Psikologji

Shenjat më tradhtare të horoskopit; Nuk mund t’i besoni kurrë në një marrëdhënie

Luani Burrat e kësaj shenje janë ekspertë kur bëhet fjalë për të mbajtur 2 apo më shumë marrëdhënie në të njëjtën kohë. Luani nuk ndihet i kënaqur vetëm pranë një gruaje. Aftësia e tij si një joshës serial e shtyn të ndërmarrë gjithmonë sfida të reja dashurie, për të zënë “gjahun e ri”. Shigjetari Burrat […]

7 shenjat që tregojnë se ju dhe partneri juaj po bëheni të huaj.

Ekziston një pikë në lidhjen tuaj ku nuk ndiheni më të lumtur si në fillimet tuaja. Sipas statistikave të divorceve kjo është një pikë e rrezikshme e cila ndodhe mes viteve 5-8 të marrëdhënies tuaj. Një nga arsyet më të mëdha është rritja e ngadaltë, por e qëndrueshme, e ndarë nga partnerët, e cila ndikohet […]

Gjyshet thonë se në darkë është keq,po kur duhet t’i……….

Thonjtë e fëmijëve janë shumë të butë, krahasuar me ato të të rriturve. Rriten më shpejt dhe bëhen shumë të mprehtë. Kjo është arsyeja pse duhet t’ja u presim shpesh. Prerja e thonjve tek fëmijët nuk është e thjeshtë, por është e nevojshme. Kur thoi i tyre rritet ka tendencë të bëhet i mprehë dhe në këtë […]

Astronomi/Pasi ta takoni zor se do ta harroni

Që prej datës 21 nëntor kemi hyrë zyrtarisht në sezonin e Shigjetarit, shenjës më aventureske të zodiakut. Kjo është një nga ato karakteristika që mesa duket vazhdon t’i përndjekë të gjithë personat e lindur në këtë shenjë, ndonëse pas tyre fshihen edhe shumë vlera të tjera. Le t’i zbulojmë së bashku. 1.Është i paparashikueshëm: Shigjetari është […]

Si të ulni stresin dhe të rrisni humorin në mënyrë natyrale

Serotonina është përgjegjëse për ndjenjën e lumturisë dhe mirëqenies, ndaj edhe shpesh njihet si hormoni apo transmetuesi i lumturisë. Ajo transmeton sinjalet nervore të trurit dhe ndihmon në përmirësimin e gjendjes shpirtërore, kujtesës, gjumit dhe tretjes. Nivelet e ulëta të serotoninës në trup, nxisin depresionin, vetëvlerësimin e dobët, acarimin nervor dhe ankthin. Për më tepër […]

Shtatë gjërat që e bëjnë një grua të ndahet nga partneri edhe kur e do atë

Nëse një grua është e dashuruar, ajo jep gjithçka në një lidhje! Por, kujdes! Ka kufij për gjithçka dhe kur kufijtë e caktuar kapërcehen, ajo pa asnjë dyshim do e lërë burrin që do, pa u menduar dy herë. Sipas “The Sun”, ato mund të jenë gabime që burrat i bëjnë ndoshta edhe jo qëllimisht, […]

“Ecja në errësirë ju bën mirë për shpirtin”

Dritat nga dritaret e vilës zbehen, shumë shpejt, ndërsa ecim përgjatë një korsie të pandriçuar të vendit dhe marrim një shteg përmes një fushe në një fshat të hapur. Mbulesa e trashë e reve nuk lejon që drita e hënës të ndriçojë rrugën përpara. Megjithatë, ndërsa sytë e mi fillojnë të mësohen me errësirën, peizazhi […]

10 cilësitë që një djalë sheh në takimin e parë, ndryshe nga ato që ke menduar

Nëse lë takim me një djalë i gjithë problemi yt është si të grimohesh bukur, si do i mbash flokët, çfarë do veshësh. Këto kanë rëndësi, por ja që nuk janë të parat në listë. Ja çfarë vë re më shumë një djalë në takimin e parë. Tipi Edhe nëse një mashkull është i interesuar […]

Të lindurit në tetor kanë shanse shumë më të mëdha të përjetojnë…………..

Hulumtuesit e Universitetit të Çikagos i kanë krahasuar të dhënat e njëqindvjeçarëve, të lindur në tetor, në periudhën midis viteve 1880 dhe 1895 me të dhënat e vëllezërve dhe motrave të tyre, si edhe të çifteve të martuar. Studimi ka treguar që personat e lindur në tetor kanë shanse më të mëdha se ata të […]

Studimi/ Përdorimi i tepruar i medias sociale gjatë pandemisë, parashikues i depresionit

Përdorimi i tepërt i medias sociale gjatë pandemisë është një parashikues i simptomave të depresionit, sugjeron një studim i ri nga studiuesit në Universitetin Shtetëror të Pensilvanisë dhe universitetin ”Jinan” në Guangzhou, Kinë. Studimi, i botuar muajin e kaluar në ”Computers in Human Behavior”, anketoi 320 qytetarë që jetojnë në Wuhan, rreth mënyrës se si […]

Si ta kuptoni që fëmijët tuaj po përjetojnë ankth ose depresion?

Shumë fëmijë kanë frikë dhe shqetësime, si dhe mund të ndihen të trishtuar dhe të pashpresë herë pas here. Këto ndjesi mund të shfaqen në kohë të ndryshme gjatë zhvillimit të fëmijës suaj. Ajo që duhet të dini është se format e vazhdueshme të frikës dhe të trishtimit mund të vijnë nga ankthi dhe depresioni. […]

Këto shtatë rregulla stimulojnë fëmijët në bërjen e detyrave të shtëpisë

Detyrat e mund të jenë një pikë e dhimbshme për nënat dhe fëmijët, dhe megjithatë, nëse trajtohen në mënyrën e duhur, ato bëhen një moment i dobishëm dhe edukues për fëmijët, të cilët do t’u mësojnë atyre menaxhimin e kohës , organizimin dhe angazhimin dhe rëndësinë e tyre. Por si t’i stimuloni të vegjlit dhe […]

Më thuaj çfarë shenje horoskopi je të të them arsyen pse nervozohesh gjithmonë

Dashi: Pritja. Çdo gjë që ka lidhje me durimin, është makth për njerëzit e shenjës së dashit. Radhët e gjata, pritja në telefon, pritja e rezultateve të një provimi janë situata, në të cilat ata e humbasin qetësinë Demi: Lëvizja. Paketimi dhe zhvendosja në një qytet tjetër është stresuese për këdo, por për demat, të cilët njihen se pëlqejnë […]

Si të nxitni të folurin te fëmija, këshilla për prindërit

Nëse dikur sfida e prindërve ishte që t’ju përgjigjeshin të gjitha pyetjeve të fëmijëve, sot sfida është që ata të të bëjnë pyetje. Më poshtë, gjeni disa këshilla sesi të nxisni të folurën e fëmijës tuaj. Artikull nga Silvana Gjoni, logopediste dhe terapiste. Shpesh, përgjatë punës, përballemi me prindër, fëmija i të cilëve nuk flet […]

Habit avokatja shqiptare: Tradhtia s’ është krim, është adrenalinë për një mashkull, s’ do të thotë s’më do!

