Shendetesi

Simptomat e kancerit të vezoreve, shenja delikate në shpinën tuaj që tregon “qelizat e kancerit”

Studimet e fundit kanë treguar se është rritur ndjeshëm numri i pacienteve me kancer të vezoreve çdo vit. Klinika Mayo në Mbretërinë e Bashkuar thotë: “Kur kanceri i vezoreve  zhvillohet për herë të parë, ai mund të mos shkaktojë simptoma të dukshme. Kur shfaqen simptoma të kancerit të vezoreve, ato zakonisht i atribuohen problemeve të […]

Gjej pozicionin e gjumit dhe mëso çfarë po të ndodh me shëndetin

Mban qëndrimin e fetusit, fle në kurriz apo në bark? Studimet kanë treguar se zgjedhja e pozicionit të gjumit luan rol në shëndetin dhe mirëqenien. Sipas një studimi të International Journal of Sleep and Hypnosis, ata që flenë nga ana e majtë shohin më shpesh makthe. Le të shohim avantazhet dhe disavantazhet e disa pozicioneve […]

‘Ilaçi’ i ditëve të nxehta, çfarë të pish kur je dehidratuar?

Ndodh shpesh, por sidomos në këtë periudhë të vitit, kur trupi dehidratohet dhe ka gjithmonë pasoja nëse nuk trajtohet. Pas shumë daljeve e netëve jashtë, në ditëlindje a festa të ndryshme, disa njerëz mendojnë se të pish ujë, lëngje të ndryshme frutash apo lëngje për fëmijë mund ta kalosh lehtësisht dehidratimin. Por nuk është kështu. […]

Këto ushqime nuk duhet t’i konsumoni kurrë për mëngjes

Deri tani mund të keni menduar se ushqimet që po konsumoni për mëngjes janë të duhurat, por mund të keni qenë gabim. Ndoshta ushqimet që ju i mendoni perfekte për vaktin e mëngjesit nuk janë aspak të ushqyeshme, përmbajnë shumë sheqer dhe për më tepër mund t’ju bëjnë të ndiheni të uritur shumë shpejt. Më […]

Keni perioda të çrregullta ose të vonuara? Këto 6 probleme mund të fshihen në të vërtetë pas tyre

Ka shumë faktorë, nga ndryshimet në ciklin e gjumit deri te stresi, që mund të ndikojnë në ciklin menstrual. Të qenit shtatzënë është një arsye e mundshme për mungesën e menstruacioneve, por ka edhe faktorë të tjerë që ndikojnë në periodat tuaja. Shkaqet e zakonshme mund të variojnë nga çekuilibrat hormonalë deri te gjendjet serioze […]

Trompoza na rrezikon jetën, shenjat për të kuptuar nëse e keni

Mpiksja e gjakut është një grumbull qelizash dhe proteinash në gjak. Ajo ngadalëson gjakderdhjen në rast plagosjeje. Zakonisht shpërbëhet ndërsa shëroheni, por nëse formohet kur nuk është e nevojshme, mund të bllokojë pjesërisht ose plotësisht një enë gjaku. Problemet që mund të shkaktojë Një mpiksje gjaku e papritur mund të çojë në probleme serioze, madje […]

Konsumimi i vezëve mund të ulë rrezikun e goditjeve në tru, ja çfarë thotë studimi i fundit

Dihet se respektimi i një diete të shëndetshme mund të zvogëlojë rrezikun e goditjes në tru, por çfarë është një dietë e shëndetshme? Një studim i ri i publikuar në eLife, thotë se se konsumimi i moderuar i vezëve mund të parandalojë bllokimet arteriale që çojnë në goditje në tru. Studimi sugjeron se vezët mund ta […]

U shtrua në spital në gjendje të rëndë, foshnja 6 muajshe rezulton pozitive për kokainë

Një vajzë gjashtëmuajshe, e shtruar në spitalin e Padova-s prej fillimit të majit për hemorragji cerebrale, ka rezultuar pozitive për kokainë.  Fëmija, siç raportohet nga gazetat lokale, ishte transferuar urgjentisht nga spitali në Chioggia më 9 maj, me të vjella dhe në gjendje të rëndë. Në trupin e vogël ishin vërejtur gjithashtu trauma. Kokaina, e […]

Prodhojnë deri në 1 kg djersë në ditë, ja pse duhet patjetër t’i lajmë mirë këmbët kur bëjmë dush

Kjo pjesë e trupit zakonisht neglizhohet ose mendohet se nuk ka aq shumë nevojë për t’u larë mirë, por e vërteta është ndryshe.  Këmbët tona mund të prodhojnë 1 litër djersë në ditë, pasi ato kanë rreth 250,000 gjëndra djerse! Dhe në kombinim me bakteret që jetojnë në to, krijohet një erë e keqe. Larja ekëmbëve ndërsa bëni […]

Dhimbjet në këto pjesë të trupit tregojnë se keni nivele të larta kolesteroli

Kolesteroli shpesh lidhet me sëmundjet kardiovaskulare, prandaj duhet të shikoni nivelet e tij në gjak.Nivelet nën 200 mg/dl konsiderohen të shëndetshme për të rriturit, ndërsa vlerat prej të paktën 240 mg/dl konsiderohen të larta. Shkaqet kryesore të kolesterolit të lartë janë konsumimi i tepërt i ushqimeve të pasura me yndyra të ngopura dhe trans, aktiviteti […]

Kafe apo çaj? Cila është e keqja e shëndetit?

Për shumë njerëz, kafeja është një pije ekzaltuese. Ajo arrin të ndezë trupin dhe të largojë lodhjen, dhimbjen e kokës dhe plogështinë. Pavarësisht kësaj, kafeja mund të krijojë varësi dhe të shoqërohet me nervozizëm dhe të dridhura. Një gjë e tillë, i shtyn njerëzit të zgjedhin çajin, një alternativë më e butë për organizmin. Për […]

Dëshira e madhe për këto ushqime tregon se keni mungesë hekuri

Mungesa e vitaminës B12 ose e hekurit ju sjell shumë probleme të tjera shëndetësore prandaj është thelbësore të dalloni menjëherë mungesën e kësaj vitamine për të filluar trajtimin. Përndryshe, mund të rrezikoni të zhvilloni dëme “të pakthyeshme”. Përveç simptomave tradicionale të lidhura me këtë gjendje, zgjedhjet tuaja ushqimore mund të mbajnë gjithashtu të dhëna. Mund […]

Shenjat që tregojnë se nuk po merrni mjaftueshëm proteina

Ju duhet të merrni të paktën 10% të kalorive tuaja ditore nga proteinat. Proteinat duhet të merren nga burime të ndryshme gjatë gjithë ditës. Trupi juaj i shpërbën dhe i ripërdor proteinat në shumë mënyra. Enjtja Një nga shenjat më të zakonshme se nuk po merrni mjaftueshëm proteina është ënjtja (e quajtur edhe edema), veçanërisht […]

Çfarë duhet të bëni nëse jeni helmuar nga ushqimi? Ja si ta merrni veten

Pasojat e helmimit ushqimor janë të ndryshme për çdo njeri. Disa përjetojnë ngërçe në stomak, kurse të tjerë diarre dhe të vjella. Gjithashtu mund të përjetohet edhe marrje mendsh dhe dehidratim. Në listën më poshtë do të gjeni ushqimet që janë provuar se u bëjnë mirë personave të helmuar nga ushqimi. Çaji i mentes Mentja […]

Ka një arsye pse duhet të flesh çdo natë me një hudhër poshtë jastëkut

Hudhra është një perime shumë e zakonshme në shumë kuzhina dhe përdoret në të gjithë botën. Por, a e dini se disa njerëz e futin hudhrën nën jastëk? Shumë njerëz që e kanë të vështirë të flenë dhe të bëjnë gjumë të qetë besojnë se vënia e një hudhre nën jastëk, çdo natë, do të […]

Dhjetë ushqime për duhanpirësit

Duhanpirësit janë më shpesh viktima të kancerit të mushkërive Për shkak të zakoneve të tyre të këqija, duhet t’i kushtojnë më shumë vëmendje shëndetit të tyre dhe ka disa ushqime që mund të ndihmojnë në ‘pastrimin e mushkërive’ dhe që kanë një efekt të dobishëm në këtë organ të rëndësishëm. Hulumtimet tregojnë se kancerit më […]

Simptomat e fshehura të mëlçisë së dhjamosur

Sëmundja e mëlçisë yndyrore jo-alkoolike (NAFLD) është një term për një sërë kushtesh të shkaktuara nga akumulimi i yndyrës në mëlçi Ju gjithashtu mund të merrni sëmundje alkoolike të mëlçisë, e cila është dëmtimi i mëlçisë i shkaktuar nga alkooli i tepërt. Faqja shëndetësore Bupa thotë se dhimbja ose shqetësimi në anën e djathtë të […]

Pini një lugë çaji uthull molle para gjumit – rezultati do t’ju mahnitë

Vetitë e mira të uthullës së mollës i dimë shumë mirë, por ka edhe nga ato që nuk janë aq të njohura Lexoni dhjetë vetitë e mira të uthullës së mollës që mund t’i ndjeni nëse pini një lugë çaji çdo natë para gjumit. 1. Trajtoni dhimbjen e fytit me uthull molle. Ka një efekt antibakterial […]

Çfarë është të ngrënit emocional – dhe a është në të vërtetë i keq për ju?

Termi ka pak stigmë, qoftë edhe sepse lidhet me ndjenjat e pazgjidhura të depresionit, zemërimit, ose ankthit. Sipas Dr. McCreery, psikolog klinik dhe trajner dhe ekspert i të ushqyerit emocional, thjesht lënia ose përpjekja për ta lënë sjelljen mund të mos jetë zgjidhja më e mirë. “Çfarë duhet të bëjmë për ngrënien emocionale nuk është […]

Katër gjëra të vogla që mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të zemrës

Përfshirja e një rutine ushtrimesh në jetën tuaj është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme, por nuk është e vetmja. Nëse keni dashur gjithmonë të përmirësoni shëndetin e zemrës duke bërë gjëra të vogla e të thjeshta çdo ditë, mundeni! Tani që hulumtimi i Johns Hopkins zbuloi se shmangia e […]

Gërhima- pakënaqësi e zhurmshme apo simptomë serioze?

