Psikologji

“Bëj mirë, pa pritur gjë në këmbim…”

“Një ditë një burrë ishte duke ecur përgjatë bregdetit, kur sheh një fëmijë të mbledhë diçka dhe me delikatesë ta lëshojë në det. U afrua pranë djalit dhe e pyeti se çfarë po bënte. Ai iu përgjigj: “Jam duke mbledhur yjet e detit. Disa prej tyre janë jashtë dhe nëse nuk i hedh përsëri në det, do të vdesin”. Burri iu përgjigj: “Biri im, duhet të kuptosh që deti është kilometra e kilometra të tërë i gjatë dhe në të gjenden shumë yje deti. Veprimi që po bën, është i […]

“Të gjithë kemi nevojë të prekim fundin për të kuptuar se cilët janë personat me vlerë në jetën tonë”

“Kjo vajzë është ish e dashura ime. Jemi ndarë prej 7 muajsh dhe gjatë kësaj kohe, të dy kemi krijuar jetën tonë si e dëshirojmë dhe me kë e dëshirojmë. Ajo ka pasur sukseset e saj dhe unë dështimet e mia. Kemi arritur deri aty, sa kemi folur keq për njëri-tjetrin, kemi thënë gjëra të papërshtatshme për njëri-tjetrin, ama prej 4 ditësh që kam zbuluar se situata ime ishte më e ndërlikuar nga […]

“Çdo person është përgjegjës për jetën e tij”. Kjo histori do t’ju bëjë të reflektoni gjatë…

Burri i tha gruas së tij: -“Po dal jashtë me shokët”. Ajo iu përgjigj: –“Mirë”. Pas pak orësh, djali i tha: -“Nënë, kam marrë rezultatet e provimeve të fundvitit dhe nuk janë të mira”. Aipriste të merrte një qortim nga e ëma, por për habinë e tij, nëna e tij me qetësi i tha” – “Mirë. Nëse mëson më tepër, do të mund të arrish rezultate më të mira, dhe nëse jo, do të […]

Pse nuk na kujtohet momenti kur lindëm?

Nga Vanessa Lobue “Medical Express” Sa herë që nis leksionet mbi kujtesën në Universitetin Ratxhers, u kërkoj studentëve të mi të risjellin ndërmend kujtimet e tyre të para. Disa prej tyre flasin për ditën e tyre të parë nëklasën para–shkollore; të tjerët për një moment kur u lënduan apo kur ishin mërzitur. Disa përmendin ditën kur lindi vëllai i tyre më i vogël. Pavarësisht dallimeve të mëdha në detaje, këto kujtime kanë disa gjëra të përbashkëta:që të […]

6 mënyra si të hyni përgjithmonë në zemrën e tij

Për meshkujt, disa karakteristika femërore janë shumë më të rëndësishme se pamja e jashtme. Përkundër faktit se shumë e e përkufizojnë tërheqjen vetëm me pamjen, ajo shpesh rezulton të krijojë një perceptim jo të drejtë. Sigurisht që pamja është e rëndësishme, por mos mendoni se është vendimtare. Përkatësisht, disa karakteristika të tjera te femrat janë […]

Unë jam ndier një nënë e gabuar, por nuk dua që edhe ju të ndiheni kështu! Nga Elena Santarelli

“Ndihesha e turpëruar të kthehesha në punë, të dilja për darkë me bashkëshortin tim, apo të shkoja në parukeri për t’u kujdesur për veten. Shkova një herë tek parukierja dhe dëgjova atje një grua tjetër të pëshpëriste: “Çfarë dreqin bën këtu Elena? Unë po të kisha djalin të sëmurë, do qëndroja në shtëpi”. Unë kthehesha […]

Misteret e fuqisë së jashtëzakonshme të kontaktit sy më sy

Kur jeni bashkë me njeriun tuaj të zemrës, provoni një eksperiment të vështirë: Heshtni për një moment, dhe shikojeni njëri-tjetrin në sy. Sipas disa studimeve, sapo të kenë kaluar 4 sekonda, situata do të nisë të bëhet e sikletshme. Por arsyeja e saktë pse ndodh kjo është shumë e vështirë. “Në atë pamje ka diçka […]

Çiftet e horoskopit që kanë gjasa të kenë fëmijë të bukur

Shenjat e përputhshme të zodiakut gjithashtu ndikojnë shumë se si do të jenë fëmijët, dhe jo kryesisht fizikisht. Edhe pse të qenit prindër është punë e vështirë, këto pesë çifte do të shkëlqejnë në atë rol dhe së bashku do të krijojnë pasardhës të mrekullueshëm. Ja se cilat janë ato: Dashi dhe Shigjetari Një çift […]

A mund të parashikoni se sa e suksesshme do të jetë martesa juaj?

Që nga momenti që thoni “Po”, një pyetje e vogël mund të shfaqet në mendjen tuaj: “A do t’ia dalim?” Kjo nuk do të thotë se keni dyshime. Të gjithë njohim çifte që janë të ndarë dhe të dhënat për divorcin nuk janë premtuese. Megjithatë, të sapomartuarit vazhdojnë të thonë gjëra të tilla si “dashuria […]

Pas moshës 40 vjeçare, jeta ndryshon. Mban pranë vetes ata që të bëjnë një person më të mirë

Pas moshës 40 vjeçare, jeta ndryshon. Nuk ke më dëshirë të merresh me drama, me konflikte, me të dhënëshpjegime për gjërat që bën. Fillon të bësh njëfarë “përzgjedhjeje”. Zgjedh të rrethohesh nga më pak persona, zgjedh përgjithësisht në heshtje, ndonjëherë edhe me zë. Fillon t’i përkushtohesh më tepër personave që janë në paqe me veten. Nis t’i shohësh gjërat ashtu siç janë, pa ekzagjerime dhe pa ua shtuar vlerat që mund t’u mungojnë. […]

“Bëj mirë, pa pritur gjë në këmbim…”

“Një ditë një burrë ishte duke ecur përgjatë bregdetit, kur sheh një fëmijë të mbledhë diçka dhe me delikatesë ta lëshojë në det. U afrua pranë djalit dhe e pyeti se çfarë po bënte. Ai iu përgjigj: “Jam duke mbledhur yjet e detit. Disa prej tyre janë jashtë dhe nëse nuk i hedh përsëri në […]

Këto janë tre hapat drejt dashurisë për veten, që të gjithë duhet t’i lexojnë dhe zbatojnë

“Mjaft u mundove të jesh perfekte. Mjaft u mundove ta ndryshosh personin që përfaqëson për të tjerët. Mjaft mendove se nuk je e mjaftueshme. Asnjëherë mjaftueshëm e bukur; asnjëherë mjaftueshëm e rëndësishme; asnjëherë e mjaftueshme për dikë. Mjaft mendove se ke diçka të gabuar. Mos e krahaso më veten vazhdimisht me të tjerët dhe mos u mundo të gjesh tek vetja jote diçka që nuk shkon. Mësohu ta […]

Çiftet më të bukura janë ato ku partnerët e kuptojnë njëri-tjetrin vetëm me një shikim

Çiftet më të bukura, nuk janë ato që puthen çdo minutë, apo që i thonë çdo moment njëri-tjetrit “zemra, shpirti”. Jo, çiftet më të bukura janë ato që dalin bashkë për shëtitje dhe e kuptojnë njëri-tjetrin vetëm me një shikim. Janë ato që i besojnë njëri-tjetrit, që duhen në mënyrë reciproke, që për çdo zënkë dinë tëbëjnë paqe dhe që nuk i premtojnë asnjëherë përjetësinë njëri-tjetrit, sepse e dinë se ka edhe ndjenja, sado të sinqerta, që nuk zgjasin përjetë. Ama investojnë çdo ditë që dashurisë së tyre të mos i mungojë gjë. Në përditshmërinë tonë shohim plot çifte që dalin rrugës të përqafuar, […]

Keni edhe disa orë kohë për të nisur një mesazh special, pse 8 qershori është një ditë e veçantë

Jeta nuk do të ishte e njëjtë pa miqtë më të mirë. Ata janë aty për të të mbështetur në çdo moment. Ata që të duan, të mbështetin dhe të vlerësojnë – si në kohë të mira, ashtu edhe në të këqija. Miqësitë janë një lidhje e pathyeshme që bashkon shumë njerëz së bashku në […]

Shikoni të njëjtin person shpeshherë në ëndërr? Mësoni cili është kuptimi

Ëndrrat na ndjekin gjatë gjithë jetës, me sy hapur apo me sy mbyllur. Të parat, në mënyrë të vullnetshme, i drejtojmë si t’i duam dhe ku t’i duam, por të dytat veprojnë jashtë ndërgjegjes sonë dhe jashtë “komandave” që do të donim t’u jepnim. Mes shumë imazheve apo ngjarjeve që mund të na shfaqen gjatë […]

Përse fëmijët i gënjejnë shpesh prindërit? Disa këshilla si të silleni në këto raste

Nuk ekziston asnjëri në botë që nuk ka thënë në jetën e tij të paktën një gënjeshtër. Ne mund të na ndodhë çdo ditë që të takojmë njerëz që na thonë gënjeshtra, por për hir të së vërtetës gënjeshtrat e tyre nuk ndikojnë shumë tek ne. Momenti që nuk dimë se çfarë të bëjmë përballë […]

Qershori ‘luan’ me shenjat, sipas Meri Shehut ja cilat jena shenjat më me fat gjatë këtij muaji

Qershori është i mbarë por ka një prapaskenë të vogël në datën 14 sepse Hëna e plotë në Shigjetar bën një katërkëndësh me Neptunin. Të gjithë do kenë një lojë apo surprizë të papritur nga pas. Është një muaj me revansh dhe me energji të hapur do nxjerrim çdo gjë brenda nesh dhe do kërkojmë […]

A i përkisni ndonjërës? Këto janë shenjat më elegante të horoskopit

Dashi Ata janë më shumë sesa njerëz të paduruar dhe impulsivë. Pas këtyre karakteristikave, shpesh të kritikuara, qëndrojnë qenie njerëzore shumë elegante dhe të rafinuara, të cilët sigurisht jetojnë në qendër të vëmendjes. Duke qenë se ata gjithmonë i kapërcejnë sfidat dhe i arrijnë qëllimet e tyre pa treguar dobësitë e veta, priren të mërzitin […]

Horoskopi për ditën e sotme, 28 maj 2022

Dashi Mund të ndiheni sikur po zhyteni në një vorbull emocionale. Është e rëndësishme që të mos akuzoni dikë kur nuk keni fakte për të mbështetur këtë pretendim. Mbajtja e gjërave në ekuilibër mund të jetë e vështirë me sasinë e madhe të ndjeshmërisë emocionale në ajër në këtë kohë. Demi Të menduarit e keni […]

Kur prindi mbron kapriçot e fëmijës, nëna rreh shoqen e të bijës sepse nuk pranoi të luante me të

Një sjellje e pahijshme vret shumë, për më tepër kur subjekt bëhet një fëmijë dhe një prind, marrëdhënie nga e cila duhet të ketë edukim të shëndoshë. Por ndodh edhe kështu, siç një nënë ka zgjedhur të mbrojë kapriçot e bijës së saj, duke sulmuar shëmtuar bashkëmoshataren e vajzës së vogël. Një 40-vjeçare ka goditur […]

Si ta kuptoni nëse fëmija ka probleme serioze pasi është rrëzuar?

Shumica e prindërve të rinj, mund të jenë përballur me një situatë kur bebi është rrëzuar. Dëmtimet nga rënia e bebit mund të variojnë nga një tronditje e lehtë e deri në fraktura të ndryshme, ndaj disa prej tyre kanë nevojë për përkudesje të lehtë, ndërsa disa të tjerë kanë nevojë për vëmendje të menjëhershme […]

Mund t’u besoni verbërisht, këto janë shenjat më të sinqerta të horoksopit

Të gjithë mund të jemi gjendur në situata kur na është  të gënjejmë ndonjëherë, qofshin këto gënjeshtra të vogla apo të mëdha. Por ka nga ata që nuk dinë të gënjejnë sepse thjesht zgjedhin të mos e bëjnë. Astrologët po zbulojnë se cilat janë dy shenja të zodiakut, që nuk dinë të gënjejnë. Dashi Edhe […]

Hëna e re e majit, cilat janë shenjat që do të preken më pak prej saj

Tashmë që kemi lënë pas sezonin e eklipsit, hëna e re e majit 2022 është një kujtesë e butë se ka një qetësi pas stuhisë. Më 30 maj, sezoni i parë i madh i hënës pas eklipsit do të shfaqet te Binjakët e zgjuar. Shenja kureshtare e ajrit po sjell të gjithë zgjuarsinë dhe sharmin […]

Gocani hapni syte e veshet/ 7gënjeshtrat më të zakonshme të meshkujve

Gënjeshtrat e bardha nuk janë dhe shumë të dëmshme kur thuhen për arsye jo të mëdha, por për çfarë gënjejnë më shumë meshkuj? 1.Unë nuk jam i martuar, apo s’jam në një marrëdhënie. (Shumë gra kanë zbuluar pas një farë kohe që po dilnin me partnerin e tyre, që ishte i martuar apo i fejuar […]

Horoskopi javor nga Paolo Fox, lexoni me detaje ç’kanë parashikuar yjet për datat 16-22 maj

DASHI: E hëna është një ditë e veçantë me Mërkurin që hyn në shenjën e Demit, por që do të sjellë avantazhe edhe për ju dhe për ashendentët e Dashit. Ata që kanë vendosur të ndërrojnë vend pune, rrugën e kanë të hapur. Kjo nuk është periudha e përshtatshme për lidhje serioze, por mund të krijoni […]

Probleme me komunikimin, paralajmërime për këto shenja të Horoskopit

Kjo javë do të ndikohet nga dy ngjarje të rëndësishme astrologjike: prapavija e Mërkurit në shenjën e Binjakëve dhe hyrja e Jupiterit në shenjën e Dashit. Astrologia Meri Shehu tha për “Rudina” në Tv Klan, se do të jetë një javë interesante, por disa shenja do të gjenden në vështirësi. Planetët janë tërësisht të lirë, […]

Jo më kontroll celulari! Ka një mënyrë tjetër për të zbuluar nëse partneri ju tradhton

Nëse dyshoni se burri ose i dashuri juaj ju tradhton, mund të jeni të prirura për të qenë tepër vigjilente për vendndodhjen e tyre ose dëshironi të kontrolloni telefonin për mesazhe sekrete. Por sipas një eksperti të gjuhës së trupit, në fakt mund të ketë shenja të tjera delikate që partneri juaj po tradhton. Dhe […]

Punët 8-orëshe, afër fundit? Cilat vende po e aplikojnë

Pasi shijuan punën në distancë gjatë pandemisë, punonjësit tani dëshirojnë më shumë fleksibilitet kur bëhet fjalë për orarin e tyre të punës. Sipas një raporti nga Adobe, 51 për qind e punonjësve të ndërmarrjeve do të dëshironin të kishin fleksibilitet të plotë për orarin e tyre, në ndryshim nga vetëm 16 për qind e të […]

Ky është muaji kur lindin gratë më inteligjente, sipas një studimi

Një gjumë i mirë gjatë natës i bën gratë më të zgjuara, por a mund të përcaktohet inteligjenca juaj nga muaji që keni lindur? Sipas një studimi të botuar në Byronë Kombëtare të Kërkimeve Ekonomike, ekziston një korrelacion i qartë midis kohës kur bie ditëlindja juaj dhe sesa i zgjuar jeni – dhe kështu ata […]

Pse nuk duhet t’i detyroni fëmijët të puthin të rriturit?

Shfaqjet e afeksionit duhet të jenë gjithnjë spontane, jo të diktuara nga rregullat apo imponimet me urdhër. Kjo është akoma më e vërtetë për fëmijët që nuk kanë filtrat dhe mbistrukturën sociale të të rriturve, që të jenë në gjendje të sillen në marrëdhënie në mënyrë të pavarur. Psikologët paralajmërojnë se edhe fëmijët e detyruar të puthin dikë […]

Mund të jeni një miliarder/e në të ardhmen nëse keni këto shenja

Çdokush ka ëndërr të jetë një milioner. Disa luftojnë për këtë ëndërr, disa vetëm e ëndërrojnë. Duke u njohur sot me shumë histori të së kaluarës së njerëzve që sot janë milionerë apo miliarderë, kupton se kanë disa karakterista të përbashkëta. Nëse dhe ju i keni disa prej tyre jeni në rrugën e duhur për […]

Nëse nëna juaj nuk jua pëlqen partnerin, ka 4 arsye pse duhet ta dëgjoni

Të gjesh dikë që do dhe të zhgënjesh nënën me atë person, mund të jetë e vështirë. Kur kjo ndodh, është normale të ndiheni sikur nënës nuk i bëhet vonë për lumturinë tuaj ose sikur nuk ju kupton. Por, nëse gërmoni më thellë, do të kuptoni se ajo ju do më shumë se githçka në […]

Studimi i Harvardit: 3 pyetjet ‘e arta’ për t’u dukur më i pëlqyeshëm

Sipas një studimi të vitit 2017 të  Harvard, të publikuar në Journal of Personality and Social Psychology, bërja e një pyetjeje dhe më pas bërja e të paktën dy pyetjeve vijuese do të rrisë fakti se sa i pëlqyeshëm jeni tek të tjerët. Autorët e studimit shkruajnë: Ne bisedojmë me të tjerët për të mësuar […]

Kujdes kujt ia besoni sekretet, 5 llojet e njerëzve që mund t’ju tradhtojnë lehtësisht

Shumë besojnë se miqësitë e vërteta nuk ekzistojnë dhe se njerëzit, në një mënyrë ose në një tjetër, do t’i tradhtojnë. Nga ana tjetër, ka nga ata që mendojnë se kanë dikë në jetën e tyre që mund t’i besojnë, edhe kur bëhet fjalë për sekretet e mëdha. Sigurisht, duhet të jeni shumë të kujdesshëm […]

Këto janë shenjat që tregojnë se jeni inteligjent

Inteligjenca është e trashëguar, por edhe e zhvilluar gjatë jetës. Mund t’ja keni bërë pyetje vetes se sa të zgjuar jeni dhe se si ta kuptoni këtë gjë. Nëse po, këto janë disa nga treguesit që tregojnë se keni një inteligjencë mbi mesataren. Jeni empatik dhe simpatik me të tjerët. Duhet të shkëputeni dhe të […]

Sipas astrologëve kjo fundjavë do të jetë një pikë kthese për këto 2 shenja

Sipas astrologëve kjo fundjavë do të jetë vendimtare për këto dy shenja të horoskopit. Çfarëdo vendimi që të marrin, do të ndikojë për pjesën tjetër të vitit kështu që kini kujdes. BINJAKËT Keni pushuar shumë dhe keni qenë në “zonën e rehatisë”, ndaj tani është koha e duhur për veprim. Sipas astrologëve, çfarëdo biznesi që […]

A ndikojnë rrobat që veshim në humorin tonë? Çfarë thonë ekspertët

Rrobat që vishni mund të zbulojnë shumë për ju, veçanërisht kur bëhet fjalë për ngjyrat. Ekspertët kanë zbuluar se ngjyra e rrobave mund të ndikojë në mënyrën se si do të ndiheni.Në psikologji është i njohur termi “veshje dopamine”, ku duhet të vishni rroba që do t’ju përmirësojnë humorin me ngjyrën, teksturën dhe stilin dhe […]

Nëse dëshironi një marrëdhënie të shëndetshme, dilni me këto 4 shenja të zodiakut

Një marrëdhënie e shëndetshme është ajo ku të dy partnerët respektojnë, duan dhe kujdesen në mënyrë të barabartë për njëri-tjetrin. Marrëdhënie të tilla gjenden shumë rrallë, sepse dashuria është bërë egoiste, stresuese dhe frustruese në kohët moderne. Por nëse jeni dikush që ende dëshironi ta përjetoni dashurinë në formën e saj më të pastër, atëherë […]

Horoskopi javor për periudhën nga 28 mars – 04 prill

Çfarë ju pret gjatë shtatë ditëve të ardhshme në punë dhe në dashuri, a do të kaloni mirë me familjarët, si do t’ju shërbejë shëndeti dhe a do të bëni investime Lexoni horoskopin e përgatitur dhe shfrytëzojeni javën e cila është para jush në mënyrën më të mirë të mundshme. DASHI Puna: Gjatë kësaj periudhe do […]

7 shenja që tregojnë se fëmija juaj ka një Inteligjencë të lartë

A e kishte nëna e Isaac Njutonit idenë, se djali i saj do të ishte një gjeni përgjegjës për një zbulim kaq të madh? A e dinte ai se do të rritej me një IQ prej 192? Në fakt, ajo e bëri atë të ndalonte studimet kur ishte adoleshent për t’u bërë fermer. E pra, […]

Mësojeni që tani, këto 2 shenja të horoskopit nuk e kanë problem “t’ua lënë seen” mesazhet

Keni takuar dikë që ju pëlqen, keni zbuluar profilin e tij në rrjetet sociale dhe a po mendoni të kontaktoni me të, të bëni lëvizjen e parë, por keni frikë se ai/ajo nuk do t’ju përgjigjet kurrë dhe do t’ju lërë  “seen”? Nëse u përket shenjave të mëposhtme bëni mirë të përgatitetni. Virgjëresha Virgjëresha dëshiron […]

Test: Çfarë dominon në zemrën tuaj kur jeni në një lidhje?

