndryshimi të madh: fillimi i sezonit të ri, në fakt, shpesh përkon me një ndryshim fiziologjik që shpesh përfshin rënien e tyre. Ndonjëherë mund të trembë, por në realitet ky proces fiziologjik duhet të përballet me qetësi nëse (natyrisht) nuk është simptomë e patologjive të tjera. Ekspertja Silvia Cecchinato, […]

Doni të vishni këpucë me taka të larta? Ja disa këshilla se si të mos vuani nga dhimbja e këmbëve

Këpucët e larta janë simbol i feminitetit dhe elegancës, por ndonjëherë kthehen në një “torturë” të vërtetë. Takat e larta janë sa vuajtje aq edhe kënaqësi për të gjitha gratë. Veshja e tyre shpesh vjen me dhimbje dhe ka një arsye shumë të thjeshtë. Pozicioni i panatyrshëm që merr këmba do të thotë që pjesa […]

Modeli i xhinseve që po çmend femra: Ngushtojnë vizualisht belin dhe ngrenë të pasmet!

Këtu është sekreti! Nëse dëshironi të theksoni më tej sfondin, zgjidhni modele që janë zbehur pak në të pasmet. Që xhinset të përshtaten bukur në të pasme, rëndësi kyç ka pozicioni i xhepave. Femrat që duan të arrijnë efektin e një sfondi më të madh duhet të shmangin xhinset boyfriend, sepse modele të tilla e […]

Veprimi që nuk duhet të bëni në dush, nëse doni një fytyrë pa rrudha dhe akne

Sado e përshtatshme që të duket që të heqësh makeup gjatë dushit, kjo në fakt mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë për shëndetin e lëkurës tuaj. Lëkura në fytyrën tuaj është shumë më e ndjeshme se lëkura në trupin tuaj, dhe nëse nuk ju pëlqen të bëni dush të ftohtë, është më mirë […]

Kapja e flokëve si Pamela Anderson bëhet virale në TikTok: Si ta bëni vetë!

Mes shumë gjërave që bëhen virale në TikTok, platformës i është shtuar dhe hashtagu #pamelaandersonhair, që deri më tani ka mbi 6 milionë shikime. Është e pamundur të lëvizësh nëpër TikTok pa parë filtrin “Pamela makeup” apo vajzat që rikrijojnë flokët e saj të quajtur “Pamela Anderson”. Edhe Kim Kardashian u frymëzua nga Anderson dhe rikrijoi […]

Doni të mbani sa më larg rrudhat, këto janë 3 ushqimet që duhet të hani çdo ditë

Dëshira për të sfiduar kohën, për t’u dukur më i ri/e re sa jeni në të vërtetë ka lindur bashkë me njeriun dhe nuk është një shpikje e kohëve moderne, por sigurisht që prania e rrjeteve sociale e stimulon më së shumti. Ndoshta mund t’i fshihni disa vetes falë ndonjë filtri të smartphone-t tuaj, por […]

Duken kaq elegante, këto janë tendencat e thonjve për pranverën 2022

Nëse gjatë muajve të dimrit i keni lënë thonjtë pa lyer dhe keni pritur ditët e ngrohta për të realizuar modelet që dëshironi, është momenti t’u hidhni një sy trendeve të pranverës 2022. Ndër tendencat e këtij sezoni, ai që ka tërhequr vëmendjen e shumë nail artists është dizajni me perla. Thonjtë zbukurohen me rruaza […]

Thonjtë e pranverës, livando. Kombinimet e nuancës mbretërore

Livando pritet të jetë një prej trendeve më të guximshme të pranverës, falë edhe pranisë së kësaj ngjyre gjatë gjithë Muajit të Modës, por, me siguri, edhe në sezonin e nxehtë. Edhe profesionistët e thonjve ju tregojnë se si të rinovoni manikyrët gjatë pranverës me ngjyrën vjollcë. Shikoni disa ide të thonjve livando për t’ua […]

Mos e ndani gjatë verës: Si të përgatisni në shtëpi një highlighter për trupin

Për fat të mirë, duket se ditët me diell po afrohen. Një ndër produktet e preferuar të mbrëmjeve verore është padyshim highlighter-i i trupit, ose thënë ndryshe kremi me xixa. Mos e ndani gjatë verës: Si të përgatisni në Për ta përgatitur në shtëpi, ju duhen: 1. Highlighter 2. Ton me xixa për sytë 3. […]

Cili është sekreti i atleteve të bardha?

Vera iku, por atletet e bardha do të na shoqërojnë edhe për pak kohë sepse gjërat e preferura, s’njohin afate! Të gjithë e dimë se atletet e bardha duken një mrekulli kur shkëlqejnë nga pastërtia, ashtu siç duken një tmerr kur janë të pista! Në të shumtën e rasteve edhe kur i shohim se pluhuri […]

Një udhëzues si të gjeni se ç’masë unaze keni

Ju e dini se në ç’numër i blini atletet, se çfarë masa i kërkoni xhinset, fustanet, palltot e kështu me radhë, por me gjasë nuk e dini se çfarë masë unaze keni. Për këtë problem fare të vockël, ka një zgjidhje. Gjithë çfarë duhet të bëni është që të merrni një fill (ose materiale të […]

Ide pozash

Herën tjetër kur të shkoni në plazh, mos u mendoni gjatë se si të pozoni pasi ky artikull ju lehtëson punë. Ju urojmë fat vetëm me fotografin/en. Shpresojmë të bëjë maksimumin. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Sipas shenjës së horoskopit, me cilën unazë duhet t’ju propozojë i dashuri?

Shenjat e horoskopit thonë se përputhen edhe me shijet në lidhje me botën tonë të jashtme. Horoskopi mund të jetë një udhëzues për fejesën dhe dasmën që nuk e dinit se ju nevojitej. Ne do ju japim disa shpjegime për arsyen e zgjedhjes së unazës perfekte të çdo shenje dhe me siguri do të përshtatet […]

Si t’i bëni thonjtë kësaj here

Këtë pyetje ja bëni vetes çdo muaj dhe të gjitha e dimë që s’është dilemë aq e thjeshtë sa duket. Në mendjen tonë ne i kemi provuar të gjitha! Nuk ka më asnjë nuancë të ngrohtë që i shkon për shtat pranverës që s’e kemi provuar. Në fakt ka! Tonet e rozës, akullit, ngjyrat e […]

Xhemperët të cilët do t’i veshim këtë sezon – të ngrohtë, në trend, praktikë!

Jemi shumë të sigurt që do të dashuroheni kur të shikoni se çfarë kemi përgatitur për ju! Libri, batanija dhe pija e ngrohtë gjithsesi mund të na ngrohin, por pse jemi ende në dimër, nuk do të thotë që patjetër duhet të qëndrojmë në shtëpi. Të gjatë, xhemperë të rehatshëm, të cilët këtë sezon mund […]

10 mënyra për kuptuar nëse një gur i çmuar është vërtet “i çmuar”, pa qenë ekspertë

Ekziston një thënie që thotë: “Jo gjithçka që shkëlqen është prej floriri”. Dhe fatkeqësisht është mjaft e vërtetë pasi shpesh ngatërrohemi nga ngjyrat magjepsëse, të shndritshme dhe të pastra të bizhuterive dhe i ngatërrojmë ato ose i marrim për stoli të shtrenjta, ne gurë origjinalë të kushtueshëm. Por ne kemi mësuar disa metoda të thjeshta […]

Tendenca më e fundit e pranverë 2022 është një dhe e vetme: Roza e lehtë

Tendenca më e fundit e modës është ngjyra rozë. Xhaketa, pulovra, kostume sportive apo fustane, roza e lehtë pritet të jetë “fiksimi” i radhës nga të gjithë. Rudina Dembacaj, Iva Tiço, Orinda Huta, Jonida Maliqi e Fjoralba Ponari janë vajzat e para që kanë guxuar me ngjyrën rozë të lehtë, që i ka dhënë të […]

Fundet që do vishni gjatë 2022-shit dhe si t’i kombinoni

Pesë e më shumë vitet e fundit, fundet e shkurtra kanë dominuar në të gjitha variantet e tyre. Pasarelat dhe koleksionet pranverë/verë 2022 janë plot me tendenca fundesh: nga eksperimentet me ata të gjatit, deri tek ato që të kujtojnë ditët e shkollës. Nëse jeni në kërkim të frymëzimit, hidhini një sy modeleve që do […]

Si t’i zëvendësosh takat me atlete

Rregullat e modës po ndryshojnë Atletet nuk janë më vetëm për palestër apo vrapim, mund t’i mbathni edhe në punë, edhe në qytet. Atletet janë kthyer në detajin më të kërkuar të modës dhe nuk i mbathim më vetëm me veshje sportive, transmeton Telegrafi. Përkundrazi, stilistët dhe trendët e modës na thonë të lozim dhe […]

Vajzat franceze po ‘çmenden’ pas këtij stili xhinsesh!

Nëse ka një gjë që dimë për vajzat franceze, është se atyre u pëlqen të mbajnë një gardërobë jo të komplikuar (unfussy). Veshjet kryesore që ato kanë gjithmonë në gatishmëri janë një këmisha e bardhë perfekte, një xhaketë sportive e zezë dhe taka të zeza klasike. Ndalojmë pak tek xhinset! Vitin e kaluar, artikujt e […]

Parukierja ka treguar se si i lan flokët kur nuk ka shumë kohë: ‘Lan vetëm një pjesë të flokëve’

Një parukiere nga SHBA-ja thotë se duhet të ndani pjesën e sipërme të flokëve nga pjesa e poshtme dhe të lidhni pjesën e poshtme në topuz që të mos ju shqetësojë Pasi ta keni bërë këtë, lani vetëm pjesën e sipërme. Flokët janë plot volum, nuk duken të yndyrshëm dhe majat janë të lëmuara, thotë […]

Provojini dhe shijojini: Katër ngjyrat më të përshtatshme të flokëve gjatë sezonit

Ngjyra e flokëve mund ta ndryshojë dukjen tuaj në përgjithësi, pasi që flokët dhe ngjyra e tyre ‘rrumbullakojnë’ fytyrën tuaj Stinët ndryshojnë, trendët e flokëve gjithashtu. Dhe çdo stinë ka ngjyrat e saj, të cilat shndërrohen në më populloret. Dhe meqë jemi ende në dimër do të donim t’ju tregonim katër trende tërheqëse për çdo […]

“Louis Vuitton” e ka thënë të veten: Ja si do të duket moda e vjeshtës 2022!

Marka e njohur prezantoi koleksionin e saj më të ri Shtëpia e famshme e modës “Louis Vuitton” mbajti një sfilatë në kuadër të Javës së Modës në Paris, ku prezantoi një koleksion për vjeshtë/dimër 2022. Kjo markë e modës së lartë mbajti një sfilatë mode ku prezantoi pjesët më të fundit për koleksionin e ardhshëm […]

Sipas shumë blogger-eve për të hequr pikat e zeza në hundë mjafton ky trajtim

Edhe pse shumë prej jush nuk duan ta pranojnë, pasqyra nuk ju gënjen dot: pikat e zeza gjenden kudo në fytyrën tuaj, në ballë, në hundë, në mjekër e mbi buzë, dhe duket sikur çdo gjë që bëni është e kotë pasi nuk zhduken kurrë plotësisht. Para së gjithash duhet të dini përse krijohen ato: […]

Pse duhet të përdorni vajin e jojobës nga koka te këmbët

Jojoba është një lloj bime, me origjinë nga Amerika qëndrore, e cila kultivohet për vajin e saj, i cili ngjan shumë me dyllim. Ky lloj vaji  ushqen, hidraton dhe mbron lëkurën, flokët dhe fytyrën tuaj. Rregullon prodhimin e sebumit dhe mbron  lëkurën nga plakja. Është e sigurt dhe të gjithë mund ta përdorin këtë dhuratë […]

Gjeni syzet e diellit që ju shkojnë më shumë në bazë të formës së fytyrës

Syzet e diellit janë një prej aksesorëve më të përdorur gjatë stinës së verës, por jo vetëm. Përdorimi i tyre jo vetëm mbron sytë dhe një pjesë të fytyrës nga rrezet UVB dhe UVA, por plotëson gjithashtu pamjen tuaj. Në qoftë se nuk keni blerë akoma një palë të tillë dhe jeni në mëdyshje se […]

Gocat bionde le të bëhen gati

Ndarja nga Zayn Malik, një vit pas lindjes së vajzës së tyre, për shak të një përplasjeje fizike mes këtij të fundit dhe mamasë së modeles shkaktoi shumë zhurmë dhe u komentua gjatë në rrjete sociale. Gigi vendosi të mos prononcohej asokohe për atë që kishte ndodhur, por iu kthye menjeherë punës. Së fundmi ajo […]

Frymëzim nga bora???

Frymëzimi nga bora na sjell tendencat e minimalizmit, në të cilat lapsi i asaj jo-ngjyre luan rolin kryesor Përveç kësaj, ekziston ai truku i mirë i vjetër për të zmadhuar syrin – një vijë e bardhë në qepallën e poshtme Lehtësia e stilit dhe super minimalizmi janë fokusi i tendencave të dimrit. Në këtë, vend […]

Rrobat me ngjyra të ndezura janë në trend: Pesë kombinime që do të mbizotërojnë këtë dimër

Pallto, pulovra, funde, këpucë me taka të larta, çanta…, e gjithë kjo është e lyer me ngjyrat verore si e verdha, portokallia, bluja, roza… Nëse dëshironi të ngjyrosni kombinimet tuaja dimërore, por nuk dini si të vishni ngjyra të ndezura, atëherë besojmë se kombinimet e mëposhtme do t’ju zgjojnë imagjinatën dhe frymëzimin, transmeton Telegrafi. 1. […]

Nëse mbathni çizme të këtilla, këmbët tuaja do të duken më të holla dhe më të gjata!

Ndiqni këto rregulla kur zgjidhni Këmbët e holla janë ëndrra e shumë femrave. Në vend që të lodheni me stërvitje, zgjidhni me mençuri dhe vizualisht do të merrni një pamje më të dobët. Ngjyra, lartësia e takave dhe madje edhe materiali luajnë një rol në këtë, transmeton Telegrafi. Ne kemi gjetur disa truke që do […]

Ky model xhinsesh (më në fund) po del nga moda: Ky do të jetë trendi kryesor!

Pavarësisht sezonit dhe trendëve aktualë të modës, ne mund të mbështetemi gjithmonë në një veshje – xhinset Ato janë të shkëlqyera në shumë raste, janë rezistuese ndaj konsumit falë materialit të fortë dhe mund të stilohen bukur, të rastësishme, sportive ose më elegante për në zyrë. Megjithatë, siç ndodh me të gjithë trendët, po ashtu […]

Ky lloj bizhuterish do të bartet gjatë vitit: Një rikthim i mrekullueshëm në trendët e mëparshëm

Edhe kur zgjidhni një kombinim të thjeshtë, me ndihmën e vathëve, qaforeve dhe byzylykëve efektivë, stili juaj do të ngrihet në një nivel më të lartë Gjatë këtij viti fokusi është te bizhuteritë pa detaje të tepërta, kryesisht do të barten ari dhe argjendi, pra thjeshtësia dhe eleganca e kësaj bizhuterie do t’ju kënaqë. 1. […]

4 elementet kryesore që çdo grua franceze ka në gardërobën e saj

Femrat franceze dhe stili i tyre i cili lakmohet nga të gjithë është prej kohësh një burim frymëzimi  për këdo që është i interesuar për modën.  Gratë franceze duken gjithnjë të sofistikuara pa u munduar shumë. Ato kanë sekretet e tyre të vogla dhe disa nga ato i gjeni më poshtë: -Nuk mungojnë kurrë në […]

E shpejtë dhe pa kosto, kjo metodë depilimi është zgjidhja për të gjitha pjesët e trupit

Depilimi është një ndër ritualet më të rëndësishme të higjienës së një femre, por në njëjtën kohë një proces jo shumë i lehtë i cili jo rrallëherë mund të shoqërohet me incidente të vogla si skuqje, lëkurë e irrituar, shenja vrajash e prerjesh si pasojë e briskut etj. Nëse jeni të pavendosur për mënyrën si […]

Ky është trendi i këtij viti që do e përdorni në çdo veshje dhe aksesor

Ndoshta e keni vënë re por këtë vit do t’i shihni kudo! Po flasim për puplat, të cilat do tëtë cilat janë pjesë e shumë veshjeve dhe aksesorëve për këtë vit të ri. Puplat në modë nuk janë asgjë e re. Në fund të fundit, Marie Antoinette ishte e njohur për vendosjen e tyre në […]

5 mënyra për të parandaluar në mënyrë natyrale rritjen e qimeve në fytyrë

Të kesh pak qime në fytyrë është e zakonshme dhe normale. Por në disa raste, në fytyrën tuaj mund të shfaqen qime të errëta dhe të ashpra dhe ju mund ta gjeni veten duke iu drejtuar piskatores pothuajse çdo ditë. Kjo gjendje e pakëndshme quhet hirsutizëm dhe shpesh shkaktohet nga një çekuilibër hormonal. Edhe pse […]

10 truke që do t’ju ndihmojnë të dalloni një artikull ‘fake’ një milje larg

Ka një arsye pse disa marka janë mjaft të shtrenjta. Prodhuesit janë përgjegjës për cilësinë më të lartë të artikullit, duke përdorur lëkurë natyrale dhe ngjyra të modës, dhe duke u siguruar që artikulli do t’ju shërbejë për një kohë të gjatë. Çmimi i një artikulli origjinal përfshin jo vetëm koston e materialeve nga të […]

Po e spërkatni parfumin gabim!

Për shumë njerëz parfumet janë shumë të rëndësishme. Për vajzat parfumi është një ndër produktet që nuk mungon asnjëherë në çantë. Aroma e parfumit është e parezistueshme dhe të gjithë dëshirojnë që era e tij të zgjasë për gjithë ditën. Ndodh që edhe pse shpenzojmë shuma të mëdha parash, aroma zhduket pas disa orësh. Kjo […]

Doni te dukeni klas/ Vishuni me tonet e kafese

Këtë dimër, ngjyra e paprecedentë, e kafenjta, arrin popullaritetin e ngjyrës së zezë të përjetshme Kjo ngjyrë është shumë tërheqëse dhe e veshur, dhe kombinohet në mënyrë të përsosur me bezhën gjithashtu shumë të dëshirueshme dhe aktuale. E kafenjta duket luksoze, e shtrenjtë dhe e sofistikuar në pjesët e veshjeve, ndaj një veshje cilësore në […]

Një truk që zbulon nëse këpucët do të jenë të rehatshme: Nuk keni nevojë t’i provoni

Të gjithë kemi pasur të paktën një herë një përvojë të tmerrshme kur këpucët na kanë qenë të parehatshme Të blesh një këpucë me taka të larta nuk është kurrë e lehtë. Modelet që na pëlqejnë shpesh na bëjnë një problem të madh kur dalim për herë të parë me to, sepse nuk janë komode. […]

Me cilat tendenca të modës ishin të fiksuar njerëzit në vitin tënd të lindjes

Moda ndryshon shumë shpejt dhe çfarë ishte që ishte në modë vetëm një vit më parë mund të duket disi qesharake në ditët e sotme. Nga modelet shumëngjyrëshe gjeometrike të viteve ’60 dhe ’70 deri tek supet voluminoze të viteve ’80 dhe vetullat e holla të viteve ’90, ne kemi parë kaq shumë tendenca të […]

4 ngjyra për thonjtë që do të dominojnë gjatë vitit 2022

Fiksimi me thonjtë duket se nuk ka asnjë shenjë ngadalësimi edhe për vitin 2022. Megjithatë mund të heqim dorë nga printet dhe dizenjot shumëngjyrëshe për t’i dhënë më shumë vëmendje modeleve klasike. 1. Blu 2. Tonet solare 3. Tonet neutrale 4. Xixat

11 fustanet e vigjiljes së Vitit të Ri, si duhet t’ju gjejë viti 2022

Me gjithë blerjet e këtyre ditëve dhe dhuratave të festave, mund të jetë e lehtë të harrosh veshjen tënde për natën e Vitit të Ri (këtu, besojmë se ka shumë që hyjnë). Por, me siguri, keni parë shumë propozime në internet dhe keni ndjekur tendencat në mënyrë që të dini se çfarë është në trend […]

5 trende që duhet t’i keni parasysh për të shkëlqyer natën e Vitit të Ri

Nata e Vitit të Ri kërkon gjithmonë pak shkëlqim dhe xixa, veçanërisht kur bëhet fjalë për grimin tonë. Gjatë 12 muajve të fundit, ne kemi parë një rilindje të stilit maksimalist, nga grimi i shndritshëm dhe shumëngjyrësh deri te printet dhe teksturat e guximshme që sundojnë pasarelat. Për festën tuaj të Vitit të Ri, tentoni […]

Nëse akoma s’e ke blerë pulovrën e festave, më mirë akoma

Plot ngjyra e motive festash, pulovrat e Krishtlindjeve janë zgjedhja perfekte për t’u ndier ngrohtë, për t’u dukur bukur dhe për të zgjuar shpirtin festiv. Një mendim i mirë për t’i bërë një dhuratë vetes, pse jo dhe  familjarëve, në mënyrë që edhe fotot të dalin më të bukura . I kemi pare shpesh ne […]

Përvoja e viteve të fundit tregon se vaji i susamit është një terapi e sigurt për zhdukjen e akneve

Në  vitet e fundit, vaji i susamit është përdorur gjerësisht në produktet për kujdesin ndaj lëkurës. Në të shkuarën përdorej edhe për të kuruar sëmundjet e lëkurës. Përveç benefiteve në flokë, vaji i susamit është i shkëlqyer edhe për kurimin e akneve. Lexoni edhe disa benefite të tij të tjera për shëndetin: -Ka veti inflamatore […]

Si të dukeni në stil dhe njëkohësisht të jeni ngrohtë gjatë daljeve në këto ditë të ftohta (Fotot)

Me pak kreativitet mund të dukemi në stil gjatë dimrit, duke bërë disa kombinime të guximshme, por njëkohësisht duke u kujdesur të mos kemi ftohtë. Nga darkat me miqtë, udhëtimet, një shëtitje në qytet apo thjesht një ditë në punë, të gjithë mendohemi gjatë kur vjen puna si të vishemi. Ju mund të dukeni bukur, […]

Si ndikon moti i ftohtë tek floket dhe sa here duhen lare ato ne kete stine

Nëse ka pjesë të trupit që moti e ndikon menjeherë, pa dyshim që janë flokët. Nuk ka shumë rëndësi nëse keni flokë të gjatë apo të shkurtër, ndryshimet e temperaturave do ti bëjnë të duken dhe ndihen ndryshe në çdo stinë. Vera i këput dhe i than shpejt, ndërsa dimri i bën më të lagësht […]

Pse ngjyrën e vitit 2022 duhet ta kemi patjetër në gardërobë?