Edhe pse shpesh është temë humori, nuk është aspak për të qeshur, sidomos jo për ata të cilët gjatë natës nuk flenë ose zgjohen pasi që ua zë frymën. Zhurma nga gërhima shkakton probleme të vogla ose të mëdha në familje të ndryshme, madje diku mund ta çrregullojë seriozisht jetën familjare. Personi që gërhit mund […]

Gjithçka që duhet të dini rreth virusit të zorrëve te fëmijët

Virusi i zorrëve te fëmijët mund të zgjasë nga disa ditë deri në dy javë. Ai mund të njihet me të vjella, diarre, të përziera dhe ndonjëherë me temperaturë të lehtë. Më së shpeshti shkaktohet nga norovirusi dhe rotavirusi, dhe më e rëndësishmja është që fëmija rregullisht të pi mjaftueshëm lëngje për të parandaluar dehidratimin. […]

Ja si duken këmbët nga brenda kur vishni taka, cilat janë rreziqet?

Nëse një grua ka këpucët e duhura, ajo mund të pushtojë botën. Pothuajse të gjitha biem dakord se këpucët janë ato që i japin klasin e duhur një veshjeje, edhe pse qëndrimi në majë të gishtave me taka na kushton rehatinë. Por çfarë po i bëjnë vërtet shëndetit tonë këpucët me takë? Një gazetare në […]

Teknika si të mbajmë veten kur na vjen “të shpërthejmë” nga inati

Vetëkontrolli mësohet, nuk është i lindur. Pas reagimit të aktorit Will Smith në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oscar të së dielës së kaluar, termat “vetëkontroll” dhe “menaxhimi i zemërimit” ishin ndër më të kërkuarat dhe më të përdorurit prej disa ditësh. Sa herë e gjeni veten duke reaguar me impulsivitet ndaj një situate në […]

Nëse jeni gjithmonë të lodhur, në të vërtetë mund të vuani nga depresioni

Depresioni dhe sindroma e lodhjes kronike janë dy gjendje që mund ta bëjnë dikë të ndihet jashtëzakonisht i lodhur, edhe pas një gjumi të mirë gjatë natës. Është gjithashtu e lehtë të ngatërroni ndjenjat e lodhjes me depresionin dhe anasjelltas. Depresioni ndodh kur një person ndihet i trishtuar, i shqetësuar ose i pashpresë për një […]

Është kthyer në trend, por cilat janë 5 arsyet pse duhet të përdorni vaj peshku

Kapsulat e vajit të peshkut prodhohen nga vajrat dhe yndyra e nxjerrë nga peshqit, kryesisht nga salmoni, sardelet dhe skumbri. Këto vajra dhe yndyra përmbajnë kryesisht acide yndyrore Omega 3, të cilat janë shumë të rëndësishme për funksionimin siç duhet të organizmit. Por cilat janë dobitë shëndetësore të vajit të peshkut? Lexojini si më poshtë: […]

Çfarë është alopecia areata, çrregullimi auto-imun nga i cili vuan Jada Pinkett Smith?

Publiku – si ai prezent ashtu edhe ai nga TV – në ceremoninë e 94-të të ndarjes së çmimeve të “Oscars” mbeti në shok pasi prezantuesi Chris Rock pati një grindje në skenë me Will Smith, i cili fitoi çmimin për aktorin më të mirë, pasi i pari bëri një shaka me kokën e rruar […]

Studimi: Fjetja edhe me pak dritë mund të jetë e dëmshme për shëndetin

Fjetja vetëm një natë me dritë të zbehtë, siç është një televizor me zë të ndalur, ka rritur sheqerin në gjak dhe rrahjet e zemrës së të rinjve të shëndetshëm që morën pjesë në eksperimentin e laboratorit të gjumit, ka treguar një studim i ri. Drita e zbehtë prishi gjumin pavarësisht nga fakti se pjesëmarrësit […]

Kjo do t’i ndodhë trupit tuaj nëse konsumoni gjysmë luge vaj ulliri çdo ditë

Vaji i ullirit është i njohur për vetitë e tij të shkëlqyera , ku gatimi i tij mund të zvogëlojë mundësinë e shfaqjes së shumë problemeve shëndetësore, si sulmi në zemër dhe goditje në tru. Në veçanti, konsumimi i gjysmë lugë gjelle vaj ulliri çdo ditë një përbërës i rëndësishëm në dietën mesdhetare është lidhur […]

Ngrënia e tepërt e mishit rrit rrezikun për infertilitet te burrat, pretendon studimi

Burrat që hanë shumë mish rrisin rrezikun për t’u bërë infertilë, ka pohuar një studim. Ekspertët paralajmëruan se ata që planifikojnë të kenë një fëmijë duhet të sigurohen që po hanë nivele të kufizuara mishi pule, viçi dhe qengji. Hulumtimi, i kryer në Universitetin e Worcester, zbuloi se dietat me proteina të larta ulin testosteronin […]

Humbje peshe me botoks gastrik

Injektimi i botoksit në stomak për të ngadalësuar shpejtësinë me të cilën qarkullon ushqimi Deri më tani, ne kemi luftuar me peshën me dietë, stërvitje, mjekime dhe operacione, por testet kanë treguar se me ndihmën e botoksit, ju mund të zvogëloni peshën tuaj me një të tretën në vetëm pesë javë. Kur themi “botoks”, të […]

Katër arsye pse duhet të bëni një sy gjumë pasdite

Gjetja e kohës për të pushuar në mes të angazhimeve të përditshme mund të jetë e vështirë, por një sy gjumë ka përfitime që mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni shëndetin dhe produktivitetin tuaj. Gjumi i herëpashershëm mund të jetë i shëndetshëm, por më shumë se 45 minuta mund të ndërhyjnë në ritmin tuaj cirkadian, gjë […]

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani para gjumit

Kur vendosni të humbni peshë, gjëja e parë që eliminoni nga rutina juaj janë vaktet e natës. Edhe pse shumë njerëz besojnë se ngrënia para gjumit mund të shkaktojë shtim në peshë, kjo në fakt duket të mos jetë e vërtetë. Në bazë të këtij qëndrimi, asnjëherë nuk duhet të shkoni në shtrat të uritur, […]

Fakte që duhet t’i dini, cili është ndikimi i djathit në trupin tuaj

Një studim i fundit ka zbuluar se njerëzit që hanë sasi të vogla djathi çdo ditë kanë më pak gjasa të preken nga sëmundjet e zemrës sesa ata që nuk hanë fare djathë. Studiuesit holandezë dhe kinezë analizuan bashkë të dhënat nga 15 studime paraprake, duke ndjekur më shumë se 200 mijë pjesëmarrës për një […]

Si t’ja bëni për të mos patur kurrë një aromë të pakëndshme goje

Fiks atëherë kur nuk duhet, ndjen që diçka s’shkon me frymëmarrjen tënde. Edhe pse je i rregullt me larjen e dhëmbëve e gjithçka tjetër, aroma e pakëndshme e gojës është sërish aty. A ka ndonjë metodë tjetër që na ndihmon të shpëtojmë prej saj? Mos lini asnjë vakt Edhe pse dieta mund të mos ju […]

Dremitja e tepërt mund të jetë shenjë e demencës: Ç’duhet të dini

Dremitja e shpeshtë ose dremitja e rregullt për periudha të gjata gjatë ditës mund të jetë një shenjë e demencës së hershme te të rriturit, zbuloi një studim i ri. Të rriturit që flinin të paktën një herë në ditë ose më shumë se një orë në ditë kishin 40% më shumë gjasa për të […]

Qumështi i bletës, çfarë kuron ky ilaç magjik

Përdorimi i qumështit të Bletës po njeh një zgjerim të konsiderueshëm në tregun shqiptar. Çdo pikë qumështi i bletës është jetë. Vlerësohet si nektari i perëndive për nga vlerat e jashtëzakonshme shëruese që ka për shëndetin. I njohur ndryshe me emrin “Xhelatina Mbretërore” qumështi i bletës është ndër më të kërkuarit në botë. Sot ai […]

Ide për ushqime të shëndetshme për fëmijët në shkollë

Ditët e fundit është bërë publik lajmi se Ministria e Arsimit dhe e Shëndetësisë kanë vendosur të ndalojnë disa ushqime që konsiderohen të pashëndetshme për t’u marrë me vete nga fëmijët në shkollë. Vendimi është komentuar shumë, disa bien dakord me të e disa jo, por më poshtë po ju japim një listë me disa […]

Ndiheni vazhdimisht të fryrë dhe keni gazra?

Fryrja e barkut mund të mos jetë një problem shëndetësor i mirëfilltë, por është aq shqetësues, sa vajzat e gratë të mos lëmë gjë pa provuar që të mund t’u lehtësojë. Ekzistojnë dy lloje të ndryshme fryrjesh: ajo nga gazrat dhe ajo nga mbajtja e tepërt e ujit. Ngrënia e ushqimeve të caktuara, si bishtajoret, […]

Çfarë ndodh me trurin dhe trupin kur vuani nga ankthi

Të gjithë jemi përballur me ankthin. Kur ndahet në doza të sakta, kjo përgjigje natyrore njerëzore mund të veprojë si një shtysë e vlefshme për qëllimet tona. Nga ana tjetër, kur aktivizohet në mënyrë të pakontrolluar, mund të shkaktojë dëme serioze. Mekanizmat e ankthit janë rezultat i një aktiviteti të ndërsjellë dhe të vazhdueshëm neuro-psikologjik […]

A është e dëmshme gëlltitja e pastës së dhëmbëve?

Qoftë nëse është aksident, apo për shkak se ju pëlqen shija, ose ndoshta vetëm dëshirojnë të shohin çfarë ndodh, ndonjëherë njerëzit – kryesisht fëmijët – e gëlltitin pastën e dhëmbëve. Por sa e dëmshme është gëlltitja e pastës së dhëmbëve? Për momentin nuk ka shumë hulumtime shkencore mbi këtë temë, por rekomandimet e ekspertëve shëndetësorë […]

Fërkoni gishtin tregues 60 sekonda: Efekti e ngazëllen secilin që e provon!

Çdo gisht në dorën tonë, sipas mjekësisë alternative, është i lidhur me ndonjë organ dhe me dhembje të caktuar fizike Për ta eliminuar atë dhembje, fërkoni gishtin e caktuar dhe shumë shpejt simptomat do të duhej të zbuteshin ose madje edhe të zhdukeshin. Mjafton që vetëm 60 sekonda fërkimi të ndieni ndryshim të mirë. Refleksologjia është metodë […]

Ç’fare rregullon thartirën e organizmit, forcon sistemin e imunitetit dhe shkrin kilogramët?