Avokatja shqiptare Erida Baxha ka një qasje tjetër për temën e tradhtisë. Edhe pse për shumicën, tradhtia është fundi i një lidhjeje, për të, tradhtia është vetëm një aksesor që i jep adrenalinë jetës së një mashkulli. Ajo ka qenë shumë e vendosur në atë që ka thënë dhe me bindje të plot tregon se […]

Ja pse e bën dhe ç’ tregon për karakterin

Të hash thonjtë gjithmonë është cilësuar si një ves i pashëndetshëm dhe i shëmtuar. Askujt nuk i pëlqen që të shoh një person që është duke ngrënë thonjtë dhe për më tepër personi që e ka këtë ves është i rrezikuar nga bakteret. Megjithatë, edhe pse një ves me pasoja, 1 në 20 persona hanë […]

“Ç’e do gjurmën kur ke përpara ujkun”, ja si ta kuptosh që burri të tradhton

Njerëzit tradhtojnë dhe kanë sjellje të pabesa, pavarësisht gjinisë apo statusit të tyre social. Pabesia apo mungesa e besimit ( nuk dua ta quaj tradhti) shkakton probleme të shumta, te çifti, te secili nga pjesëtarët e tij, por dhe te e gjithë familja. Dashuria është një punë që kërkon shumë kohë dhe mund, angazhim dhe […]

Vetëvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, psikotraumatologia: Pacientët duhen lejuar të komunikojnë me familjarët

Psikotraumatologia Besarta Taçi komentoi në rubrikën “opinion”, në News24, ngjarjen tragjike të ndodhur mbrëmjen e kaluar në spitalin Covid-2 Shefqet Ndroqi, ku brenda pak javësh i dha fund jetës një tjetër pacient me koronavirus, duke u hedhur nga kati i katërt. Psikotraumatologia tha se izolimi total brenda mureve të spitaleve është arsyeja kryesore që i çon […]

Jeta e motrës apo vëllait ndikon në martesën dhe familjen tonë, tregon studimi

Marrëdhëniet mes motrave dhe vëllezëve janë unike në ndikimin që kanë në jetën e një personi dhe zgjasin përtej fëmijërisë, ka zbuluar një studim. Ndikimi i motrave apo vëllezërve ndihet edhe në vendimet që marrim si të rritur, si martesa dhe fëmijët. Një studim i zhvilluar nga kërkues në universitetin e Këlnit që mori në […]

Pse disa gra tërhiqen nga burra jo dhe aq të pashëm, sipas studiuesve

Burrat me një pamje mesatare dhe asgjë të jashtëzakonshme, janë ndonjëherë më tërheqës për gratë, sidomos nëse kësaj i shton dhe një tip interesant dhe ndryshe. Për fat të keq, nuk është e njëjta nxitje nga ana e burrave. “Gratë me aftësi krijuese, por me fytyra më pak tërheqëse duket se penalizohen ndoshta, në një […]

6 cilësi që i kanë vetëm gratë tërheqëse

Një grua plot ëndrra dhe suksese, si profesionale ashtu edhe financiare, tërheq interesin e çdo burri. Ky është lloji i gruas që ka tendencë t’ju ndihmojë të rriteni në mënyrë që së bashku të mund të ndërtoni një marrëdhënie të qëndrueshme, të sigurt dhe të dashur. Këtu janë gjashtë cilësitë që i kanë vetëm gratë […]

Do të dish një sekret për veten? Zgjidh një flutur tani

Nëse doni të dini më shumë rreth sekreteve të shpirtit tuaj, ky test do t’ju japë informacione të rëndësishme që mund të përdoren për zhvillimin dhe lumturinë tuaj. Zgjidhni njërën nga katër fluturat e paraqitura në imazh dhe mahnituni nga ato që do t’ju zbulojmë. Flutura #1 Ju jeni një person i shkolluar dhe plot […]

Test personaliteti/Zgjidh një simbol dhe zbulo fatin tënd

Për të njohur fatin tuaj, duhet të zgjidhni njërin nga tre simbolet e paraqitura në figurë, dhe më pas kësaj të lexoni dhe të kuptoni fatin e jetës suaj! Simboli 1: Ndryshimet janë të pashmangshme në jetën tuaj. Ju jeni një person krenar, i cili gjithmonë pëlqen të ketë të drejtë dhe zakonisht nuk i […]

Na thoni formën e vitheve, t’ju themi diçka më shumë për shëndetin tuaj

Shumë studime zbulojnë se aty ku ne kemi më shumë yndyrë (përfshirë vithet) mund të parashikohen detaje për gjendjen e zemrës dhe enëve tuaja të gjakut. Gratë që janë mbipeshë në “zonën e tyre të vitheve” kanë një rrezik më të lartë për gjëra të tilla si presioni i lartë i gjakut ose goditja në […]

6 sekrete për të cilat 90% e burrave nuk flasin kurrë

A është e mundur që burrat mund të kenë frikëra të fshehta? Duken kaq të fortë dhe vendimtarë! “Në asnjë mënyrë”, është kjo fraza që do të thoshin shumë gra. Sidoqoftë, ky është vetëm një stereotip i imponuar nga shoqëria. Ne po ju dëshmojmë të kundërtën! Këtu janë gjashtë gjëra për të cilat shumica e […]

Gjërat që S’DUHET t’ia toleroni partnerit tuaj

Në çdo marrëdhënie toleranca është ajo që shpëton lidhjen, shmang dramat dhe në fund të ditës, ju jep qetësi, por sidoqoftë gjithçka ka një limit. Kujtojani vetes këtë sa herë ndjeni që partneri juaj po vepron si më poshtë. Asgjë nga lista e mëposhtme nuk meriton pranimin tuaj të vazhdueshëm, kështu që vigjilentë! Mungesa e […]

