Politik

Hapet rruga për nisjen e negociatave me BE-në, Meta: Në pritje të lajmit tjetër nga mbledhja e Këshillit Europian, që vijon ende

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka përshëndetur lajmin e votimit nga parlamenti bullgar për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut që hapi rrugën për nisjen e negociatave të anëtarësimit.  Në një postim në Facebook ku ka publikuar edhe një foto me Presidentin e Bullgarisë, Rumen Radev, Meta ka bërë të ditur se është në […]

Analiza e Rel/ E vërteta e planit “pa ndjenja” të Macronit mbi zgjerimin e BE-së

Komentet e fundit të presidentit francez, Emmanuel Macron, mbi një bashkësi (komunitet) paralele evropiane për vendet që presin të anëtarësohen në Bashkimin Evropian, janë një ripërtëritje klasike e idesë së vjetër për një kontinent të përbërë nga unaza të ndryshme vendesh që gëzojnë nivele të ndryshme të integrimit në BE, me Eurozonën në epiqendër absolute. […]

Dorëheqja e Bashës, Salianji: Shpresoj që akti i sotëm të mos jetë truk

Deputeti Ervin Salianji është dyshues ndaj dorëheqjes së Lulzim Bashës.  Në një prononcim për mediat pas vendimit të Bashës për t’u larguar, Salianji tha se shpresoj që ky akt të mos jetë truk. “Siç jeni në dijeni një pjesë dërrmuese e grupit parlamentar nuk ka qenë për shkak të njoftimit me vonesë të mbledhjes. Këshilli […]

Basha dha dorëheqjen, Topalli: U ngri për së dyti

Ish-nënkryetarja e PD-së Jozefina Topalli ka reaguar pas dorëheqjes së Lulzim Bashës. Topalli e ka komentuar si një ngrirje të dytë këtë deklaratë të Bashës. ‘U ngri për së dyti!’, shkruan Topalli në Facebook.  

Berisha: Rikthimi te vota e lirë dhe njohja e kontributeve të secilit, rruga e vetme që sjell bashkimin dhe fitoren e PD

Lideri historik i PD, Sali Berisha shprehet përmes një deklarate se bashkimi i demokratëve mbi bazën e kontributeve të tyre, është përparësia e PD.   Berisha thotë se “rikthimi tek vota e lire e çdo demokrati dhe njohja e kontributeve te gjithesecilit eshte rruga e vetme qe sjell bashkimin dhe me pas fitoren e PD”. Deklarata […]

Ankaraja i kërkon Moskës të ndalë luftimet

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha se lufta në Ukrainë duhet të ndalet dhe se Ankaraja do të vazhdojë përpjekjet diplomatike për të siguruar një armëpushim të qëndrueshëm. Komentet kryediplomati turk i bëri të mërkurën në Moskë duke folur për gazetarët pas një takimi me homologun e tij rus Sergei Lavrov. Zoti Cavusoglu u […]

Presidenti Joe Biden nënshkruan projektligjin, SHBA i dhuron Ukrainës 13.6 miliardë dollarë

Presidenti Joe Biden, ka deklaruar se ka nënshkruar një projektligj, të cilin e quan historik, duke i dhuruar 13.6 miliardë dollarësh për Ukrainën. Sapo nënshkrova projektligjin e financimit dypartiak të qeverisë, duke siguruar një financim historik prej 13.6 miliardë dollarësh për Ukrainën”, shkroi Biden në Twitter. Vlen të theksohet se SHBA është shprehur pro Ukrainës […]

“Negociatat me Rusinë po duken më realiste”- Zelensky: Duhet akoma më shumë kohë që vendimet të jenë në interes të Ukrainës

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky dha një pamje më optimiste për pozicionet e Ukrainës dhe Rusisë në bisedimet e ardhshme të paqes duke thënë se negociatat po duken “më realiste” ndërsa ndihmësi i tij kryesor tregoi se kishte ende “kontradikta themelore” në përgjigjen e Rusisë. Në një fjalim kombëtar, Zelensky tha: “Takimet vazhdojnë. Më thonë […]

“Shqipëria ka përmbushur kriteret”- Borrell tregon nëse do të ndahemi nga Maqedonia e Veriut: Të dy vendet ecin përpara së bashku

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell ka dhene nje interviste per DW, ku eshte ndalur edhe tek dialogu Kosovë-Serbi, për të cilin u shpreh i zhgënjyer. “Dialogu nuk po ecën” – tha Borrell. Teksa lufta në Ukrainë vijon të përkeqësohet dita-ditës, rritet edhe shqetësimi, se ndikimi […]

PD parti e tretë/ Basha: Nuk kam bërë asnjë gabim!

Lulzim Basha vazhdon të çudisë në çdo gjë që thotë, duke u shndërruar në qesharak.  Sot në një mbledhje me kolegjin e kryetarëve, iu tha atyre se nuk kishte bërë asnjë gabim, në një kohë kur jo më larg se në 6 mars PD u katandis parti e tretë në zgjedhjet lokale. Gjithashtu, sot foli […]

‘Non Grata’ brenda një muaji doli në vend të dytë. Basha pas 30 vjetësh nxori PD në vend të tretë!

Kryetari i shkarkuar Lulzim Basha, në mbledhjen me Kolegjin e Kryetarëve është justifikuar se PD ndodhet në këtë situatë për shkak të vendimit për largimin e liderit historik të demokratëve, Sali Berisha nga grupi parlamentar i PD dhe jo prej humbjeve të tij të njëpasnjëshme. Basha është shprehur se ka vënë gjithçka në dispozicion të […]

Tensionet në PD, reagon Meta: Ruani qetësinë, shmangni dhunën!

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me protestën e dhunshme që po mbahet sot në Partinë Demokratike, ku përkrahës të ish-kryeministrit Sali Berisha tentojnë të hyjnë në seli. Përmes një reagimi, Meta iu bën thirrje protestuesve që të ruajnë qetësinë dhe të shmangin aktet e dhunës. Reagim i Presidentit të Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta […]

“Ti ke forcën që nderon kombin”, Rama thirrje të rinjve

Kryeministri Edi Rama iu bën thirrje të rinjve të aplikojnë për 400 vende të lira në ushtrinë shqiptare. Rama publikon nismën e rekrutimit për ata që duan një karrierë profesioniste për të qenë përfaqësues me krenari të vendit tonë përkrah trupave të NATO-s në ruajtje të paqes dhe sigurisë në botë. “MIRËMËNGJES 😊 Ti ke […]

Kryemadhi konfirmon kthimin e Metës në LSI: I mungon mundësia për të ndryshuar realitetin e ndotur të moçalit politik

Ilir Meta do të marrë për pak muaj drejtimin e Lëvizjes Socialiste për Integrim, parti që ai vetë e ka krijuar. Këtë lajm e ka konfirmuar kryetarja aktuale e LSI-së, Monika Kryemadhi. Gjatë një aktiviteti i të organizuar për festat e fundvitit nga LSI, Kryemadhi tha se kjo parti po ecën drejt një sfide të […]

Basha/‘Asgjë nuk ndodh më 11 dhjetor’

Kreu i PD Lulzim Basha tha se zyrtari i lartë amerikan Gabriel Escobar ka pohuar që pas Berishës do të ketë emra të tjerë politikanësh që do të shpallen non grata. Gjatë një interviste në emisionin “Opinion”, ndërsa komentoi kuvendin e paralajmëruar nga Berisha më 11 Dhjetor, Basha tha se kjo është përpjekja e fundit […]

‘Edhe 9 ditë’/ Berisha: 11 dhjetori, ditëlindja e dytë e PD-së

Ish-kryeministri Sali Berisha ka postuar një mesazh shumë të rëndësishëm në rrjetin social “Facebook”. “11 dhjetori është ditëlindja e dytë e Partisë Demokratike”, shkruan Berisha. Më datë 11 dhjetor, pritet të mbahet Kuvendi i demokratëve. Berisha ka vlerësuar se në këtë Kuvend do të merren vendime shumë të rëndësishme për të tashmen dhe të ardhmen […]

Basha po thërret delegatët në zyrë për të firmosur për 18 dhjetorin? Alibeaj: Në PD hyjnë dhe dalin demokratë. Nuk ka dilema, ka vetëm një datë për Kuvendin!

Deputeti Enkelejd Alibeaj komentoi mbrëmjen e sotme në ‘Frontline’ në ‘News24’ kuvendin e thirrur dy herë brenda PD-së. Alibeaj, i cili nuk preferoi që ta quaj 11 dhjetorin një prej datave ku do të mbahet Kuvendi Kombëtar i PD-së, theksoi se demokratët do të zbatojnë ligjshmërinë dhe grupet e njerëzve të organizuar. Sipas deputetit demokrat […]

Axhenda/ Mbahet sot mbledhja e përbashkët mes qeverive të Shqipërisë dhe të Kosovës, Rama dhe Kurti takohen në Elbasan

Mbahet sot mbledhja e parë mes qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Kosovës, pas krijimit të kabineteve të reja qeveritare që u prodhuan nga zgjedhjet. Ashtu siç u tha edhe dje, mbledhja e përbashkët do të zhvillohet në qytetin e Elbasanit, ndërsa dje u zbardh edhe axhenda e këtij takimi dy-palësh. Është parashikuar që kryeministri […]

Berisha, urim për fundjavë të mbarë me emocionet e mikpritjes në Librazhd dhe Prrenjas

Nismëtari i lëvizjes Foltorja në PD, Sali Berisha, ka përshëndetur sot demokratët në të gjithë Shqipërinë dhe iu ka shprehur mirënjohjen nëpërmjet prezantimit të një videoje, për pritjen që i rezervuan edhe në “Foltoren” e mbajtur së fundmi në Librazhd dhe Prrenjas. “Të dashur miq, një përshëndetje dhe urim për fundjavë të mbarë me këtë video midis demokratëve të Librazhdit dhe […]

Lëvizja e Sali Berishës për demokraci si një RISTART

Lëvizjen e Sali Berishës për demokraci brenda PD e shoh si “Ristart”, jo si rikthim të tij. Të paktën mua do më pëlqente të ishte kështu. Teknikisht Berisha nuk po rikthehet sepse ai ishte dhe është në PD. Por në krye të kësaj lëvizje po i bën një shërbim të madh kësaj partie që të […]

Një Foltore për gratë demokrate: Bashkëbisedimi me Berishën në Tiranë, më 21 nëntor

Një takim i liderit historik të PD-së, Sali Berishës, do të zhvillohet posaçërisht me vajzat dhe gratë e Partisë Demokratike, në kuadrin e lëvizjes së tij “Foltorja”. Lajmin e ka dhënë sot Albana Vokshi, kryetarja e Lidhjes Demokratike e Gruas së Shqipërisë në Fb: “Zëri i gruas sjell ndryshim. Të gjitha bashkë ndryshojmë botën” ka shkruar Vokshi […]

Foltorja e Librazhdit/ Nishani: Sot vijon Lëvizja historike për ndryshim!

Nga Bujar Nishani Të nderuar miq, sot pasdite do t’ju bashkohem demokrateve dhe demokratëve të Librazhdit në takimin e Lëvizjes për shpëtimin dhe ringritjen e Partisë Demokratike. Foltorja e z. Berisha sot në Librazhd do të bashkojë të gjitha gjeneratat e identitetit, historisë dhe të ardhmes së PD në atë krahinë. Demokratët e Librazhdit dhe […]

“Thellohen përplasjet në Partinë Demokratike”, Zëri i Amerikës: Provë force e Bashës, thërret Kuvend më 18 dhjetor

Në Shqipëri, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha bëri të ditur sot se ka vendosur të thërrasë mbledhjen e Kuvendit Kombëtar më 18 dhjetor. Ish kryeministri Sali Berisha dhe mbështetësit e tij, kanë paraqitur javën e shkuar kërkesën, mbështetur në firmat e 4200 anëtarëve të Kuvendit, për ta thirrur atë një javë më parë. Në […]

Rama: Egjipti mirëpriti shumë emigrantë shqiptarë, kemi rrënjë të thella të miqësisë

Kryeministri Edi Rama, ka zhvilluar një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Republikës arabe të Egjiptit, Mostafa Madbouly. Kryeministri falënderoi homologun e tij për mikpritjen dhe bashkëpunimin e ofruar nga Egjipti. Ai gjithashtu theksoi se ky vend i ka mirëpritur emigrantët shqiptarë në të njëjtën mënyrë siç ka pritur edhe emigrantë nga shtete të tjera. […]

Mblidhet sot Kuvendi/ Ja çështjet që janë në rend dite

Kuvendi i Shqipërisë do të mblidhet sërish këtë të enjte, duke nisur që nga ora 10:00 e paradites. Në rend dite, janë parashikuar disa pika për t’u hedhur për votim. Ndër to, është parashikuar miratimi i dekretit të Presidentit të Republikës, për “menaxhimin e sistemit buxhetor të Republikës së Shqipërisë. Po ashtu, do të votohet […]

Berisha drejt partisë së re?! Parashikimi i Nishanit

Ish-presidenti Bujar Nishani shprehu sigurinë se me mbledhjen e Kuvendit të Partisë Demokratike mund të shkohet në referendume për çështje të ndryshme, madje edhe për shkarkimin e Lulzim Bashës. i ftuar në emisionin “Real Story” Nishani tha se përvjetori i themelimit në dhjetor do ta gjejë PD-në me ndryshime të mëdha. “Berisha përfaqëson sot mazhorancën […]

Nikolla: Çmimi i energjisë s’po rritet vetëm në Shqipëri, e gjithë bota në krizë

Mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Frontlinë’ në ‘News24’ ishte e ftuar kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla. Nikolla teksa komentoi paralajmërimin e Ramës për rritjen e çmimit të energjisë, theksoi se kjo është një krizë me të cilën po përballet e gjithë bota dhe se nuk ka prekur vetëm Shqipërinë. “Është një krizë e cila po […]

Largimi i Berishës nga grupi parlamentar, flet nënkryetarja e PD

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, e ftuar në rubrikën “Opinion” në “News24”, komentoi përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha nga grupi parlamentar i PD. Ajo tha se marrja e këtij vendimi s’ishte i lehtë dhe shtoi se ishin të detyruar për vijimësinë e PD dhe marrëdhënieve të saj me SHBA-të. Përjashtimi i Berishës, ishte i […]

Prezantimi i programit qeverisës dhe votimi i kabinetit, Kuvendi mblidhet sot në seancë maratonë. Diskutime pa limit për deputetët

Kuvendi do të mblidhet sot në orën 10:00 në një seancë maratonë plenare, e cila nuk dihet sa do të zgjasë. Në rend dite do të jetë prezantimi i programit qeverisës të qeverisë “Rama3”, nga ana e kryeministrit Edi Rama. Më pas do të ketë vend për debate, ku do të përfshihen edhe deputetë të […]

Merkel në Ballkan, por konservatorët e saj janë në hall të madh

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të nisë një tur në Ballkan në ditët e saj të fundit në detyrë. Por teksa ajo do largohet nga Gjermania, konservatorët e saj janë në telashe. Partia ka njohur rënie të ndjeshme në sondazhe dhe rrezikon të humbasë zgjedhjet e përgjithshme. Mbrëmjen e shkuar u zhvillua debati i dytë […]

Përvjetori i sulmit terrorist të 11 shtatorit/ Biden, Obama dhe Clinton nderojnë viktimat në ceremoninë përkujtimore

Memoriali i 11 Shtatorit në Ground Zero në Lower Manhattan në New York City ka filluar, duke shënuar momentin kur avioni i parë goditi Qendrën Tregtare Botërore në orën 8.46 të mëngjesit të 11 shtatorit 2001. Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton bashkë me Zonjën e Parë Jill Biden, ish Zonja e Parë Michelle […]

Presidenti Meta nuk humb kohë, dekreton Edi Ramën Kryeministër për të tretën herë

Një ditë pas betimit në Kuvend, Presidenti i Republikës Ilir Meta dekreton Edi Ramën kryeministër të Shqipërise. Në dekretin e Presidentit që mban datën e djeshme thuhet se zoti Edi Rama emërohet Kryeministër i Republikës së Shqipërisë dhe dekretin hyn në fuqi menjëherë. DEKRET PËR EMËRIMIN E KRYEMINISTRIT Në mbështetje të neneve 93 dhe 96, […]

LIVE/ Votimi për Lindita Nikollën kryetare Kuvendi, deputetët e PD grisin fletët e votimit

Në mënyrë demonstrative deputetët e PD të thirrur një nga një për të votuar kryetaren e re të Parlamentit, e nominuar nga maxhoranca Lindita Nikolla kanë grisur fletët e votimit. Ata kanë marrë fletët e përcaktuara për të vouar dhe i kanë grisur pranë kutisë ku supozohej të hidheshin këto fletë. Të njëjtin veprim ka […]

Rama shtrin dorën për bashkëpunim: Opozita është e mirëseardhur, jam i gatshëm që të ndërtojmë një klimë të re politike. Do i jepja një ofertë nëse…

Kryeministri Edi Rama i shtrin sërish dorën për bashkëpunim Partisë Demokratike, ku e ka ftuar për të bashkëpunuar për një klimë të re politike. Në një intervistë për ‘Opinon’ të gazetarit Blendi Fevziu, kreu i qeverisë shqiptare tha se do t’i jepte një ofertë solemnisht opozitës, nëse kjo e fundit premtonte që nuk do ta […]

Çuçi: Mandati, kontratë e re besimi për të vijuar me punët e nisura

Pas rikonfirmimit të tij në detyrën e ministrit të Brendshëm në qeverinë ‘Rama 3’, ka reaguar Bledi Çuçi. Në reagimin e tij, Çuçi theksoi se do të vazhdojë që të punoj për të çuar përpara sfidat që lidhen me garantimin e rendit, sigurisë publike si dhe me përballjen me paligjshmërinë. Mes të tjerash Çuçi falëndëroi […]

Partia Socialiste mbledh sot Asamblenë Kombëtare, Rama pritet të zbulojë emrat e qeverisë së re

Partia Socialiste mbledh ditën e sotme Asamblenë Kombëtare. Mbledhja nis në orën 10:00 dhe do të zhvillohet te Pallati i Kongreseve. Pikërisht në mbledhjen e Asamblesë së PS, kryeministri Edi Rama pritet të zbulojë emrat e kabinetit të ri qeveritar. Deri tani, Rama ka konfirmuar se pjesë e kabinetit do të jenë Elisa Spiropali dhe […]

Legjislatura e re/ Meta dekreton datën, Kuvendi me deputetët e rinj mblidhet më 10 shtator

Kuvendi me deputetët e rinj të zgjedhur më 25 prill do të mblidhet më 10 shtator. Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot datën, ku ka thirrur edhe mbledhjen e seancës, për legjislaturën e re. Mësohet se seanca është parashikuar që të nis në orën 10:00. Kujtojmë se në zgjedhjet e 25 prillit, PS-ja arriti që […]

Afganët në Shqipëri, Rama për CNN: Do të vijnë rreth 4 mijë, nuk mund t’ia mbyllnim dyert në një kohë si kjo

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka dhënë këtë të mërkurë një intervistë për gazetaren e CNN, Biana Golodryga. Kreu i qeverisë foli për ardhjen e afganëve në vend dhe nënvizoi se duhet t’u jepnim strehë e besim në këtë moment krize. “30 vite më parë kemi qenë ne afganët për vëllezërit tanë italianë, kështu që […]

Mblidhet Kryesia e Partisë Demokratike, ja temat që do të diskutohen

Kryesia e Partisë Demokratike do të mblidhet ditën e enjte, më 15 korrik, ora 18:00, për të diskutuar dhe marrë disa vendime me rëndësi. Sekretari i Përgjithshëm Gazmend Bardhi njoftoi zyrtarisht se cili do të jetë rendi i ditës: “Ditën e enjte, datë 15.07.2021, ora 18:00 do të zhvillohet mbledhja e Kryesisë së Partisë, me […]

Basha me ambasadorët e BE: Integrimi prioritet kryesor i PD. 25 prilli nuk kishte lidhje me demokracinë

Kryetari i Partisw Demokratike, Lulzim Basha, ka zbardhur detaje nga takimi me ambasadorw tw BE, ku u shpreh se integrimi i Shqipwrisw wshtw prioritet i PD dhe se 25 prilli nuk kishte asnjw lidhje me demokracinw. ‘Diskutime të frytshme sot me ambasadorët e vendeve të Bashkimit Europian. Integrimi Europian i Shqipërisë ka qenë dhe mbetet […]

Kuvendi nuk tërhiqet pas apelit të BE dhe OSBE, voton me 83 vota kreun e Autoritetit të Mediave Audiovize

Armela Krasniqi do të jetë në krye të Autoritetit të Mediave Audiovize. Pavarësisht thirrjeve të partnerëve ndërkombëtar për të shtyrë për në shtator zgjedhjen e kreut të AMA-s, Kuvendi nuk bën kthim pas. Me 83 vota pro deputetët votuan në krye të AMA-s, kandidaturën e Armela Krasniqit, ndërsa në garë ishte gjithashtu edhe Alket Dibra që […]

Video/ Meta takon kryeministrin Viktor Orban: Zhvilluam një bisedë të hapur, të ngrohtë e produktive për shumë çështje

Gjatë vizitës zyrtare në Hungari, Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar këtë pasdite një takim me kryeministrin e këtij vendi, Viktor Orban. Teksa publikon në “Facebook” pamjet e takimit, Meta thekson se ka zhvilluar me Orban një bisedë të hapur, të ngrohtë dhe produktive për shumë çështje me interes të përbashkët. “Përherë kënaqësi të takohem me […]

Mimi Kodheli fjalim lamtumire në Kuvend

Deputetja Mimi Kodheli ka folur në seancën e fundit të saj në Kuvendin e Shqipërisë. Kodheli ka dalë nga diskutimi irendit të ditës duke thënë se qëllim i saj ka qenë i qartë si përfaqësuese e popullit dhe angazhimi maksimal. Kodheli thotë se ajo nuk ka bërë mrekullira, madje edhe Kuvendi në 30 vite shumë […]

Ambasadorja Yuri Kim publikon foton e Ramës me Blinken, ja mesazhi

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka publikuar një foto të kryeministrit Edi Rama me Sekretarin e Shtetit, Antony Blinken gjatë takimit dhe konferencës së përbashkët, ku u firmos marrëveshja për rrjetin 5G. Ambasadorja e SHBA thekson se partneriteti mes dy vendeve po forcohet dhe thellohet. “Në takimin e tyre, Sekretari i Shtetit Blinken & […]

PD shpall sot fituesin, Lulzim Basha siguron mandatin e tretë në krye të selisë blu

Partia Demokratike shpall paraditen e sotme rezultatet për zgjedhjet e zhvilluara gjatë të dielës së 13 qershorit për kryetarin e ri. Nga rezultatet e deritanishme, Lulzim Basha ka siguruar mandatin e tretë në krye të partisë së dytë më të madhe në vend. Të dhënat paraprake nga selia blu flasin për një fitore të Bashës […]

Shqipëria anëtare e Sigurimit në OKB, reagon Soreca: Ditë historike për shqiptarët

Sot, Shqipëria u pranua si anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit në OKB. Në lidhje me këtë lajm, ka reaguar ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca. Në reagimin e tij në rrjetet sociale, Soreca shprehet se kjo është një ditë historike për Shqipërinë dhe popullin e saj.     Previous Next Postimi i […]

Sot ditëlindja e PS, urimi i Ramës: Do vazhdojmë përpjekjet që partia të bëhet më e mirë për të gjithë. Zotim!

Sot është ditë feste për socialistët. Partia Socialiste ka sot përvjetorin e saj të 30-të. E në këtë ditë të veçantë për PS-në, nuk mund të mungonte urimi nga kreu i saj, kryeministri Edi Rama. Ky i fundit përmes një mesazhi në ‘Facebook’ shkruan se do të vazhdojnë përpjekjet që Partia Socialiste të bëhet më […]

“Do ja bëj të qartë Putinit dhe Kinës se…”, çfarë tha Biden para se të nisej drejt Evropës, detaje nga takimet

LONDËR – Udhëheqësit e grupit të kombeve të industrializuara G-7 takohen këtë fundjavë në Britani, me një axhendë të kryesuar nga rimëkëmbja globale nga pandemia e koronavirusit, ndryshimi klimatik, taksimi dhe sfidat e paraqitura nga Rusia dhe Kina. Samiti tre-ditor që fillon të premten do të mbahet në Gjirin Carbis, një vendpushim i njohur turistik […]

Kufiri me Greqinë/ Dendias i rikthehet çështjes së detit: Dy vendet ende vijojnë konsultimet!

