Receta Gatimi

Tiramisù në gotë për të gjithë ata që s’kanë shumë kohë për të kaluar në kuzhinë

Përbërësit: 500 g djathë Mascarpone, 200 ml panna e ëmbël, 3 vezë fshati, 1 pako me biskota Savoiardi, 3 lugë sheqer, qumësht për të zbutur biskotat, 1 grusht mjedra, 1 grusht luleshtrydhe në copa, 2 lugë sheqer kaf, 2 lugë konjak Grand Marnier dhe lëngu i 1/2 limoni. Përgatitja: Frutat e pyllit i vendosim në një tas ku […]

Ka disa mënyra për t’i shijuar makaronat pa u shëndoshur

Makaronat nuk e shtojnë yndyrën në trup, por duhet të zgjidhni mënyrën si t’i gatuani dhe si t’i hani: kështu mund t’i konsumoni pa u ndier në faj. Të heqësh dorë nga pastat nuk është e lehtë, duke qenë se ky lloj gatimi është një nga shtyllat e dietës mesdhetare. Problemi lind nga fakti që […]

Kjo është receta më e mirë detoks, garancia për një ditë të shëndetshme

Një recetë e shëndetshme për ta filluar ditën shëndetshëm. Një përzierje e cila ka vlera të jashtëzakonshme shëndetësore, por edhe e këshillueshme për detoksikimin e organizmit. Pasi ta kesh provuar, do ta falënderosh autorin. Këtë recetë mund ta përdorësh edhe pas një pushimi në zyrë ose pas aktivitetit sportiv. Përbërësit (sa më shumë të mundesh, […]

Sorbeto me qershi , receta ideale për të luftuar vapën e së dielës

Sorbetto-t janë një zgjidhje e mirë dhe e shpejtë për në verë. Ato mund të bëhen në lloje të ndryshme, por kjo me qershi është fantastike. Përbërësit: 2 gota qershi pa bërthama, 1/2 gote me sheqer, ujë dhe gjethe borziloku. Përgatitja: Qershitë e lara dhe pa bërthamë i lini në ngrirje për një kohë të gjatë. Në […]

Makarona me sallam dhe burrata ose mozzarella të freskët

Makaronat e sotme janë shumë të thjeshta, por me shumë shije. Unë kam përdorur sallamin chorizo spanjoll që mund ta gjeni edhe në Shqipëri, por mund të përdorni edhe salçiçe ose lloj tjetër. Përbërësit: 200 g chorizo, 400 g rigatoni ( për 3-4 persona ), 1 kavanoz salcë domatesh me shije borziloku, ullinj, 1-2 burrata ose […]

Biskota me 2 pjekje

Recete nga znj Eneida Përbërësit 280gr miell 200 gr sheqer 2 vezë 60 gr gjalpë 1 lugë pluhur pjekës Pak kripë 1 lugë vaj Vanilje 1 vezë për të lyer biskotat Përgatitja Në një tas shtojmë miellin, sheqerin, pluhurin pjekës dhe kripën. I trazojmë dhe shtojmë gjalpin duke e shkrifëtuar me duar dhe vezët. Shtojmë […]

Buka e fisit më të shëndetshëm në planet: Recetë origjinale e vjetër dy mijë vjet!

Hunza është popullata në të cilin jetojnë njerëzit më të shëndetshëm në botë. Ata asnjëherë nuk kanë dëgjuar për kancerin dhe nuk sëmuren thuajse asnjëherë Kjo bukë është shumë e shëndetshme, dhe gjithashtu mund t’ju ndihmojë të humbni peshë, sepse është ushqyese, kështu që vetëm 1 ose 2 racione bukë kamali do t’ju zvogëlojë oreksin […]

Cheesecake pa pjekje me komposto

Përbërësit që ju duhen: 150 – 200 g biskota, 120 gr gjalpë i shkrirë, 500 g mascarpone, 200 ml panna, 70 – 100 ml qumësht, 100 g sheqer pluhur ose 4 lugë gjelle sheqer normal, lëng limoni, një grusht mjedra dhe komposto ananasi. Përgatitja: Biskotat i thërrmojmë dhe i përziejmë me gjalpin. Me ndihmën e një luge […]

Të ëmblit e verës, zbuloni llojet më të mira të fiqve

Nga të gjithë produktet, fiqtë janë ato që ngjallin më shumë kujtime veçanërisht nga fëmijëria teksa shumë prej nesh kacavirreshin nëpër pemë për të mbledhur fiq. Por, ajo që nuk dinim e ndoshta shumë prej nesh nuk e dinë akoma, është se fiqtë janë një burim shumë i pasur me fibra dhe plot me vitamina […]

Një ekspert gatimi tregon metodën për zbutjen e gjalpit në pak minuta

Koha është thelbësore kur jeni duke gatuar. Është dëshpëruese të bësh disa hapa në një recetë, vetëm të hasësh një drejtim që thotë se përbërësit e tu të ftohtë duhet të jenë në temperaturën e dhomës. Për fat të mirë, ekziston një mjet i shkëlqyeshëm për të sjellë gjalpin tuaj të ftohtë në temperaturën e […]

TARALLI DI PASQUA – BISKOTA TË ËMBLA PËR PASHKË

Recetë tipike e jugut të Italisë, ku çdo rajon ka recetën e tij, por kjo është e thjeshtuar dhe është një recetë e Sorrentos. PËRBËRËSIT Mund të përgatitni gjysmën e masës pasi dalin shumë biskota: • 2 kokrra vezë + 1 e verdhë veze • 370 g sheqer • 1 bustinë vanilje • lëkura e […]

Sekretet për ta bërë edhe më të shijshme kafen turke, sipas traditës

Të gjithë, kudo në botë e njohin kafen turke, jo vetëm për shijen e saj të veçantë, por edhe për mënyrën e veçantë të përgatitjes. Në gjithë botën besohet se dashuria kalon nga stomaku, në perandorinë Otomane e në Turqinë e ditëve të sotme, dashuria kalon në filxhanin e kafesë. Mjeshtëria dhe teknika në përgatitjen […]

Dredhanik me arra dhe kanellë shoqëruar me sherbet mjalti

Përbërësit: 200 gr arra ( të pjekura dhe të bluara), 6 peta të holla, 2 lugë çaji kanellë, 1 lugë gjelle sheqer, 1/2 gote gjalpë i shkrirë Për sherbetin: 1/4 gotë mjaltë, lëngu i 1 limoni, 1 lugë çaji sheqer dhe 1/3 gotë ujë. Përgatitja: Bashkojmë arrat me sheqerin dhe kanellën. Kjo është mbushja. Hapim petën e parë, […]

Limonadë me fara chia

Kjo pije quhet bombë energjike, sepse trupi juaj pas pirjes së një gote do të marrë energji dhe forcë, derisa toksinat gradualisht do të zhduken nga organizmi Limoni është ar i vërtetë i natyrës, prandaj, pos që është burimi më i madh i vitaminës C, ai është i mirë edhe për detoksikimin e organizmit! Pra, […]

Si të bëni qumësht të kondensuar në më pak se pesë minuta?

Qumështi i kondensuar është një shtesë e zakonshme për disa ushqime dhe nuk mund të gjendet kaq lehtë në shitje Për fat të mirë, mund të bëhet në shtëpi me vetëm katër përbërës. Përbërësit: – 100 gramë qumësht pluhur, – 50 gramë sheqer pluhur, – 1 lugë çaji gjalpë, – 65 ml ujë të ngrohtë. […]

I thjeshtë dhe i shijshëm, ja si të përgatisni cheescake me limon

Ç’kuptim ka e diela pa pak ëmbëlsi? Sot ju propozojmë cheesecake me limon. Do të lëpini gishtat kur ta provoni. PËRBËRËSIT: 300 g biskota, 150 g gjalpë pa kripë, 500 g krem djathi (Philadelfia), 100 g sheqer pluhur, 300 ml panna për ëmbëlsirë, 75 ml lëng limoni(2-3 kokrra limon). PËRGATITJA: Shtypim biskotat derisa të bëhen pluhur. Shtojmë […]

Si të përgatisni ballokume sipas recetës së zonjave të Elbasanit

Vitet e fundit, ballokumet, simboli i Ditës së Verës, janë gatuar e tregtuar gjithandej nëpër Shqipëri por shija e tyre e vërtetë mund të dallohet vetëm në qytetin që I krijoi, Elbasan. Sot, rënia e cilësisë së produkteve ka bërë që edhe ballokumet mos të jenë ato të dikurshmet megjithatë, ne po i përmbahemi recetës […]

Kek apo torte? Si thone per te dyja bashke?

Sa here vjen fundjava na shkon mendja per te gatuar nje embelsire. Si gjithmone mendja na shkon tek keku i se dieles por ndonjehere duam te nderojme shijen me buding apo panna cotta. Kesaj radhe vendosa ti gatuaja te dyja bashke ne nje emebelsire te vetme. Ajo qe une dua te theksoj eshte se shijet […]

I thjeshtë dhe i shijshëm, ja si të përgatisni cheescake me limon

Ç’kuptim ka e diela pa pak ëmbëlsi? Sot ju propozojmë cheesecake me limon. Do të lëpini gishtat kur ta provoni. PËRBËRËSIT: 300 g biskota, 150 g gjalpë pa kripë, 500 g krem djathi (Philadelfia), 100 g sheqer pluhur, 300 ml panna për ëmbëlsirë, 75 ml lëng limoni(2-3 kokrra limon). PËRGATITJA: Shtypim biskotat derisa të bëhen pluhur. Shtojmë […]

Torta më e bukur e të gjitha kohërave!

Receta e ëmbëlsirës kërkon kohë për përgatitjen, por është mjaft e shijshme dhe delikate Një ëmbëlsirë ideale për t’u përgatitur për një festë ose për ndonjë rast tjetër special. Mos e lini pa provuar! Përbërësit e nevojshëm për kore: – 6 të bardhë të vezëve, – 6 lugë sheqer, – 100 gramë kokos, – 100 […]

Simite indiane me shijen e të cilave do të kënaqeni!

Ushqimi indian është i njohur për gjellët pikante, ndërkaq buka e tyre është mbase pjesa më e preferuar e racioneve të tyre Buka u ngjason somuneve, por është shumë më e butë dhe më e shijshme. Ata e quajnë “Naan”. E pra, ta gatuajnë edhe ne atë specialitet të tyre të njohur. Përbërësit: • 280 […]

Supë me mish viçi dhe shumë hudhra

PËRBËRËSIT: ▪︎1 copë mish viçi me kockë ▪︎1 kokërr hudhër ▪︎2 degë selino ▪︎1 qepë e thatë ▪︎250 g patate ▪︎1 lugë miell ▪︎disa degë trumzë ▪︎2 lugë djathë Philadelphia ▪︎piper të shtypur ▪︎tumerik (kurkuma) ▪︎1 lugë gjalpë cilësor PËRGATITJA: Në një tenxhere shtojmë mishin, hudhrat, selinonë, trumzën, kurkuma dhe i lëmë të ziejnë derisa mishi […]

Patate të mbushura me gjizë dhe salsiçe

Përbërësit për 6 persona: • 6 patate të mëdha • 3 salsiçe të freskëta (nëse dëshironi mund t’i merrni pikante) • 3 lugë vaj ulliri • 250 g gjizë pa kripë • pak mozzarella • patate te grira ne rende • erëza sipas dëshirës Përgatitja: Ziejmë patatet me lëkurë, u hedhim edhe erëza. Pasi zihen për […]

Shkopinjtë e frutave të thata, të shëndetshëm dhe idealë për fëmijët

Janë doza e përsosur ditore e ëmbëlsirave! Ju nuk do të jeni në gjendje t’u rezistoni atyre! – transmeton Telegrafi. Përbërësit: – 200 g fruta të thata (hurma dhe kajsi), – 100 g bajame/lajthi, – pak kripë, – 2 lugë çaji kanellë, – 2 lugë gjelle vaj kokosi, – 50 g fjolla tërshëre, – 20 […]

Puding me fara chia, kakao dhe banane

Një ëmbëlsirë me vlera ushqimore dhe pa shumë kalori. E shijshme dhe e lehtë në përgatitje Përbërësit (për dy persona): ▪ ½ banane (e pjekur mirë), ▪ 130 g kos, ▪ 120 ml qumësht tërshëre apo bademi, ▪ 1lugë kakao pluhur, ▪ 1 lugë mjaltë, ▪ 2 lugë fara chia. Për dekorim: banane, pemë mali, çokollata […]

Kjo recete ka mbi tre milionë shikime!

Salca është aq kremoze sa nuk do të mund të ndaloni së ngjyeri bukën Nëse ju pëlqejnë recetat italiane, mishi i pulës në salcë toskane me siguri do të jetë në listën tuaj të pjatave të preferuara! Përbërësit: ▪ 4 fileta pule ▪ 1 vezë e madhe ▪ 3 luge miell ▪ kripë, piper ▪ […]

Kjo drekë nuk gatuhet për çdokënd!

Asnjë rast solemn nuk duhet të kalojë, pa pasur në tryezë së paku një gjellë me mish qengji Ja njëra ndër mënyrat e gatimit – me jogurt e gjitha duket perfekt! Përbërësit: ▪ 1 kg mish qengji tul nga shpatullat, ▪ 400 ml jogurt, ▪ 800 ml ujë, ▪ 250 g oriz, ▪ 5 vezë, […]

Qofte me mozarella; antipasta më e mirë që mund të përgatisni në shtëpi

Të shijshme dhe të thjeshta për t’u përgatitur, qoftet me mozarella janë një antipastë e shijshme, shumë e dashur nga fëmijët. Janë ideale edhe nëse dëshironi të organizoni një darkë ose aperitiv në shtëpi për miqtë. Përbërësit: Një top i madh mozzarella Një vezë 60 gram parmixhano i grirë Një lugë gjelle majdanoz i grirë […]

Kek me krem Mascarpone

Nga: Linda Fishta Receta marre nga libri “200 receta “ Koha e përgatitjes – 15 minuta Përbërësit për tavë me diametër 26/28 cm me vrimë në mes ose tavë për plumcake 30x10cm: 300 g miell 240 g sheqer 3 vezë 100 ml vaj luledielli 100 ml qumësht 50 g kakao e hidhur 1 bustinë sodë […]

Pse duhet ta zëvendësoni sa më shpejt orizin e bardhë me atë kaf

Orizi është një nga ushqimet  që përdoret më shumë në mbarë botën. Ka lloje të ndryshme të orizit duke përfshirë këtu: basmati me kokrra në formë të gjatë, oriz i zi, oriz i bardhë dhe ai që përdoret për të bërë rizoton. Por në aspektin e përfitimeve shëndetësore jo të gjitha janë të barabartë. Sipas […]

Qofte me spinaq dhe miks djathrash

Përbërësit: 200 g spinaq, 1 vezë, 100 g djathë i grirë, 100 gr galetë (thërrime buke), 100 g djathë që shkrin (Emental ose Gouda), kripë dhe piper. Përgatitja: Përvëlojmë spinaqin pasi e kemi larë dhe e copëtojmë Një një tas shtojmë spinaqin, djathin e grirë, vezën, thërrimet e bukës, kripë dhe piper. E punojmë masën sa të […]

Fileto derri e karamelizuar me kajsi të thata dhe mjaltë

PËRBËRËSIT: 1 filetë derri afërsisht 800g, 2 qepë, 12/15 kajsi të thata, 2 lugë mjaltë, lëng zarzavatesh i valuar, 4 lugë salcë soje, piper, vaj ulliri, gjalpë. PËRGATITJA: Lidhim filetën e mishit me spango për së gjeri dhe së gjati për të ruajtur formën e rrumbullakët gjatë pjekjes. Në një tenxhere të madhe që e nxë të gjithë mishin, skuqim […]

Tri sallatat që nuk duhet të mungojnë në tryezën e Vitit të Ri

Tryeza e Vitit të Ri padyshim nuk ka kuptim pa sallatat e ndryshme që shoqërojnë gatimet tradicionale që amvisat kujdesen të përgatisin. Janë të ndryshme recetat e sallatave që amvisat mund të përgatisin për darkën e Vitit të Ri, por disa prej tyre të veçanta nuk duhet të mungojnë në tryezë. AgroWeb.org ju sjell më […]

Njihuni me 12 llojet e bakllavasë që përgatiten në të gjithë botën

Bakllavaja është ndoshta ëmbëlsira më e ëmbël në botë dhe një ndër më të dashurat. Kudo njihet me këtë emër që konsiston në përgatitjen tradicionale të petëve të mbushura me arra e sherbet. Por mesa duket ka më shumë se një mënyrë për të gatuar bakllavanë e shijshme. Në fakt janë plot 14 receta të […]

Djathë Brie në furrë me fruta të thata

Pjata e mëposhtme mund të shërbejë si një antipastë perfekte për mbremjen e Vitit të Ri, por deri atëherë ka kohë kështu që shijojeni që sonte. PËRBËRËSIT PËR 6/8 PERSONA: 80 ml verë “Marsala” ose lëng qershie, 50 g qershi të thata, 1 qepujkë ose qepë të kuqe (jo djegëse) e prerë imët,  80/100 g pançetë jo […]

Qëndroni të shëndetshëm me lëngun e kockave të pulës

Kolagjeni është ndër proteinat më të rëndësishme të organizmit dhe blloku kryesor, themeli i ndërtimit të strukturës së lëkurës. Kolagjeni i jep lëkurës butësinë, elasticitetin dhe është një nga komponentët kryesorë në riparimin e lëkurës së plagosur. Kompanitë e mëdha të kozmetikës po tregtojnë çdo ditë pilula , shtocja të kolagjenit, duke na fshehur faktin […]

Ky përbërës është sekreti i shërbetit perfekt të bakllavasë

Kemi hyrë në atë periudhë të vitit ku krahas dritave shumëngjyrëshe që kanë veshur rrugët e vitrinat, të qeshurave të fëmijëve dhe haresë festive, shumë zonja i janë futur me kokë, ose planifikojnë ta bëjnë së shpejti, përgatitjes së bakllavasë. Si çdo recetë edhe përgatitja e bakllavasë kërkon përkushtimin e duhur, ama të njëjtin kujdes […]

Bakllava me kakao dhe fëstëk

Kjo recetë u përgatit nga Papare_thebeautyofsmallthings Ju duhen: 1 pako peta, 150 g gjalpë, 250 g fëstëkë të grimcuar dhe 100 g kakao. Shërbetosja: 2 gota sheqer, 1 gotë ujë, 2 gota qumësht dhe vanilje. Me një pako peta mund të realizoni 13 delikatesa firzamonikë që shkrihen në gojë. Petën e lyeni vende vende me gjalpë, e pudrosni […]

Sallata Fatush, një recetë tradicionale nga kuzhina arabe

Fatushi është një recetë tradicionale e kuzhinës arabe (e quajtur ndryshe kuzhina shaam). Kjo sallatë ka origjinë libaneze e megjithatë ka përdorim të gjerë në vendet arabike. Fatush ka në përberje copëza të thekura ose të skuqura të piteve arabike të përziera me perime të gjelbërta dhe perime të tjera si rrepat dhe domatet. Sallata […]