Në fillim duhet theksuar se limoni ndihmon metabolizmin. Eliminon helmet nga trupi ynë dhe nxit më mirë punën e mëlçisë, por u ndihmon edhe atyre të cilët kanë probleme me fryrjen Limoni do t’ju ndihmojnë në forcimin e sistemit të imunitetit, duke pasur parasysh që është i pasur me vitaminën C, e cila është e […]

Ndjesia në gjoks që mund të paralajmërojë për nivele të ulëta hekuri

Është e mundur që një person të ketë mungesë të një numri vitaminash, dhe hekuri është një prej tyre. Normalisht një person ka mungesë hekuri ose për shkak të humbjes së gjakut ose shtatzënisë. Një simptomë e mungesës së hekurit është rrahjet e zemrës. Të tjera përfshijnë lodhjen, mungesën e energjisë, gulçimin dhe lëkurën e […]

5 gjërat që mund t’ju ndodhin nëse hani qepë çdo ditë

Edhe pse çdo perime ka përfitime shëndetësore, disa prej tyre kanë veti shumë të veçanta. Qepa është një prej tyre, që në përgjithësi ndihmon në shëndetin e zemrës, kockave dhe zorrëve, por ka shumë më tepër avantazhe nga të cilat shumë njerëz mund të habiten. Megjithatë, nëse jeni të ndjeshëm ndaj qepëve, këshillohet që të […]

Shqiptarët duhet të ndryshojnë stilin e jetesës, 47% e të sëmurëve kronik me këto dy sëmundje

Të sëmurët kronikë në vendin tonë dominohen nga dy grup diagnozash që kanë përgjegjëse stilin e jetesës. Mungesa e aktivitetit fizik dhe kequshqyerja po përhapin diabetin dhe hipertensionin në masë.Të dhënat e INSTAT tregojnë se në vitin 2020 gati gjysma e të sëmurëve kronike që trajtohen me rimbursim vuanin nga hipertensioni dhe diabeti. Bazuar në […]

​Çfarë ndodh me trupin nëse flini me çorape?

Disa nuk mund të flenë nëse nuk kanë çorape të ngrohta në këmbë, dhe të tjerë nuk e durojnë dot këtë mendim dhe shkojnë në shtrat zbathur. Por rezulton se gjumi me çorape mund të ketë disa pasoja më pak të këndshme, kështu që nëse jeni mësuar t’i lini ato në këmbë gjatë natës, ndoshta […]

Arsyet pse duart dhe këmbët tuaja janë vazhdimisht të ftohta

Ftohjet e gishtave të duarve dhe këmbëve janë mjaft të zakonshme, veçanërisht te femrat, dhe nuk duhet të tregojnë ndonjë gjë të rëndësishme. Por mund të jetë edhe një shenjë e problemeve më serioze shëndetësore. Ja se cilat mund të jenë disa nga problemet: Diabeti Përveç faktit që duart tuaja janë shpesh të ftohta, ndonjëherë […]

Pija e nxehtë që lidhet ‘fortësisht’ me zhvillimin e kancerit

Kanceri është shkaku kryesor i vdekjeve në botë dhe statistikat krijojnë një ndjenjë dëshpërimi. Megjithatë, ju nuk jeni plotësisht në mëshirën e kancerit – mund të ndërmerren hapa për të modifikuar rrezikun tuaj. Dëshmitë në rritje sugjerojnë se pijet e nxehta mund të rrisin rrezikun e kancerit të ezofagut, i cili gjendet kudo në ezofag, […]

A keni probleme me kujtimin e emrave të njerëzve? Kjo mund të jetë arsyeja

Për shumë prej nesh, kujtimi i emrave dhe fytyrave, veçanërisht i njerëzve që nuk i kemi parë për një kohë, mund të jetë një sfidë. Me siguri keni përjetuar këtë shumë herë, dhe rezulton se mos marrja e mjaftueshme e gjumit të thellë dhe të pandërprerë mund të jetë fajtori. Hulumtimi i ri zbulon se […]

Dhjami në kofshë është më vështirë për t’u hequr, por me këto ushtrime është gjithashtu e mundur

Duhet të ndani tetë minuta në ditë! Me ndihmën e këtyre ushtrimeve është e mundur të arrihet ai qëllim në një kohë të shkurtër. Mjafton të ndani vetëm tetë minuta në ditë dhe në një muaj duhet të duken rezultatet e para. Nuk do t’ju duhet asgjë nga pajisjet, vetëm pak vullnet i mirë. Ushtrimet […]

Katër mënyra për të djegur kalori dhe pa mbajtur një dietë

Djegia e kalorive është gjithçka që ju duhet për të rënë nga pesha por pastaj vjen stërvitja, dieta dhe ndryshimet e jetesës që asnjëri prej nesh nuk dëshiron t’i bëjë. Nëse doni të hani, dhe ju mendoni se është e shëndetshme dhe e mirë për ju që të keni tre deri në pesë vakte ose […]

Si të flini dhe të zgjoheni më mirë në mëngjeset e errëta

Po bëhet ftohtë, mëngjeset janë të errëta, gjithçka ju thotë të qëndroni në shtrat të mbështjellë me jorganin tuaj komod. Ky sezon gjithashtu mund ta bëjë të vështirë ruajtjen e një modeli të shëndetshëm gjumi. Ju mund ta gjeni veten duke luftuar të zgjoheni dhe të ndiheni të freskët në mëngjes, ose të ndiheni veçanërisht […]

Një studim i ri mbi çokollatën e zezë

Ngrënia e çokollatës së zezë mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit, tregojnë studimet. Magnezi i gjetur në ëmbëlsirën është identifikuar nga një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh, përfshirë nga Universiteti i Kembrixhit, si çelësi i përgjigjes imune të trupit. ‘Qelizat T’ vrasëse janë arma kryesore e trupit kundër qelizave kancerogjene drejtpërdrejt dhe eksperimentet laboratorike treguan se […]

Çaji që dobëson, largon fryrjen dhe problemet me tretjen; Ja si ta përgatisni

Çaji i dafinës ka një shije të këndshme, është i thjeshtë për t’u përgatitur dhe ideal për të larguar shqetësimet e zakonshme dimërore si kolla, gripi dhe ftohja. Përbërësit aktivë të cilët gjenden në gjethet e kësaj bime mesdhetare, përmirësojnë tretjen dhe funksionimin e duhur të aparatit gastrik. Ky çaj lejon që vetëm në pak […]

3 metoda që kurojnë infeksionin e bajameve në shtëpi

Bajamet e inflamuara apo të qelbëzuara janë një nga shenjat më problematik,.ke të ftohjes ! Për këtë problem nuk ka asnjë zgjidhje magjike, por ju duhet të bëni një sërë gjërash për të ndihmuar në qetësimin e dhimbjes! Këto të fundit japin temperaturë, ndaj do të ishte mirë të bënit gjithçka keni në dorë për […]

Ju dhemb koka nga kompjuteri? Me këto 2 mënyra natyrale mund të zgjidhni këtë problem

3. Ujë i nxehtë Vendosni një borsetë me ujë të nxehtë në pjesën e pasme të qafës, pasi ndihmon në relaksimin e muskujve dhe largon dhimbjen. Gjithashtu nëse keni dhimbje koke kronike mund të vendosni këmbët në ujë të nxehtë çdo darkë para gjumit, gjë që ndikon në uljen e dhimbjes së kokës Molla Si […]

Ftohja e zakonshme mund të mbrojë kundër Covid-19? Ç’thotë studimi i ri

Sipas një studimi të ri, mbrojtja natyrore ndaj ftohjes së zakonshme mund të ofrojë njëfarë mbrojtjeje edhe kundër Covid-19. Studimi i botuar në Nature Communications përfshiu 52 individë që jetonin me dikë që sapo ishte infektuar me Covid-19. Ata që kishin zhvilluar një “bankë memorie” të qelizave specifike imune pas një ftohjeje, dukeshin më pak […]

Temperaturë e lartë, ethe, kollë e thatë. Si të dalloni që jeni infektuar nga Omicron

Temperaturë deri në 39 gradë deri në tre ditë me radhë, ethe, kollë e thatë, lodhje, rrjedhje hundësh dhe dhembje muskujsh janë simptomat që manifestojnë pacientët e prekur me koronavirus ditëve të fundit në Kosovë, thotë infektologu Sali Ahmeti. Në fund të dhjetorit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë konfirmuar praninë e variantit Omicron të koronavirusit. Ky variant, […]

Keni probleme me gjumin? Shenjat që tregojnë se vuani nga insomnia

Insomnia (pagjumësi) është një lloj çrregullimi i gjumit. Individët me insomnia e kanë të vështirë të bien në gjumë, të qëndrojnë në gjumë ose të dyja. Vështirësitë e gjumit ndodhin të paktën tre netë në javë për të paktën 3 muaj. Njerëzit që përjetojnë insomnia zakonisht raportojnë të paktën një nga këto simptoma: – zgjimi shumë […]

Koronavirus, grip apo ftohje, ja si të kuptoni?

Sezoni i gripit dhe i viruseve po zgjat shumë, ndërsa ftohjet dhe koronavirusi janë të pranishme, si dhe një variant i ri i llojit Omicron, për të cilin ekspertët thonë se është më ngjitës se Delta. Simptomat e ftohjes së zakonshme, gripit dhe coronavirusit janë shumë të ndryshme dhe nga prania ose mungesa e temperaturës, […]

Sa gjatë duhet të qëndroni në pozitën “plank” për t’i vërejtur rezultatet

Koncepti i ushtrimit plank është shumë i thjeshtë: e mbani veten në pozitën e pompës për një periudhë të caktuar kohore me qëllim që t’i bonifikoni muskujt e barkut Por përderisa ju mund ta dini se si ta bëni një ushtrim të tillë, a e dini se sa gjatë duhet të rrini në atë pozitë […]

Studimi: Injeksionet e botoksit, mund të reduktojnë simptomat e ankthit

Botoks, ose toksina botulinum, është një ilaç që prodhohet nga një toksinë bakteriale, dhe që zakonisht injektohet në trupin e njeriut për të reduktuar rrudhat, lehtësuar dhimbjet që shkakton migrena, spazmat e muskujve, djersitjen e tepërt dhe inkontinencën urinare. Por studiuesit në Shkollën e Farmacisë dhe Shkencave Farmaceutike në Universitetin e Kalifornisë, në bashkëpunim me […]

Çfarë të hamë pas gjelit, ushqimet që djegin kaloritë e festave

Është e vështirë t’i rezistosh tundimit të ushqimeve të mira, sidomos gjatë festave të fundvitit, megjithatë mund ta kontrollosh veten me disa ushqime, të cilat të ndihmojnë që t’i djegësh disa kalori që mund t’i kesh marrë me shumicë gjatë këtyre ditëve. Ushqimi mund të jetë një mënyrë e fuqishme, si dhe natyrale, për të […]