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Denidas, i është rikthyer edhe njëherë çështjes detare me Shqipërinë. Në një intervistë për gazetën “Parapolitika”, nga gazetari Kostas Papahliminxhos, për ecurinë e bisedimeve me Shqipërinë, nënshkrimin e një peticioni të përbashkët, e për një apel në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë dhe sa afër janë dy vendet me […]

Zgjidhet Presidenti i 11-të i Izraelit, Isaac Herzog fiton me rezultatin më të thellë në historinë e vendit

Isaac Herzog do të jetë Presidenti i 11-të i shtetit të Izraelit. Ai ka fituar më një rezultat historik pasi ka mposhtur Miriam Peretz 87 me 27. Deputetët e plenumit të Knesset votuan masivisht për Herzog. Nëse do të ishte zgjedhur Peretz, atëhere do të bëhej gruaja e parë në postin e Presidentit të Izraelit. […]

PS paralajmëron nisjen e procedurave për shkarkimin e Metës, Balla: Pas numërimit do i bëjmë gati letrat e pensionit

Partia Socialiste do të nisë të hënën procedurat për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. Burime nga maxhoranca bëjnë të ditur se në fillim javën e ardhshme, PS do të bëjë gati letrat për shkarkimin e Ilir Metës nga posti i kreut të shtetit. Ndërkohë në një postim në tëitter Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë […]

Balla paralajmëroi shkarkimin e Metës, reagon zëdhënësi i Presidentit

Zëdhënësi i Presidentit të Republikës Ilir Meta i është përgjigjur deklaratës së sekretarit të përgjithshëm të PS-së, i cili paralajmëroi nisjen e procedurave për shkarkimin e tij. Zëdhënësi Tedi Blushi, flet për një përgjigje që “do të marrë Balla dhe armiqtë e Shqipërisë”. “Tao Tao AFROHU AFROHU! Se do ta marrësh përgjigjen ti dhe të […]

“Presidenti, gati të firmosë dekretin për…”, Meta i përgjigjet Ballës: Vdekje tradhtarëve, Shqipëria e shqiptarëve

Presidenti Ilir Meta reagon pas paralajmërimit të Taulant Ballës se PS do të nisë procedurat për shkarkimin e tij. Me tone të ashpra, Kreu i Shtetit thekson se kërcënimi që vjen nga Balla, bandat e Elbasanit dhe të gjithë Shqipërisë ka vetëm një përgjigje: Presidenti do të firmosë dekretin për mbrojtjen e vendit. Reagimi i […]

“Disa kanë shpallur rezultatin, por të presim çfarë thotë populli”, ambasadorja e SHBA thirrje partive: Po ju sheh e gjithë bota. Durim, të presim përfundimin

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim, bashkë me kolegët e saj, ambasadoren e Suedisë, Karin Hernmarck dhe atë spanjoll, iu bëri thirrje partive politike dhe kandidatëve që të presin rezultatin dhe mos të shpallin fitoren. Nga KZAZ 39 në kryeqytet, Kim tha se duhet të pritet rezultati i popullit. “Folëm në fakt për atë që kishte […]

Zgjedhjet/ Ambasadori Britanik Norman flet nga Vlora: Procesi i numërimit të vijojë, numëruesit të bëjnë punën e tyre

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Shqipëri, Duncan Norman aktualisht ndodhet në qytetin e Vlorës, ku po monitoron procesin e numërimit atje. Në një prononcim për mediat, Norman ka theksuar se procesi është duke vijuar dhe nuk ka preferuar të japë një vlerësim. Ai është shprehur që për momentin e rëndësishme t’i jepet mundësi numëruesve […]

Luigi Soreca: Mos të nxirren konkluzione pa përfunduar numërimi. Procesi le të vijojë pa ndërprerje pasi qytetarët presin rezultatin!

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca, pasi inspektoi procesin e numërimit në “Shkollën e Kuqe”, në zonën e “Vasil Shantos” në kryeqytet, u ndal për një prononcim për mediat. Soreca theksoi se procesi duhet të vijojë pa ndërprerje, pasi qytetarët shqiptarë janë në pritje të rezultatit. Ai shtoi s 50 ekipe të BE janë […]

Përfundon numërimi i votave në Bashkinë Klos, PD del fituese, ja sa vota morën PS e LSI

Ka përfunduar numërimi i 13 kutive të votimit në bashkinë Klos të qarkut të Dibrës. Në këtë bashki, PD del fituese me 3738 të votave, e ndjekur nga PS me 3702 vota dhe LSI me 171 vota. Kujtojmë që deri më tani, numërimi ka mbaruar në disa qytete të vendit. Konkretisht në Pustec, Himarë, Këlcyrë, […]

“Ky është vetëm fillimi”, Basha: Numërimi i votave do përfundojë me fitoren e madhe të Aleancës për Ndryshim

Kryedemokrati Lulzim Basha ka dhënë një prononcim nga selia e PD ku foli për humbje të PS. Ai falënderoi gazetarët për punën e tyre, teksa theksoi se numëroimi i votave do përfundojë me fitoren e madhe të Aleancës për Ndryshim. Basha tha se ajo që është e qartë si drita e diellit është se derisa […]

Celibashi thirrje subjekteve politike: Nuk ka justifikim ndërprerja e procesit, komisionerët e lodhur të zëvendësohen. Partitë të mbajnë premtimin publik për..

Me anë të një reagimi në llogarinë e tij zyrtare në “Twitter”, kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi i ka bërë thirrje sërish komisionerëve të KZAZ-ve anembanë vendit. Ai thotë se nuk ka asnjë justifikim ndërprja e procesit për shkak të mungesës së numëruesve. Ai saktëson se numëruesit dhe komisionerët e lodhur, duhet të zëvendësohen menjëherë. […]

“Kam hequr dorë nga mandati, por jo nga partia”, Tom Doshi sqaron arsyet e dorëheqjes: Do i përkushtohem mbrojtjes së emrit tim që është lakuar pavend!

Kryetari i Partisë Social Demokrate, ka reaguar për herë të pasi vendosi të japë dorëheqjen e parevokueshme nga mandati aktual në Parlament, por edhe ai pasardhës që do të dalë nga këto zgjedhje. Përmes një statusi në rrjete sociale, Doshi saktëson se ka hequr dorë nga mandati, por jo nga PSD dhe angazhimi i tij […]

Ambasadorja Kim reagon pas takimit me Bashën: Nuk mbështesim asnjë parti apo kandidat, por të drejtën e qytetarëve për të votuar të lirë

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, reagon pas takimit 40-minutësh me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në selinë blu. Ambasadorja Kim thekson se SHBA nuk mbështet asnjë parti apo kandidat, por mbështet të drejtën e të gjithë shqiptarëve për të votuar të lirë dhe në paqe. “Takova sot kryetarin e PD, Lulzim Basha, […]

Vetëvendosje paralajmëron: Nëse Vjosa Osmani nuk zgjidhet Presidente e Kosovës, shkojmë në zgjedhje!

Vetëvendosje paralajmëron se mund të ketë së shpejti zgjedhje në Kosovë në rast se Vjosa Osmani nuk bëhet Presidente. Sinjalin e parë e jep deputetja e LVV, Kryeziu-Hyseni e cila thotë se partia e saj nuk pranon të bëjë pazare politike për çështjen e Presidentit. Vetëvendosje ka një marrëveshje me Osmanin që kjo e fundit […]

Padia e PR, Gjykata Kushtetuese shpall vendimin: Komiteti teknik, një javë kohë të rishikojë kohëzgjatjen e kufizimeve

Zbardhet vendimi i Gjykatës Kushtetuese për padinë e PR për masat e vendosura nga qeveria për pandeminë. Partia Republikane kërkoi nga Kushtetuesja shfuqizimin si të papajtueshëm me Kushtetutën të urdhrit nr. 633, datë 17.11.2020 të ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale që thotë: “1- Të ndalohen grumbullimet me më shumë se 10 persona në vende […]

Shqipëri-SHBA 30 vjet marrëdhënie/ Ish-ambasadorja amerikane: Kulmi i mandatit tim ………….

Ish-ambasadorja amerikane në Shqipëri, Marcie B. Ries ka dhënë një mesazh teksa vendi ynë shënon 30-vjetorin e lidhje së marrëdhënieve diplomatike me SHBA. Znj.Ries e cila shërbeu në Shqipëri në vitet 2004-2007, thotë se kulmi i mandatit të saj shënjoi me vizitën e Presidenti Xhorxh Bush në Shqipëri. Ajo kujton atë 10 qershor se Bush […]

PE kërkon nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Në Komisionin për politikë të jashtme të Parlamentit Evropian janë miratuar raportet për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Me këto raporte, duke marrë parasysh se janë përmbushur të gjitha kushtet, Parlamenti kërkoi që për të dyja shtete të nisin negociatat e anëtarësimit pa vonesa të reja. Sa i përket Shqipërisë, përmes këtij raporti është përshëndetur […]

Miratohet rezoluta për Shqipërinë, Komisioni i Jashtëm i PE

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian miratoi sot raportin për progresin e Shqipërisë në rrugën drejt Bashkimit Europian duke u fokusuar në përmbushjen e 15 kushteve për çeljen e negociatave. Raporti fillestar i raporteres Santos (S&D) iu nënshtrua amendimeve nga bashkëraporteri David Lega (PPE) e kolege te tjerë. Sot u miratuan amendimet e mëposhtme të […]

Vasilika Hysi tregon arsyet e largimit nga PS: Si e priti vendimin kryeministri

Deputetja e PS, Vasilika Hysi rrëfeu në rubrikën ‘Opinion’, në News24, arsyet e vendimit të saj për të mos kandiduar në zgjedhjet e 2021. Hysi u shpreh se ky është një vendim personal i menduar gjatë, jo një vendim i minutës së fundit. “Unë nuk e kam politikën profesionin tim. Unë erdha nga jeta akademike dhe […]

Deklarate e fortë e Ilir Metës/ Jap dorëheqjen më 26 prill, nëse Edi Rama …….

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka paralajmëruar dorëheqjen e tij në këtë post, nëse sipas tij, kryeministri Edi Rama merr 71 mandate më 25 prill, pa u prekur vota. I ftuar në emisionin “Frontline” nga gazetarja Marsela Karapanço, në News24, Kreu i Shtetit tha se nëse fiton Rama, më 26 prill jep dorëheqjen dhe kalon në […]

PD dhe LSI firmosin sot marrëveshjen e koalicionit për zgjedhjet e 25 prillit

Kur na ndajnë sot më pak se dy muaj nga zgjedhjet parlamentare, Partia Demokratike e Shqipërisë dhe Lëvizja Socialiste për Integrim zyrtarizojnë koalicionin e tyre. Burime zyrtare nga selia blu, bëjnë me dije se PD dhe LSI do të firmosin sot në orën 10:00 marrëveshjen e koalicionit për zgjedhjet e 25 prillit. Vetëm pak ditë […]

Tiranë-Rinas-Durrës: Më në fund do të nisë nga ndërtimi

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot një video nga plani për ndërtimin e hekurudhës së re Tiranë-Rinas-Durrës. Përmes një postimi në ‘Facebook’ ai theksoi se më në fund do të nisë puna për ndërtimin e hekurudhës pas finalizimit të një pune disavjeçare me Bankën Europiane për Rindërtim e Zhvillim, falë investimit 90.45 milionë euro. MESAZHI […]

Rama ne Berat/Përgatitja e sezonit turistik dhe fluturimet drejt Britanisë së Madhe

Kryeministri Edi Rama deklaroi se qeveria po përgatitet për sezonin turistik, duke bërë të mundur vaksinimin në 14 muaj të gjithë popullatës. Në një bashkëbisedim me qytetarët në Berat, Rama theksoi se mund të ndodh që shumë shpejt të hapen fluturimet me Britaninë e Madhe. “Mund të ndodhi që shumë shpejt të hapen fluturimet me […]

Pas SHBA edhe Britania e Madhe mesazh politikës shqiptare

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, Duncan Norman përmes një postimi në Twitter ka lëshuar një mesazh për klasën politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Ai kërkon që kandidatët në zgjedhje të mos jenë të përfshirë në krim të organizuar dhe korrupsion, por edhe të mos kenë lidhje me njerëz të përfshirë në to. […]

Borrell: Do t’i nisim negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe M. Veriut

“Duhet të hedh poshtë idenë se ne [Bashkimi Evropian] pretendojmë se e duam Ballkanin Perëndimor brenda kornizës sonë”, tha të martën përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell. Duke folur në një konferencë online, të organizuar nga Këshilli Atlantik, Borrell tha se perspektiva evropiane mbetet motor i reformave në […]

Vjosa Osmani merr mbi 30 mijë vota më shumë sesa Hoti, Hoxhaj, Haradinaj e Limaj bashkë

Vjosa Osmani, e cila me iniciativën e saj “Guxo” garoi në listën e Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit, ka dalë kandidatja më e votuar në këto zgjedhje, duke lënë prapa vetes bartësit e listave dhe liderët e partive të tjera politike. Telegrafi mëson se nga 80 për qind të votave të numëruara deri […]

Meta: “Zotërinjtë” e tjerë e duan për ta futur në xhepin e tyre

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka postuar një video në “Facebook”, përmes së cilës përcjell një mesazh të rëndësishëm. Meta shprehet se Vlorën e ka në zemër dhe do ta ketë, si çdo shqiptar i ndershëm. Ai shton se “zotërinjtë e tjerë e duan Vlorën për ta futur në xhepin e tyre, ngaqë u janë […]

Rama: Ambicia jonë për mandatin e tretë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se ambicia e PS-së për mandatin e tretë të qeverisë është që të sjellin filialin e universitetit Teknologjik të Stambollit në Shqipëri. Në një bashkëbisedim online me qytetarët e Fierit, kreu i qeverisë theksoi se po punohet me SHBA për Akademinë Ushtarake “Është me rëndësi që të shtojmë përpjekjet që t’i […]

A do të ketë koalicion PD-PDIU?

Kreu i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, po zhvillon këtë mesditë një takim me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Lajmi bëhet i ditur për “BalkanWeb” nga gazetari Osman Stafa, ndërsa ky takim vjen në kuadër të marrëveshjes së PD me aleatët. Kujtojmë që të mërkurën që vjen, më 24 shkurt, është afati i fundit […]

“Shpërdoron detyrën në funksion të LSI”, Meta i kthehet Ramës

Presidenti Meta iu përgjigj nga selia e Presidencës akuzave të një dite më parë nga Vlora të kryeministrit Rama, i cili u shpreh se Meta e ka shkelur detyrën duke u kthyer në funksion të partisë që drejton e shoqja. Sipas Metës, Rama ka shpërdoruar gjithçka për të kapur shtetin, ndërsa problemi më i madh […]

“Le të tmerrohen të gjithë, do keni shpejt fakte”! Ilir Meta i kthehet Gjiknurit e Ramës

Presidenti Ilir Meta ka shpërthyer me tone të ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama dhe deputetit socialist, Damian Gjiknuri, pas deklaratave të këtyre të fundit të bëra sot nga Vlora. Lidhur me deklaratën se Presidenti ka shkuar fshehurazi në Vlorë, Ilir Meta sfidoi Ramën dhe Gjiknurin, duke iu thënë se mund të shkojnë të gjithë bashkë […]

Meta flet me tone të ashpra: Rrezikojmë katastrofën nga Covid-19!

Presidenti Ilir Meta foli ashpër për situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit, duke thënë se duhet një plan i qartë dhe i sigurt për furnizimin e popullsisë me vaksina anti-Covid. Në konferencën e përjavshme me gazetarët, Kreu i Shtetit tha se vendi rrezikon një atastrofë për jetën dhe shëndetin e qytetarëve, pasi sipas tij, […]

Flamur Noka denoncon nga Laknasi: Situatë skandaloze, mbeturina e baltë!

Drejtuesi politik i fushatës në Partinë Demokratike për zonat e Kamzës, Paskuqanit, Vorës dhe Zallherrit, Flamur Noka, ishte në Laknas për të denoncuar, sipas tij, gjendjen skandaloze në të cilën jetojnë banorët. Noka tha mes të tjerash se “Laknasi është pjese e projektit “100 fshatrat”. Edi Rama ka garantuar Rilindjen Rurale, por që për Laknasin […]

Basha zbardh takimin me kryeministrin kroat

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, zhvilloi këtë të enjte në Zagreb një takim me kryeministrin Andrej Plenkoviç. Kryedemokrati ka theksuar se temë kryesore në takim ishte integrimi sa më i shpejtë i vendit në Bashkimin Europian, proces i cili sipas Bashës ka mbetur në vendnumëro. Lulzim Basha deklaroi se ka marrë garancinë nga kryeministri korat […]

Rama uron forcat politike në Kosovë dhe VV si fituese ‘të qartë’

Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur të gjitha forcat politike në Kosovë dhe Lëvizjen Vetëvendosje si fituese të zgjedhjeve parlamentare të mbajtura më 14 shkurt në Kosovë. Në një postim në “Twitter”, kreu i qeverisë shqiptare uron që vullneti i popullit të Kosovës të mishërohet në një kapitull të ri për vendin. “Përshëndetje të gjitha forcave […]

Tabaku viziton bizneset në zonën e “Brrylit”

Drejtuesja politike e PD në degën 3 në Tiranë, Jorida Tabaku u takua me biznese në zonën e Brrylit ku pa nga afër gjendjen e tyre dhe ka dëgjuar shqetësimet e biznesmenëve. Sipas PD, shumica e tyre i thanë zonjës Tabaku se ka rënë konsumi i produkteve bazë dhe kriza e thellë ka prekur edhe […]

Kashahu: Më cilësori i hartuar ndonjëherë, dyfishon vendet e punës

Sekretari për Çështjet e Marrëdhënieve me Jashtë në PD, Arben Kashahu ka folur për programin e PD për Turizmin duke garantuar se sjell dyfishim të vendeve të punës Kashahu thotë se plani aktual i PD për Turizmin është më cilësori i hartuar ndonjëherë, teksa do të zbatohet menjëherë pas zgjedhjeve të 25 prillit. Sipas tij, […]

Fatos Nano President i ardhshëm? Meta: S’kam asnjë koment as për akuzat

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për herë të parë pas deklaratave të bëra nga ish-kryeministri Fatos Nano. Ky i fundit në një intervistë sulmoi presidentin Meta. Kreu i Shtetit nga Shkodra tha se nuk kishte asnjë koment për akuzat e Nanos. “Nuk kam koment për zero ngjarje. Nuk kam asnjë koment dhe një herë tjetër […]

Shqipëria shpall non grata diplomatin rus për shkelje të rregullave ndaj Covid-19/ Reagon ambasada ruse: Akuzat të pabazuara, u thye rregulli i…

Media ruse “Sputnik” ka shkruar në lidhje me shpalljen non grata të diplomatit rus në Tiranë, Mikhail Afanasyev. Sipas medias ruse, ambasadori është larguar nga Tirana, duke i thënë se veprimi ndaj tij është ndërmarrë, pasi nuk ka respektuar rregullat ndaj Covid-19. Diplomati duhet të largohet nga vendi brenda 72 orëve, tha Ministria e Jashtme […]

Zgjedhjet e 14 shkurtit/ Haradinaj thirrje partive: Të bëhemi një për Kosovën, si President do jem roja i vendit

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i ka kërkuar bashkim partive politike për zgjedhjet e 14 shkurtit. Haradinaj ka deklaruar se shumë prej qytetarëve në Kosovë janë të zhgënjyer me politikën, por ende qëndron ëndrra europiane dhe për një vend të zhvilluar e të fortë. Ai garanton se si President i Kosovës në rast se zgjidhet […]

LIVE- Ceremonia zyrtare/ Joe Biden inaugurohet si presidenti i 46-të i SHBA (FOTO)

Nis ceremonia zyrtare e inaugurimit të Presidentit të 46-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Presidenti i zgjedhur Joe Biden do të bëjë betimin si president në një kohë përçarjesh të thella dhe krizash të vështira. Ndryshe nga çdo herë tjetër në një ceremoni si kjo do të mungojnë njerëzit për shkak të zbatimit të […]

Pas largimit të Trump, Joe Biden bën reagimin e parë: Ditë e re për Amerikën!

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka reaguar për herë të parë në Ditën e Inaugurimit, pak momente pasi Donald Trump u largua nga zona e DC për herë të fundit si President. Joe Biden shkruan në Twitter: “Është një ditë e re në Amerikë”. Kujtojmë se Trump doli nga […]

Nuk e priti për inaugurim, Donald Trump i la një shënim Presidentit të ri Joe Biden para largimit nga Shtëpia e Bardhë

Para largimit nga Shtëpia e Bardhë, Donald Trump i ka lënë një shënim Presidentit të ri të SHBA, Joe Biden. Lajmi bëhet i ditur nga CNN, referuar një personi nga brenda Shtëpisë së Bardhë, ndërsa përmbajtja e shënimit nuk dihet ende. Një nga traditat moderne të Ditës së Inaugurimit për presidentët që largohen nga detyra […]

“Politikan i rrallë”, Basha kujton Pjetër Arbnorin: Nuk bëri kurrë kompromis me të keqen, luftoi gjithë jetën për ideale

Kryetari i PD-së Lulziim Basha, përmes një statusi në “Facebook” ka kujtuar politikanin e njohur Pjetër Arbnori. Basha shprehet se Arbnori nuk bëri kompromis asnjëherë me të keqen, kurse shton se ai luftoi gjithë jetës për ideale. Postimi i kryetarit të PD-së Lulzim Basha: Dua të kujtoj sot me nderim të veçantë ditëlindjen e Pjetër […]

Zyrtare/ Dorëhiqet qeveria holandeze, skandali me fondet për fëmijët rrëzon kryeministrin Rutte dhe kabinetin e tij

Bie qeveria e Holandës! Kryeministri Mark Rutte dhe kabineti i tij qeveritar i kanë paraqitur mbretit zyrtarisht dorëheqjen këtë mesditë. Shkak i këtij vendimi është bërë skandali me keqmenaxhimin e subvencioneve të kujdesit për fëmijët, që çuan mijëra familje në shkatërrim financiar. Raporti i hetimit tha se rreth 10,000 familje ishin detyruar padrejtësisht të paguajnë […]

Kryemadhi takon ambasadoren franceze

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka zhvilluar një takim me ambasadoren franceze në vendin tonë, Elisabeth Barsacq. Kryemadhi thekson se LSI ka prioritet nxitjen e punësimit, duke shtuar se në listat e partisë sonë të rinj dhe gra. Postimi i kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi: Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi zhvilloi këtë […]

Masa të përforcuara nga Shërbimi Sekret dhe Garda për inaugurimin e Biden

Shërbimi Sekret dhe Garda Kombëtare po përgatiten të dërgojnë përforcime shtesë për inaugurimin e presidentit të ardhshëm Joe Biden. Ndërkaq, kryebashkiakja e Uashingtonit ka bërë thirrje që njerëzit të rrinë në shtëpi gjatë kësaj ceremonie, njofton Zeri i Amerikes. Pas skenave të dhunshme të javës së kaluar në Kapitol kur ligjvënësit po numëronin votat elektorale […]

Biden komenton mospjesëmarrjen e Trump në inaugurimin e tij: Është një gjë e mirë

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden tha se ai kishte besuar për një kohë të gjatë se Presidenti Donald Trump nuk ishte i aftë për detyrën, por se i takon Kongresit të vendosë nëse do të ngrejë për së dyti akuza për shkarkimin e presidentit. Zoti Biden u tha gazetarëve në një […]

Donald Trump pranon publikisht humbjen ndaj Joe Biden, dënon sulmin në Kongresin Amerikan: I neveritshëm!