Snoop Dogg nuk dredh vetëm cigare hashashi

Shumë njerëz, po t’i pyesësh se ç’mendojnë se do të jetë duke bërë sot këngëtari i famshëm Snoop Dogg, mund të përgjigjen se po dredh ndonjë cigare hashash e se po kompozon ndonjë këngë rap, dy gjërat që i dhanë famë në vitet ‘90. Por ja që Snoop Dogg ka një karrierë në kuzhinë. Tani […]

Amareta me miell arrash dhe bajame

Përbërësit: 100 g miell arre, 50 g miell bajamesh, 3 të bardha veze,150 g sheqer, 1 lugë çaji niseshte dhe 2 lugë çaji lëng limoni. Përgatitja: Si fillim ngrohim furrën në 175 gradë C. Në një tenxhere shtojmë miellin e arrave, (100 g arra i bluani derisa bëhet e imët) të bardhat e vezëve dhe sheqerin. I […]

Sallam çokollate, një recetë ndryshe nga klasikja

Për sallamin e çokollatës ju duhen përbërësit e mëposhtëm: 500 ml panna, 200 g çokollatë, 50 g gjalpë, 400 g biskota Petit Beurre, 100 g lajthi, 100 g fëstëk, 100 g boronica të kuqe dhe vanilje. Përgatitja: Ngrohim panna-n deri në pikën e vlimit, shtojmë gjalpin, çokollatën edhe vaniljen. E përziejmë me spatul derisa të treten të […]

Cheesecake pa pjekje

Përbërësit 200 gr. biskota 70 gr. gjalpë 200 ml. pana e ëmbël 350 gr. krem djathi 1 pako fruta pylli të ngrira 150 gr. sheqer 100 gr. sheqer pluhur Përgatitja Grijme biskotat, i bashkojme me gjalpin e shkrire dhe brumin e shtrojme ne tave. E leme ne frigorifer per 30min. Ne nje tenxhere vendosim frutat e […]

Supë krem me brokoli; një nga më të mirat e dimrit

I pasur me kripëra minerale, kalcium, hekur, fosfor dhe vitamina A, C, B1 dhe B2, brokoli është një perime e shkëlqyer për shëndetin tonë dhe në këtë sezon mund të përfitojmë shumë prej vetive të tij ushqyese. Gjen shumë përdorime në kuzhinë, por sot do të përgatisim një supë kremoze me brokoli, një pjatë e […]

Qofte furre me fidhe

Një recetë e thjeshtë që nuk do shumë marifete dhe as ndonjë akrobaci kulinarie. Në pak hapa si më poshtë kemi një darkë të shijshme në tryzë. Përgatisim qoftet siç mund të keni traditë në shtëpitë tuaja. Unë zgjodha mënyrën më të thjeshtë duke bashkuar mishin e grirë me qepën e grirë imët, 2-3 thelpinj […]

Nuk është herët për biskotat e Krishtlindjes; Ja si mund t’i bëni ato bashkë me fëmijët

Këtë javë zbulova një mënyrë të mirë për të bërë dhurata, pa dalë  fare nga shtëpia: Mund të përgatisësh biskotat e festave, pastaj t’i paketosh bukur dhe të gjithë të mbeten të kënaqur. Për më tepër, me një recetë të thjeshtë fare, që nuk ka nevojë për përbërës shtesë. Mjafton që në shtëpi  të keni […]

Si të përgatisim kabuni me rrush të thatë

Sipas gojëdhënave kabunia konsiderohej si ëmbëlsira e preferuar e sulltanëve, jo vetëm për shijen e mrekullueshme, por edhe për të fituar energji dhe forcë. Një recetë që i ka rezistuar kohës dhe shijon në çdo moment. PËRBËRËSIT: 150-200 g rrush të thatë, 1 filxhan kafeje oriz, 2 filxhanë kafeje lëng mishi, 1 filxhan kafeje sheqer, […]

Filetë pule me kërpudha dhe panna

Për këtë recetë ju nevojiten: 500-600 g gjoks pule, 500 g kërpudha, 1 qepë, 1 panna për gatim, disa thelpinj hudhra, kripë dhe piper të zi. Përgatitja: Kaurdisim qepën e prerë në rrathë dhe pulën me  pak vaj ulliri. I trazojmë në mënyrë që mishi të gatuhet nga të gjitha anët. Kur qepa dhe mishi thajnë lëngjet […]

Ideale për çdo moment të ditës, ja si të përgatisni WAFFLES në shtëpi

Prej disa vitesh në menynë e shumë pastiçerive në vend janë shtuar edhe Waffles, një ëmbëlsirë me origjinë belgo- franceze, por që tanimë e gjen kudo. Sot e kemi përgatitur posaçërisht për ju, kështu që mos hezitoni ta provoni. Përbërësit: 1 gotë miell i zakonshëm, 1 lugë çaji baking poëder (pluhur për pjekje), 1 lugë çaji […]

Nga çaji i malit te ai jeshil, ja si ta dalloni nëse ka skaduar dhe ta ruani sa më gjatë

Çaji i malit është një nga bimët që rrallëherë mungon në shtëpitë shqiptare. Shumë prej nesh e pinë atë rregullisht çdo ditë, pa vrarë mendjen për ndryshimet në cilësinë e tij si pasojë e mënyrës së gabuar të ruajtjes. Në këtë artikull të AgroWeb do të zbuloni më shumë mbi jetëgjatësinë e çajit dhe aspektet e sigurisë […]

Byrek me kungull

Për brumin: 500 g miell, 1 gotë ujë, 2 lugë gjelle vaj dhe kripë. Për mbushjen: 1 kg kungull, 3 kokrra vezë, 1 gotë qumësh, 100g gjalpë, kripë dhe sheqer. Përgatitja: Zëmë brumin në një enë të thellë duke hedhur miellin, ujin, vajin dhe pak kripë. I rrahim me dorë deri sa të bëhet një masë jo shumë e […]

Darka që do t’ju kënaqë të gjithëve, qofte shtëpie me salcë

Për qoftet:  200g mish lope të grirë, 1 vezë, 2 qepë, 4 thelpinj hudhër, 1 lugë çaji rigon, 1 tufë majdanoz, 1 lugë çaji kripë dhe 1 fetë buke e njomur me ujë Për lëngun/salcën: 2 lugë gjelle vaj ulliri, 20g gjalpë, 1 lugë gjelle miell, 1 lugë gjelle koncentrat domatesh, 3 thelpinj hudhra, 1 domate e madhe për gjellë, 1 lugë […]

Receta më e thjeshtë e tortës me peta

Sot Maison de goût ka vendosur t’ju ëmbëlsojë ditën me një nga ëmbëlsirat më të njohura në botë, millefoglie. Përbërësit: 3 pako biskota millefoglie ( unë preferoj ato të Matilde Vicenzi-t), 4 të verdha veze, 40 g miell, 120 g sheqer, 450 ml qumësht, 1 lugë çaji esencë vaniljeje dhe 200 g Mascarpone. Përgatitja: Rrahim fillimisht të verdhat e vezëve. […]

Menu vjeshte: Supë me kungull nga Living

Përbërësit e supës: ·        1 qepë, ·        2 thelpinj hudhra, ·        1 kungull mesatar, ·        100 ml pana, ·        1 tufë kopër, kripë e piper sipas dëshirës. Përgatitja: Skuqim qepën e grirë hollë në gjalpë derisa të zbutet, pastaj shtojmë kungullin e prerë në copa dhe hudhrat e grira dhe i lëmë në zjarr të […]

Pulë me gjalpë, limon dhe hudhra

PËRBËRËSIT:1 pulë organike, 2 qepë të thata, 4 thelpinj hudhër, 1 limon, erëza mix për pulë, gjalpë, vaj ulliri, 2 lugë djathë Philadelphia dhe 4 lugë djathë Parmigiano. PËRGATITJA: Në fillim kam marinuar pulën me erëzat e thata, kripë, lëngun e limonit dhe vaj ulliri. E mbështjellim mirë me letër pjekjeje dhe e vendosim në furrë […]

Pispili me presh

Ka shumë mënyra për të përgatitur pispilinë, por Kokopisha sigurisht që ka zgjedhur më të thjeshtën dhe të shpejtën që mund ta provojë në shtëpi edhe një amator në kuzhinë.   Përbërësit: 1 kg presh, 1/2 kg miell misri, 2 kokra vezë, 300 g djathë i bardhë, kripë, piper, 1 lugë kafeje sodë buke, pak kos […]

Mashtrimi me bukën, ja si të dalloni nëse përmban ngjyrues ose jo

Për të rinj dhe të rritur, konsumimi i bukës është shumë i rëndësishëm për shëndetin. Studime të shumta kanë provuar vlerat që ky produkt ka në organizëm. Karbohidratet dhe mineralet që përmban buka, mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të prekjes nga sëmundjet e zemrës, diabeti, tensioni i lart i gjakut madje dhe mbipeshës. Por lajmet e […]

Copëza pule të pjekura në hell, uthull balsamike dhe mjaltë

Ka pafund mënyra për të gatuar copëzat e mishit të pulës, por kjo recetë përgatitet shumë shpejt dhe është shumë e shijshme Përbërësit: ▪ 2 gota uthull balsamike ▪ ¼ filxhan mjaltë ▪ 1 kg gjoks pule ▪ kripë dhe piper ▪ shkopinj druri/metali Udhëzime: Kombinoni së bashku uthullën balsamike dhe mjaltin. Shtoni copat e […]

Bëni vetë gjalpin nga kikiriku, bademi dhe lajthitë

Përparësia e recetës shtëpiake është që jeni të sigurt që nuk përmbajnë konservanse, sheqerna dhe yndyra të tjera. Frutat arrore janë të pasura me proteina dhe me yndyra të mira. Pos që kanë shije të shkëlqyeshme, janë edhe shumë të shëndetshme. Mbrojnë nga sëmundjet e zemrës, janë të pasura me antioksidante dhe minerale të dobishme, […]

Banane në kavanoz? Kjo është receta për reçelin më të mirë që keni provuar ndonjëherë!

Përveç reçelit klasik të kumbullës, ftoit dhe kajsisë, është koha për të provuar diçka të re Përbërësit: – 5 banane të mesme të pjekura në mënyrë të përkryer (pa njolla ngjyrë të kaftë); – 500 g ananas të konservuar të grimcuar (të papërzier); – 1/4 filxhan kokos; – 3 gota sheqer të bardhë – 3 […]

Biskota pa gluten, me mollë

Një filxhan çaji të ngrohtë dhe këto biskota – pushimi perfekt për t’u kënaqur! Përbërësit: ▪ 150 g miell i përzier, pa gluten ▪ 60 g sheqer ▪ gjysmë pako sheqer vanilje ▪ 2 vezë ▪ 100 g margarinë ▪ gjysmë pako pluhur pjekje ▪ 2 molla ▪ 100 g arra ose bademe ▪ kanellë […]

Kulaç i shijshëm me djathë

Përbërësit 500 gr miell gruri 100 gr miell misri 2 vezë 1 gotë të vogël vaj ulliri 1 gotë uji mesatare kos 1 gotë uji mesatare shellirë 1 lugë pluhur pjekës 100 gr djath të thërrmuar Përgatitja Në një tas shtojmë vezët, vajin e ullirit, kosin dhe shërllirën. I trazojmë dhe shtojmë miellrat. Brumi nuk […]

Qofte me lulelakër dhe djathë të bardhë

PËRBËRËSIT: 1 lulelakër 2 vezë, 1/2 filxhan çaji bukë e grirë (galetë), bishta qepësh të njoma, 200 g djathë feta ose djathë të bardhë, kripë, piper, kopër dhe majdanoz. PËRGATITJA: Lulelakrën e pastrojmë, e presim në pjesë më të vogla dhe i japim një valë. Pasi është zbutur pak, e kullojmë mirë e mirë dhe me […]

Cheesecake San Sebastian ose qumështor “i djegur”

Kjo recetë u përgatit nga Papare_thebeautyofsmallthings Cheesecake San Sebastian është një delikatesë që vjen nga Spanja (gjithashtu i njohur si ose qumështori bask i djegur) që karakterizohet nga një cipë e “djegur” që krijohet nga pjekja në temperaturë të lartë edhe pa banjëmari. Kjo metodë e pjekjes karamelizon pjesën e sipërme duke e mbajtur brendësinë kremoze […]

Tradita tropojane në tryezën tuaj, si të përgatisni ngjym me speca

Ky gatim është një traditë e veriut dhe përgatitet në mënyra të ndryshme, por duhet thënë kujdes mos u ngatroni me specat me mazë ato kanë recetë tjetër.Unë sot do sjell versionin e Tropojë. Specat e bardha, që përdoren edhe në turshi kanë një aromë karakteristike dhe shkojnë shumë edhe në recetën në ngjym. Përbërësit: 5-6 […]

Supë franceze me qepë

Për 4-5 persona duhen: – 6 kokrra qepë të mëdha – 1 lugë e vogël kripë – 1 lugë gjelle vaj ulliri – 2 lugë gjelle gjalpë – 2,3 thelpinj hudhër – gjysmë gotë verë e bardhë ( bën punë dhe e kuqe, vetëm se do ju erresohet ca supa) – nëse nuk përdorni verë […]

Si t’i përgatisni qoftet me erëza fare thjeshtë? Receta nga Erida Kabashi

Meqë sot është e diel si thoni për disa panine me qofte hamburgeri? Receta e mëposhtme për qoftet, sipas Erida Kabashit. Përbërësit që ju duhen: 1 kg mish i grirë viçi 2 vezë 4-5 luge gjelle bukë e grirë (galetë) 1-2 lugë gjelle miell Erëza sipas dëshirës Kripë Mënyra e përgatitijes: Shtojmë te mishi të […]

Fasule pllaqi; Receta ideale për ditët me shi

▪︎500 gr fasule të mëdha ▪︎2 qepë të thata ▪︎spinaq ▪︎djathë të bardhë ▪︎majdanoz ▪︎vaj ulliri ▪︎1 thelb hudhër ▪︎piper i kuq ▪︎fara speci djegës Përgatitja: Në fillim kemi zier fasulet duke i shtuar një qepë të ndarë në katërsh. I lëmë të ziejnë plotësisht. Më pas kemi shtuar në tigan vaj ulliri, qepën dhe […]

Revani me miell misri

Përbërësit: 3 kokrra vezë, 1 gotë sheqer, 1 gotë kos, 1 gotë vaj, 1 gotë miell misri, 1 gotë miell gruri, 1 pako fryrës për ëmbëlsira, pak vanilje dhe lëkurë limoni. Për shërbetin:2 gota uji sheqer, 2 gota ujë, kanellë dhe feta limoni. Përgatitja: Rrahim vezët me sheqerin dhe i shtojmë me rradhë vajin dhe kosin. Shtojmë […]

Kek i shijshëm me pjeshka

Përbërësit për tavë për plumcake, 30 x 10 cm të gjatë ose me diametër 24 cm: 260 g miell 180 g sheqer 120 g gjalpë i tretur, i vakët 3 vezë 1 bustinë sodë për ëmbëlsira 1 bustinë vanilje 5 pjeshka Përgatitja: Ndezim furrën në temperaturën 180° C. 1. Presim pjeshkat në copa. 2. Rrahim […]

Receta që do të provoni gjithë shtatorin

Përbërësit (për 4-5 persona): · 1 qepë e mesatare e prerë hollë · 2-3 thelpinj hudhër e grirë · 1 kg domate të pjekura mirë të cilave u kemi hequr lëkurën · 2 filxhanë çaji lëng mishi pule ose viçi, ose ujë · 2 lugë gjelle gjalpë · 2 lugë gjelle vaj ulliri · 2 lugë […]

Byrek me gjizë, vezë e ujë të gazuar

I ramë për shkurt drekës sot me një byrek të shpejtë, kuptohet me petë të gatshme. Ky është byrek që bëhet gati për maksimumi 10 minuta (+ pjekjen) dhe të nxjerr nga situata qoftë kur të ka shkuar mendja për byrek apo kur të vijnë miq e do t’i kënaqësh pa u lodhur shumë. Mezi […]

Ëmbëlsira më e shëndetshme që keni ngrënë ndonjëherë: Sfera kokosi vetëm me dy përbërës!

Me siguri çdokush që i do ëmbëlsirat kujdeset për tepricën e peshës trupore, për shkak të sheqerit në të gjitha ëmbëltoret. Ne prandaj po ju sjellin recetën për sferat më të shëndetshme nga kokosi, të cilat mund t’i hani pa kurrfarë brengosjeje. Përbërësit: 50 g kokos 1 banane Përgatitja: Bananen shtypeni me pirun dhe shtoni […]

A duhet ta lajmë orizin para se ta gatuajmë? Ekspertët i japin fund dilemës së amvisave

Vite më parë, amvisat shqiptare e kishin zakon të shpëlanin orizin me ujë të ftohtë përpara gatimit të tij. Me hapjen e tregjeve dhe futjen në to të produkteve të larmishme, por edhe me angazhimet në rritje, shumë amvisa nisën të hiqnin dorë nga kjo praktikë. Ka amvisa që besojnë se larja e orizit është […]

Fasule pllaqi në furrë

Përbërësit: ▪︎500 gr fasule të mëdha ▪︎2 qepë të thata ▪︎spinaq ▪︎djathë të bardhë ▪︎majdanoz ▪︎vaj ulliri ▪︎1 thelb hudhër ▪︎piper i kuq ▪︎fara speci djegës Përgatitja: Në fillim kemi zier fasulet duke i shtuar një qepë të ndarë në katërsh. I lëmë të ziejnë plotësisht. Më pas kemi shtuar në tigan vaj ulliri, qepën dhe e […]

Lakror me qepë e domate

Tani është koha fiks për ta shijuar këtë recetë se domatet janë mjaltë. PËRBËRËSIT: 2 qepë, 4 domate, 300 g miell, 200-250 g kos, sodë buke, kripë, piper,  dhe vaj. PËRGATITJA: Në tigan kaurdisni qepët me kripë, sapo të marrin ngjyrë shtoni domatet e pastruara nga lëkurat. Të miat ishin super të pjekura. Kur gjella të mbetet […]

Supë kremoze me karota

2 qepë të mëdha 8 karota Vaj ulliri Kripë Koncentrat perimesh 100 ml pana Skuqim qepën dhe karotat në vajin e ullirit. Shtojmë ujë që të zjehen si dhe koncentratin. Pasi janë zjerë i bëjmë krem me mikserin e dorës. Shtojmë më pas panën dhe i lëmë sa marrin një valë të lehtë. E heqim […]

Receta siçiliane për ditët e verës

Caponata është një pjatë tipike e kuzhinës siciliane. Ky është një variant, sepse ekzistojnë 37 receta vetëm në ishullin e Sicilisë. Është gatim veror, sepse edhe përbërësit janë të kësaj stine. Përbërësit për 4 persona: 3 domate të mëdha e të pjekura ose domate qershiza • ½ spec i kuq • ½ spec i verdhë […]

Burani verore në pak minuta nga Living

Për 4-5 persona duhen: 500 g speca 500 g domate 4-5 lugë gjelle vaj 2 kokrra qepë 2 filxhanë kafeje oriz kripë piper majdanoz Përgatitja: Në një tenxhere me yndyrë kaurdisen qepët derisa zverdhen, shtohen specat e prerë në rripa, kaurdisen në zjarr të ngadaltë, pastaj hidhen domate të qëruara dhe të grira hollë, kaurdisen së […]