Bashkoji duart e tua me të partnerit dhe zbulo çfarë tregon vija e dashurisë për lidhjen tuaj

Trupi ynë mund të zbulojë gjëra shumë të rëndësishme për personalitetin tonë, madje përmes detajeve që as nuk na kishte shkuar mendja ndonjëherë! Si në rastin e këtij testi të thjeshtë personaliteti. Provojeni edhe ju! Bashkojini duart tuaja me të partnerit si në foto dhe përmes detajit të vijës së dashurisë mëso tani se si […]

Të lindurit në këtë datë, thuhet se kanë ditëlindjen më të lumtur

Nuk besojmë se ka ndonjë datë specifike për të pasur një ditëlindje të lumtur, por ja që dikush mendoi të intervistonte njerëzit për të ditur se kur është dita më e lumtur e ditëlindjes a thua se e kemi ne dorë ta zgjedhim. Interflora, kompani shpërndarëse e luleve që operon me 58,000 dyqane në 140 vende, […]

Partneri ideal nuk ekziston, tregon studimi

Shkencëtarët thonë se të rinjtë e këtij brezi ‘mund të lejojnë një të panjohur që të zgjedhi partnerin e tyre’, pasi ata nuk e dinë vërtetë se cilat aspekte kërkojnë te ai. Kërkues amerikanë thonë se kanë gjetur shumë pak prova që vërtetojnë se njerëzit duan partner që iu përshtaten përshkrimit të tyre ideal apo […]

Nëse je një baba që ndërron pelena, atëherë këtë duhet ta lexosh patjetër

Gjithmonë e më shumë ndodh të shohim baballarë që shoqërojnë fëmijët e tyre në shkollë ose në park, marrin pjesë në mbledhjet në shkollë, përgatitin mamën, ndërrojnë pelenat ose zgjohen në mesnatë për të ndaluar të qarat e të voglit të tyre. Pra, detyra që pak vite më parë bëheshin tërësisht nga figura materne, sot […]

Metoda që qetëson nervozizmin dhe të qarat e bebes për 9 minuta

Fëmijët, që të vegjël, kanë nevojë për gjumë, për shumë gjumë. Një bebe e moshës 6 muaj-1 vjeç duhet të flejë 15 orë në ditë, 12 natën dhe 3 orë gjatë ditës, të ndara mes paradites dhe pasdites. Përfitimet e ninullave Mes shumë ritualeve që ndihmojnë fëmijët të flenë gjumë, është edhe ai më autentiku […]

4 tipet e grave që e kanë feminilitetin e lindur, u përkasin këtyre shenjave zodiakale

Cilat janë gratë me më shumë feminilitet në gjithë zodiakun? Sipas ekspertëve të astrologjisë janë 4! Vazhdoni të lexoni më poshtë për të zbuluar nëse shenja juaj është në këtë listë: Në vend të katërt, klasifikohet shenja e Bricjapit. Gruaja e Bricjapit është një nga ato gra që me thjeshtësinë e saj arrin të jetë një […]

Nuk gjejnë kurrë karar, njihuni me 2 shenjat e horoskopit që ndryshohjnë vazhdimisht mendje

Sa herë ju ka ndodhur të keni organizuar një takim me miqtë ose udhëtim, dhe t’ju kenë lënë në baltë? E dimë, është gjëja e fundit që do të donit t’ju ndodhte, por për fat të keq ka akoma nga ata njerëz që ndërrojnë mendje si Haxhi Pishmani. Për fat të keq, njerëz të tillë […]

​Izolimi nga pandemia “tërbon” kosovarët, rritet ndjeshëm numri i rasteve të dhunës në familje

Izolimi në kohën pandemie ka ndikuar në shtimin e numrit të rasteve të dhunës në familje. Sipas Policisë së Kosovës për muajin mars dhe prill të këtij viti krahasuar me të njëjtë periudhë të vitit 2019, ka shtim të raportimit të rasteve të dhunës në familje me 22 për qind. Për shtim të numrit të […]

Këta prindër kanë ndarë momentet më qesharake me fëmijët e tyre në karantinë

Me shkollat ende mbyllur për shkak të pandemisë, shumë prindër po përjetojnë për herë të parë si është të rrish në shtëpi gjithë ditën me fëmijët e tyre. Rrethanat ekstreme si mbyllja e parqeve dhe zonave argëtuese janë ato që e bëjnë këtë eksperiencë edhe më të vështirë. Këta prindër kanë zgjedhur të ndajnë në […]

“Kur fëmija bërtet që t’i plotësoni kërkesën, mos u nënshtroni!”

Nga Lira Gjika/Prindër, kur dëgjoni fëmijën tuaj që qan, bërtet dhe insiston që ti plotësoni kërkesën, mos u nënshtroni, sepse nuk do të zgjidhni gjë dhe çështë më e keqja, do ta fiksoni edhe më shumë këtë sjellje të fëmijës tuaj. Shkencëtarët e shpjegojnë këtë sjellje të fëmijëve si një tregues inteligjence. Fëmija përpiqet të […]

KRIZA COVID-19\ Është koha për të biseduar me fëmijët

Në mes të krizës së koronavirusit, sfidës së izolimit i shtohen edhe të tjera pengesa si ankthi, keqkuptimi apo edhe vetmia. Sidoqoftë këto sfida nuk prekin vetëm të rriturit, kështu që të njëjtën rëndësi ka edhe ofrimi i informacionit edhe për fëmijët e vegjël. Përveçse duhet të jenë në dijeni, ata janë edhe një mbështetje […]

Na e patën thënë gjyshërit, por s’e besuam

Artikulli në vijim është shkruar nga shkrimtarja amerikane Allison Glock, artikuj të së cilës janë botuar në New York Times, New Yorker, Esquire, Rolling Stones, GQ etj. Vajza ime 19-vjeçare ulet përballë meje në tavolinë, sytë e saj janë të mbushur me shumë pikëpyetje. Ajo po lufton, si të gjithë ne, me purgatorin ekzistencial ku […]

Keni pasur ëndrra më intensive këto kohë? Eksperti tregon pse

Njerëzit që janë karantinuar po përjetojnë ëndrra më intensive dhe të gjata si pasojë e ‘etheve të kabinës’, thotë një psikolog. Profesor Mark Blagrove nga universiteti Sëansea thotë se mungesa e stimulimit e shkaktuar nga qëndrimi në shtëpi për ditë të tër po ndryshon gjumin dhe ëndrrat e njerëzve. Miliona njerëzve u është thënë të […]