Ndryshe nga të gjitha herët e tjera, për të përcaktuar ngjyrën që do të dominojë pasarelat në vitin 2022, autoriteti global i ngjyrave ‘Pantone’  ka krijuar një nuancë – mes blusë së ndezur dhe vjollcës. Mban kodin 17-3938 dhe quhet ‘Very Peri’. “Ishte vërtet e rëndësishme për ne që të dilnim me një ngjyrë të […]

Kjo është kura më e mirë natyrale për flokët e dekoloruar, mësoni disa këshilla praktike

Flokët e dekoloruar janë mjaft problematikë dhe të vështirë për t’u trajtuar, sepse janë më të thatë, më të hollë e të ashpër, ndryshe nga floku natyral apo i lyer me bojë pa dekolorues. Dekoloruesi nuk ka veti vetëm të heqë pigmentin e flokut, por edhe e bën atë “të vdekur”. Ndaj floku i dekoloruar […]

Jo vetëm të kuqe: 20 modele thonjsh që duken sa festive aq edhe minimaliste

Sado të përpiqemi, është pothuajse e pamundur që ta shmangim ngjyrën e kuqe te modelet e thonjve (dhe jo vetëm) për festat e fundvitit, mirëpo e kuqja nuk është zgjidhja e vetme. Ky muaj – me ngrohtësinë pranë oxhakut, gështenjat e pjekura, çokollatën e nxehtë apo gatimet e shijshme të fundvitit – na bën të ndihemi […]

6 mënyra si të kombinoni veshjen trend të momentit

Ndoshta ju kujton profesorët e rreptë të universitetit, filmat me adoleshentë ose Chandler Bing te “Friends”, megjithatë jeleku ka rrëmbyer zemrat e të gjithëve këto sezonet e fundit. Nëse keni e keni përqafuar si trend, ja disa ide si ta kombinoni: 1. Jelek me ngjura + bluzë me jakë me fruda 2. Jelek + këmishë […]

Ky është kombinimi më i thjeshtë dhe më stil që mund të bëni këtë dimër

Çdo kombinim që ju merr më pak se 1 minutë për ta stiluar, meriton vëmendje dhe komplimente. Nëse vjet kryefjala ishin çizmet chunky, xhinset dhe një xhaketë, këtë vit kemi një tjetër kombinim të famshëm, të thjeshtë dhe shumë elegant. Pavarësisht se secili prej nesh ka stil unik dhe jo gjithçka që është trend mund […]

Ju mungon frymëzimi për të bërë make up gjatë dimrit?! Disa mënyra për t’u dukur bukur në 5 minuta

Gjatë dimrit, ndodh që rutina jonë e make up-it të ndryshojë. Çdo motiv që dikur kishim për t’u ulur para pasqyrës, dhe për të aplikuar një nga një gjithë produktet tona të grimit, po largohet plotësisht. Në mëngjeset e ftohta, preferojmë të rrim 10 minuta më tepër në shtrat, sesa të zgjohemi herët, duke mos […]

Gabimet që po bëni me furçën e dhëmbëve ju zbehin buzëqeshjen

Furça është mjeti më i rëndësishëm për higjienën e gojës, ndaj edhe duhet pasur shumë kujdes me të. Të gjithë duan të kenë dhëmbë të bardhë dhe buzëqeshje rrezëllitëse, por mënyra se si kujdesemi për furçën është shpeshherë e gabuar. Më poshtë janë të renditura disa gabime që shumë prej nesh bëjnë me furçën e […]

Ja çfarë zbuluan ekspertët

Shpesh kur i heqim vetullat bëjmë gabime të mëdha pa e ditur. Fillimisht do të bënit mirë t’i hiqnit ose pastronit ato vetëm tek persona që janë profesionistë. Pikë së pari ato do t’ju këshillojnë që heqja me pe ose me dyll e vetullave nuk është shumë e këshillueshme pasi këto 2 produkte bëjnë që […]

Disa këshilla për të pasur flokë të bukur dhe të shëndetshëm në dimër

Moti i ftohtë dhe temperaturat e ulëta i bëjnë flokët të ashpër dhe të duken të pajetë. Prandaj duhet treguar një kujdes i madh për ta edhe gjatë stinës së ftohtë. Kush më mirë se parukierja e VIP-ave, Lisa Laudat mund t’ju japë disa këshilla të vlefshme për kujdesin ndaj flokëve? Këto janë këshillat e […]

Tendencë/A janë ende në modë?

A janë ende në stil palltot e pellushit në dimrin 2021-2022? Stilistët, por edhe adhuruesit i janë përgjigjur me një PO të fuqishme kësaj pyetjeje. Palltot e pellushit janë shumë në stil për sezonin e dimrit 2021-2022, dhe kjo është pranuar edhe nga marka të fuqishme si Max Mara. Emra të famshëm si Irina Shayak, […]

Ngjyrat e ndezura që duhet të jenë pjesë e gardërobës tuaj dimërore me patjetër

Pink, blu, portokalli, e kuqe, lejla, jeshile: si t’i vishni ato në dimrin e këtij viti? Shumë e thjeshtë mund t’i hidhni një sy kombinimeve më poshtë. Nëse keni në gardërobën tuaj për veshjet e dimrit vetëm të zezë, bezhë dhe gri, po bëni një gabim! Gardëroba e stinës së ftohtë shpesh për disa femra […]

Harrojeni të kuqen

Kemi hyrë në atë periudhë të vitit ku çdo gjë vërvitet rreth festave të fundvitit. Edhe pse na ndajnë shumë ditë nga Krishtlindja dhe Viti i Ri, edhe ju keni filluar që tani të mendoni edhe për detajet më të vogla që lidhen me ushqimin apo zbukurimin e shtëpisë? Megjithatë ylli i mbrëmjes duhet të […]

Një skrab trupi që shpëton lëkurën nga problemet e dimrit

Mjafton vërtet shumë pak për të përgatitur në shtëpi një skrab natyral të bërë vetë për trupin, pa harxhuar para. Për të krijuar një rutinë trajtimi bukurie nuk është e nevojshme të drejtoheni gjithmonë në parfumeri e qendra estetike: mjafton të hapni dollapët në shtëpi dhe me ato që ju ndodhen të krijoni produkte të […]

Këto modele këpucësh kanë pushtuar Instagramin dhe janë fiks për sezonin e festave

Së fundmi Instagrami është ‘pushtuar’ nga fotot e këpucëve që të kujtojnë ato që kanë veshur princeshat e përrallave. Nga sandalet me rripa deri te stiletot e mbushura me kristale të ndritshme, këto këpucë të verbojnë nga shkëlqimi. Një detaj i njohur i këpucëve të tilla të mbrëmjes është përdorimi i plastikës së tejdukshme në […]

2 serume natyrale për qerpikë të gjatë pa shumë mundim

Vaj ricini për qerpikët Do t’ju duhen ·         1-2 pika vaj ricini ·         1 pikë vaj livande ose vaj rozmarine dhe një furçë e pastër Çfarë duhet të bëni? 1.     Përziejini të dy vajrat së bashku dhe aplikoni me kujdes në qerpikë. 2.     Lëreni gjatë natës. Përveç vajit të ricinit, mund të përdorni çdo vaj […]

Gjërat që NUK duhet t’i bëni gjatë sezonit të uljeve, sipas një eksperti blerjesh

E pëlqeni ose e urreni, Black Friday është këtu, duke sjellë me vete një mori markash që përpiqen të tejkalojnë njëra-tjetrën duke u ofruar konsumatorëve zbritjet dhe ofertat më të mira. Dikush që ka shpenzuar shumë orë duke kërkuar në internet për të kuptuar funksionin e shitjeve online, një eksperti i blerjeve ndanë disa këshilla […]

Rënia e flokëve në vjeshtë, vitaminat dhe mineralet që ju vijnë në ndihmë

Flokët bien më shumë në vjeshtë dhe kjo është shumë e vërtetë e deri diku normale. Megjithatë kjo nuk do të thotë që kjo eksperiencë është e këndshme apo se nuk duhet të bëni asgjë për ta ndalur. Vjeshta fillon që me 1 Shtatorin e zgjat deri në 30 Nëntor, e në të gjithë këtë […]

Ç’duhet të keni parasysh nëse doni të hiqni dorë nga make up-i

Kujdesuni për lëkurën Pini shumë ujë për t’u hidratuar dhe flini të paktën 7 orë. Pastrojeni fytyrën para se të flini dhe lyejeni me krem që nxit prodhimin e kolagjenit. Në mëngjes aplikoni një krem hidratues me SPF 30. Rregulloni vetullat Do të habiteshit se çfarë ndryshimi sjell krehja e vetullave dhe pastrimi i tyre. […]

Flokët e rinj të Gigi Hadid janë kaq perfektë për dimër sa do të doni të prisni baluke tani!

Në postimin e saj të fundit në Instagram, Gigi u shfaq me flokët më perfektë që mund të kërkojmë për sezonin e dimrit. Të gjatë, në ngjyrë karrotë në të kuqe dhe me baluke të prera drejt. Flokët e rinj, modelja i kishte kombunuar me pantallona dhe bluze-jelek të bardhë, por mund t’i imagjinoni vetë […]

Bluzat e preferuara të dimrit, sipas vajzave të famshme

I ftohti s’ka pse ta dënojë stilin, kështu që nxirrni bluzat më të trasha që keni dhe kombinojini siç po bëjnë yjet nëpër rrugët e kryeqyteteve të botës. Pulovrat të të gjitha llojeve mund të na mbajnë ngrohtë, por e vërteta është që s’na pëlqejnë të gjitha njëlloj. Cilat janë trendet më në modë? Nga […]

Bizhuteritë më të famshme në botë; Mahnituni nga bukuria e tyre dhe nga gratë që i zotërojnë

Nga Liz Taylor me Bulgari tek Grace Kelly me Cartier, duke kaluar përmes Lady Gaga me Diamantin e Verdhë Tiffany. Mbretëreshat e vërteta i duan gurët e çmuar të rrallë dhe të shtrenjtë, kjo tradita është lashtë dhe nuk zbehet me kalimin e kohës. Në të kaluarën, bizhuteritë me gurë të çmuar të zonjave të […]

Maska me shafran Indie që u jep…….

I konsideruar prej dekadash si një SuperUshqim, (në fakt është një erëz) shafran i Indisë me dhjetra antioksidantë të fuqishëm është një përbërës çudibërës edhe për lëkurën tuaj. Karakteristikat e tij anti-inflamatore mund të ndihmojnë në qetësimin e skuqjes, trajtimin e shenjave  e madje ndihmon edhe në luftimin e akneve. “Shafran i Indisë është një […]

Vesh rrobat e gjyshërve, blogerja Xhina Hodo: Edhe vjehrrit i kam marrë xhaketën

Të risjellësh modën e vjetër e ta rikonceptosh në kohë, kjo është ajo çka blogerja Xhina Hodo bën me veshjet e gjyshërve dhe prindërve te saj.  Ajo tregon në kameran e “Vila24” dollapin ku janë të varura kostumet e xhaketat e gjyshes, së cilës duket se ia pëlqen më shumë shijet. Ajo tregon se si […]

Që sot e tutje, harrojini ‘kombinimet minimale’: Tani do të dukeni ‘rrëmujë’, por chic!

Chic kaos! Këtë togfjalësh duhet të keni parasysh tani e tutje para çdo kombinimi. Ndonëse s’kanë lidhje me njëra-tjetrën, kombinimi i të qënit chic dhe “rrëmujë” në të njëjtën kohë, mund të japë rezultat fantastik në të njëjtën kohë! Ky trend i ri duket si një mohim, refuzim për trendin minimalist që prej vitesh mbizotëronte […]

A keni një mini-fund të zi të thjeshtë? Si ta vishni në 8 mënyra

Lëkurë, i kadifenjtë, i thurur ose çfarëdo materiali tjetër qoftë, një fund mini-fund i zi i thjeshtë na hyn në punë në shumë raste, si për ditët kur duam të veshim bluzën tonë të preferuar me kapuç ashtu edhe për veshjet disi më casual. E gjithë veshja në ngjyrë të zezë + një çantë që […]

Funde + pulovra: 4 kombinime për t’u dukur stil fare thjeshtë

Një fund treçereksh nuk është gjëja e parë që të shkon në mendje për një veshje dimri, por kur je në humor për një foto Instagrami, gjërat ndryshojnë. Gjithnjë e më tepër pulovrat/golfet po bëhen “shoqet e ngushta” të fundeve dhe ky është lajm i mirë për të gjithë. Një fund treçereksh i kombinuar me […]

Ç’duhet të keni parasysh sa herë lyheni për të shkuar në zyrë

Mëngjeset e shpejta jo gjithnjë na japin kohë mjaftueshëm për të shkuar në zyrë siç do të donim; të kuruara për aq sa na lejon ambienti dhe lloji i punës. Nëse ka një emër që na vjen ndërmend kur mendojmë për një grua në karrierë dhe njëkohësisht të kuruar në detaje është Amal Clooney, nga […]

Disa ide dhuratash për shtëpinë që s’janë një shishe vere

Dhjetori vjen për pak ditë dhe ne duhet të mendojmë për shumë gjëra. Pemën, veshjet e festave, zbukurimet dhe mbi të gjithë: dhuratat! Këtë periudhë më shumë se kurrë vizitojmë njëri-tjetrin dhe s’është dhe aq e hijshme të priten Krishtlindjet pa një dhuratë simbolike në duar. Çfarë dhuratash për shtëpinë mund të bëjnë që nuk […]

Mrekullitë e sodës së bukës

1.Ekzema Soda e bukës mund të ndihmojë në parandalimin e shpërthimeve të ekzemës ose të zvogëlojë simptomat që shfaqen tek disa njerëz. Shtimi i një filxhani sode buke në një dush të ngrohtë mund të qetësojë lëkurën që kruhet. Është e rëndësishme të hidratoni lëkurën pasi e keni tharë trupin me peshqir pas banje. 2.Infeksionet […]

Këto janë arsyet pse është e vështirë të humbasësh kile pas të 30-ave

Në një video të postuar së fundmi, trajneri i fitnesit dhe YouTuber, Thomas DeLauer përshkruan disa nga faktorët kryesorë që qëndrojnë pas shtimit të peshës pas të tridhjetave dhe arsyet biologjike pse humbja e peshës bëhet gjithnjë e më e vështirë me kalimin e viteve. Ka një numër faktorësh kryesorë, shpjegon DeLauer. Së pari, hormonet […]

6 trendet më të bukura dhe më IN për flokët gjatë këtij dimri

Është koha më e bukur e vitit. Koha për verë të ngrohtë gështenja dhe pse jo për një model të ri flokësh! Hidhini një sy trendeve të fundit: Flokë të fryrë: nuk ka rëndësi se sa mjafton të duken voluminozë dhe të fryrë, të gjatë! Flokët e kapura gjysmë: Mos harroni diferencën e bëjnë dy […]

4 arsye pse duhet ta bëni vajin e kastorit pjesë të jetës suaj

Vetitë medicinale të vajit të kastorit mendohet se janë shfrytëzuar që nga kohërat e lashta egjiptiane, kur vaji u konsiderua nga shumë njerëz si një eliksir që nxit imunitetin. Living ju njeh me 4 arsyet e forta se pse duhet medoemos t’a bëni pjesë të jetës suaj këtë lloj vaji, pikërisht për përfitimet e shkëlqyera […]

Do ta shihni kudo, kjo hije e biondes është tendenca më IN e këtij sezoni

Ndërkohë që shumica prej jush kanë filluar që tani të pasurojnë gardërobën me veshjet e trasha dimërore, çizme dhe këpucë kundra shiut, a nuk mendoni se është koha për të ndryshuar edhe ngjyrën e flokëve? Të lodhura nga e njëjta ngjyrë, e njëjta prerje apo kapje? JO MË, dimri i 2021-shit vjen më i ëmbël […]

Pulovër + xhinse; 4 kombinime ‘cool’ që nuk kalojnë pa rënë në sy

Një pulovër dhe një palë xhinse janë një kombinim shpëtues pothuajse në çdo rast, por puna është si ta kthesh atë në një look ‘fashion’ që nuk shpëton pa marrë vëmendjen e merituar? Revista italiane e modës Grazia.it sugjeron 4 kombinime mbështetur tek Armocromia (loja me ngjyrat) që ju garantojnë një look të pagabueshëm. Kombinimi […]

5 arsye pse japonezët lahen vetëm në mbrëmje – Ja dobitë e këtij veprimi

Një dush i nxehtë para se të shkoni në shtrat mund të përmirësojë gjumin tuaj. Dhe duket se japonezët e kanë ditur këtë për shumë vite! Japonezët kanë një proces të gjatë larjeje. Kur bëjnë dush, japonezët ndjekin një ritual të veçantë të përbërë nga disa hapa. Së pari, ata futen në dush për të […]

Truket e bukurisë për Dua Lipa-n: Një prej tyre, përdorimi i furçës së dhëmbëve për grim

Këngëtarja me origjinë shqipatre  Dua Lipa për revistën Allure ka zbuluar disa nga truket e saj të preferuara të bukurisë, të cilat përfshijnë përdorimin e furçës së dhëmbëve për më shumë detyra nga lëvrimi i buzëve deri te krehja e vetullave, por një sërë trajtimesh kozmetike. Lipa tha për Allure se përdor një furçë dhëmbësh jo […]

15 mënyra për të kombinuar një kostum në vjeshtë, pa iu larguar eleganës dhe rehatisë

Kostumi tradicional i zyrës është risjellë kohët e fundit në shumë kombinime që më herët ndoshta nuk e kishim menduar. Arsyeja është nevoja për të qenë rehat gjithë ditën, por edhe me stil gjithashtu. Pasi e keni kaluar pjesën më të madhe të vitit të kaluar në shtëpi, kryesisht në sallon me tuta, ideja për […]

6 trendet më të mëdha të flokëve këtë dimër, sipas parukierëve të VIP-ave

Është periudha më e bukur e vitit dhe kujt nuk i duhen disa ide për flokët e këtij sezoni për të ndriçuar çdo mëngjes dimri ose për t’i mahnitur të gjithë në çdo festë?! Stilistët e famshëm të flokëve King Carter (i njohur si njeriu që qëndron pas pamjes së Keke Palmer dhe Duckie Thot) […]

Përse gratë indiane flenë me flokët gërshet; Përfitimet që do të keni nga ky model

Gratë indiane kanë flokë të gjatë, me shkëlqim, jashtëzakonisht të bukur, dhe kujdesi për to vjen nga vetë kultura indiane. Ka shumë sekrete bukurie që nënat dhe gjyshet indiane i kanë përcjellë brezave, dhe një prej tyre është t’i gërshetoni flokët çdo natë para se të shkoni në shtrat. Në kulturën indiane besohet se kur […]

Vjeshtë 2021: Disa ide veshjesh për vajzat e kolme, frymëzuar nga këto të famshme

Nëse jeni një vajzë e kolme dhe nuk keni asnjë ide se çfarë të vishni, ne ju sugjerojmë disa ide të stilit të rrugës që janë perfekte për vjeshtën. Nga pamjet më formale në ato ‘casual’ dhe nga paletat neutrale deri tek ato më të ndezura, jemi të sigurt që do të gjeni atë që […]

Palltot e dimrit, tendencat e parezistueshme janë krijuar për vajzat e kolme

Përpara se të hiqni përfundimisht xhaketat e lëkurës dhe ato prej xhinsi, mirë është të kërkoni për diçka më të trashë që të përballoni motin e ftohtë. Pa dyshim, secila nga ne dëshiron të ketë edhe disa opsione të ndryshme, sepse stili ynë mund të ndryshojë nga dita në ditë, dhe meqenëse pallto është veshja […]

Çfarë mendojnë vërtet meshkujt për celulitin tek femrat që duan

Celuliti, kompleksi më i madh (dhe i gabuar) për shumicën e vajzave dhe grave! Rreth 80-90% e grave besohet se kanë celulit, dhe megjithëse mund të jetë zhgënjyese, ai është krejtësisht i padëmshën në lidhje me shëndetin fizik. Celuliti ndonjëherë bëhet më i dukshëm ndërsa mosha kalon, sepse prodhimi i më pak estrogjeni do të […]

5 modelet e pulovrave që ju duhen në gardërobë këtë dimër

Pulovrat janë pa dyshim një element kryesor i vjeshtës dhe dimrit, por në vitin 2021 do të jenë më të pranishme se kurrë me ngjyra e modele të shumta. Nga thurjet e trasha deri te fijet e endura me delikatesë, pulovrat e këtij viti do të jenë një arsye e madhe që do t’ju shtyjë […]

Ngjyrat e flokëve për sezonin e dimrit: Gjeni ngjyrën që ju përshtatet bazuar në shenjën tuaj të Zodiakut

Nëse do të pyesnit një stilist se kur është koha më e mirë për të lyer flokët, shumë prej tyre do të thoshin në dimër. Kjo jo vetëm sepse sezoni i motit të ftohtë, sjellë ide të reja për t’u provuar, por edhe sepse ka më pak agresorë të jashtëm (dielli, uji i kripur, klori) […]

Dermatologët këshillojnë: Mos harroni ta bëni këtë një herë në vit

E lan fytyrën çdo ditë? Përdor vazhdimisht SPF? Kabineti mjekësor në shtëpi i ka të gjitha produktet cilësore, kremrat dhe locionet? Edhe nëse je e fiksuar me kujdesin ndaj lëkurës, mund të harrosh diçka shumë të rëndësishme. Në fakt ka diçka që dermatologët e këshillojnë çdo vit për të mos e harruar – të paktën […]

Disa ide veshjesh nga rrugët e Milanos gjatë Javës së Modës

Java e Modës në Nju-Jork dhe Londër ka mbaruar, por mos u shqetësoni, sepse gjërat sapo kanë filluar në Milano dhe sigurisht pas saj do të jetë Java e Modës në Paris. Editorët dhe influencuesit tashmë kanë zbritur në rrugët me stil të kryeqytetit italian të modës, për të parë se çfarë kanë rezervuar stilistët […]

Trendi i vitit 2022 që zbuluam nga Java e Modës: Provojeni para se gjithë bota ta bëjë!

Nëse jeni adhurues të modës, me shumë mundësi e keni ndjekur hap pas hapi Javën e Modës në të gjitha kryqytetet botërore të modës. E dimë që keni mbajtur shënimet tuaja sa u përket blerjeve të radhës, por na lejoni t’ju theksojmë një nga tendencat më të nxehta të sezonit të ardhshëm nëse rastësisht ju […]

Si ta kombinoni golfin në vjeshtë, vajzat e famshme ju tregojnë truket për t’u dukur stil

Nuk ka asnjë dyshim që pjesa kryesore e gardërobës së vjeshtës për cilindo prej jush janë golfet – veshja bazike dhe e përjetshme e motit të freskët. Por ajo që është paksa më e pazakontë është ajo që nuk dini. Golfet janë veshur për shekuj me radhë dhe datojnë që në vitet 1500. Ishin vitet […]

Nëse po mendoni të blini një pallto këtë vit, zgjidhni një nga këto

Ju e dini që një pallto e mirë është investim në garderobën e secilit. Ajo mund të jetë për vite me radhë, në mos dekada nëse e mbani siç duhet dhe keni bërë blerje që t’ja vlejë. Në fakt, nëse ka ndonjë element veshjeje për të cilën ja vlen të shpenzosh para është pikërisht pallto! […]

Ky model klasik çizmesh është rikthyer *zyrtarisht*: 10 modele që duhet të keni parasysh!