Si të përgatisni bobollaqe/pjata karakteristike gjirokastrite

Bobollaqet, të quajtura shpeshherë edhe bobodhaqe, janë qofte të rreme se kanë formën e qofteve, por nuk janë të tilla. Sipas traditës gjirokastrite, bobollaqet konsumoheshin për gëzimet familjare dhe kryesisht në mbarim të dasmës për të shuar etjen e pijes së dasmorëve, por ju mund t’i gatuani në çdo kohë. Përbërësit: 2 vezë, miell, kripë, dhjozëm […]

Kunguj të mbushur me peshk ton

Përbërësit: 3-4 kunguj jeshilë, 1 konservë peshk ton, 3-4 domate qershi, një dorë ullinj të copëtuar dhe pa bërthamë, 1 dorë caperi të shpëlarë dhe të tharë, 1 qepë e vogël e prerë imët, lëkura e 1 limoni, vaj ulliri, kripë, piper, rigon dhe pak djathë Parmigiano. Përgatitja:  Kungujt i lajmë dhe i presim në mes. Me […]

Kjo recetë e gatimit të shalqirit është virale në TikTok

Tarbooz ki sabji ose lëvore shalqiri e gatuar është emri i recetës indiane, e cila për momentin është virale në TikTok dhe ka më shumë se 5 milionë pëlqime. Përdoruesja @rootedinspice ndau me të tjerët recetën, për të cilën duhen thjesht lëvore shaqiri, ujë dhe erëza. Përbërësit: – 4 gota me lëvore shalqiri të prerë në […]

Hasude e pjekur, ëmbëlsira tradicionale që u pëlqen të gjithëve

Përbërësit për një tepsi të vogël (diametër 20 cm) : 250 g niseshte, 200 g sheqer ose një filxhan çaji, 1 litër ujë, 1 bustinë vanilje dhe 70 g gjalpë. Për ta lyer sipër para pjekjes ka disa alternativa: 1) pak kos, 2) një e verdhë vezë e holluar me pak ujë ose qumësht, 3) sheqer […]

Petulla me aromë mali

150 ml ujë 150 ml qumësht 150 ml kos 2 vezë 2 lugë të vogla pluhur pjekës Rreth 500 gr miell Kripë Një dorë ullinj të prerë në feta 100 gr djathë të bardhë 1 lugë të madhe rigon Rrahim vezët dhe shtojmë qumështin, kosin dhe ujin. Shtojmë miellin me kripën dhe pluhurin pjekës duke […]

Tartë me pjeshka dhe boronica

Përbërësit: 250 g miell, 125 g gjalpë i butë si krem, 80 g sheqer kaf ose i bardhë, 1 vezë, 1 majë thike kripë, 4-5 pjeshka, një grusht boronica, 1 ose 2 lugë sheqer. Përgatitja: Në një tas, përziejmë miellin, gjalpin dhe sheqerin me majat e gishtave. Më pas, shtojmë vezën dhe e punojmë për 1 minutë, […]

Byrek role në dy minuta

Ky byrek i përgatitur me spinaq, qepë të njoma dhe erëza të freskëta sjell në shtëpi një mori aromash të këndshme dhe një kombinim fantastik shijesh. Shihni videoreceten:  

Crème brulee në shtëpi

Kremi bruleè është një nga ëmbëlsirat më të njohura të kulinarisë franceze dhe literalisht do të thotë “krem i djegur“. Përbërësit: 200 ml qumësht 800 ml pana e freskët 9 të verdha vezësh 1 shkop vaniljeje Sheqer kane Përgatitja: Vendosni në zjarr panën me qumështin dhe shkopin e vaniljes derisa të marrë valë. Përzieni të […]

Gurabijat 10 lekëshe, ja si t’i bëni njëlloj si dikur

Ju ka marrë malli për “pasta sy” ose “gurabija 10 lekëshe”? Janë shumë të thjeshta, mjaftojnë pak përbërës dhe të shijojnë shumë. PËRBËRËSIT: 3 vezë, 4 lugë gjelle me mjaltë, 1 gotë sheqer, 4-5 lugë vaj, 4 gota miell, 1 lugëz sodë buke, 1 e verdhë veze dhe reçel për t’i lyer gurabijet sipas dëshirës. PËRGATITJA: Në […]

Speca të pjekur me djathë të bardhë

Përbërësit: ▪︎speca jeshile ▪︎djathë dhie ▪︎domate të pjekura mirë ▪︎hudhra ▪︎piper i zi ▪︎vaj ulliri dhe ▪︎borzilok. Përgatitja: Në fillim presim lehtë për së gjati specat, ju shtojmë pak vaj ulliri, kripë dhe i vendosim në furrë sa të zbuten pak. Ndërkohë pastojmë domatet nga lëkura dhe farat dhe i presim në copa, aromatizojmë në një tigan […]

Shalqi + mustardë, është kombinimi i ri viral në TikTok: A duhet ta provoni?

Jo pak receta janë bërë virale në TikTok që prej fillimit të platformës, por ky i fundit, është një nga kombinimet më të çuditshme të ushqimeve që keni parë ndonjëherë. Ne e dimë mirë se sa shkon shalqiri me djath, por mustardë?! Me siguri s’e kishit menduar. Ajo që është edhe më e çuditshme është […]

Pjatat më të lehta dhe më interesantë që mund të përgatisni netëve të verës

Imagjinoni një ditë të nxehtë vere. Sapo jeni kthyer nga puna, bëni një dush, shlodheni pak dhe pastaj gati për të shijuar pjesën më të bukur, darkën! Ndoshta s’keni asnjë plan më interesant sesa të shijoni një gotë në verandë  me miq apo thjesht me partnerin. Sigurisht, pijet nuk kanë kuptim pa diçka interesante për […]

Pulë me salcë portokalli dhe rozmarinë

Përbërësit: 1 gjoks pule, 1 gotë lëng portokalli, 1 gotë lëng pule, 1 degë rozmarinë e grirë shumë imët, 2 lugë gjelle uthull balsamike, 2 lugë gjelle vaj ulliri, kripë, piper, 1 lugë gjelle gjalpë (opsional) 4-5 fije të holla nga lëkura e portokallit, 1 lugë çaji sheqer kaf. Përgatitja: Filetot e pulës i piperosim dhe më pas […]

Supë e ftohtë verore me perime të pjekura

PËRBËRËSIT: 500 g domate, 2 speca jeshilë, 1 kokë hudhër (ose disa thelpinj, sipas shijes), 2 karota, 1 qepë, 750 ml lëng pule ose lëng perimesh,vaj ulliri, gjalpë (sipas dëshirës) kripë dhe piper. PËRGATITJA: Domatet, specat, karotat e qëruara dhe hudhrën i spërkasim me pak vaj ulliri, kripë, piper dhe i pjekim në furrë për 20-25 minuta […]

Sardele furre me erëza

Sardelet konsiderohen si peshku më i sigurt për konsum. Janë të pasura me omega3 dhe nuk përmbajnë mërkur. I bëjmë një nder shumë të madh vetes nëse i përfshijmë në dietën tonë. Një mënyrë pragtitjeje është kjo që po ndaj sot këtu. Përbërësit: Afërsisht 600-700 gr sardele 2 thelpinj hudhër të shtypur Lëngun e 1 […]

Video/ Tortë Brownie

Përbërësit 1 miks brownies choc 250 gr 65 ml ujë 75 gr gjalpë Një dorë fruta të thata 100 gr çokollatë për ëmbëlsira 50 ml qumësht Përgatitja Rrahim miksin me ujë dhe shtojmë gjalpin. Shtojmë frutat e thata dhe e vendosim në tavë mbi letër pjekje në 190 gradë për 30-35 minuta. Shkrijmë çokollatën në […]

Tartë me kunguj

Për brumin: 250 gr miell integral 1 vezë 50 ml kos 1 lugë pluhur pjekës 100 ml vaj ulliri Një dorë miks farash: lini/susami/lulëkuqesh/chia Pak kripë Për mbushjen: 4 kunguj Një dorë bizele 5-6 kokrra domate të vogla 3 vezë 200 ml qumësht 100 gr djath Kripë Vaj ulliri Ngjeshim brumin duke trazuar të gjithë […]

Akullore kremoze dhe e shijshme pa sheqer fare

Nëse i kushtoni vëmendje linjës së trupit, do ta adhuroni këtë ëmbëlsirë Përbërësit e nevojshëm për 3 vakte: – 3 banane të ngrira; – 1 grusht mjedra të ngrira; – 1 grusht manaferra të ngrira; – 2 lugë të vogla kakao. Nga këta përbërës mund t’i bëni tri shije akulloreje, transmeton Telegrafi. Përgatitja: Pritni 3 banane, […]

Pite e shpejtë me patate: E shijshme për çdo rast!

Racion i cili do t’ju mbajë të ngopur gjatë gjithë ditës! Përbërësit: – 500 g petë për pite, – 1 kg patate, – 2 lugë të vogla piper i zi i bluar, – 4 lugë të vogla erëza të thata bimore, – 2 dl ujë të gazuar, – 1 dl vaj. Përgatitja: Patatet qëroni dhe […]

Buka e fisit më të shëndetshëm në planet: Recetë origjinale e vjetër dy mijë vjet!

Hunza është popullata në të cilin jetojnë njerëzit më të shëndetshëm në botë. Ata asnjëherë nuk kanë dëgjuar për kancerin dhe nuk sëmuren thuajse asnjëherë Kjo bukë është shumë e shëndetshme, dhe gjithashtu mund t’ju ndihmojë të humbni peshë, sepse është ushqyese, kështu që vetëm 1 ose 2 racione bukë kamali do t’ju zvogëlojë oreksin […]

Tortë e ftohtë me biskota të thërrmuara

Torte e shpejte dhe e ftohte ne kto temperatura te larta Pak perberes dhe torta gati per 10 minuta Perberesit 200 gr mascarpone 250 Philadelphia 100 gr sheqer 150 ml pana 3pako biskota (tiramisu) Per te zbutur biskotat kam perdorur 200 ml qumesht te nxehet duke e hedhur tek kavanozi i nutellas se mbaruar.ps:e beni […]

Ç’bëjnë italianët pasi hanë darkë për të qëndruar në formë?

Italianët njihen për ushqimin e shijshëm, por jo dhe aq të shëndetshëm. Ata konsumojnë shumë karbohidrate dhe janë adhurues të verës së kuqe. Megjithatë italianët, në përgjithësi janë një popull elegant. Cili është sekreti që edhe pse konsumojnë shumë karbohidrate (makaronat janë një pjatë e pandarë për ta) janë sërish në formë? Kjo ndodh pasi […]

Shqeto Përmeti

Kjo recetë u përgatit nga https://www.instagram.com/kokopisha/ Kjo recetë autentike përmetare mua më lidh me shijet e fëmijërisë. Kryesisht shërbehet si pjatë e parë. Nëse e provoni, ju bëftë mirë! Përbërësit për 4 veta: 4 lugë gjelle kos ose dhallë, 1 lugë miell, 2 të verdha vezësh, 1/2 kokërr qepe, mish qengji ose viçi dhe 1 dorë majdanoz […]

Byrek i shpejtë me qumësht dhe djathë

Kur koha nuk premton, ose thjesht jeni të lodhur nga dita dhe doni të bëni diçka shpejt e shpejt, një byrek me petë të gatshme është zgjidhja. Sot Ida ka vendosur ta bëjë me qumësht dhe djathë. PËRBËRËSIT: 500 ml qumësht, 500 g petë të gatshme, 4 vezë, 200 g djathë të bardhë, 2 -3 luge […]

Nuk ka asgjë më të mirë për t’u detoksifikuar këtë verë se sa ky çaj i ftohtë

Çaj i ftohtë me mente, pija freskuese dhe detoksifikuese e verës me aromë balsamike dhe të këndshme, ideal për të luftuar shumë shqetësime të vogla. Gjithçka që ju duhet për të luftuar vapën këtë verë janë: 800-1000 ml ujë natyral 60 gjethe mente të freskëta (ose 4 lugë gjelle të thata) Ëmbëlsues sipas dëshirës (opsionale) […]

Byrek me qepë të njoma dhe oriz

Meqenese jemi akoma ne sezonin e qepeve te njoma, provojeni. Per brumin: 500 g 250-300 ml uje 1 luge caji kripe Per gjellen: Rreth 1 kg qepe te njoma 1 filxhan kafe oriz 1/2 gote qumesht me ajke Kripe Gjalp & vaj ulliri Përgatitja: Ne nje tenxhere hedhim pak vaj ulliri dhe gjalp, skuqim pak qeper […]

Presh me susam dhe vezë

Pjatë e thjeshtë që i shkon shumë drekës në familje. Përbërësit: 700 gr presh 2 vezë 2 lugë fara susami Pak manxuranë Vaj ulliri Kripë Piper   Përgatitja: Pastroni preshat dhe prijini në feta me trashësi 2 cm. Shtojini në ujë valë për 10 minuta. Në një tenxhere ose tigan shtoni pak vaj ulliri dhe […]

Piadina romagnola

Përbërësit për 6 piadina 500 g miell ( atë qe keni) 1 bustinë sode për ëmbëlsira pa vanilie( 10 g) 125 ml qumësht temperaturë ambienti 125 ml ujë temperaturë ambienti 100 ml vaj ulliri 1 luge çaji mjaltë 1 luge çaji kripë Përgatitja Në një tas përziejmë me dorë gjithë përbërësit. E punojmë pak minuta […]

Ne i përdorim shumë pak, por bota po çmendet për shijen mesdhetare të kokrrave të dëllinjës

Nëse keni pirë gin, me siguri e keni dalluar shijen e kokrrave të dëllinjës (që gjenden me shumicë në vendin tonë), por është koha t’i përdorim ato edhe në përgatitjet kulinare. Sipas rekomandimeve më të fundit gastronomike, duhet t’u japim një shans këtyre përbërësve dhe me shijen e tyre të rrëmbejmë një udhëtim nëpër Mesdhe, […]

Fërgesë verore

Përbërësit: 500 g mëlçi 500 g gjizë 2 qepë 2 hudhra 1 lugë miell misri 1 spec i kuq 1 spec djegës 2 domate 250 ml ujë Vaj ulliri Kripë Piper Përgatitja: Presim mëlçinë në copa dhe e kaurdisim në tigan me vaj ulliri derisa të skuqet dhe e heqim nga tigani. Po aty skuqim […]

Tarte e mbuluar me fruta pylli

350 gr miell 00 50 gr sheqer 1 majë luge sodë 2 vezë 130 gr gjalpë 300 gr fruta pylli 150 gr sheqer 100 gr fruta të thata Miellin e bëjmë bashkë me gjalpin duke e thërrmuar me duar derisa të bëhet pluhur. Shtojmë përbërësit e tjerë, formojmë brumin dhe e lëmë 30 minuta në […]

Finokë në furrë me salcë beshamel

PËRBËRËSIT: 4 finokë, 100 g gjalpë, kripë, piper, 100 g djathë, 50 g galetë, kopër, 50 g miell, dhe 500 ml qumësht arrë moskat PËRGATITJA: Presim finokët në 4 pjesë dhe i skuqim në tigan me gjalpë me kripë dhe piper , i vendosim në tavë bashkë me djathin në copa. Në tenxhere bëjmë beshamelin, skuqim gjalpin […]

Tiramisù në gotë me gjalpë stikash

Kjo është nga ato nepse që kur i shikon nuk të zë shpirti rehat, pa e provuar. PËRBËRËSIT: 300 g mascarpone, 100 g gjalpë fëstëku (stikash), 100 g sheqer, 100 g biskota Savoiardi dhe kafe. PËRGATITJA: Nisni punën me kafen dhe lëreni të ftohet plotësisht. Rrihni mascarponen me sheqerin edhe gjalpin e fëstëkut derisa të bëhet një masë. […]

Thjerrëza me perime

PËRBËRËSIT: 1 qepë, 1 hudhër e njomë, 1 degë selino, 1 karotë, 1 salsiçe e freskët, 4 patate të vogla, 3-4 degë trumzë, thjerëza, ujë, kripë, salcë speci dhe vaj uliri. PËRGATITJA: Në tenxhere kaurdisni me radhë, qepën, hudhrat, selinonë, karotën e më pas shtoni salsiçen e copëtuar. Shtoni patatet, thjerrëzat, ujin si dhe 1 degë trumze […]

Akullore me 3 shije të ndryshme; Ja si t’i përgatisni në shtëpi sa më thjeshtë

“Ku ka si ushqimi i shtëpisë! E vërtetë, e vërtetë, por ja që ca gjëra nuk i bën dot në shtëpi. E sidomos ato për fëmijët. Si t’ia mbush mendjen vajzës dhe djalit se akulloreve të ambalazhuara nuk u “kihet besa” e se shumica janë të mbushura gjithë aromatizues dhe ngjyrosës? Si t’ia bëj hallit? […]

Fasule pllaqi me salsiçe

PËRBËRËSIT: 3-4 salsiçe , 1 gotë fasule pllaqi të ziera më parë, 1 qepë, domate të thata të konservuara me vaj, 2 thelpinj hudhra, 1 degë rozmarinë, 2-3 lugë vaj ulliri, 2 gota lëng mishi, kripë dhe piper i zi. PËRGATITJA: Në një tigan të përshtatshëm dhe për furrë, kaurdisni salsiçet me vajin e ullirit. Hiqini sapo […]

Pija Indiane që ngjason me dhallën, ndihmon në tretje dhe jep freski në muajt e nxehtë

Kur thua verë, ke thënë “sallatë me shalqi” e, pa dyshim, dhallë. Kjo stinë është e paimagjinueshme pa pijen e preferuar dhe freskuese, e cila në vende të ndryshme të botës përgatitet në mënyra të veçanta. Lini mënjanë dhallin klasik, pra, thjesht kosin e holluar me ujë,e provoni magjitë e kuzhinës indiane, të famshmet lassi. […]

Byrekë tigani me spinaq dhe qepë të njoma

Përbërësit për brumin: 500 g miell, 350 ml ujë i vakët dhe kripë. Përgatisim brumin siç e bëjmë gjithmonë dhe e lëmë të qëndrojë 7-8 minuta. Më pas e ndajmë në kuleçë dhe fillojmë i hapim një nga një sa pëllëmba e dorës. Lyejmë me vaj pjesën e sipërme. Me këto masa dalin afërsisht 14-16 […]

Kadaif me qumësht

PËRBËRËSIT: 250 g kadaif, 100 g gjalpë, 100 g arra, 500 ml qumësht 1 vanilje, 200 g sheqer dhe 100 g qumësht i kondesuar. PËRGATITJA: Hapeni kadaifin edhe mblidheni role pasi ti keni vendosur arrat. I vendosni në tavë dhe shtoni gjalpin e tretur. Pjekja 1 orë me 160 gradë derisa të thahet plotësisht e të marri […]

Rizoto e thjeshtë me karkaleca

Përbërësit: ( 4 persona) 500 g karkaleca të qëruara 2 filxhan çaji oriz 200 g domate të vogla qershi djathë parmigiano gjalp vaj ulliri kripë piper 1/2 gotë ujë verë të bardhë 2 thelpinj hudhra 1 L ujë dado perimesh majdanoz sipas dëshirës Përgatitja: Si fillim nënnjë tenxhere shtojmë ujin të ziej dhe shtojmë dadon […]

Kungulleshka të skuqura me djathë, receta e veçantë kalabreze që duhet të provoni sa më parë