Presidenti Donald Trump të enjten dënoi mbështetësit e tij të dhunshëm që sulmuan Kapitolin të mërkuren dhe pranoi humbjen ndaj rivalit të tij demokrat, Presidentit të zgjedhur Joe Biden. Në një video-mesazh të ri, Presidenti Trump tha se tani që Kongresi ka certifikuar rezultatet, “administrata e re do të inaugurohet më 20 janar” dhe “fokusi […]

Kaosi në Capitol, dorëhiqen shefja e stafit të Zonjës së Parë dhe Sekretarja Sociale e Shtëpisë së Bardhë

Zyrtarja e lartë e Shtëpisë së Bardhë, Stephanie Grisham ka dhënë dorëheqjen pas kaosit, dhunës që përfundoi me viktima në godinën Capitol në një përpjekje të protestuesve pro Trump për të bllokuar Kongresin. Grisham ka qenë drejtoreshë komunikimi dhe sekretare e shtypit teksa në fund funksiononte si shefja e stafit të Zonjës së Parë në […]

Erdogan dhe Rama nënshkruajnë krijimin e Këshillit të Bashkëpunimit Strategjik në Nivel të Lartë

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan dhe kryeministri shqiptar Edi Rama kanë nënshkruar sot në Ankara krijimin e Këshillit të Bashkëpunimit Strategjik në Nivel të Lartë mes dy vendeve. Tashmë marrëdhënia Turqi-Shqipëri do të jetë në nivel të lartë strategjik, teksa Erdogan në fjalën e mbajtur ka zbuluar detaje nga mbledhja me dyer të mbyllura. […]

Ndryshimet e papritura në qeveri, Kuvendi mblidhet sot në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi do të mblidhet pasditen e sotme në një seancë të jashtëzakonshme, për shkak të ndryshimeve të papritura në qeveri ditët e fundit të 2021, ku kryeministri Edi Rama emëroi Olta Xhaçkën si ministre të Jashtme dhe Niko Peleshin ministër të Mbrojtjes. Seanca do të nisë në orën 17:00, me kërkesë të kryeministrit Edi Rama. […]

Bledi Çuçi i dorëzon çelësat e Ministrisë së Bujqësisë Ekonomit

Bledi Çuçi ka dorëzuar sot zyrtarisht çelësat e Ministrisë së Bujqësisë, për të marrë detyrën e re si ministër i Brendshëm. Në një mesazh në “Facebook”, Çuçi thekson se i ka dorëzuar detyrën Milva Ekonomit, ndërsa rendit edhe sukseset që kjo Ministria e Bujqësisë ka arritur gjatë kohës që drejtohej prej tij. Mesazhi i Çuçit: […]

‘’Lajm i madh’’, ambasadorja Kim: Parlamenti miratoi gjyqtarin për Kushtetuesen, tani duhet edhe 1!

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim e ka cilësuar lajm të madh miratimin e Altin Binajt si gjyqtar të 5-të të Gjykatës Kushtetuese. Znj.Kim thotë se tani duhet edhe vetëm një gjyqtar që Gjykata Kushtetuese të jetë funksionale, dhe ajo shpreson që sa më shpejt KED të dërgojë listën e kandidatëve tek Presidenti i Republikës. Për ambasadoren […]

Kuvendi nuk humbet kohë, miraton ministrat e rinj Bledi Çuçi dhe Milva Ekonomi me nga 97 vota pro

Kuvendi ka miratuar me nga 97 vota pro dy ministrat e rinj, Bledi Çuçi dhe Milva Ekonomi. Sot Kuvendi futi në axhendën e votimit edhe dekretet e Presidentit Meta për Sandër Lleshajn, Bledi Çuçin dhe Milva Ekonomin. 101 deputetë votuan pro shkarkimit të Lleshajt, 99 pro shkarkimit të Çuçit si ministër i bujqësisë dhe 97 pro […]

Tabaku: Një model kriminal që do të shkëputemi më 25 prill

Ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku ka reaguar në lidhje me raportin e Transparency International, që ndalet tek korrupsioni në Shqipëri. Përmes një reagimi, demokratja thekson se Shqipëria është me plot gojën në listën e zezë të korrupsionit, ndërsa thekson se qeverisja bëhet nga grupe kriminale të strukturuara. Sipas Tabakut, nga ky model kriminal do të […]

Presidenti i PPE mesazh Bashës

Presidenti i PPE, Donald Tusk i ka përcjellë një mesazh liderit opozitar Lulzim Basha me rastin e 30-vjetorit të Partisë Demokratike në Shqipëri. Tusk i uron Bashës dhe PD fitoren në zgjedhjet e 25 prillit duke theksuar se do i sillte një shpresë të re Shqipërisë. Presidenti shprehet i bindur se nën udhëheqjen e Bashës […]

Biden: Amerika, gati të udhëheqë botën, jo të tërhiqet prej saj

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden deklaroi të martën se SHBA është “gati të udhëheqë botën, jo të tërhiqet prej saj”, duke sinjalizuar një kthesë të fortë nga strategjia “Amerika në plan të parë” e ndjekur nga Presidenti Trump gjatë katër vjetëve të fundit. Ndërkohë që përgatitet të marrë udhëheqjen e vendit më 20 janar, […]

“Poste administrative, por asnjëherë në role hetimore”, Basha sqaron rolin e tij gjatë aktivitetit në Kosovë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha sqaroi detyrat që ai ka mbajtur gjatë angazhimit të tij në Kosovë. Në emisionin ‘Opinion’, Basha tha se ka punuar në Mitrovicë, Prishtinë dhe Gjilan në poste administrative por asnjëherë në role hetimore. “Në Mitrovicë legal oficer, por fillimet kanë qenë si përkthyes por rekrutimi ka qenë si legal […]

“Ato njolla gjaku u hetuan, rezultuan se iu përkisnin…”! Rama i përgjigjet Behgjet Pacollit për hetimin e krimeve serbe

Kryeministri Edi Rama iu përgjigj letrës së ish-ministrit të Jashtëm të Kosovës, Behgjet Pacolli, për t’u bashkuar dhe për të hetuar krimet e Serbisë ndaj kosovarëve. Nga emisioni “Real Story”, në News24, kryeministri Rama tha se pikërisht kjo gjë po diskutohet edhe brenda Partisë Socialiste, ngritja e një komisioni për të hetuar raportin e Dick Marty. […]

‘Join LSI’, Silva Caka: Në 21 nëntor votim online për herë të parë, të hapura dhe qendrat e votimit në çdo bashki (Video)

Lëvizja Socialiste për Integrim do të aplikojë votimin online në zgjedhjet e kësaj force më 21 nëntor. Kryetarja e KQZ së LSI, Silva Caka tha sot se procesi zgjedhor do të mbahet ditën e shtunë duke filluar nga ora 09:00 dhe se përveç votimit elektronik anëtarët e LSI do të mund të votojnë edhe në […]

Yuri Kim thirrje Presidencës e Kuvendit: Punoni me urgjencë për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ka reaguar në lidhje me ngritjen e Gjykatës Kushtetuese, ndërsa propozon që ky institucion duhet të ngrihet deri në fund të këtij viti. Përmes një mesazhi në ‘Facebook’, znj.Kim thekson se institucionet e drejtësisë, Parlamenti dhe Presidenca, duhet të punojnë me urgjencë. “Do të ishte mirë […]

Pranoi fitoren e Biden? Trump sqaron deklaratën e fundit: Nuk pranoj asgjë, ne do të fitojmë!

Presidenti aktual i SHBA, Donald Trump ka sqaruar deklaratën e fundit duke theksuar se ai nuk e pranoin fitoren e Joe Biden. Në një status të mëparshëm Trump shkruante se ”Biden fitoi sepse zgjedhjet u manipuluan” dhe ishte hera e parë që Presidenti amerikan e cilësonte Biden-in si fitues. Tashmë Trump sqaron se Biden ësthë […]

Refuzohet padia e Donald Trump në Miçigan, kush është gjyqtarja që nuk lejoi ndalimin e numërimit të votave

Një gjyqtare në Miçigan refuzoi të pranonte një padi gjyqësore të ngritur nga fushata e Presidentit Donald Trump, që synonte ndalimin e numërimit të votave në këtë shtet “fushëbetejë”. Mediat kanë parashikues kandidatin demokrat Joe Biden si fitues në Michigan, një shtet të cilin republikani Trump e fitoi në vitin 2016. Gjyqtarja e Gjykatës së […]

“Pamë një Amerikë të ndarë”, Lubonja: Trump është i vetmi që mohon faktet, Biden mund të sjellë një qetësim të situatës

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24” deklaroi se në zgjedhjet amerikane, Donald Trump është i vetmi që po mohon faktet. Ai shtoi se kishte parashikuar se amerikanët do e dëbonin Trump nga presidenca këtë herë, por u pa se SHBA ishte e ndarë. “E kam ndjekur edhe NBC, edhe […]

Arta Dade kritikon qëndrimin e Donald Trump

Ish-ministrja e Jashtme, Arta Dade, komentoi në emisionin “Real Story” të gazetarit Sokol Balla, në News24, procesin zgjedhor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dade kritikoi qëndrimet dhe deklaratat e forta të Presidentit Donald Trump se po vidhen votat dhe se për këtë duhet ndërprerë procesi i numërimit. Ish-ministrja shqiptare tha se nuk është normale që […]

Beteja në 5 shtete kyçe, ekipi i Biden i sigurt në fitore: Do i kalojmë 270 vota elektorale

Data në SHBA shënon 6 dhe  vendi nuk ka ende fituesin e zgjedhjeve presidenciale. Ai që po i shkon më shumë afër fitores është pikërisht Joe Biden, ish-zv/presidenti që mjafton të mbajë avantazhin në Arizona dhe Nevada për të shpallur fitoren. Beteja tashmë është përqëndruar në 5 shtete kyçe, ku Biden kryeson në 2 prej […]

Biden e Trump “luftë” dhëmbë për dhëmbë për Nevadën, demokrati udhëheq me 0,9 pikë

Gara për president të Amerikës vazhdon të jetë akoma e ethshme, teksa kanë mbetur pa u numëruar votat në shtete kyçe. Në Nevada, gara vazhdon të jetë e ngushtë, me Biden që udhëheq me 0.9 pikë më shumë se rivali i tij, Trump.   Joe Biden ka marrë deri tani në Nevada 49.4 për qind, […]

Basha premton: Do paguajmë stazhin e 10 mijë studentëve çdo vit! Gjysma e fondit të paketës për universitetin shkon për ta

Ndërsa bashkëbisedonte me studentët, kryedemokrati Lulzim Bahsa e cilësoi proçes fiktiv, zgjedhejt në Universitet, të cilat tha se PD-ja nuk i njoh. Ne do të investojmë gjysmën e fondit të paketës për universitetin për të paguar stazhin e 10 mijë studentëve çdo vit. “Ai tetë vjet këtë punë ka bërë mendoni që do ndryshojë 8 […]

“Në Europë ose në gropë”, Spiropali i përgjigjet Metës

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali i është kundërpërgjigjur presidentit Ilir Meta pas deklaratës së këtij të fundit për zgjedhjet e 25 prillit. Përmes një mesazhi në ‘Facebook’ Spiropali pohoi se më 25 prill Shqipëria do të jetë e lirë, ndërsa shakaxhinjtë e integrimit do të jenë në muzeun e tranzicionit. “Më 25 Prill […]

“Do t’i ngre edhe njëherë shqiptarët”, Ilir Meta: Është 10-fishuar populli i 2 marsit, institucionet kanë rënë dhe shteti është kapur

Presidenti Ilir Meta, i ftuar në emisionin “Zonë e lirë” në “Tv Klan”, deklaroi se do t’i ngrejë edhe njëherë shqiptarët në protestë. Meta theksoi se 10-fishuar populli i 2 marsit, kurse shtoi se në vend institucionet kanë rënë e shteti është kapur. “Do t’i ngre edhe njëherë shqiptarët. Edhe njëherë. Ka vite që nuk […]

Kanadaja prezanton planin, synon të marrë mbi 1.2 milionë emigrantë gjatë 3 viteve të ardhshme

Kanadaja ka në plan të marrë më shumë se 1.2 milionë emigrantë të rinj gjatë tre viteve të ardhshme, tha Ministri federal i imigracionit të premten, ndërsa vendi përpiqet të mbushë boshllëqet në tregun e tij të punës dhe të nxisë ekonominë, të dy të goditur rëndë nga pandemia COVID-19. Duke folur para gazetarëve në […]

Kuvendi rrëzon me 97 vota dekretin e presidentit Meta për ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta për shqyrtimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor të miratuar nga maxhoranca pa dakordësinë e opozitës jashtëparlamentare. Kanë qenë 97 deputetë të Kuvendit, që kanë votuar për rrëzimin e dekretit të Metës. Kjo i hap rrugë Kodit të ri Zgjedhor të hyjë automatikisht në fuqi pa […]

Vasjari: Partitë e vogla s’bëjnë asnjë betejë. LSI, ‘King maker’, përcaktuese në ekuilibrat politik

Analisti Arjan Vasjari deklaroi se problemi i opozitës sot është fakti se është e mbipopulluar. I ftuar në emisionin “Real Story” në ‘News24’ Vasjar tha se partitë e vogla në vendin tonë nuk bëjnë asnjë betejë. Mes të tjerash ai pohoi se LSI është përcaktuese e ekuilibrave politike në vend. “Zoti Mediu është një konservator. […]

“Ky parlament është antikushtetues”, Fatmir Mediu: Rama vazhdon me paligjshmëri, Meta duhet të shpërndajë Kuvendin

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24” deklaroi se parlamenti shqiptar sot është antikushtetues. Mediu theksoi se presidenti Ilir Meta duhet të shpërndajë Kuvendin, pasi po miratohen edhe ligje që janë korruptive. “Presidenca është institucioni i vetëm jo i varur nga kryeministri. Meta duhet të shpërndajë parlamentin, […]

Kryemadhi me gratë e LSI në Durrës: Politika shqiptare s’ka pasur asnjë plan për këtë qytet, më 25 prill të votojmë kundër Ramës

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka zhvilluar një takim me gratë e LSI në Durrës ku ka biseduar për zgjedhjet e 25 prillit dhe s’ka kursyer madje as mesazhet kundër Ramës. Kryemadhi ka theksuar se për Durrësin politika shqiptare në 30 vite nuk ka pasur asnjë plan por vetëm vjedhje e grabitje. Ajo u ka […]

Çfarë përmban raporti i OKB-së për Kosovën?

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të mbajë takimin informues të radhës për Kosovën më 21 tetor. Është ky takimi i dytë për këtë vit, pas atij të mbajtur më 24 prill. Raporti për Kosovën u është dhënë ndërkohë të gjithë anëtarëve të Këshillit të Sigurimit. Mbi bazën e tij çdo anëtar i […]

“Nisma e Tre Deteve” merr mbështetje nga SHBA

Në vitin 2015, Polonia dhe Kroacia krijuan një lidhje prej dymbëdhjetë vendesh të BE-së midis Detit Baltik, Adriatik dhe Detit të Zi. ashtuquajtura Nisma e Tre Deteve përfshin Bullgarinë, Estoninë, Kroacinë, Letoninë, Lituaninë, Austrinë, Poloninë, Rumaninë, Sllovakinë, Slloveninë, Republikën Çeke dhe Hungarinë. Qëllimi i saj është të rrisë ndërgjegjësimin për interesat politike të shteteve pjesëmarrëse […]

SHBA, Uashingtoni refuzon ofertën e Putinit për traktatin “New Start”

SHBA-ja e gjykoi sot në mbrëmje si të papranueshëm propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për të zgjatur me një vit, pa kushte, traktatin dypalësh ruso-amerikan të çarmatimit bërthamor “New Start”. “SHBA-ja ofroi një zgjatje njëvjeçare të traktatit “New Start”, në këmbim të ngrirjes së numrit të kokave bërthamore nga SHBA-ja dhe Rusia gjatë asaj […]

Greva e urisë së naftëtarëve, ish-deputetja e LSI i kthehet Ramës: Pse gënjen kur thotë se shteti nuk ka asnjë përgjegjësi

Ish deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj përmes një mesazhi në ‘Facebook’ i ka kërkuar kryeministrit Edi Rama që t’i kthejë përgjigje naftëtarëve që kanë prej ditësh në grevë urie. Teksa e cilëson Ramën si gënjeshtar patologjik, Mehmetaj thekson se ai gënjen kur thotë se shteti nuk ka asnjë përgjegjësi për naftëtarët. “Mjaft me mashtrime, Edi […]

Basha: Qeveri gjobëvënëse! Mbushin thesarin e zbrasur, njëherë blindat, tani fshihen pas maskave

Kreu i PD, Lulzim Basha e ka akuzuar qeverinë si një gjobvënëse ndaj qytetarve, bizneseve dhe këdo vetëm e vetëm që mos marrë masa ekonomike që u vijnë në ndihmë shqiptarëve. Basha thekson se kësaj radhe qeveria është fshehur pas maskave pasi më parë nxori blindat. Sipas tij, gjoba për maskat është e vetmja masë […]

“Skema e subvencionit po del piramidë në Maqedoninë e Veriut”, Nazarko kapet me ministrin Çuçi: Po lëri ore këto, ata janë 100 vite para nesh!

Ministri i Bujqësisë, Bledi Çuçi i ftuar në emisionin “Real Story” foli për masat e reja ndihmuese që qeveria do japë për fermerët. Ai tha se fermerët do marrin naftë nga qeveria dhe mund ta përdorin për nevojat e tyre. “Ne naftën do e lëmë në dorë të fermerit, ata ose mund të mbushin traktorin […]

Rusia dëbon dy diplomatë bullgarë

Rusia tha se do të dëbojë dy diplomatë bullgarë, gati tri javë pasi dy pjesëtarëve të stafit të Ambasadës ruse në Sofje, të akuzuar për spiunim, u është thënë të largohen. Duke e përshkruar veprimin e Bullgarisë si të pabazë, Ministria e Jashtme e Rusisë tha se e ka thirrur ambasadorin bullgar në Moskë, Atanas […]

Basha me shoqatën e farmacistëve: Do t’i japim fund monopolit në tregun e ilaçeve

Kreu PD Lulzim Basha u takua me përfaqësuesit e “Urdhrit të Farmacistëve të Shqipërisë” të cilët i ngritën shqetësimin për situatën në tregun e barnave. Sipas tyre monopolizimi i tregut të barnave nga disa kompani farmaceutike afër qeverisë, ka çuar në dëmtim të konkurrencës së ndershme dhe cilësisë së shërbimit. Zoti Basha citohet nga zyra […]

​Presidenti Trump i shkruan kryeministrit Hoti (Letra)

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka pranuar një letër nga presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, i cili vlerëson zotimin e Kosovës për të siguruara stabilitet në Botë. Me ç’rast Hoti ka shpërndarë letrën e dërguar nga presidenti Trump, derisa ka falënderuar atë për përkushtimin për të siguruar paqe në Ballkan. “Faleminderit […]

Demokratët votojnë nesër në Qarkun e Tiranës. Publikohet lista me 140 emra

DEGËT E TIRANËS Dega TIRANA 1 1. ALDO BUMÇI 2. BISLIM AHMETAJ 3. BLERINA ZYLFO 4. ENNO BOZDO 5. IZET HYSA 6. LILI SULA 7. RAMAZAN SHUSHKU Dega TIRANA 2 1. ADRIAN TUFINA 2. AGIM PARLLAKU 3. BASIR ÇOLLAKU 4. BLERINA BANUSHI 5. BLERINA BROVINA 6. FLORJON MIMA 7. IVI KASO 8. MAJLINDA PRENDI 9. […]

Meta takon Varhelyin: E informova se do rikthej për rishqyrtim në Kuvend ndryshimet e Kodit Zgjedhor, çdo zgjidhje do të vijë nga populli shqiptar

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim në presidencë me Komisionerin për Zgjerimin,  Oliver Varhelyi. Meta shprehet se e ka informuar komisionerin se rikthejë për rishqyrtim në Kuvend ndryshimet e Kodit Zgjedhor, duke shtuar se zgjidhjet do të vijnë vetëm nga populli shqiptar.   Postimi i presidentit Ilir Meta: Kënaqësi të takohesha me Komisionerin për […]

Ndryshimet në Kod/ Meta: Mirënjohje intelektualëve kudo ndodhen që nuk heshtin, demokracia sot është në rrezik më shumë se asnjëherë

Presidenti Ilir Meta ka shpërndarë një analizë të ish-drejtorit të VOA-s, Frank Shkreli që shpreh shqetësimin dhe kritikon miratimin e djeshëm nga Kuvendi të ndryshimeve kushtetuese në Kodin Zgjedhor. Meta shpreh mirënjohjen për çdo intelektual shqiptar kudo ndodhet nëpër botë, që nuk hesht por vijon të kontribuojë. Sipas tij, sot demokracia është në rrezik më […]

Meta publikon emrat: Ja 97 deputetët që votuan dje Kodin e ri Zgjedhor, ngritën dorën për bllokimin e integrimit

Presidenti Ilir Meta publikon emrat e deputetëve që votuan ditën e djeshme pro ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Ashtu siç e paralajmëroi një ditë më parë, Kreu i Shtetit nxjerr emrat e 97 deputetëve, që ngritën dorën në seancën e djeshme plenare, duke thënë se ata votuan për bllokimin e integrimit  dhe të ardhmes evropiane të […]

Miratohet KQZ e re, Ilirjan Celibashi zgjidhet Komisioner i Shtetit për Zgjedhjet

Komisioneri i  ri i Shtetit për Zgjedhjet do të jetë Ilirjan Celibashi. Ish-kreu i KQZ dhe ish-ministër i PS për marrëdhëniet me parlamentin, Ilirjan Celibashi merr detyrën e rëndësishme pasi është votuar me shumicë votash nga Kuvendi ditën e sotme. 106 vota pro mori Celibashi teksa vetëm 5 vota mori kandidati tjetër Ardian Myslimaj. Ndërkohë […]

Lleshaj i prerë: Nuk ka ndryshim të listave zgjedhore

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka deklaruar mbrëmjen e sotme në emisionin “Real Story” në News24 se nuk ka ndryshim të listave zgjedhore. Sipas tij, qytetarët shqiptarë do të votojnë në qendrat e mëparshme të votimit. Lleshaj theksoi se tashmë po iu jepet identitet dhe adresë qytetarëve shqiptarë duke i cilësuar stuhi në gotë akuzat […]

Nis votimi i PD në qarkun e Lezhës, anëtarësia përzgjedh mes 31 kandidatëve

Pas Shkodrës, anëtarësia e PD në Lezhë do të votojë sot 31 kandidatët që do të kalojnë në fazën tjetër të procesit. Në Lezhë lista përmban 16 kandidatë, Mirdita 7 dhe Kurbini 8. Ditën e djeshme në Shkodër anëtarësia e PD në një pjesëmarrje prej 70% në votime përzgjodhi 37 kandidatë duke skualifikuar vetëm dy. […]

PD i përgjigjet Lleshajt: Mashtron si i pandehuri i kapur në flagrancë. Lexo ligjin si krijohen listat e zgjedhësve

Partia Demokratike i është përgjigjur sërish ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj në lidhje me akuzat për ndryshimin e gjendjes civile të qytetarëve me bindje të djathta. Ish-deputeti Enkelejd Alibeaj e akuzon Lleshajn se mashtron për listat dhe i sugjeron të lexojë ligjin, sipas të cilit listat e zgjedhësve krijohen nga regjistri i gjendjes civile ku […]

Berisha-Ramës: Mos tento të shndërrosh 25 prillin në 20 shkurt sepse …

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi në studion e ‘Temporas’ në Rtv Ora se opozita do të dokumentojë të gjitha shkeljet e qeverisë Rama për manipulimin e zgjedhjeve, përfshirë rastet e fundit të denoncuara nga ‘BOOM’ për zhvendosjen e votuesve opozitarë. Ndërsa zbuloi skemën që po ndjek Ministria e Brendshme me listat e votuesve, Berisha pati një […]

Rama pas takimit në selinë e PS: Unë nuk jam asnjëherë i kënaqur as me veten time lërë më me drejtuesit politikë

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një prononcim për mediat pas takimit në selinë e PS me drejtuesit politik të qarqeve. Teksa fushata zgjedhore ka qenë në qendër të diskutimit, Rama tha se është koha për të intensifikuar komunikimin me njerëzit. I pyetur nëse është i kënaqur me punën e drejtuesve të PS në qarqe, kreu […]

Gara për deputetë/ PD publikon listën me 26 kandidatë në Qarkun e Beratit. Nesër votimi nga anëtarësia

Anëtarësia e Partisë Demokratike do të zgjedhë ditën e hënën kandidatët për deputetë në Qarkun e Beratit. PD njofton se në Berat janë 28 kandidatë potencialë, të cilët do të votohen nesër, prej ku demokratët kanë të drejtë të votojnë listën në bllok ose të kontestojnë një emër. https://youtu.be/8QzgW9WaZoY Njoftimi i PD: Demokratët e Qarkut të […]

Opozita e Bashkuar dërgon draftin në Këshillin Politik për hapje të listave 100 për qind

Opozita e Bashkuar ka bërë hapin e saj të radhës. Forcat e bashkuara opozitare kanë dërguar në Këshillin Politik draftin për hapjen e vërtetë 100 përqind të listave. Gazetari Osman Stafa raporton për “Balkanweb” se opozita e bashkuar po ashtu kërkon që koalicionet të ruhen ashtu siç janë në ligjin aktual. Opozita përsërit po ashtu […]

Shqipëria e 4-ta në botë për azilantët/ Meta: Mjaft më! Hapi i parë për rikthim në drejtimin e duhur, respektimi i ‘5 qershorit’ dhe hapja e listave 100%