Karantina detyron çiftet të marrin një vendim, të jetojnë së bashku edhe nëse nuk njihen shumë

Çiftet në gjithë Mbretërinë e Bashkuar kanë vendosur të marrin një vendim të rëndësishëm për të jetuar së bashku në krizën e pandemisë, në mënyrë që të mund të kalojnë kohë me njëri-tjetrin gjatë karantinës. Qeveria britanike u tha çifteve që nuk jetojnë së bashku që ose të ndërmarrin këtë hap, ose të pranojnë të […]

”Një mikrob i vogël u krijua në një vend të botës…”, T’u flasim fëmijëve siç duhet në këtë situatë

Bota po përballet me pandeminë Covid-19. Ne si të rritur arrijmë ta perceptojmë dhe studiojmë situatën të cilën po kalon vendi. Ne jemi të ndërgjegjshëm për rregullat që duhet të zbatojmë dhe për pasojat që sjell ky virus. Fëmijët janë ata që nuk e perceptojnë dhe kuptojnë këtë situatë, por arrijnë të shohin mërzitjen dhe […]

Edhe pse mund ta doni shumë partnerin, këto gjëra s’keni pse t’i bëni për të

Pavarësisht sa e doni partnerin tuaj, ka disa gjëra që s’keni pse i bëni për të. Dihet që kur biem në dashuri me dikë, tentojmë të bëjmë gjëra që e kënaqin atë, por kjo nuk do të thotë se duhet të ndryshoni për të. Ja disa gjëra që një grua nuk duhet t’i bëjë kurrë […]

“Dua të vdes, nuk duroj dot më” videoja e këtij 9 vjeçari na bëri të kuptojmë sa shumë VRET bullizmi

Nuk është hera e parë, e për fat të keq as e fundit që fëmijët bien pre e episodeve të bullizmit nga bashkëmoshatarët e tyre, apo edhe të rriturit. Nuk bëhet fjalë për një shpikje të kohëve moderne, por një realitet i prekshëm që nuk kursen asnjë moshë dhe përhapja e frikshme e tij po […]

Të flini ne një krevat me fëmijët nuk është më një gabim; studimet tregojnë përfitimet që do të keni

Disa prindër besojnë se fjetja me fëmijën krijon një zakon të keq dhe kanë frikë se fëmijët do të mësohen të jenë pranë tyre, duke e bërë të vështirë për ta që ndonjëherë të flenë vetëm. Të tjerët nuk pajtohen dhe mendojnë se është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u lidhur me fëmijët e tyre. […]

Si të jesh perfekte në imperfeksionin tënd? Fillo jeto dhe mjaft u krahasove me të tjerët

Një nga problemet e mëdha me perfeksionizmin është se ai shpesh maskon veten si ambicie dhe motivim. Të gjitha këto gjëra mund të jenë korrekte, deri diku…Është bukur të përpiqemi për diçka në jetë apo jo? Është mirë të kemi ëndrra, të punojmë fort për t’i mbërritur ato! Dhe, rezultati nuk është gjithmonë një gjendje, […]

Nëse keni vendosur të falni tradhtinë dhe ta çoni marrëdhënien para, ja këshillat e psikologut

Besimi është një nga ndjenjat më të ‘paqëndrueshme’ që ekziston sepse vetëm një fjalë ose gjest i gabuar mjafton për ta humbur atë plotësisht. ‘Me ata që tradhtojnë besimin tim, i ka mbyllur historitë’, sa herë e kemi dëgjuar dhe thënë këtë frazë. Dhe nëse kjo frazë përmban një ndjenjë shumë të rëndësishme të vetëvlerësimit, […]

Shenjat më hipokrite të horoskopit, janë aq të shtirura sa ju ”vrasin” natën e ju qajnë ditën

Askush nuk do të donte të kishte një hipokrit/hipokrite në jetën e tij, megjithatë ata jnë aty poshtë hundës sonë. I ndeshim kudo në rrugë, në punë, por edhe në ambientin familjar e shoqëri. Për fat të keq nuk e kemi të zhvilluar nuhatjen për të dalluar hipokritët, por yjet mund të na vijnë në […]

Mënyra si shtrydhni pastën e dhëmbëve tregon si jeni në jetën tuaj të përditshme

Sipas ekspertëve të sjelljes dhe psikologjisë, 40% e veprimeve tuaja nuk janë vendime të vetëdijshme por rituale, zakone. Ndonjëherë veprimet që ju i konsideroni të parëndësishme mund të zbulojnë shumë për personalitetin tuaj. Madje edhe tek mënyra sesi e shtrydhni pastën e dhëmbëve. Ku e gjeni veten ju? 1. Ju e shtrydhni pastën duke mbajtur […]

Gjuha fëminore, më e mira për të mësuar foshnjat të flasin shpejt

Për shumë kohë është menduar se t’i flasësh foshnjës ashtu si një të rrituri ka qënë metoda më produktive për ta bërë fëmijën të flaës më shpejt e të mësojë më shumë fjalë. Por një studim, i cili ka marrë në analizë 71 familje thotë ndryshe. Profesoreshë Patricia Kuhl, autore e studimit të bërë nga […]

A e dinit se cilat janë vitet më të mira të jetës? Zbulojeni

Duke u përpjekur të ndalojnë plakjen, shkencëtarët po përpiqen të përcaktojnë se cilat vite janë më të mirat në jetën e njerëzve, por tani për tani, ata nuk kanë sukses. Koha më e mirë për martesë është rreth moshës 30-vjeçare, ata që duan fëmijë duhet të merren me të para moshës 32-vjeçare, vendimet financiare merren […]

Nuk zgjidhni gjë duke qarë e duke kërkuar përse, pas ndarjes do i kaloni me patjetër këto 7 faza

Fundi i një marrëdhënieje nuk është aspak i lehtë. Procesi i ndarjes dhe përjetimi emocional i gjithë gjendjes së mëvonshme të bën të kalosh fazat e mëposhtme që në fund të fundit, sipas ekspertëve janë tërësisht të shëndetshme. 1.Mohimi: Të pranosh të vërtetën që ka të bëjë me fundin e një marrëdhënieje është e vështirë. Në vend […]

Po si të sillemi kur fëmijët nuk na dëgjojnë?