Të biesh në dashuri është një përvojë unike dhe e bukur. Në fillim gjithçka është shumë e thjeshtë ndërsa me kalimin e kohës lindin konfliktet e para, të krijuara nga përballjet e para të dallimeve reciproke. Të kuptuarit e asaj që është më e rëndësishme për partnerët kur ata janë në një lidhje mund t’ju […]

Kuptimi i ëndrrave ku shihni shtëpinë ku jeni rritur

Njerëzit besojnë se një shtëpi ose një ndërtesë në ëndërr përfaqëson të ardhmen tonë – dhe gjendja në të cilën ndodhet ndërtesa, flet për atë që na pret në jetë. Blerja e një shtëpie paralajmëron ndryshime të mëdha, ndërsa ndërtimi i një shtëpie parashikon që ai që ka një ëndërr të tillë do të ketë […]

Te cili ‘reality show’ do merrje pjesë ti, bazuar në shenjën e horoskopit?

Supozojmë se një ditë zgjohesh me dëshirën për një aventurë të re, famë të shpejtë dhe shumëëë vëmendje. Ku do shkoje? Ja një parashikim i vogël, nisur nga shenja e horoskopit: Dashi: SURVIVOR Garuesit që janë bllokuar në një ishull të largët përpiqen të mbijetojnë aty dhe përballen me detyra sfiduese për të fituar çmimin […]

Gjashtë shenja që tregojnë se një mashkull është i pasigurt dhe dëmi që ata sjellin

Këtu janë 6 shenjat e një burri të pasigurt dhe sinqerisht, këto mund të vlejnë edhe për gratë. Ata nuk kanë jetë pa ty Ai mund të jetë një introvert, ose i ndjeshëm ndaj energjisë së të tjerëve. Ose me të vërtetë mund të mos ketë jetë jashtë jush. Pa miq, pa interesa të jashtme, […]

Ndryshimet që presim në jetën tonë nga Hëna e Plotë e 18 marsit

Në orën 7.17 të së premtes 18 mars 2022 do të zhvillohet Hëna e Plotë në Shenjën e Virgjëreshës. Hëna e Plotë zhvillohet afër vitit të ri Astrologjik i cili fillon më 20 Mars me hyrjen e Diellit në shenjën e Dashit. Ato që do ta përjetojnë më mirë këtë Hënë të Plotë janë shenjat […]

Pesë këshilla që i duhen çdokujt që është i punësuar

Stresi në punë është pjesë e përditshmërisë tonë. Telefonatat e vazhdueshme, afatet, atmosfera e tensionuar dhe situata të tjera shterojnë energjinë. Presioni që kjo krijon padyshim që do të ulë produktivitetin. Për të qenë në gjendje të përfundoni të gjitha detyrat, duhet të gjeni një mënyrë për t’u çlodhur. Masazhoni ballin Masazhoni skajet afër pjesës […]

Horoskopi ditor, e enjte 17 mars 2022

Dashi Do të ndiheni pak të bllokuar sot ju të dashuruarit, por fal ndikimit pozitiv të yjeve do ta gjeni rrugën për të shkuar në drejtimin që doni. Beqarët do jenë me fat në dashuri dhe do vendosin të hedhin disa hapa. Financat do vazhdoni t’i keni nën kontroll. Demi Do të keni emocione të […]

Sekretet dhe gënjeshtrat… pse janë të nevojshme për natyrën njerëzore?

Le ta pranojmë, në një masë më të madhe ose më të vogël, ne të gjithë themi gënjeshtra dhe mbajmë sekrete. Nuk është diçka për të cilën duhet të krenohemi, por është një pjesë e pamohueshme e natyrës njerëzore. Nga fëmija që bën sikur qan sepse ka nevojë për vëmendje nga prindërit e tij deri […]

Ajo që sheh në këtë iluzion optik zbulon forcën tënde të logjikës

Objekti i parë që mund të dalosh në këtë iluzion optik mund të zbulojë se cili është aspekti më i fortë i logikës tënde. Shikojeni mirë imazhin dhe mbani shënim gjënë e parë që dalloni, por mos u panikosni nëse shihni diçka të mbrpashtë. Imazhi në bardhë e zi u shpërnda fillimisht nga rrjeti Your Tango dhe […]

Shenjat zodiakale që kanë qejf t’i fusin hundët në punët e të tjerëve

Me siguri njihni shumë njerëz të cilëve u pëlqen të fusin hundët në punët e të tjerëve. Dita e tyre duket jo e plotë nëse nuk arrijnë të dinë se çfarë po ndodh në jetën e secilit rreth tyre. Ata ofrojnë sugjerime falas për çdo gjë, por shumë të padëshiruara. Nëse po pyesni se pse […]

Bëjini sytë katër, imazhi i parë që vini re zbulon të fshehtat e karakterit tuaj

Ju kërkojmë të merrni vetëm pesë minuta kohë dhe të shikoni me vëmendje fotografinë, imazhi i parë që do t’ju tërheqë vëmendjen zbulon të fshehtat e karakterit tuaj dhe mënyrës si silleni me të tjerë Në qoftë se imazhi i parë që shquat në fotografinë e mësipërme është fytyra e një burri, përgëzime: jeni një person shumë […]

Si të ndaloni së kënaquri të tjerët dhe të vendosni kufij

Të duash veten do të thotë të mendosh: “Unë kam ndërmend ta dua veten time dhe të mos pres që të më duan të tjerët”. Për ta bërë këtë ju duhet t’u vendosni të tjerëve disa kufij dhe t’i zbatoni ata. Megjithatë, në një shoqëri që e konsideron vëmendjen ndaj të tjerëve pothuajse si një […]

Si ta dalloni që është ‘bad boy’ pa rënë ende në dashuri me të

1. Refuzon t’i vendosë një emër marrëdhënies tuaj   Ju keni muaj që dilni dhe ti ende s’e ke të qartë nëse jeni të dashur, shokë apo thjesht 2 të njohur që herë pas here bëni seks rastësor. Këto dilema vijnë si pasojë e sjelljes tipike të Don Zhuanit që keni fiksim për momentin. Këta […]

Test personaliteti / Zgjidhni gjethen tuaj të preferuar dhe shihni se çfarë zbulon për ju

Cila nga katër gjethet që shihni të paraqitura në imazh ju tërheq më shumë? Gjethja jeshile, portokalli, blu apo rozë? Zgjidhni një dhe shihni se çfarë zbulon për karakterin tuaj. Gjethja jeshile Nëse keni zgjedhur gjethen jeshile, jeni një person shumë i drejtpërdrejtë, karakteristikë që ju bënë t’ju urrejnë dhe t’ju duan. Rreth jush ka […]

Kombinimet më të mira, këto çifte të Horoskopit kanë fëmijët më të zgjuar

Astrologët pohojnë se fëmijët më të mirë lindin nga këto çifte zodiakale. Luani dhe Peshqit Fëmijët marrin krenarinë dhe forcën nga Luani dhe nga ana tjetër marrin ndjeshmërinë nga Peshqit. Kur rritet, fëmijët e këtyre shenjave të Horoskopit bëhen të fortë, të vendosur dhe pak të vrazhdë por vetëm ndaj atyre që e meritojnë. Ndjeshmëria […]

Gjashtë mënyra për të qenë një grua e parezistueshme në sytë e meshkujve

Sigurisht, nuk është e lehtë t’i kënaqësh të gjithë, sepse secili person ka mënyrën e tij unike të të vepruarit, të menduarit, të dashuruarit dhe të dëshiruarit. Në një botë ku pothuajse gjithçka arrihet me një klikim, është e vështirë të përpiqesh të kapërcesh veten, të imagjinosh të tejkalosh njerëzit e tjerë që ndonjëherë besojmë […]

Cilat janë shenjat më inteligjente të horoskopit?

A është shenja juaj e zodiakut nga ato që analizojnë një situatë nga të gjitha këndvështrimet e mundshme dhe ndër ato shenja që shquhen për inteligjencë? Zbulojeni më poshtë. Virgjëresha Ju mund ta njihni Virgjëreshën si një perfeksioniste, por a e dinit se kjo shenjë tokësore është gjithashtu jashtëzakonisht e aftë në analizimin e situatave? […]

Pse na tërheqin ata/ato që i njohim si “sex symbols”, ja si e shpjegon semiotika

Edhe pse  termat “semiotikë” dhe “seks simbol” duken si një “kombinim” i pazakontë, ndoshta ato kanë më shumë të përbashkëta nga sa mund të mendoni. Sipas një studimi të publikuar së fundmi nga “XChannel”,semiotika është në gjendje të identifikojë në mënyrë të thjeshtë dhe efektive se çfarë është imazhi i sensualitetit tek njerwzit. Si fillim […]

Psikologët: Shtrenjtimi i jetesës sjell rritje të agresivitetit

Familja shqiptare rrezikon të përjetojë një tjetër valë destabiliteti për shkak të rritjes së agresivitetit, që sipas ekspertëve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve. Pasiguria ekonomike është një nga faktorët që minon harmoninë familjare pasi krijon një ngarkesë emocionale të lartë. VALBONA TRESKA, PSIKOLOGE “Pasiguria ekonomike në të cilën ne po jetojmë ndikon detyrimisht […]

Test/ Imazhi që shihni së pari zbulon shumë për gjendjen tuaj aktuale

Një grua apo një kafkë? Ajo që shihni zbulon shumë për gjendjen tuaj aktuale  dhe se kush jeni në të vërtetë. Nëse shihni një grua: Siç mund ta shihni, gruaja duket e përkulur me duart në qafë. Kjo tregon lodhje mendore ose pendim të madh të brendshëm. Për momentin, mund të jeni duke përjetuar një situatë […]

Pse personat që qajnë shpesh, janë më të qëndrueshëm nga ana emocionale?

1- Nuk ke pse të mundohesh t’i fshehësh emocionet e tua. Nuk ka arsye pse ta fshehësh trishtimin. Vetëm personat e sigurtë në vetvete, me një inteligjencë të madhe emocionale, janë në gjendje t’i njohin emocionet e tyre dhe t’i shprehin ato. Duhet shumë guxim për të shkuar kundër mendimeve të të tjerëve dhe për të shprehur se kush je e çfarë po ndjen realisht. Filozofi Seneka ka thënë: “Nuk […]

Njerëzit më punëtorë që keni njohur u përkasin këtyre shenjave të zodiakut

Janë disa njerëz që prioritet gjithmonë kanë punën. Astrologjia mendon se kjo gjë varet dhe nga shenja e tyre e horoskopit ndaj hidhini një sy nëse jeni dhe ju pjesë: Dashi është një nga shenjat më të forta dhe këmbëngulëse të horoskopit. Nuk ka rëndësi sa herë u duhet të rrëzohen apo lodhen derisa të realizojnë […]

Një nga gjërat më të vështira gjatë fëmijërisë: Si ta mësojmë fëmijën të shikojë orën?

Fëmijët nuk e kuptojnë konceptin e numrave, ndërsa në llogaritjen e kohës, gjithçka reduktohet në numra Fillojmë nga zeroja, në vend të numrit një, ora ka 60 minuta, çdo minutë 60 sekonda, dita 24 orë… Pastaj, ka orë me akrepa, distanca midis dy numrave në orë është ose pesë minuta ose një orë (varësisht nëse […]

Nëse e doni dikë, lëreni të lirë!

A e keni lënë ndonjëherë dikë që e keni dashur të largohet nga ju? Dikush e ka krijuar këtë thënie, por sa është e vërtetë ajo në ditët moderne, dinamike, kur askush nuk ka kohë për të humbur? Dashuria nuk është test Ndoshta në ditët e hershme njerëzit kishin shumë më shumë kohë për të […]

Shenjat e horoskopit, për të cilat pranvera do të ndryshojë gjithçka

Në fund të këtij dimri mund të ketë disa surpriza të mëdha për disa shenja të horoskopit, ato mund të kenë një transformim pozitiv. Le të shohim se cilat janë dhe çfarë transformimesh mund të kenë. Jeni kurioz të mësoni se cilat janë shenjat që mund të kenë ndryshime të mëdha? Le të zbulojmë se […]

Testi vizual që do t’ju turbullojë, kafsha e parë që dalloni në këtë foto tregon shumë për ju

Mendoni se jeni në gjendje të shquani gjithçka nga çfarëdolloj distance? Epo, fërkoni sytë mirë e mirë para se të nisni këtë test pasi figura e parë që shihni në këtë foto tregon shumë për ju. 1.Një pëllumb: Pëllumbi është simbol i paqes, i shpresës dhe i dëlirësisë. Përpiqeni të gjeni pozitivitet në gjithçka që ju […]

Kuptimi i datës 2/2/22 dhe arsyeja pse të shohësh “222” është një shenjë e fuqishme

Shkurti është caktuar të jetë asgjë më pak se një muaj pjellor! Muaji nis me një hënë të re në Ujor duke sjellë energjinë e fillimeve dhe ndryshimeve të reja, dhe vetëm një ditë më vonë, ne po përjetojmë atë që disa e quajnë të parën nga tre “222” ditët e fundit të shekullit, që […]

Shenjat më perfeksioniste të zodiakut…

Kur bëhet fjalë për perfeksionizmin, këto shenja janë fanatike për të arritur në çdo moment gjendjen perfekte!   Luani Për Luanët, çdo gjë duhet të jetë në gjendje perfekte, pavarësisht situatës, pasi priren të hartojnë një plan përfundimtar për suksesin e tyre. Përveç kësaj, ata kërkojnë vazhdimisht përmbushjen e tyre personale. Si rezultat, ata përfundojnë […]

Dashuria e vërtetë duhet të plotësojë këto 10 kërkesa

Sipas Jung-ut, ne jemi të përçarë nga brenda, dhe kjo është arsyeja pse ne vazhdimisht kërkojmë dashurinë, gjysmën tjetër të mollës sonë. Dashuria është lëvizja psikike që bashkon dy njerëz duke krijuar një forcë të tretë: marrëdhënien. Nëpërmjet dashurisë ne mund të njohim veten, njëri-tjetrin dhe botën. Dashuria shpesh përjetohet në mënyrë pasive duke menduar […]

Ja pse disa persona e kanë të vështirë të krijojnë miqësi të reja

Nëse jeni përpjekur ndonjëherë të bëni miq të rinj, sepse jeni ndjerë të vetmuar, për disa kjo mund të jetë e vështirë. Në shkollë, të bësh miq mund të jetë shumë e thjeshtë, por jashtë saj mund të jetë e kundërta. Kur disa studiues intervistuan të rriturit rreth miqësisë, ata thanë se sfida më e […]

Një enigmë e thjeshtë matematikore që vetëm më të zgjuarit mund ta zgjidhin: Sigurohuni që të jeni mes tyre!

Një enigmë matematikore habiti të gjithë, e dini zgjidhjen? Kushdo që ka bërë pak shkollë do t’ju thotë menjëherë se është 29 – 1 = 28 dhe se nuk mund të jetë ndryshe. Dhe kjo është krejt e vërtetë, nëse ndjekim rregulla të rrepta matematikore, por thelbi i kësaj enigme, që i çmendi të gjithë […]

Hulumtimi: Qentë mund të dallojnë gjuhët e ndryshme

Truri i qenve mund të bëjë dallimin midis gjuhëve të njohura dhe të panjohura Qentë mund të dallojnë gjuhët, zbuluan shkencëtarët hungarezë pasi një grupi prej 18 qensh i emetuan fragmente nga tregimi “Princi i Vogël” në spanjisht dhe hungarisht dhe ekzaminuan se si reagoi truri i tyre. Hulumtimi u drejtua nga Laura V. Cuaya […]

Si ta lexoni menjëherë personalitetin e dikujt me vetëm një pyetje?

Një lloj pyetjesh mund të zbulojnë në mënyrë indirekte shumë për personalitetin e një personi Të pyesësh dikë se çfarë mendon për njerëzit e tjerë zbulon shumë për personalitetin e tij. Arsyeja është se njerëzit priren të shohin më shumë cilësitë e tyre te të tjerët, transmeton Telegrafi. Një person bujar i sheh të tjerët […]

Femrat e përsosura lindin në këto tri shenja

Nëna perfekte, amvise dhe gra të suksesshme të biznesit. Ato janë nëna perfekte, amvise dhe gra të suksesshme biznesi. Mirëpo, përveç gjithë kësaj, ato kanë diçka që i tërheq meshkujt në mënyrë magnetike dhe që nuk mund të përkufizohet me fjalë. a cilat janë ato: Demi Një grua Demi është një amvise e përsosur. Përveçse […]

Gjithmonë keni dashur të flisni me ta: Sa fjalë mund të kuptojë vërtet një qen

Edhe pse nuk mund të flasin, qentë kuptojnë shumë nga ato që u thonë njerëzit Ata madje kuptojnë disa fjalë dhe fraza për të cilat jeni absolutisht të bindur se nuk e kanë idenë se çfarë kuptimi kanë. Ata dinë më shumë nga sa mendojmë ne. Megjithëse fjalori i qenve nuk është aq i madh […]

Hëna e Plotë në Gaforre; Si ta menaxhojmë më mirë këtë situatë

Si në çdo hënë të plotë, ne jetojmë momentin e shkëlqimit maksimal të ciklit hënor, një fazë kulmimi e cila ndiqet nga nevoja për të lënë pas diçka dhe për të vazhduar para me më pak pesha. Me Hënën në Gaforre përballë Diellit në Bricjap, ne lexojmë një tension midis asaj që kemi vendosur të […]

Me shumë mundësi do të divorcoheni; Studimet tregojnë moshën në të cilën nuk duhet të martoheni

Koha që partnerët kalojnë së bashku tregon shumë për marrëdhënien e tyre. Por shumë studime tregojnë se vetë fillimi mund të përcaktojë rrjedhën por edhe fundin e një lidhjeje apo martese. Domethënë, për shumë çifte, martesa në një moshë të hershme nënkupton dhe fundin e saj. Një sondazh tregoi se rreth 45% e çifteve thanë […]

Ja si mund t’i njihni gënjeshtarët në këto 6 mënyra

Mund të jetë një fakt tronditës, por sipas Psychology Today, rreth 80 për qind e gënjeshtrave mbeten të pazbuluara. Megjithatë, edhe pse një numër i madh njerëzish dalin nga një situatë me gënjeshtra, shumica e gënjeshtrave mund të dallohen nëse dini të lexoni shenja. Këtu janë disa teknika për të përcaktuar nëse dikush po thotë […]

Ndjenjat nuk mjaftojnë, këto 4 shenja janë thjesht TOKSIKE për njëra-tjetrën

Edhe pse mund të jemi çmendurisht të dashuruar me dikë, pasioni nuk do të jetë asnjëherë i mjaftueshëm për të vazhduar marrëdhënien. Ndaj kini kujdes nga këto shenja të zodiakut që formojnë çiftet më toksike nga të gjitha: 1. Luani + Gaforrja Luani është shenjë zjarri dhe Gaforrja është një shenjë uji. Luani dëshiron aventura […]

Nëse i ndjek këto këshilla për 30 ditë rresht, nuk ke për ta njohur më veten tënde

1. Fike celularin përpara se të shkosh në shtrat. Ke nevojë të qetësohesh. Nëse do të ketë urgjenca, me siguri kush do të ketë nevojë për ty, ta njeh shtëpinë dhe mund të vijë të të kërkojë. Deri në atë moment, qetësohu dhe harroji gjithë problemet e të tjerëve. 2. Fli mbi 7 orë. Është […]

Pse duhet ta përdorni sa më pak shprehjen ‘unë e di se si ndihesh’

Nëse një fëmijë vjen në shtëpi duke qarë sepse ishte përleshur me shoqen ose shokun, një nënë mund të përpiqet ta qetësojë atë vetëm duke i thënë: “Unë e di sa keq ndihesh, edhe unë një herë u zura me shoqen time.” Nëse dikush i thotë shoqes më të mirë se sapo u pushua nga […]

Viti 2022 sjell fat dhe dashuri të re për këto shenja të zodiakut!