Prej disa kohësh, kungujt e njomë ose siç i njohim ndryshe kungullshkat, gjenden kudo në tregje, por a mendoni se njihni të gjitha mënyrat e gatimit të tyre? Sot goutmaisonde  i ka gatuar sipas një recete kalabreze. Përbërësit: 2 kungulleshka, 2-3 lugë gjelle miell, 1 vezë, 1/2 filxhan çaji djathë i grirë Parmigiano, 1/2 filxhan çaji djathë i […]

Kofsha pule me qumësht

PËRBËRËSIT: 2 kofsha pule, 2 gota ujë, 2 gota qumësht, 1 qepë mesatare, 3-4 lugë gjelle vaj ulliri, 1 lugë e vogël arrë myshku pluhur, kripë, piper, 2 lugë gjelle mustardë, 1 lëkurë limoni, sherbelë, disa degë rozmarinë dhe 2 lugë salcë Worcestershire. PËRGATITJA: Vendosni kofshat e pulës në tavë dhe shtojuni sipas dëshirës kripë, piper të zi, vaj ulliri, […]

Strudel me çokollatë dhe dardha

Ju duhen vetëm pak përbërës dhe vetëm 5 minuta pa kohën e pjekjes. PËRBËRËSIT: petë sfoliatë,  700 g dardha, 100 g çokollatë, 50 g bajame 4 lugë sheqer, pak kardamon pluhur, 4-5 biskota, 1 e verdhë veze për ta lyer lart, sheqer pluhur dhe dardha të thata. PÊRGATITJA: Prisni çokollatën dhe bajamet e pjekura në copa, […]

Speca tё mbushur me quinoa

4 speca për mbushje 100 gr quinoa 1/2 karotë 1/2 patëllxhan 1/2 kungull Majdanoz Nenexhik Kripë Vaj ulliri Pёr beshamelin: 200 ml qumёsht 3 lugё miell orizi 1 tё verdhё veze 30 gr gjalpё Arrё moskat     Fillimisht kaurdisim perimet tё prera nё kubike me pak vaj ulliri. Quinoan e gatuajmё nё raportin 1:1. […]

Krostatë e butë me reçel

Përbërësit për tavë me diametër 28 cm 180 g miell 00 120 g niseshte patatesh ose misri 120 g sheqer 140 g gjalpë shumë i butë në temperaturë ambienti 3 të verdha veze ne temperaturë ambienti 1 bustine vanilie Nje maje luge krië Reçel sipas dëshires Përgatitja: Në një tas perziejme me dorë per 1 […]

Byreku pranveror me 12 barishte; receta tradicionale nga Living

Përbërësit: 100 g pazi, 100 g lëpjetë, 100 g spinaq, 100 g hithra, 100 g labot, 100 gr bishta të hudhrave të njoma, 100 g bishta të qepëve të njoma, 100 g bishta preshësh, 100 g radhiqe, një tufë nenexhik, një tufë majdanoz, një tufë kopër, 500 g miell, 250 ml ujë, kripë, vaj ulliri, 1 […]

Pite meksikane me pulë dhe speca

Përbërësit: 1 fileto pule, 1 qepë, 2 speca, kripë, piper, 300 g miell, 150 ml ujë, 20 ml vaj dhe fryrës burimi. Përgatitja: Formojmë brumin me miell, fryrës, kripë dhe vaj ulliri. I hapim petë të holla me trashësi 2-3 mm dhe i lëmë mënjanë. Presim imët qepën, specat dhe pulën. I skuqim në tigan të nxehur […]

Jamie Oliver na ka befasuar: Ai në picë ka vendosur një përbërës të pazakontë, i cili i ka dhënë dha asaj një shije të parezistueshme!

Kuzhinieri i famshëm ka ngazëllyer publikun kur ka ndarë recetën e vet për “picën e preferuar dhe të shpejtë” Ai ka zbuluar një përbërës të fshehtë me të cilin i pëlqen ta përdorë pica, dhe ky përbërës është rrushi i kuq. Ai ka postuar një foto të këtij ushqimi në Instagram, duke shkruar: “Rrushi në […]

Brokoli me parmezan: Një recetë që do ta pëlqeni pa masë

Shërbejeni këtë pjatë të shkëlqyeshme me mish pule ose mish skare Përbërësit: – 1 brokoli; – 2 thelpinj hudhre; – 2 lugë vaj ulliri; – 100 g parmezan; – kripë; – piper; – 2 lugë thërrime buke. Përgatitja: Ngroheni furrën në 200 gradë. Priteni brokolin në copa të vogla dhe zhytni në ujin tashmë të […]

Tortë e shpejtë e akullt me biskota: Gjithçka është gati për 15 minuta!

Me siguri do t’ju pëlqejë shija Përbërësit: – 150 g biskota ose biskota; – 2 puding me karamele; – 100 g çokollatë; – 600 ml qumësht – 1 lugë gjelle mjaltë; – 1 krem. Përgatitja: Qumështin nxeheni deri sa të vlojë dhe zieni pudingun, qiteni në çokollatën e nxehtë dhe bashkoni mirë. Në puding qitni […]

Shëron gjëndrën tiroide, përshpejton metabolizmin!

Likeri shërues që e pëlqejnë bash të gjithë Arrat shërojnë sëmundje nga më të ndryshme, mirëpo ndihmojnë jashtëzakonisht në problemet e gjëndrës tiroide, fytit, rrugëve respiratore si edhe bronkitit, mirëpo edhe për forcim të imunitetit. Mjekësia popullore rekomandon rakinë e arrës për shërimin e anemisë, por edhe si ndihmë të parë te problemet me stomakun […]

Supë kremoze me gështenja/Nese se keni provuar gatuheni

Kjo supë kremoze dimërore përgatitet shumë shpejt Përbërësit: – 400 g gështenja; – 40 g presh; – 40 g patate; – 40 g selino; – 40 g rrënjë majdanozi; – kripë; – piper; – vaj ulliri; – krem për zierje. Përgatitja: Preshin, selinon dhe majdanozin fërgoni në pak vaj ulliri. Shtoni gështenjat e qëruara, qitni […]

Pogaçe turke e mbushur me djathë: Aromë e cila zbukuron çdo mëngjes!

Një kafjall i mrekullueshëm dhe i shijshëm për gjithë familjen Përbërësit: 2 lugë të vogla sheqer; – 10 g tharmë të thatë; – 200 g miell të bardhë; – 100 g miell integral; – një lugë e vogël kripë; – 30 ml vaj; – 1 vezë; – 200 ml qumësht të ngrohtë; – 100 g […]

Të shijshme dhe të shëndetshme

Me siguri po mendoni për të gjitha herët ku keni prekur hithra dhe ju ka djegur, po ja që të gatuara në këtë mënyrë jo vetëm që s’do e ndjeni hidhësinë e tyre, por edhe do furnizono trupin me shumë vlera ushqyese. Një recetë fantastike, ombinohet në mënyrë të shkëlqyer me sallata të freskëta të […]

Historia dy mijë vjeçare e picës: Italianët e gatuan, amerikanët e njohën me botën

Për disa cilësohet arti i rilindjes në ekran në çdo cep të vendit. Për të tjerët, do të jetë Roma e lashtë – Koloseu i mrekullueshëm, mbase. Por për shumë njerëz, do të jetë një ikonë tjetër e madhe, e rrumbullakët dhe jashtëzakonisht fotogjene italiane: një rrotë brumi. Ngjyra, ngushëlluese dhe pafundësisht e shijshme, nuk […]

Bageta franceze në… UNESCO?

Bageta (baguette – frëngjisht), bukë prej miellit të grurit, ujit, majasë, kripës dhe me pak mjeshtëri, po aq simbol i Francës, sa edhe kulla Eiffel, së shpejti mund t’i bashkohet listës së thesareve kulturore të UNESCO-s. Bukëpjekësit francezë thonë se kjo bukë tradicionale, që blihet aty ku gatuhet, ka qenë për dekada me radhë një […]

Sekreti i kapuçinos që fshihet në bulëza

Vonë për në punë, shkollë a për çdo punë mëngjesi që duhet të kryeni? Mund të vraponi, por mëngjesi sipas shkencëtarëve s’duhet neglizhaur kurrë. Merrni një kapuçino dhe një briosh. Të gjithë e dimë që ky mëngjes shijon shumë edhe kur nxitojmë, edhe kur jemi duke u rehatuar pas xhamave, në një kolltuk të një […]

Lakër me piper të kuq

Hekur, kripëra minerale, vitaminë C dhe omega-3: janë disa prej substancave më të rëndësishme dhe më të shëndetshme tek lakrat. Një perime që në kuzhinë mund të përdoret në mënyra të ndryshme, si në rastin e kësaj recete origjinale të lakrës me piper të kuq. Përbërësit: 1 lakër e bardhë 2 qepë 1 mollë 2 […]

Një pastiçe ndryshe

Përbërësit për 4-5 persona: 400 g makarona, format i shkurtër • 200 g gjizë • 200 g djathë i bardhë i prerë në kubikë të vegjël ose thërrime • 2 vezë • 4 qepë të njoma • 4 lugë vaj ulliri • 1 ose 2 thelpinj hudhër – nëse nuk ju pëlqen, mos e përdorni • 120-150 g sallam […]

Mënyra më e shpejtë dhe më e ëmbël për të thënë ‘Të dua’?

Doni të dini cila është mënyra më e shpejtë dhe më e ëmbël për të thënë ‘të dua’? Me këto çokollata që përgatiten për vetëm 10 minuta, i keni dhuruar vetes dhe partnerit dhuratën më të bukur për Shën Valentin. Përbërësit: 400 gr çokollatë e bardhë e copëtuar 12 gr mjedra të ngrira të thata […]

Kek me krem pastiçerie

Perbërësit për tavë me diametër 28 cm Për kekun 2 veze 100 g sheqer 100 ml qumësht 200 g miell 10 g sode për ëmbëlsira 1 bustine vanilie 2 mollë Për kremin 1 vezë 250 ml qumësht 50 g sheqer 15 g niseshte misri 1 bustine vanilie Përgatitja: ndezim furrën ne 180 gradë C. Përgatsim ne […]

Receta e karkanaqeve/Biskotat e kohes komunizmit/Ja receta

Une i pergatita ashtu si mami im. Ajo i hidhte dhe nje dorë qumësht pluhur dhe thonte i mban te buta. Pak përberës dhe shumë dashuri. Perdora si mase nje gote çaji turke por ju mund te perdorni gote kosi 125 g ( nga ato qe shiten gati) 1 vezë 1 gote sheqer 1 gotë […]

Sallata plot hekur dhe vitaminë C – Mbrojtësja e imunitetit gjatë virozave

Kur nënat thonë se duhet të hash patjetër sallatën, përveç ushqyerjes ato kanë në mendje edhe vitaminat dhe mineralet. Përveç frutave, sallata është mënyra më e mirë që të merrni nga perimet e freskëta vitamina dhe minerale. Duke i konsumuar të freskëta, vlerat e perimeve janë në nivelin e tyre më të lartë, ndaj edhe […]

Majoneza që nuk ju shton peshë trupore

Ndonëse është artikull jo i shëndetshëm, majoneza pothuajse është shtesë e pashmangshme e çdo sandviçi dhe sallate, posaçërisht asaj franceze në të cilën është përbërësi kryesor Mirëpo, nëse kujdeseni në ushqim, me siguri në harkun e gjerë e shmangni këtë artikull përplot yndyrë. Përbërësit: – 2 lugë vaj ulliri, – 2/3 e filxhanit arra indiane, […]

Poli me bukë të nxehtë

– 400 gram POLI sallamë – 400 gram bukë franceze – 100 gram gjalpë Gold Butter – Keçap – 300 gram Gouda djath nga Bayernland, të copëtohet në kubëza të vogla -180 gram spec – 300 gram domate – 4 rriska djath Gouda nga Bayernland – Kripë dhe piper Ndani bukën horizontalisht në dy pjesë, shpërndani gjalpin Gold […]

Turli dimërore; Receta tradicionale që duhet të dini me patjetër

Një recetë fantastike, ideale për t’u shijuar sidomos kur koha bën ftohtë. Kjo gjellë shije plotë jo vetëm që ngop organizmin por i jep atij fuqi dhe energji. Përgatitja e Turlisë Dimërore Përbërësit 400-500 gr mish tul viç 1 kokërr qepë 3-4 patate mesatare 2 presh ( vetëm pjesa e bardhë) 3-4 karrota 1 filxhan […]

Qofte me mozarella; një antipastë perfekte e përgatitur në shtëpi

Të shijshme dhe të thjeshta për t’u përgatitur, qoftet me mozarella janë një antipastë e shijshme, shumë e dashur nga fëmijët. Janë ideale edhe nëse dëshironi të organizoni një darkë ose aperitiv në shtëpi për miqtë. Përbërësit: Një top i madh mozzarella Një vezë 60 gram parmixhano i grirë Një lugë gjelle majdanoz i grirë […]

Receta e kremit të bardhë

Një recetë shumë e thjeshtë; Duhen vetëm tre përbërës dhe një lugë druri për ta përgatitur. Ky krem është perfekt për ata që janë veganë ose ata që vuajnë nga çeliakia pasi nuk përmban gluten (sot niseshteja është pa gluten) dhe asnjë derivat me origjinë shtazore. Përbërësit: 100 gr niseshte 200 gr sheqer 1 lt […]

Ëmbëlsira që princeshë Diana kërkonte për fëmijët çdo ditë; Ish-shefi i saj tregon recetën

Princeshë Diana kishte një kërkesë të veçantë për ëmbëlsirë, për dy djemtë e saj  Princin Harry dhe Princin William kur kanë qënë të vegjël, sipas ish-kuzhinierit të  familjes mbretërore. Darren McGrady ka qënë shefi personal i Mbretëreshës, Princeshës Diana, Princit William dhe Harry për pesëmbëdhjetë vjet. Në një video të re, të postuar në llogarinë […]

Pulë me qull e arra, pjata tradicionale që e dashurojnë edhe të huajt

Pula me qull, ose siç ndryshe çervishi, është një nga gatimet më të hershme tradicionale, i përgatitur në mënyrë fantastike nga mjeshtëria e duarve të nënave dhe gjysheve shqiptare. I përgatitur me përbërës të thjeshtë, të cilët lehtë gjenden në kuzhinën e çdo familjeje, pula me qull është një gatim special i cili mbledh gjithë […]

Kushton po aq shtrenjtë sa mishi, ja si mund të mbillni hap pas hapi avokado në shtëpi

Të gjithë dimë të mbjellim erëza të zakonshme në shtëpi si nenexhik, rozmarinë, borzilok etj, mirëpo sot kemi vendosur t’ju tregojmë si të mbillni dhe rritni një nga frutat më të shëndetshëm dhe dobiprurës që mund të ekzistojnë: AVOKADO. Të gjithë ju që e njihni dhe e përdorni në kuzhinën tuaj, e dini se avokado […]

Po apo jo çdo ditë vezë? A është e dëmshme konsumimi i saj?

Disa rregulla në të ushqyer janë intuitive. Përshembull, ju e dini që duhet të konsumoni perime çdo ditë ashtu siç e keni të qartë që duhet të shmangni ushqimet e shpejta dhe ato të skuqura. Pavarësisht kësaj, sërish kemi dilema të tipit: A bëj mirë nëse ha çdo ditë vezë? Vezët janë mendimi i parë […]

Ne i përdorim shumë pak, por bota po çmendet për shijen mesdhetare

Nëse keni pirë gin, me siguri e keni dalluar shijen e kokrrave të dëllinjës (që gjenden me shumicë në vendin tonë), por është koha t’i përdorim ato edhe në përgatitjet kulinare. Sipas rekomandimeve më të fundit gastronomike, duhet t’u japim një shans këtyre përbërësve dhe me shijen e tyre të rrëmbejmë një udhëtim nëpër Mesdhe, […]

Nërtila Koka zbulon recetën e saj të makaronave me ton

Këngëtarja e ëmbël e viteve ’80 Nertila Koka, tashmë është pranë publikut shqiptar si amvisë dhe vloggere gatimi. Kësaj here ajo ka përgatitur pasta linguine me ton, në një variant shumë mesdhetar të cilin me siguri do ta pëlqeni. Përbërësit: 250g pasta (Linguine), 200-250g domate qershi, 1 tufe e vogël majdanoz, 100ml vaj ulliri (edhe me […]

Fileto pule në salcë kremoze: Mënyra më e mirë për të përgatitur mish të bardhë!

Gatuni një vakt për ta mbajtur gjatë në mend… Përbërësit: – 1 spec; – 300 gr panxhar ose spinaq; – dhjamë; – kripë; – piper; – domate të thata; – 200 ml salcë kosi për zierje; – 100 g djathë blu; – hudhër pluhur; – 800 g gjoks pule. Përgatitja: Fërgoni qepët, specat dhe kërpudhat. […]

Ëmbëlsirë me portokall dhe vaj ulliri

Kjo recetë është mjaft e thjeshtë, përgatitet shpejt dhe ka shije të mrekullueshme Përbërësit: – 250 g miell të butë; – 350 g sheqer; – 1 lugë e vogël kripë; – gjysmë luge e vogël sodë bikarbonati; – gjysmë luge e vogël pluhur për ëmbëlsira; – 300 ml vaj ulliri; – 300 ml qumësht; – […]

Bukë e fërguar me spinaq dhe djathë

Një recetë e thjeshtë dhe e shijshme ashtë ajo që ju duhet për një mëngjes të shëndetshëm dhe plot energji Përbërësit: ▪ 255 g spinaq ▪ 225 g krem djathi ▪ 1 gotë djathë parmezan ▪ ¼ gotë majonezë ▪ 2 thelbi hudhër ▪ ¼ lugë piper ▪ 12 feta bukë franceze ▪ 1/3 gota […]

Dita Botërore e Picës, aleates së qetësisë familjare

Dita Botërore e Picës festohet çdo vit më 17 janar, që kur arti kulinar tradicional i picës napolitane u njoh nga UNESCO si një trashëgimi kulturore e njerëzimit. Mirësia dhe thjeshtësia, këto janë “sekretet” pas suksesit të këtij produkti simbolik të kuzhinës italiane. Mbi të gjitha, pica nuk është asgjë më shumë sesa një përzierje […]

3 supat DETOX që duhet të provoni pas festave

Edhe pse kemi hyrë zyrtarisht në ditën e katërt te vitit, nuk mund të mos ndjejmë atmosferën e festave. Mjafton t’i hedhim një sy frigoriferit dhe do vëmë re sasinë e ushqimeve të mbetura. Mish, peshk, bakllava, sërish mish apo qofte, me pak fjalë ushqime që ju shtojnë ndjesinë e fryrjes. Për këtë arsye ka […]

Përshesh me gjel deti sipas Nertika Koka; Receta dhe përgatitja

Përbërësit: Kulaci : 300 ml kos dhe 1/2 gote ujë 1,5 lugë kafeje kripë 1 lugë sodë buke pak vaj ulliri Përshesh:/ kapamaja 100g gjalpë 2-3 lugë vaj ulliri 150g mëlci 80 gr presh 1 lugë e madhe nenexhik 600-1000 ml lëng gjeli i vakët Përgatitjen mund ta shihni më poshtë:

Ushqimet e natës së Vitit të Ri që besohet se sjellin fat

Nata e madhe e ndërrimit të viteve në traditën e saj ka një tryezë me një shumëllojshmëri ushqimesh, por vetëm disa prej tyre duhet të konsumohen për të sjellë fat për vitin e ri që pason. Ja një listë për ushqimet fatsjellëse që duhet të konsumojmë: Konsumoni 12 kokrra rrush në mesnatën e ndërrimit të viteve. Kjo […]

Këto janë pijet që nuk duhet të mungojnë asnjëherë në natën e ndërrimit të viteve

Koha më e dashur për të gjithë është fundviti, e gjithmonë në këtë kohë ato me çfarë ne festojmë e ngremë dolli për 12 muajt e ardhshëm janë pijet. Në këto net festive shmangia e alkoolit mund të jetë e vështirë andaj bëni zgjedhje të mençura zgjedhni pije cilësore por mos harroni konsumi i alkoolit […]

Te gatuajme sebashku Shëndetli

PËRBËRËSIT PËR TAVË ME DIAMETËR 26 CM: Si masë përdorim një gotë që merr 200 ml ujë • 3 vezë të vogla ose 2 të mëdha • 1 gotë sheqer jo plot (2-3 gisht poshtë buzës së gotës) • 100 g gjalpë i tretur, i vakët • 3 lugë të mëdha mjaltë • 300 g arra të […]

Biskotat e famshme zviceriane të Krishtlindjes

PËRBËRËSIT: 50 g lajthi të qëruara, 150 g bajame të qëruara, 2 lugë të vogla kanellë, të mbushura plot, 1 e bardhë veze, 100 g sheqer pluhur, 1 bustinë vanilje, një majë thike kripë, 1 lugë lëng limoni, pak karafil i shtypur, ¼ lugë e vogël pluhur xhenxhefili. PËRBËRËSIT PËR GLASENË E BARDHË: 150 g sheqer pluhur, […]

Si t’i bëni biskotat e famshme të Krishtlindjeve për 5 minuta

Përveç panettone-s, bakllavasë, gjelit dhe ushqimeve të tjera që na presin në vazhdim, dhjetorit s’duhet t’i mungojnë biskotat e famshme të Krishtlindjeve. Janë të shijshme, të bukura për Instagram dhe mbi të gjitha përgatiten shpejt. Kafja/qumështi i mëngjesit do t’ju shijojë ndryshe, prandaj mendjen tek receta. Përbërësit 150 gr gjalp në temperaturë ambjenti , jo […]

Dekafeinato? Ja sesi bëhet “gjasme kafeja” pa kafeinë

Çfarë është dekafeinato? Të gjithë ne e nisim ditën me një kafe pa të cilën nuk mund të bëjmë dot. Kafeja e zakonshme dhe ajo më e përhapura përmban kafeinë. Mirëpo ka edhe një lloj tjetër e cila quhet dekafeinato. Dietologia dhe autorja e librit “50 zakone për të menaxhuar stresin dhe ankthin” ka shpjeguar […]

Bëni këtë supë herë pas here/Supa detox

Kjo është receta detox e një supe mjaft të thjeshtë: e pasur me ushqime që kanë veti të largojnë fryrjen e barkut, do t’ju bëjë të ndiheni të lehtë gjatë periudhës intensive të festave, por edhe do t’ju ngrohë në ditët e ftohta. Përbërësit: 1 qepë 4 patate të zjera 200 gr spinaq i ngrirë […]

Një nga marinimet më të mira, ja çfarë ju duhet për të gatuar gjelin më të shijshëm

Gjeli i detit është pa diskutim një nga gatimet që nuk mungon kurrë në tryezën festive. Megjithatë  përveç cilësisë së mishit të tij, ajo që e bën të shijshëm është marinimi. Më poshtë do t’ju propozojmë një recetë që do t’ju pëlqejë të gjithëve. Për marinimin ju duhen: gjethe dafine, piper të zi kokërr, karafil, […]

Kotoleta patëllxhani

Kripë Piper Salca shoqëruese: Kos i trashë 1 lugë kafe me mustardë Hudhër Majdanoz Kripë Piper Vaj ulliri Presim patëllxhanat në feta, te buka e grirë shtojmë kripë, piper dhe parmigiano. Rrahim vezën dhe lyejmë patëllxhanët, pastaj i kalojmë te buka e grirë. E përsërisim dy herë që të krijohet një shtresë e mirë. I […]

Oshmar me miell misri dhe kos

300 gr miell misri 1 kg kos 100 gr gjalpë 1 limon 1 lugë kripë Në një tigan kaurdisim miellin e misrit pa gjalpë për 3-4 minuta. Në një tenxhere hedhim kosin dhe e përziejmë duke shtuar lëngun e limonit dhe kripën. E lemë të fillojë të marrë valë dhe të pritet dhe shtojmë gradualisht […]

Supë dimërore me kungull dhe djathë

Nga Linda Fishta/ Fotografia Armand Habazaj PËRBËRËSIT PËR 6 PERSONA: • 3 kunguj • 1 thelb hudhër • 1 qepë skalonjë ose qepë e vogël jo djegëse • lëng perimesh i valuar, sipas nevojës • gjethe mente ose nenexhiku • 3 lugë pana • 2 role djathë dhie “Caprino Mauri” ose djathë tjetër kremoz • vaj […]

Receta e vetme e Brigadeiros, si të bëni çokollatat e famshme braziliane në kushte shtëpie

Keni menduar për dhuratat e fundvitit? Nëse jeni akoma në mëdyshje, revista “Living” ju vjen në ndihmë me disa ide të ëmbla. Dhuroni gatime të përgatitura nga vetë ju. Fundja, ku ka më bukur, sesa të dhuroni kohë dhe dashuri në një paketim festash. PËRBËRËSIT: 350 ml qumësht i kondensuar, 50 g gjalpë, 2 lugë kakao […]

Pasioni bën bashkë Manjolën dhe Marjetën, dy zonjat që ”ringjallën” kuzhinën autoktone gjirokastrite

Asgjë nuk është e rastësishme! Gjithë ç’bëjmë nuk janë mendime të një çasti. Edhe Manjola Shehaj, kur nisi dyqanin ‘edua’, në Qafën e Pazarit, në Gjirokastër, i kishte me vete kujtimet dhe shijet e gjyshes zagorite. Manjola e kujton ende aromën e qilarit me zahire që nuk zbrazej kurrë. Edhe pastrimin e grurit e sistemimin […]

Fabioli, kuzhinieri që u bë pastiçier për festa

Fabiol Ballabani është kaq i ri e megjithatë po përpiqet t’i jetojë të gjitha përvojat në kuzhinë. Më e fundit është pastiçeria. Pasi u kthye nga sezoni veror gjatë të cilit punoi në Dhërmi, është ndalur sërish në Tiranë ku po kënaq së pari miqtë e tij e klientët e restorantit ku punon, me ëmbëlsirat […]

Kolumbi, një restorant shton në menu hamburgerin e artë

Një restorant kolumbian në kryeqytetin Bogota në menunë e ushqimeve ka shtuar diçka të çuditshme për të tërhequr më shumë drekues gjatë të ashtuquajturës normale e re, duke ofruar një hamburger të artë për mysafirët. Restoranti kolumbian Toro McCoy, i cili ka dy degë, së pari në qytetin Bucaramanga pastaj edhe në kryeqytetin Bogota, në […]

Liker me mandarina për t’u dhënë shije ëmbëlsirave dhe sallatave të frutave

Tipike e Siçilisë, kjo recetë është një dixhestiv perfekt për të aromatizuar tortat dhe akulloret e bëra në shtëpi. Aromatik, ky liker është i shkëlqyer edhe për t’u dhënë shije sallatave të frutave. I pasur me vitaminë C, në këtë recetë përdoren lëkurat e e këtij agrumi. Për përgatitjen e kësaj recete preferohet të zgjidhni […]

Mos e hidhni verën e hapur që ju ka mbetur në shishe; 6 mënyra për ta përdorur në shtëpi

Keni hapur një shishe vere, por nuk keni arritur ta mbaroni? Për të mos e derdhur në lavaman, po ju tregojmë 6 truke për ta ricikluar. Edhe nëse nuk ju ka pëlqyer si shije, për diccka do t’ju shërbejë. Për të hequr yndyrën Meqënëse vera e bardhë prishet më shpejt nëse e keni hapur shishen, […]

Lazanjë me Kërpudha

Lazanja është një nga ushqimet më të dashura Italiane që i ka shtrirë kufinjtë e saj ën mbarë botën. Përgatitja tradicionale e saj devijon paksa nga receta që AgroWeb.org ju këshillon sot, por ju sigurojmë se do të jetë një nga shijet ikonë të dimrit. Ndiqni mëposhtë mënyrën e përgatitjes se kësaj lazanje me kërpudha, […]

Fileto pule me kubikë të ………………………..

Përbërësit 2 fileto pule 2-3 lugë majonezë 3-4 lgj djathë kaçkavall të grirë 1 filxhan kornfleks misri ½ lugë çaji kerri Kripë, piper të zi, piper të kuq Përgatitja Presim në kubikë mesatarë filetot e pulës dhe i vendosim në një tas ku shtojmë majonezën, djathin e grirë, kerrin, piperin e zi dhe piperin e […]

Receta në 2 minuta; Patëllxhan me gjizë

Përbërësit: 4 patëllxhanë 1 vezë Majdanoz 200 g gjizë Kripë Piper Pastrojmë bishtat dhe presim pjesë lart te patëllxhanët, i gërryejmë pjesën brenda në formë varke. Në tas rrahim vezën me gjizën, majdanozin, kripë dhe piper, shtojmë tulin e patëllxhanit. Vendosim patëllxhanët në tavë të lyer me vaj ulliri, I mbushim dhe i shtojmë pak […]

Receta në 2 minuta; Penne me domate

Përbërësit: 200 g pasta penne 1 spec djegës 1 hudhër 4 domate të thata 300 g tul domate Borzilok Sheqer Galetë Hudhër e thatë Trumzë Kripë Piper Vaj ulliri Vendosim një tigan me pak vaj ulliri dhe kaurdisim hudhrën e shtypur dhe specin djegës, shtojmë domatet e grira të thatat dhe të freskëtat, shtojmë kripë, […]

Petulla të fshira 2 minuta

Përbërësit: 500 ml qumësht 4 vezë 300 g miell 2 hudhra 100 g gjalpë 200 g djathë Kripë Pak ujë Në tas rrahim vezët dhe më pas shtojmë qumështin, e rrahim përsëri dhe më pas shtojmë miellin. Formojmë brumin e petullave dhe e lëmë të pushojë pak, ndërkohë vendosim tigan të nxehet dhe e lyejmë […]

Zbuloni kurën me sherebelë e mjaltë, për…..

Uljet e temperaturave shoqërohen me raste në shtim të të prekurve me ftohje të papritura. Ndryshimi i temperaturave të mëngjesit dhe mbrëmjes nga ato të drekës sjellin konfuzion në mënyrën e të veshurit. Si rrjedhim, të gjithë jemi më të ekspozuar ndaj ftohjeve aq të pranishme në dimër. Cilat janë shenjat më të përhapura të […]

Video/ Brokoli me kos dhe salcë hudhre

2 tufa brokoli 200 gr salcë kosi 2 lugë vaj ulliri 2-3 thelpinj hudhër Kripë, piper Përgatitja Ziejmë brokolin në avull duke vendosur një tenxhere të madhe me ujë të vlojë dhe lartë vendosim brokolin në një tenxhere më të vogël mbuluar me kapak. E lemë të ziejë për 5-7 minuta dhe e servirim në […]

Byrek me fasule

500 gr fasule 1 lugë miell misri 1 pako peta Vaj ulliri Kripë, piper Fasulet i lemë për 5-6 orë në ujë të bollshëm. Më pas i kullojmë, i lajmë përsëri dhe i vendosim në ujë të ftohtë të ziejnë me dyfish ujë të masës së fasuleve. Fillimisht i lemë të ziejnë në temperaturë të […]

Mësoni si të gatuani domaten për të pasur sa më shumë vlera

Domatja, sidomos kur është e stinës, ka aftësinë të na dhurojë vakte të shijshme. Ajo është e pasur me vlera dhe sidomos me antioksidantë. Ajo është një burim i jashtëzakonshëm i vitaminës C, vitaminës K, vitaminës E dhe B6 por përmban edhe fosfor, proteina, zink dhe hekur. Falë këtyre vlerave, domatja të bën mirë për […]

Provoni të bëni qoftet e famshme me djathë dhe oriz

Sekreti që të kemi qofte kompakte dhe të mos u prishet forma kur skuqen, është që orizi të jetë i zier një natë më parë, pra, të jetë shumë i ftohtë. Përbërësit për 5-6 persona: 400 g oriz për supë, nga ai që shton gjatë zierjes, 3 kokrra vezë, 1 bustinë shafran, 1 copë djathë kaçkavall […]

Krem karamel i shpejtë, receta origjinale franceze

Krem karamel, zakonisht piqet në furrë në banjëmari, por francezet e përgatisin më thjesht. Ato e vënë të piqet direkt në furrë të pangrohur më parë, në temperaturë të ulët dhe pa banjëmari. Koha e përgatitjes: 15 minuta Koha e pjekjes: 35 minuta PërbërëSit për 6 racione të vogla: 500 ml qumësht, 5-6 lugë sheqer, […]

Mos prisni dhjetorin; Kjo është receta e përsheshit me pulë

Përbërësit: Kulaçi: 500 g miell 250 g kos ½ lugë çaji me sodë 1 vezë Kripë Përsheshi: 1 pulë Kripë Gjalpë Presh Nenexhik i thatë Pulën e lyeni mirë me kripë dhe gjalpë, e vendosni në tavë dhe shtoni pak gjalpë sipër dhe ujë, e pjekim në furrë të para ngrohur më parë me 180 […]

Kabuni me kungull të verdhë

600-1 kg kungull të verdhë 1 – 1.5 filxhan oriz ½ filxhan sheqer 3 filxhan qumësht 1 filxhan ujë 100 gr rrush të thatë të bardhë 100 gr rrush të thatë të zi 1 lk turmerik 1 lk kripë 3-4 lgj gjalpë Pastrojmë kungullin nga lëkura dhe pjesët e brendshme. Presim 5-6 fetëza që na […]

Sallata më e mirë ‘Caesar’ e bërë vetë në shtëpi!

Një sallatë e mrekullueshme e Cezarit e merr shijen e saj nga një salcë e shkëlqyeshme. Redaktori i ushqimit Andy Baraghani na jep këshillat e brendshme, pse janë të domosdoshme të verdhat e vezëve të papërpunuara dhe açuqet, si të bëjmë fije të holla të përsosura të djathit Parmexhano dhe pse gjethet e plota të […]

Video/ Salmon me spinaq sote

Përbërësit Për salmonin: 4 racione salmon 2 lgj mustardë 2 lgj vaj ulliri 1 limon Kripë, piper 1 kg spinaq 1 tufë qepë të njoma 1 tufë hudhra të njoma 1-2 tufëza koper 1 tufëz majdanoz 3 lgj vaj ulliri Kripë, piper Përgatitja Vendosim racionet e salmonit në një tavë me letër kuzhine. Përgatisim salcën […]

Video/ Tartë me petë sfoljate dhe spinaq

Përbërësit 1 petë sfoljatë 600-800 gr spinaq 2-3 qepë të njoma 2-3 vezë 2 lgj djathë kaçkavall të grirë 2 lgj djathë të bardhë të grirë 1 filxhan qumësht 2 lugë vaj ulliri 2 lugë gjalpë Kripë, piper, arrë moskat 50 gr djathë kaçkavall Përgatitja Lyejmë tavën me pak gjalpë dhe shtrojmë petën sfoljatë duke […]

Në këtë periudhë bën mrekulli, kjo është receta e supës që ju mban larg virozat

Keni vendosur të mbani regjim, por ndieheni gjithmonë të uritur? Dorëzimi nuk është zgjidhja për problemin që keni. Ka disa mënyra për të humbur peshë pa u përmbajtur nga ushqimi i preferuar. Supa e mëposhtme është e pasur me lëndë të nevojshme dhe me shije të mirë, ju mban të ngopur dhe rregullon metabolizmin që […]

Receta franceze e një pice ndryshe

KOHA E PËRGATITJES – 20 minuta KOHA E PJEKJES – 10/15 minuta PUSHIMI I BRUMIT – 1 orë PËRBËRËSIT PËR BRUMIN – për 1 picë 250 g miell 1/2 lugë e vogël kripë 150 ml ujë i vakët 50 ml vaj ulliri   NA DUHEN GJITHASHTU: 2 qepë të bardha të mëdha 120 g pançetë […]

Video/ Tiramisu në gotë

Përbërësit 3-4 të verdha veze 500 gr djathë bebe 1 filxhan pana pastiçerie ½ filxhan sheqer 1 pako biskota savojar 2 luge kakao 1 filxhan çaji kafe 2-3 lugë liker / konjak Përgatitja Në një enë hedhim të verdhat e vezëve, shtojmë ½ e sheqerit, një majë luge kripë dhe i përziejmë për 5-6 minuta […]

Byrek me kungull, receta që mbledh gjithë familjen në tryezë

Për brumin: 500g miell ? 1 gotë ujë ? ë lugë gjelle vaj ? kripë Për mbushjen: ? 1 kg kungull ?3 kokrra vezë ? 1 gotë qumësht ? 100g gjalpë ? kripë ?sheqer. Përgatitja: Zëmë brumin në një enë të thellë duke hedhur miellin, ujin, vajin dhe pak kripë. I rrahim me dorë deri sa të bëhet […]

MARSHMALLOW HALLOWEEN TRAJTON. TRAJTON E FRIKSHME DHE E SHIJSHME HALLOWEEN. KUPAT E KUPAVE DO TË PËRFSHIJNË

Dizajni i ëmbël i Halloween-it: ide të shijshme për monsters dhe shtrigat 4.50 / 5 | Votuar: 2 Së shpejti Halloween është një festë e ndritshme dhe shumë në modë vitet e fundit. Nëse vendosni të keni një festë në Halloween, nuk mund të bëni pa trajtime të ëmbla. Mbi të gjitha, një kompani e mamave, […]

Të gjitha cilësitë shëndetësore dhe vlerat dietike të kungullit të vjeshtës

Ashtu si të gjithë të perimet me ngjyrë të verdhë dhe portokalli, kungulli është i pasur në vitaminë A. Është veçanërisht i përshtatshëm për dieta sepse ka një përmbajtje shumë të ulët të karbohidrateve. Kungulli ka rreth 95% ujë dhe për këtë arsye, mund të përfshihet në dietën e përditshme të personave që duhet t’i […]

Kungulli i vjeshtës është dieta perfekte; Zbuloni menunë e 4 ditëve

Kungulli i verdhë i veshtës, për të cilin ju kemi folur gjatë këtyre ditëve, e ju kemi propozuar receta të ndryshme, përveçse në ëmbëlsirë, supë, salcë makaronash apo gatime të tjera, përdoret edhe në një dietë të posaçme. Vetëm se, duhet të dini që mund ta bëni vetëm në këto ditë sepse nuk keni ku […]

Kungull i pjekur me shurup, shege dhe arra

Përbërësit: 4 feta kungulli ? 10ml vaj ulliri ? 100ml shurup shege ? 100g arra Përgatitja: Presim kungullin ne feta jo shume te trasha dhe e veme ne furre per ta pjekur me temperature 220 grade per 10-15 minuta. Ne kete kohe, pergatisim shurupin e sheges duke qeruar 1 kokerr te madhe shege. I heqim […]

Kërnaçka të furrës

400 gr mish të grirë 2 qepë mesatare 1 fetë bukë 1 kokërr vezë 2 lugë miell 4-5 lgj vaj ulliri Kripë, piper, majdanoz Për salcën: 1 qepë 1 lgj miell 2-3 lgj uthull 3-4 thelpinj hudhër 1 lugë supe salcë domate 1-2 gjethe dafine Kripë, piper, majdanoz Fillimisht nisim me përgatitjet e qofteve. Në […]

Video/ Mish viçi me mashurka dhe bizele

Përbërësit 700-800 gr mish viçi 250 gr bizele 250 gr mashurka 1 qepë të thatë 2 qepë të njoma 1 presh (pjesa e bardhë) 1-2 speca të kuqe ½ spec jeshil 1-2 speca djegëse 1 karrotë 3-4 domate 4-5 lgj vaj ulliri 1 gotë verë 1 filxhan lëng mishi Kripë, piper, rigon, nenexhik Përgatitja Pastrojmë […]

Sezoni i shegës; disa arsye pse ky frut cilësohet si eliksir i bukurisë dhe shëndetit!