Ke ngrënë shumë gjatë festave? Ja çfarë duhet të bësh për të ndihmuar tretjen

Është e pashmangshme që çdo fundvit ta përmbash veten nga tundimi i tryezës së mbushur plot. Por, me siguri të ka ndodhur që ke pasur probleme me stomakun e fryrë apo me tretjen. Meqenëse pjesa më e madhe gjatë periudhës së pushimeve e kanë të vështirë ta kontrollojnë veten nga ushqimet e mira, dietologët gjejnë […]

Sa kilogramë shtojmë gjatë festave të fundvitit

Periudha e festave është kritike për ata që i druhen mbipeshës. Gjasat që njeriu ta teprojë me ushqimin gjatë ditëve të festave janë shumë të larta. Nepsi për bakllava, trigona, mish, sallatë ruse e gjithçka të mirë të gatuar prej amvisave duararta, është në nivele të larta të në këtë periudhë. Kësisoj, rreziku i shëndoshjes […]

Arra, fruti që kuron shume e shume semundje

Arrat kanë një kanë një histori të gjatë mijëravjeçare dhe kanë qenë ushqimi i mbretërve në Persinë e lashtë. Ato përmbajnë sasi të konsiderueshme të acideve yndyrore omega-3. Ato janë të pasura me fibra, vitamina B, magnez dhe antioksidantë si vitaminë E. Studiuesit janë më të bindur se kurrë për përfitimet dhe vlerat ushqyese që kanë arrat. […]

Ushqimet që forcojnë kockat, veçanërisht me kalimin e moshës

Për të mbrojtur kockat tuaja, duhet të shtoni ushqime të pasura me kalcium, vitaminë D, e cila ndihmon trupin tuaj të absorbojë kalciumin, vitaminën C, e cila është përgjegjëse për sintezën e kolagjenit dhe fosforit. Ndërsa plakeni, është e rëndësishme të mbani parasysh të gjitha ndryshimet e rëndësishme që po ndodhin në trupin tuaj, dhe të […]

Raporti Global i Ushqyerjes 2021; Shqipëria ndër vendet më problematike për …………….

Bota është jashtë rrugës për të përmbushur objektivat globale së të ushqyerit. Një numër i konsiderueshëm fëmijësh mbeten të kequshqyer dhe asnjë vend nuk po ndalon rritjen e obezitetit së të rriturve, ndërkohë që efektet e pandemisë Covid-19 po shtojnë kostot në drejtim të përmbushjes së objektivave të ushqyerjes së shëndetshme. Kështu nënvizon raporti më […]

Shërimi i infeksioneve të bajameve nis në kuzhinë

Një nga problemet më të përhapura shëndetësore gjatë stinës së vjeshtës dhe dimrit janë infeksionet e bajameve dhe grykëve. Këto infeksione prekin kryesisht fëmijët por nuk përjashtohen as të rriturit. Infeksionet e bajameve shkaktohen kryesisht nga bakteret nëpërmjet ushqimeve të konsumuara por edhe ajrit të ndotur. Sipas të dhënave bakteret përgjegjëse për këto infeksione janë […]

Po, duhet të pini ujë me stomakun bosh per kete arsye

Historikisht, japonezët e kanë përdorur ujin si metodë për kurimin e shumë sëmundjeve si dhimbja e kokës, dhimbje të trupit, probleme me zemrën, artritin, epilepsia, yndyrna të tepërta, azëm, bronkit, probleme të veshkave dhe traktit urinar, vjellje, gastrit, diarre, diabet, sëmundjet e syve, mitër, sëmundje të veshëve dhe fytit. Praktikisht për gjithçka, por sekreti i […]

Njihuni me ndikimin e Vitaminës D në organizëm dhe problemet që sjell mungesa e saj

Vitamina D është thelbësore për shëndetin e megjithatë shumë njerëz nuk e kuptojnë rëndësinë e saj. Ekspertët thonë se në një pikë të jetës, njerëzit përballen me rënien e niveleve të vitaminës D, ndonëse nuk e kuptojnë një gjë të tillë. Nivelet e ulëta të vitaminës D manifestohen me një sërë simptomash siç janë: energjia […]

Flini më shumë se 10 orë në ditë? Zbuloni problemet shëndetësore që mund të keni

Nëse keni vënë re që keni nevojë për më shumë se 9 orë gjumë për t’u ndierë të shplodhur, mund të vuani nga një problem shëndetësor. Sidomos nëse flini në vende të paparashikueshme dhe në momente të paparashikueshme. Shumica mendojnë se kjo është për shkak të orarit të gjatë të punës. Por kur i kushtoni […]

Ky studim na çuditi

Puthja, si një moment magjik është i mirë edhe për shëndetin. Sipas disa studiuesve, gratë që puthen shpesh, humbasin peshë shpejt. Ky akt është një kurë e vërtetë për shëndetin tonë. Në fakt, kjo mund të sjellë disa përfitime si fizikisht ashtu edhe mendërisht për të gjithë ne. Sipas disa shkencëtarëve procesi i puthjes djeg […]

Si të pastroni trupin nga toksinat në vetëm 3 ditë

Pastrimi i organizmit nga toksinat që akumulohen rregullisht, është jo vetëm i rëndësishëm por edhe i domosdoshëm. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se si të pastroni trupin tuaj në një fundjavë të vetme. Sapo Të Zgjoheni Ekspertët e AgroWeb.org thonë që sapo të zgjoheni të pini një gotë me ujë ku keni […]

Çfarë të bëni për t’u ndier më mirë gjatë afsheve të menopauzës

Afshet e nxehta në menopauzë janë ndjesi të papritura të rritjes së temperaturës së trupit. Janë një simptomë e shpeshtë e grave që po përjetojnë këtë fazë të jetës. Është një manifestim i bezdisshëm që në disa raste zgjat edhe për vite të tëra. Ato ndodhin më shpesh gjatë natës duke shkaktuar djersitje dhe prishje […]

Cilat janë më të mira për shëndetin Avokadot jeshile apo të zezat?

Një ushqim i shijshëm dhe shumë i ushqyeshëm, që shpesh ngatërrohet me perimet, por që është në fakt është një frut i pasur me yndyrna të shëndetshme. Ky frut i pjekur ka pushtuar qartazi kuzhinat dhe restorantet në mbarë botën sepse kanë përdorime të gjithanshme. Varietetet më të njohura janë avokado e gjelbër dhe ajo […]

4 produktet natyrale që mund t’i vendosni në lëkurë në raste djegiesh

Të gjitha zonjat dhe zonjushat që kujdesen për shtëpinë përballen çdo ditë  e dinë sa e dhimbshme është ndjesia e djegies. Në rast se nuk ndërhyni menjëherë gjendja mund të përkeqësohet. Ndihma e parë në shtëpi lehtëson dhimbjen dhe dezinfekton ëkurën në rastet e djegieve të vogla. këto djegie njihen ndryshe si djegie të gradës […]

5 ushqimet që mjekësia tajlandeze i ka pikë të fortë kundër artritit reumatoid

Inflamacioni i kyçeve ose osteoartriti na shoqëron gjithë jetën: dhimbja dhe ënjtja janë shqetësimet kryesore të kësaj sëmundjeje. Në vend të medikamenteve anti-inflamatore, mjekësia tradicionale sugjeron 4 ushqime që kanë veti të fuqishme anti-inflamatore po aq sa ilaçet. Çaji i xhinxherit Xhinxheri njihet si një medikament shumë efektiv shtëpiak për dhimbjet e kyçit. Një filxhan […]

Nga e para tek e fundit, ja si renditen frutat e thata sipas vlerës ushqyese

Frutat e thata mund të zëvendsëojnë shumë mirë biskotat e çokollatat që konsumoni mes vakteve, e nëse nga këto të fundit nuk keni asnjë përfitim shëndetësor, frutat e thata veçse të shijshme janë të pasura me vlera ushqyese, vitamina e minerale tejet të dobishme për organizmin. Ky ndryshim i vogël në dukje në regjimin ushqimor […]

Metoda e lashtë japoneze thotë se çdo problem në trup zgjidhet me një masazh ne……….

Arti i lashtë japonez i Jin Shin Jyutsu beson se çdo fillim problemi në trupin e njeriut i ka rrënjët tek tensioni. Dhe sipas kësaj teorie, mënyra më e mirë për të ekuilibruar tensionin është duke çliruar energjinë e bllokuar përmes një masazhi në dorë. Ata besonin se çdo gisht është i lidhur me një […]

Pirja e dy kafeve dhe çajrave në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e goditjes në tru dhe demencës

Pirja e kafesë ose çajit mund të lidhet me një rrezik më të ulët të goditjes në tru dhe demencës, sipas studimit më të madh të këtij lloji. Goditjet në tru shkaktojnë 10% të vdekjeve globalisht, ndërsa demenca është një nga sfidat më të mëdha shëndetësore në botë – 130 milionë njerëz pritet të jetojnë […]

Një arsye më shumë për t’i ngrënë: Nga këto dy fruta të thata, mos hiqni dorë

Sa herë t’ju vijë dëshira për ushqime të shpejta, mos mendoni për patetina dhe çokollata tek marketi i lagjes. Para syve duhet t’ju shfaqen vetëm lajthia dhe kikirika. Konsumimi i një grushti me lajthi ose kikirika në ditë, jo vetëm është i mirë për të vrarë urinë, por edhe një zakon i shëndetshëm. Nëse studimet […]

Ja disa këshilla si të bëni gjumë të qetë

Shumë njerëz kanë probleme me fjetjen dhe gjumin cilësor. Sidoqoftë, shumë gjëra nga mjedisi mund të prishin gjumin, kurse me truqe të vogla mund të ndikoni në të. Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, më shumë se një e treta e të rriturve flenë më pak se rekomandimi prej tetë orësh në […]

Këto janë arsyet pse është e vështirë të humbasësh kile pas të 30-ave

Në një video të postuar së fundmi, trajneri i fitnesit dhe YouTuber, Thomas DeLauer përshkruan disa nga faktorët kryesorë që qëndrojnë pas shtimit të peshës pas të tridhjetave dhe arsyet biologjike pse humbja e peshës bëhet gjithnjë e më e vështirë me kalimin e viteve. Ka një numër faktorësh kryesorë, shpjegon DeLauer. Së pari, hormonet […]

Sa arra duhet të konsumoni në ditë, cila është sasia e duhur

Arrat janë shumë të shëndetshme për organizmin por nëse e teproni me to, do të përballeni me dhimbje koke, fryrje të stomakut dhe diarre. Konsumi i tepërt i arrave në një periudhë afatgjatë mund t’ju shëndoshë, thonë ekspertët. Sipas të dhënave të AgroWeb.org bazuar në studime të nutricionistëve, racioni ideal ditor i arrave është 28 […]

Si të kuptoni nëse vuani nga mungesa e magnezit, shenjat që jep trupi

Magnezi është një nga mineralet më të rëndësishme për shëndetin e njeriut. Ai praktikisht mbështet funksionin e çdo organi dhe sistemi në trup. Magnezi përfshihet në plot 300 reagime biokimike në trup dhe ndër të tejra rregullon edhe tensionin e gjakut. Kur trupi përballet me mungesa të magnezit, atëherë ai vuan nga lodhja kronike, kontraktimet […]

Darka pas orës 8; Është e vërtetë që të shëndosh apo thjesht një mit?