Astrologët konfirmojnë se ky vit do të jetë i mbarë veçanërisht për njerëzit e këtyre tre shenjave, veçanërisht ata që kuptojnë shenjat e yjeve. Gaforrja Për Gaforret, viti 2022 do të jetë i ashtuquajturi “Viti i eksplorimit”, që do të thotë se kjo është koha për të nisur përvoja të reja, duke korrur më në […]

Zbuloni kombinimet e shenjave që janë çifte të dështuara

Ka shenja që përputhen dhe ka shenja që nuk përputhen. Por ka edhe shenja në horoskop që kombinimi mes tyre është një recetë e sigurt dështimi. Shikoni më poshtë cilat shenja të horoskopit thjesht nuk i përshtaten dhe nuk ia vlen as mundimi për të dalë në një takim.   Dashi Shenjat më pak të […]

5 mënyra për ta kuptuar nëse keni pranë njerëz nga jeta e mëparshme

A ju ka ndodhur ndonjëherë të takoni dikë dhe të ndjeni një lidhje të fortë me ta pavarësisht se s’i kishit takuar më parë? Ky fenomen shpjegohet përmes nergjisë së fortë që mund të shkëmbejnë dy të huaj, por nëse keni lexuar diçka me tepër rreth jetëve të mëparshme hapet një diskutim i ri. Sipas […]

Nëse keni lindur në këto vite, ky është viti juaj!

Horoskopi kinez, ashtu si ai perëndimor, përbëhet nga 12 shenja, ose “shtëpi”. Por në ndryshim, çdo shenjë ka një kohëzgjatje prej 1 viti, jo 1 muaji. Pra, shenjat e horoskopit kinez përcaktohen nga viti i lindjes. Në Kinë, vitet përllogariten sipas sistemit kohor të hënës. Viti i Ri Kinez fillon më 1 shkurt dhe ka […]

Mos harroni/6 pyetje të zgjuara që duhet t’i bëni vetes në fund të vitit

Fundi i një viti është gjithmonë një mundësi shumë e mirë për të reflektuar. Me afrimin e shpejtë të vitit 2022, tani është koha e duhur për të shqyrtuar ?farë shkoi mirë këtë vit, si dhe për të identifikuar fushat ku ka nevojë për përmirësim. Nëse doni të reflektoni dhe të bëni një plan se […]

Zbuloni ​8 ngjyrat që do t’ju sjellin lumturi në vitin 2022

Ngjyrat kanë qenë gjithmonë të lidhura me një ndjenjë, kuptim dhe simbolikë të caktuar. Ne nuk premtojmë mrekulli, por nëse doni t’i siguroni vetes pak më shumë lumturi në vitin e ardhshëm, rrethohu me këto 8 ngjyra. E verdha = Optimizëm Kultura perëndimore e lidh të verdhën me ngrohtësinë, lumturinë dhe sigurisht – optimizmin. Vetëm […]

Ditën e nesërme për këto 2 shenja të horoskopi mund të rikthehet një dashuri e vjetër…

Nesër hëna fokusohet përballë  planetin të Plutonit dhe kjo gjë do të ndikojë në disa shenja horoskopi në aspektin e dashurisë. Për këto 3 më poshtë do të ketë një rikthim të dashurisë së vjetër: Binjakët: Ajo që dëshironi dhe ajo që jeni gati të bëni për atë që dëshironi janë dy gjëra krejtësisht të ndryshme. […]

”Mami, ti je e shëmtuar” si t’i përgjigjesh fëmijës pas një fjalie të tillë

Dr. Lira Gjika është gjithmonë pranë prindërve me këshillat e saj të vyera, për çdo rast dhe situate. Së fundi ajo ka dhënë një këshillë për të gjithë prindërit se si të reagojnë, kur përballen me një fjali të tillë: “Mami, ti je e shëmtuar, mami i Xhoit i ka flokët më të bukura dhe […]

Nënat holandeze tregojnë 5 sekretet që duhet të dini për të rritur fëmijë të lumtur

Mënyra holandeze e prindërimit nuk përfshin ndonjë praktikë të jashtëzakonshme për t’u marrë me fëmijët, por duket se funksionon mjaft mirë. Edhe studiuesit kanë vërtetuar se fëmijët holandezë janë shumë përpara bashkëmoshatarëve të tyre ndërkombëtarë për sa i përket mirëqenies dhe lumturisë. Pra, nëse doni të dini saktësisht se çfarë bëjnë nënat holandeze ndryshe nga […]

Pse thuhet se vajzat e zgjuara janë të vështira për t’u dashururar? (Tiparet e tyre)

Shpesh thuhet se vajzat e zgjuara janë të vështira për t’u dashuruar. Kërkojnë shumë apo thjesht e dinë çfarë duan? Janë më tepër të përqëndruara në aspekte të tjera të jetës apo dinë të vënë çdo gjë në barazpeshë? Ndoshta asnjëra nga këto, ose ndoshta të gjitha këto. Higher Perspectives jep 7 sjellje tipike të […]

Pesë kafshët që e ndryshuan përgjithmonë njerëzimin!

Njerëzit kanë jetuar prej kaq shumë kohësh me kafshët, saqë është e vështirë të imagjinohet se ka pasur ndonjëherë një periudhë,kur ne nuk kemi pasur “shokë” me gëzof apo pendë, qëna kanë ndihmuar në një mënyrë apo tjetrën. Edhe pse numri ndryshon në varësi të mënyrës se si e përkufizojmë“zbutjen” e tyre, shkenca ka identifikuar […]

Pse kimia e fortë nuk është gjithmonë e barabartë me një marrëdhënie të përjetshme?

Një analizë për divorcet në SHBA tregoi se pothuajse gjysma e çifteve ndahen për shkak të pritshmërive jorealiste. Konceptet e gabuara mund të lindin për shkak të punës aktive të hormoneve në periudhën e parë të marrëdhënieve, ose siç thonë psikologët, periudha e kimisë. Kjo fazë mund t’i bëjë njerëzit të verbër dhe vetëm pas […]

Prinderimi/Këtë veprim mbase e bëni çdo ditë por kujdes!

Në ditët e sotme, ka kaq shumë rekomandime të ndryshme për rritjen e fëmijëve në mënyrë korrekte dhe ato shpesh janë mjaft të diskutueshme. Mirëpo, mjekët dhe psikologët vazhdojnë të kryejnë eksperimente të reja: të analizojnë rezultatet dhe pastaj të tregojnë se çfarë është e gabuar dhe çfarë është e drejtë për rritjet e fëmijëve. […]

Nuk përdorin karrocat për fëmijët; Ja pse mamatë japoneze i mbajnë djemtë dhe vajzat në krahë

Është mjaft e zakonshme në Japoni të shohësh nëna që mbajnë foshnjat e tyre në krahë. Në fakt, ka të ngjarë që ju të shihni 4 nga 5 gra duke i mbajtur ato në shpinë. Ka disa arsye përse ato zgjedhin këtë mënyrë për të rritur fëmijët: 1-Mbajtja e foshnjave në krahë është një traditë […]

Dhjetori do t’ju ngrohë zemrat këtyre shenjave, ja kush do të gjejë dashurinë e vërtetë këtë muaj

DASHI: Venusi këtë muaj nuk ju favorizon si muajin e kaluar. Çiftet e martuara do të përpiqen të flasin më shtruar për të shmangur zënka të tjera dhe këtë periudhë të lodhshme në fushën e ndjenjave. A mungon vërtet dashuria apo problemet ekonomike dhe ato në punë po ndikojnë në marrëdhënie? Kjo e fundit, sidomos nëse […]

Çfarë është narcisizmi? Si t’ia dilni me një person narcisist?

Fjala “narcisist” vjen nga një mit grek, ku një i ri u dashurua me pasqyrimin e tij në një liqen të vogël në pyll. Narcisizmi është prirja e të menduarit shumë mirë për veten, pa i marrë fare parasysh kritikat e tëtjerëve. Një narcisist është një person në thelb egoist, i vetëkënaqur dhe i etur për vëmendje. Këto mund të jenë cilësi të shumë personave, por jo gjithmonë janë shprehje të një çrregullimi mendor. Kur bëhet problem narcisizmi? Sipas psikologëve, narcisizmi […]

11 gjërat që duhet t’i bësh patjetër para se viti të përfundojë

Koha ikën shumë shpejt dhe pas pak ditësh, troket viti i ri. Para se të gjithë të rifillojnë jetën normalisht në janar, zakonisht në fund të vitit të gjithë bëjnë bilancin për kohën e lënë pas dhe dëshirat e parealizuara. Më poshtë janë të listuara disa nga gjërat që duhet t’i kishe kryer gjatë vitit. […]

Si të qëndroni të motivuar në një ditë me shi? Gjëra të vogla që do t’ju ndryshojnë rutinën

Një ditë me shi, e zymtë, të bën të ndihesh pa energji dhe pa motivim! E vetmja gjë që duam të bëjmë është të qëndrojmë në shtrat gjithë ditën, por jo gjithmonë diçka e tillë është e mundur dhe jo gjithmonë është gjëja më e mirë që mund të bëjmë. Prandaj, e keni ju në […]

Shihni në ëndërr sikur ju bien dhëmbët, ç’do të thotë kjo gjë?

Shikoni sikur ju bien ose ju thyhen dhëmbët në ëndërr ? Kjo ëndërr, që njerëzit zakonisht e mbajnë mend, mund të tregojë diçka të rëndësishme për jetën tuaj, veçanërisht për shëndetin. Kur ju bien ose thyhen dhëmbët, ju pengojnë që të flisni apo hani normalisht. Truri po përpiqet t’ju tregojë se duhet t’i kushtoni më […]

Horoskopi javor nga Paolo Fox, zbuloni ç’kanë parashikuar yjet gjatë datave 22-28 nëntor

DASHI Në sferën e dashurisë situata paraqitet e mirë. Ata që janë të përfshirë në një lidhje, është më mirë që të mos bëjnë lëvizje komprometuese. Përpara se të nisni diçka të pasigurt, sigurohuni që t’i keni bërë mirë llogaritë dhe të keni peshuar të mirat dhe të këqijat. Gjatë javës do të bëni shpenzime […]

Horoskopi për ditën e sotme, 22 nëntor 2021

Dashi Nevojat e të tjerëve do të ndërhyjnë në dëshirën tuaj për t’u kujdesur për veten. Mund të ketë zhgënjim në jetën tuaj të dashurisë, por mos u trishtoni. Jepini fuqi vetes për të ecur përpara. Jepini jetës tuaj më shumë ngjyra. Demi Do të jeni mjaft të angazhuar me punë duke lënë pas dore […]

5 gjëra që duhet ti dini për jetë të gjatë dhe cilësore

Me kalimin e viteve trupi bëhet më “i dobët”. Sistemet tona imune, të frymëmarrjes, të qarkullimit të gjakut dhe të tretjes fillojnë të tregojnë pasojat e jetës që kemi zgjedhur kur ishim më të rinj. Në këto kushte duhet të mbrojmë veten dhe shëndetin tonë nga shumë “armiq”. A e dini se zemra jonë që […]

4 pyetjet që duhet t’u bëni fëmijëve çdo natë para se të flenë

Pak para se fëmijët të flenë, kanë një periudhë të shkurtër kohe gjatë së cilës duan të kalojnë me ju edhe disa minuta. Para se t’i puthni për t’u uruar natën e mirë, qëndroni edhe disa minuta më tepër me të voglin tuaj, pavarësisht lodhjes. Gjeni kohën për ta pyetur për katër gjëra rreth ditës. […]

Të mërzitshëm sa më s’ka; Këto 2 shenja horoskopi duhet t’i shmangni kur nuk ndiheni mirë

1. Ujori (20 janar – 18 shkurt) Me siguri që ka mijëra Ujorë intrigues, por askush nuk është 100% i sigurt se Ujori mund të bëjë më shumë sesa të rrijë dhe të jetë i mërzitshëm. A njihni një Ujor entuziast? Jo. Shpesh veprimet dhe sjelljet e tyre janë neutrale dhe kjo kuptohet nga të tjerët […]

4 fakte psikologjike që do të ndryshojnë jetën përgjithmonë

Të lindurit pa një libër udhëzimesh dhe gabimet që bëjmë rrugës, bën që të lindë pyetja se si ne funksionojmë. Kjo është arsyeja pse ne duhet të jemi vazhdimisht të hapur për të mësuar rreth mendjes njerëzore dhe se si mund të ndihmohemi nga ajo që zbulojmë. Të gjithë bëjmë gabime. Askush nuk është perfekt. […]

Muaji nëntor do jetë më romantiku, veçanërisht për këto 3 shenja!

Është nëntor. Temperaturat kanë filluar të bien dhe të gjithë po kërkojnë dikë të veçantë për t’i mbajtur ngrohtë. Romanca gjatë këtij muaji është e pashmangshme, veçanërisht sepse këtë vit kështu është shkruar dhe në yje. Do të përjetoni marrëdhënie intensive, sa një njohje e shkurtër do t’ju duket sikur ka zgjatur prej vitesh të […]

6 gjëra që NUK duhet t’ia thoni dikujt që vuan nga ankthi

Gati 1 në 5 persona ka çrregullim ankthi, kështu që ka shumë shanse që të njihni dikë me ankth. Ekziston një shans po aq i mirë që ta keni mbështetur mikun, të dashurin ose kolegun tuaj – dhe të keni t’i keni thënë ose bërë gjëra që ata i kanë perceptuar si jo të dobishme.  […]

Ju thyhen shpesh objekte në shtëpi? Ja si interpretohet kjo nga teoria Feng Shui

Kur objektet fillojnë të thyhen shpesh dhe zhduken, Feng Shui paralajmëron se kjo mund të jetë e lidhur me energjinë negative. Në shumicën e rasteve, kaosi në shtëpi fillon për shkak të akumulimit të energjisë negative. Thyerja, dëmtimi dhe humbja e gjërave sipas Feng Shui tregon se energjia negative, mbahet dhe grumbullohet në shtëpi dhe […]

Zbulohet libri i vjetër i recetave ku tregohet se “si të gatuajmë burrin”

Një libër i vjeter 110-vjeçar me receta gatimi, ku përfshihet edhe receta perfekte “se si të gatuajme burrin”, është gjetur në një shtëpi të vjetër, që kishte dhjetëra vite e pabanuar. Libri i recetave me titull “250 receta për përditshmërinë” përmban shumë gatime për amvisat angleze të kohës, por edhe humor. Në njërën prej recetave, […]

Në këtë moshë ne mund të arrijmë kulmin e vetëbesimit

Në kulturën e sotme të fiksuar pas të qenit i ri përgjithmonë, plakja shpesh shihet si diçka për t’u frikësuar. Por një studim i ri thotë se të paktën një gjë përmirësohet me moshën është: vetëbesimi. Në moshën 60 vjeç arrihet kulmi i vetëbesimit, sipas një artikulli të botuar së fundmi në revistën Psychological Bulletin […]

Imazhe të marra që nga fillimi i pandemisë që tregojnë se edhe në kohë të vështira njerëzit gjenin mënyra për argëtim

Fillimi i pandemisë së shkaktuar nga coronavirusi befasoi njerëzit e të gjithë botës. Pasiguria dhe frika nga e panjohura ishin shumë të pranishme, por edhe në ato momente të vështira kishte vend për një shaka. Kështu, në disa qytete, në supermarkete dhe hapësira të tjera publike, njerëzit vendosën të argëtohen me “veshjet e detyrueshme të […]

Shtatë gjëra të mira që mund të ndodhin në jetën tuaj kur mbushni 40 vjeç sipas shkencës

Shumica e njerëzve mendojnë se të njëzetat janë vitet më të mira të jetës së tyre, por kjo nuk është shumë e vërtetë. Realiteti është se të dyzetat tona janë më të mirat, sepse mund të jenë më të lumtura dhe më të pasura. Gjatë të dyzetave, ne gjejmë më shumë kohë për gjërat që […]

Shenjat më të fuqishme të horoskopit

Disa personazhe janë thjesht më të fortë dhe më dominues në karakter se të tjerët. Për shembull, Luani ka një karakter mbizotërues dhe është krenar për forcën, arrogancën dhe kokëfortësinë e tij, dhe ai gjithashtu ka karizëm. Por, më poshtë ua sjellim katër nga shenjat që njihen si më të fuqishmet e zodiakut: Dashi Ai […]

Lloji i fytyrës femërore që është më tërheqës për burrat

Ndërsa nuk mund të jemi të sigurt se si do të dukej një grua perfekte në sytë e burrave, ne tani kemi një ide për llojin e fytyrës që meshkujt e konsiderojnë më tërheqës. Hulumtuesit nga Universiteti i Madridit anketuan 266 studente femra bazuar në perceptimin e tyre të atraktivitetit, dhe më pas pyetën 44 […]

Nga Dashi te Peshqit, cilat janë shenjat e horoskopit që mund t’iu besojmë sekretet tona

Shenja e horoskopit ka një ndikim të jashtëzakonshëm në karakterin e një personi. Prandaj nëse doni të dini se cilat shenjave mund t’ju besojmë sekretet tona, e cilave nuk duhet t’ju themi kurrë asnjë të fshehtë, lexoni këtë artikull për të kuptuar më mirë çdo shenjë. DASHI Dashi i ruan sekretet në varësi të situatave. […]

Ngjyra e syve: çfarë thotë për personalitetin tuaj

Me siguri edhe juve keni dëgjuar se sytë janë pasqyra e shpirtit dhe shpirti është drejtori i jetës sonë. Ndoshta edhe juve ju ka lindur ndonjëherë kureshtja të shihni përtej ngjyrës së syve të dikujt. Në këtë material ne do të sjellim për ju disa karakteristika të karakterit të personave bazuar në ngjyrën e syve […]

Horoskopi për ditën e sotme, 16 shtator 2021

Dashi Ju do të merrni një propozim shumë interesant sot. Partneri juaj mund t’ju befasojë papritur duke dashur të bëjë marrëdhënien më të thellë dhe më të fortë. Dikush do të sjellë fat për ju për tre javët e ardhshme. Pavarësisht nga uljet dhe ngritjet e përditshme, sot shënon fillimin e një cikli shumë pozitiv […]

5 gjërat që nuk duhet t’i bësh kurrë për një djalë (edhe kur je shumë e dashuruar)

Nëse ke rënë kokë e këmbë në dashuri me dikë ose je ende e pasigurt, nuk është një situatë e lehtë për t’u kuptuar, megjithatë mund të jesh në gjendje të kuptosh nëse dikush ka nevojë për ty, të pranon ty për atë që je apo nuk është në të njëjtën rrugë me qëllimet dhe […]

Është ushqimi i preferuar i dimrit, por a e dini kur duhet të fillojnë fëmijët të hanë fasule?