Presidenti Ilir Meta ka publikuar një foto ku dallohet një raport për periudhën 2010-2019 ku Shqipëria renditet e 4-ta në botë dhe e para në Europë për aplikimet për azil. Meta thotë se nuk e meriton të renditet mes Sirisë, Afgantistanit, Irakut dhe Iranit teksa kërkon që mos vijohet me drejtimin e gabuar. Si hap […]

Grida Duma i përgjigjet PS: Pavarësisht formulave për listat dhe koalicionet, PD do të fitojë zgjedhjet

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Grida Duma në një intervistë për Neës24 shprehet e bindur se çfarëdo lloj sistemi dhe metode të përdorë maxhoranca në zgjedhjet e ardhshme për të mbajtur pushtetin, do të dështojë dhe se PD do të vijë në qeverisje. “Nuk ka ndodhur ndonjëherë që ndryshimet kushtetuese dhe goditja e Kushtetutës të ndodhë […]

“Ndryshimi i rregullave para zgjedhjeve”, opozita e bashkuar i drejtohet OSBE/ODIHR. Ja 5 pyetjet që kërkojnë përgjigje

Opozita e Bashkuar paraqiti në mbledhjen e Këshillit Politik një kërkesë konkrete për të marrë asistencën e OSBE\ ODIHR për disa çështje themelore për të cilat palët nuk bien dakord. Deri tani, PS ka refuzuar t’i bashkohet kërkesës, duke përdorur “sovranitetin” si argument kundër përfshirjes së OSBE/ODIHR, megjithëse kjo është pjesë e marrëveshjeve për reformën […]

Lëvizje në kampin opozitar, Basha mbledh aleatët në selinë e PD

Kreu i PD, Lulzim Basha do të zhvillojë sot një mbledhje me aleatët opozitarë. Mbledhja do të zhvillohet në orën 15:00 teksa nuk dihet arsyeja se pse Basha po e thërret këtë mbledhje pikërisht me aleatët e tij. Temë kryesore që ka tensionuar dhe skenën politike ditët e fundit mbeten ndryshime kushtetuese që mazhoranca do […]

Ambasadori gjerman shkon në selinë blu, takim me kryedemokratin Lulzim Basha

Ambasadori i Gjermanisë në Tiranë, Peter Zingraf, po zhvillon këtë paradite një takim me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Lajmi bëhet i ditur për “BalkanWeb” nga gazetari Osman Stafa, i cili thekson se takimi po zhvillohet në selinë e PD. Nuk dihen arsyet e këtij takimi mes ambasadorit Zingraf dhe kryedemokratit Basha, por kujtojmë se ditët […]

Reuters: Kosova nderon me medalje Trumpin pas arritjes së marrëveshjes ekonomike me Serbinë

Kosova pritet t’i japë presidentit amerikan Donald Trump medalje, për rolin e tij për ta ndihmuar Kosovën dhe Serbinë në arritjen e marrëveshjes sa i përket normalizimit të raporteve ekonomike, shkruan Reuters. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në letrën të cilën e ka parë Reuters, ka informuar Trumpin se do të pranojë medaljen e Kosovës, […]

Paketa antishpifje, Meta: Kuvendi nuk ka reflektuar, duhet ta rishikojë. Ka detyrimin për të ofruar zgjedhje të lira e të ndershme

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta kërkoi nga Kuvendi që të rishikojë ligjin antishpifje që po synon ta risjellë për votim në seancë. Meta thotë se për disa ligje që ai ia ka kthyer për rishqyrtim nuk ka reflektuar. Ndërkohë ai thotë se është alarmante që një ligj i tillë po kalohet para një fushate elektorale, […]

Ambasadorja franceze thirrje politikës: Ngrini sa më shpejt Gjykatën Kushtetuese, Këshilli Politik të vijojë punën!

Një grup deputetësh nga parlamenti francez ka zhvilluar sot një vizitë në Bashkinë e Korçës, ku është takuar me kryetarin e bashkisë, të cilit i kanë siguruar mbështetje në drejtim të turizmit dhe pranimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian. E pranishme ka qenë edhe ambasadorja franceze në ikje, e cila është pyetur lidhur me ngritjen […]

Vasili: Më 25 prill do të jemi ballë për ballë me Edi Ramën, Rilindja po përkeqëson situatën, por…

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili, i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24”, duke folur për zhvillimet në Këshillin Politik, deklaroi se opozita ka kërkuar në këtë këshill lista 100 për qind të hapura. Vasili theksoi se Edi Rama nga njëra anë drejton OSBE-në dhe nga ana tjetër pengon kërkesën për opinion, për shkak, se […]

Pas takimit me ambasadorët/ Opozita e Bashkuar kërkon thirrjen e mbledhje së Këshillit Politik. Ja çfarë pritet të diskutohet

Opozita e Bashkuar pas takimit me ambasadorët kërkon thirrjen e mbledhjes së Këshillit politik, nesër në orën 10:00. Në këtë mbledhje Opozita e Bashkuar do të prezantojë kërkesën për marrjen e ekspertizës së OSBE/ODIHR NJOFTIMI I PD Të nderuar kolegë, Në vijim të mbledhjes së ditës së hënë, me qëllim gjetjen e konsensusit për kërkesën […]

Kuvendi ngre grupin e punës për Kodin e ri Zgjedhor, ja kush janë tre deputetët e caktuar

Në mbledhjen e sotme në Komisionin e Ligjeve pritet të miratohen emrat e deputetëve që do të përbëjnë grupin e punës për Ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Sipas projektvendimit që u miratua, ky grup pune do të përbëhet nga Damian Gjiknuri dhe Klotilda Bushka nga ana e maxhoranës dhe Korab Lita nga ana e opozitës parlamentare. […]

Raporti i DASH, PD reagon sërish: Kemi korrupsion alarmant, investitorët e huaj ballafaqohen me raste korruptive

Partia Demokratike reagon sërish për raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit mbi klimën e investimeve në Shqipëri. Ish-deputetja Jorida Tabaku shkruan në ‘Facebook’ se raporti i DASH nuk është i rastësishëm, pasi sipas saj, korrupsioni është një pikë nevralgjike që lidhet me mungesën e dëshirës për investime të huaja. më tej, ish-deputetja thekson se “Jemi vendi më […]

Lleshaj nga Vlora: Nuk do jem i përhershëm në qeveri, është e sigurt se s’do të jem më ministër

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka qenë në Vlorë sot për prezantimin e forcave të reja ‘Shqiponja’ nga ku ka deklaruar se nuk do të jetë më ministër. Kjo deklaratë vjen pak ditë pas zërave që qarkulluan në media për largimin e tij nga kabineti qeveritar “Rama 2”. “Nuk do jem i përhershëm në qeveri, […]

Albin Kurti: Nuk do të respektoj marrëveshjen e Uashingtonit nëse kthehem në detyrë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se nëse LVV kthehet në qeverisje, atëherë nuk do të respektohet marrëveshja ekonomike e arritur mes Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë. Kurti ka thënë ato marrëveshje nuk do të ratifikohen në parlamentin e tyre, transmeton Telegrafi. “Ne nuk kemi detyrime për zotimet e Kryeministrit të […]

Grenell: Një gjë është e sigurt, Kurti është gjithmonë kundër SHBA-ve. Simbolika nuk paguan qiratë, atë e bëjnë vendet e punës

Emisari special i SHBA-së, Richard Grenell ka reaguar ndaj deklaratave të kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, se nuk do ta respektojë marrëveshjen e Uashingtonit, pas ardhjes së partisë së tij në qeveri. Albin Kurti është shprehur i prerë sa i përket zbatimin të marrëveshjes së arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e SHBA-së, […]

Takimi me Hajnaj e Krajën, ambasadorja Kim përsërit mbështetjen për SPAK: Reforma në Drejtësi nuk do të jetë e shpejtë ose e lehtë, por po ecën përpara

Ambasadorja e SHBA-ve Yuri Kim është takuar sot me drejtoreshën e BKH Aida Hajnaj si dhe Shefin e Prokurorisë së Posaçme Arben Kraja gjatë vizitës në zyrat e reja të SPAK. Pas këtij takimi, ambasadorja amerikane ka siguruar dhe njëherë për mbështetjen ndaj SPAK. Ajo thekson se reforma në drejtësi nuk do jetë e shpejtë […]

Njohje reciproke në Bruksel? Koordinatori i Kosovës për dialogun: Ka përafrim të dukshëm të qëndrimeve me Serbinë, jemi afër…

Koordinatori shtetëror i Kosovës për dialogun me Serbinë, Skender Hyseni, ka bërë të ditur nga Brukseli të dielën, se ka përafrim të qëndrimeve të palës serbe dhe asaj kosovare për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse për njohje reciproke. “Jemi afër, sot kanë qenë pak konstruktive këmbimet, qëndrimet, mendimet dhe sidoqoftë ka mbetur shumëçka për të […]

Basha ‘skanon’ situatën ekonomike: 100 mijë shqiptarë kanë humbur punën dhe 32 mijë biznese janë mbyllur. Vendi ka nevojë për ndryshim, për frymëmarrje dhe model të ri ekonomik

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha cilëson si shkaktare të krizës ekonomike në vend, keqqeverisjen e kryeministrit Edi Rama. Në një postim në “Facebook”, kryedemokrati Basha skanon situatën teksa thekson se 100 mijë shqiptarë kanë humbur punën dhe 32 mijë biznese janë mbyllur këtë vit. Basha citon Bankën Botërore, sipas të cilës 6 në 10 […]

Ç’përmban Marrëveshja në Shtëpinë e Bardhë – nga linja ajrore deri te njohja nga Izraeli

Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar marrëveshje për normalizim ekonomik në Shtëpinë e Bardhë. Në ceremoninë e nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje mori pjesë kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Marrëveshja u nënshkrua në prani të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, njofton radio Evropa e Lirë. Trump tha se kjo […]

Një ngjarje që u harrua ndodhi dje në Washington

A u angazhua diplomacia më e rëndë botërore për të prodhuar dokumente që nuk janë marrëveshje? Dhe si do ta vazhdojë Kosova tutje rutinën? Në Washington, në ditën e katërt të shtatorit të vitit 2020, nga ekranet televizive dilte pamja e zyrës ovale të presidentit të SHBA-së. Në tavolinën e tij ishte presidenti Trump, në […]

Mediat izraelite: Si u arrit te njohja! Kosova, i pari vend mysliman që hap ambasadë në Jerusalem

Mediat izraelite e kanë argument kryesor marrëveshjen e arritur dje në Uashington mes Kosovës dhe Serbisë. ‘Haaretz’ vazhdon të nënvizojë se Serbia bëhet i pari vend evropian që pranon të zhvendosë ambasadën e saj në Jerusalem. Kurse ‘Jerusalem Post’ dhe të tjera media e vënë theksin te deklarata e kryeministrit Benjamin Netanyahu. Ky i fundit […]

Takimi me Metën, Basha: Shqiptarët duan zgjedhje sot, për ne është e rëndësishme që procesi të jetë i lirë dhe i ndershëm

Kreu i Partisë Demokratike, Luzlim Basha, i shoqëruar nga Oerd Bylykbashi, ka zhvilluar këtë mesditë takimin me Presidentin Ilir Meta në Presidencë, ku kanë folur mbi caktimin e datës së zgjedhjeve parlamentare të vitit 2021. Në fund të takimit me Metën, Basha deklaroi se shumica e shqiptarëve kërkojnë zgjedhje sot dhe jo nesër, pasi sipas […]

Marrëveshja në SHBA, mediat kosovare: Nëse Hoti nënshkruan, Haradinaj dhe ministrat e tij largohen nga qeveria

  Mediat kosovare tashmë e bëjnë fakt të kryer që menjëherë pas nënshkrimit të marrëveshjes sot në Uashington, Haradinaj dhe ministrat e AAK në qeveri do të largohen. Haradinaj pak më parë paralajmëroi Hotin që mos nënshkruajë marrëveshjen kur përfshihet Liqeni i Ujmanit, ose nuk do të bashkëpunonin më. Duket se ish- kryeministri nuk do të […]

Ambasadorja amerikane letër Ramës, Bashës e Kryemadhit

Pak muaj para zgjedhjeve, teksa ka nisur dhe përzgjedhja e kandidatëve për deputetë nga forcat politike në vend, ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim iu drejtohet me një apel krerëve të partive më të mëdha, Edi Rama, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi. Në letrën e siguruar nga “BalkanWeb”, Kim iu kërkojnë të […]

Zgjedhjet parlamentare, Presidenti Meta kërkon konsultime me partitë politike. Fton në takim Ramën e Bashën

Presidenti i Republikës Ilir Meta kërkon konsultime me partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve të ardhshme parlamentare. Përmes një letre që mban firmën e drejtorit të kabinetit, Arben Cici, Presidenti Meta fton në takim krerët e dy partive kryesore në vend. “Presidenti i Republikes, fton ne takim ditën e premte, dt 04.09.2020, ora […]

Gjukanoviç humbje të ndjeshme, deputetja gjermane për DW: Tregon pakënaqësinë në vend për stilin autoritar të tij

Pakënaqësi për stilin autoritar të Gjukanoviçit: Pas zgjedhjeve në Mal të Zi, për Deutsche Wellen shprehet deputetja liberale e Bundestagut, Renata Alt, raportuese për Ballkanin Perëndimor në grupin parlamentar të FDP. Deputetja e partisë liberale gjermane, FDP, Renata Alt dhe anëtare e Komisionit të Jashtëm të Bundestagut shprehet në një reagim për Deutsche Wellen pas […]

Debati për detin/ Balla: Nuk ka marrëveshje me Greqinë. Ja pse bëhen ndryshimet në grupin negociator

Një çorbë të gatuar nga PD e LSI, i ka cilësuar kryetari i grupit të Partisë Socialiste Taulant Balla, debatet e lindura pas deklaratës së Greqisë për t’u zgjerua 12 milje në det. Balla tha se nuk ka marrëveshje mes dy vendeve dhe se grupi negociator po ndryshon për shkak të lëvizjeve që disa anëtarë […]

LRI mbyll kampin veror, Monika Kryemadhi: Rinia është zemra e partisë sonë, vitin tjetër Shqipëria do të jetë e lirë nga ky pushtet

Lëvizja Rinore për Integrim ka mbyllur kampin veror për këtë vit, ndërsa fjalën përshëndetëse e ka mbajtur kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi. Në fjalën e saj, Kryemadhi tha se rinia është pjesa më e mirë e LRI-së dhe e LSI-së, ndërsa shtoi se kampi do të jetë edhe më i madh vitin […]

Fushata elektorale e PD, mbyllet faza e parë me 946 kandidatë të përzgjedhur.

Partia Demokratike ka përmbyllur fazën e parë të përzgjedhjes së kandidatëve për zgjedhjet e ardhshme. PD bën me dije se në këtë fazë janë përzgjedhur 946 kandidatë nga 3648 kandidatë të propozuar nga anëtarët. Sipas selisë blu, procesi i përzgjedhjes në fazën e parë ka qenë kompleks dhe i vështirë, për shkak të numrit të […]

‘BE mund t’i japë si donacione vaksinat e COVID-19 për shtetet e Ballkanit perëndimor’

Vendet e Ballkanit Perëndimor do të mund ta sigurojnë vaksinën potenciale kundër koronavirusit edhe përmes donacioneve apo marrëveshjeve bilaterale me shtetet anëtare të Bashkimit Evropian. Kjo u konfirmua në selinë e Komisionit Evropian në Bruksel, pasi tashmë janë bërë disa marrëveshje paraprake me prodhuesit e vaksinës për ta siguruar atë për të gjithë qytetarët e […]

20 gjyqtarë e prokurorë në hetim, por SPAK ende pa vendim

Pak më shumë se dy muaj më parë të gjitha mediat përcollën një lajm që kishte si burim Prokurorinë Speciale SPAK. Sipas lajmit, i bërë publik edhe në faqen zyrtare të SPAK kishte nisur një procedim penal me numër 91 kundër 20 shtetasve me funksion ish-gjyqtarë dhe ish-prokurorë të gjykatave të Shkallës së Parë, të […]

Shefi i OKB-së: Pandemia rrezikon paqen në botë!

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres paralajmëroi se pandemia e COVID-19 jo vetëm që kërcënon rezultatet në luftimin e varfërisë globale dhe ndërtimin e paqes, por rrezikon të përkeqësojë konfliktet ekzistuese dhe të nxisë të reja. Shefi i OKB-së, gjatë një takimi të Këshillit të Sigurimit, foli mbi vështirësitë e ruajtjes së […]

Basha: Fuqizimi i biznesit të vogël dhe hapja e bizneseve të reja, prioriteti im

Kreu i opozitës, Lulzim Basha u takua me drejtuesit e Shoqatës Mikrofinanca Shqiptare. Basha u angazhua se prioriteti i tij dhe PD është fuqizimi i biznesit. NJOFTIMI Fuqizimi i biznesit të vogël, hapja e bizneseve të reja kryesisht nga të rinjtë dhe punësimi i tyre, mbështetja e bujqësisë, janë prioritet i imi dhe i Partisë […]

Parlamenti Europian: 15 kushtet që duhet të plotësojë Shqipëria përpara nisjes së negociatave

Parlamenti Europian shpalli mbrëmë vonë rezultatet e votimeve në tërësi për vendinet e tij, ku bën pjesë dhe rezoluta “Ballkani Perëndimor“. Një pjesë e saj lodhet drejtpërsëdrejti me Shqipërinë, ku theksohet se Qeveria Rama duhet të përmbushë 15 kushtet e Bashkimit Europian para konferencës ndërqeveritare dhe para fillimit të negociatave. Rezoluta mori edhe më shumë […]

“Situatë kaotike”! Trump i përgjigjet ashpër Obamës: Krahasoje me katastrofën e Gripit të Derrit! Puna ime po merr…

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i është përgjigjur ish-presidentit Barack Obama, i cili e kritikoi qeverinë amerikane për mënyrën se si e ka menaxhuar situatën e pandemisë. Trump iu kthehet po me kritikë të ashpër ish-presidentin Obama dhe ish-nënpresidentin Joe Biden, teksa kujton situatën e Gripit të Derrit, duke i akuzuar ata për […]

“Der Spiegel” publikon raportin “bombastik”: Çfarë i kërkoi Presidenti kinez kreut të OBSH-së për COVID-19

Presitigjiozja gjermane “Der Spiegel” publikoi këtë fundjavë një raport “bombastik”, i cili pretendon se Presidenti i Kinës, Xi Jinping, i ka kërkuar Drejtorit të Përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom, ‘të vonojë një paralajmërim global’ për kërcënimin e COVID-19, gjatë një bisede në janar. Media gjermane iu referohet të dhënave nga Shërbimi Federal […]

Vuçiç shpall zgjedhjet parlamentare dhe lokale në të njëjtën ditë

Zgjedhjet parlamentare dhe lokale në Serbi do të mbahen më 21 qershor, bëri të ditur presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Vuçiç u takua paraprakisht me përfaqësuesit e partive politike, që kanë paralajmëruar daljen në zgjedhjet e ardhshme, raporton Rel. Zgjedhjet në Serbi është dashur të mbahen më 26 prill, por janë shtyrë për shkak të pandemisë […]

Kriza korona, Dhoma Amerikane bisedë me ambasadoren Yuri Kim

Bordi drejtues i Dhomës Amerikane të Tregtisë dhe drejtues të bizneseve anëtare zhvilluan më 29 prill një video takim me Ambasadoren e SHBA, Yuri Kim, ku u diskutua gjerësisht mbi sfidat e Covid 19. Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, theksoi rolin e rëndësishëm që Dhoma Amerikane e Tregtisë ka luajtur në identifikimin e problemeve dhe […]

Kur do lejohen udhëtimet brenda Europës? Angela Merkel iu përgjigjet gjermanëve: Axhenda…

Çështja e lejimit të udhëtimit brenda Europës, ndërkohë që kriza e shkaktuar nga koronavirusi po lehtësohet, nuk është ende në rendin e ditës, deklaroi kancelarja gjermane, Angela Merkel. Merkel e bëri deklaratën pas një konference video me kryeministrat e landeve gjermane. Kjo video konferencë ishte përqëndruar në lehtësimin e disa prej kufizimeve të vendosura në […]

Kosova, paratë direkt në llogaritë e punëtorëve, jo të bizneseve

Zëvendësministri në detyrë i Ministrisë së Financave dhe Transfereve në Qeverinë e Kosovës, Agim Krasniqi, ka thënë se bizneset që nuk janë aktive gjatë periudhës së koronavirusit, duhet të dorëzojnë listën e punëtorëve me të dhënat e tyre tek autoritetet, ashtu që këto të fundit të transferojnë mjetet e ndara financiare në këtë fushë drejtpërdrejt […]

Haradinaj hedh poshtë mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, në një intervistë për “Çim Peka LIVE” në Syri TV, ka hedhur poshtë mundësinë e mbajtjeve të zgjedhjeve të parakohshme pas shkarkimit të qeverisë “Kurti”. Sipas Haradinajt, edhe qeveria u shkarkua shumë shpejt, por edhe mbajtja e zgjedhjeve parlamentare është po ashtu shpejt. “Edhe zgjedhjet janë një opsion. Edhe qeveria […]

Kriza me COVID-19/ Basha: Ja tri prioritetet tona

Gjatë intervistës së tij për RTSH, kryetari i PD, Lulzim Basha është shprehur se paketa e ndihmës së qeverisë për COVID-19 është 3 herë më e vogël nga sa duhej. Sipas kryedemokratit, partia që ai drejton ka tre prioritete të qarta për të dalë me sa më pak dëme nga kjo situatë. Pyetje: Z.Basha, kjo […]

Kurti i përgjigjet Thaçit: Vetëm zgjedhje, të tjerat janë shkelje

Kryeministri në detyrë Albin Kurti i ka kërkuar presidentit Thaçi që menjëherë pas pandemisë së koronavirusit të shpallë zgjedhjet e reja. Sipas Kurtit, për qeverinë e re, Kosovës i duhet edhe një Kuvend i ri, shkruan Syri.net Kosova. Përmes një postimi në Facebook, Kurti ka thënë se përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit […]

Ish zv/ministri: Rama rriti borxhin me 30 miliardë/ E vërteta e koncesioneve të pezulluara

Ish deputeti i PD dhe ish zv/ministri i Financave, Sherefedin Shehu komenton masat e marra nga qeveria për të përballuar krizën ekonomike si pasojë e pandemisë COVID-19. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Shehu thotë se për të mbuluar mungesën e të ardhurave dhe shtimin e shpenzimeve në buzhet, qeveria nuk shkurtoi asnjë program por […]

Punonjësja e fasonerisë: Punojmë 300 vetë, flemë me frikën se jemi infektuar

Edhe pse i gjithë vendi është futzr në shtetrrethim ku edhe për të bërë pazar duhet të marrësh më par leje te qeveria, shumë kompani fasone vazhdojnë punën normalisht duke vënë në rrezik kështu jetët e punonjësve të tyre dhe jo vetëm. Denoncimin e rradhës e bën anëtari i Kryesisë së PD, Kreshnik Çollaku. “Tmerri […]

Shqiptarët e mbetur në Europë prej koronavirusit, Genc Pollo: Qeveria pranoi propozimin e PD

Ish-deputeti i PD-së, Genc Pollo, reagoi përmes një postimi në facebook lidhur me deklaratën e sotme të kryeministrit Edi Rama sa i takon kthimit të shqiptarëve në Atdhe. “9 ditë më parë, në emër të Partisë Demokratike, kërkova që qeveria të përdorë avionët e Air Albania per të sjellë në Shqipëri udhëtarët e mbetur në […]

Mocioni i mosbesimit/ Bie qeveria Kurti

Me 81 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim në natën e së mërkurës në Kuvendin e Kosovës është votuar mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti. Albin Kurti drejtoi ekzekutivin e vendit për vetëm 51 ditë, duke qenë kjo Qeveria më jetëshkurtër ndonjëherë në Kosovë. Mocionin për rrëzimin e Kurtit e nisi Lidhja Demokratike e […]

Kryeministri në detyrë Kurti shkarkon zëvendësin e tij Hoti të LDK

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka shkarkuar nga posti i zëvendëskryeministrit, Avdullah Hotin nga Lidhja Demokratike e Kosovës. “Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka marrë vendim për lirimin nga posti i zëvendëskryeministrit të parë në detyrë, Avdullah Hoti”, thuhet në njoftimin e lëshuar nga Zyra e kryeministrit. Shkarkimi i […]

Lajm i mirë/BE hap negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Në këto ditë të vështira për Shqipërinë, Ballkanin dhe Europën për shkak të pandemisë së koronavirusit që shkaktuar mijëra viktima e qindra e mijëra individë të tjerë të infektuar, ja ku vjen një lajm i mirë. Më në fund, është çelur drita jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nga Bashkimi Europian. Ministrat e Jashtëm […]

Presidenti mbledh Këshillin e Sigurisë, priten Rama e Basha

Presidenti Ilir Meta do të mbledhë sot Këshillin e Sigurisë Kombëtare, për të rakorduar masat për përballimin e pandemisë COVID-19. Mbledhja do të zhvillohen online, për të shmangur kontaktin e liderëve të shtetit dhe qeverisë, në kuadrin e distancimit social për të mos lejuar përhapjen e virusit. Sipas disa burimeve, Presidenti Meta kishte propozuar që […]

BE i akordoi Shqipërisë 50 mln euro për luftuar COVID-19, Kryemadhi: Miku i mirë duket në ditët e vështira

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka reaguar në lidhje me vendimin bujar të Bashkimit Europian për t’i akorduar Shqipërisë 50 milionë euro për të luftuar COVID-19. Përmes një postimi në ‘Facebook’ Kryemadhi thekson se miku i mirë duket në ditë të vështira, ndërsa shprehu mirënjohje për bujarinë. MESAZHI I KRYEMADHIT Miku i mirë duket në […]

Negociatat/ Ministri i Jashtëm i Holandës: Shqipëria ka 4 parakushte, duhet të bindë vendet e BE që e ka seriozisht me luftën ndaj korrupsionit

Ministri i Jashtëm i Holandës Stef Blok ka reaguar, pasi ministrat e BE kanë dhënë dritën jeshile që Shqipërisë t’i hapen negociatat. Blok shprehet se Shqipëria duhet të bindë vendet e BE-së që e ka seriozisht me sundimin e ligjit dhe po ashtu edhe me luftimin e korrupsionit. Ai shton se Shqipërisë i janë shtuar […]

Ja çfarë do shtohet/ Qeveria holandeze: Hapje me kusht të negociatave

Qeveria e Holandës ka rënë dakord në parim se Bashkimi Europian duhet të nisë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Por teksa për Maqedoninë e Veriut nuk ka asnjë kusht, për Shqipërinë do ketë kushte. Agjencia ANP raporton se ky është qëndrimi i qeverisë, ndërsa propozimi do të shkojë në parlament, i cili ka […]

Delegacioni i Venecias në Tiranë, takon opozitën për emërimet në Kushtetuese

Delegacioni i Venecias që ndodhet në vendin tonë për çështjen e emërimeve në Gjykatën Kushtetuese do të ketë një takim dhe me përfaqësues të opozitës politike. Basha i shoqëruar edhe nga Petrit Vasili i LSI, Gazment Bardhi dhe Oerd Bylykbashi po zhvillojnë një mëngjes pune me delegacionin  e Venecias te Rogneri. Në mbyllje, kryedemokrati Basha […]

Ambasadorja e SHBA prezantohet para shqiptarëve: Ja mesazhi im!