“Po si të sillemi, kur fëmijët nuk na dëgjojnë- pyesin disa nëna dhe vazhdojnë- disa të bërtitura dhe nga një shpullë mbrapa nuk bën asgjë”. Po, është e vërtetë që nga një shpullë dhe disa të bërtitura fëmija nuk vdes . Po për fat të keq, vdes figura e të rriturit si model i së […]

Pse kafeja shijon më shumë të dielën sesa çdo ditë të javës?

Nëse konsumoni zakonisht vetëm një filxhan apo dy kafe gjatë ditës që t’ju mbajë sytë hapur do ta kuptoni çfarë po themi. Gjatë javës ju shpesh e pini kafen me nxitim, teksa jeni duke u bërë gati, apo në çastin kur ju mbyllen sytë dhe dita vazhdon ende me punët e saj. Ndërsa të dielën […]

‘Kur linda Geroge ndihesha vetëm’, Kate Middleton flet për depresionin pas lindjes

Dukesha Kate Mdidleton, gjatë një vizite zyrtare kujtoi ditët e para si nënë e re. Ajo dhe William jetonin në Uells atëherë: ai shpesh bënte turne nate si pilot i RAF dhe ajo ishte larg pjesës tjetër të familjes: ‘Ndihesha e izoluar’, është shprehur ajo. Dukesha u kthye pas në vitin 2011 në intervistën për Vanity […]

Pse e diela është dita e preferuar e çifteve për sherre dhe kriza

Nëse shihni të shkuarën e historive tuaja sentimentale ndoshta do të kujtoheni se pjesa më e madhe e krizave, ndarjeve dhe sherreve tuaja kanë ndodhur të dielën. Duhet ta dini që nuk ju ndodh vetëm ju kështu. Edhe studimet thonë se e diela është dita e javës në të cilën çiftet shpërthejnë më shumë: ja […]

Pse beqarët janë më të lumtur, arsyet sipas shkencës

Të qenit single ka avantazhet e veta. Nuk është vetëm një mendim, por një pohim shkencor. Në fakt, kërkime të ndryshme kanë treguar se jeta pa një të dashur mund të jetë njësoj në mos më shumë e kënaqshme nga këndvështrime të ndryshme. I fundit është ai i kryer nga Dr.Bella DePaulo në Universitetin e […]

Studimi: Aroma e të dashurit mund t’ju ndihmojë në uljen e stresit

Shumë vajza pëlqejnë të marrin rrobat e dashurit të tyre për të shijuar aromën e tij. Dhe mirë bëni në fakt sepse, studime të ndryshme tregojnë se aroma e partnerit tuaj është një mjet i shkëlqyer kundër stresit. Nëse nuk e keni pranë partnerin për të ndjerë aromën e tij, mjafton të merrni bluzën e […]

Studimi/ Shumica e grave nuk pendohen pas abortit

Pjesa më e madhe e femrave nuk pendohen për vendimin e tyre për të abortuar një fëmijë. Këtë e thotë një nga studimet më të mëdha të kryera për emocionet e grave pas abortit. Sipas studimit të botuar në revistën “Social Science&Medicine”, vetëm 6% e grave shprehin emocione negative pasi kanë kaluar 5 vjet nga […]

Këngët që duhet të dëgjosh, kur do të mbledhësh veten nga ndarja më të dashurin

Nga Zhaklin Lekatari Në përgjithësi ne shqiptarët i këndojmë shumë dashurisë. Asaj që kemi humbur, që na ka bërë të vuajmë, që na ka tradhtuar, që na ka vrarë shpirtin. Dashurisë i këndojmë në shumë zhanre: popullore, pop, turbo-folk, hip-hop, rock, balada e sa të duash. Por, në rrugëtimin e muzikës shqiptare ka dhe nga […]

50% të burrave që tradhtojnë janë të martuar; Psikologët tregojnë përse ata nuk i ndajnë gratë

Një studim zbuloi se 2.2% e të martuarve raportuan se kishin pasur më shumë se një partner gjatë një viti. Në përgjithësi, sipas studiuesve, midis 15-25% të burrave të martuar kanë lidhje te fshehta dhe burrat kanë më shumë mundësi të mashtrojnë sesa gratë. Por pavarësisht tradhtive ato qëndrojnë në shtëpi tek gratë e tyre […]

Vogëlushja thotë fjalë të ndjera për babain birësues

Një baba ka ndarë komentin e lezetshëm që ai dëgjoi prej fëmijës së tij të birësuar një ditë kur e kishte dërguar në kursin e notit dhe ku fëmija i tij kishte folur me një mikun e vet. Mediat sociale zakonisht janë hapsirë për ndarjen e fotografive nga më të ndryshmet dhe videove por në […]

Pse nuk je e lumtur në dashuri? Zgjidh një diamant dhe zbulo gjithçka

Duhen shumë gjëra për ta bërë një marrëdhënie dashurie të bukur, por jo gjithmonë mund të identifikojmë saktësisht atë që na mungon. Mësoni se çfarë është ende e nevojshme për të zhvilluar ose përsosur për një marrëdhënie të lumtur. Diamantet e paraqitura janë të gjitha të bukura, por cili ju pëlqen më shumë? Merrni ca […]

Mësuesja iu mëson nxënësve anatominë në një mënyrë vërtet unike

E mbani mend atë mësuesin ose mësuesen tuaj që kujdesej përherë për ju dhe grupin e nxënësve? Ai që provoi gjithmonë t’ju ndihmojë dhe t’ju bëjë të ecnit para të gjithë me shumë përkushtim? Veronica Duque është ajo mësuese. Kohët e fundit, 43-vjeçarja vendosi të angazhojë studentët e saj në një nivel më të lartë dhe dha […]

Nëse shoqen e viziton për ta paragjykuar për shtëpinë e bërë rrëmujë, ky shkrim është për ty

Kush e ka provuar amësinë e di shumë mirë se rregulli dhe organizmi i gjërave del jashtë kontrollit (shuuuumë) shpesh. Për gratë që ende nuk janë bërë me fëmijë, bota e të bërit nënë duket ende si një episod i këndshëm nga filmat Disney. Dhe me të vërtetë që është, sepse askush nuk ta dhuron […]

A e dini çfarë është ‘buzëqeshja depresive’?