Periudha kalimtare nga qumështi i gjirit apo ai i formulës tek ushqimet e ngurta është një hap shumë interesant dhe i rëndësishëm për zhvillimin e fëmijës. Ky hap mund të ndikojë në zakonet e ushqyerjes që ai do të ketë gjatë gjithë jetës. Fëmijët fitojnë shumë aftësi të reja kur fillojnë të ushqehen me ushqime […]

Ngjyra që zgjidhni tregon shumë për karakterin që keni dhe si do të zhvillohen ngjarjet në jetën tuaj

Hëna ngjyrë rozë: Tregon se jeni një njeri që ndiqni intuitën dhe kjo është aftësia juaj më e mirë. Sa herë që të ndodheni në mes të një udhëkryqi, gjithmonë kini kujdes përpara se të merrni një vendim. Kjo gjë do t’ju sigurojë të keni një sukses final. Puna dhe vëmendja në marrjen e vendimeve do […]

Çfarë ndodh vërtet kur përjetoni një Déjà Vu?

Nëse përjetoni në ndonjë moment ndjenjën e veçantë sikur e keni lexuar më parë atë që keni në duar, mos u shqetësoni. Ndoshta bëhet fjalë për një Déjà Vu. Déjà vu është ndjenja e veçantë që të krijon ndjesinë e diçkaje që e keni përjetuar më parë, ndërsa në të njëjtën kohë e dini që […]

Horoskopi për ditën e sotme, 2 shtator 2021

Dashi Mendja ju jep një siguri të madhe, e cila ju lejon të eksploroni botët e tjera. Gjeni mënyra të reja për të sjellë dashurinë në jetën tuaj. E tëra çfarë ju duhet të bëni sot për t’i bërë përshtypje dikujt është të jeni absolutisht vetvetja. Demi Nuk janë të mirat materiale që keni, por […]

Horoskopi për ditën e sotme, 18 gusht 2021

Dashi Krenohuni me instinktet tuaja ushqyese. Merrni një rol më aktiv në ruajtjen e planetit. Bëhuni një qytetar i shqetësuar, i cili flet rregullisht për atë që beson. Mos lejoni që agjendat politike të njerëzve të tjerë të pengojnë qëllimin tuaj të vërtetë. Demi Diçka ose dikush mund t’ju nxisë të bëni një lëvizje të […]

Kujdes nga e premtja 13, misteret e ditës më të pafat të vitit

Nëse keni frikë nga e premtja 13, atëherë jeni në grupin e njerëzve që rrinë të shtëpi gjatë gjithë kësaj dite për të shmangur fatin e keq… Nëse një muaj fillon në ditë të diel, data 13 e tij do të jetë e premte. Për fat të mirë, e sotmja është e para dhe e […]

Sfidë: Vetëm njerëzit që i perceptojnë mirë ngjyrat mund ta vënë re ndryshimin në këto foto

Besoni apo jo, njerëzit mund të dallojnë 200 nuanca të një ngjyre, ndaj si thoni sikur të vini në provë këtë aftësi? Kontrolloni sa sy të mprehtë keni dhe shihni nëse mund t’i gjeni shpejt ndryshimet. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Përgjigjet: Anabel

Lejojini fëmijët të lyhen me tualetet tuaja; Ja pse duhet ta bëni sipas ekspertëve

Pjesë e një fëmijërie të shëndetshme është të duash të bësh sikur je i rritur, dhe kjo mund të nënkuptojë veshjen e rrobave të prindërve ose provimin e buzëkuqit të mamit dhe lyerjen e  syve herë pas here. A është vërtet diçka normale të lejoni fëmijët të eksplorojnë kozmetikën në një moshë kaq të hershme? […]

Nga Dashi tek Peshqit, zbuloni çfarë nëne jeni në bazë të shenjës suaj të horoskopit

Yjet nuk gënjejnë, përkundrazi ndonjëherë tregojnë më shumë seç duhet. Ju ftojmë të lexoni më poshtë disa nga karakteristikat e çdo nëne në bazë të shenjës së horoskopit. Një udhëzues i vlefshëm edhe për ato femra që nuk ajnë bërë akoma nëna. DASHI • Pikat e forta si nënë : besimi, vetëkujdesi, forca dhe guximi […]

4 gjëra që duhet të keni parasysh para ÇDO takimi të parë

Më në fund ja dolët! Fiksimi ju ftoi për të dalë dhe tani jeni gati për një faqe të re të njohjes suaj. Sigurisht, takimet e reja shoqërohen me nervozizëm. Si do të eci mbrëmja? Çdo gjë varet nga qëndrimi i secilit: gjëja e rëndësishme është të mos jesh i ndrojtur dhe të jesh spontan! […]

3 arsyet kryesore pse burrat mund të tradhtojnë

Një marrëdhënie e mirë është çelësi për të mbajtur një mashkull larg nga tradhtia. Të gjithë e dimë se edhe marrëdhëniet afatgjata janë ‘goditur’ nga tradhtia, si rasti klasik i Bill Klintonit që tradhtoi Hilary Clinton me Monica Lewinsky. Nëse nuk flisni të njëjtën gjuhë dashurie me bashkëshortin tuaj, ky mund të jetë më i […]

Iluzioni optik më i famshëm; Ajo ç’ka shihni në fillim mund të flasë shumë për ju

Simbolizmi i imazheve tregon vanitetin dhe krenarinë njerëzore dhe në art, vaniteti paraqitet si një grua tepër e angazhuar me bukurinë e saj kalimtare. Pra, çfarë vutë re së pari? Kafkë Jeni një rebel, një njeri i lirë në të menduar. I apasionuar dhe i fortë. Kafka është një nga simbolet më të vjetra dhe […]

Horoskopi për ditën e sotme, 28 korrik 2021

Dashi Veproni sipas instikteve tuaja dhe nuk do të gaboni. Ju mund të duhet të hiqni dorë nga kontrolli dhe të lini mënjanë të menduarit logjik. Do të ishte më mirë të eksploroni opsionet në aspektin profesional. Mund të merrni lajme pozitive në aspektin sentimental. Demi Ju keni pjesën e munguar për të cilën njerëzit […]

5 zakonet më të këqija që po ju lënë në ~vend numëro~

Sa herë të ndiheni të pamotivuar kujtojini vetes një shprehje që thotë se: “Paraja pa kohë të lirë nuk ka asgjë vlerë e ndërsa koha e lirë pa para s’ka kuptim.” Ka disa zakone që nëse do t’i kuptonim në kohën e duhur sa të pashëndetshme janë dhe çfarë pasojash lënë tek ne, do të […]

10 tiparet e një gruaje Alfa që dallon nga gjithë gratë e tjera

Qëndroni vigjilentë përpara këtyre grave; janë intimiduese, stimuluese dhe e dinë çfarë duan Ja 10 karakteristikat e një gruaje alfa: 1-Nuk është kurrë e ngurtë ose e egër për të marrë atë që dëshiron, pasi tërheq gjithmonë pozitivitet. Besimi i saj është një burim frymëyzimi, duke bërë që shumë njerëz ta ndjekin. 2-I përballon sfidat […]

Fjalët që përdorin më shpesh njerëzit e stresuar

Ekspertët kanë zbuluar se dikush mund të kuptohet që është i stresuar vetëm nga përdorimi i shpeshtë i disa fjalëve. Ata  thonë se përdorimi i fjalëve si “vërtet?”, “kështu” dhe “shumë”, tregon se jeni të shqetësuar apo në pritje të diçkaje, që ju shkakton stres. Përpos përdorimit të fjalëve të tilla, të tillë njerëz flasin shumë më […]

A i përsërisin fëmijët zakonet e prindërve?

Arsyet pse ne veprojmë si prindërit tanë mund të mos duken si një mister i madh. Duke lënë mënjanë lidhjen tonë gjenetike, që nga momenti kur hapim sytë, ne jemi duke thithur këndvështrimin e prindërve dhe gjithë mënyrën e tyre të botëkuptimit. Kjo nuk nuk do të thotë se do të jemi një kopje e […]

Testi që ju tregon çfarë objektivash ju udhëheqin në jetë

Ky test do t`ju tregojë shumë rreth personalitetit dhe objektivave tuaja, mjafton t´i hidhni një sy dhe të identifikoni çfarë patë në fillim. Një person që bën surf Nëse gjëja e parë që patë ishte një person që bën surf, jeni dikush që nuk ka vështirësi për të jetuar momentin. Nuk jeni tipi i personit […]

Ish-agjenti i FBI-së: Këto janë pesë tiparet që i veçojnë njerëzit e jashtëzakonshëm

Çfarë e bën dikë të jashtëzakonshëm? Si një agjent i FBI-së në pension me më shumë se 40 vjet studim të sjelljes dhe performancës njerëzore, asnjë pyetje nuk më ka mahnitur më shumë, thotë Joe Navarro. Njerëzit e jashtëzakonshëm kanë një mençuri dhe mënyrë të të qenit që frymëzon dhe urdhëron respekt. Ata ju japin […]

Pse shohim ëndrrën e njëjtë disa herë?

Psikologët theksojnë se një ëndërr nuk del nga pavetëdija nëse nuk ka problem në realitet. Për të sqaruar se çfarë do të thotë saktësisht një ëndërr e përsëritur, shkruani gjithçka që po ju ndodh aktualisht. Nëse ëndrrat përsëriten, nënvetëdija na bën të vërejmë një problem të madh, të cilin mund ta kuptoni. Përsëriteni dhe sugjeroni […]

2 shenjat zodiakale që e adhurojnë të qenët single

Shigjetari Për një aventurier si Shigjetari, një lidhje nuk është gjithmonë opsioni më i mirë. Kjo nuk do të thotë se ata s’janë romantikë, thjesht janë një “shpirt aq i lirë”, sa për ta është e vështirë të bëjnë kompromise për hir të një marrëdhënieje. Ata preferojnë të takojnë shumë njerëz dhe të udhëtojnë në […]

Nena kujdes me shprehjet ndaj femijeve! Prandaj hiqeni shprehjen “Mos lëviz“

“Mos lëviz”! Kjo shprehje i shoqëron fëmijët kudo, në shtëpi në shkollë, madje edhe në rrugë. Të rriturit këtë shprehje e kanë në “majë të gjuhës” dhe nuk u shkom në mend që kjo shprehje, fëmijët, i huton. Fëmija nuk arrin të realizojë, se si mund të njohësh gjërat dhe mjedisin pa lëvizur? Ai, fëmija, […]

Horoskopi i dashurisë për verën 2021; Dashi dhe Demi

Për t’u përgatitur për verën, dashurinë dhe mundësitë e pafund romantike kemi krijuar parashikimin astrologjik në mënyrë që t’i përdorni vibrimet pozitive në potencialin maksimal. Ç’thotë ky parashikim sipas astrologes Lisa Stardust? Dashi Ju nuk jeni lojtrarë të zakonshëm, thjesht mërziteni shpejt. Prandaj është e rëndësishme për ju që të bëni sa më shumë paratakime […]

Gjëja e pare që shihni tregon shumë se çfarë mendoni për dashurinë dhe lidhjet në përgjithësi

Studiuesit mendojnë se mënyra se si ne shohim atë që është përreth nesh mund të na tregojë diçka për personalitetet tona. Në këtë provë të veçantë, ju do të shihni se si i trajtoni saktësisht punët e dashurisë përmes vetvetes tuaj. Kush e di, mbase do të zbuloni diçka që nuk e dinit për veten […]

Per nënat/ Çfarë janë duke na treguar fëmijet me këto 8 sjellje?

Për të rriturit shumë nga gjërat që fëmijët bëjnë, mund të duken të çuditshme dhe të pashpjegueshme. Për shembull, mund të pyesni veten se përse fëmija juaj e tund kokën mbi krevat para se të flejë. Por në të vërtetë ekziston një arsye që fëmijët i bëjnë këto gjëra. Dhe mos u shqetëso, nuk është […]

Horoskopi për ditën e sotme 14 qershor 2021

Dashi Ka shumë humor të mirë me energjinë astrale të sotme. Por nëse doni të bëni me të vërtetë përshtypje për dikë, atëherë mos e teproni, pasi mund ta shtyni, në vend që ta ndizni. Është e vështirë për ju që të mos nxisni një buzëqeshje kudo që të jeni, por ka një kohë dhe […]

Falë intuitës së fortë, këto shenja zodiakale e kuptojnë kur personi përballë ka vendosur maskë

Tek shumë prej nesh, intuita është më e zhvilluar dhe na lejon të shohim përtej sipërfaqësores dhe falsitetit, duke treguar realitetin e vërtetë të botës. Mendoni se keni intuitë të pagabueshme? Kontrolloni nëse shenja juaj është në listën më poshtë! Binjakët Binjakët e përdorin intuitën e tyre të fortë për të dalluar shqetësimet e të […]

Horoskopi për ditën e sotme, 12 qershor 2021

Dashi Kjo ditë që keni përpara do t’ju përshtatet, por nuk duhet të prisni mrekulli. Tani është koha e shërimit. Në javët në vazhdim ju do të rivendosni harmoninë në energjitë tuaja dhe do të rigjeni mënyrën më të mirë të jetesës. Aspekti juaj emocional gjithashtu merr një zgjidhje. Demi Ndoshta do të duhet të […]

Dashuri e re apo një mik i mirë? Zgjidhni një nga fenerët dhe zbuloni çfarë ju pret në të ardhmen

Zgjidhni imazhin që ju tërheq më shumë dhe zbuloni se çfarë ngjarjesh ju presin në të ardhmen e afërt, sipas “Italia Feed”. 1-Ndryshimet që dëshironi do të ndodhin së shpejti. Gjatë kësaj kohe, ju duhet të kontaktoni dikë me të cilin jeni të afërt, por nuk e keni parë për një kohë të gjatë ose […]

Ëmbëlsira ideale për çdo shenjë horoskopi

Shumë njerëz besojnë se dita kur lind një person përcakton shumë gjëra në lidhje me personalitetin e dikujt. Astrologjia mund të përcaktojë karakterin, dhe gjithashtu atë që njerëzit preferojnë kur zgjedhin një ëmbëlsirë. Ujori – Brownies Peshqit – Zup limoni me boronicë Dashi – Çokollatë me Gjalpë Kikiriku të mbuluar me Tartufë Demi – Creme […]

Ajo që dalloni të parën në foto do të zbulojë identitetin tuaj

Siluheta e një qeni Jeni një person i thjeshtë dhe i qetë. Evitoni dramat, doni të jetoni të relaksuar dhe dini si t’i përshtateni çdo situate. Disa ju shohin si një person fleksibël, të mençur e të ndershëm e disa të tjerë si një njeri të dobët. Në fakt, jeni në gjendje të zgjidhni problemet […]

Horoskopi për ditën e sotme, 18 maj 2021

Dashi Mënyra logjike dhe pragmatike e të menduarit të një shoku do t’ju inkurajojë të zgjidhni një problem. Ndihma e dikujt do t’ju ndihmojë të përmirësoni aftësinë tuaj për të fituar para. E vetmja gjë që ju nevojitet është të besoni në veten tuaj. Demi Ju mund të keni ndërmarrë shumë shpenzime në të kaluarën […]

Nga Lira Gjika; Veshja trashë e fëmijës

Nga Lira Gjika/Nëpër rrugët e Tiranës shikon nëna të veshura me mëngë të shkurtra, sepse kanë vapë, ndërsa fëmijët i veshin me xhupa dhe kapuç, pasi kanë frikë se fëmijët mund të sëmuren. Më mirë të veshur trashë se“nuk i gjen gjë”. Po a është e vërtetë kjo mënyrë të menduari, se po e veshëm […]

Mëkatet që bëjmë më shpesh sipas shenjës së horoskopit

Çdo njeri ka mëkatet e veta dhe pikat e dobëta me të cilat vështirë të luftojë. Shenja zodiakale nën të cilën kemi lindur zbulon gjithashtu se ndaj cilave mëkate jemi më të prirur të dorëzohemi… Dashi: Mëkati yt është ambicia për të fituar gjithmonë Dashi është një person shumë anbicioz. Kjo gjë e bën të […]

Horoskopi për ditën e sotme, 17 prill 2021

Dashi Nëse sot duhet të përballeni me ndonjë zhgënjim, përpiquni të mos e lejoni atë t’ju zhysë në dëshpërim. Mund të merrni një letër ose telefonatë që sjell lajme më pak se të favorshme. Ndoshta dikush që shpresonit të shihnit nuk do të jetë në gjendje ta bëjë këtë. Demi Ju mund të shqetësoheni për […]

Mos u merrni me ta kur janë me nerva

Të gjithë e dimë që nuk duhet t’i flasim dikujt nëse vërtet është me nerva. Por për disa njerëz, kjo shprehje vlen më tepër se për disa të tjerë. Falë shenjave të horoskopit do të mësoni se Demin, Luanin, Akrepin, Shigjetarin dhe Bricjapin, nuk duhet t’i ngacmosh kur janë me nerva dhe ja përse: Demi: […]

A kishin të drejtë prindërit që na vunë emrat e ëndrrave të tyre?

Kur më çoi rasti te një rrobaqepëse që quhej Sarta, u çudita shumë. Nga një farë stakimi të arsyes që krijon habia, e pyeta nëse e dinte që emri i saj përkthehej rrobaqepëse?! A thua se në 50 vitet e saj, Sarta s’kishte takuar asnjë që të dinte italisht. Sarta e ka njohur vetë italishten […]

Horoskopi për nesër, e Mërkurë 14 Prill 2021

DASHI Në këtë periudhë jeni me disponim të ulët, duhet të pushoni. Pavarësisht kësaj, dashuria dhe emocionet që po përjetoni janë pozitive. Problemet, nëse jetoni dy histori paralele, është rasti të mbyllni njërën prej tyre. Epo në punë, disa mundësi më shumë sidomos për ata që punojnë vetë. DEMI Duhet të mësoni të bëni një […]

Një javë si kjo nuk e kishim parë prej kohësh, yjet do të bëjnë NAMIN gjatë datave 12-18 prill

Dashi: Kjo do të jetë një javë e bukur dhe jo pa arsye. Dashi do të mbajë vendin e parë. Hëna e kthyer nga ju do t’ju favorizojë, duke ju dhënë edhe atë nxitjen e nevojshme për të nisur një projekt që e keni menduar prej kohësh. Vetëm në fundjavë bëni kujdes, pasi do të hasni […]

5 arsyet pse fëmijët e lindur në prill janë aq të veçantë

Njëlloj si stina e pranverës, edhe të lindurit në muajin prill sjellin në jetën tonë gjallëri, dritë dhe ngrohtësi. Vetëm ai, ajo i cili, e cila ka në jetën e tij, saj njerëz të lindur në muajin e katërt të vitit e di se sa është e sinqertë dhe e fuqishme është dashuria e tyre, […]

Horoskopi për ditën e sotme, 29 mars 2021

Dashi Ju do të qëndroni shumë aktiv gjatë ditës së sotme. Do të ndiheni të fortë dhe të shëndetshëm. Një marrëveshje e re financiare mund të finalizohet. Një darkë me bashkëshortin/bashkëshorten tuaj do t’ju gëzojë edhe më shumë. Demi Problemet e lidhura me shëndetin mund t’ju sjellin shqetësime. Filloni të kurseni nga sot dhe shmangni […]

Sjelljet që duhen evituar në marrëdhënien me fëmijën, sipas Lira Gjikës

Sjellja prindërore ka një ndikim të madh në mënyrën se si fëmijët zhvillohen, duke qenë mjaft të rëndësishëm në suksesin e tyre në të ardhmen. Si gjithmonë, pediatrja e njohur Lira Gjika, gjendet pranë prindërve me këshilla të nevojshme. Këtë herë ajo paraqet sjelljet që prindërit duhet të evitojnë me fëmijët. -Mosplotësimi i nevojave të […]

Horoskopi për ditën e sotme, 20 mars 2021

Dashi Jeni i talentuar në mënyra që as vetë nuk i dini. Sot mund ta zbuloni një dhunti të veçantë në mënyrë të papritur. Sa i përket aspektit sentimental, ajo paraqitet në formë pozitive. Demi Një udhëtim në një muze ose galeri mund t’ju sjellë disa njohuri interesante. Një marrëdhënie e re paraqitet në sfond […]

A mund ta gjeni diellin midis këtyre monedhave në më pak se 40 sekonda?