“Ashtu si Shtetet e Bashkuara kanë mbështetur Shqipërinë gjatë viteve, Shqipëria ka qenë një mike dhe aleate besnike e Shteteve të Bashkuara.” Njihuni me Ambasadoren e re të Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Yuri Kim” – njofton sot ambasada amerikane në Tiranë, duke publikuar një video prezantim të ambasadores së re. Dhe video fillon me fjalët: […]

U fut në politikë në vitin 2017, është kandidati më i ri i Demokratëve – njihuni me pretendentin për president të SHBA-së

Në mesin e shumë Demokratëve që po konkurrojnë për postin e kandidatit për president të SHBA-ve, vëmendje të veçantë të mediave ka fituar Pete Buttigieg, 38-vjeç, i cili fushatën e tij po e ndërton mbi idenë e ndërrimit të brezave në Shtëpinë e Bardhë. Në fillim të fushatës së tij për kandidat presidencial në janar […]

Meta në darkën e Pompeos: Shqipëria, shembull i harmonisë fetare

Presidenti Meta nis vizitën zyrtare disaditore në SHBA. Kreu i shtetit ishte i ftuar në darkën zyrtare të Departamentit Amerikan te Shtetit me Aleancën Ndërkombëtare për Mbrojtjen e Lirive Fetare. Presidenti Meta ishte i ftuar zyrtarisht nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo Gjatë qëndrimit në SHBA, Presidenti Meta pritet të takojë zyrtarë të lartë […]

Komisioni Europian paraqet sot strategjinë e re për Ballkanin

Vetëm disa ditë pas Brexitit dhe daljes së një shteti nga BE, në Bruksel do të shtrohet pyetja: Si do të jetë perspektiva e mëtejshme e zgjerimit të BE? Komisioni Europian paraqet sot strategjinë re. Nga Deutsche Welle Franca në tetor të vitit vitit 2019 ka bllokuar hapjen e negociatave të BE me Shqipërinë dhe […]

“Jam gati t’i përvishem punës”, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e parë pas ardhjes në Tiranë

“Jam gati t’i përvishem punës”. Kështu shprehet në mesazhin e parë drejtuar shqiptarëve ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë Yuri Kim.   “Ndihem e nderuar dhe shumë e kënaqur që jam në Shqipëri dhe jam gati t’i përvishem punës”, u shpreh Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim në ditën […]

Josep Borell viziton Prishtinën javën e ardhshme

Pas investimit serioz nga amerikanët në vendosjen e një linje ajrore Prishtinë –Beograd, evropianët duke se janë zënë në befasi nga mënyra sesi u bindën Kosova e Serbia. Në këtë mënyrë, Borell i cili ka shtyrë vazhdimisht vizitat, ka konfirmuar sse do të vijë përfundimisht javën e ardhshme. Informacionet janë se ai do të shkojë […]

Lejet e qëndrimit pas Brexit/ Lordët votojnë kundër projektligjit të Johnson

Që pas zgjedhjeve të dhjetorit 2019, kryeministri britanik Boris Johnson, pësoi sot humbjen e parë parlamentare, pasi Lordët revokuan planin e tij të Brexit, në lidhje me të drejtat e qytetarëve evropianë pas largimit nga BE. Anëtarët e Dhomës së Lartë të Parlamentit, votuan kundër amendamentit ndërpartiak për tërheqjen nga Bashkimi Evropian, i krijuar për […]

Britani e Madhe, Johnson gati për kufizimet e reja për imigracionin e pakualifikuar

Kryeministri britanik, Boris Johnson është i gatshëm të vendosë kufizime të reja për imigrantët e pakualifikuar për të hyrë në Britaninë e Madhe nga 1 janari 2021 dhe kjo pas përfundimit të periudhës së tranzicionit për Brexit, njoftoi gazeta britanike ”The Telegraph”. Sipas saj, plani radikal i hartuar nga bashkëpunëtorët e kryeministrit, parashikon afrimin me dy […]

Ambasadorja e re Yuri Kim i përgjigjet Khameneit: Ne jemi vendi i shqiponjave

Yuri Kim ka bërë betimin si ambasadore e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, raportoi Zëri i Amerikës. Kim, u emërua nga Presidenti Donald Trump në qershor të 2019. Ajo ka thënë se do të nxisë udhëheqësit e Shqipërisë për të zgjidhur ngërçin aktual politik. Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është shprehur se sheh […]

Plani ekonomik i PD nis me çlirimin e tregut

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha është takuar në Itali me drejtues të industrisë, infrastrukturës dhe logjistikës në rajonin e Friuli-Venezia-Giulia. Sipas kryeopozitarit, gjatë takimit ai i ka informuar me planin ekonomik të PD-së, i cili nis me çlirimin e tregut nga krimi. “Sot u takova me drejtues të suksesshëm të industrisë, infrastrukturës, dhe logjisitikës, […]

Betohet Yuri Kim, u zotua se do zgjidhë krizën në Shqipëri

Yuri Kim bëri të enjten betimin si ambasadore e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri. Zonja Kim, u emërua nga Presidenti Donald Trump në qershor të këtij viti. Ajo ka thënë se do të nxisë udhëheqësit e Shqipërisë për të zgjidhur ngërçin aktual politik në mënyrë që të forcohet perspektiva e hapjes së negociatave të anëtarësimit […]

Kroacia zgjedh Presidentin e ri, Zoran Milanoviç

Zagreb – Ish-Kryeministri Zoran Milanoviç, kandidati i partisë kryesore opozitare Social-Demokrate, do të jetë Presidenti i ri i Kroacisë, siç e treguan zgjedhjet presidenciale të dielën, njofton Reuters. Në raundin e dytë dhe final, Milanoviç fitoi 52,7% të votave, ndërkohë që kryetarja aktuale Kolinda Grabar-Kitaroviç, kandidate e Unionit Demokratik Kroat të qëndrës së djathtë, HDZ, mori […]

Ndahet nga jeta ish-deputeti i PD

Është ndarë përpara kohe nga jeta në moshën 50-vjeçare pas një sëmundje të rëndë ish-deputeti i PD-së, Ali Gripshi. Burime bëjnë me dije se ai ndërroi jetë të Premten pasdite duke mos arritur t’ia dilte ndaj sëmundjes së rëndë. Gripshi ka qenë nga deputetët më aktivë të Partisë Demokratike për Qarkun e Elbasanit në vitet […]

Basha: Në fillim të janarit gati projektligji për ndryshimet

Në mbledhjen e Kolegjit të Kryetarëve, Basha ka folur edhe për Reformën Zgjedhore dhe Zgjedhjet e Parakohshme. ‘Grupet e ekspertëve janë në fund të hartimit të projekt ligjeve për ndryshimet e reformës zgjedhore. Në fillim të janarit do të jenë gati. Do të bëhet prezantim publik dhe njëherë do ti bëhen të ditura të gjitha […]

BDI mban kongresin e 4 të partisë, Ahmeti kandidat i vetëm për kryetar

Bashkimi Demokratik për Integrim, sot e mban Kongresin e tij të katërt, në të cilin pritet të rizgjidhet kryetari i partisë, Ali Ahmeti, me që nuk ka asnjë kandidat tjetër për postin drejtues të partisë shqiptare, në pushtetin e Maqedonisë së Veriut. Në Kongres pritet të miratohen edhe ndryshime statusore dhe të konfirmohen përparësitë programore, […]

SHBA, Dhoma e Përfaqësuesve miraton akuzat për shkarkimin e Presidentit Trump, çfarë pritet të ndodhë

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan miratoi të mërkurën në mbrëmje dy akuza për shkarkimin e presidentit Trump, hera e tretë në histori që një president i nënshtrohet procesit të shkarkimit në bazë të shkeljeve të parashikuara në Kushtetutë. Votimi historik, i ndarë prerazi në vija partiake, ashtu siç është ndarë mbarë vendi për këtë […]

Putin dhe Merkel bisedojnë për çështjen e Libisë

MOSKË Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, nëpërmjet një bisede telefonike vlerësuan zgjidhjen e çështjes së Libisë. Në një deklaratë me shkrim nga Kremlini ku njoftohet se Putin dhe Merkel kanë shkëmbyer pikëpamjet lidhur me zgjidhjen e çështjes së Libisë, thuhet se “Në bisedë u vendos theksi për parandalimin e përkeqësimit […]

Haradinaj jep lajmin e shumëpritur pas takimit të rendësishëm

Pas përfundimit të Samitit të Berlinit, ditën e sotme kryeministri i Kosovës ka pasur një takim edhe me ministrin e Brendshëm të Gjermanisë, Horst Seehofer, i cili i ka konfirmuar një ‘Po’ të sigurt nga ana e vendit të tij për liberalizimin e vizave. Danke Deutschland! Pas takimit me Ministrin e Punëve të Brendshme të […]

Proteston kandidati i PD-së: I vë zjarrin mandatit të deputetit

Pas kerkeses nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve per marrjen e mandatit te deputetit, vendosa qe zyrtarisht te mos e pranoj ate me qillimin per te qene nje me qytetaret dhe krahe tyre ne çdo proteste!Interesi qytetar prevalon mbi interesat personale!Ne politike per ndryshim dhe zhvillim dhe jo per karrige dhe ofiqe! Posted by Ibri Sako […]

Zyrtare, Gjermania godet Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim dypalësh me Kancelaren e Republikës Federale te Gjermanisë Angela Merkel. Në këtë takim u diskutua mbi ecurinë e reformës në drejtësi dhe procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Gjithashtu Kryeministri Rama foli edhe për pritshmëritë e qeverisë shqiptare për raportin e Komisionit Europian që pritet të publikohet […]

Basha takim me aleatët në selinë e PD-së

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha pritet të zhvillojë një takim me aleatët opozitar në selinë blu. Takimi është paralajmëruar të zhvillohet pas pak minutash, në orën 19:00. Takimi vjen një ditëpara se krerët e partive të vogla të opozitës, pjesë e koalicionit me PD-në, të zhvillojnë një tryezë me Presidentin e Republikës, Ilir Meta. […]

Dule: Zgjedhje me një palë nuk do të ketë më 30 qershor; Mediu: Rama, jo pjesë e zgjidhjes

Ka përfunduar takimi në selinë blu mes kryetarit të PD Lulzim Basha dhe krerëve të partive aleate. Në dalje, kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule tha se zgjedhje më 30 qershor nuk do të ketë, ndërsa shtoi se Edi Rama vijon me arrogancën e tij. “Siç jeni në dijeni nesër në orën 11:00 do të zhvillohet […]

Basha: Koalicioni opozitar vepron në bashkëpunim, largimi i Ramës kusht i padiskutueshëm!

Kreu i PD-së Lulzim Basha është shprehur ditën e sotme se po vazhdon procesi i hapjes dhe demokratizimit të partisë. Duke folur për gazetarët, Basha u shpreh se PD-ja do të zgjedhë kandidatët për deputetë me procesin ‘një anëtar një votë’. Gjithashtu ai u pyet edhe në lidhje me propozimin e bërë nga partitë e […]

‘Macron nuk kupton’/ Presidenti francez viziton Beogradin, injoron Ramën në Tiranë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, njoftoi mbrëmë se homologu i tij francez, Emmanuel Macron, do të vizitojë Serbinë më 16 korrik. Vizita e Macron ishte planifikuar për vitin e kaluar, por ajo u shty për shkak të çështjeve të brendshme franceze, sipas njoftime zyrtare në atë kohë. Por në kuadër të kësaj vizite në rajonin […]

Sot Samiti i Berlinit, politikani gjerman: Kapeni këtë shans

Konferenca e Ballkanit Perëndimor që fillon të hënën në Berlin (29.04) ka potencialin e hapjes së një kapitulli të ri, thotë njohësi i Ballkanit dhe ish-politikani gjerman, Christian Schwarz-Schilling. Konferencë për Ballkanin – e pastaj? Nganjaherë disa thumbues që qesëndisin nuk e fshehin dot, se nuk kanë ç’të thonë. Që frazat e tyre kanë të […]

Sot mbahet Samiti për Ballkanin në Berlin

Liderët e Ballkanit Perëndimor do të mblidhen së bashku sot në Berlin, me ftesë të kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emmanuel Macron. Samiti do të vijojë me diskutimet për raportet e ndërfqinjësisë dhe mundësitë e pajtimit, nga ku do të kërkohet vazhdimi i dialogut Kosovë-Serbi. Merkel dhe Macron do të dëgjojnë nga udhëheqësit […]

Ish – kreu i KQZ-së: Regjistrimi i partisë së Patozit, i paligjshëm!

Ish-kryetari i KQZ-së, Kristaq Kume, thotë se regjistrimi i partisë Bindja Demokratike si subjekt zgjedhor nga KQZ në mospajtim të hapur me ligjin është një fakt akoma më shumë në mbështetje të domosdoshmërisë për ndërtimin e administratës zgjedhore, përfshirë edhe KQZ, jo me përfaqësues të partive politike. Kume thotë se komisionerët aktual  janë “te kapur” […]

Protesta kunder Rames/reagon ashpër ish-deputeti i Elbasanit

Kanë vijuar edhe gjatë pasdites së sotme shoqërimet e protestuesve që morën pjesë në protestën e PD-së sot në Elbasan, ku një prej tyre ka qenë edhe ish-deputeti i PD-së Luçiano Boçi. Pas dhënies së dëshmisë së tij në polici, ish deputeti është liruar ku ka bërë edhe një deklaratë për media. Në deklaratën e […]

Basha: Mjekët do ta kenë pagën 1200 euro, infermierët 700

Kryetari i PD Lulzim Basha në një takim me ekspertë të shëndetësisë në Tiranë pohoi se ky sektor ndodhet në kolaps për shkak të keqmenaxhimit. Basha vuri në dukje se me ardhjen e PD-së në pushtet paga minimale e doktorëve do të jetë 1200 euro dhe ajo e infermierëve 700 euro. Kryetari i PD-së tha […]

Kryemadhi kundër Metës: LSI nuk është parti “me qetësi dhe dashuri”

Me një gjuhë të ashpër politike, Monika Kryemadhi është shprehur se LSI-ja e drejtuar nga ajo ka ndryshuar. Në mbledhjen e Komitetin Drejtues, Kryemadhi tha kjo parti, nuk është i ngjason më asaj të drejtuar nga Ilir Meta, ku kërkontë që t’i zgjidhte problemet “me qetësi dhe dashuri” e që kërkon stabilitet, por është partia […]

Balla: Gjermania mbështetëse kyçe për Shqipërinë

Kreu i grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla u shpreh i vendosur se Shqipëria do të shkojë në zgjedhje më 30 qershor 2019, ndërsa i bëri apel qytetarëve t’i drejtohen kutive të votimit, pasi mbarëvajtja e procesit do të jetë e garantuar. Paralajmërimit të opozitës joparlamentare për të penguar mbajtjen e zgjedhjeve, Balla ju […]

Kryemadhi: Rama frikacak! I’a mbath

E ftuar në “Open”, pak orë pas protestës së sotme të opozitës, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi është shprehur se, sa herë protestohet kryeministri Edi Rama zgjedh të largohet nga Tirana. “Sa herë ka protesta vendos të ikë nga Tirana, edhe jashtë shtetit. Në të gjitha rastet, edhe në vitet më të vështira, kryeministri ka […]

Basha thirrje nga Miloti

Kreu i demokratëve, Lulzim Basha nga kryqëzimi i Milotit u shpreh se me 30 qershor nuk ka për të pasur zgjedhje në Shqipëri. “Nuk ka zgjedhje pa opozitën, opozita as nuk klonohet, as nuk shpiket. Ka vetëm një opozitë ajo e bashkuar me popullin”, deklaroi Basha. Ai tha se Edi Rama kurrë më nuk do […]

Kryemadhi paralajmëron Ramën

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi i ka bërë thirrje kryeministrit Edi Rama që të tërhiqet sa nuk është vonë, pasi ai ende nuk e ka parë se çfarë do të thotë të vihesh përballë revoltës së qytetarëve. Nga rrethrrotullimi i Plepave në Durrës Kryemadhi deklaroi se “akoma nuk ka filluar mosbindja civile” dhe se ai […]

Basha paralajmëron: Nuk lejojmë zgjedhje në cdo qendër votimi

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se opozita e bashkuar nuk do të lejojë që më 30 qershor të mbahen zgjedhje fasadë. Sipas Bashes largimi i Ramës është kusht i panegocueshëm. “Nuk do të lejojmë për asnjë moment që të ketë zgjedhje fasadë. Largimi i Ramës është kusht i panegocueshëm i PD dhe i […]

FOTO/ Zyrtarizohet koalicioni i opozitës, 10 pikat e marrëveshjes mes PD dhe aleatëve

Vijon takimi i kreut demokrat Lulzim Basha me aleatët e tij në Hotel Tirana, ku po nënshkruajnë marrëveshje për një koalicion të gjerë opozitar. Kjo marrëveshje përbëhet nga 10 pika dhe është nënshkruar nga kryetarët e disa partive brenda koalicionit opozitar, mes tyre Lëvizja Socialiste për Integrim, Partia Republikane, Lëvizja për Zhvillim Kombëtar, PBDNJ, PAA, […]

Mediu: Koalicioni për të mos lejuar zgjedhje të manipuluara

Kur padrejtësia bëhet ligj rezistenca është detyrë’- me këtë shprehje të Benjmin Franklin, kreu i PR-së, Fatmir Mediu nënvizoi nevojën e institucionalizimit të këtij koalicioni opozitar. Sipas Mediut, zgjedhje do ketë vetëm atëherë kur të krijohen kushtet e duhura që qytetarët të marrin pjesë në zgjedhje të lira e të ndershme. Padyshim që kjo marrëdhënie e […]

Koalicioni opozitar/ Ja marrëveshja e plotë që firmoset nga partitë

Partia Demokratike ka firmosur sot koalicionin opozitar me të gjitha partitë që janë kundër qeverisë së Edi Ramës. Marrëveshja përmban 10 pika dhe është firmosur dhe po firmoset nga të gjitha partitë që janë rreshtuar në krah të PD-së. MARRËVESHJE E KOALICIONIT OPOZITAR Sot, në Tiranë, më ___/___/2019, ne, Opozita e Bashkuar: Duke qenë thellësisht […]

Rudina Hajdari krijon partinë e re

Deputetët që dolën kundër vendimit të opozitës dhe pranuan mandatet janë shumë afër krijimit të një partie të re politike. Rudina Hajdari krijon partine e re Bindja demokratike. Javen qe vjen regjistrohetn ne zgjedhje.Ajo ka mbledhur grupin parlamentar te krijuar me deputetet qe kane marre mandatet. Gjate mbledhjes Hajdari ka njoftuar vendimin per krijimin e […]

Politika shqiptare bëhet bashkë për Pashkët

Politika shqiptare ka uruar të gjithë besimtarët për festën e Pashkëve. Presidenit Ilir Meta tha se kjo ditë duhet të jetë një moment reflektimi për t’i treguar Evropës se vlerat tona triumfojnë mbi egon dhe interesat personale të secilit prej nesh. “Festa frymëzuese e Pashkëve është një moment reflektimi. Kjo ditë e shenjtë na ofron […]

VV i përgjigjet Haradinajt për besimin e qytetarëve, flasin për rrëzimin e qeverisë

“AAK e ka tejkaluar Vetëvendosjen me besim në popull. Janë Informata të subjekteve relevante ndërkombëtare. Është më mirë që Vetëvendosje të targetojë ku janë defektet por jo të kalojë me kritika në shabllon. Kështu s’mund ta rrisë besimin”, ka thënë Haradinaj. Ai ka theksuar se e din edhe defektin e rënies së besimit në partinë […]

Kroaci, nis takimi Rama-Tsipras

Ka nisur takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut grek Alexander Tsipras. Takimi po zhvillohet në Kroaci, në kuadër të takimit 16+1 iniciuar nga Kina. Një javë më parë, Rama dhe Tsipras patën një bisedë telefonike për çështjen e pronave në jug të vendit. Takimi i fundit Rama-Tsipras u zhvillua dy vite më parë gjatë […]

Basha nga Fieri: Zgjedhje pa opozitën nuk ka për të pasur!

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka deklaruar nga Fieri, se Edi Ramës i kanë rënë të gjitha alibitë dhe çdokush e ka të qartë se pushteti i tij nuk buroi nga vota e qytetarëve, por nga bashkëpunimi me oligarkinë. “Banda në pushtet e Edi Ramës që ka humbur çdo legjitimitet moral dhe politik, sot qëndron […]

Kryemadhi: Qeveria shqiptare justifikohet si gjithmonë

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi në një deklaratë për mediat thotë se pas ngjarjes në Rinas, qytetarët shqiptarë ndihen më të pasigurt. Sipas Kryemadhit qeveria nuk mban përgjegjësi, ndërsa institucionet fajin ia hedhin njëra-tjetrës. Sot qytetarët shqiptarë ndihen të pasigurt sepse aeroporti i Rinasit paraqitet si një objekt i atakueshëm nga kriminelët sa herë ju […]

Meta i kërkon llogari qeverisë

Ushtria është stacionuar në Rinas, pas grabitjes së ndodhur ditën e martë. Por Komandanti i Forcave të Armatosura, Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta nuk ka dhënë asnjë urdhër për lëvizje të ushtrisë, siç edhe e ka me Kushtetutë. Për këtë arsye është kërkuar informacion nga Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA. Deklarata e Presidencës: […]

Meta kërkon hetim: Ngjarja në Rinas, cënim i përsëritur

Presidenti Ilir Meta doli posacërisht para mediave për të reaguarf në lidhje me grabitjen e armatosur në parave të bankave në Rinas, me pasojë një të vdekur këtë të martë. Kreu i shtetit tha se kjo ngjarje e përseritur ka cënuar sigurinë kombëtare, pasi ishte një akt që rrezikoi direkt jetën e qytetareve shqiptarë dhe […]

Rudina Hajdari: Rama nuk duhet të dorëhiqet!