Buzëqeshja është shpesh një fasadë e jashtme dhe mekanizëm mbrojtës Termi ‘buzëqeshja depresive’ nënkupton personat që shfaqen të lumtur për të tjerët, ndërkohë që vuajnë nga brenda. Këto simptoma depresive janë bërë gjithnjë e më të shpeshta. Artikujt lidhur me këtë temë janë ngritur në literaturën popullore, dhe numri i kërkimeve në Google për gjendjen […]

Shqiptarët, populli i katërt më i stresuar në botë (Video)

Përveçse një nga popullsitë më të varfra të Evropës, shqiptarët rezultojnë të jenë ndër popujt më të stresuar në botë. Një sondazh i fundit i kryer nga Gallup ka dalë në përfundimin tronditës se shqiptarët janë populli i katërt më i stresuar në botë, duke u renditur më keq edhe sesa vendet afrikane apo ato […]

E VETMJA mënyrë që do t’ju bëjë të flini të relaksuar dhe të qetë

Ka nga ata njerëz të cilët lahen gjithnjë ose në mëngjes herët ose në darkë vonë. Por kush nga këto orare është më i mirë? Një studim zbuloi se përsa i përket gjumit, dushi i natës mund të ndikojë për mirë. Për studimin, studiuesit rekrutuan nëntë gra dhe i ndanë në tre kategori gjumi. Grupi […]

Pyetja që, sipas psikologëve, nuk duhet bërë fëmijëve çdo ditë

Por sipas psikologut të licensuar Kristin Wilson në Akademinë Newport, kjo pyetje në dukje e pafajshme mund të jetë më problematike nga ç’duket. Ja pse: “Kur pyesni fëmijën nëse gjërat shkojnë mirë apo jo, ju u jepni atyre mesazhin se doni që gjithçka të jetë në rregull”, thotë Wilson. “Fëmijët nuk duan të zhgënjejnë apo […]

Ja pse kemi nevojë të flemë në errësirë totale

Duhet t’i mbajmë dhomat tona të gjumit sa më errët të mundemi dhe të evitojmë dritën blu para se të shkojmë në shtrat. Dhoma e gjumit moderne është plot me drita dhe pajisje elektronike, me monitorë kompjuterësh dhe radion me orën e zgjimit, përveç smartfonëve thuajse gjithnjë prezentë që vibron dhe ndriçon krah nesh. Ajo […]

Burrat më të lumtur janë martuar me gratë që i përkasin këtyre 3 shenjave zodiakale

Është interesante se si shenja zodiakut mund të thotë aq shumë për personalitetin e dikujt. Nëse keni kohë që jeni në një lidhje dashurie dhe prisni të hidhni hapin e madh drejt një martese, prisni…ndoshta duhet të lexoni më parë këtë artikull ! Ky parashikim me siguri do t’ju ndihmojë të kuptoni nëse po bëni […]

Zbulo zgjuarsinë tënde me anë të ngjyrës së syve

Ngjyra e syve tregon shumë nga karakteri dhe ana intelektuale e cdo personi, bazuar tek disa studime. Thuhet se njerëzit që i kanë sytë me ngjyra të errëta kanë IQ më të lartë se të tjerët. Ja cilat janë karakteristikat e të dyja kategorive. Sytë me ngjyrë të hapur Njerëzit që e kanë të tillë […]

E vërtetuar shkencërisht: të pastrosh shtëpinë, ul rrezikun e depresionit dhe ankthin

Është zyrtarisht sezoni i pastrimit të pranverës, ajo koha e vitit për t’i dhënë një tjetër pamje shtëpisë suaj pas ditëve të errëta të dimrit. Besojeni apo jo, pastrimi i shtëpisë mund të bëjë mrekulli për shëndetin tuaj mendor (e kjo e vërtetuar shkencërisht) Një studim i botuar në revistën Mindfulness zbuloi se pjesëmarrësit që […]

Këshilla për të përballuar ndryshimin e orës në pranverë

Ediela e fundit e muajit mars, i zhvendos akrepat e orës 60 minuta përpara, duke na marrë kështu një orë nga gjumi dimëror. Këto ndryshime reflektohen edhe në mirëqenien tonë duke na sjellë nervozizëm, lodhje dhe shpërqendrim, efektet e të cilave i ndiejmë gjatë ditëve në vazhdim derisa ora jonë biologjike të sinkronizohet me orën […]

Del studimi, djemtë dashurohen me vajzat që kanë tipare si nënat e tyre

Sipas një studimi të ri, 64% e meshkujve janë në një marrëdhënie me dikë që ndan tipare të rëndësishme të ngjashme me personalitetin e nënës së tyre. Hulumtimi vjen nga një test i personalitetit i krijuar nga eharmoni, i cili vlerëson psikologjikisht burrat, partnerët e tyre dhe nënat e tyre. Hulumtimi krahasoi 18 tipare kyçe […]

A e falin tradhtinë? Ja si reagojnë shenjat e horoskopit

Dashi Nëse personi që keni tradhtuar është një Dash do të jetë shumë e vështirë që t’ju falë, sepse egoja e tij do të preket shumë. Nuk e kapërcen dot faktin, që keni preferuar një person tjetër. Do të mendojë që ju nuk e keni merituar kurrë. Demi Pas disa lutjesh ka mundësi që të […]

Ç’duhet të bëni urgjent pas ndarjes

Sado i dhimbshëm, ndarja është proçes normal, por hera herës këshillat që dëgjojmë s’janë gjithnjë në avantazhin tonë. Si përfundim, çfarë na shpëton të dalim sa më shpejtë nga kjo gjendje? 1. Block, unfollow, mute- janë opsionet e para të shpëtimit! Mos kini pikën e dyshimit apo diçka tjetër në ndërgjegjien tuaj. Është koha të […]

Disa këshilla për të mbajtur në formë kujtesën

Mendoni se kujtesa është gjithnjë aty dhe mund të aktivizohet sa herë që ju dëshironi. E keni gabim, ashtu si trupi apo çdo gjë tjetër ajo ka nevojë për kujdes. Vizualizmi është i rëndësishëm për tiu rikthyer shpesh kujtesës, e është një formë ushtrimi që këshillohet nga psikoterapistët. Të vizualizosh është një lloj si të […]

Zbuloni nese burri ju tradhëton!!

Nëse për ndonjë person, qoftë edhe kur është fjala për partnerin tuaj, mikun apo anëtarin e familjes, dyshoni që po ju gënjen, mund ta zgjidhni shumë lehtë dilemën dhe të bindeni se çfarë fshihet pas atyre fjalëve të ëmbla. Ish-agjenti i FBI-së, Jack Treyarch, tregon 6 shenja nga të cilat mund të mësoni që partneri […]

Sjelljet e përditshme na bëjnë të ndihemi të mërzitur

Shpesh herë ndjehemi të mërZitur pa një arsye konkrete. Nga kërkimie të shumta rezulton që dhe pse nuk arrijmë ti shikojmë këto arsye ato janë mes nesh. Disa janë mjekime që mund të kemi përdorur, stresi, ndonjë zënie e rastit etj.  Më poshtë mund të lexoni disa nga gjërat që duhet të hiqni dorë për […]

Habisin mjekët «Keni gabuar gjithë jetën, ja pse fëmijët duhet të ……….