Kjo enigmë i ka çmendur përdoruesit e mediave sociale sot Nëse mund të mburreni me “sy të mprehtë” dhe në shoqëri ke qenë gjithmonë personi që i ka vënë re për herë të parë objektet e fshehura që çmendin përdoruesit e rrjeteve sociale sot. Nëse mund të mburreni me “sy të mprehtë” dhe keni qenë […]

Si e përkeqëson stresi gjendjen e pacientit të infektuar me COVID-19

COVID-19 një element viral që dhe pas një viti bashkëjetesë me ne, vazhdon të jetë shumë problematik Ermand Mertenika Inxhinier bio-mjekësor (inxhinier i respiratorëve) Siç ke kemi përmendur me parë violenca ose potenciali Covid ka rënë deri diku si rezultat i infektimit në masë. Fatmirësisht infektimet në masë po shkaktojnë konceptin e imunitetit të tufës […]

Dikur torture e ligjshme ndersa sot kenaqesi dhe llastim tek femijet

Në kushte normale, njerëzit nuk mund ta gudulisin dot veten, ndonëse mund të shpërthejnë në të qeshura sapo dikush i prek te barku Përpos kësaj, pavarësisht se është një veprim i zakonshëm, këshillohet që prindërit të mos i gudulisin fëmijët, sidomos foshnjat. Madje gudulisja është aq e tmerrshme në disa raste, sa jo më kot […]

Bëhuni gati për një javë shpërthyese e plot të papritura

Dashi: Më në fund, ka ardhur momenti të shpërbleheni. Venusi kalon në sektorin e të ardhurave duke ju ndihmuar të gjeni burime të ndryshme fitimesh gjatë ditës së mërkurë. Ky është shpërblimi për punën e madhe. Tani bëjini qejfin vetes. Bashkimi i Diellit dhe Neptunit gjatë ditës së diel do të nxitë kreativitetin. Këtë herë do […]

5 pika te forta dhe të veçantë krahasuar me të tjerët

Të dashur, energjikë dhe të guximshëm, janë këto disa prej karakteristikave që i bëjnë të lindurit në mars të dallohen nga të lindurit në muajt e tjerë të vitit. E duke qenë se kemi zyrtarisht në muajin e tyre, muajin e shpresës dhe rilindjes, Living ju zbulon në rreshtat e mëposhtëm pikat më të forta […]

Nga dashuria te puna dhe ekonomia, çfarë kanë parashikuar yjet për 12 shenjat e zodiakut

Kjo javë karakterizohet astrologjikisht nga zhvendosja e Marsit tek Binjakët në 04/03. Fillimisht në 03.03 gjashtëkëndëshi i Afërditës tek Peshqit me Uranin tek Demi përforcon nevojën për surpriza dhe ndryshime të këndshme në jetën tonë personale. Eshtë e rëndësishme të përqendrohemi tek partneri jonë dhe të dërgojmë pasionin në maja, pasi kjo do të na japë kënaqësi. Personat […]

Vetem dhjetë minuta dhe zvogëlon ndjenjën e vetmisë

Të flasësh me dikë në telefon për dhjetë minuta disa herë në javë, nëse e kontrollon bisedën, mund të zvogëlojë ndjenjën e vetmisë, zbulon një studim i ri. Gjysma e 240 pjesëmarrësve të studimit u zgjodhën për të marrë telefonata të shkurtra nga vullnetarët gjatë muajit dhe ata më pas raportuan se ndiheshin më pak […]

Te moshuarit dhe ndryshimet qe i solli pandemia

Ndikimi që kanë pasur kufizimet tek të moshuarit ka luajtur një rol pengues në jetën e tyre normale për shkak edhe të brishtësisë fizike të tyre, sipas studimeve të fundit. Nevoja për të zvogëluar ndërveprimet shoqërore ka zvogëluar në mënyrë dramatike hapësirën e jetesës të shumë të moshuarve, me një ndikim negativ jo vetëm në […]

Ndani një minutë që të mësoni kush jeni! Testi psikologjik

Ekziston një test interesant psikologjik që përbën vetëm një pyetje dhe zbulon shumë se çfarë personaliteti jeni. Mund t’ju ndihmojë që më mirë ta kuptoni personalitetin tuaj, por edhe të mësoni diçka të re për veten tuaj. Imagjinoni që duhet të bëni disa gjëra njëkohësisht: 1. Të merrni beben e cila qan. 2. Të merrni […]

Çfarë rrobash vishni, të tillë do ta keni fatin!

Nëse rastësisht vishni mbrapsht ndonjë rrobë, ajo ditë do të duhej t’ju jetë me fat. Për këtë dukuri të rrallë siç është e premtja e 13-të, e cila ndodh deri në tri herë në vit, ekzistojnë shumë tregime dhe tekste Kjo edhe nuk është për t’u çuditur, sepse temat lidhur me besëtytnitë janë shumë të […]

Psikopatet dashurohen? Ja çfare ndodh

Rreth 1% e popullsisë mund të jenë psikopatë, sipas një studimi. Njerëzit që konsiderohen të tillë luftojnë me shprehjen e llojeve të ndryshme të emocioneve, veçanërisht ndjeshmërinë, trishtimin dhe frikën. Sidoqoftë, psikologët besojnë se ata mund të dashurohen si ne të tjerët, por mënyrat se si i shprehin ndjenjat dhe se si komunikojnë në marrëdhëniet […]

Më fund i erdhi fati në derë, sipas Paolo Fox kjo është shenja më fatume për datat 22-28 shkurt

Dashi: Në këtë javë të fundit të shkurtit Venusi do të jetë në disonancë. Edhe binomi Neptun-Mërkur gjithashtu në prapavijë, do t’ju bëjë të ndiheni të kërcënuar. Me siguri që do t’ju duhet t’i jepni partnerit disa sqarime, nëse doni që gjërat të kthehen në normalitet. Në aspektin profesional nuk pritet të keni ndryshime. Këtë herë […]

Sekretet e puthjes që nuk i keni ditur deri sot

Puthja është një mënyrë për të shfaqur afeksion që të jep shumë kënaqësi për të mos thënë që është provuar shkencërisht që siguron një afrim më të madh emocional mes çifteve sesa intimiteti fizik. Është provuar që njerëzit e mbajnë mend puthjen e tyre të parë shumë më mirë dhe e kanë më të gjallë […]

Pandemia ka rritur kërkesat për investigim tradhtie

e cila kërkonte të investigohej e dashura e burrit të saj të cilën e njihje mirë. Ajo donte të zbulonte se çfarë bën e dashura e tij pasi sipas saj ajo kishte dhe marrdhënie të tjera, dhe këtë gruaja donte t’ja tregonte bashkëshortit.   Rudina: Më trego një rast ekzemplar Dedektivia: Raste ka pafund tek unë […]

Lum kush e ka afër dhe mjerë kush nuk e njeh

Miqësitë e vërteta janë si vera, sa më shumë kalon koha dhe ‘’staxhionohen’’, aq më të mira dhe të shtrenjta bëhen. Disa prej tyre lindin që në hapat e parë në shkollë, të tjera në marrëdhënie pune, por edhe në vendin e situatën më të paimagjinueshme që mund t’ua marrë mendja. Nuk ka rregulla të […]

Komunikimi në fokus, nga dashuria tek puna, ja çfarë pritet këtë javë për 12 shenjat e horoskopit. Parashikimi nga Jorgo Pulla

Konflikti midis konservatorizmit dhe modernizimit po ndryshon njerëzimin. Kjo javë karakterizohet astrologjikisht nga katrori i Saturnit tek Ujori me Uranin tek Demi që do realizohet në 17 Shkurt. Është katrori i parë që do formohet brenda 2021 dhe krijon rrethana përplasjeje midis sjelljeve të vjetra dhe kuptimeve në krahasim me mendime dhe ide të reja brenda […]

Pasi të shihni videon e kësaj nëne s’do i lini më fëmijët të hanë thonjtë

Thuhet se duart janë bileta e parë e rregullsisë dhe e pastërtisë së një individi, por fatkeqësisht disa persona kanë një ves të keq, atë të ngrënies së thonjve, fenomen kryesisht i përhapur tek të vegjlit. Edhe pse shumë prindër përpiqen t’i këshillojnë fëmijët që t’i mbajnë larg gishtat nga goja për shkak të shumë […]

Dafina Zeqiri po merr një nismë të veçantë për shëndetin mendor

Duket se projekti i ri i Dafina Zeqirit shkon përtej një kënge. Me postimet e saj të fundit Dafina po bëhet një zë i fuqishëm për shëndeti mendor. ‘Të shkuarit tek dentisti është një tabu në vendin tone’ është një nga temat që trajtohej dhe mbetet një problematikë. Kohët e fundit, rritja e ankthit dhe […]

Krahasimi than shpirtin

Nga Lira Gjika/ Krahasimi than shpirtin. Shpesh dëgjojmë prindër duke filluar nga nënat që i krahasojnë fëmijët e tyre me fëmijë të tjerë: “ Djali i shoqes time bën shumë gjëra, ndërsa fëmija im nuk bën asgjë”. Prindër, mos i krahasoni fëmijët as me vëllezrit apo motrat e tyre. E para, janë njerëz të ndryshëm dhe […]

Horoskopi për ditën e sotme, 8 shkurt 2021

Dashi Puna e palodhur korr shpërblime, por nuk është gjithmonë mënyra më argëtuese për të marrë atë që dëshironi nga jeta. Ka mënyra të tjera të ligjshme, si përdorimi i sharmit tuaj. Kurdoherë që dikush në pushtet mund të përdorë diskrecionin e tij, ju duhet të përdorni personalitetin tuaj. Ju nuk keni asgjë për të […]

Kuptimi i ëndrrave; Çfarë do të thotë nëse shihni veten shtatzënë

Shumë njerëz kur zgjohen në mëngjes harrojnë ëndrrat që kanë parë por ka nga ato që shohin vazhdimisht dhe duan të dinë kuptimin. Një nga ëndrrat më të shpeshta është dhe ajo e pritjes së ëmbël e cila ka një kuptim: Ëndrrat e shtatzënisë janë shumë të zakonshme për femrat. Ato zakonisht simbolizojnë fillime të […]

Thyhet miti: Pesë arsyet kryesore pse gratë tradhtojnë, dhe pse burrat – dhe kur saktësisht fillon “tradhtia”!

Janë zbuluar pesë arsye kryesore përse femrat tradhtojnë, si edhe fakti që femrat “fillojnë të bredhin” afërisht pas vitit të tretë të martesës Veç kësaj, janë analizuar edhe motivet e meshkujve për të tradhtuar, ndërsa në nivelin më të lartë edhe te njëra palë edhe te tjetra është monotonia në marrëdhënie. Shumica e meshkujve të […]

JO vetëm horoskopi, parashikimet e letrave Tarot për të gjithë shenjat e astrologjike në 2021

Dashi I dashuri i ëndrrave ju vjen këtë Shën Valentin, Dhe ka shumë të ngjarë të jetë një shenjë Uji (Peshqit, Akrepi, Gaforre) ose një Virgjëreshë. Këshilla më e mirë për ju është të jeni romantik. Bëni sikur kjo dashuri është tashmë në jetën tuaj, dhe duke e bërë këtë, ju do të lëshoni energjinë […]

“Javë e re, kësmet i ri”, çfarë surprizash u kanë rezervuar yjet për datat 1-7 shkurt

Dashi: Të gjithë vëmendjen do ta keni të përqendruar te familja. E hëna dhe e marta do të jenë ditët më të ngarkuara të javës. Të afërmit do të kenë nevojë për mbështetjen tuaj dhe nuk do të hezitojnë t’jua kërkojnë. Patjetër që ata më pas do t’ju jenë shumë mirënjohës. Në aspektet e tjera të […]

Shpjegimi mbi historitë e gjysheve për ‘fëmijët me flatra dragoi’

“Fëmija me flatra dragoi” mund të jetë një nga historitë që me gjasë shumë prej jush e kanë dëgjuar të paktën një herë nga gjyshërit. Kjo gjë shpjegon pse shumë ndjekës në Instagramin e Anabel Media – referuar temës për historitë e çuditshme që u kanë thënë gjyshet – përmendën pikërisht këtë histori. Përshkrimet ndryshojnë, […]

Java e fundit e muajit do të na fusë të gjithëve në telashe, ja ç’kanë parashikuar yjet për data 24-31 janar

Dashi: Le ta quajmë këtë java e sqarimeve, sidomos kur bëhet fjalë për punët e zemrës. Në fillim gjithçka do të shkojë normalisht, më pas, duke filluar nga dita e enjte deri të diel, do t’ju tërhiqet vëmendja për një çështje që deri më tani e kishit zvarritur dhe kishit refuzuar përballjen. Tashmë nuk keni më […]

Si ta kuptoni që edhe ai lë kokën pas jush?

Pyetja më e shpeshtë që vajzat kanë në kokë kur pëlqejnë një djalë është vetëm një: “Po ai më pëlqen?”. Dhe kështu kalojnë orë të gjata në biseda me shoqet e ngushta për te kuptuar dicka më shumë. Megjithatë ne ju japim një dorë dhe ju sjellim më poshtë disa nga xhestet që do ju […]

Kjo femër ka treguar trukun e sigurt si të zbuloni se a po ju tradhton partneri

Pavarësisht nëse janë detektivët privatë të shtrenjtë, kontrollimi i celularit derisa ata flenë, apo nuhatja e rrobave në kërkim të parfumit të femrave – kjo grua ka gjetur një mënyrë të lirë për të zbuluar dashnoren e partnerit Përdoruesja e TikTokut, Andrea Lopez, ka ndarë trukun e saj për të zbuluar a po ju tradhton […]

Fëmija flet me vetveten!

Nëse keni verejtur që fëmija juaj bisedon me vetveten, nuk ka arsye për brengosje dhe panik Nuk është fjala për çrregullimin psikologjik apo për ndonjë problem tjetër, përkundrazi, sjellja e tillë ka anë pozitive. Vogëlushët të cilët flasin me vetveten zhvillojnë shkathtësi të caktuara, arrijnë rezultate shumë më të mira në teste të aftësive motorike […]

Horoskopi për ditën e sotme, 22 janar 2021

Dashi Sot parashikohet të jetë një ditë e mbushur me surpriza në vendin e punës. Një promovim që e keni pritur prej kohësh mund të vijë në drejtimin tuaj, por është në dorën tuaj sesi ta pranoni atë. Demi Të krijoni një miqësi të re nuk është e lehtë për ju, sidomos sot. Megjithatë do […]

Horoskopi për ditën e sotme, 18 janar 2021

Dashi Aktivitetet në natyrë do të jenë të lodhshme dhe stresuese sot. Udhëtimet e ndërmarra për perspektiva të reja në punë, do të japin rezultate pozitive. Një person i ri në shoqëri mund të shkaktojë mosmarrëveshje mes jush dhe partnerit tuaj. Demi Personaliteti do t’ju ndihmojë të krijoni miq të rinj. ‘Armiqtë’ në punë mund […]

Test: Ç’thotë për ju mënyra si e mbani timonin?

#1 – Minimalist Përpiqeni të jetoni thjesht. Preferoni pak miq të ngushtë në vend të një shoqërie të madhe. Kjo s’do të thotë se jeni të mërzitshëm: Njerëzit ju vlerësojnë për stilin e jetës dhe pikëpamjen aspak dramatike. #2 – Të logjikshmit Jeni njerëz shumë të arsyeshëm dhe racionalë. Familja ju vlerëson për aftësinë që […]

9 fraza që acarojnë çdo lloj të dashuri, prandaj MOS i thoni!

Me kalimin e kohës dhe zhvillimin e ndjenjave, dëshira për të kaluar gjithë ditën në krahët e njëri-tjetrit do të jetë gjithnjë e më e madhe. Bashkë me rehatinë fizike, do ta ndjeni veten edhe më relaksuar në të folur. Këtu fillon problemi sepse pavarësisht kësaj, ju ende vazhdoni të thoni gjëra që në fakt […]

Horoskopi për ditën e sotme, 11 janar 2021

Dashi Keni disa informacione interesante për të ndarë dhe nuk duhet të keni frikë ta ndani me të tjerët! Mund të kaloni një ditë argëtuese plot të qeshura dhe biseda pa kuptim. Kjo është një ditë e shkëlqyeshme për tu shoqëruar me miqtë. Demi Sot është një ditë e mirë për ju që të ndani […]

Java nis këndshëm, ndryshime transformuese ju presin. Katër shenja që duhet të bëjnë kujdes, ja parashikimi i horoskopit deri më 17 janar 10 Janar, 2021 19:27 | 7 577 shfletime

Ndryshime transformuese ndikojnë karrierën dhe aspiratat sociale. Kjo javë fillon këndshëm, ndërsa Mërkuri me Jupiterin formojnë një takim tek Ujori në 11/01 dhe gjithashtu krijimin e nevojës për biseda të bukura dhe komunikim. Në epiqendrën e interesit ndodhen marrëdhëniet shoqërore dhe aspiratat që mund të shfaqen nga përpjekjet kolektive. Në qoftë se dizajni nuk nënshkruhet […]

Horoskopi për ditën e sotme, 9 janar 2021

Dashi Përqafoni zjarret e vogla që shpërthejnë gjatë gjithë ditës stuaj. Sigurisht, ato mund t’ju shkaktojnë disa dhimbje koke, por gjithashtu sigurojnë disa veprime që kanë munguar në jetën tuaj. Ju mund të merrni një rol aktiv në mënyrën se si zhvillohet dita dhe t’u tregoni njerëzve me të vërtetë nga çfarë jeni krijuar. Demi […]

7 strategji që të përballeni me xhelozinë në një lidhje romantike

A jeni xheloz? Epo kjo do të ketë efekt të keq në lidhjen tuaj, prandaj provoni këto strategji që do iu ndihmojnë. Nëse jeni në një lidhje, është shumë normale që të ndjeheni xheloz herë pas herë, sidomos nëse keni ndjenja të forta për partnerin tuaj, shkruan “HuffPost”. Por edhe pse të qenit paksa xheloz […]

Paolo Fox gjatë datave 4-10 janar

Dashi: Pas një viti të furishëm e me probleme si ky që lamë pas, por gjithsesi të përballueshëm, të lindurit në shenjën e Dashit do të vazhdojnë të ndiejnë peshën e mundimeve të mbartura. Do të zhyteni në apati, pasi Marsi do të largohet nga shenja juaj për të kaluar në atë të Demit. Zgjidhja […]

Viti i Ri dhe ‘sekretet’ që nuk i dinit/ Nga puthja në mesnatë tek personi i parë që duhet t’ju hyjë në shtëpi

Viti i Ri është festa e urimeve dhe dëshirave më të mira, shoqërimit, argëtimit, ngritjes së dollive, tryezave të begatshme dhe shkëmbimit të dhuratave të ndërsjella. Kësaj feste njëkohësisht dhe në mënyrë të njëjtë i gëzohen të gjitha brezat: fëmijët, të rinjtë, si dhe të moshuarit, sikur ata që presin dhuratat, ashtu edhe ata që […]

Nga dashuria, tek shëndeti, familja e paratë, si do jetë 2021 për Dashin, Demin e Binjakët. Një përmbledhje për 12 shenjat

Shenjat e 2021 dhe parashikimet vjetore Horoskopi vjetor i vitit 2021 mban shumë surpriza për secilën nga shenjat e zodiakut, ndërsa ne hyjmë në një epokë të re që tashmë ka filluar të ngrihet, në të cilën duhet të kthehemi te njëri-tjetri dhe të rindërtojmë strukturat që do të punojnë me efikasitet për anëtarët e […]