Rudina Hajdari ka dalë për të disatën herë kundër opozitës së bashkuar dhe Partisë Demokratike. E pyetur nëse është dakord me kërkesën e opozitës me dorëheqjen e Ramës, ajo ka habitur me pergjigjen. Hajdari ka deklaruar se kjo kërkesë nuk është e rëndësishme duke deklaruar se nuk është dakord, duke shtuar se rivalin nuk e […]

Rudina Hajdari flet si kryetarja e PD: Rama rrëzohet shumë lehtë nga qeveria!

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari është e ftuar mbrëmjen e sotme në “Open” me Eni Vasilin. Gjatë intervistës Rudina Hajdari foli qartë me tone të forta si një lider e opozitës. E pyetur nëse ajo si një lidere e PD do të rrëzonte qeverinë Rama, Rudina Hajdari tha një përgjigje të fortë. “Qeveria Rama është […]

Rudina Hajdari sulmon live Bashën: Nuk qeveris dot!

Rudina Hajdari sonte në emisionin “Open” të Eni Vasilit ka kritikuar ashpër Lulzim Bashën, duke folur si një lidere alternative e së djathtës. Sipas Hajdarit, vendimi për djegien e mandateve është marrë në mënyrë autoritare pa u konsultuar me bazën e partisë. Ajo tha se do të kërkojë së shpejti transparencë për partitë politike që […]

Kriza politike, Meta takim me Sekretarin e Përgjithshëm të OSBE-së

Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së, Thomas Greminger ka zhvilluar një takim me Presidentin Ilir Meta. Në një postim në twitter, sekretari i OSBE thotë se kanë diskutuar për situatën politike në vend. Me Presidentin Meta, diskutuan situatën aktuale në Shqipëri dhe se si mund të ndihmojë OSBE-ja. Gjithashtu diskutuam kryesimin e ardhshëm të OSBE-së nga […]

Shpallet data e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Veri të Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka shpallur zgjedhjet për kryetarë të katër komunave në veri të Mitrovicës, që kishin dhënë dorëheqje kur në Qeveri të Kosovës ishte marrë vendimi për taksën prej 100 për qind për produktet serbe e boshnjake. Këtë e kanë bërë të ditur nga zyra e presidentit të Kosovës përmes një komunikate […]

Sondazhet tregojnë se kemi shumicë, Basha në mbledhjen e kryesisë

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka mbledhur sot grupin dhe kryesinë e partisë. Kryetari I PD Lulzim Basha ka mbledhur kryesinë e partisë në kuadër të përgatitjeve për protestën masive të opozitës më 13 prill. Gjatë fjalës së tij në këtë mbledhje, Basha është shprehur se pas djegies së mandateve, sondazhet e brendshme dhe të […]

Meta: Rama e Basha të heqin dorë nga përdorimi i forcës, po rrezikojnë….

Prononcimi i Presidentit Meta mbi situatën politike në vend 7 prill 2019 Durrës Pyetje: Zoti Meta, si i komentoni zhvillimet e fundit politike? Protestat vazhdojnë, ka zëvendësime… Presidenti Meta: Unë besoj vetëm te dialogu dhe vetëm te zgjidhja politike përmes një dialogu të përgjegjshëm dhe real për të rivendosur normalitetin e plotë kushtetues, institucional dhe […]

‘Pa ikur Rama nuk ka zgjedhje’, ish-deputetja thirrje grave

Kryetarja e Lidhjes së Gruas të PDSH-së Albana Vokshi,  ishte sot në Vlorë, ku u kërkoi kërkoi grave dhe vajza që të jenë sa më aktive në krye të protestave qytetare, më qëllim për të zëvendësuar qeverinë e krimit dhe të bandave me një qeveri të dalë nga zgjedhjet e lira dhe që punon në […]

Basha takon studentët

Kryetari i PD Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me studentët pasditen e sotme në Tiranë. Ai ka thënë se me të ardhur në pushtet, PD do të anulojë ligjin aktuak për arsimin e lartë. Basha: Anullojmë Ligjin e Arsimit të Lartë dhe hartojmë një ligj të ri me standarte europiane Programi që ju parashtrova […]

Rama në Kukës: Kur ishte në pushtet PD nxirrte burrat nga qelia me leje lindje

Kryeministri Edi Rama po zhvillon sot në Kukës një takim me banorët e këtij qyteti. Rama tha se tashmë është koha që Bashkinë ta marrin ata sepse do të bëjnë për Kukësin gjëra që duhet të ishin bërë me kohë. Në fjalën e tij nga Kukësi, kryeministri Edi Rama ka komentuar edhe faktin se i […]

Braçe: Shqipëria s’ka nevojë për kompromise me opozitën e vjetër

Zv.kryeministri Erion Braçe, në një prononcim për gazetarët nga Patosi është shprehur se gjetja e një gjuhe të përbashkët me opozitën, e cila ka braktisuar prej një muaj Parlamentin, arrihet vetëm nëpërmjet dialogut. Por, sipas Braçes kjo është e pamundur me një opozitë që ndodhet në rrugë, ndërsa kryetari i saj ‘sorollatet’ në Bruksel dhe […]

Buzhala: Ky është shtet mafioz që vjedh zgjedhjet!

Berat Buzhala deklaroi në emisionin Open me Eni Vasilin se në Shqipëri kemi të bëjmë me një shtet mafioz. “Kur dëgjoj një ministër si pjesë e bandave të drogës, kur dëgjoj kryebashkiakun që blen vota me elementë kriminalë të certifikuar, mund të themi se ky është shtet mafioz”, deklaroi Buzhala.

Berisha publikon VIDEON e jashtëzakonshme

Shqipëria kremtoi këto ditë 10 vjetorit e anëtarësimit të saj në NATO, një ndër momentet kulmore të historisë së re të Shqipërisë. Kjo ngjarje, siç merret lehtësisht me mend, po përkujtohet sidomos nga drejtuesit kryesorë të qeverisjes demokratike, të cilët edhe bënë të mundur këtë arritje historike për Shqipërisë. Ish-Kryeministri Sali Berisha, ka publikuar një […]

Artan Hoxha: Nëse zgjedhjet bëhen sot, Opozita merr 80 mandate

Situata politike në vend është si “dy vezë që po përplasen dhe njëra do të thyet.” Kështu është shprehur analisti Artan Hoxha në një intervistë për Ora News. “Këto janë dy vezë që po përplasen, njëra do të thyhet. Dr. Noto e tha, veza opozitare po forcohet”, është shprehur ai. Sipas Hoxhës, e vetmja zgjedhje […]

Basha rrëfen takimin me Presidentin Meta: U takuam 35 minuta, ja për çfarë folëm

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke folur në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka komentuar takimin me Presidentin e Republikës, Ilir Meta. Basha tha se është takuar me Metën për të folur rreth situatës politike në vend. Ylli Rakipi: Zoti Basha, ju keni patur një takim me Presidentin Meta, çfarë keni biseduar me të? Lulzim Basha: Ka qenë […]

Kryemadhi zbulon, ja skenari i Ramës për ti zgjatur jetën Parlamentit ilegjitim

Komisioni Qendror Zgjedhor dhe Parlamenti po zvarrisin qëllimisht mandatin e deputetëve të rinj, më synim që ti zgjasin sa më shumë mandatin këtij parlamenti ilegjitim. Ky është mendimi i Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, e cila tha më tej se shumë prej këtyre deputetëve janë shantazhuar ose janë blerë. “Ajo që ndodh […]

Sondazhi, 61 për qind e shqiptarëve kundër djegies së mandateve

Sondazhi i IPR Marketing i ka dhene nje pergjigje edhe dilemes ne lidhje me ate sesa mbeshtet vendimi i opozites per djegien e mandateve. Sipas sondazhit shumica e shqiptareve mendojne negativisht ne lidhje me vendimin e opozites per te djegur mandatet. Në shenjë proteste, opozita ka braktisur parlamentin dhe i ka dorëzuar mandatet e deputetëve. […]

Rritja e pagave, Vokshi: Rama genjeu

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi përmes një deklarate nga selia blu akuzoi kryeministrin Rama se i ka gënjyer dy herë radhazi që nga viti 2017-të mjekët e mësuesit, duke iu premtuar rritje rrogash. PD, sipas Vokshit, është e vetmja alternativë e besueshme. Ne kemi planin dhe vullnetin politik për ta nxjerrë sistemin arsimor dhe […]

Mungoi në Kuvend pasi u bë nënë, betohet deputetja e LSI

Diten e sotme eshte betuar sipas procedurës zgjedhore Ambra Borova deputetja e re e LSI nga qarku i Shkodrës. Deputetja Borova duhet të betohej javën e kaluar, por ajo mungoi në seancë pasi para pak ditësh ajo ka sjellë në jetë një fëmijë. Kjo nuk e ka ndaluar që sot të jetë pjesë e Kuvendit […]

Nisin përplasjet në PS, Fino kundër Gjiknurit

Kane nisur perplasjet mes PS nderkohe qe opozita vazhdon me aksionin e protestave ne vend. Në një kohë kur Damian Gjiknuri tha dje se do të prisnin PD deri në 5 Maj që të propozonin emra për komisionerët në zgjedhje, duket se në PS nuk mendojnë të gjithë njësoj. Bashkim Fino tha sot se nuk mund të […]

Hajdari: Të eliminojmë partitë e vogla!

Rudina Hajdari propozon eliminimin e partive të vogla. Sipas saj, ata nuk luajnë asnjë rol dhe marrin fonde pa asnjë kontribut nga taksapaguesit. “Dua të propozoj eliminimin e partive të vogla. Rrinë aty pa asnjë rol, vetëm me një person, s’kanë asnjë shtrirje, nuk bëjnë asgjë dhe marrin fonde nga taksapaguesit shqiptarë”, tha deputetja Hajdari. […]

Rama sfidon hapur Berishën: Do të të marr dhe Tropojën!

Kryeministri Edi Rama deklaroi nga Librazhdi se nuk do të ketë asnjë ulje në tryezë me opozitën që mund të negociohen mbajtja e zgjedhjeve apo dhënia e ministrive, siç ndodhi pas marrëveshjes politike të prillit 2019, që rrodhi pasi opozita u “mbyll” në çadër para kryeministrisë për rrëzimin e qeverisë. Shefi i mazhorancës tha se […]

Opozita turke shpall fitoren në tre qytetet e mëdha

Lideri i partisë më të madhe opozitare në Turqi ka thënë se kandidatët e partisë së tij kanë fituar në tri qytetet më të mëdha të vendit në zgjedhjet e së dielës, sipas të dhënave të partisë së tij. Duke folur në një konferencë për media në Ankara, lideri i Partisë Popullore Republikane, Kemal Kilicdarouglu […]

Maqedoni, fushata nis ditën e gënjeshtrave

Me një prill në Maqedoni fillon fushata për zgjedhjet presidenciale. Në ditën e gënjeshtrave tre profesorë do të fillojnë të shpalosin platformat e tyre. Shoqëri për të gjithë, shtet për të gjithë, demokraci e barazi, zhvillim ekonomik, janë fjalët që i kemi dëgjuar për tre dekada me radhë, njofton agjencia e lajmeve në Maqedoni, INA. […]

Kryemadhi: Zgjedhjet e parakohshme janë afër, të ndizen motorët e fushatës!

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi dhe ish-deputeti Vangjel Tavo zhvilluan sot një takim organizativ me strukturat e LSI-së në Tepelenë. Në ketë takim u zgjodh dhe Kryetari i LSI, Tepelenë ekonomisti Sefer Kanushi. Gjate fjalës së saj, Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi tha se zgjedhjet e parakohshme janë afër dhe se tashmë duhet të ndizen […]

Sikur familjet e ish-nazistëve t’i këndonin Hitlerit, çetnikët i kënduan në mars ‘Drinit të përgjakur’

Dy ngjarje këtë muaj janë kthyer në kujtesë nga shekulli i kaluar, shkruan Christian Schwarz-Schilling duke i cilësuar ato si akte turpi : Vendimi për Radovan Karaxhiqin dhe një shfaqje çetnikësh në Vishegrad. Nga Deutsche Welle Vendimi përfundimtar i Tribunalit të Hagës për krime lufte e shpalli përfundimisht fajtor udhëheqësin e serbëve Radovan Karaxhiq për krime të njerëzimit […]

Haradinaj i përgjigjet ofendimit të Vuçiqit

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj i është përgjigjur deklaratës së presidentit serb, Aleksandar Vuçiq kur ta se kryeministri i Kosovës, duhet të shkojë të shërohet. Haradinaj në një përgjigje të shkurt e ka falënderuar, Vuçiqn, siç e quan Haradinaj këshillin e dhënë nga ai. “E falënderojë për këshillë”, ka thënë shkurt sot Haradinaj para gazetarëve. […]

Kryeministrja e Zelandës së Re përshëndet me “Salam Alejkum” në ceremoninë përkujtimore

Në Kristçërç të Zelandës së Re u mbajt ceremonia përkujtimore për 50 viktimat e sulmit terrorist të 15 marsit. Kryeministrja Jacinda Ardern foli në ceremoni, bashkë me liderët islamikë dhe të mbijetuarit e sulmit. Cat Stevens, këngëtari britanik që është konvertuar në fenë islame në vitet 1970, po ashtu, këndoi në ceremoni. Mbi 20 mijë […]

Tsipras paralajmëron Shqipërinë: Zhvillim negativ me minoritetin, kusht për në BE

Kryeministri grek, Alexis Tsipras, adresoi mesazhe të ashpra për Shqipërinë nga samiti katërpalësh në Bukuresht me pjesëmarrjen e Greqisë, Rumanisë, Bullgarisë dhe Serbisë. “Shikojmë kohët e fundit, për fat të keq, disa zhvillime që nuk ka kënaqin. Sot mësoj se ka një zhvillim negativ në lidhje me minoritetin grek në Shqipëri. Nëse kjo është e […]

Limaj: Njohja e Kosovës është në interes të Serbisë

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe bashkëkryesuesi i Delegacionit Shtetëror për Bisedime me Serbinë, Fatmir Limaj ka thënë se me miratimin e Platformës për Dialog me Serbinë, Kosova demonstroi seriozitet dhe gatishmëri për dialog për arritjen e një marrëveshjeje që do t’i mbyllte çështjet e hapura midis dy vendeve tona, duke u dhënë mundësi dhe mundësi vendeve […]

Rama tallet keq

Nga Durrësi, ku ka folur gjatë ndalesës së radhës të ciklit kombëtar “Bashkia që Duam”, kryeministri Rama ka përmendur edhe emrin e ish-deputetit të PD-së, Flamur Noka, duke i sjellë në vemendje sjelljen e tij gjatë protestave. “Nuk e di sa do ta pengojnë çeljen e negociatave, por BE nuk është pyll për Flamur Nokën. […]

Berisha: Dy socialistët që dua të falënderoj publikisht!

10 vjet pas anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, ish-Kryeministri Sali Berisha meritën ia njeh jo vetëm Partisë Demokratike e qeverisë së tij në përmbushjen e reformave, por edhe disa prej figurave kryesore nga radhët e socialistëve të kohës, që ai thotë se qenë promotorë të kësaj ëndrre në fushën e sigurisë. “Partia socialistë në vitet […]

Ish-deputeti Shehu: Territori i Xhamisë përdoret për..

Ish deputeti i Pasrtisë Demokratike Tritan Shehu ka reaguar sërish ndaj një problem që tashmë është bërë i zakonshëm në çdo protestë të opozitës. Sipas ish –deputetit Shehu policia e veshur civile ka përdorur territoret e shenjta të xhamisë për të monitoruar protestën e opozitës. Nëpërmjet një statusi në rrjetin e tij social Facebook, ish […]

Vokshi i përgjigjet Ballës, ja se si……

Ish-deputetja demokrate Albana Vokshi ka reaguar pas akuzës së kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, se PD ka paguar protestuesit që spërkatin me bojë godinën e Ministrisë së Mbrojtjes. Me anë të një statusi në rrjetin social Facebook, ish-deputetja Vokshi i është përgjigjur Ballës se po shpif dhe po baltos njerëzit e […]

Votohet Vettingu në polici, habit vota e ish-ministrit të Ramës

Deputetët e Kuvendit të Shqipërisë kanë votuar për projektligjin e parashikuar në rendin e ditës. Ligji për vettingun në Polici është votuar me 79 vota pro, 6 kundër dhe 4 abstenim. Ndërkohë mësohet se vota e ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj ka qenë një nga votat abstenim. 12 deputetë të opozitës ishin prezentë në prpocesin […]

Kë po thumbon Tahiri: S’është kollaj të jem kurbani!

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri do të gjykohet tek Krimet e Rënda për “Trafikim të lëndëve narkotike” në kuadër të grupit të strukturuar kriminal “Habilaj” dhe “Korrupsionit pasiv të funksionarëve të lartë shtetërorë”. Pas vendimit që erdhi pas një seance maratonë, Tahiri i pyetur nga gazetarja Klodiana Lala nëse ndihej i bërë kurban, tha se […]

Basha: Nuk dua të rrini në kafe!

Kreu i Partisë Demokratike në një mbledhje të zhvilluar me dyer të mbyllura ku të pranishëm kanë qenë anëtarët e Kryesisë dhe ish-deputetë, analizoi krizën politike në vend dhe kërkoi angazhim maksimal nga drejtuesit politikë në PD. Pakënaqësia e kreut të PD-së lidhej me angazhimin e anëtarëve të Kryesisë dhe ishdeputetëve të PD-së në protestat […]

Opozita nuk ndalet, të enjten sërish në protestë

Brenda radhëve të PD-së ishte konfrmuar se protesta e radhës do të mbahej të enjten, e tashmë është konkretizuar edhe ora se kur do të mblidhen qytetarët. Protesta do të nisë në orën 09:30, ndërsa në 10:00 është parashikuar të nisë edhe seanca parlamentare. Opozita kërkon dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama, ngritjen e një qeverie […]

Haradinaj tregon momentin kur Mogherini u tensionua dhe anuloi konferencën

Kryeministri i Kosoves, Ramush Haradinaj në një takim me strukturat e partisë në Rahovec, ka shpalosur detaje nga takimet me shefen për Politikë të Jashtme, Frederica Mogherini dhe reagimin e saj, kur shefi i ekzekutivit ka kërkuar ndërmjetësimin e SHBA’së në dialog. Haradinaj ka thënë se kur ka kërkuar që edhe Amerika të jetë pjesë […]

KLP emëron prokuror burrin e deputetes së PS, Ermonela Felaj

Këshilli i Lartë i Prokurorisë është mbledhur sot në mbledhje plenare për shqyrtimin e kërkesës së Z. Bledar Valikaj për ekzekutimin e vendimit të formës së prerë të Gjykatës Administrative të Apelit nr.309 dt.06.02.2019. Komisioni i Zhvillimit të Karrierës i Këshillit të Lartë të Prokurorisë paraqiti nëpërmjet relatorit Sandër Beci relacionin dhe projekt-vendimin “Për fillimin […]

Konsull Nderi në Nigeri, i ndërpritet mandati mashtruesit indian

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme i ka ndërprerë mandatin si Konsull Nderi të Shqipërisë në Nigeri shtetasit indian Nitin Sandesara. Ky i fundit është shpallur në kërkim për mashtrim në Indi, së bashku me të vëllanë. Sipas MEPJ Procedura e emërimit të Sandesara si Konsull Nderi i Republikës së Shqipërisë në Nigeri ka […]

Demokrati i përgjigjet kryeministrit: Hajde provoje Shkodrën Edi Rama

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia ia ka bërë të qartë kryeministrit Edi Rama, se bashkinë Shkodër nuk do mund ta fitojë, pasi shkodranët e ‘urrejnë’ njëlloj si atin e tij shpirtëror. Spahian shkruan se ‘për këtë fakt kryeministri Rama ka mbyllur çdo fond investimi për qytetin verior, ndërsa thekson se ai e di mirë […]

Rama: Do e shkatërrojmë Muzeun Historik dhe Teatrin e Kukullave

Duke folur në Kongresin e Rilindjes, Edi Rama është shprehur se do të shkatërrojë Muzeun Historik Kombëtar dhe Teatrin e Kukullave. ‘Ne kemi bërë një shesh Skëndërbej që ëshë konfirmuar dhe e kanë zili edhe ndërkombëtarët. Por aty në mes ka zënë vend e vjetra, është Muzeu Historik Kombëtar që do ta shembim. Po aty […]

Kongresi i PS njëlloj si Partia Terroriste e Punës

Avokati Spartak Ngjela ka komemtuar Kongresin e Partisë Socialiste, i cili po mbahet në sheshin Nënë Tereza. Ngjela e ka cilësuar Kongresin e socialistëve si Partinë Terroriste të Punës, teksa shprehet se ministrat thonin të gjithë frazën ‘me në krye Edi Ramën’. Sipas avokatit, socialistët ngjajnë me punizmin pasi pretendon se punistët gënjenin për të […]

Rama flet, por sheshi i zbrazet nga njerëzit

Edi Rama po flet në sheshin ‘Nënë Tereza’ ku janë thirrur të gjithë të punësuarit e shtetit. Por ndërsa vetë Rama po flet, sheshi i është zbrazur nga njerëzit.

Basha nuk ia përton Metës

Gëzim Basha një studiues i njohur i letërsisë dhe shkencave politike, që jeton në SHBA, ka reaguar me një shënim të shkurtër, pas deklaratës së Presidentit Ilir Meta për vetkrahasimin me Aljenden. Basha shkruan: “Aljende vinte nga një familje e pasur por progresiste; braktisi luksin për t’u njësuar me popullin; ishte partizan i drejtësise dhe […]

PD kërkon shkarkimin e Sandër Lleshit, padi penale në prokurori

Partia Demokratike ka bërëpadi penale për helmimin dhe dhunën e paligjshme të policisë ndaj protestuesve. Sandër Lleshaj dhe të tjerë të pezullohen nga detyra. Partia Demokratike paditi Ministrin e Brendshëm dhe disa punonjës të Policisë së Shtetit  për shpërdorim detyre dhe veprime të paligjshme kundër protestuesve. ‘Është e provuar se gjatë zhvillimit të protestës Policia […]

Mesazhi i fortë i ministrit Lleshaj: Të maten mirë ata që…

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka dhënë një mesazh të fortë për të gjitha ata që punojnë në portet e Shqipërisë. “Porti i Durrësit është porta e Shqipërisë dhe e rajonit. Takimi i sotëm në Port me gjithë aktorët synonte vetëm një mesazh: Kush punon në portën e Shqipërisë duhet të matet mirë me ligjet […]

Shkarkohet ambasadorja shqiptare në Greqi, procedohet penalisht

Ministri i Jashtëm i Gent Cakaj ka shkarkuar nga detyra ambasadoren shqiptare në Athinë, Ardiana Hobdari. Këtë lajm e jep Faxweb me burime nga Athina, ndërkohë që zyrtarisht nuk ka informacion. Sipas Faxweb, Hobdari u përfol për skandalin e humbjes së pasaportave shqiptare dhe shpërdorimin e mijëra eurove për rikonstruksione në ambasadë dhe qiranë e […]

Diplomati austriak: Taksa duhet të hiqet, të fillojë dialogu mes dy vendeve

Wolfgang Petritsch, njëri nga Diplomatët austriak ka thënë se është e nevojshme nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj që taksa të hiqet dhe të ringjallet dialogu midis Prishtinës dhe Beogradit në mënyrë që të arrihet një kompromis. Ish-i i dërguari i BE’së për Kosovën, thotë se taksa e vendosur nga Qeveria e Kosovës dhe kokëfortësia e […]

Lubonja sulmon Fatos Nanon: E keqja më e madhe e këtij sistemi!

Për Fatos Lubonjën është pa logjikë që opozita të marrë pjesë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit, në një kohë kur ka djegur mandatet e deputetëve për shkak se akuzon se zgjedhjet parlamentare të 2017-ës janë manipuluar. Lubonja tha në rubrikën ‘Opinion’ në News 24 se, kryeministri Edi Rama do të përpiqet që me ndihmën […]

Surpriza “1 milion dollarëshe”, opozita paralajmëron se do të publikohet së shpejti

Opozita ka dalë nga Parlamenti, ndërkohë që për aksionin e saj politik po tregohet shumë hermetike. Gjithsesi, Sekretari për Çështjet Ligjore në Partinë Demokratike, Çlirim Gjata ka paralajmëruar në ‘Ora News’ publikimin e ‘surprizave’. “Do të keni surpriza të tipit pyetje që vlejnë “1 milion dollarë”, tha ai. Gjata nuk dha detaje, por pritet që […]

Rudin Sata/ Tenori i Lirise-Eshte koha per te dhene……….