Edhe nëse nuk keni qenë kurrë pranë një kali, ka shumë mundësi që të jeni njohur me “çizmet e kalërimit”. Ato janë të gjata, elegante dhe të sofistikuara, dhe këtë sezon, janë rikthyer! Sidoqoftë, këtë vit, këto çizme janë pak më moderne dhe vlen të përmendet se nëse në të vërtetë planifikoni të hipni në […]

13 modele palltosh që janë që tani #trend!

Të gjitha blerjet duhen menduar mirë, por kur vjen fjala te palltot/xhupat – vëmendja duhet të jetë edhe më e madhe. Shpesh, ekspertët e modës i cilësojnë si investim për garderobën dhe vjeshtën apo dimrin e ftohtë! Prandaj, në blerjen e radhës sigurohuni të përfshini të paktën një nga këto modele: #1 #2 #3 #4 […]

15 modelet më të bukura të pulovrave për kohën e ftohtë

Sapo ka nisur moti të ftohet, kanë nisur njëkohësisht edhe pulovrat e ndryshme, me propozimet e markave më të njohura. Koleksionet e reja të pulovrave janë vërtet të parezistueshme. Ashtu si këpucët, edhe me pulovrat nuk ndihesh kurrë i ngopur. Këtë vit, propozimet janë të paimagjinueshme. Pavarësisht nëse keni një siluetë të hollë ose jo, […]

Ajo që thuhet për vajin e arrës së kokosit qenka e pavërtetë?

Me siguri, ju të gjithë keni dëgjuar se vaji i arrës së kokosit njihet si sekreti i jetës. Ai shërben kundër viruseve, redukton sëmundjet e zemrës, ndihmon në rënien në peshë dhe mund të përdoret edhe në vend të gjalpit. Vetëm që nuk qenka kaq i shëndetshëm. Një sondazh i drejtuar nga ‘Morning Consult’, përfshiu […]

Sivjet do të veshim pallto-fustane (siç bën Kate Middleton)

Sipas protokollit të pallatit mbretëror britanik, heqja e palltos në publik konsiderohet si një gjest i pahijshëm.  Dhe Kate në bashkëpunim me shtëpitë e modës me të cilat punon, ka gjetur një mënyrë për të qenë perfekte në çdo situatë, duke u shfaqur me stil, por edhe duke u mbrojtur nga temperaturat e ulëta. Shpesh […]

Nëse nuk keni ditur kurrë si t’i vishni trikot e leshit do surprizoheni nga këto kombinime

Pantallonat prej lëkure, çantat dhe xhaketat sportive mund të jenë tendencat kryesore të vjeshtës për momentin, por ka një element kryesor të motit të ftohtë që i tejkalon të gjitha për sa i përket komoditetit: triko e trashë. Këto triko, me përmasa të mëdha, janë ato që arrijmë vit pas viti për të mbuluar çdo […]

3 mënyra për të shpëtuar nga fytyra e fryrë, mjekra e dyfishtë dhe sytë e enjtur

Nëse zgjoheni çdo mëngjes dhe shihni se fytyra juaj është e fryrë, është një sinjal që ju duhet të kujdeseni më shumë për trupin tuaj. Përdorni krem me vitaminë K. Vitamina K përdoret kryesisht për produktet mjekësore të kujdesit të lëkurës. Ndihmon në shërimin e lëkurës, lehtëson skuqjen dhe minimizon ënjtjen. Kjo është arsyeja pse […]

Tetori është muaji ideal për peeling, hiqini njollat kafe që sot me këtë SUPER MASKË 100% natyrale

Ekspozimi i vazhdueshëm në diell, çrregullimet hormonale dhe përdorimi i produkteve kozmetike jo cilësore janë disa prej shkaqeve kryesore që çojnë në shfaqjen e njollave kafe në fytyrë. Por nga se shkaktohet ky problem aspak estetik? Gjithçka lidhet me mbiprodhimin e  melaninës. Melanina dhe qelizat përgjegjëse për prodhimin e saj (melanocitet) janë përgjegjëset e drejtpërdrejta […]

Me këto 4 super truke do të gjeni më në fund zgjidhje

Zgjoheni në mëngjes dhe përgatiteni me gjithë dëshirë për ditën e re. Vishni fustanin e përzgjedhur një natë më parë, bëni grimin dhe flokët dhe nuk ju ngelet veçse të mbathni këpucët e reja që sapo keni blerë. Por sapo bëni disa hapa, ndjeni një shtrëngim gulçues nga pas. E dimë, kjo është një nga […]

Pasi të provoni këto truke nuk do të “plakeni” më duke pritur që t’ju thahen

Nuk është nevoja të përshkruajmë me fjalë atë momentin e “gjatëëë”  pasi ju keni lyer thonjtë dhe duhet të prisni të thahen. Është e pamundur mos të lësh ndonjë shenjë të vogël tek përpiqesh të bësh ndonjë veprim të vogël pa  prishur manikyrin. Është bezdisës fakti që për disa minuta duhet të mos prekësh asgjë […]

Po kërkoni këpucë të reja? Mësoni arsyen pse duhet t’i blini vetëm në mbrëmje

Historikisht, burrat ishin të parët që kanë veshur taka, e dini? Që në fillim të shekullit të 10-të, kalorësit filluan të mbanin çizme me taka, sepse i lejonin të kishin një kontroll më të lartë për të pasur shenjë me shtizat. Megjithatë, sot, të gjithë ne, pa marrë parasysh burra apo gra, vuajmë nga takat […]

Megan Markle në qendër të vëmendjes për shpenzimet “e kripura” pas martesës me Princ Harry-n

Megan Markle është vënë në qendër të vëmendjes për shpenzimet e kripura menjëherë pas martesës së saj me Princin Harry. Dukesha e Sussex u paralajmërua se publiku britanik “urrente” të shihte mbretërit duke shpenzuar shuma të mëdha parash për veten e tyre. Duke folur për Yahoo ekspertët shprehen se ajo duhet të bëjë kujdes.   […]

Zbulohet arsyeja, ja pse gratë e famshme pozojnë pa reçipeta në rrjete sociale (FOTO)

Shpesh ju ka rënë në sy që personazhet e famshme femra publikojnë foto në rrjete sociale pa reçipeta. Por, ka një arsye se përse ata e ndërmarrin këtë hap. E para ka të bëjë për të treguar mbështetjen për Ditën Botërore pa Sytjena dhe e dyta me mbështetjen për gratë me kancer të gjirit. Qëllimi […]

Tendencat e atleteve që do të mbizotërojnë këtë vjeshtë

Këtë sezon, tre atletet më të rehatshme janë pikërisht ato që janë më shumë në modë. Jemi të sigurt që te të paktën një nga këto modele, do ta gjeni veten, sepse pjesë e listës janë modele të thjeshta deri tek ato jashtëzakonisht të guximshme. Njihuni më poshtë me tendencat e atleteve që do të […]

Pesë tendencat e modës që do të zgjidhen nga revista Vogue për të shënuar sezonin vjeshtë/dimër

Revista Vogue ka veçuar disa tendenca të modës që do të shënojnë sezonin e ardhshëm vjeshtë / dimër 2021, duke filluar me pjesët e preferuara të Teksasit – ngjyra të ndritshme dhe pjesë njëpjesëshe që do t’i shohim në rrugë në periudhën e ardhshme. Koleksionet e modës për vjeshtën dhe dimrin e ardhshëm përpiqen të […]

Pesë mënyra të thjeshta për t’u dukur menjëherë më trendi

Të dukesh më në modë nuk ka të bëjë gjithmonë me veshjen e trendeve më interesante, zotërimin e hileve të ndërlikuara të stilit ose veshjen e rrobave më të shtrenjta. Mund të jetë vërtet aq e lehtë sa të futesh lirshëm në këmishën tënde, të vendosësh një palë syze dielli ose të shtosh më shumë […]

Nga Jennifer Lopez te Victoria Beckam – shihni se si t’i mblidhni flokët dhe të dukeni me stil

Tetë modelet e flokëve më të mira Mund të dukeni romantike, elegante, ose të fuqishme dhe rigoroze. Sigurisht, së pari sigurohuni që t’i bëni flokët tuaj më të harlisur dhe bujshme, në mënyrë që bishti të duket më mirë, transmeton Telegrafi. Më poshtë, hidhini një sy tetë modeleve të flokëve më të mira që të […]

Ky ushtrim tendos fytyrën, formëson dhe thekson mollëzat – bëhet për katër minuta në ditë, dhe inkurajon bukurinë dhe rininë!

Ka ushtrime të ndryshme të jogës për fytyrën, të tilla si kur fytyra juaj duket më e hollë, por edhe ushtrime kundër rrathëve të errët të syve Tani po ju sjellim një ushtrim të thjeshtë që tendos fytyrën dhe thekson mollëzat. Duke e praktikuar këtë ushtrim rregullisht, ju mund të krijoni një pamje natyrale të […]

Kaq ditë iu deshën Valdrin Sahitit për të krijuar fustanin e Beyonce

Beyonce iu bashkua burrit të saj, producentit JAY-Z, në premierën e filmit “The Harder They Fall” në Londër, megjithëse nuk mund të shihej në tapetin e kuq. Megjithatë, këngëtarja postoi fotografi të pamjes së saj për stilistët KJ Moody dhe Marni Senofonte, duke treguar fustanin prej kadifeje nga çdo kënd. Për fustani e saj të […]

Koleksionet ku mund të frymëzoheni për një superblerje

Vjeshta po vjen dhe së bashku me të edhe fustanet në material pulovër. Tani ditët sa vjen e bëhen më të shkurtra, moti ftohet dhe veshje të tilla janë një siguri për t’u ndier mirë e ngrohtë në çdo ambient. Më poshtë do të shihni një koleksion modelesh sugjeruar nga revista italiane e modës Grazia.it […]

Pantallona lëkurë për vjeshtën dhe dimrin 2021; Ja si t’i kombinoni

Kur mendojmë për pantallonat prej lëkure, imazhet e para që na kujtohen  janë të yjeve të rokut si Mick Jagger dhe Joan Jett. Sipas të dhënave blerësit po grumbullojnë pantallona lëkure të vërteta dhe artificiale për dimër në shumë ngjyra dhe prerje të ndryshme. Pra, nëse edhe ju po shpresonit të ndiqni  këtë trend me […]

Trendi i radhës që po bën namin kudo, pse shumë parukiere këshillojnë të shtoni aspirina në shampo

Asprina është një ndër ilaçet më të përdorura në të gjithë botën, konsumi vjetor i të cilës arrin shifrën rekord prej 400.000 tonësh në vit. Pavarësisht kulturës mjekësore që keni, aspirina është gjithmonë e pranishme në kutinë e ndihmës së shpejtë të çdo familjeje. Por nëse deri më sot e keni përdorur për të ulur […]

Gërshetat “baby”; Modeli më i thjeshtë dhe i bukur i 2021 që provuan të gjithë VIPAT

Për të qenë të sinqertë, është akoma pak befasuese të shohësh tendencat që kemi veshur kur ishim adoleshëncë në 2021. Midis ringjalljes së kapelave kovë dhe kapëseve me flutura tani janë rikthyer dhe gërshetat. I mbani mënd gërshetat që  shihnit tek  Britney, Christina dhe J.Lo? Pikërisht ato i kemi parë që në fillim të 2021 […]

Direkt nga ‘street style’ në Londër: 7 trende që janë gjithçka, veçse ~të mërzitshme~

Java e Modës në Londër nxjerr në pah një nga pamjet më frymëzueve të stilit të jetës atje. Duke qenë tashmë një qytet i mbushur me kultura të ndryshme që janë përqafuar bashkë në mënyrat më të mira, edhe veshjet duken po kaq të shumëllojshme dhe shumë kreative. Njihuni më poshtë me 7 nga llojet […]

5 tendencat e grimit të vjeshtës 2021 do t’ju bëjnë të guxoni

Vjeshta duket sikur është koha perfekte për të eksperimentuar me grimin. Pas një vere shumë të nxehtë, duke përdorur sa më shumë krem mbrojtës dhe sa më pak grim, besojmë se jeni gati të përgatiteni për trendet e reja. Grimieri i famshëm Allan Avendaño, ka treguar 5 tendencat më të mëdha për grimin e vjeshtës. […]

Edhe princeshat bëjnë hile, ja si ia del Kate Middleton të qëndrojë majë takave pa u lodhur

Sa herë që Kate Middleton shfaqet në publik, është e pamundur që ajo që ka veshur të mos kthehet të nesërmen në trendin e radhës. Mamaja e tre fëmijëve është shquar gjithnjë jo veç për angazhimet e shumta publike në ndihmë të shtresave në nevojë, por edhe në një ikonë stili, ku spikasin këpucët me takë, […]

Kjo maskë me tre përbërës do ta bëjë lëkurën tuaj më të butë dhe më të hidratuar

Hidratimi është shumë i rëndësishëm për lëkurën tuaj, pasi një lëkurë jo e hidratuar duket pa jetë dhe ju tregon edhe më të mëdha në moshë nga sa jeni. Kremrat hidratues në treg janë të shumtë, megjithatë një maskë në kushte shtëpie me përbërës 100% natyralë do t’ju ndihmojë të keni një lëkurë të ushqyer […]

Modelja e famshme i jep fund beqarisë, fustani 65-vjeçar tërhoqi vëmendjen e të gjithëve

Ish-modelja e Victoria’s Secret, Jasmine Tookes, ka kurorëzuar në martesë dashurinë e saj me themeluesin e Snapchat, Juan David Borrero, në një ceremoni të veçantë në një kopsht magjik, Borrero, Ecuador. Tookes veshi një fustan nusërie që i la të gjithë pa frymë. Magjia e bardhë mban emrin Zuhair Murad, por është një model i […]

Çantat e vjeshtës/Ja si do jene kete vjeshtë

Vjeshta po afron gjithnjë e më shumë, së shpejti temperaturat do të fillojnë të bien, pemët do të humbasin gjethet dhe ne do të ndryshojmë gardërobën. Dhe duke folur për ndryshimin e gardërobës, a e dini tashmë se cilat do të jenë tendencat për sezonin e ardhshëm? Nëse përgjigja është jo, mos u shqetësoni, ne […]

Sipas eskpertëve këto 10 ngjyra do t’i shihni këtë vjeshtë tek të gjitha blogeret dhe pasarelat

Kur bëhet fjalë për trendet e ngjyrave, Pantone i di të gjitha! Duke studiuar vazhdimisht nuancat që do të shohim brenda dhe jashtë pasarelave, raportet e tyre për trendet janë kyçe për të ditur se çfarë mund të presim për stinën e radhës. Sezonin e kaluar, stilistët iu përmbajtën ngjyrave të njohura që shfaqnin nuancat […]

Vajzat brune të mbajnë shënime, kjo ngjyrë do të jetë trend i kësaj vjeshte

“Buttery cup” është nga nga ngjyrat më të preferuara të tendencave të flokëve këtë vjeshtë. Sipas stilistes së flokëve, Karissa Schaudt, nuanca është një ngjyrë kafe e thellë, me disa fije ngacmuese më të çelura. Siç e specifikon Schaudt, ‘Buttery cup’ është ideale për brunet që duan ta hapin pak ngjyrën e tyre, por pa […]

Për kofshë pa celulit, besojini vajit të rozmarinës; Funksionon më mirë se çdo krem komercial

Shumë e dashur dhe aromatike, rozmarina nuk është perfekte vetëm në mishrat e pjekur ose coktaile, pasi vaji esencial ka shumë benefite për lëkurën dhe flokët. Le t’i zbulojmë së bashku! Vaji i rozmarinës: Vetitë Vaji esencial i rozmarinës ka shumë përfitime: stimulon sistemin nervor (nëse merret në formë avulli nxit përqendrimin dhe përmirëson kujtesën); […]

Qimet në vendet e pazakonta për një grua; Për cilat probleme flasin?

Duam apo jo, të gjithë kemi qime në trup. Është shumë normale dhe nuk duhet t’ju shqetësojë. Sidoqoftë, nëse vendndodhja dhe struktura e tyre ka ndryshuar, mund të jetë një tregues i një problemi shëndetësor dhe ky artikull do t’ju tregojë pse: Nëse përjetoni një rritje të papritur të qimeve të trasha dhe të errëta, […]

Çfarë ndodh me trupin tonë gjatë stinës së verës?

Stina e verës, sidomos për ata që shkojnë me pushime, është gjithmonë sinonim i relaksimit, argëtimit dhe humorit të mirë. Gjithsesi, ekspozimi ndaj Diellit dhe temperaturave të larta mund të shkaktojnë ndryshime të papritura dhe madje të padëshiruara në trupin tonë. E kush do ta kishte menduar këtë? Me poshtë po ju paraqesim 4 shembuj […]

Anna Wintour grimohet nga grimierja shqiptare në sfilatën e D&G

Një nga grimieret shqiptare më të njohura në botë, Romina Pashollari, ka qenë prezente së fundmi në sfilatën e markës Dolce&Gabbana e cila u mbajt disa ditë më parë në Venecia. Mes të tjerëve, ajo ka grimuar edhe drejtuesen ikonë të revistës së modës ‘Vogue’, Anna Wintour. Për të ky ishte një emocion i veçantë, […]

Trendet e vjeshtës sipas princeshave dhe dukeshave të familjes mbretërore

Kate, Meghan, Beatrice, Camilla, Victoria, Eugenie, Letizia , këto gra janë më shumë sesa thjesht dukesha, ato janë gjithashtu ikonat tona të modës. Më poshtë janë 5 kombinime për stinëne vjeshtës të cilat janë konfirmuar dhe nga pjesëtarët mbretërorë: Atlete tenisi, pantallona dhe triko: Veshjet sportive të frymëzuara nga Wimbledon janë një prirje kryesore këtë […]

Hiqni qafe “mjekrën e dyfishtë” me këtë mënyrë që mund ta bëni menjëherë në shtëpinë tuaj; efekti është i shpejtë

Një nga “problematikat” më të zakonshme fizike për të cilat njerëzit ndjehen të vetëdijshëm dhe të bezdisur, është mjekra e dyfishtë . Shumë njerëz as nuk e dinë se nga vjen dhe pse e kanë, gjë që mund ta bëjë edhe më sfiduese për t’u shmangur. Sipas Heathline, një mjekër e dyfishtë – e njohur […]

Është një ilaç çudibërës për lëkurën dhe flokët

Vaji i bajames është një produkt mrekullibërës jo vetëm për lëkurën, por edhe për zemrën. Ai është një ndër vajrat esencialë më të pasur me ushqyes, vitamina dhe minerale. Ky vaj nxirret nga dy lloje bajamesh, por vaji më i mirë është ai i bajames së ëmbël. Ul kolesterolin, ushqen lëkurën e thatë dhe ndihmon […]

5 sekrete nga Gemma Chan për një lëkurë për t’u pasur zili

Gemma Chan ka qenë pjesë e ekranit si aktore që nga viti 2006, por ajo u bë e famshme vetëm nga “Crazy Rich Asians”. Aktorja 38-vjeçare na fitoi zemrat duke luajtur personazhin Astrid. Ndërkohë jashtë ekranit, ajo së fundmi u emërua ambasadore për L’Oréal. Gemma ndau me Vogue mendimet e saj mbi këtë partneritet, duke […]

Xhinset e ngushta janë zyrtarisht jashtë mode, këto trende të vjetra po bëjnë namin tani

Viti 2021 u tha lamtumirën xhinseve të ngushta të njohura si “skinny”. Ndoshta sepse vitin e fundit vajzat kanë preferuar të mbajnë pantallona komode, ose ndoshta sepse thjesht janë lodhur duke tërhequr xhinset lart çdo pesë sekonda. Sido që të jetë, adoleshentët në TikTok dhe stilistët e njohur pajtohen se xhinset e ngushta janë zyrtarisht […]

Tendencat e xhinseve të vjeshtës, modeli që duhet të keni patjetër në gardërobë

Aq sa i duam xhinset në çdo stinë të vitit, aq edhe duhet të dimë që përdorimi i tepërt i ujit dhe ngjyrat toksike nga kimikatet janë vetëm disa nga efektet anësore negative të tyre në mjedis. Marka e njohur italiane e xhinseve ‘Candiani’ krijoi një xhins ekologjik në vitin 2019, për t’i ardhur më […]

5 kristale që ju duhen nëse doni të tërhiqni rreth vetes ~dashurinë~

Nuk mund ta mohojmë se kristalet janë të bukura dhe mund të jenë një aksesor i mrekullueshëm në hapësirën tuaj personale. Por, a e dini se ka edhe kristale që ju japin energji? Në fakt, çdo kristal ka qëllimin e vet simbolik. Një kristal mund t’ju japë pak qetësi dhe rehati, apo atë nxitje të […]

Teknika ‘kamuflazh’ e flokëve, është perfekte

Kur bëhet fjalë për ngjyrat, kamuflazhi mund të jetë ideja më e mirë për takimin tuaj të radhës te parukieri. E shpikur fillimisht nga Frédéric Fekkai, ky trend bashkon nuanca natyrale më të errëta, me bazën tuaj – duke krijuar një flok shumë natyral në tërësi. Për më tepër, këto kombinime ngjyrash janë edhe më […]

Do hiqni dorë nga çdo lloj dizajni, kur të shihni thonjtë ~minimalistë~ të Jennifer Lopez!

Në një kohë kur njerëzit po bëjnë gjërat më të ndërlikuara që mund të keni parë në thonj, Jennifer Lopez po injoron çdo trend ekstravagant dhe po mban thonjtë më minimalistë që keni parë vërdallë. Artisti i thonjve, Tom Bachik, i postoi në Instagram me mbishkrimin: “Nuk ka asgjë si një ngjyrë e bardhë, e […]

Gërshetat, sekreti i flokëve të gocave indiane: Mit apo e vërtetë?