3 shenjat që do ta kenë fatin me vete gjatë gjithë 2021

2020-a po kthen krahët dhe kurrë më parë si këtë vit nuk kemi pritur me zor t’u themi ‘bye bye’ 365 ditëve të tij për t’i lënë në shkuarën. Sigurisht në vitin 2020 yjet nuk kanë qenë kaq të favorshëm, por për fat në vitin 2021 parashikimet janë më inkurajuese, sidomos për disa shenja  që […]

Horoskopi 2021: Shenja më me fat dhe më pa fat sipas Meri Shehut

Astrologia e njohur, Meri Shehu, në parashikimin për 2021-shin në emisionin ‘Rudina’ bëri një renditje të shenjave nga ajo më me pak fat tek shenja më me fat e vitit të ardhshëm. 12-Luani   Do jenë në një katërkëndësh me Jupiterin dhe në kundërshtim me të, do kenë një vit të vështirë në bashkëpunime, në […]

Ja si do të jetë dashuria për të gjitha shenjat e zodiakut në 2021

Nga fuqia e Venusit, planeti sundues i vitit të ardhshëm, te numerologjia e vitit 2021, është e mundur të thuhet se ndikimi magnetik i ciklit të ri do të lehtësojë përvoja të forta dhe pikante të dashurisë. Dashi Për ata që janë tashmë në një marrëdhënie, 2021 do të jetë një periudhë përkushtimi ndaj marrëdhënieve […]

Java e fundit e muajit të festave do t’ju lërë pa fjalë, ja ç’kanë parashikuar yjet për datat 21-27 dhjetor

Dashi/ Kjo javë do t’ju gjejë më të brishtë se kurdoherë. Shumë prej jush do të shfaqin atë anë të karakterit që shpeshherë tentojnë ta fshehin në sytë e të tjerëve. Partneri do të përpiqet t’ju bindë se nuk keni arsye të dyshoni për asgjë. Me gjithë këto gjëra që ju kalojnë nëpër mendje, puna do […]

Njerëzit tregojnë çfarë mësuan pasi punësuan një detektiv privat

E keni menduar ndonjëherë sa gjëra të çuditshme, të sikletshme dhe tronditëse mund të zbulojë një detektiv privat gjatë punës së tij? E dimë që tradhtia është mendimi i parë që ju vjen, por na lini t’ju themi se këta njerëz kanë parë shumë më shumë gjëra, pasi punësuan një detektiv privat. 1. E fillojmë me […]

2 shenjat zodiakale që tradhtohen më shumë janë këto

Shenja jonë zodiakale mund të na zbulojë edhe nëse kemi fat apo jo në dashuri. Këto dy shenja zodiakale fatkeqësisht e provojnë tradhtinë dhe kur e zbulojnë që janë mashtruar është shumë vonë. Gaforrja Gaforrja është një prej shenjave më të dashura të gjithë zodiakut, është gjithmonë e gatshme të ndihmojë dhe kujdeset për personin […]

Rrezikojnë të ngelin vetëm po vazhduan kështu, femrat e kësaj shenje janë KRYENEÇE të lindura

Nëse njerëzit do të ndaheshin në dy grupe do të ishin: 1. ata që nuk e lexojnë kurrë horoskopin sepse nuk e gjejnë asnjëherë veten dhe 2.ata që lidhin çdo lëvizje të radhës, plan apo çështje me pozicionin e yjeve. Këta të fundit duket të parashikojnë fatin e një personi e jo vetëm. Në ditën […]

Këshilla se si duhet ta mbyllësh vitin sipas shenjës tënde zodiakale

Viti po mbaron dhe për ta përmbyllur në mënyrën më të mirë, shenja juaj zodiakale mund t’ju vijë në ndihmë me këshilla shumë të rëndësishme! Është momenti për t’ju përkushtuar vetes dhe për të qenë të mirë me veten sepse ju është dashur të përballoni gjëra të mëdha. Rezervoni hapësirë për të çliruar emocionet tuaja […]

Shkencëtarët janë të sigurt: Qentë mund të ndihmojnë në shërimin e autizmit te fëmijët

Hulumtuesit zbulojnë përse çdo fëmijë, posaçërisht ai i cili vuan nga autizmi, duhet të ketë qen në shtëpi. Shkencëtarët suedezë kanë publikuar që lidhja ndërmjet qenit dhe fëmijës do të mund të shërbejë si terapi në shërimin e çrregullimeve të rënda, si autizmi dhe disa çrregullime psikike. Prof. Per Jensen, thotë “Oksitocina është ndërmjetëse e […]

Horoskopi për ditën e sotme, 16 dhjetor 2020

Dashi Do të merreni me aktivitete që përmirësojnë aftësitë tuaja fizike. Mund të përballeni me probleme në aspektin financiar. Bëni kujdes të mos përfshiheni në një debat me një të afërmin tuaj. Çdo pikëpamje kontradiktore, përpiquni ta zgjidhni në mënyrë miqësore. Demi Natyra ju ka dhuruar shumë besim në vetvete dhe një intelekt të mprehtë, […]

Paolo Fox ka lajme të mira për të gjitha shenjat në datat 14-20 dhjetor

Dashi: Ndryshe nga herët e tjera, të lindurit në shenjën e Dashit do të jenë këtë javë më tolerantë se zakonisht, sidomos në aspektin sentimental. Të lindurit në dhjetëditëshin e parë dhe të dytë të shenjës, do të jenë shumë të përkushtuar ndaj partnerit. Këtë javë do të renditeni mes radhëve të shenjave të mesit, në […]

Horoskopi për ditën e sotme, 15 dhjetor 2020

Dashi Nëse sot keni bërë në plan të dilni pasdite me miqtë, do të kënaqeni pa masë. Mund t’ju shqetësojë sjellja e një anëtari të familjes. Partneri/ja juaj do të jetë engjëlli juaj mbrojtës sot, shijojeni vëmendjen. Demi Jini të durueshëm, pasi përpjekjet tuaja të vazhdueshme së bashku për sukses do t’ju sjellin rezultate të […]

Horoskopi për ditën e sotme, 10 dhjetor 2020

Dashi Ju mund të nervozoheni sot nga dikush që nuk arrin dot në thelbin e një çështjeje. Përpiquni të tregoheni më tolerantë dhe ta mirëkuptoni. Në aspektin profesional sot mund të përballeni me disa sfida të vështira. Demi Tregoni kujdes me nervozizmin sot dhe mos lejoni që të jeni i vrazhdë me njerëzit që ju […]

Ja ç’ka parashikuar Paolo Fox për data 7-13 dhjetor

Dashi: Kjo nuk do të jetë një javë fort e qetë. Do t’ju duhet të tregoheni më dinakë se zakonisht, për të mos përsëritur të njëjtat gabime. Në aspektin profesional do të keni mundësi të bëni projekte dhe investime të reja, sidomos nëse punoni si bashkëpunëtor i jashtëm. Në aspektin sentimental do të hasni disa vështirësi […]

Katër gabimet që të rriturit s’duhet t’i përsërisin më kurrë me bebet e tyre

Të sjellësh një fëmijë në jetë është gjëja më e bukur që mund t’i ndodhë një gruaje dhe është krejtësisht e natyrshme që familjarët dhe njerëzit e afërt të duan t’i bashkohen këtij gëzimi dhe të kalojnë kohë me foshnjën Gjithsesi, janë disa gjëra të cilat vizitorët duhet t’i kenë parasysh para këtij takimi. Kështu […]

Kjo është për të gjithë ju gjumashë

Për shumicën e njerëzve zgjimi shpejt në mëngjes është një torturë e vërtetë. Mirëpo, nuk ka pse të jetë një sfidë kaq e madhe zgjimi herët. Më poshtë do të gjeni disa këshilla se si të zgjoheni shpejt dhe plot energji për të filluar ditën. 1. Gjeni një arsye të mirë për tu ngritur më […]

Dhjetë arsyet pse gratë e shenjës së Demit janë partneret më të mira

Më poshtë keni 10 arsye është vërtet e mahnitshme të biesh në dashuri me një grua Dem. 1. Gratë Dem janë të sjellshme dhe kujdesen vërtet për të tjerët. Nuk ka asnjë grua të kujdesshme si një grua Dem, ajo është shumë emocionuese, e mirë dhe me zemër të ngrohtë. Ju do ta gjeni atë pranë […]

Mënyra si qëndroni ulur shpreh këtë tipar të karakterit tuaj

Hidhini një sy imazhit më sipër. Këto janë pozicionet më të zakonshme të të qëndruarit ulur. Cili është më komod për ju? E dini se çfarë shpreh kjo rreth personalitetit tuaj? Nëse keni zgjedhur:  Nr.1 Personat që qëndrojnë ulur në këtë pozicion janë dëgjues të mirë dhe shumë socialë. Janë gjithashtu shumë karizmatikë. Megjithatë, nuk […]

Jam 40 vjeç dhe zgjodha të mos jem me njeriun e gabuar

Në varrimin e nënës sime unë isha duke mbajtur nipin tim 11 muajsh kur një mik i familjes pyeti: “Kur do të bësh fëmijë?” Ai është njeri shumë i mirë, por pyetja e tij u duk si një goditje e fortë. Është një pyetje që më bëhet shumë shpesh dhe jam lodhur duke iu përgjigjur. […]

Shenjat më tradhtare të horoskopit; Nuk mund t’i besoni kurrë në një marrëdhënie

Luani Burrat e kësaj shenje janë ekspertë kur bëhet fjalë për të mbajtur 2 apo më shumë marrëdhënie në të njëjtën kohë. Luani nuk ndihet i kënaqur vetëm pranë një gruaje. Aftësia e tij si një joshës serial e shtyn të ndërmarrë gjithmonë sfida të reja dashurie, për të zënë “gjahun e ri”. Shigjetari Burrat […]

7 shenjat që tregojnë se ju dhe partneri juaj po bëheni të huaj.

Ekziston një pikë në lidhjen tuaj ku nuk ndiheni më të lumtur si në fillimet tuaja. Sipas statistikave të divorceve kjo është një pikë e rrezikshme e cila ndodhe mes viteve 5-8 të marrëdhënies tuaj. Një nga arsyet më të mëdha është rritja e ngadaltë, por e qëndrueshme, e ndarë nga partnerët, e cila ndikohet […]

Gjyshet thonë se në darkë është keq,po kur duhet t’i……….

Thonjtë e fëmijëve janë shumë të butë, krahasuar me ato të të rriturve. Rriten më shpejt dhe bëhen shumë të mprehtë. Kjo është arsyeja pse duhet t’ja u presim shpesh. Prerja e thonjve tek fëmijët nuk është e thjeshtë, por është e nevojshme. Kur thoi i tyre rritet ka tendencë të bëhet i mprehë dhe në këtë […]

Astronomi/Pasi ta takoni zor se do ta harroni

Që prej datës 21 nëntor kemi hyrë zyrtarisht në sezonin e Shigjetarit, shenjës më aventureske të zodiakut. Kjo është një nga ato karakteristika që mesa duket vazhdon t’i përndjekë të gjithë personat e lindur në këtë shenjë, ndonëse pas tyre fshihen edhe shumë vlera të tjera. Le t’i zbulojmë së bashku. 1.Është i paparashikueshëm: Shigjetari është […]

Si të ulni stresin dhe të rrisni humorin në mënyrë natyrale

Serotonina është përgjegjëse për ndjenjën e lumturisë dhe mirëqenies, ndaj edhe shpesh njihet si hormoni apo transmetuesi i lumturisë. Ajo transmeton sinjalet nervore të trurit dhe ndihmon në përmirësimin e gjendjes shpirtërore, kujtesës, gjumit dhe tretjes. Nivelet e ulëta të serotoninës në trup, nxisin depresionin, vetëvlerësimin e dobët, acarimin nervor dhe ankthin. Për më tepër […]

Shtatë gjërat që e bëjnë një grua të ndahet nga partneri edhe kur e do atë

Nëse një grua është e dashuruar, ajo jep gjithçka në një lidhje! Por, kujdes! Ka kufij për gjithçka dhe kur kufijtë e caktuar kapërcehen, ajo pa asnjë dyshim do e lërë burrin që do, pa u menduar dy herë. Sipas “The Sun”, ato mund të jenë gabime që burrat i bëjnë ndoshta edhe jo qëllimisht, […]

“Ecja në errësirë ju bën mirë për shpirtin”

Dritat nga dritaret e vilës zbehen, shumë shpejt, ndërsa ecim përgjatë një korsie të pandriçuar të vendit dhe marrim një shteg përmes një fushe në një fshat të hapur. Mbulesa e trashë e reve nuk lejon që drita e hënës të ndriçojë rrugën përpara. Megjithatë, ndërsa sytë e mi fillojnë të mësohen me errësirën, peizazhi […]

10 cilësitë që një djalë sheh në takimin e parë, ndryshe nga ato që ke menduar

Nëse lë takim me një djalë i gjithë problemi yt është si të grimohesh bukur, si do i mbash flokët, çfarë do veshësh. Këto kanë rëndësi, por ja që nuk janë të parat në listë. Ja çfarë vë re më shumë një djalë në takimin e parë. Tipi Edhe nëse një mashkull është i interesuar […]

Të lindurit në tetor kanë shanse shumë më të mëdha të përjetojnë…………..

Hulumtuesit e Universitetit të Çikagos i kanë krahasuar të dhënat e njëqindvjeçarëve, të lindur në tetor, në periudhën midis viteve 1880 dhe 1895 me të dhënat e vëllezërve dhe motrave të tyre, si edhe të çifteve të martuar. Studimi ka treguar që personat e lindur në tetor kanë shanse më të mëdha se ata të […]

Studimi/ Përdorimi i tepruar i medias sociale gjatë pandemisë, parashikues i depresionit

Përdorimi i tepërt i medias sociale gjatë pandemisë është një parashikues i simptomave të depresionit, sugjeron një studim i ri nga studiuesit në Universitetin Shtetëror të Pensilvanisë dhe universitetin ”Jinan” në Guangzhou, Kinë. Studimi, i botuar muajin e kaluar në ”Computers in Human Behavior”, anketoi 320 qytetarë që jetojnë në Wuhan, rreth mënyrës se si […]

Si ta kuptoni që fëmijët tuaj po përjetojnë ankth ose depresion?

Shumë fëmijë kanë frikë dhe shqetësime, si dhe mund të ndihen të trishtuar dhe të pashpresë herë pas here. Këto ndjesi mund të shfaqen në kohë të ndryshme gjatë zhvillimit të fëmijës suaj. Ajo që duhet të dini është se format e vazhdueshme të frikës dhe të trishtimit mund të vijnë nga ankthi dhe depresioni. […]

Këto shtatë rregulla stimulojnë fëmijët në bërjen e detyrave të shtëpisë

Detyrat e mund të jenë një pikë e dhimbshme për nënat dhe fëmijët, dhe megjithatë, nëse trajtohen në mënyrën e duhur, ato bëhen një moment i dobishëm dhe edukues për fëmijët, të cilët do t’u mësojnë atyre menaxhimin e kohës , organizimin dhe angazhimin dhe rëndësinë e tyre. Por si t’i stimuloni të vegjlit dhe […]

Më thuaj çfarë shenje horoskopi je të të them arsyen pse nervozohesh gjithmonë

Dashi: Pritja. Çdo gjë që ka lidhje me durimin, është makth për njerëzit e shenjës së dashit. Radhët e gjata, pritja në telefon, pritja e rezultateve të një provimi janë situata, në të cilat ata e humbasin qetësinë Demi: Lëvizja. Paketimi dhe zhvendosja në një qytet tjetër është stresuese për këdo, por për demat, të cilët njihen se pëlqejnë […]

Si të nxitni të folurin te fëmija, këshilla për prindërit

Nëse dikur sfida e prindërve ishte që t’ju përgjigjeshin të gjitha pyetjeve të fëmijëve, sot sfida është që ata të të bëjnë pyetje. Më poshtë, gjeni disa këshilla sesi të nxisni të folurën e fëmijës tuaj. Artikull nga Silvana Gjoni, logopediste dhe terapiste. Shpesh, përgjatë punës, përballemi me prindër, fëmija i të cilëve nuk flet […]

Habit avokatja shqiptare: Tradhtia s’ është krim, është adrenalinë për një mashkull, s’ do të thotë s’më do!

Avokatja shqiptare Erida Baxha ka një qasje tjetër për temën e tradhtisë. Edhe pse për shumicën, tradhtia është fundi i një lidhjeje, për të, tradhtia është vetëm një aksesor që i jep adrenalinë jetës së një mashkulli. Ajo ka qenë shumë e vendosur në atë që ka thënë dhe me bindje të plot tregon se […]

Ja pse e bën dhe ç’ tregon për karakterin

Të hash thonjtë gjithmonë është cilësuar si një ves i pashëndetshëm dhe i shëmtuar. Askujt nuk i pëlqen që të shoh një person që është duke ngrënë thonjtë dhe për më tepër personi që e ka këtë ves është i rrezikuar nga bakteret. Megjithatë, edhe pse një ves me pasoja, 1 në 20 persona hanë […]

“Ç’e do gjurmën kur ke përpara ujkun”, ja si ta kuptosh që burri të tradhton

Njerëzit tradhtojnë dhe kanë sjellje të pabesa, pavarësisht gjinisë apo statusit të tyre social. Pabesia apo mungesa e besimit ( nuk dua ta quaj tradhti) shkakton probleme të shumta, te çifti, te secili nga pjesëtarët e tij, por dhe te e gjithë familja. Dashuria është një punë që kërkon shumë kohë dhe mund, angazhim dhe […]

Vetëvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, psikotraumatologia: Pacientët duhen lejuar të komunikojnë me familjarët

Psikotraumatologia Besarta Taçi komentoi në rubrikën “opinion”, në News24, ngjarjen tragjike të ndodhur mbrëmjen e kaluar në spitalin Covid-2 Shefqet Ndroqi, ku brenda pak javësh i dha fund jetës një tjetër pacient me koronavirus, duke u hedhur nga kati i katërt. Psikotraumatologia tha se izolimi total brenda mureve të spitaleve është arsyeja kryesore që i çon […]

Jeta e motrës apo vëllait ndikon në martesën dhe familjen tonë, tregon studimi

Marrëdhëniet mes motrave dhe vëllezëve janë unike në ndikimin që kanë në jetën e një personi dhe zgjasin përtej fëmijërisë, ka zbuluar një studim. Ndikimi i motrave apo vëllezërve ndihet edhe në vendimet që marrim si të rritur, si martesa dhe fëmijët. Një studim i zhvilluar nga kërkues në universitetin e Këlnit që mori në […]

Pse disa gra tërhiqen nga burra jo dhe aq të pashëm, sipas studiuesve

Burrat me një pamje mesatare dhe asgjë të jashtëzakonshme, janë ndonjëherë më tërheqës për gratë, sidomos nëse kësaj i shton dhe një tip interesant dhe ndryshe. Për fat të keq, nuk është e njëjta nxitje nga ana e burrave. “Gratë me aftësi krijuese, por me fytyra më pak tërheqëse duket se penalizohen ndoshta, në një […]

6 cilësi që i kanë vetëm gratë tërheqëse

Një grua plot ëndrra dhe suksese, si profesionale ashtu edhe financiare, tërheq interesin e çdo burri. Ky është lloji i gruas që ka tendencë t’ju ndihmojë të rriteni në mënyrë që së bashku të mund të ndërtoni një marrëdhënie të qëndrueshme, të sigurt dhe të dashur. Këtu janë gjashtë cilësitë që i kanë vetëm gratë […]

Do të dish një sekret për veten? Zgjidh një flutur tani

Nëse doni të dini më shumë rreth sekreteve të shpirtit tuaj, ky test do t’ju japë informacione të rëndësishme që mund të përdoren për zhvillimin dhe lumturinë tuaj. Zgjidhni njërën nga katër fluturat e paraqitura në imazh dhe mahnituni nga ato që do t’ju zbulojmë. Flutura #1 Ju jeni një person i shkolluar dhe plot […]