Shtrati i nënës dhe babait: një tabu! A mund të flenë fëmijët me prindërit e tyre? Një studim i ri zbulon se në realitet fëmijët duhet të flenë me nënën e tyre të paktën deri në moshën tre vjeçare. Le të shohim se cilat janë avantazhet e ndarjes së një shtrati me fëmijët. Fjetja e […]

“70% e shqiptarëve në depresion”

Psikologu dhe sociologu Edmond Dragoti ka komentuar studimin e INSTAT, ku thuhet se 70% e shqiptarëve kanë rënë në depresion gjatë vitit 2018. “Është një rast interesant fakti që bëhet një studim dhe nxjerr një shifër kaq skandaloze. Në të vërtetë raportimet janë bërë të atij niveli, në nivelin 70%, por raportimet janë të pasigurta […]

Si t’i thuash shoqes tënde të ngushtë që partneri e tradhton

Një përshkrim i detajuar për atë që do të jetë një nga momentet më të sikletshme në jetë. Besojini instinktit Gjërat mund të mos jenë asnjëherë ashtu siç duken, ndaj mos bëni hamendësime, por besojini instinktit tuaj. Më tej, gjeni shenja që ju ndihmojnë të dalloni nëse vërtet ka diçka që nuk shkon. Nëse ju […]

Nëse zgjoheni në këtë orë gjatë natës, atëherë dikush kërkon tu thotë diçka

Qëndrimi zgjuar ne disa ore të caktuara te ditës, ka disa kuptime. Mësojini me poshtë: 9-11 të mbrëmjes Qëndrimi zgjuar në këto orë është ndoshta për shkak të stresit. Nëse ky është vërtet problemi, përpiqu të relaksoheni për të paktën gjysmë ore para se të shkoni në shtrat. Provoni meditimin ose yoga, pa menduar për […]

Ata jetojne te lumtur sepse e bejne kete cdo dite!!

Aristoteli toshte, “Lumturia varet nga vetja jonë” dhe besonte se ajo ishte qëllimi përfundimtar i ekzistencës njerëzore. Në vend që ta shihte lumturinë si diçka që mund ta përjetojmë pas kalimit të një prove, ai  mendonte se lumturia ishte një qëllim fundor, jo vetëm një ndjenjë momentale. Gjatë jetës mund të keni ndeshur mjaft çifte […]

Psikologji/ Baballarët janë më shumë të lidhur me vajzat dhe mamatë me djemtë

Një studim shumë i detajuar mbi kete gje. Studimi që minon klishetë për fëmijët e preferuar u botua në revistën mjekësore “Scientific Reports” dhe përfshiu 347 gra dhe 423 burra. Autorët i ftuan ata të përgjigjen në disa pyetësorë dhe kanë bërë disa teste. Në një test vullnetarët u kërkuan të zgjedhin tw dhurojnw para […]

Prindër, mos u nënshtroni, mos humbisni autoritetin

Lira Gjika/pediatre Prindër, kur dëgjoni fëmijën tuaj që qan, bërtet dhe insiston që t’i plotësoni kërkesën, mos u nënshtroni, sepse nuk do të zgjidhni gjë dhe çështë më e keqja, do ta fiksoni edhe më shumë këtë sjellje të fëmijës tuaj. Shkencëtarët e shpjegojnë këtë sjellje të fëmijëve si një tregues inteligjence. Fëmija përpiqet të […]

Nga më dorëshpuarit tek kursimtarët e tmerrshëm

Menaxhimi i parave në mënyrën e duhur nuk është gjithmonë i lehtë, pasi ekziston gjithmonë tundimi për t’i lejuar vetes një ose disa mëkate të ëmbla, siç janë shpenzimet.  Edhe pse duket absurde, yjet e dinë më mirë se kushdo tjetër marrëdhënien që keni me paranë, zbulojeni se si. Dashi – Dashi është një shenjë që […]

Shenjat që tregojnë se marrëdhënia juaj po mbahet në fije të perit

Pas një ndarjeje të dhimbshme apo jo, mund të fshihen 1001 arsye. Ashtu si çdo histori dashurie nuk i ngjan tjetrës dhe për ndarjet mund të themi të njëjtën gjë. Për të shmangur situatat dramatike apo të dhimbshme që të bëjnë të besosh që je njeriu më i keq , duhet të ndalosh së përdoruri […]

Pse disa fëmijë priren të jenë më të dhunshëm se të tjerët, kush e ka fajin?

Edhe kur duket se keni humbur durimin, dhe toleranca juaj ka rritur kufijtë, zgjidhja më e mirë mbetet sërish të duroni. Të bërtiturat e shuplakat nuk janë kurrë mënyra e duhur për të edukuar fëmijët dhe i bën ata të rriten të dhunshëm. Konfirmimi i fundit vjen nga një studim i madh ndërkombëtar i botuar […]

Historia që ka inatosur gjithë prindërit

‘’Mami, a do të vdesë Arlo?’’ Një pyetje që ndoshta një vajzë 3-vjeçare nuk duhet ta bënte kurrë, një pyetje që një mama nuk do të donte ta kishte dëgjuar kurrë, e megjithatë ajo që ndodhi mbrëmjen e 2 nëntorit do të ndryshonte përgjithmonë jetën e dy prindëvre australianë Kate dhe Ross Upton nga Brisbane, […]

Dëmet serioze që sjell qëndrimi në këtë pozicion

Kur fëmija juaj fillon të ulet vetë ose fillon të ecë, ju duhet t’i kushtoni vëmendje lëvizjeve të fëmijës. Vogëlushi juaj juaj bën lëvizje të çuditshme gjatë gjithë kohës. Ju nuk keni pse të shqetësoheni për çdo lëvizje të tij, por duhet të jeni të kujdesshëm që në tërësi fëmija juaj të ketë ecje të […]