Flokë të shëndetshëm dhe të gjatë si Rapunzel? Ka shumë mite rreth rritjes së tyre, duke filluar nga shampot e deri te trajtimet në kushte shtëpie. Vajzat indiane përfliten shpesh për rutinën e kujdesit të flokëve dhe veçanërisht për gërshetat – a janë ato sekreti? Dr. Sravya Tipirneni, dermatologe dhe specialiste e kozmetikës në Columbia […]

Pluhur apo laps? Ja cila është më e mirë për të lyer vetullat

Vetullat janë bërë një nga elementët më kryesorë të bukurisë gjatë viteve të fundit. Gratë bëjnë gjithçka për vetulla perfekte, nga “lamination”, në microblading, nanoblading etj. Ndërkohë, shumë prej tyre përdorin produkte kozmetike për t’i dhënë formë dhe plotësuar ato çdo ditë. Si pasojë, tregu është i mbushur me produkte për të lyer dhe rregulluar […]

Stop depilimin në kushte shtëpie gjatë verës

Ekzistojnë dy grupe kryesore vajzash: ato që e bëjnë depilimin vetë që në fazën e pubertetit dhe ato që gjithmonë këtë punë të bezdisur e të vështirë ia kanë besuar një njeriu më profesionist. Depilimi në kushtet e shtëpisë, siç dihet, ka përbërës kryesor dyllin e nxehtë në lëkurë të pastër, kështu që ka disa […]

Modelet e flokëve që mund t’ju heqin disa vite nga mosha juaj

Kaluam një vit të gjatë pandemie. Shumë gra mund të kenë vën re më shumë rrudha në fytyrë dhe thonja në flokët e tyre. Tani që kemi filluar ta marrim veten (me ndihmën e vaksinave), po gjejmë mënyra për t’u kujdesur më shumë për pamjen tonë. Nëse ndjeni se keni nevojë për një ndryshim, mund […]

Nderoi Princeshë Dianën; Kitty Spencer paska fshehur këto detaje në fustanin e nusërisë

Kitty Spencer mbesa e princeshë Dianës u martua në fund të korrikut, duke u martuar 62-vjeçarin Michael Leëis në një ceremoni luksoze në Frascati, Itali. Për ditën e madhe, modelja 30-vjeçare zgjodhi pesë fustane të veçantë, të gjitha ishin krijime të personalizuara të Dolce & Gabbana. Sipas revistës Hello! Fustani i  bardhë që ajo zgjodhi […]

Përdorimet e reja të kosit që nuk i keni ditur (jo si ushqim)

Ndërsa të gjithë i njohin vlerat ushqimore të kosit, jo të gjithë i dinë vlerat e tij në fushën e kozmetikës. Përveç se ta hash, mëso më parë çfarë mrekullish mund të bëjë kosi në lëkurën e trupit dhe në flokë. Më poshtë janë 7 mënyra që tregojnë se ç’mund të bëjë kosi përtej tavolinës. […]

Si të keni krahë elegantë dhe të tonifikuar, pa pesha dhe pa shkuar në palestër!

Gjëja më e mirë për ushtrimet e krahëve është se ka aq shumë lloje, sa mund të keni rezultate fantastike edhe duke i bërë në shtëpi, edhe duke mos përdorur asgjë veç peshës së trupit. Pra, gjithçka që ju duhet është shumë disiplinë, pak motivim dhe jeni gati! Më poshtë, gjeni një listë me video […]

Elementi sekret për ta bërë çdo veshje të duket e shtrenjtë, mund të jetë ky!

Ne i konsiderojmë syzet e diellit, një aksesor të përhershëm, pavarësisht stinës apo motit. Ekspertët sugjerojnë se për to, ia vlen të shpenzoni edhe pak më shumë sepse i keni gjithnjë aty dhe për më tepër, moda rikthehet dhe ripërtërihet vazhdimisht. Sidoqoftë, sot në treg ka pafund opsione dhe është e sigurt që ju do […]

4 kombinime ~shumë~ të thjeshta, por që lënë përshtypje tek njerëzit!

Për të treguar rëndësinë e thjeshtësisë, Coco Chanel thotë: “Para se të dilni nga shtëpia, shihni veten në pasqyrë dhe hiqni një gjë”. Ndonëse, ju nuk keni pse ta bëni këtë, duhet të dini se shpesh impaktin më të madh e bëjnë veshjet që duken si më të thjeshtat dhe më minimalistet. Nga një siluetë […]

Për thonjtë e radhës, provoni ‘french-in seksi’ si të Rihanna-s

Nuk është mirë të kopjojmë, por ka një përjashtim kur bëhet fjalë për t’u frymëzuar nga Rihanna apo jo? I keni parasysh thonjtë french? Me siguri që po. Doni një ide si t’i bëni pak më ekstra dhe më dramatikë? Provoni ngjyrën e kuqe dhe kthejeni french-in në flakë. Fiks si thonjtë e fundit të këngëtares: Nga […]

Ka një mister në kombinimin që po veshin të gjitha vajzat e njohura shqiptare

Ok, mund t’ju duket pak e çuditshme në fillim, por ja që këtë kombinim e ka konfirmuar edhe natyra (mendoni tokën dhe këtë pallua të mrekullueshëm më dy ngjyrat ideale) kështu që nëse pyetja që mund t’ju lindë përsëri ‘a mund të kombinohen bashkë bluja dhe e gjelbra’, përgjigjja është “Po” pa u menduar dy herë. Disa […]

Mënyra se si ka ndryshuar ‘bukuria ideale’ e gruas 6 dekadat e fundit

Është gjithmonë interesante të vëzhgohen ndryshimet që pësojnë idealet e bukurisë femërore me kalimin e kohës, dhe se si njerëzit përshtaten me këto ndryshime. Sipas një studimi të fundit, nga një markë e njohur britanike, tiparet e një bukurie ideale kanë ndryshuar në këtë mënyrë: Në gjashtë dekadat e fundit, pesha mesatare për gratë është […]

Produktet e bukurisë që ‘nuk e durojnë dot vapën’, ruaji në frigorifer

Nëse ti nuk e duron dot vapën, e njëjta gjë ndodh edhe me produktet e bukurisë që mban të mbyllura në kuletë. Temperaturat e larta nuk i ndihmojnë aspak dhe kjo shkakton prishjen apo skadencën e parakohshme. Ja cilat janë produktet e bukurisë që nuk kombinohen shumë mirë me vapën. Parfumi Nxehtësia dhe dielli mund […]

Aksesori i më IN i verës 2021, shalli dhe mënyrat se si mund ta përdorni atë

Aksesorë më IN i kësaj verë është shalli, dhe me siguri e keni të gjithë në dollapin tuaj. Po, e kuptuat mirë se kjo pëlhurë e vogël me ngjyra duke përdor fantazinë do t’ju lejojë të dukeni më bukur në plazh ose në ditët e nxehta në qytet. Mund të stiloni flokët me të në […]

5 trajtime efikase shtëpie për psoriasis

Psoriaza (psoriasis) është një sëmundje që shfaqet në lëkurë në formën e pllakave të skuqura të ngritura (pllakat psoriatike). Kjo sëmundje prek kryesisht njerëzit nga 11 deri në 45 vjeç. Mund të zhvillohet në çdo pjesë të trupit, kryesisht në gjunjë, në skalpin e kokës, duar, brryla dhe rrëzë pjesës së mbrapme të qafës. Përveç […]

Jo vetëm krem dhe vaj, për të patur ngjyrë çokollatë në plazh hani këto ushqime

E dini që përveç një vaji të mirë dhe cilësor, ekzistojnë edhe disa ushqime që mund t’ju ndihmojnë të nxiheni më shpejt kur jeni në plazh? Pikërisht siç e lexoni. Sekreti nuk qëndron vetëm tek orët e kaluara nën dielli, kremi apo vaji nxirës, por edhe te ajo që keni në tryezë. Për të pasur një […]

4 buzëkuqet e kuq më të mirë të të gjitha kohërave

Të gjithë e kemi një buzëkuq të kuq në çantën e tualeteve të cilin e përdorim jo rrallë herë. I kuqi i buzëve mund të ndryshojë dhe një look të gjithin. Ose nëse duam të dalim pas pune mjafton të lyejmë buzët dhe veshja jonë bëhet më klasike. Por cilët janë ndër vite buzëkuqet më […]

Këpucët tuaja të preferuara ju zbulojnë edhe një sekret për veten

Të gjithë kemi një tip të preferuar këpuce e cila, edhe pse e vështirë për t’u besuar, fsheh shumë qasje të rëndësishme për personalitetin. Nëse këpuca juaj e preferuar është: 1. çizme Jeni një person me shpirt të lirë dhe nuk ju pëlqejnë marrëdhëniet serioze. E adhuroni të jeni në qendër të vëmendjes kudo që […]

Ç’lloj kërthize keni? Mësojeni atë që nuk e keni ditur me parë

Asnjë kërthizë nuk është si tjetra. Megjithatë, ka disa karakteristika të përgjithshme të kërthizës që tregojnë shumë për trupin tënd. Ja disa nga llojet e kërthizave dhe çfarë na thonë ato për shëndetin dhe për personalitetin. 1. Kërthizë sferike e dalë Kjo lloj kërthize, që ka formën e një topthi, është mjaft e përhapur. Por kur […]

6 zakone të përditshme që po ju dëmtojnë venat e këmbëve!

Venat e fryra dhe me gunga mund të ndodhin pothuajse tek kushdo, dhe ndërsa nuk janë zakonisht të rrezikshme, shumë njerëzit nuk dëshirojnë t’i kenë. Megjithëse nuk mund të parandalohen gjithmonë, ka disa veprime që mund të bëni çdo ditë për të evituar fryrjen e venave. 1. Depilimi i këmbëve me brisk Nëse jeni mësuar […]

8 gjëra që i ndryshojnë edhe veshjen më të thjeshtë vajzave franceze

Historikisht ka patur diçka në stilin e vajzave franceze që i bëjnë ato frymëzuese dhe na shton dëshirën ne të tjerave për t’i “kopjuar”. Në fakt, çfarë i bën të duken gjithmonë elegante janë detajet. Fanatike ndaj gjërave klasike, vajzat franceze dinë ta ruajnë ekuilibrin në një veshje dhe kjo i bën të duken të pagabueshme. […]

E dini pse keni quka?

E dini që qukat në fytyrë nuk janë dhe aq të rastësishme? Ka një shpjegim shkencor pas njollave të kuqe në fyttyrë. Ato prodhohen nga qelizat e quajtura melanocyte, të cilat ngjyrosin zona të caktuara në lëkurë, kryesisht aty ku niveli i melaninës është më i lartë. Melanina është proteina që gjendet kudo: në lëkurë, sy […]

4 arsye pse duhet të zgjidhni këtë model sandalesh në verë

Nuk ka asgjë që në këtë moment që të bën të besosh më shumë sesa ky model sandalesh. Nëse edhe juve ju ka përfshirë entuziazmi për t’u rikthyer në fëmijërinë e hershme, nuk jeni të vetmit. Ky model sandalesh i mesit të viteve ’90, u kthye nga street style i New York-ut e po pushton […]

Përdorimet e veçanta të aloe verës gjatë gjithë vitit

Xheli i mrekullueshëm që mbush gjethet e bimës së aloe vera është plot me vitamina të cilat mund të trajtojnë një sërë problemesh të organizmit. Në këtë artikull do të mësoni se si të shfrytëzoni bimën duke nisur nga pickimet e insekteve apo shëndeti i flokëve. Ushqim Për Lëkurën Xheli i gjetheve të aloe veras […]

Për flokë të gjatë që nxjerrin në pah tiparet tuaja; Të gjitha modelet e nuseve për 2021

Dita e madhe po afron, dhe ju nuk dini si të stiloni flokët tuaj të gjatë? Ndaluni këtu për një moment për të lexuar këshillat e Cosmopolitan! Midis të gjitha tendencave më magjike të verës, bien në sy prerjet e gjata të flokëve. Ka shumë modele flokësh për t’i bërë ato të duken bukur por […]

Thjesht dhe shpejt, ja si të trajtoni të vrarat nga këpuca në kushte shtëpie

Ecja dhe qëndrimi në këmbë për orë të tëra, djersitja, mbathja e këpucëve pa çorape krijojnë habitatin ideal për formimin e qeskave të dhimbshme me lëng që njihen ndryshe si flluskat e këmbës. Flluskat janë përgjigjja auto-imune e trupit tonë për t’u mbrojtur nga fërkimi i lëkurës me djersën ose materialin e këpucëve e sandaleve. […]

Verë 2021: Disa ide si t’i bëni thonjtë këtë sezon

A ka kuptim vera pa thonj me dizajne e ngjyra të guximshme?! E dimë që po mendon për ngjyrën e radhës për thonjtë e tu, prandaj jemi këtu për të të dhënë një ide! Duket se ky sezon është i ngjyrave që ‘bërtasin’, nga thonjtë neon, shiritat e ylberit e deri te detajet metalike, po […]

Dhurata që do të bënte të lumtur çdo femër

CHANEL na njofton se këngëtarja belge, Angèle, do të jetë fytyra e re e fushatës reklamuese për koleksionin e Makeup Eye 2021. Ajo kompozoi si dhe muzikën që shoqëron fushatën, në të cilën mund ta dëgjojmë zërin e saj. Që nga suksesi i këngës së saj debutuese “La Loi de Murphy” në 2017, ajo është bërë […]

Duket e pamundur, por është e vërtetë/Jo me akullore per tu freskuar

Vapa është më e lehtë për t’u përballuar nëse “freskoheni” me një gotë ujë të ftohtë akull ose ndonjë pije tjetër Sidoqoftë, do të arrini një efekt ftohës shumë më të madh nëse pini një filxhan çaj të nxehtë në vend të limonadës së ftohtë ose akullores. Shkenca ka një shpjegim për këtë fakt në […]

Lady Gaga shkëlqen e veshur në fustan……………

Këngëtarja e hitit “Born This Way” dukej e mahnitshme gjatë valës së nxehtë të New York dje (e martë), e veshur me një fustan rozë me pika nga Alessandra Rich. Gaga kombinoi veshjen e saj të denjë me taka të bardha, syze dielli të zeza dhe një çantë Fendi të vogël të bardhë. Gaga kohët […]

Si të shpëtoni nga djersitja në zonën e gjoksit

Djersa në zonën e gjoksin ka shumë të ngjarë të krijohet në ditë të nxehta, por dr. Soma Mandal thotë se djersitja mund të ndodhë sa herë që lëkura rrudhet ose paloset “Lëkura nën gjinj nuk është e ekspozuar ndaj ajrit dhe kjo është një arsye pse lagështia tenton të grumbullohet në atë zonë.” Fatmirësisht, […]

Videoja në të cilën ish-modelja Bridget Malcolm kritikon Victoria’s Secret bëhet virale

Ish-modelja e Victoria’s Secret, Bridget Malcolm është bërë virale për ekspozimin e atmosferës së dëmshme të markës deri sa kritikon përpjekjen e tyre për diversitet dhe fuqizimin e grave si një “shaka”. Marka është përballur me kritika gjatë viteve dhe së fundmi njoftoi se do të zëvendësojë “Angels”  me “VS Collective” duke përfshirë atletë, aktivistë […]

Çdo ngjyrë ka një shpjegim; Thonjtë tregojnë këto cilësi për karakterin tuaj

E kuqja: E kuqja është ngjyra e lëvizjes dhe veprimit dhe mund të jetë një përforcues ideal i humorit. Portokalli: Keni kontakt me emocionet Portokallia është ngjyra që aktivizon çlirimin e trishtimit dhe ju jep presion për të shkuar në nivelin tjetër si emocionalisht ashtu edhe praktikisht, duke përjetuar ndryshime. E verdha: Besim Një e verdhë e butë […]

Ҫfarë i rrezikon më shumë flokët në verë?

Stina e verës është një periudhë pushimesh dhe relaksi për trupin, por edhe për mendjen. Por flokët vuajnë më shumë gjatë kësaj periudhe, sepse janë në shumë orë të ditës të ekspozuar në diell dhe dëmtimi është gati i pashmangshëm. Uji i kripur i detit, rrezet e diellit, por edhe uji me klor i pishinave […]

Nëse ke një nga këto 8 këpucë në gardërobë, do të thotë që ‘vdes’ të ndjekësh trendet e fundit

Le të flasim për trendet kryesore të këpucëve të verës 2021. Nëse bëjmë një hulumtim mund të kuptojmë që shumë modele këpucësh përsëriten nga vera e kaluar. Megjithatë këtë sezon kemi një shumëllojshmëri trendesh këpucësh. Mund të themi se gjatë periudhës së izolimit, këpucët ishin një nga aksesorët që u lanë më shumë pasdore, por […]

Ç’bëjnë italianët pasi hanë darkë për të qëndruar në formë?

Italianët njihen për ushqimin e shijshëm, por jo dhe aq të shëndetshëm. Ata konsumojnë shumë karbohidrate dhe janë adhurues të verës së kuqe. Megjithatë italianët, në përgjithësi janë një popull elegant. Cili është sekreti që edhe pse konsumojnë shumë karbohidrate (makaronat janë një pjatë e pandarë për ta) janë sërish në formë? Kjo ndodh pasi […]

9 gabimet më të mëdha që bëjnë vajzat sa herë që veshin streçe

Shumicën e kohës, kur mendojmë për streçet, i praktikojmë ato më shpesh në palestër, ose në ndonjë lloj sporti tjetër. Por nëse ju themi që kjo veshje ka 1001 mënyra kur bëhet fjalë për të dukurin bukur? Në fund të fundit, ato mund të vishen në mënyra të ndryshme, të tilla si me taka ose […]

Ferrari bëhet pjesë fushës së modës dhe koleksioni i parë është përtej pritshmërive

Ferrari është i famshëm për garat në Formula 1, por së fundmi Ferrari bëri debutimin në një fushë tjetër, atë të modës. Projektuar nga Rocco Iannone – i cili dikur ka punuar për Dolce & Gabbana, Giorgio Armani dhe së fundmi Pal Zileri – koleksioni i parë i modës nga Ferrari ka 52 veshje, nga […]

Cilën argjilë të përdorim kundër celulitit?

Celuliti, akumulimet e dhjamit dhe papërsosmëritë e lëkurës janë probleme që praktikisht të gjitha gratë i kanë të përbashkëta. Për t’u përpjekur të zvogëloni ose eliminoni këto papërsosmëri të lëkurës, është mirë të përpiqeni të mbani një mënyrë jetese të shëndetshme, të bëni ushtrime të rregullta dhe të ndiqni një dietë të ekuilibruar. Por jo […]

Shapkat prej gome të Gucci-t po bëjnë namin

Gucci ka prodhuar një palë sandale prej gome të cilat i ka hedhur në treg me një çmim goxha të kripur, 338 euro. Por prapë ato po bëjnë namin për shkak të marketingut në rrjetet sociale. Me dizajnin e Crocs, në ngjyra të bardha, lejla ,të zeza ,të kuqe, jeshile ose blu për burrat, të […]

Ja ç’duhet të bëni për të mbrojtur flokët nga rrezet e dëmshme të diellit dhe klori

Edhe pse shpesh e harrojmë, duhet të kuptojmë se mbrojtja në verë nuk nënkupton vetëm lëkurën, por edhe flokët. Dielli, kripa, rëra, janë disa nga faktorët që ndikojnë në dëmtimin e tyre. Living vjen te ju me disa këshilla të vlefshme. Aplikoni një vaj mbrojtës përpara ekspozimit në diell, sidomos në pjesën e majave të […]

Kjo është stina e çizmeve, por jo e atyre për dimër por modeleve më komode dhe të bukura që keni parë

Le ta pranojmë, gjatë verës gjithçka që duam të veshim si këpucë janë ato më të lehtat dhe të freskëtat sepse temperaturat janë të larta dhe ashtu si pjesët e tjera të trupit dhe këmbët djersiten. Por gjithsesi ne duam dhe të dukemi bukur. Fustanet bohemiane ose fundet shpesh duken bukur dhe me çizme,jo me […]

Rikthehen këpucët me platformë; 5 modelet më të shitura për verën e 2021-shit

Ekzistojnë dy lloje njerëzish në këtë botë post-pandemike: Ata që po vrapojnë për të veshur këpucë me taka sepse i ka marrë malli dhe ata që janë  tërhequr zyrtarisht nga ajo “lojë” dhe po kërkojnë vetëm rehati. Për fat të mirë, këtë verë sandalet më në modë janë ato me platformë që në një farë […]

Pandemia solli në modë këto modele të veçanta

Shumë çifte që kanë patur datën e martesës në kohën e pandemisë e kanë shtyrë atë dhe gjithashtu i janë prishur dhe planet për një dasmë të madhe pasi dhe tani që rregullat janë lehtësuar pak nuk lejohen më shuam së 50 persona. Pandemia në një farë mënyre nuk ka ndryshuar vetëm rregullat e afrimit  […]

Fundet e gjata një nga tendencat e pranverës

Fundet e gjata janë një nga veshjet më ‘hot’ të gardërobës së targetuar për pranverë-verën 2021, veçanërisht nëse kombinohen me këpucët e duhura pë një look ‘cool’ nga koka tek këmbët. Perfekte në çdo stinë dhe në çdo rast, fundet e gjata janë më shumë se kurrë në modë: me printe, fruda, pala… në material […]

Trendi i veçantë që po përdorin personazhet e njohur

Ndoshta nuk është një nga trendet më të përhapura për momentin por me siguri që dhe pak javë dhe do ta shihni kudo. Për ju që pëlqeni pantallonat e gjëra pak stil “Tomboy” por ndërkohë jeni elegante dhe nuk gjeni asnjëherë një palë që t’u qëndrojnë mirë në bel, ka një zgjidhje. Trendi i fundit […]

Jo më fustane me lule! Këtë print do ta shihni kudo

Kur vjen puna te sezoni pranverë-verë, pas muajsh përgjithësisht me veshje të errëta (ose pizhama dhe tuta shtëpie pas disa javëve në karantinë) fustanet e preferuar janë më së shumti me lule. I vetmi print që rrëzon nga froni fustanet me lule në Printet me lule janë të këndshme, mirëpo vështirë të qëndrojnë në fron […]

Të verdha, të zeza apo kafe? 3 mënyrat natyrale për të lyer flokët pa përdorur bojë

-Ata që kanë flokë ngjyrë kafe mund t’i bëjnë ato me shkëlqim dhe t’i japin ngjyrime të bukura të thella duke përdorur një përzierje të: Sherebele (e thare) – 4-6 lugë gjelle Rozmarinë – 1-2 lugë gjelle Sasia e saktë varet nga gjatësia e flokëve dhe efekti i dëshiruar. Procesi i lyerjes: Shtoni të gjithë […]

4 mënyra për të krijuar ‘onde plazhi’ në shtëpi!

Mos e lejoni Instagramin t’ju gënjejë: I keni parasysh fotot në plazh me flokë të lëshuar që duken perfektë, por njëkohësisht duken edhe të shkujdesur? Janë “beach waves” – por që në fakt, nuk është se t’i bën vetë atmosfera e plazhit, si me magji. Më poshtë gjeni ca mënyra si mund t’i realizoni vetë: #1 […]

Për sy të tërhequr dhe mollëza të kërcyera duhet ta bëni makeup-in kështu!