Shpesh kemi dëgjuar që nëse ushqehemi në orët e vona, e gjithë yndyra e ushqimit do të kthehet ne dhjam dhe për këtë arsye shëndoshemi. Herë të tjera na kanë thënë që nëse hamë pas orës 8 ose 7 nuk do të arrijë ushqimi të tretet dhe për këtë arsye  ne nuk bëjmë një gjumë […]

Djathi që duhet të hani kur jeni me dietë dhe ai që duhet ta shmangni me patjetër

Fitoren e mban Ricotta (një lloj dajthi i ngjashëm me gjizën pa kripë) Emri i djathit përkthehet në “i gatuar përsëri” dhe Castro Mortillaro, dietologe, shpjegoi se rikota autentike prodhohet duke trajtuar hirrën që mbetet pasi qumështi (si qumështi i deleve) mpikset për të prodhuar djathë. Ricotta ka një përqendrim të lartë të proteinës së […]

Këto janë ushqimet që nuk duhet të hani kurrë nëse vuani nga gastriti

Ndjesi djegieje të vazhdueshme, irritim i stomakut dhe ndjesi përzierje, dhimbje që fillojnë nga stomaku e ngjiten lart deri në fyt, të gjitha këto simptoma të çojnë tek një emër GASTRITI. Gastriti është inflamacioni i mukozës së stomakut, pra i shtresës që mbulon stomakun nga brenda dhe bie në kontakt të drejtpërdrejtë me ushqimet. Shkaku kryesor i […]

Sipas studimeve, ja cila është pjesa e trupit që tregon sa të shëndetshëm jemi

Një pjesë e trupit mund të tregojë gjendjen e shëndetit të njeriut, shkallën e plakjes dhe sëmundje të tilla si, sëmundjet e zemrës dhe kanceri. Dora e njeriut është diçka e jashtëzakonshme. Duke përdorur fuqinë e shtrëngimit – e cila mat sasinë e presionit që një person mund të prodhojë – studiuesit ishin në gjendje të regjistronin forcën […]

Fuqitë e jashtëzakonshme të specit djegës në organizimin tonë

Disa i mbajnë larg, disa nuk bëjnë dot pa specat e kuq djegës në regjimin e tyre ushqimor. Çfarë e bën specin djegës kaq special? Diçka e vogël e quajtur kapsaicin. Arsyeja pse speci i kuq djegës është përdorur në mjekësinë tradicionale dhe ‘pastruese’ ështtë pikërisht ky përbërës që ato përmbajnë, i quajtur kapsaicin. Kapsaicin […]

6 lëngje frutash dhe perimesh që duhet t’i pini kur jeni sëmurë

Sistemi imunitar është vazhdimisht aktiv që do të thotë se ka nevojë për një dozë të shëndetshme të vitaminave dhe mineraleve në mënyrë që të jeni energjikë. Recetat e mëposhtme janë të mbushura me lëndë ushqyese thelbësore për shëndetin e përditshëm ose për të luftuar viruset si ftohja ose gripi. Lëngjet janë të pasura me […]

Këtë ta lexojnë të gjithë ata që ju përzihet kur udhëtojnë me makinë

Ju mund të jeni nga ata që i adhuroni xhirot e gjata me makinë, aq më tepër kur jeni pasagjer, por ka gjithmonë diçka që s’ju lë ta shijoni siç do të donit. Ju përzihet stomaku! Ndjesia e përzierjes së stomakut apo në rastin më të keq të të vjellës gjatë një udhëtimi me makinë, […]

5 stërvitje të thjeshta në shtëpi, për ditët kur nuk doni të lodheni, por as të mos jeni fare aktivë

Kate Alvarado, një instruktore fitnesi, thotë se çdo lloj stërvitjeje, intensive ose jo, ka të mirat e saj. Kur bëhet fjalë për aktivitietin fizik, shprehja “më mirë pak se asgjë” – vlen gjithmonë. Nëse ndonjë ditë e gjeni veten pa dëshirën për të lëvizur shumë, por megjithatë nuk doni ta humbisni ditën duke mos bërë […]

Si kurohet Covid-i i zgjatur, cilat janë simptomat e vazhdueshme të sëmundjes

Disa nga simptomat e sëmundjes së zgjatur të shkaktuar nga koronavirusi janë lodhja kronike, turbullimi i mendimit, pagjumësia, probleme në zemër dhe vështirësi në frymëmarrje. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Lesia Bakalets, përshkruan se çfarë përfaqëson realisht COVID-i zgjatur dhe se si po e kurojnë atë mjekët në Amerikë. Pasi kalojnë COVID-19ën, shumë njerëz ankohen […]

Sipas dietogolëve, ky është shkaku numër një i shtimit në peshë

Sipas dietologëve marrja e tepërt e kalorive është shkaku kryesor i shtimit në peshë. Ata thonë se edhe pse gjenetika luan një rol të rëndësishëm, nëse merrni më shumë kalori sesa digjni, do të shtoni në peshë. Dhe kjo ndodh lehtësisht në ditët e sotme sepse njerëzit konsumojnë më tepër ushqime të përpunuara dhe me […]

Kjo simptomë tregon se keni nevojë për më shumë vitaminë D

Sipas ekspertëve të shëndetit një pjesë e konsiderueshme e njerëzve nuk marrin mjaftueshëm vitaminë D. Dhe kjo është mjaft shqetësuese duke pasur parasysh që vitamina D luan një rol kaq të rëndësishëm në organizëm. Mungesa e saj mund të shkaktojë simptoma të tilla si dobësi të muskujve, dhimbje të kockave dhe ndryshime të humorit. Shumë […]

Po ushqeheni gabim dhe si pasojë keni probleme

Jo vetëm diabeti dhe sëmundjet kardiovaskulare, por obeziteti lidhet edhe me rënien e flokëve. Një dietë me yndyrë të lartë, bllokon rigjenerimin e folikulave të flokëve dhe shkakton humbjen e flokëve. Qelizat staminale rinovohen në secilin cikël jetësor të gjëndrës së flokut, për të lejuar që flokët të rriten përsëri pas rënies. Me moshën, disa […]

4 shenjat që tregojnë se po pini kafe më shumë seç duhet

50% e popullsisë amerikane pi kafe. Mesatarisht, një person pi 3.1 gota kafe në ditë dhe kjo thjesht dëshmon se bota jonë moderne nuk mund të jetojë pa këtë pije magjike – madje është bërë një kulturë. Por përveç efekteve pozitive, ka disa anë negative për të cilat duhet të informohen të gjithë. Edhe ne […]

Kërpudhat luftojnë kancerin e gjirit, studimi zbulon fakte interesante

Egjiptianët e lashtë besonin se konsumi i kërpudhave sillte jetë të gjatë. Sot, studiuesit kanë arritur të konfirmojnë këtë besim. Një grup shkencëtarësh të Universitetit të Australisë Perëndimore, ngritën një kërkim në mbi 2000 gra kineze, gjysma e të cilave vuante nga kanceri i gjirit. Nga analizimi i të dhënave të mbledhura, gratë që konsumonin […]

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda. Covid-19 me variantet e reja të tij dhe gripi stinor pritet të përhapen me shpejtësi përgjatë vjeshtës dhe dimrit. Për t’u mbrojtur ekspertët fillimisht sugjerojnë forcimin e imunitetit nëpërmjet jetesës së shëndetshme nëpërmjet ushqimeve. Nisni që […]

Këto janë pesë ushqime të lehta që mund t’i konsumoni para gjumit

Gjumi i pashqetësuar gjatë natës është një nga gjërat më të mira për shëndetin tuaj. Por një nga fajtorët më të zakonshëm të zgjimit në mes të natës është uria. Sipas studimeve të fundit, nëse zgjoheni të uritur gjatë natës ka të ngjarë që të mos jeni duke marrë të gjitha lëndët ushqyese që i […]

Fruti i plotë apo lëngu/ Cili ka më shumë vlera për organizmin

Lëngu i portokallit tingëllon si alternativë e mençur dhe e shëndetshme për ta nisur ditën. Megjithatë ajo gotë me lëngun e artë mund të mos jetë aq e shëndetshme, pavarësisht pranisë së vitaminave dhe mineraleve. Studimet kanë treguar se gjysëm gote me lëng 100% frutash rrit me 16 përqind rrezikun e diabetit të tipit 2. […]

Këto janë arsyet pse është e vështirë të humbasësh kile pas të 30-ave

Në një video të postuar së fundmi, trajneri i fitnesit dhe YouTuber, Thomas DeLauer përshkruan disa nga faktorët kryesorë që qëndrojnë pas shtimit të peshës pas të tridhjetave dhe arsyet biologjike pse humbja e peshës bëhet gjithnjë e më e vështirë me kalimin e viteve. Ka një numër faktorësh kryesorë, shpjegon DeLauer. Së pari, hormonet […]

Ushtrime të lehta dhe të thjeshta që do të përmirësojnë qëndrimin tuaj

Qëndrimi i keq nuk është thjesht i keq për pamjen tuaj, ai gjithashtu mund të shkaktojë probleme shëndetësore. Nëse dëshironi të rregulloni qëndrimin tuaj dhe të parandaloni shpatullat e mbërthyera, mund të provoni këto ushtrime dhe shtrirje të mahnitshme Ngrohuni para dhe pasi të bëni ushtrimet dhe shtrirjet në mënyrë që të shmangni dhimbjet. E […]

Vetëm 11 minuta aktivitet fizik në ditë mund t’ju ndihmojnë të jetoni më gjatë, thotë hulumtimi i ri