Test personaliteti/Zgjidh një simbol dhe zbulo fatin tënd

Për të njohur fatin tuaj, duhet të zgjidhni njërin nga tre simbolet e paraqitura në figurë, dhe më pas kësaj të lexoni dhe të kuptoni fatin e jetës suaj! Simboli 1: Ndryshimet janë të pashmangshme në jetën tuaj. Ju jeni një person krenar, i cili gjithmonë pëlqen të ketë të drejtë dhe zakonisht nuk i […]

Na thoni formën e vitheve, t’ju themi diçka më shumë për shëndetin tuaj

Shumë studime zbulojnë se aty ku ne kemi më shumë yndyrë (përfshirë vithet) mund të parashikohen detaje për gjendjen e zemrës dhe enëve tuaja të gjakut. Gratë që janë mbipeshë në “zonën e tyre të vitheve” kanë një rrezik më të lartë për gjëra të tilla si presioni i lartë i gjakut ose goditja në […]

6 sekrete për të cilat 90% e burrave nuk flasin kurrë

A është e mundur që burrat mund të kenë frikëra të fshehta? Duken kaq të fortë dhe vendimtarë! “Në asnjë mënyrë”, është kjo fraza që do të thoshin shumë gra. Sidoqoftë, ky është vetëm një stereotip i imponuar nga shoqëria. Ne po ju dëshmojmë të kundërtën! Këtu janë gjashtë gjëra për të cilat shumica e […]

Gjërat që S’DUHET t’ia toleroni partnerit tuaj

Në çdo marrëdhënie toleranca është ajo që shpëton lidhjen, shmang dramat dhe në fund të ditës, ju jep qetësi, por sidoqoftë gjithçka ka një limit. Kujtojani vetes këtë sa herë ndjeni që partneri juaj po vepron si më poshtë. Asgjë nga lista e mëposhtme nuk meriton pranimin tuaj të vazhdueshëm, kështu që vigjilentë! Mungesa e […]

Bashkoji duart e tua me të partnerit dhe zbulo çfarë tregon vija e dashurisë për lidhjen tuaj

Trupi ynë mund të zbulojë gjëra shumë të rëndësishme për personalitetin tonë, madje përmes detajeve që as nuk na kishte shkuar mendja ndonjëherë! Si në rastin e këtij testi të thjeshtë personaliteti. Provojeni edhe ju! Bashkojini duart tuaja me të partnerit si në foto dhe përmes detajit të vijës së dashurisë mëso tani se si […]

Të lindurit në këtë datë, thuhet se kanë ditëlindjen më të lumtur

Nuk besojmë se ka ndonjë datë specifike për të pasur një ditëlindje të lumtur, por ja që dikush mendoi të intervistonte njerëzit për të ditur se kur është dita më e lumtur e ditëlindjes a thua se e kemi ne dorë ta zgjedhim. Interflora, kompani shpërndarëse e luleve që operon me 58,000 dyqane në 140 vende, […]

Partneri ideal nuk ekziston, tregon studimi

Shkencëtarët thonë se të rinjtë e këtij brezi ‘mund të lejojnë një të panjohur që të zgjedhi partnerin e tyre’, pasi ata nuk e dinë vërtetë se cilat aspekte kërkojnë te ai. Kërkues amerikanë thonë se kanë gjetur shumë pak prova që vërtetojnë se njerëzit duan partner që iu përshtaten përshkrimit të tyre ideal apo […]

Nëse je një baba që ndërron pelena, atëherë këtë duhet ta lexosh patjetër

Gjithmonë e më shumë ndodh të shohim baballarë që shoqërojnë fëmijët e tyre në shkollë ose në park, marrin pjesë në mbledhjet në shkollë, përgatitin mamën, ndërrojnë pelenat ose zgjohen në mesnatë për të ndaluar të qarat e të voglit të tyre. Pra, detyra që pak vite më parë bëheshin tërësisht nga figura materne, sot […]

Metoda që qetëson nervozizmin dhe të qarat e bebes për 9 minuta

Fëmijët, që të vegjël, kanë nevojë për gjumë, për shumë gjumë. Një bebe e moshës 6 muaj-1 vjeç duhet të flejë 15 orë në ditë, 12 natën dhe 3 orë gjatë ditës, të ndara mes paradites dhe pasdites. Përfitimet e ninullave Mes shumë ritualeve që ndihmojnë fëmijët të flenë gjumë, është edhe ai më autentiku […]

4 tipet e grave që e kanë feminilitetin e lindur, u përkasin këtyre shenjave zodiakale

Cilat janë gratë me më shumë feminilitet në gjithë zodiakun? Sipas ekspertëve të astrologjisë janë 4! Vazhdoni të lexoni më poshtë për të zbuluar nëse shenja juaj është në këtë listë: Në vend të katërt, klasifikohet shenja e Bricjapit. Gruaja e Bricjapit është një nga ato gra që me thjeshtësinë e saj arrin të jetë një […]

Nuk gjejnë kurrë karar, njihuni me 2 shenjat e horoskopit që ndryshohjnë vazhdimisht mendje

Sa herë ju ka ndodhur të keni organizuar një takim me miqtë ose udhëtim, dhe t’ju kenë lënë në baltë? E dimë, është gjëja e fundit që do të donit t’ju ndodhte, por për fat të keq ka akoma nga ata njerëz që ndërrojnë mendje si Haxhi Pishmani. Për fat të keq, njerëz të tillë […]

​Izolimi nga pandemia “tërbon” kosovarët, rritet ndjeshëm numri i rasteve të dhunës në familje

Izolimi në kohën pandemie ka ndikuar në shtimin e numrit të rasteve të dhunës në familje. Sipas Policisë së Kosovës për muajin mars dhe prill të këtij viti krahasuar me të njëjtë periudhë të vitit 2019, ka shtim të raportimit të rasteve të dhunës në familje me 22 për qind. Për shtim të numrit të […]

Këta prindër kanë ndarë momentet më qesharake me fëmijët e tyre në karantinë

Me shkollat ende mbyllur për shkak të pandemisë, shumë prindër po përjetojnë për herë të parë si është të rrish në shtëpi gjithë ditën me fëmijët e tyre. Rrethanat ekstreme si mbyllja e parqeve dhe zonave argëtuese janë ato që e bëjnë këtë eksperiencë edhe më të vështirë. Këta prindër kanë zgjedhur të ndajnë në […]

“Kur fëmija bërtet që t’i plotësoni kërkesën, mos u nënshtroni!”

Nga Lira Gjika/Prindër, kur dëgjoni fëmijën tuaj që qan, bërtet dhe insiston që ti plotësoni kërkesën, mos u nënshtroni, sepse nuk do të zgjidhni gjë dhe çështë më e keqja, do ta fiksoni edhe më shumë këtë sjellje të fëmijës tuaj. Shkencëtarët e shpjegojnë këtë sjellje të fëmijëve si një tregues inteligjence. Fëmija përpiqet të […]

KRIZA COVID-19\ Është koha për të biseduar me fëmijët

Në mes të krizës së koronavirusit, sfidës së izolimit i shtohen edhe të tjera pengesa si ankthi, keqkuptimi apo edhe vetmia. Sidoqoftë këto sfida nuk prekin vetëm të rriturit, kështu që të njëjtën rëndësi ka edhe ofrimi i informacionit edhe për fëmijët e vegjël. Përveçse duhet të jenë në dijeni, ata janë edhe një mbështetje […]

Na e patën thënë gjyshërit, por s’e besuam

Artikulli në vijim është shkruar nga shkrimtarja amerikane Allison Glock, artikuj të së cilës janë botuar në New York Times, New Yorker, Esquire, Rolling Stones, GQ etj. Vajza ime 19-vjeçare ulet përballë meje në tavolinë, sytë e saj janë të mbushur me shumë pikëpyetje. Ajo po lufton, si të gjithë ne, me purgatorin ekzistencial ku […]

Keni pasur ëndrra më intensive këto kohë? Eksperti tregon pse

Njerëzit që janë karantinuar po përjetojnë ëndrra më intensive dhe të gjata si pasojë e ‘etheve të kabinës’, thotë një psikolog. Profesor Mark Blagrove nga universiteti Sëansea thotë se mungesa e stimulimit e shkaktuar nga qëndrimi në shtëpi për ditë të tër po ndryshon gjumin dhe ëndrrat e njerëzve. Miliona njerëzve u është thënë të […]

Karantina detyron çiftet të marrin një vendim, të jetojnë së bashku edhe nëse nuk njihen shumë

Çiftet në gjithë Mbretërinë e Bashkuar kanë vendosur të marrin një vendim të rëndësishëm për të jetuar së bashku në krizën e pandemisë, në mënyrë që të mund të kalojnë kohë me njëri-tjetrin gjatë karantinës. Qeveria britanike u tha çifteve që nuk jetojnë së bashku që ose të ndërmarrin këtë hap, ose të pranojnë të […]

”Një mikrob i vogël u krijua në një vend të botës…”, T’u flasim fëmijëve siç duhet në këtë situatë

Bota po përballet me pandeminë Covid-19. Ne si të rritur arrijmë ta perceptojmë dhe studiojmë situatën të cilën po kalon vendi. Ne jemi të ndërgjegjshëm për rregullat që duhet të zbatojmë dhe për pasojat që sjell ky virus. Fëmijët janë ata që nuk e perceptojnë dhe kuptojnë këtë situatë, por arrijnë të shohin mërzitjen dhe […]

Edhe pse mund ta doni shumë partnerin, këto gjëra s’keni pse t’i bëni për të

Pavarësisht sa e doni partnerin tuaj, ka disa gjëra që s’keni pse i bëni për të. Dihet që kur biem në dashuri me dikë, tentojmë të bëjmë gjëra që e kënaqin atë, por kjo nuk do të thotë se duhet të ndryshoni për të. Ja disa gjëra që një grua nuk duhet t’i bëjë kurrë […]

“Dua të vdes, nuk duroj dot më” videoja e këtij 9 vjeçari na bëri të kuptojmë sa shumë VRET bullizmi

Nuk është hera e parë, e për fat të keq as e fundit që fëmijët bien pre e episodeve të bullizmit nga bashkëmoshatarët e tyre, apo edhe të rriturit. Nuk bëhet fjalë për një shpikje të kohëve moderne, por një realitet i prekshëm që nuk kursen asnjë moshë dhe përhapja e frikshme e tij po […]

Të flini ne një krevat me fëmijët nuk është më një gabim; studimet tregojnë përfitimet që do të keni

Disa prindër besojnë se fjetja me fëmijën krijon një zakon të keq dhe kanë frikë se fëmijët do të mësohen të jenë pranë tyre, duke e bërë të vështirë për ta që ndonjëherë të flenë vetëm. Të tjerët nuk pajtohen dhe mendojnë se është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u lidhur me fëmijët e tyre. […]

Si të jesh perfekte në imperfeksionin tënd? Fillo jeto dhe mjaft u krahasove me të tjerët

Një nga problemet e mëdha me perfeksionizmin është se ai shpesh maskon veten si ambicie dhe motivim. Të gjitha këto gjëra mund të jenë korrekte, deri diku…Është bukur të përpiqemi për diçka në jetë apo jo? Është mirë të kemi ëndrra, të punojmë fort për t’i mbërritur ato! Dhe, rezultati nuk është gjithmonë një gjendje, […]

Nëse keni vendosur të falni tradhtinë dhe ta çoni marrëdhënien para, ja këshillat e psikologut

Besimi është një nga ndjenjat më të ‘paqëndrueshme’ që ekziston sepse vetëm një fjalë ose gjest i gabuar mjafton për ta humbur atë plotësisht. ‘Me ata që tradhtojnë besimin tim, i ka mbyllur historitë’, sa herë e kemi dëgjuar dhe thënë këtë frazë. Dhe nëse kjo frazë përmban një ndjenjë shumë të rëndësishme të vetëvlerësimit, […]

Shenjat më hipokrite të horoskopit, janë aq të shtirura sa ju ”vrasin” natën e ju qajnë ditën

Askush nuk do të donte të kishte një hipokrit/hipokrite në jetën e tij, megjithatë ata jnë aty poshtë hundës sonë. I ndeshim kudo në rrugë, në punë, por edhe në ambientin familjar e shoqëri. Për fat të keq nuk e kemi të zhvilluar nuhatjen për të dalluar hipokritët, por yjet mund të na vijnë në […]

Mënyra si shtrydhni pastën e dhëmbëve tregon si jeni në jetën tuaj të përditshme

Sipas ekspertëve të sjelljes dhe psikologjisë, 40% e veprimeve tuaja nuk janë vendime të vetëdijshme por rituale, zakone. Ndonjëherë veprimet që ju i konsideroni të parëndësishme mund të zbulojnë shumë për personalitetin tuaj. Madje edhe tek mënyra sesi e shtrydhni pastën e dhëmbëve. Ku e gjeni veten ju? 1. Ju e shtrydhni pastën duke mbajtur […]

Gjuha fëminore, më e mira për të mësuar foshnjat të flasin shpejt

Për shumë kohë është menduar se t’i flasësh foshnjës ashtu si një të rrituri ka qënë metoda më produktive për ta bërë fëmijën të flaës më shpejt e të mësojë më shumë fjalë. Por një studim, i cili ka marrë në analizë 71 familje thotë ndryshe. Profesoreshë Patricia Kuhl, autore e studimit të bërë nga […]

A e dinit se cilat janë vitet më të mira të jetës? Zbulojeni

Duke u përpjekur të ndalojnë plakjen, shkencëtarët po përpiqen të përcaktojnë se cilat vite janë më të mirat në jetën e njerëzve, por tani për tani, ata nuk kanë sukses. Koha më e mirë për martesë është rreth moshës 30-vjeçare, ata që duan fëmijë duhet të merren me të para moshës 32-vjeçare, vendimet financiare merren […]

Nuk zgjidhni gjë duke qarë e duke kërkuar përse, pas ndarjes do i kaloni me patjetër këto 7 faza

Fundi i një marrëdhënieje nuk është aspak i lehtë. Procesi i ndarjes dhe përjetimi emocional i gjithë gjendjes së mëvonshme të bën të kalosh fazat e mëposhtme që në fund të fundit, sipas ekspertëve janë tërësisht të shëndetshme. 1.Mohimi: Të pranosh të vërtetën që ka të bëjë me fundin e një marrëdhënieje është e vështirë. Në vend […]

Po si të sillemi kur fëmijët nuk na dëgjojnë?

“Po si të sillemi, kur fëmijët nuk na dëgjojnë- pyesin disa nëna dhe vazhdojnë- disa të bërtitura dhe nga një shpullë mbrapa nuk bën asgjë”. Po, është e vërtetë që nga një shpullë dhe disa të bërtitura fëmija nuk vdes . Po për fat të keq, vdes figura e të rriturit si model i së […]

Pse kafeja shijon më shumë të dielën sesa çdo ditë të javës?

Nëse konsumoni zakonisht vetëm një filxhan apo dy kafe gjatë ditës që t’ju mbajë sytë hapur do ta kuptoni çfarë po themi. Gjatë javës ju shpesh e pini kafen me nxitim, teksa jeni duke u bërë gati, apo në çastin kur ju mbyllen sytë dhe dita vazhdon ende me punët e saj. Ndërsa të dielën […]

‘Kur linda Geroge ndihesha vetëm’, Kate Middleton flet për depresionin pas lindjes

Dukesha Kate Mdidleton, gjatë një vizite zyrtare kujtoi ditët e para si nënë e re. Ajo dhe William jetonin në Uells atëherë: ai shpesh bënte turne nate si pilot i RAF dhe ajo ishte larg pjesës tjetër të familjes: ‘Ndihesha e izoluar’, është shprehur ajo. Dukesha u kthye pas në vitin 2011 në intervistën për Vanity […]

Pse e diela është dita e preferuar e çifteve për sherre dhe kriza

Nëse shihni të shkuarën e historive tuaja sentimentale ndoshta do të kujtoheni se pjesa më e madhe e krizave, ndarjeve dhe sherreve tuaja kanë ndodhur të dielën. Duhet ta dini që nuk ju ndodh vetëm ju kështu. Edhe studimet thonë se e diela është dita e javës në të cilën çiftet shpërthejnë më shumë: ja […]

Pse beqarët janë më të lumtur, arsyet sipas shkencës

Të qenit single ka avantazhet e veta. Nuk është vetëm një mendim, por një pohim shkencor. Në fakt, kërkime të ndryshme kanë treguar se jeta pa një të dashur mund të jetë njësoj në mos më shumë e kënaqshme nga këndvështrime të ndryshme. I fundit është ai i kryer nga Dr.Bella DePaulo në Universitetin e […]

Studimi: Aroma e të dashurit mund t’ju ndihmojë në uljen e stresit

Shumë vajza pëlqejnë të marrin rrobat e dashurit të tyre për të shijuar aromën e tij. Dhe mirë bëni në fakt sepse, studime të ndryshme tregojnë se aroma e partnerit tuaj është një mjet i shkëlqyer kundër stresit. Nëse nuk e keni pranë partnerin për të ndjerë aromën e tij, mjafton të merrni bluzën e […]

Studimi/ Shumica e grave nuk pendohen pas abortit

Pjesa më e madhe e femrave nuk pendohen për vendimin e tyre për të abortuar një fëmijë. Këtë e thotë një nga studimet më të mëdha të kryera për emocionet e grave pas abortit. Sipas studimit të botuar në revistën “Social Science&Medicine”, vetëm 6% e grave shprehin emocione negative pasi kanë kaluar 5 vjet nga […]

Këngët që duhet të dëgjosh, kur do të mbledhësh veten nga ndarja më të dashurin

Nga Zhaklin Lekatari Në përgjithësi ne shqiptarët i këndojmë shumë dashurisë. Asaj që kemi humbur, që na ka bërë të vuajmë, që na ka tradhtuar, që na ka vrarë shpirtin. Dashurisë i këndojmë në shumë zhanre: popullore, pop, turbo-folk, hip-hop, rock, balada e sa të duash. Por, në rrugëtimin e muzikës shqiptare ka dhe nga […]

50% të burrave që tradhtojnë janë të martuar; Psikologët tregojnë përse ata nuk i ndajnë gratë

Një studim zbuloi se 2.2% e të martuarve raportuan se kishin pasur më shumë se një partner gjatë një viti. Në përgjithësi, sipas studiuesve, midis 15-25% të burrave të martuar kanë lidhje te fshehta dhe burrat kanë më shumë mundësi të mashtrojnë sesa gratë. Por pavarësisht tradhtive ato qëndrojnë në shtëpi tek gratë e tyre […]

Vogëlushja thotë fjalë të ndjera për babain birësues

Një baba ka ndarë komentin e lezetshëm që ai dëgjoi prej fëmijës së tij të birësuar një ditë kur e kishte dërguar në kursin e notit dhe ku fëmija i tij kishte folur me një mikun e vet. Mediat sociale zakonisht janë hapsirë për ndarjen e fotografive nga më të ndryshmet dhe videove por në […]

Pse nuk je e lumtur në dashuri? Zgjidh një diamant dhe zbulo gjithçka

Duhen shumë gjëra për ta bërë një marrëdhënie dashurie të bukur, por jo gjithmonë mund të identifikojmë saktësisht atë që na mungon. Mësoni se çfarë është ende e nevojshme për të zhvilluar ose përsosur për një marrëdhënie të lumtur. Diamantet e paraqitura janë të gjitha të bukura, por cili ju pëlqen më shumë? Merrni ca […]

Mësuesja iu mëson nxënësve anatominë në një mënyrë vërtet unike

E mbani mend atë mësuesin ose mësuesen tuaj që kujdesej përherë për ju dhe grupin e nxënësve? Ai që provoi gjithmonë t’ju ndihmojë dhe t’ju bëjë të ecnit para të gjithë me shumë përkushtim? Veronica Duque është ajo mësuese. Kohët e fundit, 43-vjeçarja vendosi të angazhojë studentët e saj në një nivel më të lartë dhe dha […]

Nëse shoqen e viziton për ta paragjykuar për shtëpinë e bërë rrëmujë, ky shkrim është për ty

Kush e ka provuar amësinë e di shumë mirë se rregulli dhe organizmi i gjërave del jashtë kontrollit (shuuuumë) shpesh. Për gratë që ende nuk janë bërë me fëmijë, bota e të bërit nënë duket ende si një episod i këndshëm nga filmat Disney. Dhe me të vërtetë që është, sepse askush nuk ta dhuron […]

A e dini çfarë është ‘buzëqeshja depresive’?