Shega përbëhet 80% nga uji si dhe përmban vitaminë C dhe vitamina të grupit B, fibra, proteina, fosfor, magnez si dhe hekur. Vetëm 30 minuta pas ngrënies së shegës aktiviteti ynë rritet me 32 për qind. Shega shuan etjen, nxit oreksin dhe përmirëson tretjen e ushqimeve. Konsumi i rregullt i shegës ngadalëson plakjen dhe shfaqjen […]

Nuk keni pse prisni Krishtlindjen, përgatisni melomakaronat tani sipas kësaj recete

Melomakaronat janë biskota tradicionale greke me arra dhe mjaltë, të cilat përgatiten veçanërisht me rastin e festës së Krishtlindjeve, por neve në Living vendosëm t’i përgatisim sot. Përbërësit: 500 g miell, 100 g miell ermik, 200 ml lëng portokalli, 200 ml vaj luledielli, 75 ml vaj ulliri, 25 g sheqer, ½ lugë e vogël karafil […]

Patate të mbushura me gjizë dhe salsiçe të freskëta

Patatet janë edhe bukë, edhe gjellë, edhe një ide e shkëlqyer për darkën, ndaj përgatitini se do t’ju pëlqejnë. Përbërësit për 6 persona: • 6 patate të mëdha • 3 salsiçe të freskëta ( nëse dëshironi mund t’i merrni pikante) • 3 luge vaj ulliri • 250 gr gjizë pa kripë • pak mozzarella • patate […]

Mos hidhni asgjë në kosh, mësoni të gatuani me gjërat e mbetura në frigorifer

Vitet e fundit, ushqyerja dhe jeta e shëndetshme ka qenë në qendër të vëmendjes, sigurisht për shkak të një vetëdijësimi më të madh rreth rëndësisë që ka në mirëqënien dhe shëndetin tonë. Mënyra si ne hamë dhe prodhojmë ushqimin, ndryshon botën. Mënyra si sillemi dhe si veprojmë me ambientin përreth nesh, ndikon në çdo dimension […]

Këto shtatë ushqime nuk duhet t’i ngrohni kurrë në mikrovalë, ja arsyet

I shpikur për herë të parë në vitet 1940 rastësisht, mikrovala është tani një nga pajisjet kryesore të kuzhinës në çdo familje. Por ka disa lloje specifike të ushqimeve që nuk duhet t’i ringrohni në mikrovalë, raporton “The Sun”. Vezët e ziera Kur ngrohni një vezë të zier në mikrovalë, avulli ndërtohet nga molekulat e […]

Makarona me brokoli, një pjatë e shijshme dhe e shëndetshme

PËRBËRËSIT: makarona, brokoli, sallam pikant, djathë, pomodorini, vaj ulliri, hudhër, kripë dhe piper. PËRBËRËSIT: Ziejmë makaronat në ujë me kripë, ndërkohë në tigan kaurdisim vaj ulliri me hudhër, shtojmë sallamin pikant dhe boçet e bronkolit. Sapo të zbuten shtojmë domatet e prera në mes dhe e ziejmë edhe dy-tre minuta. Shtojmë ujë nga makaronat dhe pastaj […]

Receta në 2 minuta, quinoa me Perime

Përbërësit: 150 g quinoa , 1 qepë, 1 spec i kuq, 1 karotë, 1 brokoli, 1 kungulleshkë, kripë, piper, rozmarinë, majdanoz dhe vaj ulliri. Përgatitja: Ziejmë quinoan me ujë dhe kripë pasi e kemi shpëlarë mirë me ujë të rrjedhshëm. Në tigan me vaj ulliri kaurdisim qepën me rozmarinën, shtojmë specin e kuq, karotën, kungulleshkën dhe brokolin. […]

Qofte shtëpie me oriz, receta e veçantë e së dielës

Qoftet janë një nga gatimet më të njohura të traditës e jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë zonën e Ballkanit. Në të shumtën e rasteve mund t’i gjeni të përgatitura me mish e erëza dhe shija e tyre nuk ka të krahasuar. Megjithatë, ky gatim qindravjeçar është sofistikuar me kalimin e kohës, shpesh […]

Kjo ëmbëlsirë e frymëzuar nga COVID-19 u bë virale në Pragë

Një restorant ka shpikur një ëmbëlsirë të formuar si coronavirusi i ri për të rritur shitjet gjatë pandemisë. ‘The Black Madonna’ në Pragë normalisht do të ishte plot me turistë, por ajo ka pësuar gjatë shpërthimit të COVID-19. Me një rënie të numrit të vizitorëve në Republikën Çeke, dhe luftën me një nga nivelet më […]

Kungulli i dimrit/ Kushtet e kultivimit dhe vlerat për shëndetin

Në zonën e Alpeve kultivohet për më se 70-80 vjet Cucurbita maxima L, ose ndryshe siç njihet edhe nga zona ‘Kungulli i dimrit’. Quhet kështu për faktin se fruti arrin të përballojë ngricat e vjeshtës dhe në treg del në stinën e dimrit. Kushtet e kultivimit Mbillet në anë të ngastra, në ledhe me ekspozicion […]

Receta në dy minuta, kroketa me miell misri

Përbërësit: 200 g miell misri, 600 ml ujë, 1 presh, 100 g Parmigiano, trumzë, kripë, piper dhe vaj ulliri. Përgatitja: Presim imët preshin dhe e skuqim në tigan, shtojmë kripë, piper, trumë dhe ujin. Sapo të fillojë të ziejë shtojmë miellin e misrit, djathin dhe e ziejmë me temperaturë të ulët disa minuta. Lyejmë një tavë […]

Patate fenomenale dhe të shijshme me kungullesha

Nuk dihet a është më e mirë shtesa me peshk apo me mish! Përbërësit: – 500 – 600 g patate; – 1 kungulleshë e vogël; – 1 qepë; – 1 domate e vogël; – 1 spec i kuq; – hudhër pluhur; – kripë; – piper; – erëza të thata, – vaj. Përgatitja: Pastroni patatet dhe […]

Receta në 2 minuta, krepa me arra dhe krem gështenje

Përbërësit: 250 ml qumësht 2 vezë 125 g miell 1 lugë vaj vegjetal 1 lugë gjalpë i butë Arra Krem gështenje Rrahim vezët me qumështin, shtojmë vajin dhe miellin. Formojmë brumin e krepave, dhe i pjekim në tigan të lyer me gjalpë. I shtrojmë në pjatë, i lyejmë me krem gështenje dhe arra të copëtuara.

Kesadija me pulë dhe spec

Përbërësit: Mbushja: 1 fileto pule 1 qepë 2 speca Kripë Piper Pitet: 300 g miell 150 ml ujë 20 ml vaj Kripë Fryrës Formojmë brumin me miell, fryrës, kripë dhe vaj ulliri. I hapim petë të holla me trashësi 2-3 mm dhe i lëmë mënjanë. Presim imët qepën, specat dhe pulën. I skuqim në tigan […]

Po ju si i lani frutat dhe perimet? Ja mënyra e DUHUR

Disa veprime janë aq të zakonshme për ne saqë nuk e kuptojmë dot nëse po gabojmë megjithatë herë pas here është mirë të kthejmë sytë nga ato që mendojmë që i dijë shumë mire dhe të përpiqemi të mësojmë gjëra të reja. Një nga gjërat më të zakonshme që ne bëjmë është të lajmë frutat […]

E rrallë, Ylli Merja përgatit verë nga një frut që e kemi kaq pranë. Merja: Ja bima që ka vitaminë C me shumicë…

Një frut i vockël ka fuqinë të mundë viruset duke na përmirësuar imunitetin. Në një reportazh për “Vila 24” në “News24” specialisti i bimëve mjekësore, Ylli Merja ka folur nga një zonë në afërsi të malit të Dajtit për vlerat e trëndafilit të egër. Në bashkëbisedim me moderatoren Androniki Kolka, Merja e cilëson trëndafilin e […]

Ja pse duhet të provoni menjëherë këtë variant të hasudes

Ndryshe nga disa ëmbëlsira që duan kohë për t’u pjekur apo për t’u ngrirë, hasudja përgatitet shpejt dhe është gati për t’u shijuar menjëherë. PËRBËRËSIT: 1 gotë sheqer, 3 gota ujë, 1 gotë niseshte, ½ gotë gjalpë, arra dhe rrush i thatë. PËRGATITJA: Tretim niseshtenë në një gotë ujë. Në tenxhere shtojmë sheqerin dhe e karamelizojmë me pak […]

Pandemia? Më shumë ëmbëlsira, pica, shampanjë dhe… lyerje flokësh!

Më shumë ëmbëlsira dhe pica, por edhe më shumë shampanjë, verë dhe lyerje flokësh. Kështu u transformua shporta e ushqimeve gjatë Covid-19, e kushtëzuar nga zakonet e reja të konsumatorëve italianë dhe europianë që kursyen duke marrë me vete ushqimet për të mos ngrënë jashtë shtëpisë. Ky është konkluzioni i kompanisë ”Nielsen”, që gjithashtu tregon […]

Mbahet në Treviso kampionati botëror për… tiramisunë

Një sfidë me maskarpone, vezë, sheqer, kafe dhe kakao për të fituar titullin e kampionit botëror të një prej ëmbëlsirave historikisht më të dashura, tiramisunë. Tiramisù World Cup, një konkurs në edicionin e tij të katërt do të shohë 200 joprofesionistë, italianë dhe të huaj, të cilët do të garojnë në përgatitjen e tiramisusë origjinale […]

Gjermani, kopshtari vendos rekord në rritjen e perimeve

Një kopshtar në landin lindor gjerman të Thuringias ka vendosur një rekord botëror në rritjen e perimeve më të mëdha në botë. Patrick Teichmann pretendoi rekordin pasi voli 33 lloje të ndryshme perimesh të madhësisë XXL, përfshirë rrepa, qepë, karota dhe kunguj të varieteteve të ndryshme, në kopshtin e tij në qytetin e vogël të […]

Lakror me miell misri, domate dhe qepë

4 filxhanë çaji miell misri ¾ filxhan çaji vaj 4-5 kokrra qepë 3-4 domate të kuqe Kripë, piper Nenexhik sipas dëshirës Fillimisht presim qepët në gjysëmrrathë, ndërsa domatet në kubikë të vegjël (pa cipë dhe fara). Në një tigan të thellë hedhim gjysmën e sasisë së vajit dhe kaurdisim me pak kripë dhe piper qepët. […]

Supë e ftohtë me pjepër dhe kivi

Përbërësit 1-2 pjepra 3-4 kivi 10-15 qershi 1-2 limona (cipë + lëng) 3-4 portokalle (lëngu) 2 fetëza xhinxhër Përgatitja Pastrojmë pjeprin, e presim në pjesë të vogla dhe e hedhim në blender, shtojmë lëngun e portokalleve, cipën dhe lëngun e limonëve. Masën e përgatitur në blender e hedhim në një enë qelqi dhe e vendosim […]

Receta në 2 minuta; Flutura me spinaq dhe kërpudhë nga LIVING

Përbërësit: 250 g flutura, 2 hudhra, g100 g kërpudha 50 g parmigiano Gjalpë Kripë Piper Arrë myshk Vendosim makaronat të ziejnë në ujë me kripë, ndërkohë në tigan shtojmë gjalpin dhe hudhrën e grire imët, sapo te aromatizohet shtojmë kërpudhat, kripë dhe piper. Shtojmë spinaqin, panën dhe arrë myshk. Shtojmë makaronat, pak ujë dhe djathin […]

Keni gabuar gjithë jetën, ju mjafton një qepë për të skuqur vezën perfekte

Na ka ndodhur të gjithëve që të shohim filma ose foto dhe të mendojmë:-“Si e skuqin vezën në mënyrë kaq perfekte?!” Epo duket se ka një zgjidhje dhe qenka më e lehtë se sa mendonim të gjithë! Do t’ju duhet vetëm një qepë! Ju mund të bëni një vezë të skuqur të përkryer të rrumbullakët, […]

I shijshëm dhe i shëndetshëm, ja pse duhet të provoni finokun në furrë

Finoku është një perime sa e vjetër aq edhe e re në kuzhinën shqiptare. Nëse e keni provuar, atëherë e keni parasysh shijen e freskët e të veçantë që u jep gatimeve tuaja. Në recetën e sotëme Living ju këshillon që të provoni një mënyrë të re të gatimit të finokut, atë të pjekur në […]

Receta më e shijshme e fërgesës me mëlçi

Përbërësit: 500 g mëlçi, 500 g gjizë, 2 qepë, 2 hudhra, 1 lugë miell misri, 1 spec i kuq, 1 spec djegës, 2 domate, 250 ml ujë, vaj ulliri, kripë dhe piper. Përgatitja: Presim mëlçinë në copa dhe e kaurdisim në tigan me vaj ulliri derisa të skuqet dhe e heqim nga tigani. Po aty skuqim qepën […]

Ja pse ai është i dëmshëm për shëndetin

Alumini është metal dhe nëse bie në kontakt me ushqimin, sidomos për orë të tëra bëhet i rrezikshëm për shëndetin. Ky nuk është lajm i ri, për më tepër për njerëzit vigjilentë ndaj çështjeve të shëndetit. Çështja është si dëmton konkretisht? Alumini i grumbulluar në trup, në sasi të mëdha dëmton kockat dhe trurin. Në […]

Patëllxhanë me djathë në furrë

PËRBËRËSIT PËR DY PERSONA: » 1 patëllxhan » 125 g djathë Mozzarella » salcë domatesh, kaperi me kripë, rigon, » vaj ulliri, kripë kokërrmadhe, kripë e imët sipas nevojës PËRGATITJA: 1Presim patëllxhanin në feta ½ cm të trasha. I spërkasim me kripë kokërrmadhe dhe, pasi t’i kemi vënë një peshë sipër, i lëmë për 30 […]

Nëse të qenët nën peshë ju shqetëson, ndiqni këto 4 hapa për peshën ideale

Duket se të gjithë dëshirojnë që të humbasin peshë, por ka nga ata që do të bënin gjithçka që të shtonin disa kile. Duhet të bëni kujdes si shtoni në peshë. Vërtetë është e lehtë nëse shtoni çokollatat dhe pijet me gaz, por nuk është kjo zgjidhja. Ju sjellim një listë si të shtoni në […]

Lajthitë e njoma, arsyet pse t’ i konsumoni dhe si ndihmojnë trurin dhe zemrën

Kjo është periudha e parë kur lajthitë e para të njoma dhe të freskëta sapo janë këputur nga pemishtet dhe gjenden në koshat e tregjeve të fshatarëve. Nëse ju pëlqejnë dhe i konsumoni shuëm mirë, nesë si njihni vlerat e tyre ja për çfarë ju ndihmojnë dhe pse duhen konsumuar çdo ditë. Sipas të dhënave […]

Fansat e ëmbëlsirave: Kur mund t’i hani pa frikë!

Një nga momentet më të mira për të shijuar ëmbëlsirat? Mëngjesi! Në kohën që ju zgjoheni, metabolizmi punon më mirë dhe sheqernat digjen më shpejt dhe na ndihmojnë ta përballojmë më mirë ditën, me më shumë energji dhe buzëqeshje. Është e preferueshme të evitoni konsumimin e ëmbëlsirave në drekë dhe në darkë. Ndarja e embëlsirave […]

Bllacë; byreku më i veçantë që keni provuar

I shijshëm, krokant me athtësinë e lakrave të egra, bllaca do të kthehet në të preferuarin tuaj sapo të mësoni si përgatitet. Shihni videorecetat: Përbërësit: 1 tufë pazi 1 tufë lëpjetë 1 tufë nena 1 tufë spinaq 1 tufë labot 1 tufë qumështore 1 tufë nenexhik 1 tufë majdanoz 1 tufë kopër 2 qepë të […]

Keni bërë ndonjëherë brownie për dy minuta?