Pavarësisht nëse është moti i ftohtë apo fakti që palestrat janë të mbyllura arsye pse keni probleme ta motivoni veten për të arritur qëllimet tuaja, sigurisht që nuk jeni të vetmit.  Por lajmi i mirë është se një studim i ri tregon se një ushtrim i vogël vërtet vlen shumë. Më pak se 11 minuta […]

Tri këshilla të fuqishme për kapërcimin e ankthit të palestrës

Disa njerëz absolutisht e pëlqejnë të shkojnë në palestër. Por, ata që vërtet i përkushtohen ushtrimeve janë të paktë. Për shumicën prej nesh, është një luftë. Jo vetëm që kërkon energji dhe vetë-disiplinë, por ekziston edhe problemi i vetëbesimit. Nëse nuk jeni të kujdesshëm, kjo mund të shndërrohet shpejt në ankth ndaj palestrës. Çfarë është […]

Këto janë ushqimet që duhet të hani me shumicë që të keni mjaftueshëm qumësht gjiri

Prodhimi i qumështit të gjirit tek nëna varet nga disa faktorë. Prolaktina, hormoni kryesor për ushqyerjen me gji, prodhohet kur foshnja thith qumështin dhe stimulon gjëndrën e qumështit. Sa më shumë që i porsalinduri të pijë qumësht aq më shumë prodhohet.  Dhe rreth kësaj çështje, pyetja që ngre kryesisht një nënë është: Çfarë duhet të ha […]

Sallatë me vaksina?! Shkencëtarët po kultivojnë bimë me ilaçe për të zëvendësuar injeksionet

Vaksinimi mund të jetë një temë e diskutueshme për shumë njerëz, sidomos kur realizohet përmes injeksionit. Por çfarë do të thoshit nëse nesër mund të keni mundësinë ta zëvendësoni injeksionin tuaj të radhës me një pjatë sallatë? Studiuesit në Universitetin e Kalifornisë-Riverside, janë duke punuar mbi një mënyrë për të kultivuar disa bimë që mbajnë […]

Do t’ju habisin dhe mund t’ju trembin: Ja faktet rreth gjumit që duhet t’i dini

Gjumi i mirë është jetik për ruajtjen e shëndetit të mirë mendor dhe fizik. Këto janë disa nga faktet më interesante dhe më pak të njohura për gjumin: Pa gjumë për 11 ditë Kur bëhet fjalë për gjumin, shumica e njerëzve flenë për rreth tetë orë. Për disa, më pak është e mjaftueshme, por mund […]

I keni të gjithë në shtëpi! Këto janë tre përbërësit më të mirë për një mëngjes plot energji

Hithra është një nga bimët më të pasura me ushqyes në mbarë botën. Kjo bimë është e dobishme për trajtimin e disa sëmundjeve. Studimet kanë treguar se hithra ka plot antioksidantë, lufton mikrobet, kuron ulçerën dhe luan rol të rëndësishëm kundër dhimbjeve. Hithrat ofrojnë shumë energji dhe mposhtin dëshirën për ushqim të tepërt. Hithrat stimulojnë […]

Një kurë e re e Covid-19 mund të shpëtoje jetë; Ja si funksionon dhe kur fillon

Është një kokteil antitrupash i cili është krijuar nga  Roche dhe Regeneron në Angli.  Quhet Ronapreve, dhe është përdorur për pacientët të cilët nga covid 19 nuk kanë zhvilluar shumë antitrupa. Kjo kurë do t’u sigurohet persona pa antitrupa të moshës 50 vjeç e lart, ose atyre të moshës 12 deri në 49 vjeç të […]

Si të kujdeseni për variçet dhe këmbët tuaja të duken më të bukura në 4 mënyra

Sipas ekspertëve, variçet ose grumbullimi i gjakut janë vena të fryra dhe të shtrembëruara, të dukshme nën sipërfaqen e lëkurës. Ato shkaktohen më shpesh nga qëndrimi për një kohë të gjatë në këmbë ose ulur, nga faktorë gjenetik, mbipesha, shtatzënia etj. Variçet shkaktojnë lodhje të këmbës, ënjtje dhe bezdisje. Ato mund të jenë dhe një […]

Çfarë i ndodh organizmit tuaj nëse hani një qepë në ditë

Qepa është një nga perimet më të lashta në të gjithë historinë e njerëzimit. Përdorimi i saj daton plot 3,500 vjet më parë. Për ekspertët e AgroWeb.org, qepa është një ushqim i klasit të parë, dhe jo vetëm për përdorimet në kuzhinë. Qepa kundër sëmundjeve kronike Bashkë me shegët dhe çajin e malit që cilësohen […]

Jeni vaksinuar pas infektimit me Covid-19? Mësoni çfarë është ‘imuniteti mbinjerëzor’

Sipas një studimi të fundit, nëse infektoheni dhe shëroheni nga Covid-19 dhe më pas vaksinoheni plotësisht, sistemi juaj imunitar ka gjasa të forcohet jashtëzakonisht shumë, duke siguruar një mbrojtje të qëndrueshme kundër të gjitha varianteve të ardhshme. Studiuesit e quajnë këtë “imunitet mbinjerëzor” ose “imunitet hibrid”. Sipas një studimi të fundit, nëse infektoheni dhe shëroheni […]

Pse vaksinohemi zakonisht në krah?

Miliona njerëz kanë përveshur mëngët për të marrë vaksinën kundër Covid-19. Po pse njerëzit vaksinohen kryesisht në krah? Shumica e vaksinave injektohen në muskul,dhe ky proces njihet si injeksion intramuskular. Disa vaksina, si vaksina e rotavirusit, merren nga goja. Të tjerat injektohen paksa nën lëkurë, si për shembull vaksina kundër fruthit, shytave dhe rubeolës. Por […]

Shikim i turbullt nga qëndrimi i gjatë para ekraneve? Ja çfarë duhet të bëni sipas ekspertëve

Fakti që shumë e më shumë njerëz po punojnë nga shtëpia këto muaj, nënkupton se ata kalojnë më shumë orë duke parë ekranet e kompjuterave dhe pajisjet e lëvizshme si celularët dhe tabletët. Ekspertët e syve në Mayo Clinic në SHBA, thonë se kjo mund të krijojë disa probleme të përkohshme me shikimin. Sipas tyre […]

Si të humbisni 2 kilogramë brenda 1 jave me dietën me limon

Dembelizmi veor dhe abuzimi me pijet alkoolike, ëmbëlsirat dhe ushqimet e shpejta kanë shtuar disa kilogramë shumë tek gjithësecili prej nesh. Kilogramë që vihen re menjeherë rreth zonës së barkut sa herë që vishni bluzën e preferuar, apo dhe në zonën e ijeve dhe kofshëve. Nëse doni të humbisni peshë sa më shpejt të jetë […]

Një nga erëzat me më tepër vlera shëndetësore, e dini pse gjyshet përdorin gjithmonë karafil të thatë?

Sa e sa fara karafili keni gjetur në dollapin e gjyshes? Këto të fundit përdoreshin për t’u dhënë aromë karakteristike veshjeve, por nëse për vite me rradhë “e keni urryer” kur të mësoni vetitë e kësaj erëze, do të kuptoni sa të drejtë kanë patur gjyshet me ato 100 përdorimet që i gjenin thumbave të […]

Bima mjekësore që ju duhet për shëndetin e stomakut dhe trurit

Gjethet e mentes konsiderohen si një barishte aromatike për pije të caktuara ose për qetësimin e stomakut. Në të vërtetë, gjethet e mentes ofrojnë një pasuri të madhe vlerash, mineralesh, vitaminash dhe përfitimesh shëndetësore që shkojnë përtej qetësimit të stomakut. Studimet shkencore kanë konfirmuar se gjethet e mentes përmirësojnë funksionet e trurit, përmirësojnë shëndetin e […]

Si të pastroni trupin nga kripa e tepërt për një shëndet më të mirë

Nëse regjimi juaj ushqimor është i pasur me kripë, rrezikoni të keni më shumë probleme sesa thjeshtë të mos mbërtheni pantallonat. Asgjë nuk është më e pakëndshme sesa të mos jeni në gjendje të mbërtheni pantallonat për shkak të barkut të fryrë. Fajtori për këtë është zakonisht kripa e tepërt në organizëm. Kripa jo vetëm që […]

Rrushi i bardhë apo i zi? Mësoni cili është më i shëndetshëm

Ndonëse të kufizuara, studimet tregojnë se rrushi në përgjithësi dhe ai i ziu në veçanti janë burime të shkëlqyera të melatoninës. Rrushi është rritur mbi tokë për mijëra vjet dhe i ka ardhur në ndihmë njerëzimit jo vetëm për ushqim por edhe për shëndet. Rrushin e gjejmë në variete, madhësi dhe ngjyra të ndryshme. Dëshiron […]

Në cilën moshë gratë lindin fëmijë më inteligjentë?

Ky studim është bërë nga studiuesit e Shkollës Ekonomike në Londër. Ata kanë zbuluar se gratë në moshën 30 e sipër kanë mundësi të lindin fëmijë më inteligjentë se ato në një moshë më të vogël. Ky studim morinë mbikëqyrje 18,000 fëmijë britanikë dhe arriti në përfundimin se fëmijët e nënave 30-vjeçare ishin më të […]

Gabimet që pengojnë rënien në peshë dhe çfarë duhet të bëni

Humbja e kilogramëve të tepërt nuk ka të bëjë vetëm me vullnetin e hekurt. Ndonjëherë ky mision vështirësohet si pasojë e gabimeve të cilat ne i bëjmë pa vetëdije. Ngrënia e Mishit Çdo Ditë Studimet kanë treguar se njerëzit që ushqehen me mish çdo ditë janë më të predispozuar të jenë të shëndoshë dhe mbipeshë. […]

Përfitimet shëndetësore nga konsumi i rrepave, 4 vetitë çudibërëse

Një proverb i vjetër kinez (Kina konsiderohet vendlindja e rrepave) thotë që nëse hani rrepa dhe pini çaj të nxehtë, mjekët jo vetëm që do të jenë “të uritur”, por edhe do t’ju përgjërohen për punë. Rrepat mund t’i konsumoni të gjalla ose t’i kombinoni me një sërë perimesh të tjera dhe do të merrni […]

Prek më shumë gratë se burrat, por a e dini që mund të ‘luftoni’ osteoporozën me këto ushqime?