Buzëqeshja është shpesh një fasadë e jashtme dhe mekanizëm mbrojtës Termi ‘buzëqeshja depresive’ nënkupton personat që shfaqen të lumtur për të tjerët, ndërkohë që vuajnë nga brenda. Këto simptoma depresive janë bërë gjithnjë e më të shpeshta. Artikujt lidhur me këtë temë janë ngritur në literaturën popullore, dhe numri i kërkimeve në Google për gjendjen […]

Shqiptarët, populli i katërt më i stresuar në botë (Video)

Përveçse një nga popullsitë më të varfra të Evropës, shqiptarët rezultojnë të jenë ndër popujt më të stresuar në botë. Një sondazh i fundit i kryer nga Gallup ka dalë në përfundimin tronditës se shqiptarët janë populli i katërt më i stresuar në botë, duke u renditur më keq edhe sesa vendet afrikane apo ato […]

E VETMJA mënyrë që do t’ju bëjë të flini të relaksuar dhe të qetë

Ka nga ata njerëz të cilët lahen gjithnjë ose në mëngjes herët ose në darkë vonë. Por kush nga këto orare është më i mirë? Një studim zbuloi se përsa i përket gjumit, dushi i natës mund të ndikojë për mirë. Për studimin, studiuesit rekrutuan nëntë gra dhe i ndanë në tre kategori gjumi. Grupi […]

Pyetja që, sipas psikologëve, nuk duhet bërë fëmijëve çdo ditë

Por sipas psikologut të licensuar Kristin Wilson në Akademinë Newport, kjo pyetje në dukje e pafajshme mund të jetë më problematike nga ç’duket. Ja pse: “Kur pyesni fëmijën nëse gjërat shkojnë mirë apo jo, ju u jepni atyre mesazhin se doni që gjithçka të jetë në rregull”, thotë Wilson. “Fëmijët nuk duan të zhgënjejnë apo […]

Ja pse kemi nevojë të flemë në errësirë totale

Duhet t’i mbajmë dhomat tona të gjumit sa më errët të mundemi dhe të evitojmë dritën blu para se të shkojmë në shtrat. Dhoma e gjumit moderne është plot me drita dhe pajisje elektronike, me monitorë kompjuterësh dhe radion me orën e zgjimit, përveç smartfonëve thuajse gjithnjë prezentë që vibron dhe ndriçon krah nesh. Ajo […]

Burrat më të lumtur janë martuar me gratë që i përkasin këtyre 3 shenjave zodiakale

Është interesante se si shenja zodiakut mund të thotë aq shumë për personalitetin e dikujt. Nëse keni kohë që jeni në një lidhje dashurie dhe prisni të hidhni hapin e madh drejt një martese, prisni…ndoshta duhet të lexoni më parë këtë artikull ! Ky parashikim me siguri do t’ju ndihmojë të kuptoni nëse po bëni […]

Zbulo zgjuarsinë tënde me anë të ngjyrës së syve

Ngjyra e syve tregon shumë nga karakteri dhe ana intelektuale e cdo personi, bazuar tek disa studime. Thuhet se njerëzit që i kanë sytë me ngjyra të errëta kanë IQ më të lartë se të tjerët. Ja cilat janë karakteristikat e të dyja kategorive. Sytë me ngjyrë të hapur Njerëzit që e kanë të tillë […]

E vërtetuar shkencërisht: të pastrosh shtëpinë, ul rrezikun e depresionit dhe ankthin

Është zyrtarisht sezoni i pastrimit të pranverës, ajo koha e vitit për t’i dhënë një tjetër pamje shtëpisë suaj pas ditëve të errëta të dimrit. Besojeni apo jo, pastrimi i shtëpisë mund të bëjë mrekulli për shëndetin tuaj mendor (e kjo e vërtetuar shkencërisht) Një studim i botuar në revistën Mindfulness zbuloi se pjesëmarrësit që […]

Këshilla për të përballuar ndryshimin e orës në pranverë

Ediela e fundit e muajit mars, i zhvendos akrepat e orës 60 minuta përpara, duke na marrë kështu një orë nga gjumi dimëror. Këto ndryshime reflektohen edhe në mirëqenien tonë duke na sjellë nervozizëm, lodhje dhe shpërqendrim, efektet e të cilave i ndiejmë gjatë ditëve në vazhdim derisa ora jonë biologjike të sinkronizohet me orën […]

Del studimi, djemtë dashurohen me vajzat që kanë tipare si nënat e tyre

Sipas një studimi të ri, 64% e meshkujve janë në një marrëdhënie me dikë që ndan tipare të rëndësishme të ngjashme me personalitetin e nënës së tyre. Hulumtimi vjen nga një test i personalitetit i krijuar nga eharmoni, i cili vlerëson psikologjikisht burrat, partnerët e tyre dhe nënat e tyre. Hulumtimi krahasoi 18 tipare kyçe […]

A e falin tradhtinë? Ja si reagojnë shenjat e horoskopit

Dashi Nëse personi që keni tradhtuar është një Dash do të jetë shumë e vështirë që t’ju falë, sepse egoja e tij do të preket shumë. Nuk e kapërcen dot faktin, që keni preferuar një person tjetër. Do të mendojë që ju nuk e keni merituar kurrë. Demi Pas disa lutjesh ka mundësi që të […]

Ç’duhet të bëni urgjent pas ndarjes

Sado i dhimbshëm, ndarja është proçes normal, por hera herës këshillat që dëgjojmë s’janë gjithnjë në avantazhin tonë. Si përfundim, çfarë na shpëton të dalim sa më shpejtë nga kjo gjendje? 1. Block, unfollow, mute- janë opsionet e para të shpëtimit! Mos kini pikën e dyshimit apo diçka tjetër në ndërgjegjien tuaj. Është koha të […]

Disa këshilla për të mbajtur në formë kujtesën

Mendoni se kujtesa është gjithnjë aty dhe mund të aktivizohet sa herë që ju dëshironi. E keni gabim, ashtu si trupi apo çdo gjë tjetër ajo ka nevojë për kujdes. Vizualizmi është i rëndësishëm për tiu rikthyer shpesh kujtesës, e është një formë ushtrimi që këshillohet nga psikoterapistët. Të vizualizosh është një lloj si të […]

Zbuloni nese burri ju tradhëton!!

Nëse për ndonjë person, qoftë edhe kur është fjala për partnerin tuaj, mikun apo anëtarin e familjes, dyshoni që po ju gënjen, mund ta zgjidhni shumë lehtë dilemën dhe të bindeni se çfarë fshihet pas atyre fjalëve të ëmbla. Ish-agjenti i FBI-së, Jack Treyarch, tregon 6 shenja nga të cilat mund të mësoni që partneri […]

Sjelljet e përditshme na bëjnë të ndihemi të mërzitur

Shpesh herë ndjehemi të mërZitur pa një arsye konkrete. Nga kërkimie të shumta rezulton që dhe pse nuk arrijmë ti shikojmë këto arsye ato janë mes nesh. Disa janë mjekime që mund të kemi përdorur, stresi, ndonjë zënie e rastit etj.  Më poshtë mund të lexoni disa nga gjërat që duhet të hiqni dorë për […]

Habisin mjekët «Keni gabuar gjithë jetën, ja pse fëmijët duhet të ……….

Shtrati i nënës dhe babait: një tabu! A mund të flenë fëmijët me prindërit e tyre? Një studim i ri zbulon se në realitet fëmijët duhet të flenë me nënën e tyre të paktën deri në moshën tre vjeçare. Le të shohim se cilat janë avantazhet e ndarjes së një shtrati me fëmijët. Fjetja e […]

“70% e shqiptarëve në depresion”

Psikologu dhe sociologu Edmond Dragoti ka komentuar studimin e INSTAT, ku thuhet se 70% e shqiptarëve kanë rënë në depresion gjatë vitit 2018. “Është një rast interesant fakti që bëhet një studim dhe nxjerr një shifër kaq skandaloze. Në të vërtetë raportimet janë bërë të atij niveli, në nivelin 70%, por raportimet janë të pasigurta […]

Si t’i thuash shoqes tënde të ngushtë që partneri e tradhton

Një përshkrim i detajuar për atë që do të jetë një nga momentet më të sikletshme në jetë. Besojini instinktit Gjërat mund të mos jenë asnjëherë ashtu siç duken, ndaj mos bëni hamendësime, por besojini instinktit tuaj. Më tej, gjeni shenja që ju ndihmojnë të dalloni nëse vërtet ka diçka që nuk shkon. Nëse ju […]

Nëse zgjoheni në këtë orë gjatë natës, atëherë dikush kërkon tu thotë diçka

Qëndrimi zgjuar ne disa ore të caktuara te ditës, ka disa kuptime. Mësojini me poshtë: 9-11 të mbrëmjes Qëndrimi zgjuar në këto orë është ndoshta për shkak të stresit. Nëse ky është vërtet problemi, përpiqu të relaksoheni për të paktën gjysmë ore para se të shkoni në shtrat. Provoni meditimin ose yoga, pa menduar për […]

Ata jetojne te lumtur sepse e bejne kete cdo dite!!

Aristoteli toshte, “Lumturia varet nga vetja jonë” dhe besonte se ajo ishte qëllimi përfundimtar i ekzistencës njerëzore. Në vend që ta shihte lumturinë si diçka që mund ta përjetojmë pas kalimit të një prove, ai  mendonte se lumturia ishte një qëllim fundor, jo vetëm një ndjenjë momentale. Gjatë jetës mund të keni ndeshur mjaft çifte […]

Psikologji/ Baballarët janë më shumë të lidhur me vajzat dhe mamatë me djemtë

Një studim shumë i detajuar mbi kete gje. Studimi që minon klishetë për fëmijët e preferuar u botua në revistën mjekësore “Scientific Reports” dhe përfshiu 347 gra dhe 423 burra. Autorët i ftuan ata të përgjigjen në disa pyetësorë dhe kanë bërë disa teste. Në një test vullnetarët u kërkuan të zgjedhin tw dhurojnw para […]

Prindër, mos u nënshtroni, mos humbisni autoritetin

Lira Gjika/pediatre Prindër, kur dëgjoni fëmijën tuaj që qan, bërtet dhe insiston që t’i plotësoni kërkesën, mos u nënshtroni, sepse nuk do të zgjidhni gjë dhe çështë më e keqja, do ta fiksoni edhe më shumë këtë sjellje të fëmijës tuaj. Shkencëtarët e shpjegojnë këtë sjellje të fëmijëve si një tregues inteligjence. Fëmija përpiqet të […]

Nga më dorëshpuarit tek kursimtarët e tmerrshëm

Menaxhimi i parave në mënyrën e duhur nuk është gjithmonë i lehtë, pasi ekziston gjithmonë tundimi për t’i lejuar vetes një ose disa mëkate të ëmbla, siç janë shpenzimet.  Edhe pse duket absurde, yjet e dinë më mirë se kushdo tjetër marrëdhënien që keni me paranë, zbulojeni se si. Dashi – Dashi është një shenjë që […]

Shenjat që tregojnë se marrëdhënia juaj po mbahet në fije të perit

Pas një ndarjeje të dhimbshme apo jo, mund të fshihen 1001 arsye. Ashtu si çdo histori dashurie nuk i ngjan tjetrës dhe për ndarjet mund të themi të njëjtën gjë. Për të shmangur situatat dramatike apo të dhimbshme që të bëjnë të besosh që je njeriu më i keq , duhet të ndalosh së përdoruri […]

Pse disa fëmijë priren të jenë më të dhunshëm se të tjerët, kush e ka fajin?

Edhe kur duket se keni humbur durimin, dhe toleranca juaj ka rritur kufijtë, zgjidhja më e mirë mbetet sërish të duroni. Të bërtiturat e shuplakat nuk janë kurrë mënyra e duhur për të edukuar fëmijët dhe i bën ata të rriten të dhunshëm. Konfirmimi i fundit vjen nga një studim i madh ndërkombëtar i botuar […]

Historia që ka inatosur gjithë prindërit

‘’Mami, a do të vdesë Arlo?’’ Një pyetje që ndoshta një vajzë 3-vjeçare nuk duhet ta bënte kurrë, një pyetje që një mama nuk do të donte ta kishte dëgjuar kurrë, e megjithatë ajo që ndodhi mbrëmjen e 2 nëntorit do të ndryshonte përgjithmonë jetën e dy prindëvre australianë Kate dhe Ross Upton nga Brisbane, […]

Dëmet serioze që sjell qëndrimi në këtë pozicion

Kur fëmija juaj fillon të ulet vetë ose fillon të ecë, ju duhet t’i kushtoni vëmendje lëvizjeve të fëmijës. Vogëlushi juaj juaj bën lëvizje të çuditshme gjatë gjithë kohës. Ju nuk keni pse të shqetësoheni për çdo lëvizje të tij, por duhet të jeni të kujdesshëm që në tërësi fëmija juaj të ketë ecje të […]

Përse fëmijët e lindur në muajin nëntor janë të veçantë

Për të gjitha nënat që u japin fund pritjes së ëmbël gjatë muajit të 11-të të vitit, kemi lajme të mira ! Do të sjellin në jetë fëmijë të destinuar për të qenë të suksesshëm! Gjatë kësaj periudhe yjet janë të vendosura në një pozicion të caktuar duke i dhënë fëmijëve të nëntorit të lindur […]

Ky është sekreti për të qenë gjithmonë në vendin dhe kohën e duhur

Dan Waldschmidt ka diçka për të thënë për të qenë në vendin e duhur në kohën e duhur. Por për çdo kohë të duhur, ka mijëra kohë të gabuara. Ka momente kur ndjeheni se jeni duke bërë gjënë e gabuar. Herë-herë të dhënat duket se tregojnë se ëndrra juaj nuk është e vlefshme. Që ju […]

Këtyre personave nuk duhet tu besoni kurrë

Jo gjithmonë arrijmë t’i identifikojmë personat, të cilëve mund t’u besojmë në jetën tonë, pasi personat e pabesë arrijnë t’i fshehin mirë qëllimet e tyre. Në listën e mëposhtme do të mund të lexoni pesë llojet e personavë që nuk duhet t’u besoni asnjëherë. Lexojini me vëmendje edhe cilësitë e tyre: Njerëzit që përdorin bukurinë […]

Është dashuri e vërtetë apo e përkohshme?

Dashuria që shohim në ekran dhe lexojmë në librat romantikë na bën të mendojmë se një burrë që e do një grua me të vërtetë, gjithmonë duhet të sjellë lule dhe bizhuteri, të bëjë gjëra të çmendura dhe të shpëtojë botën (të paktën një herë). Por kur nuk marrim sinjale të tilla dashurie në jetën […]

Jeni akoma në kohë për t’i rregulluar këto gabime!

Në fillim, ne synojmë ta shohim lidhjen në mënyrë pozitive, ai ose ajo është gjithçka që kishim ëndërruar – inteligjent, të talentuar, të bukur. Të gjitha këto gjëra mund të jenë pjesërisht të vërteta për partnerin. Por për të shmangur vuajtje emocionale – për veten dhe personin tjetër – duhet të vlerësojmë anët e tyre […]

Njerëzit më të pasur në botë tregojnë strategjitë e tyre

Të mësoni se si të kurseni para, mund të nënkuptojë të mësoni gjërat që tashmë nuk i dini. Për shembull, nëse një sasi e vogël e borxheve tregon se i menaxhoni paratë me përgjegjësi dhe rrit rezultatin tuaj të mbledhjes së parave apo të investimit, kjo do të thotë që ai borxhi që ju morët […]

Doni ta luftoni stresin, ja mënyrat për të luftuar stresin

Për shumicën e njerëzve, stresi është bërë pjesë e përditshmërisë së tyre. Qoftë nga stili dinamik i jetesës, nga obligimet e ndryshme apo çfarëdo arsye që të kenë, shumica e njerëzve nuk mund ta shmangin stresin kohëve të sotme, transmeton Telegrafi. Duke marrë parasysh këtë, më poshtë ju sjellim disa mënyra se si mund ta […]

Fëmija 6-vjeçar merr zhgënjimin e parë. Por pse ndodhi ky zhgënjim???

Kjo është fytyra e zhgënjimit të një 6-vjeçari, i cili kishte ftuar 32 nga shokët e tij të shkollës për ditëlindje, por asnjë nuk i erdhi. Festa me pica e Teddy-t u mbajt në një restorant “Piter Piper” në Tucson të dielën pasdite. Sil Mazzini, nëna e Teddy, tha se u dërguan 32 ftesa për ftuar shokët e […]

Doni të bëheni milionerë? Këto janë parimet që duhet të keni

Oprah Winfrey ka thënë një herë: “Unë arrita të kem një sukses të tillë financiar sepse paraja nuk ka qenë kurrë qëllimi im kryesor”. Dhe kjo është ajo që thonë miliarderët më së shumti. Sot shqetësimi kryesor i njerëzve më të pasur nuk është domosdoshmërisht fitimi i parave. Për shembull, Mark Zuckerberg dëshiron të ndryshojë […]

7 llojet e dashurisë sipas psikologëve

Shkenctarët dhe psikologët gjithmonë janë munduar ti japin zgjidhje pyetjes:- “Cfarë është dashuria?”. Në 1980 psikologu amerikan Robert Stenberg zhvilloi një teori rreth dashurisë që përfshinte 3 pika (Intimitetin, pasionin dhe angazhimin). Sipas tij këto ishin pjeset kryesore në të cilën mbështetej kjo ndjenjë kaq e përfolur në këngë, filma, poezi etj. Më pas këtyrë […]

Cilët persona i duan macet dhe cilët i duan qentë?

Edhe pse ka njerëz të cilët njësoj i duan edhe qentë, edhe macet, të gjithë e dimë mirë që tema e rivalitetit të përhershëm midis adhuruesve të maceve dhe adhuruesve të qenve kurrë nuk shuhet. Facebook-u ka bërë një hulumtim te më shumë se 160.000 njerëz, me ç’rast janë marrë parasysh vetëm ata të cilët […]

Lidhjes suaj i ka ardhur fundi dhe nuk e dini përse

Ndarjet janë gjithmonë të dhimbshme, disa më shumë se të tjerat, por në fund të fundit ngelen situata që duhen kaluar sa më mirë të mundemi. Pasi përfundon një histori duhet të analizojmë arsyet pse nuk funksionoi në mënyrë që mos të përsërisim të njëjtat gabime. Disa nga mënyrat për ta shmangur ndarjen nqs është […]

Aktorja e njohur sulmon ashpër Kate Middleton

Edhe pse kanë kaluar më shumë se 3 vite nga momenti që dukesha e Cambridge Kate Middelton i prezantoi botës trashëdimtaren e re të familjes, princeshën Charlotte, duket se jo të gjithë e kanë kapërdirë këtë gjë, mes syresh edhe protagonistja e ”Pride and Prejudice” Keira Knightley. Aktorja e njohur ka reaguar ashpër përmes një letre […]

Të rinjtë janë më të vetmuar sesa të gjitha grupmoshat tjera

Hulumtimet e reja kanë zbuluar se të rinjtë ndihen më të vetmuar sesa secila grupmoshë tjetër. 40% e personave të moshës 16-24 vjet thonë se ndihen të vetmuar shpesh ose shumë shpesh, krahasuar me 29% të personave 65-74 vjet dhe 27% të atyre që janë mbi 75 vjet, sipas një anketimi të kryer nga emisioni […]