Trendet e makeup-it kanë ndryshuar rrënjësisht ndër vite. Në ditët e sotme, fokusi nuk është më tek konturi shumë i theksuar, por tek diçka më natyrale që thekson pikat e forta të fytyrës. Ajo çfarë ka rëndësi për t’i dhënë formë makeup-it është zona ku vendosni korrektorin e syve dhe blush-in e mollëzave. Më përpara keni […]

Shpëtoni përfundimisht prej kallove me këtë metodë 100% natyrale

Është mëse e zakonshme që në këtë periudhë të vitit të hiqni dorë nga këpucët dhe çizmet e rënda dhe t’i zëvendësoni me sandale, balerina apo shpaka me gisht. Megjithatë këto këpucë rrisin rrezikun e shfaqjes së kallove apo flluskave të bezdishmë në pjesë të ndryshme të këmbës. Kallot  janë  pjesë të trasha, të forta […]

MJAFT i shtypët, për të hequr pikat e zeza në hundë duhet të provoni këtë METODË

Edhe pse shumë prej jush nuk duan ta pranojnë, pasqyra nuk ju gënjen dot: pikat e zeza gjenden kudo në fytyrën tuaj, në ballë, në hundë, në mjekër e mbi buzë, dhe duket sikur çdo gjë që bëni është e kotë pasi nuk zhduken kurrë plotësisht. Trajtimi me avull mund të jetë një zgjidhje provizore, […]

“Fustani nuk është i përmasave të tua”, 26-vjeçarja i lë të gjithë pa fjalë, humbet 60 kg dhe duket tepër mahnitëse

Një grua amerikane, e cila u ndje e ofenduar nga disa komente që dëgjoi në një dyqan fustanesh nusërie, vendosi që të ndiqte një dietë strikte, si rezultat i së cilës ra 60 kg. 29-vjeçarja Ali Stutz Buch e mori vendimin për t’u dobësuar kur shitësja i tha se fustani që ajo kishte zgjedhur nuk […]

”Dior” në Athinë për koleksionin e ri 2022

Pas sheshit qendror në Leçe, në jug të Italisë verën e kaluar, ”Dior” do të organizojë një paradë mode në Athinë më 17 qershor për të zbuluar një koleksion të ri, njoftoi sot shtëpia franceze e modës. “Shtëpia e Modës ka zgjedhur Athinën, një destinacion i jashtëzakonshëm, djep i civilizim perëndimor dhe arteve europiane, për […]

Ja cfarë duhet të dini SOT për parfumin e brandit më të njohur në botë i cili feston 100–VJETORIN!

Chanel N ° 5 pa dyshim është parfumi më I njohur në botë dhe pa diskutim SOT e njohim të gjithë. Në vitin 1921, Chanel N ° 5 doli në treg. Ishte aroma e parë e krijuar nga një stilist vizionar Gabrielle Chanel, e cila ishte gjithashtu dizajnerja e parë që krijoi ​​një aromë nën […]

Mënyra se si do t’i mbanit flokët, tregon për………….

Jeni gati për të njohur një anë të personalitetit që ndoshta nuk e dinit që e kishit? Ky test është për ju! Zgjidhni gruan me modelin më interesant të flokëve për të zbuluar edhe një anën tuaj interesante gjithashtu. N.1 Kush zgjedh gruan e parë, karakterizohet nga spontaniteti. Jeni githmonë përpara, thoni atë që ndjeni […]

2 trajtimet natyrale për t’u ardhur në ndihmë të gjitha vajzave që u thyen dhe u zverdhen shpesh thonjtë

Thonjtë e dobët, të zverdhur dhe që këputen lehtësisht vijnë si rezultat i kequshqyerjes, problemeve shëndetësore dhe ndikimit të agjentëve jashtëm . Problemet shëndetësore si anemia, reumatizma, problemet e qarkullimit të gjakut apo tiroidja ndikojnë po ashtu në dobësimin e thonjve. Ja disa këshilla të shpejta që ju ndihmojnë nëse keni probleme të tilla. Trajtim me […]

Nga Dukeshë në një jetë të thjeshtë; ndryshimet e veshjeve të Meghan gjatë 2 shtatzënive janë shumë të mëdha

Në 37-vjetorin e njoftimit të dytë të shtatzënisë së Princeshës Diana, Meghan Markle dhe Princi Harry praktikisht “thyen” internetin pasi zbuluan se prisnin fëmijën e tyre të dytë. Çifti ndau lajmin emocionues në Ditën e Shën Valentinit me një foto romantike, në të cilën shfaqej Meghan  shtatzënë me veshjen e saj nga Carolina Herrera. Natyrisht, […]

Për herë të parë/ Një shqiptare nominohet për çmimin e Louis Vuitton

Louis Vuitton është një prej shtëpive të modës më prestigjioze në botë. Të përzgjidhesh si ndër stilistët më të mirë nga kjo markë është padyshim një mundësi e rrallë. E kur pjesë e 20 më të mirëve është një shqiptare, kjo nuk ka sesi të mos na bëjë të ndihemi krenarë. Ky është dhe rasti […]

Para se të provoni rrobat e banjës sivjet, eliminoni celulitin në vithe dhe kofshë me këto 2 receta

Celuliti është një nga problemet më shqetësuese tek femrat. Ai nuk është i lidhur gjithmonë me peshën, por me mënyrën e të ushqyerit, mungesën e aktivitetit fizik, gjenetikën etj. Zonat rreth vitheve dhe kofshëve janë më problematiket për t’u prekur nga celuliti, sidomos tek femrat. Shtatzënia, çrregullimet hormonale dhe luhatjet në peshë janë disa prej shkaqeve […]

14 detaje që i bëjnë gratë italiane kaq tërheqëse

Shumë njerëz e konsiderojnë Francën si një përcaktuese të vërtetë të stilit, por statusi i kryeqytetit botëror të modës me të drejtë i takon qytetit italian të Milanos. Italianët, në përgjithësi, janë të ditur mirë në trendet e modës dhe dinë se si të krijojnë pamje të ndritshme dhe unike. Si rregull, gratë italiane përqendrohen […]

Pranvera erdhi dhe njollat kafe janë prapë aty?

Ekspozimi i vazhdueshëm në diell, çrregullimet hormonale dhe përdorimi i produkteve kozmetike jo cilësore janë disa prej shkaqeve kryesore që çojnë në shfaqjen e njollave kafe në fytyrë. Shumë femra vazhdojnë të mendojnë që këto njolla shfaqen vetëm tek nënat shtatzëna, por është krejt e kundërta dhe nuk është aspak rastësi t’i vini re në […]

Zhdukni zbokthin nga flokët me 5 metoda natyrale

Zbokthi mund të  shkaktohet nga një sërë arsyesh. Mund të vijë si rezultat i tharjes së skalpit apo nga sëmundje të ndryshme që mund ta prekin atë siç është dermatiti seborheik. Zbokthi mund të shkaktohet edhe nga produktet e pasura me kimikate, ose nga shkaqe të brendshme siç janë sëmundjet e skalpit të kokës. Në raste […]

Në mbrëmje apo në mëngjes – Kur duhen larë flokët?

Shëndeti i flokëve është shumë i rëndësishëm për paraqitjen tonë të jashtme. Larja e tyre është gjithashtu një hap i domosdoshëm drejt flokëve të bukur e plot shkëlqim. Deri më tani, kemi mësuar që flokët nuk duhen larë çdo ditë, por ka paqartësi për kohën e duhur për t’i larë ato. Stilistët më në zë […]

Floket/Cilat modele flokesh do të jenë trendet e kësaj vere/pranvere 2021

Të gjithë mezi po presim verën jo vetëm për plazhin por dhe për eksperimentet që mund të bëjmë në ditët e ngrohta me flokë tonë. Këto pamje më poshtë të cilat variojnë nga vijat shumëngjyrëshe deri te kornizat mund të mbahen kudo që nga pushimet e deri në ditët e punës dhe do të jenë […]

Vajza ‘Hermes’ nga Shqipëria, koleksionon çanta që arrijnë vlerën mbi 100 mijë euro secila

Në emisionin “Rudina”, ka qenë në një lidhje me Skype një vajzë e cila është konsulente e markave luksoze, Elona Varfi. Ajo e ka krijuar familjen e saj në Londër, ku shfaqet gjithnjë në postime mes sendeve të luksit. Elona është martuar me djalin më të bukur, ish-misterin e parë Shqiptar Olti Xhezo, ku para […]

Këtë pranverë do të vishemi me margarita; Ja blerjet që sugjerojnë ‘fashionistët’

Lulet anonçojnë ardhjen e pranverës, por kanë edhe një surprizë për look-un tonë; lëreni veten të joshet nga printet magjike të margaritave! Këtë vit mund t’i admirojmë ato jo vetëm nëpër kopshte e lëndina, por edhe në veshjet tona. Fantazitë floreale janë shumë dominante në look-un tonë pranveror, prandaj është gati për të shpërthyer ‘daisy […]

Përgatiteni vetë serumin tuaj të fytyrës me vitaminë C

Serumi me vitaminë C është një produkt i garantuar jo vetëm për zhdukjen e rrudhave, por edhe pë portofolin tuaj. Ai i siguron lëkurës suaj përqëndrime të larta të vitaminës C në krahasim me ato që gjenden rëndom në stendat e bukurisë. Është më se e mundur të përgatisini serumin tuaj me vitaminë C në […]

Dizajnerja shqiptare bëhet nënë për herë të parë

Dizajnerja Drenusha Xharra është bërë nënë për herë të parë. Përmes një postimi në Instagram të një fotoje bardhë e zi, Drenusha njoftoi se tashmë është nënë e Zoit. “Mrekullia ime, Zoi Xharra,” shkruan ajo për vogëlushen. Drenusha, e cila preferon të mos ndajë detaje nga jeta private, është një nga dizajneret më të preferuara […]

Sellma tregon gabimin që bëjnë vajzat shqiptare me makeup-in

Të gjithë gabojmë me makeup-in. Në të shumtën rasteve (gjithmonë, duh), peneli te sytë nuk është njësoj. Ndonjëherë, nuk i shkrijmë mirë ngjyrat te tonet e syve. Ndodh edhe që të harrojmë pa lyer qerpikët (oh, ky është tmerri). Por janë gjëra që ndodhin. Le ta pranojmë dhe të ngushëllojmë veten. Por çfarë duhet të […]

Trup i bukur/Çfarë dhe kur duhet të hani!

E dini se çdo tip i trupit kërkon ushqim të posaçëm Po ju sjellim dietën për trupin në formë të orës së rërës, mollës, dardhës dhe kënddrejtë. Dieta për tipin e trupit: Mollë Karakteristikat e figurës: Supe dhe gjoks masiv, torzo vizualisht e rritur; Mungesë e theksimit të belit; Nutricionistët rekomandojnë: Minimum të marrjes së karbohidrateve, ndërkaq […]

Kombinimin më të bukur pranveror e sjell Dua Lipa

Pranvera tashmë është pranë nesh dhe Dua Lipa po bëhet shpejt muza jonë e stilit të ri të sezonit. Pavarësisht nëse ajo vishet me triko të  xhinse, fustane me rripa të ekspozuar apo rroba banje me lule, ajo është një kameleon i vërtetë i modës që nuk ka frikë të eksperimentoj me pamjen e saj. […]

‘Bluza e vaksinës’ është trendi më i fundit në modë

Ka kaluar gati një vit që kur jemi mbledhur me miqtë për një drekë të lezetshme. Por, edhe pse ne vazhdojmë të kemi parasysh sigurinë tani, duke kufizuar jetën tonë shoqërore dhe duke qëndruar në shtëpi me rroba të thjeshta dhe komode gjatë pandemisë, një trend i modës paksa seksi dhe 100 për qind praktik […]

Britney Spears dobësohet në këtë mënyrë në moshën 39 vjeçare

Këngëtarja e njohur Britney Spears, gjithnjë ka qënë në formë shumë të mirë fizikisht dhe në adoleshencën e saj por dhe tani që është mami i dy djemve. Ajo nuk ka folur kurrë për regjimin e saj apo ndonjë dietë specifike por dje ka vendosur të ndajë një sekret të vogël me ndjekësit e saj […]

Me këtë trening muskujt e vitheve do t’ju rriten deri në maksimum!

Trening për pjesën e poshtme të trupit i cili ndikon në glutueset nga tri kënde Këtë trening e quajmë ‘shkatërrues i glutuesit’. Jo vetëm që vepron në gluteus maximus – muskulin më të madh të vitheve, por ‘rrënon’ edhe muskujt medius dhe minimus. Tri lëvizje të cilat mund t’i shikoni në videon e bashkëngjitur, kanë […]

29-vjeçaraja britanike pëson ndryshimin drastik dhe shpallet Miss (FOTO)

Një 29-vjeçare britanike, dikur tepër e shëndetshme, ka arritur të mposhtë obizitietin dhe të arrijë një peshë të kënaqshme trupore. Tansy Arnett, e arriti këtë duke eliminuar konsumimin e pijeve me përmbajtje kafeine dhe ushqimeve me përmbajtje yndyrore dhe sheqeri. Nëna e tre fëmijëve ka treguar për mediat e vendit, se tashmë ndihet shumë mirë […]

Jeni ende ne kohe vajza/Këto ushtrime mund ta eliminojnë celulitin

Duket që nuk ka brengë më të madhe për femrën sesa celuliti. Meqenëse vera po afrohet, të gjitha femrat kërkojnë zgjidhje të shpejtë e cila do të eliminojë lëkurën e portokalltë, por është e vërtetë që nuk ekziston shkopi magjik për këtë problem estetik. Deri te rezultatet mund të arrihet vetëm me ushqim dhe ushtrime […]

Beyonce nuk ka të ndalur, merr vëmendjen e fansave me fotot e fundit

Ylli i pop-it, Beyonce, i ka lënë fansat e saj pa fjalë duke ndarë një seri shkrepjesh nga koleksioni i saj i tretë “Ivy Park”. Në një kohë kur pandemia e COVID-19 ka kufizuar koncertet muzikore, këngëtarja e famshme ka zgjedhur të marrë vëmendjen në rolin e një modeleje joshëse. Në fotot e publikuara nga […]

Kontrolloni gardërobën per kete pranverë

Ndërsa sezoni i dimrit po shkon drejt fundit, vëmendja e të gjithëve po drejtohet nga stina e ngrohtë. Pranvera është fare pranë dhe, me siguri, edhe ju jeni kureshtarë për të zbuluar më shumë për atë që po ndodh në fushën e modës. Në fakt, ikonat e modës kanë nisur prej kohësh të publikojnë disa […]

Është koha e ‘second hand’, boom në…………

Dyqanet me rroba të përdorura, ose siç njihen ndryshe “second hand”, nuk janë më një vend i fshehur në ndonjë qoshe, por një treg i mirëfilltë. Sipas një artikulli në italianen La Repubblica, tregu i të përdorurave ka pësuar një përshpejtim të fuqishëm në 10 vitet e fundit duke kulmuar në bumin e vitit 2020. […]

Çaji që duhet të pini çdo mbrëmje për të eliminuar fryrjen e barkut

Fryrja e barkut është një ndjesi vërtet e tmerrshme. Në një kohë kur do të dukesh sa më e dobët, barku të tregon sikur ke edhe 5 kile më shumë. Përveç kësaj, është edhe një ndjesi parehatie që të mërzit gjithë ditën, shpeshherë edhe natën. Por ka një lajm të mirë për këto çrregullime të […]

Era e djerses/Zëvëndësojini dhe shihni ndryshimin e vërtetë nga keto ………………………

Ndiheni ndonjëherë në siklet për shkak se trupi juaj nuk vjen një aromë të mirë? Të kesh erë të keqe të trupit mund të jetë e turpshme. Ndërsa aroma jonë diktohet kryesisht nga gjenetika, ajo gjithashtu mund të shkaktohet ose të amplifikohet nga ushqimi që konsumojmë. Përbërësit e kosit ulin sasinë e sulfateve që shkaktojnë […]

Unazat/çfarë përfaqësojnë ato për Kate Middleton?

Sa herë dalin në publik, gratë e familjes mbretërore nuk shfaqen kurrë me xhevahire magjepsëse, me shkëlqime të mëdha – ju e dini që një pjesë e tyre kanë kaluar brez pas brezi. Ajo është pa diskutim një nga ikonat e stilit në familjen mbretërore, çdo gjë vesh apo përdor kthehet menjëherë në një MUST […]

Praktika e çuditshme që mbështetet mbi fakte

Ka shumë mënyra shtëpiake që mund të përdorni për të rigjeneruar flokët tuaj. Dhe një nga teknikat më interesante që mund t’ju ndihmojë është një praktikë që kërkon fërkimin e thonjve tuaj për vetëm 5-10 minuta në ditë. Kjo terapi alternative e refleksologjisë, e njohur gjithashtu si Balayam Yoga, mund të ndihmojë në menaxhimin e […]

Të gjitha VIPAT që hoqen dorë nga BOTOXI dhe OPERACIONET plastike

Nuk është sekret që showbiz-i është një botë e vështirë për të jetuar kur bëhet fjalë për pamjen. Ka kaq shumë presion shoqëror mbi të famshmit që të kenë trupin perfekt dhe mendimi se shenja më e vogël e plakjes ose ndonjë gjë tjetër konsiderohet të jetë një “e metë” i bën ata të çmenden […]

Është i gjithi faji juaj, këto janë gabimet e përditshme që çojnë në rënien e gjoksit

Rënia e gjoksit është një proces natyror që ndodh kur gjoksi humbet fleksibilitetin dhe elasticitetin. Gjoksi nuk ka muskuj. Ai përbëhet nga inde lidhëse dhe gjëndra që prodhojnë qumësht. Që ta mbani gjoksin në formë duhet të tregoni një kujdes të veçantë për të. Zakonisht fenomeni i rënies ndodh pas të 40-ve, por nuk përjashtohen […]

Doni ti zbehni rrudhat? U gjet zgjidhja perfundimisht

Sot në mbrëmje, mos flini pa bërë një maskë si kjo Me kalimin e viteve dhe me shfaqjen e rrudhave të para në fytyrë, të gjithë fillojnë të kërkojnë çelësin për “rininë e përjetshme”, ose të paktën për atë që zgjat edhe për ca vite të mira. Ndonëse kjo nuk është e mundur, kujdesi për […]

Vaksinat Covid-19 shkaktojnë reaksione tek personat që kanë injektuar………..

Muajin e kaluar, vaksina Moderna COVID-19 u autorizua për përdorim në SH.B.A. nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave. Pavarësisht nga të dhënat e hershme që tregojnë se vaksina është shumë mbrojtëse ndaj virusit, raportet e reja zbulojnë se ajo gjithashtu shkaktoi një efekt anësor të papritur tek njerëzit me filler (mbushës) të fytyrës. Në një […]

Mos u habisni/Rikthehen në modë flokët…………

Nëse jeni më të rinj se të lindurit e viteve 80’ duhet të dini se në atë periudhë modeli më i përhapur i flokëve për gratë dhe vajzat ishte prerja bishtpëllumb. Si çdo trend tjetër në modë, që kthehet e rikthehet, edhe kjo prerje flokësh pas më shumë se 30 vitesh është ngritur sërish në […]

Ky stil po rikthehet përsëri!

Një kombinim perfekt i elegancës dhe komoditetit, ne po flasim për dekoltenë e ulët që kemi parë në pasarelë dhe mezi presim të vishemi kur temperaturat fillojnë të jenë më të buta, me ditët e para të pranverës. Modeli është hapi i parë për të qenë në gjendje të zbulojë këmbën: një rrip i vogël […]

Sipas gjinekologëve ky është materiali më i shëndetshëm

Të brendshmet janë një pjesë e rëndësishme për higjienën personale të secilit prej nesh. Por sipas gjinekologëve cilat janë të brendshmet më të mira për gratë? Të bësh pazar për të brendshme mund të jetë paksa mbingarkuese duke pasur parasysh shumë mundësitë që ka sot. Ka stile të shumta si dhe një larmi materialesh përfshirë […]

Rihanna sapo bëri prerjen më të popullarizuar të viteve 1980

Rihanna është njëra nga femrat që nuk ka frikë të “luajë” me imazhin dhe stilin e saj dhe ky është një fakt. Ndryshimet në pamjen e saj janë të shpeshta dhe natyrisht këtu përfshihen flokët e saj, të cilët i kemi parë në ngjyra dhe prerje të ndryshme. Këtë herë, Riri vendosi të bëjë një […]

6 ide për thonjtë për vajzat që duan një ngjyrë tërheqëse, por pa e tepruar

Takimi tek estetistja është një “makth” më vete kur je e pavendosur për ngjyrën dhe/ose modelin. Disa e kanë të thjeshtë – nude, rozë pudër apo e zezë – ndërsa disa duan diçka që të bjerë në sy, pa rënë në sy. Nëse jeni kjo kategoria e fundit, ne sugjerojmë: E gjelbër jo e zakonshme […]

11 veshje nga Katie Holmes që mund t’i kopjoni ditë pas dite

Fiksimet me stilin e personazheve të famshëm janë kryesisht të përkohshme dhe kalojnë pas një periudhe, por si çdo gjë tjetër edhe ky rast ka përjashtime. Veshjet e Katie Holmes mund të të frymëzojnë çdo ditë dhe për më tepër janë lehtësisht të realizueshme. Kombinimet e thjeshta dhe me shije të aktores nuk të lënë […]

Këto modele thonjsh, mund të jenë gjithçka përveçse të mërzitshëm

Një nga efektet pozitive të karantinës ishte nevoja për të bërë gjëra ndryshe. Si rezultat të gjithë u bëmë më krijues dhe rezultatet i shohim tani. Përshembull, e keni vënë re trendin e fundit të thonjve? Kombinime nuancash neutrale që mund të jenë gjithçka tjetër veçse të mërzitshme. Të lodhur nga thonjtë një ngjyrëshe apo […]

Motrat Kardashian, mbretëreshat e veshjeve “crop top”

Motrat Kardashian- Jenner gjithmonë tërheqin vëmendjen me paraqitjen e tyre dhe në këtë postim kemi veçuar veshjet “crop top”, që i shohim kudo, në çdo stinë. Mund t’i doni ose urreni, por duhet të pranojmë se motrat Kardashian dhe Jenner kanë sjellë disa nga trendet më të mëdha sot. Ndërsa secila ka stilin e saj […]

Pse pirja e cigares ka qenë për femrat një gjest lirie dhe feminizmi

Gratë dhe vajzat kanë qenë përherë në luftë për të drejtat e tyre. Gjithçka ka nisur me të drejtën e votës që në krye të herës, e po vazhdon me luftën për të drejtën e abortit si një zgjedhje që i takon çdo gruaje. Secila nga ju ka të drejtë të vendosë vet çfarë do […]

17 veshje të kopjuara nga Amal Clooney mjaftojnë për të shkëlqyer gjithë vitin

Amal Clooney ka shkëlqyer me veshjet e saj shumë më herët se të shkelte në tapetin e kuq krah bashkëshortit. Avokatja e të drejtave të njeriut është fotografuar në dyert e gjykatave gjithmonë e kombinuar bukur, me një stil që e diferencon nga të tjerët. Në 17 rastet që janë veçuar bien në sy disa […]

Zyrtarisht, kjo është ngjyra më stil për veshjet e këtij dimri!