Osteoporoza e njohur ndryshe si “epidemia e heshtur e kockave” është një sëmundje që lidhet me humbjen e masës kockore. Gjatë osteoporozës kocka bëhet më poroze dhe më e thyeshme. Frakturat mund të ndodhin pas një rënieje fare të vogël apo dhe si rezultat i një aktiviteti/veprimi të zakonshëm të përditshëm. Frakturat më të shpeshta […]

Dieta e lëngjeve, çfarë është dhe si funksionon? Ja sa kilogramë do të humbisni

Siç e thotë edhe vetë tituli, kjo dietë ka bazë lëngjet dhe asnjë ushqim tjetër. Këtu futet çdo lëng frutash, kosi, qumështi, të gjithë llojet e supave apo pureve të perimeve e frutave. Dieta e Lëngjeve konsiston në konsumimin e ushqimeve në formën e puresë për një javë, por jo për një periudhë të gjatë […]

Nga gjumi i tepërt deri tek moskonsumimi i mëngjesit, pesë zakone që do ju bëjnë të shtoni peshë

Ju nuk keni ngrënë ushqime të shpejta dhe ëmbëlsira për një kohë të gjatë, stërviteni rregullisht dhe përpiqeni shumë për të humbur peshë … por ato kilogramët shtesë duket se nuk kanë ndërmend të ikin. Në fakt, shumica e njerëzve thjesht nuk e kuptojnë se ritualet e tyre të zakonshme të mëngjesit mund t’i parandalojnë […]

Përbërësi që keni harruar t’i shtoni sallatës (ndihmon për t’u dobësuar)

Sapo thua sallatë, menjëherë mendja të shkon te dieta apo jo? Në fakt, nuk ka pse të jetë kështu, nëse brenda saj ka një përbërës që shumica nga ne nuk e përfshijmë gjithmonë. Janë fasulet e zeza. Jo vetëm që ju krijojnë një gjendje ngopjeje falë fibrave të shumta që kanë në përbërjen e tyre, […]

Dieta me banane që po ‘çmend’ të gjithë

‘’Morning Banana Diet’’ është një regjim ushqimor i shpikur në 2008-ën nga mjeku japonez Kazuyoshi Fujimoto. Edhe pse kanë kaluar thuajse 11 vite nga momenti kur kjo dietë u bë popullore në të gjithë botën, ajo vazhdon të mbetet një nga të preferuarat për mijëra njerëz. Sekreti i saj qëndron pikërisht tek konsumi i përditshëm […]

Lëngjet më të këqija që po të shtojnë celulitin pa e kuptuar

Modelet e njohura për format e kolme, në postimet e tyre në Instagram, e thonë shpesh që nuk duhet të na vijë turp nga celuliti, sepse nuk ka asgjë të keqe të kesh celulit. Kohët e fundit, shumë modele postojnë vazhdimisht foto me bikini pa u shqetësuar për celulitin dhe pamjen që i shakton ai. […]

Përgjigjja surprizë nga shkenca: A duhet të hash peshk ton gjatë shtatzënisë?

Është një pyetje për të cilën ka pasur gjithmonë debate. Gjatë shtatzënisë, nënave u këshillohet vazhdimisht për gjërat që duhet dhe nuk duhet të hanë. Edhe pyetja për tonin e peshkut është gjithashtu ndër më të dëgjuarat: është e sigurt që një nënë shtatzënë të hajë peshk ton gjatë muajve të pritjes së ëmbël? Edhe […]

Kjo pije mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të përsëritura të zemrës me 50 përqind

Çdokush që ka përjetuar një episod kardiak të tillë si një sulm në zemër ose goditje në tru, mund të mos ketë nevojë të heqë dorë nga pirja e alkoolit plotësisht për të mbajtur zemrën në formë. Në fakt, sipas një studimi të ri, pirja e një sasie të vogël alkooli çdo ditë mund të […]

Lufto ankthin në ditë të vështira, bëj këtë çdo natë para se të flesh

Gjumi i mirë, siç dihet, varet nga një sërë faktorësh, të cilët, të gjithë bashkë, formojnë atë që njihet si higjiena e gjumit. Specialistët japin vazhdimisht këshilla për të mbajtur nën kontroll ankthin dhe stresin, sidomos në ditë shumë të ngarkuara me emocione të forta (si këto që po kalojmë nga pandemia), por njëkohësisht rekomandojnë […]

A është gjithmonë uji mënyra më e mirë për t’u hidratuar në ditët e nxehta? Jo.

Uji përbën më shumë se gjysmën e peshës sonë trupore. Për të mbajtur këtë sasi uji në trupin tonë, ne duhet të pimë gjashtë deri në tetë gota lëngje në ditë. Uji është pija më e shëndetshme të cilën mund ta konsumojmë – pa sheqer, pa kalori – por a është gjithmonë mënyra më e mirë […]

Ushqimet dhe pijet që duhen konsumuar në rast dehidratimi

Dehidratimi ndodh kur ju humbisni më shumë lëngje nga sa konsumoni dhe etja është sinjali paralajmërues që tregon se po filloni të dehidratoheni. Dehidratimi ndodh për shumë shkaqe, duke përfshirë nxehtësinë, ilaçet ose shqetësimet me tretjen. Si pasojë ju mund të ndiheni të trullosur, të etur, të lodhur, të keni probleme me fokusin ose të […]

Terapia e rërës kundër reumatizmës – Çfarë duhet të dini

Që në lashtësi, njerëzit kanë trajtuar reumatizmën duke u zhytur e mbuluar gjithë trupin me rërë të nxehtë. Në Greqinë dhe Romën e lashtë, njerëzit thonin se rëra kishte aftësi kuruese kundër reumatizmës dhe artritit. Këto sëmundje janë autoimunitare që do të thotë se sistemi imunitar gabimisht sulmon qelizat e vetë trupit. Terapia e Rërës […]

Si të keni krahë elegantë dhe të tonifikuar, pa pesha dhe pa shkuar në palestër!

Gjëja më e mirë për ushtrimet e krahëve është se ka aq shumë lloje, sa mund të keni rezultate fantastike edhe duke i bërë në shtëpi, edhe duke mos përdorur asgjë veç peshës së trupit. Pra, gjithçka që ju duhet është shumë disiplinë, pak motivim dhe jeni gati! Më poshtë, gjeni një listë me video […]

Trupi ka shumë toksina dhe këto janë shenjat që po ju paralajmërojnë

Kur në trupin tonë është një sasi shumë e madhe e toksinave, është e nevojshme që të largohen sa më shpejt. Toksinat që grumbullohen në trup e kanë origjinën nga ushqimi dhe pijet që konsumojmë, por edhe nëpërmjet lëkurës dhe ajrit të ndotur që thithim. Simptomat e mëposhtme tregojnë që trupi është plot me substanca […]

Nëse edhe ju i hidhni farat e këtyre frutave, mësoni rrezikun që po i shkaktoni shëndetit

Frutat, sidomos në verë, janë ndër ushqimet që duhen konsumuar më shumë. Përveç që janë të shijshme dhe të ëmbla, janë gjithashtu të mbushura me një gamë vlerash ushqyese që janë thelbësore për shëndetin tonë në përgjithësi. Meqenëse fruti është si një shtresë mbrojtëse për farën e tij, konsumimi i farës ka disa përfitime edhe […]

5 trajtime efikase shtëpie për psoriasis

Psoriaza (psoriasis) është një sëmundje që shfaqet në lëkurë në formën e pllakave të skuqura të ngritura (pllakat psoriatike). Kjo sëmundje prek kryesisht njerëzit nga 11 deri në 45 vjeç. Mund të zhvillohet në çdo pjesë të trupit, kryesisht në gjunjë, në skalpin e kokës, duar, brryla dhe rrëzë pjesës së mbrapme të qafës. Përveç […]

Pse prishen dhëmbët gjatë shtatzënisë, ja si duhet t’i trajtoni

Shëndeti i dhëmbëve gjatë shtatzënisë është një temë e rëndësishme, pavarësisht se nuk është shumë e këndshme. Gjatë kësaj periudhe hasen shpesh ide të gabuara dhe keqinformim për shëndetin e dhëmbëve dhe shpesh këto çështje nuk diskutohen as gjatë takimeve që lini te gjinekologu. Problemet më të zakonshme të dhëmbëve që hasen gjatë shtatzënisë janë: […]

4 metoda që gartantojnë se trajtojnë 100% mykun e këmbëve

Pishina e dushe publike, veshja e këpucë të ngushta e të mbyllura, thonj me xhel që nuk ajrosen.. të gjitha këto mund të çojnë në krijimin e mykut të thonjve. Kërpudhat mund të shfaqen si njolla të bardha ose të verdha në sipërfaqen e thonjve, për t’u përhapur më pas duke shkaktuar kalbjen totale të […]

3 produkte që eliminojnë erën e keqe të djersës

-Vaj i arrës së kokosit: është një nga produktet më efektive që mund të ndikojnë në trupin tuaj për të shmangur erën e keqe të djersës. Vetitë e saj anti-bakteriale kufizojnë rritjen e baktereve, ndërsa acid laurik në përbërjen e tij shkatërron erën e rëndë. -Lëngu i grurit  përmban një sasi të madhe proteinash, vitaminë […]

Kombinimi i duhur i frutave që funksionon kundër tensionit të lartë të gjakut

Tensioni i lartë i gjakut është një simptomë tashmë shumë e përhapur në një mori moshash. Disa nga problemet me të shpeshta të zemrës shkaktohen pikërisht nga kjo gjendje e trupit. Për ta parandaluar ekzistojnë mënyra të ndryshme, duke filluar që nga ilaçet e deri tek metodat më natyrale. Konsultimi me mjekun është gjithnjë hapi […]

Bark i varur dhe i qullur pas lindjes, çfarë të bëni nëse nuk kthehet në formën e mëparshme?