Përse fëmijët e lindur në muajin nëntor janë të veçantë

Për të gjitha nënat që u japin fund pritjes së ëmbël gjatë muajit të 11-të të vitit, kemi lajme të mira ! Do të sjellin në jetë fëmijë të destinuar për të qenë të suksesshëm! Gjatë kësaj periudhe yjet janë të vendosura në një pozicion të caktuar duke i dhënë fëmijëve të nëntorit të lindur […]

Ky është sekreti për të qenë gjithmonë në vendin dhe kohën e duhur

Dan Waldschmidt ka diçka për të thënë për të qenë në vendin e duhur në kohën e duhur. Por për çdo kohë të duhur, ka mijëra kohë të gabuara. Ka momente kur ndjeheni se jeni duke bërë gjënë e gabuar. Herë-herë të dhënat duket se tregojnë se ëndrra juaj nuk është e vlefshme. Që ju […]

Këtyre personave nuk duhet tu besoni kurrë

Jo gjithmonë arrijmë t’i identifikojmë personat, të cilëve mund t’u besojmë në jetën tonë, pasi personat e pabesë arrijnë t’i fshehin mirë qëllimet e tyre. Në listën e mëposhtme do të mund të lexoni pesë llojet e personavë që nuk duhet t’u besoni asnjëherë. Lexojini me vëmendje edhe cilësitë e tyre: Njerëzit që përdorin bukurinë […]

Është dashuri e vërtetë apo e përkohshme?

Dashuria që shohim në ekran dhe lexojmë në librat romantikë na bën të mendojmë se një burrë që e do një grua me të vërtetë, gjithmonë duhet të sjellë lule dhe bizhuteri, të bëjë gjëra të çmendura dhe të shpëtojë botën (të paktën një herë). Por kur nuk marrim sinjale të tilla dashurie në jetën […]

Jeni akoma në kohë për t’i rregulluar këto gabime!

Në fillim, ne synojmë ta shohim lidhjen në mënyrë pozitive, ai ose ajo është gjithçka që kishim ëndërruar – inteligjent, të talentuar, të bukur. Të gjitha këto gjëra mund të jenë pjesërisht të vërteta për partnerin. Por për të shmangur vuajtje emocionale – për veten dhe personin tjetër – duhet të vlerësojmë anët e tyre […]

Njerëzit më të pasur në botë tregojnë strategjitë e tyre

Të mësoni se si të kurseni para, mund të nënkuptojë të mësoni gjërat që tashmë nuk i dini. Për shembull, nëse një sasi e vogël e borxheve tregon se i menaxhoni paratë me përgjegjësi dhe rrit rezultatin tuaj të mbledhjes së parave apo të investimit, kjo do të thotë që ai borxhi që ju morët […]

Doni ta luftoni stresin, ja mënyrat për të luftuar stresin

Për shumicën e njerëzve, stresi është bërë pjesë e përditshmërisë së tyre. Qoftë nga stili dinamik i jetesës, nga obligimet e ndryshme apo çfarëdo arsye që të kenë, shumica e njerëzve nuk mund ta shmangin stresin kohëve të sotme, transmeton Telegrafi. Duke marrë parasysh këtë, më poshtë ju sjellim disa mënyra se si mund ta […]

Fëmija 6-vjeçar merr zhgënjimin e parë. Por pse ndodhi ky zhgënjim???

Kjo është fytyra e zhgënjimit të një 6-vjeçari, i cili kishte ftuar 32 nga shokët e tij të shkollës për ditëlindje, por asnjë nuk i erdhi. Festa me pica e Teddy-t u mbajt në një restorant “Piter Piper” në Tucson të dielën pasdite. Sil Mazzini, nëna e Teddy, tha se u dërguan 32 ftesa për ftuar shokët e […]

Doni të bëheni milionerë? Këto janë parimet që duhet të keni

Oprah Winfrey ka thënë një herë: “Unë arrita të kem një sukses të tillë financiar sepse paraja nuk ka qenë kurrë qëllimi im kryesor”. Dhe kjo është ajo që thonë miliarderët më së shumti. Sot shqetësimi kryesor i njerëzve më të pasur nuk është domosdoshmërisht fitimi i parave. Për shembull, Mark Zuckerberg dëshiron të ndryshojë […]

7 llojet e dashurisë sipas psikologëve

Shkenctarët dhe psikologët gjithmonë janë munduar ti japin zgjidhje pyetjes:- “Cfarë është dashuria?”. Në 1980 psikologu amerikan Robert Stenberg zhvilloi një teori rreth dashurisë që përfshinte 3 pika (Intimitetin, pasionin dhe angazhimin). Sipas tij këto ishin pjeset kryesore në të cilën mbështetej kjo ndjenjë kaq e përfolur në këngë, filma, poezi etj. Më pas këtyrë […]

Cilët persona i duan macet dhe cilët i duan qentë?

Edhe pse ka njerëz të cilët njësoj i duan edhe qentë, edhe macet, të gjithë e dimë mirë që tema e rivalitetit të përhershëm midis adhuruesve të maceve dhe adhuruesve të qenve kurrë nuk shuhet. Facebook-u ka bërë një hulumtim te më shumë se 160.000 njerëz, me ç’rast janë marrë parasysh vetëm ata të cilët […]

Lidhjes suaj i ka ardhur fundi dhe nuk e dini përse

Ndarjet janë gjithmonë të dhimbshme, disa më shumë se të tjerat, por në fund të fundit ngelen situata që duhen kaluar sa më mirë të mundemi. Pasi përfundon një histori duhet të analizojmë arsyet pse nuk funksionoi në mënyrë që mos të përsërisim të njëjtat gabime. Disa nga mënyrat për ta shmangur ndarjen nqs është […]

Aktorja e njohur sulmon ashpër Kate Middleton

Edhe pse kanë kaluar më shumë se 3 vite nga momenti që dukesha e Cambridge Kate Middelton i prezantoi botës trashëdimtaren e re të familjes, princeshën Charlotte, duket se jo të gjithë e kanë kapërdirë këtë gjë, mes syresh edhe protagonistja e ”Pride and Prejudice” Keira Knightley. Aktorja e njohur ka reaguar ashpër përmes një letre […]

Të rinjtë janë më të vetmuar sesa të gjitha grupmoshat tjera

Hulumtimet e reja kanë zbuluar se të rinjtë ndihen më të vetmuar sesa secila grupmoshë tjetër. 40% e personave të moshës 16-24 vjet thonë se ndihen të vetmuar shpesh ose shumë shpesh, krahasuar me 29% të personave 65-74 vjet dhe 27% të atyre që janë mbi 75 vjet, sipas një anketimi të kryer nga emisioni […]