Eshte nje nga tenoret me te mire qe ka Shqiperia dhe ndryshe e therrasin dhe ‘Tenori i Lirise’ Rudin Sata  eshte tenori i cili asnjehere nuk pertoi per te kenduar himnin ne protesta, ai i cili doli hapur kudo ne media duke u perballuar ne menyren me te denje te ketij kolapsi politik ne te […]

Haradinaj i përgjigjet Vuçiçit: Kosova nuk ka tokë për ti dhënë askujt

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka reaguar për çështjen e korrigjimit të kufijve me Serbinë. Kreu i qeverisë së Prishtinës ka thënë se nuk ka tokë për të dhënë Kosova duke shtuar se lufta është bërë për kufijtë. “Ne në Kosovë jemi në të drejtën tonë, por jemi në kohën kur duhet të kujdesemi për […]

Thirrja e Ambasadës Angleze: Sot është një ditë për të protestuar….

Ambasadori britanik në Shqipëri Norman Duncan ka reaguar në Twitter në lidhje me protestën e sotme. ‘Sot është një ditë për të ushtruar të drejtën tuaj për të protestuar. Megjithatë kjo e drejtë duhet të ushtrohet në mënyrë paqësore; dhuna e minon demokracinë. Ne i bëjmë thirrje të gjithëve që të tregojnë përmbajtje, të respektojnë […]

Basha nuk ndalet, paralajmëron protesta të përditshme

Basha mbylli sot protestën e opozitës përmes një fjalimi para mbështetësve te selia blu. Basha u shpreh përpara mbështetësve se sot është dita e dytë e zgjimit kombëtar. Pas incidenteve të shënuara para Parlamentit, ai tha se ishte policia ajo që hodhi gaz lotsjellës në drejtim të protestuesve, duke provokuar tensione me qëllim që të […]

Partia Republikane/Mediu ne mbledhjen e strukturave te Tiranes.

Kryetari i Partise Republikane Fatmir Mediu u takua me strukturat e Tiranes ne nje mbledhje e cila u zhvillua ne Tirana International Hotel. Ai u shpreh se te gjithe jane te angazhuar per protesten e sotme per tu perballur  ndaj pushtetit te Rames. Të gjithë të bashkuar për të hapur rrugën Europiane! Të gjithë të […]

Jo 1 por 3 vepra penale! Deputeti i LSI rrezikon të humbë mandatin që mezi e mori

Ylli Shehu, deputeti i ri nga listat e LSI-së, i cili u betua në Kuvend më 4 mars, ka fshehur në formularin e dekriminalizimit depozituar në KQZ, një denim për kontrabantë, fallsifikimit të dokumenteve dhe të fallsifikimit të vulave, stampave ose formularëve. Vendimi për dënimin e tij mban datën 18 Nëntor 2008, dhe është dhënë […]

Meta nderohet me Titullin “Doctor Honoris Causa”

Gjatë vizitës në Azerbajxhan, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, u nderua me Titullin “Doctor Honoris Causa” nga Akademia e Administratës Publike të Azerbajxhanit. Në emër të Akademisë dhe në prani të profesorëve e studentëve të Akademisë, Presidentit Meta ia dorëzoi titullin, Rektori i saj Dr. Urkhan Kazim oglu Alekperov. Në fjalën e tij, Rektori […]

Deklarata e fortë nga Gjermania: Qeveria ka përgjegjësi për krizën

Ndërsa qeveria gjermane kritikon qartë opozitën e Shqipërisë për bojkotin e parlamentit, raportuesi për Shqipërinë në Komisionin e Jashtëm Christian Schmidt mendon se edhe qeveria ka përgjegjësi për krizën. Raportuesi i Shqipërisë në Komisionin e Jashtem, Christian Schmidt, mendon se edhe qeveria mban përgjegjësi për situatën aktuale në Shqipëri: “Kjo nuk është normale. Parlamenti jeton nga […]

Rama nuk gjen rehat, edhe në Berat e presin me protesta

Nuk ka rehat për Edi Ramën. Në çdo dalje të tij jashtë Tiranës ai pritet me protesta. Në kuadër të turit ‘Bashkia që duam’  kryeministri Edi Rama do të vizitojë sot qytetin e Beratit. Si në çdo qytet tjetër edhe banorët e Beratit të mbështetur nga Dega e PD-së së  këtij qyteti janë duke protestuar. Aktualisht […]

Zyrtari gjerman: Mandatet nuk mund të zëvendësohen

Martin Henze, përfaqësues i partisë CDU në Gjermani në një deklaratë të dhënë për mediat është shprehur se korrupsioni i lartë në vendin tonë është penges serioze për investimet e huaja. Duke qenë se Gjykata Kushtetuese nuk funksionon zyrtari gjerman tha se kjo sjell pasoja edhe në moszgjidhjen e krizës politike, që është shkaktuar me […]

Basha pas takimit me ministrin çek: Protesta e nesërme, historike…………

Pas takimit me Ministrin e Jashtëm çek, kreu i opozitës Lulzim Basha, i shoqëruar edhe nga krerët e partive aleate është shprehur se Çekia e mbështet fuqishëm rrugën e Shqipërisë drejt BE-së. Kreu i PD-së tha se protesta e nesërme do të jetë historike. ‘Në betejën për vlerat Europiane, zgjedhje të lira dhe një qeveri […]

Basha për ambasadat

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka folur mesditën e sotme edhe në lidhje me deklaratat e bëra nga ambasada e SHBA-së dhe Delegacioni i BE-së në Tiranë. Duke mos dashur të bëjë komente, Basha është shprehur se do të bëjë një sugjerim. ‘Asnjëherë nuk komentoj deklaratat e ambasadave, por meqenëse më pyesni një sugjerim e […]

Ngrihemi në këmbë/Mesazhi i fortë i Lulzim Bashës për protestën e 16 marsit (video)

Jemi vetem dy ditë nga protesta e opozitës së bashkuar në Tiranë, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zgjedhur përmes një videoje të ftojë qytetarët, që t’i bashkohen “vrullit” opozitar. “Qeveria na ka tradhtuar, por ne nuk i braktisim fëmijët tanë, ndaj protestojmë. Qeveria na ka dhunuar e rrahur, por ne jemi ende të […]

Mustafaj: Jetike pjesëmarrja masive, Rama po tregon se nuk është burrë shteti

Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Besnik Mustafaj ka analizuar situatën politike në vend teksa ishte i ftuar në rubrikën “Opinion” në News 24. Ai u ndal tek protesta e opozitës së bashkuar, e cila është parashikuar me 16 mars, ndërsa për Mustafajn është jetike në demokraci mbushja e rrugëve me njerëz që kërkojnë përmirësimin e […]

Kryemadhi paralajmëron: Kush pranon mandatin nuk është më pjesë e LSI

Levizja Socialiste për Integrim ka marrë vendimin që te përjashtojë nga radhët e saj të gjithë ata antërë të LSI që kanë pranuar të marrin mandatin e deputetit pavarësisht vendimit unanim të partisë. Vendimi për çrregjistrimin e tyre nga lista e anëtarësisë është marrë në mbledhjen e 22 Shkurtit dhe mban firmen e Kryetares së […]

LSI përjashton Lefter Kokën, nuk dorëzoi mandatin e deputetit

Komiteti Drejtues Kombëtar i LSI ka vendosur sot përjashtimin nga partia të të gjithë atyre të cilët nuk e kanë zbatuar vendimin per djegien e mandateve. Një prej atyre që nuk pranoi të djegë mandatin e deputetit, ishte edhe Lefter Koka, i cili gjithashtu përjashtohet nga strukturat e LSI. Përjashtimi i atyre që pranojnë marrjen […]

Flamur Noka: Azemi nuk do të reshtohej me Ramën!

Partisë Demokratike nuk i del e keqja me Rudina Hajdarin e cila “tradhtoi”  partinë e saj dhe vendosi të mos e dorëzojë mandatin. Për këtë vendim ka folur sot ish-ministri i Brendshëm, Flamur Noka dhe ka thënë se të rreshtohesh në krah të Edi Ramës do të thotë të jesh e anën e gabuar të […]

Rudina Hajdari reagon ndaj PD

Deputetja Rudina Hajdari e cila ka vendosur të vijojë të jetë deputete e Kuvendit të Shqipërisë, edhe duke mafre riskun për të mos qenë më pjesë e Partisë Demokratike që e nxori deputete. Pas vendimit per perjashtimin e saj, Hajdari i kujton PD-së se edhe babai i saj, Azem Hajdari, është përjashtuar dy herë nga […]

Kryemadhi në Lezhë: Edi Ramën e ka kapur ankthi i dosjes 339 dhe 184

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi zhvilloi një takim me qytetarët e Lezhës dhe anëtarët e LSI së këtij qyteti. Kryetarja e LSI-së tha se Kryeministrin Rama e ka kapur ankthi i dosjeve 339 dhe 184. Ajo shpjegoi se në këto dosje nuk bëhet fjalë thjesht dhe vetëm për shitblerjen e votave, por për diçka edhe […]

Basha mbledh Kryesinë e PD-së: Largimi i Ramës, emergjencë…….

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka mbledhur sot rreth orës 15:00 Kryesinë e PD-së, ku ndër të tjera është shprehur se, në vend nuk ka normalitet dhe se largimi i kryeministrit Edi Rama është çështje e emergjencës kombëtare. Sipas kreut të opozitës, vendi është në emergjencë kombëtare. “Largimi i Rames çështje e emergjencës kombëtare, […]

Dade për Ramën: Po të më ketë xhan të më dëgjojë për…

Anëtarja themeluese e Partisë Socialiste, Arta Dade ka shigjetuar sot Edi Ramën nga njëri prej ekraneve mbështetës të tij. Duke iu përgjigjur pyetjes së Mirela Milorit nëse komunikon me Ramën, Dade nuk iu shmang ironisë: Më puthi nga një ekran dhe më tha se më ka xhan. Unë po i përgjigjem më dëgjo pak më […]

Opozita e re, KQZ u jep të hënën mandatin edhe 6 deputeteve të rinj të PD-së

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ditën e hënë zyrtarisht do u japë mandatin edhe gjashtë deputetëve të rinj të opozitës së re. Deputetët që të do të marrin mandatin janë tre nga lista e PD-së dhe tre nga lista e LSI-së duke e çuar në 10 numrin e deputetëve në Kuvend nga listat e opozitës. Komisioni […]

Zyrtari i BE: Vijoni reformat, mos u ndalni në luftën kundër krimit dhe korrupsionit

Situata aktuale politike dhe reformat kanë qënë temat e diskutimit mes shefit të qeverisë Edi Rama, dhe Drejtorit të Përgjithshëm për Fqinjësi dhe Zgjerim në Bashkimin Evropian, Christian Danielsson. Ky i fundit, me anë të një postimi në Twitter bën me dije se ia ka bërë të qartë kryeministrit Rama se lufta kundër krimit dhe […]

Basha nuk tërhiqet as pas takimit me zyrtarin e BE-së: Do rrëzojmë Ramën!

Lulzim Basha deklaroi sot se regjimi Edi Ramës ka mbaruar dhe se ai tashmë është një kufomë politike. Deklaratat e Bashës u bënë pas takimit që ai pati me përfaqësuesin e BE-së për zgjerimin Cristan Danelsson. “Opozita ka pasur sot një mundësi tjetër për të shprehur jo thjeshtë dhe vetëm vendosmërinë e saj për të […]

I dolën të gjithë kundër, Basha nuk ndalet: Turp për Europën!

Pas një takimi që kreu i PD-së Lulzim Basha pati me drejtorin e Politikave të Zgjerimit në Bashkimin Evropian, CHristian Danielson ka dalë në një prononcim për mediat ku është shprehur se është turp për Europën nëse na pranon në këto kushte që jemi. “Sot jemi në një autokraci në një vend të zgjedhur nga […]

Presidenti grek paralajmëron Shqipërinë: Dy kushte për anëtarësim në BE

Gjatë vizitës së tij zyrtare në Malin e Zi, presidenti grek Prokopios Pavlopoulos i ka dërguar një mesazh tjetër Shqipërisë në lidhje me integrimin europian. Presidenti grek tha se Greqia nuk është kundër integrimit të Shqipërisë në BE, por sipas tij mosrespektimi i minoritetit grek dhe pretendimet për çamët, përbëjnë dy pengesa të pakapërcyeshme për […]

Ironizon Kryemadhi!!

E ndërsa të gjithë konstitucionalistët kanë deklaruar se parlamenti mund të vijojë punën deri ditën që do të ketë 71 mandate, për kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi është ilegjitim, pasi duhet të ketë 140 deputetë. “Parlamenti është ilegjitim, parlamenti shqiptar duhet të ketë 140 deputetë të betuar, Ramës i bie të blejë 62 deputetë, bëjeni […]

Paralajmërimi i frikshëm i Bashës: Më 16 mars është protesta finale

Pas protestës Lulzim Basha ka folur para militantëve në selinë e Partisë Demokratike. A u shpreh se sot e kemi dërguar përgjithmonë në shtëpi parlamentin dhe shtegu i vetëm sipas tij është largimi i menjëhershëm i Edi Ramës. “Ikja e tij është fundi i pjesës së parë të kësaj beteje. Regjimi i Ramës ka marrë […]

Basha: Edi Rama po kërkon azil politik në Itali

Një nga deklaratat më të forta që bëri sot në Protestë, kryetari i PD, Lulëzim Basha, lidhej me qëllimin e udhëtimin jashtë shtetit të kryeministrit Rama, konkretisht në Itali. ‘Shërbimet mike më kanë thënë se Rama po diskuton në Itali, për azil politik…’, nënvizoi Basha, duke qartësuar se bilanci bëhet në Shqipëri dhe jo në […]

“I love you !”, zbulohet se kush është brunia që u bë xheloze me deklaratën e Edi Ramës

Dy dite me pare kryeministri Edi Rama postoi në profilin e tij në Instagram një video nga “Samiti i Diasporës”. Në këtë video, dëgjohet dikush nga mesi i sallës që thotë “I Love you”. Rama më pas ia ktheu me mikrofon “I love you too”. Të gjithë të pranishmit në sallë qeshën, por kamera kishte […]

Ç’po ndodh me familjen Hajdari, Kiri në protestën ku digjen mandatet, e motra nuk pranon

Zërat se Rudina Hajdari do të vendosë që të mos e dorëzojë mandatin e saj të deputetit, ashtu siç kanë bërë të gjithë kolegët e saj me përjashtim të Myslim Murrizit, po shtohen gjithnjë e më shumë. Vetë Rudina ka reaguar disa herë në rrjetet sociale, duke thënë se është duke u menduar, ndërkohë që […]

Kryemadhi: Në fund të majit, zgjedhje të parakohshme

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë e kësaj force. Në mbledhjen e Komitetit drejtues kombëtar të LRI-së, Kryemadhi tha se në fund të majit do të ketë zgjedhje të parakohshme dhe porositi të rinjtë të bëhen gati. Duke folur për protestën, ajo tha se nuk […]

Protestat e opozitës, Lleshaj: E pakonceptueshme, sesi………….

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka komentuar sërish angazhimin dhe rolin që policia ka në protestat e opozitës. Lleshaj nga Shkodra ka deklaruar se protestuesit kanë ushtruar dhunë, por policia ka zbatuar ligjin. Gjithashtu ai e quan dialogun me opozitën si të vetmen rrugë për të zgjidhur ngërçin politik. “Jemi në një situate ku policia […]

Nard Ndoka ‘ia numëron’ Rudina Hajdarit

Kreu i PDK, Nard Ndoka ka komentuar veprimin e djegies së mandateve nga opozita si dhe plotësimin e vakancave në parlament. I ftuar në studion e emision ‘Kjo Javë’ kreu i PDK-së, Nard Ndoka tha se ai asnjëherë nuk e ka menduar të mos i bashkohet vendimit ekstrem politik të opozitës për të mos e […]

Rama poston një FOTO… Pse Kryeministri shfaqet ndryshe sot?

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur për t’u çlodhur në fundjavë në një nga stolat pranë pallatit të Operas dhe Baletit në kryeqytet. Ai shfaqet i ulur në stol me fushëpamje nga sheshi “Skënderbej”, ndërsa foton e shoqëron në ‘Instagram’ me mbishkrimin ‘Photo of the day’. Shefi i qeverisë sot kishte planifikuar të qëndronte në Shkodër […]

Rama thirrje Bashës si studentëve: “Kur do flasim”

Kryeministri Edi Rama ka thumbuar kreun e PD, Lulzim Basha gjatë fjalës së tij në Samitin e Dytë të Diasporës. Duke iu referuar krizës politike, ku opozita dogji mandatet dehe vijon protestat, Rama i ka bërë thirrje kryedmokratit njësoj si studentëve me fjalët ‘Kur do flasim?’. “Unë ju them vetëm një gjë atyre që ishin […]

Basha refuzon ftesën e Majkos

Në në një kohë kur opozita vijon protestat dhe ka djegë mandatet, ministri për Diasporën Pandeli Majko ka hedhur hapin e parë për të “pajtuar” kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha me kryeministrin Edi Rama dhe kjo kuptohet nga ftesa që ish kryeministri ka dërguar edhe për kryeopozitarin në Samitin e Diasporës. Sipas axhendës së […]

Sali Berisha: Sot Shqipëria ka opozitë, më të ………………..

Ish-Kryeministri Sali Berisha deklaroi sonte në emisionin “360 gradë”, se sot Shqipëria ka opozitën më të fortë që ka patur në historinë e saj. Berisha theksoi se Rama i ka kohërat e numëruara. “Rama i ka kohërat e numëruara. Por ka një problem të madh. Atij i janë verbuar syte e mendjes dhe i janë […]

Shehi: Ndërkombëtarët po vlerësojnë më shumë stabilitetin se demokracinë

“Jemi në rrugën për t’i bindur edhe ndërkombëtarët”, u shpreh sot kreu i LZHK-së, ish-deputeti Dashamir Shehi, pas takimit të aleatëve me kreun e opozitës, Lulzim Bashën, në selinë blu, për vijimësinë e betejës për dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama dhe zgjedhjet e reja e të lira. Shehi tregoi se në takim u fol për […]

Basha shkrin së qeshuri, i merr me zor mikrofonin gazetarit që i dridheshin duart (VIDEO)

Në mesin e tensionit nga kriza politike, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha duket se nuk e ka humbur sensin e humorit. Ndërsa po prononcohej për gazetarët nga selia blu lidhur me aksionin opozitar të radhës, Bashës i tërhoqi vëmendjen mikrofoni i njërit prej gazetarëve që dridhej, kjo për shkak edhe të temperaturave të ulëta […]

Qytetarja ia thotë në sy Ramës

Një qytetare e Përmetit, që u prezantua si Marie Naqellari, denoncoi para kryeministrit Rama disa ish-zyrtarë të lartë të LSI-së, deri në nivel ministri, që kishin bashkëqeverisur me të deri në 2017, të cilët sipas saj i kanë kërkuar parà në këmbim të licencës për një linjë autobusësh. Për shqetësimin e saj, Naqellari i rikujtoi […]

Berisha: Socialistët të përzënë Edi Ramën

Dy ditë pasi dorëzoi mandatin e deputetit, ish kryemisnitri Sali Berisha, ka bere nje thirrje për socialistët në vend. Ai tha se Edi ranga në pushtet është rrezik kombëtar. Sali Berisha: “Unë i bëj thirrje socialistëve në interesin më të mirë të tyre dhe të Shqipërisë të largojnë me urgjencë Edi Ramën dhe klikën e […]

Rama: Opozita pengon integrimin

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për “Repubblica” nënvizoi sërish se protesta e 16 shkurtit nuk ishte protestë e njerëzve, e sindikatave apo e studentëve dhe komentoi djegien e mandateve. “Nuk është diçka e mirë për demokracinë, por teknikisht mund të ecim përpara. Sjellja e opozitës nuk i shërben integrimit në Bashkimin Evropian.’ Rama ka […]

Flet në “RaiNews”: Nuk e mohoj blerjen e votave

Kryeministri Edi Rama ka komentuar në televizionin italian Rai News çështjen e protestave opozitare dhe akuzat e opozitës. Kryeministri tha se opozita është e shqetësuar sepse nuk ka shans të fitojë zgjedhjet lokale nga njëra anë dhe nga ana tjetër për shkak të reformës në drejtësi. Rama shtoi se 3-4 orë protestë shkatërruar 3-4 vjet […]

Patozi godet rëndë Bashën: Po kërciti, ai i hipën avionit e ikën në Holandë

Nga Astrit Patozi Për ata miq të shumtë që më pyesin se si arritëm në këtë pikë, kam një shpjegim fare të thjeshtë. Me atë që bën pazar, mund të bësh edhe luftë. Ky është rregulli, i cili, në fakt, nuk vlen vetëm për politikën. A e keni parasysh atë togfjalëshin klishe të komunikatave të […]

Basha: Ai që hiqet si Kryeministër është Maduro i Ballkanit

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pasditen e sotme në lidhje me protestën madhështor e qytetarë të zhvilluar ditën e ditën e sotme, ditë kur opozita depozitoi në Kuvend mandatet e saj. ‘Zemrat tona janë të mbushura me shpresë dhe kurajo që buron nga shpirti i një populli të bashkuar. Shqipëria do të ketë […]

Lulzim Basha nis turin ndërkombëtar/ Takime në Vjenë dhe Berlin

Pas dorëzimit të mandateve të opozitës në Kryesinë e Kuvendit dhe pas dy protestave massive në Tiranë, kryetari I Partisë Demokratike Lulzim Basha do të jetë nesër në Vjenë ku do të takojë kongresmenët amerikanë, ndërsa javën tjetër do të udhëtojë drejt Berlinit ku do të zhvillojë takime me deputetë të CDU/CSU. Qëllimi i takimeve […]

Edi Rama! Komenton aktin e opozitës për lënien e mandateve nga opozita

Me zë të dridhur, Kryeministri Rama ka dalë në një konferencë të jashtëzakonshme shtypi, duke komentuar për herë të parë lënien e mandateve nga deputetët e opozitës. Kjo lëvizje politike e opozitës, duket se ka ndikuar Ramën, të cilit po i  dridhet zëri, në kuptimin e mirëfilltë të kësaj fjale. Djegia e mandateve nga opozita, […]

Basha i përgjigjet ambasadës së SHBA

Kreu demokrat Lulzim Basha ka reaguar pas mbledhjes së kryesisë së PD lidhur me deklaratën e ambasadës së SHBA për lënien e mandateve nga deputetët e opozitës. Zoti Basha ka cituar një shprehje nga ish-Presidenti Amerikan Abraham Lincoln. Një mënyrë elegante kjo reagimi ndaj deklaratës së ambasadës amerikane. Basha tha se nuk ka frymëzim më […]

Ruçi anulon seancën e Kuvendit

Kryetari i Parlamentit, Gramoz Ruçi ka anuluar seancën e nesërme të Parlamentit. Vendimi vjen pasi opozita ka paralajmëruar një protestë tjetër. Anulimi i seances vjen si pasoje per te shmangur incidentet pasi PD; deklaroi se do bllokonte hyrjen e kuvendit.lajmifundit.al

Pas Bashës, ambasadorja gjermane takon e vetme dhe Kryemadhin

Pas takimit me liderin e PD, Lulzim Basha, ambasadorja gjermane në Tiranë, Susanne Schutz i ka takuar dhe kryetaren e LSI, Monika Kryemadhin. Ky takim me kryetarët e partive opozitare vjen pas vendimit të opozitës për të djegur mandatet. Në takimin me Bashën ishte i pranishëm edhe ambasadori i BE, Luigi Soreca. Kujtojmë që pasditen e sotme, […]

PD tjetër vendim për mandatet, kur do mblidhet Kryesia dhe Këshilli Kombëtar

Një ditë pas vendimit të Grupit Parlamentar, për djegien e mandateve si një mesazh pas protestës së të shtunën, tashmë iniciativa do të diskutohet edhe në organet e tjera më të larta vendimmarrëse brenda PD. Kështu, sot në orën 17:00 është planifikuar të mblidhet Kryesia e Partisë Demokratike për diskutimin e vendimit që mori dje […]

Basha: Nga sot Parlamenti nuk është më legjitim, Edi Rama nuk është më kryeministër

Pas deklaratës së partive aleatetë pas takimit që zhvilluan në selinë e PD-së, kreu i saj Lulzim Basha deklaroi para gazetarëve se opozita ka marrë një vendim për t’ju bindur urdhërit të qytetarëve që u derdhën në shesh. Sipas tij, sot Parlamenti nuk është më legjitim, Edi Rama nuk është më kryeministër, dhe kjo është shkaku […]