Brownie është një nga ëmbëlsirat më të dashura që jemi mësuar ta shijojmë zakonisht në pastiçeri ose në restorant pas një vakti, por që është shumë e shijshme e gatuar edhe në shtëpi. Shihni videorecetën: Përbërësit: 200 g gjalpë 100 g kakao 200 g sheqer kaf 4 vezë 150 g miell 1 fryrës me vanilje […]

Shalqi dhe rrush; pija e verës që lufton plakjen, artritin dhe ju mban në formë

Vërtet e shijshme, pija me shalqi dhe rrush nuk është vetëm një pije që na jep energji gjatë verës, por ka edhe një rol të rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Kjo pije që do t’ju propozojmë sot, largon shenjat e moshës, përmirëson shikimin dhe bën mirë për artritin. Është i shkëlqyer si një vakt […]

Role pule me spinaq; Darka gati në 2 minuta

Një recetë e lehtë, e shijshme, e përshtatshme për vaktin e darkës dhe kënaq shijet e gjithë familjes. Përbërësit: 1 filetë pule 1 dorë spinaq 50 g djathë gouda Vaj ulliri Kripë Piper Hudhër 2 karota Lëng perimesh Përgatitja Kaurdisim në tigan, hudhrën dhe spinaqin me vaj ulliri për disa minuta. Presim djathin dhe karotat […]

E thjeshtë dhe super e shijshme, pulë me domate dhe perime

Nuk ka rëndësi sa gradë bën jashtë, nëse jeni të ngopur ose jo, kur në shtëpi gatuhet pulë, vështirë të rezistosh pa e provuar. Receta e sotme do t’ju pëlqejë të gjithëvesaqë në fund do të lëpini gishtat. Përbërësit: ½ pulë në copa ,1 degë selino, 1 karotë, 1 qepë, 1 presh pjesa e bardhë, 300 […]

2 receta pijesh freskuese për këto ditë të nxehta vere

Gjatë verës pirja e sa më shumë uji, i bën mirë jo vetëm shëndetit, por edhe bukurisë sonë: parandalon mbajtjen e lëngjeve dhe na lejon të kemi një lëkurë të shndritshme, të hidratuar dhe të ndihemi të lehtë. Duhet evituar konsumi i tepërt i pijeve me sheqer, gaz ose alkool dhe të zëvendësohen me pije […]

Niseni javën me recetën më të thjeshtë të verës

Kjo recetë është për ata që nuk i kanë mirë punët me nepsin. Bëhet fjalë për përzierjen magjike të biskotës me çokollatën, të cilat pasi të ngrijnë në frigorifer, të ofrojnë freskinë e duhur për ditët e nxehta të verës. Me pak fjalë, nëse ishit në kërkim të një recete ëmbëlsire që do bënte familjen […]

Makarona guaskë me perime dhe mish të grirë

Kjo pjatë do të ishte një vakt ideal dreke, nëse doni diçka të shijshme dhe që nuk ju merr shumë kohë. Për më shumë, shihni videorecetën: Përbërësit: 300 g makarona të vogla guaskë 300 g mish i grirë 1 qepë 1 karotë 1 degë selino 100 ml verë e bardhë 300 g salcë domate Vaj […]

Gjoks pule me salcë domatesh të freskëta dhe djathë në furrë

Gjoks pule alla sorrentina Koha e pe?rgatitjes – 30/40 minuta Pe?rbe?re?sit pe?r 4 persona: 500 g gjoks pule 300 g salce? domatesh – jo me copa 150 g djathe? Mozzarella 1 qepe? e voge?l pak miell gjethe borziloku kripe? e piper sipas nevoje?s vaj ulliri 1 garuzhde? uje? te? valuar nje? grusht djathe? Parmigiano i […]

Hikerr me thjerrëza, hikerr me kunguj të njomë dhe kek me luleshtrydhe

HIKERR ME THJERREZA 200 gr thjerrëza 100 gr hikërr 1 qepë të thatë 1 thelpi hudhër 1 degë rozmarinë 1 gjethe dafine 4 lgj vaj ulliri 1 koncentrat pule Kripë, piper Uthull për servirje Fillimisht vendosim thjerrëzat pasi i kemi larë mirë në ujë të vakët për 5 minuta. Ndërkohë në një tenxhere hedhim vajin […]

Sallatë me speca të pjekur

Përbërësit për këtë sallatë: Speca Vaj Kripë Mashurka Domate Uthull Përgatitja: I ndajmë specat përgjysmë, i lyejmë me vaj dhe i vëmë të piqen. Pasi të ftohen u heqim cipën, i radhisim në një sallatiere, duke u vënë përqark fasule të njoma (mashurka), të ziera dhe riska domatesh. Pas kësaj, u hedhim kripë, vaj dhe […]

Receta e bukës së Pashkëve me vezë të ngjyrosura, e vetmja gjë ku duhet të bësh kujdes

Buka e Pashkës përgatitet mëngjesin e Pashkës në pothuajse çdo familje të krishtere dhe duke qenë se ka një shije as të ëmbël, as të kripur, konsumohet për mëngjes, lyer me pak reçel ose edhe me djathë të bardhë. Mund t’i jepen forma nga më të ndryshmet, që nga gërsheti e deri tek forma klasike […]

Biskota me tre përbërës

Janë të shijshme, të shkrifëta dhe shumë të thjeshta për t’u përgatitur, pasi kërkojnë vetëm tri përbërës. Një recetë biskotash për t’u përgatitur në shtëpi. Me siguri fëmijët do të dashurohen pas tyre. Përbërësit: 1 filxhan çokokrem 1 filxhan miell 1 vezë Përgatitja: Në një enë përzieni të gjithë përbërësit, derisa të krijohet një masë […]

Drekë e gjelbër e pjekur në furrë: E lirë, e shijshme, dietale

Për më shumë, ndiqni recetën e detajuar… Përbërësit: – 500 g oriz; – 1 qepë; – 100 ml vaj; – 2-3 thelpinj hudhre; – pak majdanoz; – 200-250 g spinaq; – 1 lugë erëza të përziera të thata; – kripë dhe piper sipas shijes; – 1 karotë; – 200-300 g kërpudha Përgatitja: Orizin lajeni mirë, […]

Qoftere nga sardelet

Qoftere të shijshme nga sardelet janë zgjedhje ideale Përbërësit (4 porcione): – 500 g sardele; – 1 qepë e kuqe; – 2 thelpinj hudhre; – një vezë; – 1 tufë majdanoz; – thërrmija buke; – kripë; – piper; – vaj për fërgim; – majonezë ose tartar; – 4 somune, – sallatë të gjelbër. Përgatitja: Sardelet, […]

Për shkak të këtyre katër gabimeve, krepat bëhen të këqija dhe as që do të mund t’i hani!

Mos e shkatërroni desertin e preferuar Krepat në shumë familje janë ndër ushqimet më të preferuara. Edhe pse është e thjeshtë të bëhet brumi, ndonjëherë bëjmë gabime të cilat mund të ndikojnë në shijen dhe cilësinë e krepave. Brumin e përzieni shumë Shumë amvisa duke dëshiruar që të thërrmojnë çdo droçkë mielli, brumin e përziejnë […]

Lëngjet me Avokado për Organizëm të Shkëlqyer

Avokado përmban 18 nga 22 aminoacidet e nevojshme për trupin e njeriut, por edhe shumë fibër. Rrjedhimisht ky frut është një mënyrë e mirë për të fuqizuar sistemin imunitar. Avokado bëhet më i fuqishëm nëse kombinohet me fruta të pasura me vitaminë C, siç janë limoni dhe ananasi. AgroWeb.org do t’ju sjellë tre receta të tjera […]

Kek me Stafidhe dhe Lëkura Portokalli

Një nga momentet më të bukura që një familje mund të kalojë në kuzhinë është gatimi i ëmbëlsirave dhe veçanërisht kekut. Ka diçka magjike tek keku, mënyra e përgatitjes së tij, aromat e përbërësve dhe në fund brumi i lëngshëm aq i shijshëm që shkakton shumë padurim. Me siguri shumë prej lexuesve të AgroWeb.org kanë […]

Lakror Me Lakra Të Njoma të Stinës

Falë prushit dhe nxehtësisë së tij të avashtë, tepsitë me gatimet e pjekura marrin një shije të veçantë. Tradita shqiptare e gatimit është e pasur me shije e aroma të dashura, ndonjëherë mistike, pas të cilave shumëkush që i ka provuar, ka mbetur i magjepsur. Mes mjeshtërisë së recetave në kuzhinën shqiptare padyshim tradita unike […]

Kulaçi i Shijshëm i Shtëpisë

Fundjavat e kaluara në fshat, ose në shumë prej zonave më të bukura turistike të Shqipërisë, nuk mund të imagjinohen pa kulaçin, një bukë e ngrohtë, e shijshme që nuk ka të krahasuar me ato që jemi mësuar të blejmë nëpër furrat e bukës. Është përbërësi kryesor i përsheshit të famshëm me Gjel Deti apo […]

Çervish me Miell Misri dhe Pulë

Një recetë e vjetër shqiptare e cila në qytete të ndryshme përgatitet në mënyra të ndryshme. Disa e përgatisin me miell gruri e disa të tjerë me miell misri, disa e pjekin e disa e përgatisin më të lëngshëm çervishin. Por ajo që nuk ndryshon asnjëherë është shija perfekte e kësaj pjate tradicionale. Mishi i […]

2 përbërësit e lirë me të cilët duhet të lajmë frutat dhe perimet, për të luftuar Covid-19!

Me përhapjen e shpejtë të pandemisë së Covid-19 nëpër botë; konsumatorët kanë ngritur shqetësimin nëse ky virus përhapet nëpërmjet produkteve ushqimore. Specialistët e kontrollit ushqimor në botë e Europë janë shprehur se ende nuk qëndron ndonjë studim që të vërtetojë kalimin e virusit nga ushqimi tek njeriu, ndonëse larja me ujë të bollshëm dhe për […]

Makarona me spinaq dhe bizele: Ky racion i mrekullueshëm përgatitet për 10 minuta!

Përbërësit: – 100 g makarona; – 2 lugë jogurt; – një grusht spinaq të freskët; – lëng të gjysmë limoni; – 3 – 4 lugë bizele; – vaj ulliri; – piper; – kripë. Përgatitja: Zieni makaronat në ujë të njelmët, kulloni dhe ktheni në enë. Shtoni jogurtin, një lugë vaj, lëngun e limonit, bizelen, spinaqin, […]

Lajthia shqiptare, ringjallja e një tregu të sigurtë

Shqipëria pësoi gjatë viteve të tranzicionit dëmtime të mëdha të sipërfaqeve me drufrutorë. Pas mbi 20 vitesh, fermerët po i rikthehen rimbjelljes duke gjetur rrugë të reja fitimi. Në Jug të Shqipërisë, interesimi më i madh është për agrumet kryesisht në zonat bregdetare, si dhe për arrat dhe lajthitë në zonat në brendësi. Lajthia si […]

Lakror me kungull të verdhë dhe miell misri

Përbërësit 500 gr miell misri, 2 filxhanë ujë, 2 filxhanë qumësht, 1.5 kg kungull të verdhë, 150 gr djath të bardhë, Gjalpë, vaj ulliri, Kripë Përgatitja Ngrohim fillimisht ujin, hedhim kripë dhe miellin e misrit dhe e përziejmë derisa të bëhet një brumë i butë. Ziejmë kungullin me 1 gotë ujë. Heqim pjesën e brendshme […]

Kjo eshte sallata që duhet të provoni këto ditë

Sallata është pjata që nuk mungon kurrë në tavolinë. Madje as nuk mund të imagjinohet një vakt i plotë pa një sallatë në mes. Secili përgatit atë që dëshiron në një larmishmëri mënyrash. Shija e tyre e mirë dhe vlerat që kjo pjatë me perime i dhuron organizmit është e jashtëzakonshme. Për t’jua shtuar pak […]

Pjatat më të famshme të Instagram-it gjatë karantinës!

Krejt papritur karantina na bëri t’i futeshim kuzhinës me hir a me pahir. Kur e gjithë kjo të mbarojë, do të dalim mjeshtra të paktën në një recetë! Eshtë e pamundur të hapësh Instagram-in e të mos shohësh dikë që po gatuan dhe po ndan hap pas hapi recetën nëpër Story. Përpos Arbanës, që çdo ditë […]

Krepa me gjizë dhe limon, receta e së dielës që nuk e keni ditur

Jeni në karantinë me të gjithë familjen dhe sapo mbaron një vakt, mendoni për tjetrin apo jo? Epo, është situatë e ngjashme për të gjitha amvisat në këto kohë. Meqenëse është e diel, po ju prezantojmë një recetë të thjeshtë, që mund ta përgatitni më fëmijët për paradarkën ose edhe darkën e lehtë. Pasi ta keni mësuar […]

Kek Braun

Përbërësit: 250 gr çokollatë fondente, 200 gr gjalpë, 4 vezë, 1 filxhan çaji sheqer, 1 filxhan çaji miell, 1 filxhan çaji arra, bajame, lajthi të pjekura, 1/2 filxhan çaji brandy, 1 lugë kafe sodë buke. Përgatitja: Në banjomari vendosim gjalpin dhe çokollatën duke e përzier ngadalë derisa të bëhet kremoze. Të bardhat e vezëve i […]

Ju kanë mbaruar idetë e gatimit? Ku ka më mirë se fasulet në një ditë me shi

Përbërësit : 300 g fasule 6 hudhra me kemishë (me lëkurë) 2 degë sherebelë të thatë 10 domate të vogla 200 g salcë domate Vaj ulliri Spec djegës 1 lugëz sheqer kaf 1 lugëz kripë Piper Përgatitja: Fasulet i vendosim një natë më parë në ujë. Pasi i shpëlajmë i vendosim të ziejnë në tenxhere […]

Spinaq në furrë me kërpudha dhe beshamel

PËRBËRËSIT: 500 g spinaq, 300 g kërpudha, 1 qepë e kuqe, 100 g pançetë, 500 ml beshamel, 100 g djathë kaçkavall kripë, piper, gjalpë. PËRGATITJA: Skuqim pançetën në tigan, derisa të humbasë të gjithë yndyrën,shtojmë qepën e prerë hollë dhe vazhdojmë kaurdisjen. Pastrojmë dhe presim kërpudhat në feta dhe i shtojmë te qepa dhe pançeta. Në fund, […]

Receta e vërtetë e ballakumeve të Elbasanit dhe sekreti i shijes së tyre

Ka një shprehje popullore të vjetër elbasanase: “Pse Ballakumet janë të shijshme? Sepse bahen te shalët e grave”… Për ata që nuk e dinë ena e bakrit mbahet mes këmbëve dhe temperatura e rrahjes së gjalpit me sheqerin me lugë druri duhet të kenë temperaturën 36-37 gradë. Jam munduar ti gatuaj si elbasanlliet por prapë […]

Supë me brokoli; një nga më të mirat e sezonit

I pasur me kripëra minerale, kalcium, hekur, fosfor dhe vitamina A, C, B1 dhe B2, brokoli është një perime e shkëlqyer për shëndetin tonë dhe në këtë sezon mund të përfitojmë shumë prej vetive të tij ushqyese. Gjen shumë përdorime në kuzhinë, por sot do të përgatisim një supë kremoze me brokoli, një pjatë e […]

Mus me limon për 5 minuta; Receta për 6 gota të vogla

Përbërësit për 6 gota të vogla: 1 kuti qumësht i kondensuar (397gr) 2 kuti pana për ëmbëlsira (matet me kutinë e qumështit të kondensuar) 1 kuti lëng limoni i sapo shtrydhur (mateni edhe këtë me kutinë e qumështit të kondensuar) Një fetë laim ose fruta të freskëta për ta shërbyer sipas dëshirës. Përgatitja: 1I hedhim […]

Bukë greke me ullinj: Shije ekzotike e cila kurrë nuk harrohet!

Buka me ullinj është njëra nga gatesat e shpeshta që zë vend në tryezën e meraklive të ushqimit Provojeni e na thoni a u pëlqeu si shije. Përbërësit: – 500 g miell i bardhë; – 150 mililitra ujë; – 150 mililitra lëng portokalli; – 1 qese e vogël pluhur për ëmbëlsira; – 1 lugë e […]

Presh i zier me vezë dhe limon

1.5 kg presh 1-2 të verdha veze 1 gotë qumësht 1 kokërr limon 1 lgj niseshte 2-3 lgj gjalpë Kripë, piper, majdanoz Presim të bardhat e vezëve pjerrtazi në gjatësi 2 cm dhe i vendosim në një tenxhere me ujë të nxehtë dhe i lemë të marrin valë. Pasi preshi të jetë zjerë e largojmë […]

Supë franceze me qepë: Një ndër racionet më të shëndetshme!

Kjo supë me shije të jashtëzakonshme do të bëhet gjellë e preferuar në shtëpinë tuaj Përbërësit: – ¼ e filxhanit gjalpë të pakripur; – 6 degë të vogla trumze të freskëta (bën edhe temjan të thatë); – 1 fletë dafine; – 2 kilogramë qepë (të prera vertikalisht); – 1 lugë sheqer; – 6 filxhanë ujë […]

Si të bëni hap pas hapi gliko patëllxhani

RECETË NGA YOUCANCOOKIT Me siguri një pjesë e mirë e zonjave i kanë përgatitur me kohë zahiretë e dimrit, megjithatë nuk është aspak vonë për të përgatitur gliko patëllxhani.  E dimë që glikotë janë specialitet i mamave dhe gjysheve përmetare, mirëpo mund t’i po aq të mira sa to edhe nëse jeni nga cepi tjetër […]

Toptha brazilianë nga mielli dhe djathi

Ideale në çdo rast Po ju sjellim recetën origjinale për paragjellën më të popullarizuar braziliane – toptha të butë dhe kërcëllues nga mielli dhe djathi, të quajtur Pão de queijo. Përbërësit: – ½ filxhani vaj ulliri apo gjalpë; – 1/3 filxhani ujë; – 1/3 filxhani qumësht; – 1 lugë e vogël kripë; – 2 filxhanë […]

Pite të mbushura me gjel deti dhe suxhuk

Përbërësit: ▪ 60ml (1/4 filxhan) vaj ulliri ▪ 1 qepë e kuqe, e prerë hollë ▪ 2 thelpinj hudhër, të prerë hollë ▪ 2 speca të kuq, të prerë hollë ▪ 2 lugë çaji gjethe trumze ▪ 1 suxhuk, i qëruar, i prerë në kube ▪ 1/4 lugë çaji spec djegës i grirë i tharë […]

Një pjatë ndryshe, rizoto me rozmarinë dhe rrush të thatë

Rizoto, ndryshe nga pilafi klasik, është një recetë që mund të jetë po aq e larmishme sa makaronat e salcat e tyre shoqëruese. Nevila sjell sot për kënaqësinë tuaj rizoto me rozmarinë dhe rrush të thatë. PËRBËRËSIT: 250 g oriz Carnaroli, 200 ml verë të kuqe, 1 lugë gjelle vaj ulliri 1 degë rozmarinë, 30 g […]

Brotchen të pjekura me vezë dhe proshutë, ideja fantastike për ata që zgjohen vonë

Për ju që jeni zgjuar vonë, ka gjithmonë zgjidhje e për këtë vjen një ide fantastike me bukë të nxehta. Është blogerja e njohur në Instagram, MeJehonën, që ka publikuar një recetë të thjeshtë, por super të shijshme të një sandëichi me bukë “Brotchen”. Si të bëhet përgatitja e Brotchen të pjekura me vezë dhe […]

Sallatë me fasule si racion

Receta e sotme bën bashkë fasulen e kuqe dhe të bardhë, që do i japin trupit tuaj energji dhe plot lëndë ushqyese Domatet dhe përbërësit tjerë, ia shtojnë lezetin kësaj recete! Nevojiten: – 150 g fasule të kuqe; – 150 g fasule të bardhë; – 2 domate; – 1 spec; – 1 spec djegës i […]

Qofte e madhe e mbushur

Padyshim që receta e sotme përfaqëson një pjatë festash, një darkë mes miqsh ose familjarët tuaj. Do të na falënderoni pasi ta keni shijuar. Përbërësit për 6 persona: ▪ 1 kg. mish i grirë viçi ▪ 6 vezë ▪ 600 -800 gr. spinaq ▪ 300 gr. proshutë e prerë në feta ▪ 1 tufë mendër […]

Sallatë me thjerrëza

Përbërësit: – 1 kupë thjerrëza të ziera – 1 karotë – 1 dorë rukola – 50 g djathë kaçkavall dhie – vaj ulliri – kripë – limon Përgatitja: Ziejmë thjerëzat dhe i kullojmë ujin, i ftohim plotësisht. Shtojmë karotën e prerë hollë, rukolën, djathin dhe e marinojmë me vaj, kripë e limon.

Si lindi receta e famshme e festës?

Viti 2018 shënon 155 vjetorin e krijimit të recetës popullore të Olivierit, e cilësuar dhe e njohur në të gjithë botën si “sallata ruse”. Të kesh këtë gatim të shijshëm dhe të përzemërt në darkën e Vitit të Ri është një simbol dhe traditë e vjetër ruse. Ndoshta asnjë prej festave ruse nuk mund të […]

Ambasada amerikane nis lojën: Çfarë gatuajnë në Shqipëri për Vitin e Ri?