Trendi absolut i këtij viti për dizajnet e brendshme dhe veshjet ka qenë ngjyra e bardhë me gjithë nuancat e saj Ndryshe nga ç’mund ta mendoni, ngjyra e bardhë nuk kërkon as kohë të ngrohtë dhe as pranverë për t’u veshur dhe kombinuar siç duhet. Mjafton të zgjidhni gjërat e duhura! Çizmet e bardha, kombinuara […]

Sarah Jessica Parker po vendos trendë të rinj: Një editim i pazakontë që do të dëshironi ta kopjoni menjëherë

Nëse ju intereson se si duket eleganca e rastësishme, Sarah, thjesht ajo ju dha përgjigjen dhe idenë për stilim! Ylli i serisë “Qyteti dhe seksi”, Sarah Jessica Parker, është inspirim i vërtetë i modës. Edhe pse gjithmonë e stilizuar është një hap përpara trendëve, tani çdo lëvizje e saj është veçanërisht në qendër të interesit […]

3 gjëra që gratë francezë nuk bëjnë KURRË pas të 30-ave

Nuk bëjnë operacione ose injektime për të parandaluar rrudhat dhe ndryshimet e moshës: Duajeni veten dhe trupin tuaj!” Kjo moto e jetës, të cilën shumë gra franceze e kanë adoptuar, duhet të ndiqet nga të gjithë ne. Ndërsa gratë në vendet e tjera, të cilat janë mbi moshën 30 vjeç, luftojnë fort kundër ndryshimeve të […]

5 mënyra për të kombinuar bukur kambalet këtë dimër

Sandalet janë një nga elementet më të dashura të gardërobës dimërore. Dëshmitare të një epoke dhe gjeneratave të tëra, vazhdojnë të jenë një ‘evergreen’ që nuk njeh sezone. Jo vetëm që i japin një dozë spontaniteti gardërobës, por edhe për prakticitetin e padiskutueshëm, ato janë aleate ideale të stilit për të përballuar edhe ditët më […]

Katër ngjyra të veçanta për këtë sezon, që do ju bëjnë të hiqni dorë nga e zeza!

Shumë njerëz i qëndrojnë besnikë ngjyrës së zezë në veshje, por këto nuanca mund t’ju bëjnë të ndërroni mendim Eksperimentoni me ngjyra të veçanta, pa rrezikuar me ngjyra shumë të ndezura. Ngjyra është një mënyrë e shkëlqyeshme për të provuar trendet sepse mund të zgjidhni silueta klasike, të provuara dhe të vërteta në nuanca argëtuese. […]

Nuk duhet të jeni e dobët për t’u dukur fantastike

Katie Sturino është themeluesja e “The 12ish Style and Megababe”, dhe ajo rikrijon pamjet e njerëzve të famshëm për të provuar që stili i tyre nuk është i arritshëm vetëm nëse jeni “e dobët”. Seritë e saj quhen #SuperSizeTheLook, dhe zhvillohen në llogarinë e saj në Instagram, ku vetë Katie rikrijon pamjen e personave të famshëm […]

Katër përbërës natyralë të cilët zvogëlojnë dukjen e strijave irrituese

Për fat të keq, shumica e femrave nuk mund t’i shmangin strijat, për shkak të rrethanave të ndryshme jetësore, ndërsa ato më së shpeshti shfaqen në stomak, në ije, gjoks dhe në vithe, në mosha të ndryshme Në cilëndo gjendje të kenë qenë ato, është me rëndësi të dini se si ato mund të zbuten, […]

Çdo femër me stil duhet ta ketë këtë model çante: Shkon me të gjitha kombinimet e modës!

Vitin e kaluar, ishin në trend modelet më të vogla të çantave të femrave, ndërsa këtë vit situata është krejtësisht ndryshe Ekspertët e modës kanë marrë vendim, – më moderne do të jenë modelet e thjeshta të mëdha të çantave në të cilat mund të vendosen bash çdo gjë që ju është e nevojshme. Gjëja […]

Këto gjashtë ngjyra janë çelësi për një gardërobë dimërore (në dukje) të shtrenjtë

Më poshtë gjeni një listë me ngjyrat që i duhen gardërobës suaj Moti i ftohtë shoqërohet me më shumë tone bezhë dhe kafe të ngjyrave, pra, nuanca komode, dhe neutrale. Sidoqoftë, një kombinim i këtyre ngjyrave me ato pak më të ndezura, mund të krijojë veshje fantastike, që edhe nëse nuk janë, duken të shtrenjta. […]

Elie Saab braktis Javën e koleksionit Couture në Paris

Elie Saab ka vendosur të heqë dorë nga Java e koleksionit Couture në Paris pasi Libani vendosi një bllokim të rreptë për të luftuar një rritje në rastet e coronavirusit. Saab ka vendosur të shtyjë prezantimin e koleksionit derisa të përmirësohen kushtet, në interes të mbrojtjes së ekipit të saj me më shumë se 400 […]

Rihanna shfaqet plot stil me veshjen e fundit në New York

Rihanna shquhet për stilin e saj të veçantë për të cilin duket se nuk kursen aspak. Këngëtarja e famshme është fotografuar mbrëmë në New York pas një darke në një restorant të shtrenjtë. Ylli nga Barbados ka tërhequr vëmendjen e veshjen e saj plot stil dhe të kushtueshme. Mbi 10 mijë dollarë duket se kushtonte […]

Jennifer Lopez, njihuni me 5 trajtimet e bukurisë që ka përdorur gjithë jetën

Këngëtarja me famë botërore Jennifer Lopez para pak muajsh dha një lajm për linçimin e markës së saj të kujdesit për fytyrën. Baza e produkteve është vaji i ullirit që sipas saj është dhe një nga sekretët e rinisë së Jennifer që nuk po mbaron…. Në një intervistë për revistën “ELLE” ajo gjithashtu ka zbuluar […]

Kjo është ngjyra që do të pushtojë garderobën tuaj gjatë vitit 2021

Duam që 2021-i të mos i ngjajë fare vitit që lamë pas, prandaj bëhuni gati ta prisni të veshur me ngjyra plot dritë! E dimë që bezha, grija, e zeza, kafja, janë të preferuarat tona, por harrojini për pak sepse këtë vit do vishemi me rozë! Roza e fortë do të pushtojë dollapin tuaj, një […]

Një nga këto 3 modele palltosh, duhet ta keni se s’bën në garderobë gjatë 2021-shit!

Këto 3 variante të palltove/xhupave nuk duhet të mundojnë në garderobën tuaj. Ekspertët e modës nga Who What Wear bëjnë pikërisht këtë përzgjedhje, sepse ka aq shumë opsione në këto 3 lloje, sa do gjeni patjetër diçka që ju përshtatet. Të apasionuarit pas modës parashikojnë se këto do jenë 3 modelet e palltove që do […]

5 trende atletesh, që duhet t’i ketë çdo vajzë në 2021-shin!

Një vit i ri kërkon dhe blerje të reja! Nëse po mendonit të blinit këpucë, hidhini një sy disa prej modeleve më “in” të atleteve për këtë sezon. Për më tepër, disa prej tyre mund t’i keni në shtëpi dhe tani ka ardhur koha t’i kombinoni si stilistë të vërtetë!  Atletet e stilit retro Modeli […]

Keni ndërmend të martoheni këtë vit? Ja disa nga modele këpucësh për ditën tuaj të veçantë

Planifikimi i një martese gjatë kohërave si kjo është shumë stresuese. Nga fustani, tek modeli i flokëve, te të ftuarit, te detajet e ambientit e deri tek këpucët janë stresi më i madh që përjeton një grua. Dhe nëse po planifikoni martesat tuaja për vitin 2021 apo edhe 2022, dhe keni pak para për dasmën, […]

As trajtime të shtrenjta dhe as botox, Victoria Beckham tregon sekretin e fytyrës pa rrudha “Kam që 30 vjeç që haj…”

Ajo mund të quhet pa frikë “gruaja kameleon” e industrisë së modës, që ka guxuar aq shumë jo vetëm krijimet e saj, por mbi të gjitha me pamjen e saj të jashtme. E njohur ndryshe si ”Posh Spice”,  Victoria Beckham është kthyer në një muzë frymëzimi për mijëra femra në të gjithë botën. Ajo shfaqet gjithmonë e […]

Shtatë maskat më të mira natyrale që zbehin rrudhat dhe ngadalësojnë plakjen e fytyrës

Rrudhat janë pjesë e paevitueshme e procesit të plakjes. Te disa njerëz, rrudhat dalin përpara kohe, kryesisht te zona e syve, gojës dhe qafës. Rrudhat shkaktohen jo vetëm nga rënia e prodhimit të kolagjenit, por edhe nga ndotja, ekspozimi në diell, mungesa e vitaminës D3, përdorimi i tepërt i produkteve kozmetike, ndryshimi i kremërave dhe […]

Sekretet e sjelljes që do t’ju bëjnë të dukeni si një princeshë e vërtetë; deri tani keni bërë çdo gjë gabim

Ka shumë raste kur pyesim veten pse i bëjmë gjërat në një farë mënyre, dhe zakonisht, ka një arsye shumë racionale pas saj. Për shembull, Mbretëresha Elizabeth është e njohur për mbajtjen e çantës në dorën e majtë sepse dëshiron ta mbajë dorën e djathtë të lirë për shtrëngime duarsh. E vetmja kohë kur ajo […]

Ngjyrat mund të jenë çelësi për të qëndruar optimist thotë psikologu

Në këto kohë të vështira të pasigurisë dhe frikës që ne vendosim të veshim ngjyra të ndritshme mund të na rrisin menjëherë disponimin dhe të na ndihmojnë të ndjehemi më të lumtur dhe më optimist, thotë psikologu Jules Standish. “Ngjyra dhe drita janë thelbësore për mirëqenien tonë, veçanërisht në muajt e errët, për shkak të […]

Njihuni me trendet e vitit 2021 që Princeshë Diana i veshi e para

Nuk mund të mohohet që Princeshë Diana ishte një ikonë e stilit absolut në kohën e saj. Midis prerjeve të flokëve dhe veshjeve të saj, pamjet e Lady Di u pëlqyen dhe imituan botën në vitet tetëdhjetë dhe fillimin e viteve nëntëdhjetë. Megjithëse testi i vërtetë i statusit të ikonës së saj të modës është padyshim fakti që […]

Keni probleme me flokët? Ju tregojmë tre mënyra efikase për rritjen e shpejtë të tyre

Njeriu lind me rreth 100,000 folikula në kokë të cilat mbeten të njëjta në numër përgjatë gjithë jetës. Megjithatë, disa prej tyre pushojnë se qënuri aktive gjatë jetës, teksa trupi plaket apo si pasojë e dëmtimeve. Kështu edhe flokët i shtohen listës së gjatë të trajtimeve të cilave duhen bërë për t’u dukur të shëndetëshëm. […]

3 supat DETOX që duhet të provoni pas festave

Edhe pse kemi hyrë zyrtarisht në ditën e katërt te vitit, nuk mund të mos ndjejmë atmosferën e festave. Mjafton t’i hedhim një sy frigoriferit dhe do vëmë re sasinë e ushqimeve të mbetura. Mish, peshk, bakllava, sërish mish apo qofte, me pak fjalë ushqime që ju shtojnë ndjesinë e fryrjes. Për këtë arsye ka […]

Skrab natyral me kafe për një trup me zero celulit

Janë vërtetuar shkencërisht efektet e kafesë në luftën e vështirë kundra celulitit. Skrabi me kafe ka vetinë të depërtojë thellë në shtresat e lëkurës përmes aplikimit dhe masazhimit të duhur. Edhe nëse celuliti s’ka lidhje me ju, skrabi i kafesë ju ndihmon të keni një lëkurë gjithmonë të shndritshme, elastike e të butë. Së pari […]

Nga tretja deri tek bukuria, ja vaji që bën gjithçka

Industria e kozmetikës po investon gjithnjë e më shumë në produkte organike dhe natyrore. Vaji i ricinit është një nga produktet më të njohura kohët e fundit dhe jo pa qëllim. Është provuar se zvogëlon inflamacionin, ndihmon për problemet me tretjen apo dhimbjet e barkut. Shpesh përdoret si pjesë e një detoksi natyral të mëlçisë, […]

A rriten flokët më shpejt nëse i pret gjithmonë majat?

Ne shpenzojmë shumë kohë dhe shumë para për flokët, në çdo sezon. Nëse duam të kemi kaçurrela të bukur, gjatësi të mahnitshme, shumë volum apo shkëlqim, mbi të gjitha, duam flokë të fortë dhe të shëndetshëm. Por, nëse ka një sekret për t’i pasur gjithmonë kështu, a fshihet te prerja e shpeshtë? Një pyetje e […]

E kuqja; 5 super kombinimet për këto festa

E lidhim në mënyrë të pashmangshme me dashurinë dhe pasionin, por e kuqja është edhe ngjyra e Krishtlindjeve dhe është periudha më e mirë për të nxjerrë nga dollapi veshjet dhe aksesorët ‘total red’. Është një ngjyrë perfekte për t’u dhënë karakter edhe kombinimeve më të thjeshta, nuk njeh stinë dhe mund ta shfrytëzojmë si […]

Fustanet pulovër: Si të kombinoni veshjen më trendy dhe komode të sezonit

Dimri ka ardhur zyrtarisht dhe është momenti të nxjerrim nga dollapet golfet, trikot dhe kardixhanet prej leshi e kashmiri, por edhe fustanet e butë në material pulovër që na mbajnë aq ngrohtë në dimër. Një veshje e pakohë, fustani i quajtur ‘knit dress’ konfirmohet një armë e fortë stili për dimrin 2020-21. Më poshtë, revista […]

Stilimet e flokëve më të mira mbretërore ndër vite

Stilimet mbretërore ishin tradicionale dhe të parashikueshme për shekuj me radhë- derisa Princesha Diana e bëri modelin e saj të flokëve modelin e domosdoshëm të ’80. Me pas, bota u dashurua me Kate Middleton dhe shpërthimin e saj të fortë. Tani kemi Meghan Markle, e cila nuk ka frikë të mbaj flokët e saj lart, […]

Ç’duhet të dini për trendin nr.1 së fundmi në TikTok!

Mediat sociale kanë një mënyrë të çuditshme për të na bërë bërë të ndihemi të pasigurt për gjëra për të cilat as nuk e dinim se duhet të shqetësohemi – dhe aktualisht vëmendja e TikTok është përqendruar te theksimi i vijës së nofullës dhe gusha e varur. Përdorues të shumtë po postojnë video ku duken […]

Dimër 2021 me stil dhe ngjyra: Ca ide veshjesh, aspak të mërzitshme!

Dimri ka mjaftueshëm nuanca të zbehta, prandaj le t’i përdorim ngjyrat aty ku mundemi: Tek veshjet! Më poshtë, gjeni disa ide kombinimesh me ngjyra, që do iu bëjnë t’i largoheni edhe stilit minimalist, nëse keni një të tillë. – Veshjet njëngjyrëshe – Dizajne kafshësh – Kontraste të forta ngjyrash – Dizajni me kuadrate – Ngjyrat […]

Fiksimi 1 mijë euro i vajzave të showbizit shqiptar

Këto kambale që po i shohim kudo në rrjete sociale kushtojnë 1.100 euro (origjinalet domethënë) dhe kanë një të veçantë: xhepin. Kambalet e Pradës ja kemi parë veshur disa prej vajzave më të njohura që nga Luana Vjollca, e cila i përdor kur shkon në zyrë, Aurela Hoxha, e cila ka versionin e çizmeve (këto […]

Dua Lipa me xhup 1400 dollarë, merr vëmendjen e të gjithëve në New York

Dua Lipa ka marrë vëmendjen e të gjithëve teksa është fotografuar në New York. E veshur me plot stil, trupi i Duas vërtet dukej perfekt. Këngëtarja e famshme me origjinë shqiptare kishte maskë dhe syze, teksa ishte kombinuar me një xhup bardhë e zi. Xhaketa e saj ishte e markës “Moncler Richard Quinn” dhe çmimi […]

Këto Krishtlindje duhet kopjuar look-u i Kate Middleton

Mjafton pak e kuqe dhe vijnë menjëherë Krishtlindjet: Kate Middleton ka prezantuar look-un perfekt për festa, duke kombinuar një pallto të kuqe dhe një shall tartan. Dukesha e Kembrixhit ndodhet në një tur mbretëror së bashku me bashkëshortin, Uilliam. Ata po japin kontributin e tyre për punonjësit e sistemit sanitar gjatë periudhës së pandemisë. Elegante […]

Pantallonat elegante të këtij sezoni, një as nën mëngë për një stil ‘top’ këto festa

Elegante, formale, por edhe klasike: pantallonat janë veshja esenciale në rastin e një dress code të kuruar (si ai i zyrës psh), por edhe për ceremoni dhe raste më speciale. Pantallonat me bel të lartë, si ato me prerje sartoriale, p.sh i japin menjëherë një dozë elegance look-ut tonë. Përveç materialit, prerja dhe dizajni janë […]

Dukesha Kate/Trendin qe e filloi dy vjet më parë………

Këto kohë vajzave nuk u mungon një aksesorë i tillë. Por a keni menduar ndonjehër se si u bë pjesë e veshjes tonë të përditshme? Kur Dukesha Kate Middleton u fotografua në pagëzimin e fëmijës së saj të tretë, Princ Louis, në korrik 2018, të gjithë sytë (e modës) ishin drejt aksesorit saj të kokës. […]

Festat/ Dhurata dhe kur je keq me lekët

Festat janë në prag dhe ndryshe nga herët e tjera këtë vit i kemi dyfish sytë nga dhuratat që do marrim (dhe japim), duke qenë se për kënaqësira të tjera jemi goxha të kufizuar. Çfarë t’i dhuroni partnerit/es?E doni shumë dhe ndoshta do të donit t’i blinit modelin e fundit të makinës së tij të […]

Si ta shpëtojmë fytyrën nga i ftohti

Përveç maskës, një tjetër armik i lëkurës është i ftohti. Acarime, skuqje, ashpërsi dhe akne shkaktuar nga mbajtja e maskë, duhet të na bëjnë dyfish më vigjilente kur vjen puna tek kujdesi ndaj lëkurës. Çfarë duhet të bëjmë? Hidratimi Estetistët dhe dermatologët këshillojnë hidratimin si mënyrën më të mirë të mbrojtjes së lëkurës së fytyrës. […]

Manikyri sipas shenjës së horoskopit/ Per ju vajza fashionista

Shigjetarët si njerëz të papërtuar, të cilët urrejnë të qëndrojnë ulur dhe nuk ka ndalesa apo hezitime për të. Po ç’lidhje ka kjo me thonjtë? Sigurisht që ka. Sezoni i Shigjetarit duket sikur sjell një periudhë optimiste, aventureske dhe guximtare. Prandaj duhet të largoheni paksa nga ngjyrat e mërzitshme, për t’i dhënë më shumë dritë […]

5 gjëra që të famshmit i veshin gjatë gjithë dimrit!

Rehatia në veshje nuk njeh famë, i ftohti gjithashtu, prandaj ka disa elementë veshjeje prej të cilave as të famshmit nuk heqin dorë. Arsyeja? Janë të ngrohta, lehtësisht të kombinueshme dhe të bëjnë të dukesh stil pa shumë mundim. Nëse doni të jeni praktikë, është koha të mbani shënime. 1. Palltot e gjata Palltoja që […]

Çfarë duhet t’i dhuroni një gruaje pas lindjes

Unë i kam adhuruar gjithnjë lulet, sidomos lulet e borës, tulipanët dhe zambakët. Trëndafilat jo, janë pak cliché. Si një adhuruese e madhe e luleve në përgjithësi, jam lumturuar sa herë më kanë surprizuar me një buqetë me luledielli dhe margarita, por le të themi se më shumë jam lumturuar kur vetë kam dhuruar buqeta […]

Parfumet tipike për stinën e dimrit!

Një aromë e mirë s’duhet nënvlerësuar kurrë. Parfumi i duhur mund t’ju bëjë të ndiheni më mirë dhe me më shumë vetëbesim. Për këtë, ju prezantojmë 19 prej aromave tipike të dimrit, sipas Elle: – Baccarat Rouge Eau de Parfum (Maison Francis Kurkdjian) – Midnight Musk & Amber Cologne (Jo Malone London) – Rolling in Love (Kilian) […]

Ja kush ndryshon me kalimin e viteve………….

Eksperimenti tregon se ne jemi në gjendje të identifikojmë moshën e njerëzve vetëm nga aroma e tyre. Ka një sërë arsyesh që bëjnë që, me kalimin e viteve, aroma natyrale e trupit tonë të ndryshojë. Të jetosh me disa sëmundje Ndërsa plakemi, ka më shumë të ngjarë të kemi probleme shëndetësore. Disa sëmundje, si për […]

Trajtim si në sallonet e bukurisë me kanellë dhe mjaltë

Kanella është një nga erëzat më të shëndetshme të të gjitha kohrave. Ajo ofron një sërë përfitimesh për shëndetin e organizmit nga koka tek këmbët. Kjo erëz rekomandohet gjërësisht për shëndetin e lëkurës sepse i rikthen asaj gjallërinë dhe shkëlqimin rinor. 4 përfitimet që ofron kanella për lëkurën Shëron aknet Kanella është e pasur me […]

Një recetë me dy përbërës për ti thënë NDAL rënies së flokëve

Problemet e flokëve dhe sidomos rënia e tyre janë probleme që na kanë prekur të paktën njëherë në jetë, por fatmirësisht në rastet më të mëdha, janë probleme lehtësisht të zgjidhshme dhe nuk kanë pasoja afatgjata. Në rastin kur problemi i rënies së flokëve nuk është për arsye shëndetësorë, një nga zgjidhjet më të mira […]

Arsyet Befasuese Përse Ju Bien Flokët – Kurat Natyrale

Flokët u bien të gjithëve, nuk është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull të AgroWeb.org, do të mësoni për arsye të tjera shumë herë më befasuese të rënies së flokëve. Medikamentet Shumë medikamente siç janë holluesit e […]

Të gjithë sytë tek palltoja e çuditshme e Jessica Parker

Ajo tërheq gjithmonë vëmendje me veshjet e saj. Këtë herë, ylli i “Sex and the City” Jessica Parker është parë me një pallto, që në pamje të parë duket e çuditshme për shkak të ngjyrave të shumta që ka. Palltoja “Jungle Pop” mbante dizenjo të kafshëve të ndryshme, si papagallë, majmunë etj. Ajo shihet e […]

Nga Meryl Streep tek Uma Thurman;4 mënyra për të kombinuar pardesynë në vjeshtë

Kur mungon inspirimi për të kombinuar një pardesy, bëni mirë të hidhni shikimin tuaj nga ikonat e kinemasë. Në të gjithë filmat do të shikoni dikë që ka veshur sikur edhe për pak sekonda një pardesy bezhë, atë klasiken. Nga Meryl dhe deri tek Audrey këtu janë 6 mënyra për të kompletuar veshjen tuiaj: Si […]

Moda e pandemisë; Tutat që po veshin të gjithë vipat shqiptarë dhe si t’i kombinoni

Që para 8 muajsh, atëherë kur e gjithë bota u detyrua të mbyllej për shkak të një pandemie të cilën po e përjetojmë dhe tani, moda u kthye në diçka më komode dhe të thjeshtë për tu veshur gjatë gjithë kohës, qoftë në shtëpi por dhe jashtë saj. Tani që rregullat kanë ndryshuar dhe dalja […]

Harrojini trajtimet e shtrenjta, pse shumë vajza po sugjerojnë në Instagram të lani flokët me uthull molle

Të kujdesesh për flokët në ditët e sotme është shumë më e thjeshtë se më parë, kjo edhe falë shumëllojshmërisë së produkteve që gjenden në treg. Por pavarësisht kësaj, duket sikur femrat nuk gjejnë asnjëherë qetësi përsa i përket flokëve. Do të ketë gjithmonë diçka që shkon keq: flokë të djegur, maja dyshe që këputen, […]

Si ta përdorni limonin për shëndetin e flokut dhe lëkurës

Limoni është një nga agrumet më të shëndetshme për organizmin e njeriut. Ai forcon imunitetin, pastron organizmin dhe ndihmon për rënien nga pesha. Limoni është shumë i pasur me vitamina dhe minerale që përpos të tjerave i bëjnë shumë mirë flokut dhe lëkurës. Për shkëlqimin e lëkurës Ju mund ta përdorni lëngun e limonit për […]

Këto janë trendet e flokëve për 2020-2021

Gratë e të gjitha moshave gjithmonë përpiqen të duken jo vetëm tërheqëse, por gati gati perfekte dhe mahnitëse. Për të krijuar një imazh të përsosur, do t’ju duhet jo vetëm veshje  me stil, por edhe një model flokësh po aq elegant dhe në modë me një tonalitet i përzgjedhur  për flokët. Ngjyra e flokëve në […]

Duar të thara nga dezinfektuesi? Ja zgjidhja

Ajka e Qumështit: përmban acid laktik që ndihmon në eliminimin e qelizave të vdekura. Ajo ruan ekuilibrin e pehashit në lëkurë dhe e ushqen atë. Mjafton të fërkoni duart me ajkën e freskët dhe ta mbani atë për 10 deri në 15 minuta. Lëngu i Limonit: bën mrekullira kundër përtharjes së lëkurës. Ai është një burim i shkëlqyer i […]

Një Shqiptare në Paris; Qyteti romantik dhe turbani e bëjnë Havin blogere më të veçantë

Në botën e madhe të instagramit, ka shumë e shumë vajza që mundohen dhe kombinojnë trendet e fundit dhe që kanë një numër të madh ndjekësish. Sa më shumë kohë kalon aq më shumë sheh blogere të cilat sjellin të njëjtat gjëra, për këtë arsye mua gjithmonë më kanë pëlqyer personat që pavarësisht modës nuk […]

Fiksmi i Lady Dianës / 15 veshjet ku i kemi parë!