Drejt vendimin të madh! PD mbledh urgjentisht grupin parlamentar për të djegur mandatet

Një ditë pas deklaratës së kreut të PD-së, Lulzim Basha për djegien e mandateve PD pritet të mbledhë grupin parlamentar. Grupi Parlamentar i PD do të mblidhet sot në orën 10:00. Kreu i PD-së Lulzim Basha deklaroi dje se do t’i propozojë grupit parlamentar dhe forumeve më të larta të kësaj force djegien e mandateve […]

SHBA kritika BE-së për qëndrimet ndaj Venezuelës

Nënpresidenti amerikan, Mike Pence kritikoi ashpër aleatët evropianë të shtunën, për qëndrimin e tyre ndaj Iranit dhe Venezuelës, në një fjalim në Konferencën e Sigurisë në Mynih të Gjermanisë. ‘Ka ardhur koha që partnerët tanë evropianë të ndalojnë së sabotuari sanksionet amerikane ndaj këtij regjimi vrasës, revolucionar. Partnerët tanë evropianë duhet të tërhiqen nga marrëveshja […]

A eshte e drejte?/Vajza e Azem Hajdarit kritikon protestën e Bashës

Nga Rudina Hajdari (vajza e Azem Hajdarit) – “Një protestë e sukseshme nuk duhet të ketë dhunë në asnjë rast. Qytetarët e Shqipërisë kanë shumë të drejtë dhe arsye të protestojnë kundër keq-qeverisjes, kriminalitetit, abuzimit shtetëror, autoritarizmit, papunësisë, padrejtësisë, diskriminimit, mos-zhvillimit .. etj. Por mënyra sesi ne protestojmë dhe qëndrimet që ne mbajmë janë tepër […]

Edhe PDIU mbështet vendimin e Bashës: Zgjodhi zërin e qytetarëve

Edhe Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet përshëndet vendimin e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha për djegje të mandateve të deputetëve për opozitën. Në një deklaratë publike, PDIU thekson se, “mbështesim vendimin e PD-së për ti dhënë zgjidhje politike vendit, si i vetmi instrument që politika e përgjegjshme ka për të zgjidhur krizën shumëdimensionale që […]

Agron Duka mbështet Bashën, kanë shteruar mjetet politike …

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka ka mbështetur vendimin e liderit të opozitës Basha për lënien e mandateve. Në një reagim në rrjetet sociale Duka është shprehur i gatshëm për dorëzimin e 3 mandateve të deputetëve të partisë së tij. Ai thekson se “ky akt politik i Opozitës shënon fillimin e një faze të […]

Pas protestës Basha njofton hapin tjetër: Opozita djeg mandatet, s`jemi më deputetë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha permes nje deklarate nga selia e PD, ka njoftuar djegien e mandateve parlamentare të opozitës, pasi siç tha, e ka lexuar mjaft qartë mesazhin e popullit në protestën e djeshme. “Mesazhi juaj ishte i qartë, kështu nuk vazhdohet më. Kupa është mbushur dhe është derdhur. Koha e fjalëve ka […]

Protesta/ Reagon Presidenti Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas akteve dhe hedhjes së gazit lotësjellës që policia e garda ka hedhur ndaj protestuesve. Sipas presidentit, duhet vetëpërmbajtje dhe të respektohen institucionet. Duhet vetëpërmbajtje nga të gjithë për evitimin e konfrontimeve e dhunës. Ndërsa qytetarët duhet të protestojnë të lirë duhet të respektohen institucionet’, thuhet në reagimin e Presidentit […]

Rama protestuesve: Më prishët kërpudhën, ju s’jeni shqiptarë

Protesta e opozitës vazhdon tek kryeministria. Protestuesit kanë dëmtuar kërpudhën e vendosur tek kryeministria. Ja reagimi i Edi Ramës: KEPURDHA –  Vepër e Carsten Holler, pjesë e një cikli të ekspozuar në disa muze, dhuruar Kryeministrisë pas një vizite në vendin tonë, që e ktheu artistin e famshëm bashkëkohor në një ambasador të Shqipërisë e […]

Basha nga protesta: Rama të largohet, ky është mesazhi!

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha, deklaroi sërish se kryeministri Edi Rama duhet të largohet dhe t’i hapë rrugën krijimit të një qeverie tranzitore, e cila do të garantojë zgjedhje të lira dhe të ndershme. Në një deklaratë nga protesta përpara Kryeministrisë, që është duke vazhduar, Basha tha se kurrë nuk kishte bërë dhe as do […]

Berisha: Ke kohë deri në darkë

Ish-kryeministri Sali Berisha nga protesta e opozitës në Tiranë, i ka kërkuar Edi Ramës që të japë dorëheqjen. Madje ai ka vendosur dhe një afat për këtë, duke u shprehur se kryeministri Rama ka afat deri në darkë. ‘Rama ka afat deri në darkë.  Uroj që gjer në darkë të japë dorëheqjen. Të mos harrojë […]

Lleshaj: Përpjekja e opozitës sot, e ngjashme me skenat e Gruevskit në 2017

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj e krahasoi situatën e sotme në Kuvend, me atë të parlamentit të Maqedonisë në 2017. Në një status në twitter, Lleshaj thotë se opozita bëri atë që ish-kryeministri Gruevski bëri në Kuvendin e e FYROM në prill të 2017. Lleshaj: Përpjekja e sotme ishte shumë e ngjashme me ato skena që […]

Kur Edi Rama fyente Edi Palokën

Incidenti i sotëm, me bojatisjen e Edi Ramës i ka fillesat që seanca më parë, ku Edi Rama shfaqet duke ironizuar Edi Palokën për të folurën e tij. Sjelljet e Edi Ramës kanë qenë përherë të papranueshme dhe kanë sjellë gjithmonë reagime ndaj tij. Po sjellja e një jave më parë e Edi Ramës ka […]

Tabaku: Nuk ishte incident i parapërgatitur

Deputetja demokrate, Jorida Tabaku, e ftuar në “Top Talk” me gazetarin Denis Dyrnjaja, deklaroi se veprimi i Edi Palokës, i cili sot në Kuvend e spërkati me bojë kryeministrin Edi Rama, nuk ishte i parapërgatitur. Tabaku sqaroi pse Paloka e bëri këtë gjest: “Kryeministri e ka bërë për zakon që të ofendojë këdo që e […]

Presidenti i PPE: Blerja e votave, papranueshme.

Joseph Daul, President i Partive Popullore Europiane, në një deklaratë për zhvillimet në Shqipëri ka shprehur shqetësimin për situatën në të cilën ndodhet demokracia në vend. Kreu i partive të djathta europiane, thekson se e drejta e opozitës në Parlament duhet të respektohet, ndërsa shton se të gjitha zgjedhjet e ardhshme duhet të jenë të […]

Minatori i zbraz mllefin Bashës, 2 kërkesa me ‘Haram buka…’

Kryetari i PD-së Lulzim Basha është ndalur sot në Burrel nga një burrë që i ka bërë dy kërkesa, me zërin që i dridhej nga mllefi përbrenda. Basha ishte duke u takuar me qytetarët në tregun e qytetit, kur dikush e bëri të mos ikte më tutje. “Do të them dy gjëra” i tha burri në foto, Bashës, […]

Noka: Gjykata i shërbeu skenarit, Saimir Tahiri do dalë “pa u lagur”…

Pas vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda për të mos zgjatur hetimet për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, ka reaguar edhe PD. Deputeti demokrat Flamur Noka, ne emer te PD shprehet se ky vendim ishte i paralajmëruar. “Sa herë që Saimir Tahiri ka një hall me gjykatat dhe prokurorinë, sistemi i ri i drejtësisë […]

Rama: Të jap përgjigje për 10 ditë

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur me ironi liderit të PD, Lulzim Basha për ti dhënë zgjidhje politike situatës së krijuar në vend. Teksa ishte në Lezhë në takim me banorë, Rama u shpreh se “unë nuk ka kam dëgjuar asnjë shqiptar që thotë se nuk i takon ajo që kërkon, të gjithë thonë më […]

Rama -Dash Shehit: I thonë vetes ‘koka të mëdha’, por s’kuptojnë thelbin e platformës

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur deklarates se deputetit dashamir Shehi, i cili në seancën e së enjtes u ndal gjatë duke komentuar platformën e bashkëqeverisjes “Shqipëria që duam”. Ajo prezantohet thuajse çdo javë nga vetë Rama, ndërsa në daljen e radhës kryeministri nuk e ka kaluar në heshtje komentin e Shehit kur tha: “Diktaturat lindin […]

Deputeti biznesmen nga Kosova akuzon për mashtrim Veliajn

Deputeti i LDK-së në Kuvendin e Kosovës por edhe biznesmen, Ramiz Kelmendi, akuzon për mashtrim kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj, lidhur me dhënien e lejes së ndërtimit në një pronë në kryeqytet. Duke e denoncuar hapur Velajn, në një reagim në Facbook, ai tregon versionin e tij të ngjarjes se si Veliaj ka miratuar fillimisht […]

Kufiri me Greqinë, Meta: Nuk jap autorizim për Cakajn, vetëm për Ramën

Kreu i shtetit, Ilir Meta iu përgjigj interesit të Zërit të Amerikës, edhe mbi përplasjen me kryeministrin Rama në lidhje me kandidaturën për ministrin e Jashtm. Meta tha se bazuar në kushtetutë Presidenti e ka shumё tё qartё dhe autorizon vetёm ministrin e jashtёm, i cili nё kёtё rast ёshtё vet kryeministri, me kёrkesёn e […]

Basha takohet me qytetarët e Vlorës

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka nisur takimet me qytetarët e Vlorës në kuadrin e organizimit të protestës së 16 Shkurtit në Tiranë.

Basha fton tregtaret vlonjate: Ejani, të jemi gjithë bashkë më 16 Shkurt!

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka bashkëbiseduar me qytetarët e Vlorës për problemet e tyre dhe u ka prezantuar programin e PD-së për zgjidhjen e tyre, ndërsa ka përshkuar në këmbë një nga rrugët e qytetit dhe ka ndaluar dyqan më dyqan. “Janë plane konkrete, i tha Basha një çifti tregtarësh, nuk janë premtime. Por […]

Kryemadhi nuk i ndahet Ramës pas videos së Kavajës

Kryetarja e LSI-së ka komentuar dhe identifikimin publik të prindërve të vajzës së përdhunuar nga pamjet e publikuara në ERTV gjatë vizitës së ministres Spiropali, për të cilët tha se identifikimi i tyre është vazhdim i përdhunimit. ‘Të gjithë kemi dëgjuar për rastin e vajzës në Kavajë, që është i tmerrshëm. Është e tmerrshme për […]

Basha ashpërson tonet e bën deklaratën e fortë

Me thirrje dhe brohoritma është pritur i pari i demokratëve në Mirditë, aty ku si në rrethe të tjera i ftoi në protestën e 16 shkurtit, në Tiranë. Përpara mirditorëve Basha bëri thirrje për të rrëzuar qeverinë, e cila sipas tij është marrë peng nga kriminelët. Janë kriminelët tha ai që kanë marrë në dorë […]

Basha në Kukës, banori: Rama na ka izoluar. S’kemi të drejta as sa minoritetet

Kreui i PD-së, Lulzim Basha ndodhet ditën e sotme në Kukës, ku po zhvillon takime me banorët e zonës. Këta të fundit, gjatë takimit me Bashën janë ankuar për taksën në Rrugën e Kombit dhe faktin se ndihen të diskriminuar dhe me më pak të drejta se një minoritet. Më poshtë, nga bashkëbisedimi i Bashës […]

Haradinaj: Deklaratat e Vuçiç për kufijtë e Kosovës, rrezikojnë paqen në rajon dhe më gjerë

Ramush Haradinaj ka reaguar në faqen e tij në facebook pas disa deklaratave të Presidentit serb Vuçiç gjatë ditës së djeshme në qytetin e Vranjës, Serbi, se nuk i njeh kufijtë e Kosovës. “Këto deklarime janë edhe një atak i hapur ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës, si dhe rrezikojnë paqen, stabilitetin dhe sigurinë në […]

“Shpesh flet shqip”, gazetari zbulon sekretet e presidentit serb Vuçiç

Gazetari në Beograd, Idro Seferi, ka zbuluar disa detaje në komunikimin mes tij dhe presidentiT serb, Aleksandër Vuçiç, gjatë konferencave për shtyp. “Shumë shpesh presidenti Vuçiç në konferenca krijon interaksion me gazetarët dhe sidomos kur flet për Kosovën e ka qejf të përdorë fjalë shqip dhe më pyet se a është mirë dhe unë ia […]

“Merkel refuzoi takimin, si po bëhet Rama sherr i Ballkanit…”

Ish-kryeministri Berisha ka akuzuar Ramën se po bëhet sherr i Ballkanit, e për pasojë faturën do e paguajnë shqiptarët. Ai u ndal te marrëveshja Kosovë-Serbi, ndërsa tha se ajo duhet të bëhet pa copëtim territoresh. Gjatë fjalës së tij në foltore, Berisha po ashtu deklaroi se kancelarja Merkel ka refuzuar të takojë kryeministrin Rama. “Mbështesim […]

Dy ligjet e kthyera mbrapsht nga Presidenti, sot në Kuvend

Kuvendi i Shqipërisë do të mblidhet sot në seancën e përjavshme nën drejtimin e Zv.kryetares Vasilika Hysi. Në rendin e ditës janë futur dy dekretet e Presidentit Ilir Meta, i cili i ka kthyer mbrapsht Kuvendit, për rishikim, dy ligjet që miratoi me votat e mazhorancës më 20 dhjetor 2018: Ligjin për Noterinë dhe Ligjin për […]

Paralajmërimi i Bashës

Kreu i PD-së, Lulzim Basha i është bashkuar protestës së banorëve të Unazës së re. Duke folur me ta, Basha ka bërë thirrje që në 16 shkurt ata ti bashkohen protestës së opozitës. Basha ka bërë paralajmërimin se Rama ka afat deri në 15 shkurt. ‘Në 16 shkurt vendi juaj nuk është këtu, por është […]

FOTO/ Fatmir Mediu takim me Donald Trump J.

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, ndodhet në Uashington ku po zhvillon takime të shumta. Gjatë dy ditëve të fundit, Mediu ka zhvilluar takime në Senat dhe Kongres. Një takim i veçantë ka qenë ai i zhvilluar me Donald Trump Junior, djalin e parë të presidentit të SHBA.

Basha: Maqedonia e Veriut në NATO një ngjarje e madhe, krenar për shqiptarët që e mbështetën

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka përshëndetur nënshkrimin e protokollit të anëtarësimit në NATO të Maqedonisë së Veriut. Në një mesazh, Basha shprehet se “anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO është një ngjarje e madhe për rajonin tonë. Zgjerimi i NATO-s në Ballkan është një kontribut përcaktues për sigurinë, paqen dhe vlerat e demokracisë.

Hazizaj kërkon dorëheqje ministrash dhe zv/ministrash

Aktivisti i shoqërisë civile, Altin Hazizaj e ka cilësuar ngjarje skandaloze përdhunimin e vajzës së mitur në Kavajë nga tetë të rinje, para 2 muajve. Hazizaj u bën thirrje drejtuesve të institucioneve përkatëse, ministrave, zv/ministrave të japin dorëheqjen ne menyre qe ngjarja te mos konsiderohet thjeshtë si skandali i radhës. “Institucionet shqiptare, shteti shqiptar, qeveria shqiptare […]

Meta:Të anulohet menjëherë projekti “Unaza e Re”

Presidenti i i Republikës Ilir Meta, pasi ka pritur një përfaqësi të banorëve të Unazës se Madhe, ka dalë me një qëndrim publik lidhur me projektin e zgjerimit të segmentit rrugor “Rehabilitimi i segmentit rrugor mbikalimi i Pallatit me Shigjeta – Rrethrrotullimi i sheshit “Shqiponja”. “Në vlerësim të gjendjes së paligjshmërisë ekstreme të konstatuar nga […]

Basha: Protesta e 16 shkurtit pa fjalime

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka vijuar takimet me qytetarët duke u ndalur në qytetin e Fierit. Basha tha se opozita nuk do të ndalet deri në largimin qeverisë, dhe çlirimin e ekonomisë dhe vendit nga krimi dhe oligarkia, ndaj i ftoi ata të bashkohen në protestë në 16 shkurt. “Dëshpërimi, humbja e shpresës, […]

Meta pret në zyrë banorët

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot me kërkesë të tyre një përfaqësi të banorëve të “Unazës së Re”, banesat dhe pronat e të cilëve preken nga projekti i segmentit rrugor “Mbikalimi i pallatit me shigjeta-Rrethrrotullimi i sheshit ‘Shqiponja’”. Gjatë kësaj dëgjese me qytetarët, Presidenti Meta u informua në detaje, në lidhje me të gjitha […]

LSI kërkon shkarkimin e prefektit të Beratit

Lëvizja Socialiste për Integrim i ka kërkuar kryeministrit Edi Rama të shkarkojë prefektin e qarkut të Beratit. Në një deklaratë për mediat, deputeti Nasip Naço akuzon ministrinë e Financave se ka bllokuar veprimet financiare të bashkisë Skrapar. Zonja ministre e Financave ne kërkojmë që të urdhëroni degën e thesarit Skrapar për zhbllokimin e veprimeve financiare […]

Trump gati për tërheqje nga Afganistani nëse arrihet marrëveshje

Presidenti Donald Trump tha se do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani nëse do të arrihet një marrëveshje paqeje me talebanët. Komentet e zoti Trump në Shtëpinë e Bardhë vijnë disa ditë pasi Uashingtoni dhe grupi kryengritës kanë rënë dakord mbi një projekt-kornizë të një marrëveshjeje paqeje që synon t’i japë fund konfliktit 17-vjeçar afgan. […]

Basha: Ja kur do t’a shtrijmë “përdhe” qeverinë Rama

Nga Unaza e Re, ku rezistenca e banorëve të Astirit është shndërruar në simbol të protesës, kreu i Partisë Demokratike  ftoi qytetarët të dalin masivisht në protestën e 16 shkurtit për të shtrirë përdhe, siç tha ai, këtë qeverisje të korruptuar dhe të inkriminuar. Basha: Ju bëj thirrje të ngriheni dhe të protestoni për xhepat tuaj, […]

Artan Hoxha: Sali Berishës dhe familjes së tij i është ndaluar hyrja në SHBA

“Ish-kryeministrit Sali Berisha dhe familjes së tij i është ndaluar hyrja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, deklaron gazetari investigativ Artan Hoxha, duke iu referuar burimeve të tij. Gazetari sqaron se Departamenti Amerikan i Shtetit ka bërë një listë të zezë me të gjithë personat që kanë punuar kundër Reformën në Drejtësi në Shqipëri. Deklaratën […]

Reagon ambasada amerikane në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama 10 ditë pas deklaratës ka sqaruar se cili eshte mesazhi qe paraardhësi i tij Sali Berisha ka marrë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Nga foltorja e parlamenti lideri i mazhorances Rama, i ka drejtuar një pyetje ish-kryeministrit Berisha, duke lënë të kuptohet se Sali Berishës i është refuzuar viza nga ambasada […]

Rama: Zëri i Amerikës për herë të dytë u bë zëdhënësi i kazanit

Kryeministri Rama sulmon sërish Zërin e Amerikës. Për një periudhë të shkurtër kjo është hera e dytë që Zëri i Amerikës bëhet zëdhënës i kazanit të Tiranës ka thanë kreu i qeverisë nga foltorja e Kuvendit. Ai u mundua ti përgjigjej edhe akuzave të opozitës të cilët përsëriten në mënyrë të vazhdueshme akuzat e publikura […]

Rama shpërthen kundër Berishës

“Sali nuk të jam përgjigjur asnjëherë, por sot po të përgjigjem për pyetjen që bëre për bashkëshorten time. Sali ABI Bank është një bankë që monitorohet nga Enti Rregullator i Bankave në SHBA dhe nëse gruaja do të ishte askionere të jesh i sigurt që mua nuk do të më lejonit ta kapërceja oqeanin. Tani, […]

Berisha “non grata” në SHBA?

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur jashtë Kuvendit për pyetjen që kryeministri Rama i bëri lidhur me udhëtimet e tij në SHBA. I pyetur nga gazetarët se nëse SHBA i ka refuzuar vizën, Berisha tha se nuk ka ndodhur kurrë. Biseda “Kurrë nuk jam akuzuar nda SHBA” tha ndër të tjera Berisha. Gazetarët: Keni bërë kërkesë […]

Media amerikane: Votat ne Shqiperi te blera!!

Materiali në vazhdim u përgatit për Zërin e Amerikës nga gazetarja Klodiana Lala dhe Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative, BIRN. Dhjetra përgjime dhe dokumente të siguruara nga BIRN përmes dy hetimeve në Prokurorinë e Krimeve të Rënda hedhin dritë mbi përfshirjen e krimit të organizuar në episode të blerjes së votave në Durrës, Kavajë, Lezhë […]

Del CV-ja e gjeniut Gent Cakaj

Ka dalë më në fund CV-ja e zv.ministrit të Jashtëm Gent Cakaj, të cilin Rama e prezantoi si një gjeni që Shqipëria duhet ta kishte për nder të qeverisej prej tij. “Gent Cakaj ka lexuar libra më shumë se sa keni thënë fjalë ju të gjithë në dispozicion. CV në e tij ju do ta […]

Haradinaj i prerë: Kosova është shtet që më 17 shkurt 2008!

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj u ka dhënë një shpjegim të prerë, që nuk lë as një hije dyshimi, kryeministrave të botës, se Kosova është shtet që më 17 shkurt 2018 dhe se statusi i saj dhe territori i saj nuk janë më në diskutim. Vetë Haradinaj e ka bërë të ditur këtë sot në […]

Hashim Thaçi zbulon 5 çështje që do të negociohen me Serbinë

Presidenti Hashim Thaçi në një intervistë për Blick, nga Davosi i Zvicrës, ka përmendur 5 çështje kyçe që do të bisedohen me Serbinë për marrëveshjen përfudnimtare. Forumi Botëror Ekonomik veç se ka për funduar në Davos, të Alpeve zvicerrane dhe media më e madhe atje shfrytëzoi rastin që të rihapë temën e aktuale të Kosovës, […]

Malltezi sjell faktet

“Shqiptarët po tregojnë gjatë gjithë këtyre ditëve se duke protestuar, mund të ndalojmë të keqen.” Ky është konstatimi i Jamarbër Malltezit, anëtar i Kryesisë së PD-së, me të cilin nisi deklaratën e tij para mediave ilustruar me faktet. “Kështu ndodhi në kanionin e Holtës, – tha Maltezi. –  Ne protestuam bashkë me banorët dhe qeveria u detyrua […]

Vasili: Të shkarkohet Arta Marku, ka shkelur ligjin

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petirit Vasili ka kërkuar shkarkim nga detyra të kryeprokurores Arta Marku, pasi sipas tij ka shkelur ligjin në rastin e verifikimit të Bujar Sheshit, anëtar i KLP-së, për të cilën është denoncuar se ka qenë pjesë e sigurimit të shtetit. Përmes një postimi në deklarate për mediat, Vasili tha […]

‘S’ka shtretër’, qytetari: 10 ditë në pritje për operacion e babait

Përmes një postimi në Facebook, Vokshi thotë se një qytetar ka 10 ditë që pret në QSUT për të operuar babain për shkak të mungesës së shtretërve. Reagimi i plotë i Albana Vokshit: Shëndetësia falas! Prej 10 ditësh pret një qytetar në pavionin e urologjisë në QSUT për të operuar babain. Ndërkohë që gjendja e […]

Vasili: Shqipëria digjet, Edi Rama krihet dhe hap ekspozita

Ja deklaratë e plotë për media e Kryetarit Të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili: Të nderuar qytetarë, jam sot në këtë komunikim së bashku, pikërisht në funksion të situatës më të fundit në politikën në Shqipëri. Kryeministri i Shqipërisë, ndonëse Shqipëria është e mbërthyer nga bora, është në palcën e Dimrit, mijëra studentë janë […]

Sali Berisha: Ja ç’do të bëja po të isha në krye të opozitës tani

Ish-kryeministri Sali Berisha ishte i ftuar sot në “Opinion” në një intervistë përballë gazetarëve. Berisha foli për zgjedhjet në PD dhe protestat që do të nisin në shkurt. “Unë mendoj se opozita po del përballë historisë dhe ky është një moment i jashtëzakonshëm. Nëse ka një regjim që keqësoi këtë vend pas Hoxhës ësh