Ambasada amerikane në Tiranë ka hapur një komunikim të këndshëm me shqiptarët sot. “Në natën e ndërrimit të viteve, – shkruan ambasada në fb, –  shumë familje konsumojnë gatime të caktuara, të cilat thuhet se sjellin shëndet dhe fat në vitin që po vjen. Traditat janë aq të ndryshme nga një vend në tjetrin. Zbuloni […]

Ushqimet fatsjellëse që duhen konsumuar natën e ndërrimit të viteve

Konsumoni 12 kokrra rrush në mesnatën e ndërrimit të viteve. Kjo është një traditë spanjolle dhe portugeze, sipas së cilës, 12 kokrrat e rrushit simbolizojnë 12 muajt e vitit pasardhës dhe konsumimi i tyre në këtë ditë të veçantë sjellë mbarësi për çdo muaj të vitit që do të vijë. Konsumoni ushqime në formë unaze në […]

Biskota zvicerane

PËRBËRËSIT: 50 g lajthi të qëruara 150 g bajame të qëruara 2 lugë të vogla kanellë, të mbushura plot 1 e bardhë veze 100 g sheqer pluhur 1 bustinë vanilje një majë thike kripë 1 lugë lëng limoni pak karafil i shtypur ¼ lugë e vogël pluhur xhenxhefili PËRBËRËSIT PËR GLASENË E BARDHË: 150 g […]

Shëndetlie me mjaltë dhe arra

PËRBËRËSIT PËR TAVË ME DIAMETËR 26 CM: Si masë përdorim një gotë që merr 200 ml ujë • 3 vezë të vogla ose 2 të mëdha • 1 gotë sheqer jo plot (2-3 gisht poshtë buzës së gotës) • 100 g gjalpë i tretur, i vakët • 3 lugë të mëdha mjaltë • 300 g arra të […]

Tortë çokollate me portokaj, pa miell

Kjo recetë është e thjeshtë për përgatitje, sepse nuk ka ndarje të përbërëseve të thatë dhe të njomë Përbërësit: – 2 portokaj; – 6 vezë të mëdha; – 1 lugë e vogël pluhur për ëmbëlsira; – ½ e lugës së vogël sodë bikarbonati; – ¼ e filxhanit sheqer; – 2 filxhanë lajthi të bluara ose […]

Zog i mbushur

Përbërësit për 4 persona: 4 zogj të vegjël afërsisht 150 g secili 8 feta spek 200 g djathë Chevre (e gjeni te Conad) ose djathë Philadelphia apo i bardhë 100 g rrush i zi 100 g rrush i bardhë 50 g gjalpë lëng perimesh i valuar spango kuzhine për të lidhur mishin majdanoz, kripë, piper […]

Shkopthat e selinos të mbushur me mish zogu – shpejt, të shijshëm dhe të shëndeteshëm

Për këtë ushqim të shijshëm nevojiten: – 2 fileta mishi të bardhë, – 4 lugë majonezë, – 6 shkoptha selinoje, – 3 lugë salcë djegës-të thartë nga specat, – Kripë, – Piper, – Qepë e re Scharfes Hähnchen auf Sellerie-Sticks Mit Sellerie bekommt dieses scharfe Hähnchen so richtig knackige Frische! http://bit.ly/2ckkamV Posted by Futtern on […]

Pashkë të arta, 3 mënyra për të krijuar vezë argjendi dhe floriri

Floriri dhe argjendi janë ngjyrat tipike të festave të fundvitit, Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, të cilat i has që nga dekori i interierit, deri te veshjet. Të përdorura për festën e Pashkës, këto ngjyra metalesh, ku hyn edhe bakri, bien shumë në sy e mund të cilësohen të veçanta dhe të guximshme… Ka shumë […]

Hap pas hapi buka e Pashkës

Pashkët janë një ndër festat më të dashura për të gjithë . Një ditë e shënuar, ku e gjithë familja mblidhet në tryezat festive për të shijuar gatimet karakteristike të kësaj dite kaq të dashur për ne. Kur vjen tek gatimet, nënat tona dinë si t’i sjellin ato plot shije e dashuri, me recetat karakteristike […]

Biskotat lepurush të Pashkës

Për besimtarët e krishterë, Pashkët janë festa që simbolizon ringjalljen e Krishtit. Përveç aspektit fetar, Pashkët janë kthyer edhe në festën më të dashur për fëmijët, të cilët u gëzohen vezëve shumëngjyrëshe, bukës së Pashkës, ushqimeve tradicionale etj. Por biskotat lepurush janë ato që kënaqin çdo kënaqin çdo vogëlush, por edhe të  rritur. Linda Fishta […]

Kuzhinieri italian: Gabimi i madh që bëjmë kur gatuajmë pasta

Mjafton të vlohet uji, të hidhen pastat në tigan, të gatuhen për 10 minuta dhe t’i shtohet pak salcë. E thjeshtë! Megjithatë, sipas një kuzhinieri të famshëm italian ekzistojnë disa gabime që shumica prej nesh bëjnë kur i gatuajmë ato, transmeton lajmi.net. Giovanni Rana ka gatuar pasta që nga vitet e 60’ta dhe, së bashku […]

Lakra të skuqura në salcë beshameli

Nevojiten: – 1 lakër e freskët; – 3 vezë, – thërrmija buke; – miell; – vaj; – kripë; – 3 thelpinj hudhre Përgatitja: Lakrës hiqjani rrënjën. Në një enë të thellë qitni ujë dhe pastaj kripë. Zieni lakrën 10-15 minuta dhe nxirreni nga uji, kullojeni dhe lëreni të ftohet. Vezët tundni dhe qitni kripë. Lakrën […]

Të vërtetat që fshihen pas pulës së pjekur të fast-food

Adhuruesi i pulave, Hezron Springer, ha pula të pjekura të paktën një herë në javë dhe bën një qasje të rrallë në të vërtetën delikate për herë të parë pasi ai ndjek udhëtimin në një fermë në Britaninë e Madhe. Mbretëria e Bashkuar ka disa nga standardet më të larta të mirëqenies në botë. Në […]

Pite të mbushura me salsiçe

Perberesit per 4 persona: 500g miell Manitoba ose miell për picë 25g maja birre e freskët 260ml ujë 2 lugë vaj ulliri 10g kripë, 5g sheqer Per mbushjen: 2 salsiçe të mëdha 250g djathë Ricotta 100g pançetë e prerë hollë 250g djathë Mozzarella 1/4 e një gote me verë të bardhë Na duhet gjithashtu vaj […]

Makarona me mish toni për drekë apo darkë të shpejtë

Ushqim i shijshëm plot thartirë omega-3! Zgjidhni llojin e parapëlqyer të makaronave, merrni presh, domate të ziera, një konserve mish toni dhe racioni i mrekullueshëm është gati! Përbërësit: – 300 g makarona, – ½ preshi, – vaj ulliri, – 100 ml domate të ziera; – erëza, – kripë, – piper, – 1 konservë mish toni. […]

Ballokume Tradicionale – Receta Sekrete nga Nënat e Elbasanit

Ballokumja është një nga ëmbëlsirat autentike shqiptare, traditë e qytetit të Elbasanit dhe simbol i Ditës së Verës gjithashtu. Pavarësisht se tradita e përgatitjes së saj është me rastin e Ditës së Verës ajo përgatitet edhe si ëmbëlsirë në çdo rast e kohë. Kjo recetë kërkon durim dhe kujdes duke nisur nga përzgjedhja e përbërësve […]

Kur nga manushaqet përgatit reçel

Brunhilda Çela  është një zonjë 47-vjeçare, nënë e dy djemve. Nëse e pyet për pasionet e saj, të tregon me shumë çiltërsi se ka disa syresh dhe i ndërthur me njëri-tjetrin nën një emër, “natyrë”. Brunhilda ka punuar për 14 vjet si farmaciste pranë një farmacie bimore në Hartberg (Austri) dhe profesioni i saj e […]

Supë krem me kungulleshka dhe copa pule

Përbërësit 200 gr gjoks pule 500 gr kunguj 1 qepë 2 patate rreth 700 ml lëng vegjetal krip dhe piper i zi vaj ulliri majdanoz Përgatitja Lajmë kungujt dhe i presim në copa.Qërojmë patatet dhe i presim dhe këto në copa.Grijmë qepën dhe i vendosim të gjitha perimet në një enë me pak vaj ulliri […]

Gjellë nga qiqrat dhe lakra

Qiqrat janë baza e ushqimit vegjetarian dhe artikull i përshtatshëm për të sëmurët me diabet, sepse kanë indeks të ulët glikemie Përmbajnë shumë proteina, fibra dietale, janë të pasura me minerale, ndihmojnë në pengimin e sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe ulin kolesterinën. Qiqrat e thara më parë i njomim gjatë natës, sepse kështu shkurtojmë kohën […]

‘Sultan kebabi’

Ky ushqimi shërbehet kur dëshironi ta fascinoni dikë me shkathtësitë tuaja prej kuzhinieri Përbërësit (për 4 persona): – 250 g mish viçi nga kofsha, i prerë në copa të vogla, – 4 kore të trasha për pite apo tortilë, – 100 g bizele, – 1 patate të prerë në kube, – 1 karotë të prerë […]

Kek me portokall dhe …………

Që ta shijoni edhe më shumë, zgjidhni portokajt e kuq që sapo kanë dalë, për të përgatitur kekun! Edhe vaji i ullirit duhet të jetë i cilësisë së mirë! Përbërësit për tavë me diameter 22/24 cm: 3 portokaj organikë 100 ml vaj ulliri me shije delikate 200 g sheqer pluhur 250 g miell 3 vezë […]

Embëlsira e së shtunës

Është shumë i shijshëm, nëse shoqërohet me djathëra të ndryshëm (djathë dhie kremoz, etj). Mund të konsumohet brenda ditës ose të përgatitet ditë më parë dhe të ruhet në ngrirje në frigorifer. Është shumë i mirë edhe për mëngjes. Receta nga Linda Fishta; fotografia Armand Habazaj KOHA E PËRGATITJES NË TOTAL, bashkë me pjekjen – […]

Recetë për rritje muskujsh

Kjo recetë është e caktuar për arritjen e rritjes cilësore të muskujve. Përbërësit: ▪ 400 g gjoks pule ▪ 150 g spinaq të freskët ▪ 2 dcl qumësht orizi ▪ 4 thelpinj hudhre ▪ 2 lugë çaji thërrmija gruri ▪ 1 lugë çaji kerri përzierje erëzash ▪ 1 lugë çaji spec të bluar të ëmbël ▪ […]

Kush i ka provuar filizat?? Vlerat e paçmueshme ushqyese

Keni parë ose provuar ndonjëherë pjata shumëngjyrëshe, të dekoruara me filiza të freskët dhe kërce të të gjitha formave dhe ngjyrave? Shpeshherë, këto pjata janë aq të bukura sa ngjasojnë me shumë me një vepër arti, sesa me një produkt të ngrënshëm; këta janë filizat e bathëve, drithërave dhe specieve të tjera vegjetale, që përdoren […]

Shëndetlie me mjaltë dhe arra, receta origjinale e ëmbëlsirës tipike shqiptare

Në qoftë se jeni ende në mëdyshje se ç’ëmbëlsirë tëpërgatisni për sonte, ku sigurisht koha dhe impenjimet e tjera nuk premtojnë për bakllava, nuk keni pse të shqetësoheni pasi shefja e kuzhinës Living, Linda Fishta ndan me të gjitha mikeshat e Living recetën e shëndetlies. Një ëmbëlsirë e thjeshtë dhe shumë e shijshme. Kërkon më […]

Kjo është receta e vetme e gjelit me gështenja

PËRBËRËSIT: 1 gjel/pulë deti rreth 3.5 kg,  350 g gështenja të ziera, të qëruara dhe të grira në thërrime, 3 qepujka ose qepë të vogla, 250 g pançetë e prerë në copa të vogla, 30 g gjalpë, 3 lugë majdanoz i grirë, një degë trumzë, 2 gjethe sherbele të grira imët, 1/2 lugë e vogël me erëza: arrëmyshk, kanellë, xhenxhefil pluhur, karafil pluhur.(Të gjitha së bashku të jenë ½ […]

Si të përgatisni vetë në shtëpi recetën e verës së ngrohtë

Përziejmë një shishe vere të kuqe me 125g sheqer, 1 mollë jeshile të ndarë në feta, lëkurën e 1 portokalli dhe limoni bio të prerë në rripa të hollë, 1 shkop kanellë, 5 karafila dhe pak arrë moskat. I ziejmë në zjarr për 5 minuta ose derisa të shohim që sheqeri është tretur plotësisht. E […]

Ja cila eshte ëmbëlsira e Krishtlindjes që nuk duhet të mungojë në tryezën festive sot

Biskotat nuk duhet te mungojne ne ditet e festave te fundvitit, sidomos njeriu biskote. Njeriu Biskotë ka ngjyrën kafe, atë të tokës, e njeriu u krijua nga toka. Përpos kësaj, Njeriu Biskotë, njësoj si ne, nuk jeton përjetësisht. Ai “lind” për t’u “ngrënë” në një moment e për t’u bërë njësh me krijuesin e tij. […]

Vlerat ushqyese të mishit të bardhë të gjelit

Tryeza festive është një gërshetim midis ushqimeve jo aq të këshillueshme dhe atyre të dobishme. Ka bakllava dhe sheqer pa fund, por ka dhe fruta. E ndër “zakonet” festive, gjeli i detit është ndër më të shëndetshmit. Gjoksi i tij është i pasur me proteina dhe i varfër në lipide apo karbohidrate. Falë kësaj veçantie, […]

Biskota shumëngjyrëshe të Krishlindjes me gjalpë

Përbërësit: * 90 g gjalpë I butë si krem * 100 g sheqer * 1 kokërr vezë * 1 majë thike kripë * 1/2 lugë e vogël me sodë për ëmbëlsira * 200 g miell * pak kanellë sipas dëshirës Për glasenë sipër duhet: * 150 g sheqer pluhur * 2-3 lugë lëng limoni ose […]

Avokado, fruti më i mirë që mund të hani

Avokado është një ndër frutat më të shëndetshëm që ofron jo pak minerale e vlera ushqyese! Të gjitha yndyrnat, fibrat dhe fitokimikate (komponente biologjikisht aktive të bimëve) të pangopura mund të ulin nivelin e kolesterolit të keq, rrezikun e sëmundjes kardiovaskulare, reduktojnë stresin oksidativ dhe të parandalojnë inflamimin. Nutricionistët rekomandojnë ngrënien e 1/4 ose 1/2 […]

Ullinjtë jeshilë apo të zinjë?

Ngjyra e ullinjve shpesh përbën një faktor në përzgjedhjen e këtij fruti të rëndësishëm, si në rastin e njerëzve që janë të ndarë mes çokollatës së zezë apo asaj me qumësht. Zgjedhja mes dy ullinjve është tërësisht personale, siç është përzgjedhja e muzikës apo parfumit, por me ullinjtë njerëzit gjithnjë anojnë ndaj atij me ngjyrë […]

Embëlsirë e shpejtë me dredhëza

Përbërësit:  Gjysmë kilogrami dredhëza 5 lugë sheqer 2 gota miell 2 lugë çaji pluhur pjekje 2 lugë sheqer 3/4 lugë çaji kripë Gjysmë filxhani krem Receta për kremin vijon kështu: Gjysmë filxhani krem i rëndë 3 lugë sheqer Gjysmë luge çaji ekstrakt vanilje 1 lugë çaji limon i freskët i integruar Përgatitja: Përzieni dredhëzat me […]

Supë me kungull dhe qumësht, receta vjeshtake por dhe halloween

Nëse keni blerë ndonjë kungull më shumë, mos e përdorni për zbukurim, por gatuani supën e mëposhtme. E thjeshtë, e shijshme dhe mbi të gjitha super ushqyese për të gjithë familjen. PËRBËRËSIT PËR 4 PERSONA: 700 g kungull i verdhë, 1 litër qumësht me yndyrë, 2 lugë gjalpë, 40 g miell, kripë e arrë moskat sipas dëshirës PËRGATITJA: Ndezim furrën në temperaturën 250° C. Kungullin e prerë në copa […]

Krostatë e shpejtë me mollë dhe reçel shtëpie

Pas një ditë lodhshme në punë dhe shkollë, gjëja e vetme që do t’ju lehtësonte dhe ëmbëlsonte mbrëmjen është krostata me mollë dhe reçel. Living ju propozon recetën më të shijshme dhe të shpejtë që keni provuar ndonjëherë. Mjaftojnë vetëm 25 minuta dhe do e keni gati në tryezë. Ju bëftë mirë! PËRBËRËSIT:  1 petë […]

Buke per miqte/Recete e thjeshte por me shije shume!

Ju vjen dikush ne shtepi dhe jeni lodhur nga buka e zakonshme e furrave? Ateher ne po ju paraqesim nje recete te thjeshte se si te pergatisim nje buke te mire per ti pritur mysafiret. Perberesite: 1 kg miell 1 luge maja 1 luge caji kripe Brumin e zeme njesoj si brumin per byrek. Pasi […]

Tiramisu/ E shijshme sic gatuhet ne shtepi!

Nje embelsire e shpejt qe te nderon ne ato dreka apo darka kur na vijne miqte. Perberesit: 1 pako biskota 1 kuti pana hopla( ose krem per torta) 1 kafe turke 1 konjak   kakao.  Pergatisim kremin e tortave duke e rrahur me makine mikse derisa te arrihet masa. Nderkohe kemi bere dhe nje kafe […]

Keku i se dieles

Perberesite: 3 kokrra veze 1 gote sheqer 1 gote vaj 1 gote kos pak kripe pak sheqer sode buke ose baking soda miell. Ne fillim rrahim vezet me sheqerin derisa te tretet sheqeri. Pastaj shtojme vajin, kosin dhe e perziejme kur perberesite te lidhen. Me pas shtojme miellin dhe perberesite e tjere duke i perziere […]

Bërxollat në jogurt???? Provojeni

Përbërësit: – 500 g mish të bardhë të gjelit të detit apo të pulës, – 4 dl jogurt, – 100 g kaçkavall – 100 g thërrmija buke, – 2 lugë majdanoz, – sipas shijes: piper, kripë, – pak vaj. Përgatitja: Kaçkavallin grijeni trashë në rende, majdanozin priteni imët, ndërkaq mishin priteni në formë bërxollash. Në […]

Bukë me banane, arra, kakao dhe kumbulla të thara

Një bukë e shëndetshme dhe që mund të konsumohet shumë mirë në çdo vakt. Përbërësit: – 4 banane të pjekura, – 100 ml lëng limoni, – 80 g gjalpë, – 5 vezë, – 150 g sheqer, – 3 lugë kakao, – 1 qese pluhur për ëmbëlsira, – 1 lugë e vogël sodë bikarbonati, – 3 […]

Receta e patateve me piper të kuq dhe salcë mishi

Patatas bravas është një nga recetat spanjolle më të njohura në botë, që shpesh përdoret si aperitiv në “tapas bar”. E veçanta e tyre është që skuqen dy herë në temperatura të ndryshme, që të jenë sa më krokante (për këtë duhet të kemi në shtëpi termometër që të matim temperaturën e vajit, pasi skuqen […]

Marinimi mund t’ju shpëtojë jetën

Pjekja e mishit dhe e peshkut e ka zanafillën që kur njerëzit filluan të ndezin zjarrin dhe ne, edhe sot e kësaj dite, vazhdojmë të pjekim dhe na pëlqen shumë kjo gjë. Thuhet që mjeshtër të grilës kanë qenë grekët, të cilët përcaktuan dhe tre rregullat e saj: verë, mish dhe femra. Të kalosh ditën […]