Lady Diana kishte një pasion për jakat maxi shumë kohë përpara se trendi të zbarkonte në pasarelat  e Vjeshtës- Dimër 2020 -2021. Jaka të mëdha, të zbukuruar me dandella apo qëndisje; formë këndorë, të rrumbullakët apo në katror, jakat janë një mani e vërtetë, në një sezon në të cilin vëmendja është kthyer tek thjeshtësia. […]

Leksione stili; 6 mënyra si ta kombinoni beretën si një pariziane e vërtetë!

Nuk ka dyshim që bereta qëndron stoike në fron si një aksesor mode për dekada e dekada, ndaj ajrin francez që kjo lloj kapele të jep do ta dëshironte kushdo. Dhe meqë jemi tek Franca dhe stili i veçantë parizien; mjaftojnë vetëm disa leksione të thjeshta se si duhet ta kombinoni beretën për t’u dukur […]

A do t’i vishnit sërish?! Rikthehet trendi shumë i komentuar i viteve 2000!

Në vitet 1999-2000 të brendshmet nuk ishin më të tilla, pasi një trend që thuhet se e pati zanafillën nga Paris Hilton u përqafua masivisht nga vajzat e reja. ‘M’i trego ato tanga’ duket se ishte lajtmotivi i atyre viteve, kur mbi pantallonat me bel fare të shkurtër, shfaqeshin krenare rripat e perizomave të vajzave. […]

Stili Casadei në 3 elementet me të famshme në historinë e markës ,vjen sërish në Pranverën 2021

E kaluara, e tashmja dhe e ardhmja. Ka disa elemente të dizajnit që mbeten të ankoruara në identitetin e një marke me kalimin e kohës dhe, sezon pas sezoni, përcaktojnë stilin e saj duke shkruar historinë . Ky është rasti i Casadei i cili, për Pranverën e Verës 2021, ka rikrijuar takat arkivore, proceset dhe logot, […]

Nga tretja deri tek bukuria, ja vaji që bën gjithçka

Industria e kozmetikës po investon gjithnjë e më shumë në produkte organike dhe natyrore. Vaji i ricinit është një nga produktet më të njohura kohët e fundit dhe jo pa qëllim. Është provuar se zvogëlon inflamacionin, ndihmon për problemet me tretjen apo dhimbjet e barkut. Shpesh përdoret si pjesë e një detoksi natyral të mëlçisë, […]

Nuk është thjesht kripë, ja ç’ të mira sjellë ajo për lëkurën, flokët dhe trupin

Kripa natyrale e detit njihet për vlerat e saj të pafundëme në shëndet e sidomos në lëkurë. Kjo kripë është e mbushur me minerale si magnezi, kaliumi dhe kalçiumi të cilat ndihmojnë në largimin e papastërtive dhe largojnë inflamacionin. Pastron lëkurën Nëse keni kohë që nuk bëni një pastrim fytyrë, e ndjeni atë të ashpër, […]

1 gotë në ditë nga ky lëng për të shkrirë dhjamin e barkut

Një regjim ushqimor i pasur, aktiviteti i vazhdueshëm fizik dhe harmonia shpirtërore janë seksreti që i duhen gjithkujt për të qenë të lumtur. Ju propozojmë një lëng shumë të thjeshtë që i kombinuar me ushtrimet fizike të duhura dhe një regjim ushqimor të shëndetshëm, do të shkrijë dhjamin e tepërt në zonën e barkut. Përbërësit […]

Këto modele pulovrash e çuan modën e meshkujve në një tjetër nivel

Me uljen e temperaturave një vështrim në sugjerimet e stilistëve për trendet e vjeshtë-dimër 2020-2021 është mëse e nevojshme. Për të plotësuar një ‘outfit’ të ngrohtë dhe të rehatshme, meshkujt këtë vit do të kenë një artikull të ri në garderobën e tyre; trikot e punuara me shtiza. Më poshtë ju paraqesim 20 pulovra dimërore […]

Dimri po hyn, por fashionistat janë një hap përpara: ngjyrat e pranverës 2021, dolën!

  E vërtetë, moti sapo ka filluar të ftohet dhe ne po përgatitemi të nxjerrim veshjet e dimrit, por kush e njeh mirë modën, ecën githmonë pak përpara. E ndërsa fokusi është tek trendi I rrobave, cantave dhe këpucëve, ka dicka që do ta vini re kudo në pranverë-verën e 2021-it: ngjyrat e vecanta! Pas […]

Zonja me të kuqe! Palltoja e re e Kate Middleton i la pa mend të gjithë!

E njohur tashmë për shijet e saj, Kate Middleton goditi sërish në shenjë: Dukesha e Kembrixhit u shfaq në publik në krah të bashkëshortit William me një pallto të bukur të kuqe dopiopet, të qepur pas trupit e të gjatë deri tek kyci i këmbës. Kate e kishte kombinuar me një palë këpucë te zeza […]

Stile të mrekullueshme ombré për flokë të errët, që duhen kopjuar!

Këtë e kemi kaluar të gjithë: përpara se të shkosh te parukierja, ende nuk e ke vendosur saktësisht se cfarë ngjyrë te re flokësh do. Shikon shumë gjëra interesante, por nuk vendos dot. Një gjë është e sigurtë ama, trendi I fijeve është gjithmonë aty dhe duket se I shkon të gjithëve! Idetë më të […]

Si të trajtoni këmbët që djersiten dhe aromën e pakëndshme

Sidomos në verë djersitja e këmbëve është një nga problemet më të shpeshta. Tek djersitja dhe aroma e pakëndshme e këmbëve ndikojnë një sërë faktorësh duke filluar nga cilësia e çorapeve e deri tek materiali i këpucëve. Por djersitja e këmbës shkakton dhe probleme më serioze sesa thjesht aromë e keqe. Disa prej problemeve më […]

“PO, edhe burrat mund të veshin funde”, rasti i Markut që trazoi gjithë shqiptarët në rrjete sociale

Mark Bryan është një 61 vjeçar që prej disa ditësh tashmë është kthyer në fenomenin  më të ri të ”salloneve” virtuale shqiptare. Mark është një amerikan që jeton në Gjermani,  inxhinier robotik, i martuar dhe me tre fëmijë. Në kohën e lirë punon si trajner futbolli, i dhënë pas makinave të tipit Porche dhe me […]

Kur moda sjell shpresë për jetën – Koleksioni i jashtëzakonshëm vjeshtë-dimër 2020-2021 i Ema Savahl

Jemi në fillim të vjeshtës dhe bashkë me ndryshimin e stinëve, është koha të mirëpresim tendencat e reja të modës. Stilistët më me influencë në botë, kanë prezantuar koleksionet, dhe një prej tyre është Ema Koja Savahl, stilistja shqiptare që jeton dhe punon në Amerikë. Emri i saj na bën gjithmonë të ndjehemi krenarë për […]

3 truke si t’i bëni këpucët e lustrafinit, gomës dhe kamoshit të duken si të reja

‘’Jepi një vajze këpucët e duhura dhe ajo do të pushtojë botën”. Por, nëse këpucët e lëkurës gërvishten sapo dilni në rrugë dhe çizmet e llastikut ju fusin ujë, bëni mirë t’i jepni numrin e ndonjë këpucari ose adresën e Living. Edhe pse duket qesharake, duke marrë parasysh se jetoni në epokën e internetit, shpeshherë […]

Dominim total: Ky fund nga plishi do të jetë hit vjeshte!

Fundi me plish është njëri ndër trendët më atraktivë për vjeshtë, por mund të vishet edhe me xhemperë, fanella, këmishë… “Mbretëresha” e modës këtë vjeshtë është femërore, atraktive dhe shumë e përshtatshme për stilin tuaj personal, prandaj quhet fund me plish. Pasi që fundin midi me palë të holla në revytë e veta paravjeshtore e […]

Tri gabime që bëjnë shumica e grave kur vendosin parfum

Të vendosësh parfum është e lehtë – pak spërkatje, dhe ke mbaruar. Por, vendosja e duhur kërkon pak më shumë aftësi dhe finesë. Po për tendencën që keni drejt spërkatjes së kyçeve dhe pastaj fërkimit të tyre? “Shumë keq”, thotë parfumeri fitues i çmimeve franceze-armene Francis Kurkdjian. Për fat të mirë, disa ndryshime të thjeshta […]

Bella Hadid vjen me një manikyr francez të ndryshëm nga herë të tjera

Ashtu si shumë yje, Bella Hadid ka dashuruar trendin francez të manikyrit dhe ka  eksperimentuar me versione të ndryshme të pamjes. Tani, përpara ditëlindjes së saj të 24-të më 9 tetor, modelja po provon një manikyr epik që shkëlqen në errësirë. Hadid zbuloi pamjen, e cila përmban dizajne të adhurueshme të kërpudhave dhe luleve shumëngjyrëshe, […]

Kate Middleton zgjedh pallton më të bukur për daljen e radhës

Duke qenë se Kate Middleton po përfaqëson familjen mbretërore në një skenë ndërkombëtare, ajo zgjedh artikujt klasik që të duket sa më elegante. Nuk është një detyrë e lehtë t’i përmbahesh të gjitha rregullave të protokollit, ndërkohë që turma e modës mbetet e kënaqur. Gjatë viteve të fundit, Kate ka bërë zgjedhje shumë trendi, duke […]

Arsyet përse ju bien flokët, ja ç’ duhet të ndryshoni menjëherë

Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe bien pas dushit, gjatë tharjes dhe krehjes. Me përafërsi njeriu humbet 50 deri në 100 flokë në ditë. Ky mund të jetë një cikël normal i gjallërimit të flokut. Megjithatë, në shumë raste numri i flokëve të rëna është aq i madh sa natyrshëm lind shqetësimi se […]

Në prag të vjeshtës, cilat janë modelet kryesore të veshjeve që duhet të keni parasysh këtë sezon?

Bazuar në të gjtiha sfilatat e sjella nga stilistët e njohur ndërkombëtarë, në sezonin e ardhshëm të vjeshtës ngjyrat që do të kryesojnë janë ato neutrale si roza e lehtë, ngjyra gri apo jeshile. ‘HarperBazaar’ ka sjellë të gjitha modelet e veshjeve dhe ngjyrave që do të kryesojnë në muajt shtator, tetor dhe nëntor. Nëse […]

5 truke bukurie për vajzat dembele

Të kujdesesh për lëkurën është një terapi më vete, por ndonjëherë kërkon shumë kohë. Pikërisht për këtë arsye shumë vajza e lënë rutinën e bukurisë pas dore dhe nuk kujdesen sa duhen. Megjithatë ekzistojnë disa truke, të cilat mund të shpëtojnë çdo vajzë dhe që do ju ndihmojnë të dukeni bukur përditë. Ndryshoni këllëfët e […]

Mit apo e vërtetë, a mund t’i lyesh flokët në mënyrë organike?

Lyerja e flokëve është një proces që zgjedhin ta kalojnë një pjesë e mirë e njerëzve. Prej shumë kohësh kemi dëgjuar reklama të ndryshme ku promovohet bojë flokësh pa kimikate dhe me bazë bimore. Por a mund të lyhen flokët me një bojë të tillë? Specialistët e huaj shprehen se është e pamundur që floku […]

Mirupafshim fije dhe balayage; Kjo ngjyrë flokësh është trendi më i ri për dimrin 2021

Dy vitet e fundit, flokët me fije dhe metoda e quajtur balayage kanë qënë ngjyrat më IN! Por për 2021 nuk mund të themi me siguri që do të ikin nga moda por do të bashkohen për të krijuar ngjyrën e re, e cila quhet  “Foilayage” Është një ngjyrë e cila duket natyrale por nuk […]

E bardha e vezës një minierë proteinash e mineralesh

Nëse njerëzit do të ndaheshin në dy grupe, ato do të ishin; njerëzit që pëlqen të hanë më shumë të bardhën e vezës dhe ata që hanë të verdhën e lënë të bardhën e vezës. Për grupin e dytë nuk kemi dhe lajme aq të mira; sipas studimeve klinike rezulton se e bardha e vezës […]

Testi që tregon nëse i keni flokët e shëndetshëm; Ju duhet vetëm një gotë me ujë

Flokët tanë mund të përballojnë një shtrirje prej 3.5 cm dhe mund të shtrihen deri në 30% më shumë kur janë të lagura. Sidoqoftë, vetëm flokët e shëndetshëm kanë superfuqi të tilla – fijet e dëmtuara do të këputen mjaft lehtë. Ju nuk mund të identifikoni gjendjen e flokëve tuaj me një shikim, por ka […]

Nuk bëni kurrë scrub trupi? 5 arsyet përse po gaboni

Me ndryshimin e stinës fillojnë edhe ndryshimet e nevojave të lëkurës. Është shumë e rëndësishme që lëkura të marrë kujdesin e duhur për këtë arsye rekomandojmë që të mos e shihni eksfolimin si një hap që duhet anashkaluar. Nëse mendoni që ky proces është vetëm një mënyrë që firmat kozmetike të përfitojnë atëherë po rendisim […]

Vajza vëmendjen! Këto pesë gjëra bazë duhet t’i keni gjithmonë në garderobë

Në këtë artikull do t’ju tregojmë pse nuk ju duhen gjithmonë tendencat e fundit për tu dukur shumë të freskëta dhe cilat janë bazat përveç bluzës së bardhë dhe xhinseve blu. Këshillë: Veshjet bazë duhet të jenë sa më të thjeshta sa i përket ngjyrave dhe modeleve, në mënyrë që të përputhen lehtësisht. Sidoqoftë, jo gjithmonë duhet të jenë bardh […]

Këto janë stilet më trend për prerjen e flokëve ‘Vjeshtë – Dimër 2020-2021’

Bazuar në shijen personale të çdo gruaje , këto janë disa nga tendencat e prerjeve për periudhën “Vjeshtë –Dimër 2020-2021”. Më poshtë renditen trendet kryesore të modës së flokëve të dimrit në të cilat duhet të përqendroheni nëse po planifikoni të prisni flokët:

Çfarë duhet të keni parasysh kur dilni për ‘shopping’? Këshilla nga ekspertët

Bronwyn Seier, menaxhere e përmbajtjes në ‘Fashion Revolution’ (një fushatë ndërkombëtare jofitimprurëse për më shumë përgjegjësi në industrinë e modës) – thotë se të jesh një “blerës i mirë” është një koncept që gjykohet ndryshe nga të gjithë. Hapi i parë, thotë Seier, për ta konsideruar veten një blerës të mirë, duhet të jesh i […]

Me stil dhe gjatë pandemisë, Louis Vuitton krijon mburojën luksoze kundër COVID-19

Jetojmë në një kohë kur fundi i pandemisë së koronavirusit nuk dihet, edhe pse shkencëtarët nga mbarë bota po punojnë për zbulimin e një vaksine. Për pasojë edhe maskat mbrojtëse për fytyrën do të jenë mes nesh për një kohë të gjatë si e vetmja masë mbrojtëse që kemi nga virusi i tmerrshëm. Tashmë ajo […]

Pse nuset vishen me të bardha? Historiku i fustanit të nusërisë

E keni pyetur ndonjëherë veten përse fustani i bardhë vishet ditën e dasmës dhe jo një ngjyrë tjetër? Sa e lashtë është kjo traditë dhe ku e futi në modë? Është një traditë në dukje e përjetshme, që bëhet shpesh është thelbi i fantazisë që kanë vajzat e vogla mbi dasmën e tyre. Sipas një […]

Tendenca më e re e modës është e veçantë, e frymëzuar nga filmat vizatimor

Kur vjen puna tek moda, Instagram është ndër të parët që reklamon tendencat e reja. Këtë herë bëhet fjalë për një trend të veccantë, megjithatë të bukur të jakave të bluza. Bëhet fjalë për jakën “Peter Pan” që po shfaqen në çdo artikull të veshjeve të mundshme këtë sezon, duke përfshirë markat më të njohura. […]

Kura perfekte për shkrirjen e dhjamit

Kjo është një kurë e vjetër natyrale, e njohur gjerësisht për të mirat që i sjell gjithë organizmit e në veçanti shkrirjes së dhjamit të tepërt në trup. Përgatitja e kësaj kure është shumë e thjeshtë veçse kërkon pak durim pasi zgjat 30 ditë. Më pas ajo ndërpritet për një periudhë 1 apo 2 mujore […]

Keni pore të mëdha? Këto janë gabimet që bëni çdo ditë me lëkurën tuaj

Poret janë një problem shqetësues për të gjithë. Madhësia e poreve mund të jetë shkak i gjenetikës. Por megjithëse nuk bëjmë dot asgjë për gjenet tona, mund të shmangim disa gabime që i bëjmë në përditshmëri që bllokojnë poret, sipas Bright Side. Nuk përdorni produkte që përmbajnë retinol Edhe pse është e pamundur për t’i […]

‘Rregullat e arta’ pas moshës 40-vjeçare, cila është pesha ideale

Mënyra më efikase për të pasur një metabolizëm të shpejtë pas të dyzetave është të keni një masë solide muskulare. Kjo nevojitet edhe për të mirëmbajtur peshën trupore Arritja e këtij qëllimi shpesh bëhet e vështirë. Kjo ndodh për shkak të mungesës së informacionit mbi aktivitetin fizik dhe nevojës për proteina. Një studim i publikuar […]

Selena hodhi në treg një linjë bukurie, njerëzit e akuzojnë si kopje të markës së Rihanna-s

Selena Gomez sapo ka nxjerrë në treg linjën e saj të bukurisë, të quajtur Rare Beauty. Kjo ishte diçka e shumëpritur nga fansat e Gomez, mirëpo sapo u publikua u shoqërua me kritika. Kjo për faktin se produktet kanë ngjashmëri të shumta në pamje me ato të markës së famshme të bukurisë të zotëruar nga […]

Për një fytyrë si Almeda Abazi , kjo është maska që ajo bën në shtëpi me produkte që i gjeni dhe ju

Almeda shpesh ndan disa maska të bëra në shtëpi me ndjekësit e saj. Kohë më parë tregoi maskën me përbërje 100% natyrale shumë të thjeshtë: kafe turke, mjaltë, kos, të verdhë veze dhe pak kanellë që bën magji për fytyrat e thata dhe e bën lëkurën e saj si një bebe. Ndërsa këto ditë ka […]

Foto/ Kostumet e plazhit më seksi të kësaj vere janë ato të Rita Orës

Këngëtarja me origjinë shqiptare Rita Ora është shumë aktive në Instagram. Pasi kaloi pjesën më të madhe të karantinës në shtëpinë e saj londineze me bikini dhe kostum plazhi këngëtarja ka kaluar verën e nxehtë pothuajse e zhveshur. ’Mezi po pres t’ju tregoj atë që kam përgatitur për ju’, shkruan Rita në Instagram teksa shfaqet […]

Shpëtoni nga qimet në fytyrë; 3 mënyra për ti ngadalësuar ato sa më shumë

Rritja e padëshiruar e qimeve të fytyrës tek gratë ndodh për shkak të niveleve të larta të hormoneve (si testosteroni). Këto qime nuk janë domosdoshmërish të rrezikshme për shëndetin tuaj, por nuk janë të bukura për tu parë ndaj dhe shumica i heqin. Ka shumë mundësi që mund të zgjidhni, si elektroliza, heqja me lazer […]

Kush është stilistja shqiptare që veshi Bella Hadid në MTV? Modelja e falënderon publikisht

Bella Hadid u shfaq në MTV VMA e veshur me një veshje të zezë, në pjesën e sipërme transparente dhe në pjesën e poshtme me pantallona të lirshme. Modelja u rendit ndër të veshurat më mirë dhe merita për këtë është e stilistes që e ka dizenjuar, e cila rezulton të jetë shqiptare. Emri që […]

Produkti i preferuar i mbretëreshës Elisabet kushton vetëm 9 dollarë; Ja cili është ai

Mbretëresha Elizabeth II vlen më shumë se 500 milion dollarë, por pavarësisht pasurisë së saj, ajo është anëtarja më kursimtare e familjes mbretërore. Gjatë mbretërimit të saj, ajo ka ulur shpenzimet sa herë që ka mundur. Kur bëhet fjalë për produktet që ajo përdor, mbretëresha kërkon disa  të njëjta dhe të lira prej vitesh. Mbretëresha […]

Nëse s’ keni bërë ndonjëherë dush me ujë të ftohtë, nisni sot! Ja si na zbukuron

Përpiqemi në çdo mënyrë të gjejmë mënyra për t’ u ndjerë më bukur dhe për të parandaluar plakjen. Sa më të lehta të jenë mënyrat aq më mirë për ne. Po si mund të jetë një mënyrë shumë e lehtë për të përmirësuar pamjen dhe shëndetin? Duke bërë një dush të ftohtë! Në këtë vapë […]

Sot njerëzit janë të programuar, të gjithë njësoj”; eksperti i këpucëve kundër modës së masave që po pushton botën

Në ditët e sotme për shkak të mundësive të shumta, shpesh njerëzit duken sikur janë programuar për tu veshur njësoj, lyer njësoj dhe rregulluar njësoj. Kjo gjë tashmë është kthyer në një normalitet ashtu siç thotë dhe një shprehje “ Nëse shumë gjëra fillojnë të jenë qesharake kthehen në normalitet”. Por më në fund një […]

Ende nuk e dini stilin tuaj? “Madame Chic” ju ndihmon me 4 sekrete për ta zbuluar

Thuhet se stili ndryshon shpesh herë gjatë jetës dhe është e vështirë të gjesh atë përfundimtarin. Por pas të 25 fillon dhe qartësohesh në gjëra që të pëlqejnë sidomos në pamjen e jashtme. Por disa këshilla nuk i bëjnë keq asnjërit, sidomos kur ato vijnë nga “Madame Chic” Vishini rrobat që ju pëlqejnë, ju rrinë […]

Në mbrëmje apo mëngjes? Zbuloni kur duhen larë flokët

Shëndeti i flokëve është shumë i rëndësishëm për paraqitjen tonë të jashtme. Larja e tyre është gjithashtu një hap i domosdoshëm drejt flokëve të bukur e plot shkëlqim. Deri më tani, kemi mësuar që flokët nuk duhen larë çdo ditë, por ka paqartësi për kohën e duhur për t’i larë ato. Stilistët më në zë […]

Sa kohë i duhen flokëve që të rriten

Një pritje e gjatë, e lodhshme dhe aq shumë e dëshirueshme është ajo e zgjatjes së flokëve! Sa herë pendohemi pas prerjes së radhës, lutemi që flokët të na rriten, nëse është e mundur brenda natës. Sa kohë duan vërtet flokët që të rriten? Në fakt, diçka e tillë varet nga një person tek tjetri […]

Rregullat që duhet të ndiqni sa herë vishni taka!

Ka kaq shumë fuqi tek takat dhe çdo vajzë e di mirë ku e kemi fjalën, por ka diçka. Nëse nuk zgjidhni të duhurat dhe nuk silleni si duhet me to, magjia e elegancës zbehet. Askush s’e do këtë, prandaj hidhini një sy rregullave që duhet të keni parasysh para se të blini një palë […]

5 ngjyrat e vetme që ju duhen këtë vjeshtë

Vjeshta është mundësia e artë që na jepet për të shpalosur talentin në kombinime veshjesh. Mund të luajmë me ngjyra, por pa e tepruar. Ka disa tone tipike vjeshtake që mund t’i vishni përgjithmonë. Para se të ndërroni garderobën, tregohuni të zgjuar dhe blini vetëm çfarë ju duhet. Synoni veshje të thjeshta, lehtësisht të kombinueshme, […]

(Foto) Nuk njihet/ Ja si duket një 47-vjeçare 7 vite pasi hoqi dorë nga alkooli

Që alkooli është i dëmshëm dhe të shkatërron fizikisht kjo dihet, por Justine whitchurch, është shembulli më i mirë i kësaj. 47-vjeçarja nga Australia është transformuar totalisht, 7 vite pasi la alkoolin. Ajo tani duket shumë më e re dhe më e bukur sesa kur ishte 40 vjeçe dhe sigurisht më e shëndetshme. Justin pasi […]

Çfarë i ndodh fytyrës kur hiqni dorë nga make up-i

Pas këtij artikulli, mund ta rimendoni grimin e radhës. #1. Je më pak i mbrojtur nga dielli Shumica e produkteve të make up-it, përmbajnë elementë që luftojnë me rrezet e dëmshme të diellit. Kur hiqni dorë prej tij, jeni më të predispozuar që fytyra të dëmtohet nga dielli. Prandaj, mos harroni të vendosni një SPF […]

Rrobat e verës që mund t’i vishni pa frikë edhe në vjeshtë!

Shtatori po afron, bashkë me të dhe mendimet tuaja për garderobë të re, por prisni. Mund të kurseni para duke veshur një pjesë të mirë të garderobës së verës! Për të krijuar një ide, frymëzohuni nga kombinimet më poshtë. 1. Fustanet saten + xhaketë 2. Fundet me pala + xhaketë 3. Xhinset vjeshtake + një […]

Këto janë modelet e flokëve që ju japin dhimbje koke

Dhimbja e kokës mund të vijë për arsye të ndryshme: stresi, presioni i lartë i gjakut, një dëmtim, madje edhe nga moti. Një arsye tjetër pse mund të keni dhimbje koke, është edhe mënyra se si ju kapni flokët. Disa modele flokësh mund të ushtrojnë presion mbi kokën tuaj, duke bërë të ndjeni gradualisht dhimbje. […]

Pse pambuku dhe linoja konsiderohen si ‘luksi’ i verës?

Ne na ndodh të gjithëve në verë të kërkojmë nëpër dollap një veshje të rehatshme, që ta mbajmë gjithë ditën veshur e të mos na bezdisë; të thithë djersën, të mos na shkakatojë kruajtje, të mos ndryshojë formën (zgjerohet, ngushtohet), të mos krijojë rrudha etj. Cili është materiali i parë që ju vjen në mendje […]

Ç’të vishni kur jashtë është super nxehtë

Vera është stina që mezi e presim, por ndonjëherë e harrojmë të nxehtin që është po aq problematik sa i ftohti, mbase edhe më shumë bezdisës. Nuk mund të vishni gjithçka, pasi duhen përgjedhur me kujdes materialet e lehta dhe të freskëta. Një veshje vetëm e bukur nuk mjafton për të përmbushur “kriteret” e gardërobës […]

Ky scrub anticelulit me 3 përbërës është i preferuari i vajzave të famshme

Të gjithë e dimë që edhe modelet dhe VIP-at nuk janë imunë ndaj celulitit. Por në sezonin e plazhit të gjithë duam të dukemi në formë me rrobat e banjës veshur. Prandaj duhet të dini që ka disa trajtime edhe në kushte shtëpie që mund t’i bëni për të reduktuar celulitin. Një prej këtyre gjërave […]

4 ngjyra që duhet të keni gjatë vjeshtës për t’u dukur e veshur shtrenjtë

Pavarësisht pasigurive që bota po përjeton, industria e modës vazhdon të ndryshojë me shpejtësi. Vjeshta është në prag dhe meqë vjen më shpejt nga ç’mendoni ju, krijoni një ide para se të shpenzoni para për blerjet e radhës. Nuk është e thënë të harxhoni gjithë rrogën për t’u dukur e veshur luksoze, mjafton të zgjidhni […]

Kujdesi i lëkurës: Dermatologët tregojnë tetë mënyra që kushtojnë 0 lekë

1 – Uji i ftohtë “Përdorni me të vërtetë ujë të ftohtë në lëkurë. Unë gjithmonë rekomandoj që ta lani fytyrën me ujë të ftohtë, madje edhe të akullt, i cili ndihmon në përmirësimin e ënjtjeve dhe inflamacionit.” – Howard Sobel, dermatolog kozmetik i certifikuar dhe themeluesi i Sobel Skin Rx. 2 – Pak pushim […]

Doni të bëheni bionde? Bëni këtë test e më pas vendosni

Kur afron stina e verës, tundimi për të lyer flokët në ngjyrë të hapur vjen bashkë me të nxehtin e tmerrshëm. Por shpesh marrim  vendime të nxituara dhe pa i marrë parasysh pasojat. Kështu që kjo formë “Testi” me pyetje dhe përgjigje do t’ju ndihmojë të merrni një vendim: 1. A është ngjyra e verdhë, […]

Gjithçka ju duhet për flokët, është vaji i ullirit

Sikur ta dinit që gjithë sekretet e bukurisë ndodhen në kuzhinën tuaj ose shumë pranë saj, s’do të shpenzonit as kohë dhe as para për të patur flokë të shëndetshëm. Maskat e kushtueshme të flokëve, nuk e justifikojnë rezultatin, prandaj na lini t’ju themi se duhet të provoni vajin e ullirit. Eshtë një mrekulli për […]

Si të rinoni lëkurën pas të 40-ve, kujdesi që ju duhet

Konsiderohet si organi më i madh i trupit, ndaj që nga këtu kujdesi për lëkurën fillon e bëhet kompleks. Dihet që gjatë viteve elasticiteti i saj humbet e për rrjedhojë përballeni me lëkurën e varur apo rrudhat. Fytyra mund të themi që është pjesa më delikate, ku pas moshës 25 vjeç procesi i rigjenerimit ndalon. […]

Lamtumirë çanta të vogla; Këto janë modelet e reja për 2020-n

Në një sezon ku çantat  zbritën në pasarelë me një mori formash, ngjyrash dhe stilesh, nuk ka pasur kurrë më shumë se kaq mundësi në dispozicion të konsumatorit. Bukuria e një çantë të shkëlqyeshme është se nuk duhet të mendoni dy herë për të; thjesht kapeni atë dhe kombinojeni. Këtë vit nuk ka më çanta […]

Para se të bëni shopping; Këto modele sandalesh janë më të bukurat e 2020-s

Këtu më poshtë keni të gjitha tendencat që duhet të dini për vitin 2020. Disa shohin me vëmendje pasarelat e trendeve të reja por ata të vëmendshmit e kanë mendjen vetëm tek këpucët! Në rast se situata e pandemisë nuk ju ka lënë “mend në kokë” për të parë dhe këtë vit risitë atëherë jeni […]

Çantat që i rezistuan kohës dhe do të mund t’i përdorni gjithë jetën, madje dhe t’i trashëgoni

Nëse jeni duke menduar të  investoni në një çantë të re, atëherë ia vlen të konsideroni një stil që do t’i qëndrojë  kohës, në vend të një modeli sezonal. Për këtë, alternativa më e mirë është të shikoni modelet klasike: Dior: është bërë shpejt një nga çantat më të njohura. Kjo çantë e cila tani […]

Pasojat e akneve për të cilat s’flet askush

Sipas një studimi të publikuar nga Akademia Amerikane e Dermatologjisë, rezulton që shfaqja e akneve të reja mund t’i çojë njerëzit deri në përjetimin e simptomave të depresionit. “Vajzat dhe djemtë me akne shfaqin simptoma depresioni, vetëvlerësim të ulët, mendime që ulin imazhin e vetes,” thotë studimi. Një tjetër raportim nga Fondacioni Britanik për Lëkurën […]

Kombinimi minimalist i 2020-ës që po çmend Instagram-in

2020-ën, mund ta quajmë pa frikë vitin e modës minimaliste. Nëse i hidhni një sy Instagram-it, apo revistave të famshme të modës, do të vini re se gjithnjë e më tepër po shkohet drejt kombinimeve minimale. Përshembull, veshja bazike e këtij viti janë një palë pantallona dhe një bluzë e shkurtër (crop top) dhe sandale/këpucë […]

“Djalli NUK vishet me Prada”, sekretet e shefes më të ‘tmerrshme’ të botës së modës Anna Wintour

Pas filmit“ Djalli vishet me Prada” nuk ka person të mos e lidhë personazhin kryesor me mbretëreshën e modës Anna Wintour, shefen e tmerrshme, të blinduar gjithmonë nga syzet e errëta dhe flokët në të njëjtin model. Por, nëse i sheh me vëmendje daljet e saj, nuk mund të vësh rë një detaj, të cilin […]

Jo, nuk do t’i hiqni dot sytë nga fustanet e kësaj vere!

Para se të blini fustanet e verës, kujtoni vetëm dy kushte: 1- të jetë i gjatë dhe 2- mundësisht me ngjyrë. Këtë sezon, fustanet e lirshëm, me printe, prerje në bel dhe të gjatë janë gjithë çfarë do të shihni. Modele të tilla, mbulojnë çfarë doni ju dhe nxjerrin më të mirën e siluetës suaj. Për nja […]

I vetmi print që rrëzon nga froni fustanet me lule në pranverë-verë

Kur vjen puna te sezoni pranverë-verë, pas muajsh përgjithësisht me veshje të errëta (ose pizhama dhe tuta shtëpie pas disa javëve në karantinë) fustanet e preferuar janë më së shumti me lule. Printet me lule janë të këndshme, mirëpo vështirë të qëndrojnë në fron për shumë gjatë për shkak të p-o-l-k-a d-o-t-s. Pavarësisht ngjyrës, fustanet […]

FOTO/Karantina nuk i ndal, konkursi i modës zhvillohet virtualisht

Këto gra kanë vërtetuar se nuk ka asgjë më argëtuese se sa të vishesh bukur pa pasur askund për të shkuar. Ato kanë marrë pjesë në konkursin virtual të modës, ‘Punchestown Festival Ladies Day’. Konkursi duhet të zhvillohej nga 28 prilli deri në 2 maj, por për shkak të karantinës ai mund të kryhej vetëm […]

Përziej xhelin e aloe verës me këta 3 përbërës për të trajtuar çdo probleme të lëkurës

Arritja e një ngjyre rrezatuese dhe të njëjtrajtshme është hapi i parë për të patur një lëkurë të bukur që shkëlqen. Pas problemit të hiperpigmentimit mund të fshihen shumë arsye. Aloe Vera, falë antioksidantëve të fuqishëm dhe e njohur për vetitë e saj kuruese, qetësuese e hidratuese do të rregullojë tonalitetin e lëkurës brenda një […]

Artistja e makiazhit transformohet në kryeminstrin anglez, fansat besojnë se është pikturë

Një artiste makiazhi e talentuar ka treguar se si transformohet në Boris Johnson, kryeministrin anglez. Mamaja e dy fëmijëve, Alana Pignatiello, shpenzoi tre orë për të krijuar look-un e mrekullueshëm në karantinë. https://video.dailymail.co.uk/preview/mol/2020/04/23/6571602993444532476/636x382_MP4_6571602993444532476.mp4

FOTO/Qeni që ndjek modën, pronarja i vesh rroba si të sajat

Një grua që ndjek modën bleu për qenin e saj dhe veten veshje monokrom që kombinoheshin me njëra-tjetrën. Paz Castro nga Hackney, Londër, dëshironte që qeni i saj Lloyd të pasqyronte stilin e saj me copa natyrale, monokrem dhe golfe gri. Ajo thotë se është e lodhur nga ngjyrat e ndritshme që shihte kudo në […]

Covid-19 i merr jetën stilistes së njohur!

E lidhur me ngjyrat dhe bukurinë e tokës së saj, Jenny Polanco, e lindur në vitin 1958, ishte ndër projektuesit më të rëndësishëm të skenës së modës në Amerikën e Jugut, duke sjellë krijime haute couture të rrënjosura thellë në traditën Domenikane. Stilistja u infektua me Covid-19 pas një udhëtimi në Madrid në fillim të […]

Pas izolimit; këto janë 7 trendet që do veshim në vjeshtën e 2020-ës!

Duke uruar që kjo periudhë e vështirë të kalojë sa më shpejt e të dalim të shijojmë jetën (po, edhe ato gjêrat e vogla, që na dukeshin të parëndësishme pak javë më parë), le të flasim pak për modën. Nëse jeni prej atyre që ju pëlqen të ndiqni modën e të azhornoheni me të rejat […]

Stilisti Alviero Martini: Ja pse unë ndihem shqiptar!

Alviero Martini është kthyer edhe ndër stilistët e preferuar për shqiptarët, duke qenë se prej vitesh operon sukseshëm edhe në tregun shqiptar. Vetë stilisti 70 vjeçar ishte ‘i ftuar’ nëpërmjet një lidhje Skype në programin ‘Ftesë pa 5’ me Bieta Sulon, ku rrëfeu nga karantian e tij në Milano se si një stilist aq i […]

Pse të gjitha po i lyejnë kështu sytë?

Me siguri në koleksionin tuaj të make up-ve, duhet të keni një paletë sysh ngjyrë portokalli. Nxirreni që aty sepse do t’ju duhet! Nëse s’e keni vënë re, të gjitha së fundmi kanë vetëm një ngjyrë si zgjedhje për të lyer sytë: portokallinë! Përveç nuancave të tokës që janë shpëtimi i të gjithëve, portokallia ka […]

Sekreti im i bukurisë? Kjo maskë e thjeshtë me 2 përbërës magjikë

Nëse po kërkoni një maskë fare të thjeshtë, e cila mundëson pastrimin e fytyrës, largimin e lëkurave të vdekura duke funksionuar porsi një scrub i vërtetë, në këtë artikull, në fare pak minuta do t’ju njohim me 2 përbërës aspak të kushtueshëm që na besoni, bëjnë mrekulli. Përbërësit: Një lugë me kafe turke  (mbushni plot […]

Ç’maska për fytyrën në kushte shtëpie përdorin VIP-et shqiptare

Almeda Abazi – maskë me kafe turke, kanellë, mjaltë, kos dhe të verdhë veze. “Një herë në javë bëj një përzierje timen prej vitesh. Përziej kafe turke, me kanellë, me mjaltë, me të verdhën e vezës, shumë pak kos të trashë. Bëhet si tip kremi dhe e vendos në fytyrë. E mbaj për 20-30 minuta. […]

Ja disa hile të vogla për ju që doni të rrisni flokët

Nëse ka diçka me të cilën nuk do të bëjmë kurrë 100% paqe, janë flokët. Ka diçka që s’shkon me to. Prerja e re sikur s’na ngjit dhe aq, janë djegur më shumë seç duhet, ngjyra e re s’është ajo që prisnim dhe 100 probleme të tjera. Por, problemi universal është rritja e tyre. Kemi […]

5 aksesorë flokësh që do bëjnë namin këtë pranverë!

Nëse ka një trend që do të mbahet mend nga Java e Modës, janë aksesorët e flokëve! Veshjet pranverore tani s’kanë më kuptim nëse në flokë, nuk kemi vendosur një nga aksesorët që do të shihni më poshtë. Nuk ka rëndësi sa i thjeshtë është look-u i ditës, detajet e shtuara, bëjnë diferencën. #1. Karficat […]

Hap pas hapi: Si t’i lyeni flokët në shtëpi

Boja ka filluar të dalë, thonjtë po rriten, qimet gjithashtu. Karantina nuk dihet edhe sa do të zgjasë, kështu që është koha të bëheni të zonjat e vetes. Ke çdo aftësi brenda vetes dhe nëse ka një moment për t’i bërë të gjitha vetë, është ky. Hapi i parë: Mos i lani flokët dy ditë para se […]

Si të hiqni thonjtë me xhel në kushte shtëpie

Nëse thonjtë tuaj duken kështu në ditën e kush-e-di-sa të karantinës, s’jeni vetëm, por është momenti të merrni situatën në kontroll. Nuk dihet kur do të hapen sallonet e kur do të vijojë jeta si normalisht. Ndërkohë, të paktën kujdesuni për veten. Bëni sa më shumë maska, hidratohuni dhe sillni thonjtë në vete. Ju duhen: […]

Aksesorët për të transformuar totalisht look-un tuaj

Viti 2018 ka nisur me disa detaje të bukura në fushën e modës. Nëse doni që veshja juaj të duket sa më “IN” atëherë mos hezitoni t’I shotni garderobës suaj aksesorët e mëposhtëm, të cilat janë përdorur dukshëm nga iknoat e modës. 1. Çantat në formë rripi (Belt bags) Janë në forma dhe në ngjyra […]

VIDEO/ Parukeritë janë mbyllur, ja si të kujdeseni për flokët si në një sallon bukurie

Karantina ka mbyllur çdo biznes jo të nevojshëm dhe këtu përfshihet dhe çdo parukeri apo salon bukurie. Por kjo s’do të thotë që të lini veten mbas dore. Ky parukier ka këshillat e duhura: More Videos… Professional hair stylist reveals how to dye your hair at home Loaded: 0% Progress: 0% 0:00 Play Current Time0:00 […]

Katrore apo rrumbullake, kjo është çështja

Le të kthehemi pas në kohë kur ishim të lirë të ëndërronim për modën, tendencat e reja dhe atw që do tw mbizotwronte sezonet e ardhshme… Nga sfilatat e fundit kemi krijuar tashmë një ide se cilat janë trendet dhe cilat janë markat që i kanë vendosur ato e një prej tyre është domosdoshmërisht Bottega […]

I keni në dollap prej vitesh ? Ja pas sa kohësh skadojnë produktet e makup-it

Transmetimi i sëmundjeve të ndryshme mund të bëhet edhe nga produktet kozmetike. Produktet tuaja kozmetike duhet të ruhen në një vend të freskët, e të thatë. Në të vërtetë make-up-i nuk e duron lagështirën dhe nxehtësinë (të cilat favorizojnë shfaqjen e mikrobeve). Lani mirë duart para se të prekni produktet kozmetike dhe pastroni rregullisht aksesorët […]

Stresi ju ka bërë të mos flini shumë? Ja si të shmangni sytë e fryrë dhe rrathët e zinj

Sytë e fryrë janë një problem pak më serioz se sa mund të duket. Jo vetëm që na bën të dukemi më të vjetër, por gjithashtu mund të çojë në sëmundje të syrit dhe përkeqësim të shikimit. -Të bardhat e vezëve forcojnë lëkurën tuaj. Sigurohuni që lëkura e qepallave të jetë e pastër dhe e […]

Vajzat e famshme po i bëjnë këto shapka të shëmtuara të duken trendy

Çizmet Uggs janë ndër më të njohurat dhe më të përdorurat në stinën e dimrit. Disa i adhurojnë, disa i urrejnë, ndërsa për disa të tjera mjafton që janë të ngrohta dhe janë ok. Por për shapkat Uggs shumë njerëz nuk kanë aspak mendime pozitive, madje janë quajtur shapka Ugg-ly (të shëmtuara – nga fjala […]

Gabimet që ju tregojnë të veshur ‘lirë’, edhe pse keni veshje të shtrenjta

Vajzat, duke filluar që nga mosha 16-vjeçare, shpenzojnë para 76 për qind më shumë se meshkujt për veshjet. Megjithatë, e bukura është se stili dhe të qenit fashion nuk varet gjithmonë nga sasia e parave që shpenzon. Nëse edhe ju e gjeni veten në një situatë si kjo, mos u mërzitni. Stilistët kanë krijuar një […]

Ja trendet që New York Fashion Week prezantoi, shihini para çdokujt tjetër

Dje ishte dita e fundit e një prej javëve më të famshme vjetore për sa i përket modës, New York Fashion Week. Si çdo vit, në pasarelat e këtyre ditëve u prezantuan veshje magjike, që shumë shpesh do t’i shohim të bëhen trende e të mbushin rrugët. Mësoni se cilët janë këta elementë, para se […]