Bark i varur, i qullët, muskuj të dobët dhe madje rreziku i shfaqjes së një hernie. Këto janë pasojat e diastazës së barkut në shtatzëni, heqjes së dy brezave muskulë vertikalë që lidhin pubisin me kockën e gjirit. Barku voluminoz, i rënduar nga fetusi dhe lëngu amniotik, shkakton një distension të këtyre dy muskujve, të cilët […]

Studimi: Helmi i merimangës riparon dëmet që i shkakton zemrës një atak kardiak

Një trajtim që mund t’i shpëtojë potencialisht jetën atyre që kanë pësuar një sulm në zemër, është zbuluar nga një burim shumë i habitshëm në pamje të parë:tek helmi i njërës prej merimangave më vdekjeprurëse në botë. Një element i zhvilluar nga një molekulë e gjetur në helmin e merimangës së ishujve Frejzër, K’gari, mund […]

Keni irritim të syve? Provoni këto mënyra natyrale për t’i trajtuar

Nëse përjetoni vazhdimisht skuqje të syve, irritim ose acarim, atëherë mund të vuani nga sindroma e syve të thatë. Megjithëse gjendja është më e zakonshme në mesin e grupeve të moshës së mesme dhe të vjetër, disa faktorë të mjedisit dhe stilit të jetesës po rrisin incidencën e syve të thatë tek fëmijët dhe grupmoshat […]

Grupi i gjakut: Me çfarë sëmundjesh shoqërohet secila (imazhe)

Grupi i gjakut nuk është informacion i dobishëm vetëm nëse doni të dhuroni gjak. Është gjithashtu një tregues i rëndësishëm pasi disa studime shkencore kanë treguar se njerëzit që i përkasin grupeve të caktuara të gjakut rrezikojnë më shumë ose më pak nga sëmundjet të caktuara. Grupi i gjakut mund të jetë një faktor i […]

Rreziku nga aparatet e klimës: Ftohja nuk është asgjë në krahasim me atë që rrezikoni nga…

Aparatet e klimës janë “fidanishte” të vërteta të baktereve dhe viruseve, nëse nuk mirëmbahen rregullisht dhe në mënyrë të drejtë Mbajtja e keqe e aparateve të klimës çon në shfaqjen e alergjive dhe sëmundjeve më të ndryshme. Ajri nga aparatet e klimës, të cilat nuk mirëmbahen rregullisht, shpesh janë të cilësisë së keqe, ndërkaq ndonjëherë […]

Ushqimet që shkaktojnë akne në moshë madhore/ Ja e vërteta

Stresi, luhatjet hormonale dhe llojet e rejave të barnave besohet të jenë disa prej arsyeve përse gjithnjë e më shumë njerëz të rritur (30-50 vjeç) vuajnë nga shpërthimet e akneve në fytyrë. Megjithatë, përveç tyre, ekspertët veçojnë edhe ushqimet. Çokollata me qumësht, të skuqurat, ushqimet me yndyrë, produktet e bulmetit dhe pijet me sheqer janë […]

Sa gjatë mund të jetojë një person? Shekulli XXI mund të thyejë rekorde

Numri i njerëzve që jetojnë mbi moshën 100 vjeç është në rritje prej dekadash, dhe sot këtë kufi e kanë kaluar janë gati gjysmë milioni njerëz në të gjithë botën. Megjithatë, ka shumë më pak njerëz që jetojnë në moshën 110 vjeçare ose edhe më gjatë. Personi me moshë më të madhe Zhanë Kalme nga […]

Mjekët ngrenë alarmin “Varianti “Lambda” më ngjitës dhe ndoshta më vdekjeprurës”

Varianti “Lambda” i njohur për shkencëtarët si C.37 u identifikua për herë të parë në Peru që në dhjetor të 2020. Nga ajo kohë ai është bërë varianti dominant në vendin e Amerikës së Jugut ku përbën më shumë se 80% të infeksioneve të reja. Tashmë është zbuluar në të paktën 30 vende, përfshirë edhe Mbretërinë […]

Studimi, si të ulni në 5 minuta tensionin e gjakut

Revista e Shoqatës Amerikane të Zemrës ka publikoi prova që dëshmojnë se Trajnimi i Forcës së Muskujve përmes Rezistencës të Lartë (IMST), mund të jetë një element kyç në mbrojtjen e të rriturve nga sëmundjet kardiovaskulare. Një studim i ri tregon se një ushtrim 5-minutësh në ditë, që përshkruhet si një “trajnim force për muskujt […]

Përse fryhet stomaku?

Ndonjëherë mund ta pyesni veten pse ndiheni me një stomak ose bark të fryrë, epo ka disa arsye përse ndjeni diçka të tillë. Sipas ekspertëve  gratë vuajnë nga fryrja e barkut më shumë sepse nivelet e larta të estrogjenit shkaktojnë mbajtjen e ujit. Gratë gjithashtu përjetojnë më shumë simptoma të IBS për shkak të çekuilibrit […]

Lëngu perfekt për energji dhe rritjen e imunitetit

Lëngjet e frutave dhe perimeve siç është ai me portokall, panxhar dhe karrota, janë të famshëm për vlerat ushqyese që përmbajnë. Këto lëngje zakonisht përfitohen nga shtrydhja ose copëzimi i tulit të tyre. Lëngu ka një shije të freskët dhe ka përmbajtje të lartë fibre. Koha e përgatitjes 10 minuta     Për katër persona […]

A të mbrojnë dy doza të vaksinës anti-Covid nga varianti i ri Delta? Përgjigjja nga EMA

Dy doza të vaksinës kundër koronavirusit duket se sigurojnë mbrojtje kundër variantit më ngjitës të virusit Delta, tha të enjten Agjenica Evropiane e Barnave (EMA). Vlerësimi optimist vjen në ditën kur Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se Delta, e identifikuar për herë të parë në Indi, mund të shkaktojë valë të re rastesh në Evropë. […]

Një limon, kripë dhe pak piper janë gjithçka që ju duhet për të zgjidhur këto probleme

Lëngu i limonit përdoret në mjekësinë tradicionale si diaforatik dhe diuretik, si gargarë, locion dhe tonik. Kripa është thelbësore për trurin, si uji dhe oksigjeni. Trupi ka nevojë për kripë që të funksionojë normalisht, por sasitë e larta të saj mund të shkaktojnë stres të zemrës. Është më mirë të përdoret kripa e Himalajës se […]

Studimi/ Ngrënia e çokollatës me qumësht në këtë kohë djeg dhjamin dhe ………….

Pas një moshe të caktuar, mbajtja e vetes me shëndet të mirë duket se është pak më e vështirë. Duke filluar rritja e sheqerit në gjak, ndonjëherë ndihet shumë e zymtë. Por një studim i ri ka disa lajme të shkëlqyera për gratë pas menopauzës: Ngrënia e çokollatës mund t’ju ​​ndihmojë të digjni dhjamin dhe […]

Kjo perime unike mund të rris imunitetin dhe shume benefite ne shendet

Gati për të zbukuruar sallatat dhe vaktet tuaja me një ushqim të shijshëm? Kohlrabi është një perime që nuk e dinit se ju duhej. Rrjedhur nga fjala gjermane “kohl” për lakër dhe “rabi” për rrepë , kjo perime me pamje të çuditshme ka qëndrueshmërinë e një rrepke ose kërcelli brokoli me një aromë të butë, […]

Duket e pamundur, por është e vërtetë/Jo me akullore per tu freskuar

Vapa është më e lehtë për t’u përballuar nëse “freskoheni” me një gotë ujë të ftohtë akull ose ndonjë pije tjetër Sidoqoftë, do të arrini një efekt ftohës shumë më të madh nëse pini një filxhan çaj të nxehtë në vend të limonadës së ftohtë ose akullores. Shkenca ka një shpjegim për këtë fakt në […]

Somnifobia: Shkaku, simptomat dhe trajtimi

Edhe pse për shumicën e njerëzve gjumi është një pushim nga puna e vështirë, një përqindje më e vogël nuk mund të flejë për shkak të frikës irracionale të këtij veprimi shumë të nevojshëm. Si rezultat, cilësia e jetës së tyre bie dhe ato rrezikojnë shëndet të rrezikshëm. Somnifobia ose frika nga gjumi shkakton ankth […]

PLANK, regjimi ushqimor që po bën nami sepse siguron -9 kg në dy javë

Dieta Plank është një regjim ushqimor hiperproteinik dhe hipokalorik që premton humbjen e disa kilogramëve brenda një kohe të shkurtër. Nëntë në dy javë. Dhe kjo është gjithashtu një arsye pse ka fituar shumë popullaritet. Por funksionon vërtet? Dhe mbi të gjitha, a na bën mirë? Nga momenti që parashikon protein me origjinë shtazore, konsumi […]

Nuk duhet as test dhe as vaksina/Ja cili vend eshte ai

Spanja është vendi i radhës që ka hequr kufizimet për të gjithë udhëtarët nga vendi ynë. Autoritetet spanjolle kanë vendosur që të heqin të gjithë kufizimet për qytetarët shqiptarë, të cilëve tashmë për të udhëtuar në drejtim të Spanjës nuk u duhet as test dhe as vaksinë. Tirana International Airport , përmes një postimi në […]

Lajm i mirë! Vaksina e BioNTech ka efekt ndaj variantit indian të koronës

Javët e fundit në Europë e Gjermani po përhapen infektimet me variantin e ri Delta të Coronës, me origjinë nga India. Kreu i sipërmarrjes gjermane BioNTech dha tani lajmin e mirë. “Aktualisht nuk kemi të dhëna, se është e nevojshme përshtatja e vaksinës sonë me variantet e virusit në qarkullim”, tha drejtuesi i bordit të […]

Kafe turke për një jetë të gjatë? – Zbuloni faktet shumë interesante

Çdo ditë, amvisat shqiptare përballen me mëdyshje, sfida dhe punë. Përpara se të përballen me këto sfida, tradita e kërkon një filxhan me kafe turke. Shkencëtarët kanë kryer disa studime në lidhje me jetëgjatësinë e njerëzve në zonën e Ballkanit dhe të Mesdheut në përgjithësi të cilët pinë kafe turke ose siç njihet ndryshe kafeja […]

Aloe Vera, si ta përdorni për të ulur kolesterolin dhe yndyrnat në gjak

Aloe Vera është një bimë shumë e përhapur kudo në botë. Në një rast apo në një tjetër të gjithë e keni ndeshur këtë bimë. Ajo është pëdorur për shekujt të tërë për të kuruar probleme të shumta shëndetësore. Xheli që gjendet brenda degëve të bimës përdoret për të trajtuar problemet e lëkurës, plagët, djegiet […]

Si të përdorni farat e pjeprit për shëndetin tuaj; Përfitoni nga frutat e sezonit

Pjepri është një nga frutat më të shijshme të verës dhe jo vetëm. Tuli i pjeprit është mjaft freskues dhe i ëmbël dhe me të nuk ke të ngopur. Brendësia e tij është e mbushur me fara të qullëta të cilat në shumicën e kohës përfundojnë në koshin e plehrave. Farat e pjeprit janë të […]

Probleme me periodat pas marrjes së vaksinës anti-Covid

Vaksina anti-Covid, ashtu si çdo vaksinë tjetër, shoqërohet me disa efekte anësore si  ethe, dhimbje muskulore, dhimbje koke e ndonjëherë edhe ndjesi të vazhdueshme të vjelli. Së fundmi, shumë gra në të gjithë botën kanë treguar se kanë patur probleme me ciklin menstrual si psh perioda më të bollshme se zakonisht, ngërçe të dhimbshme dhe dhimbje […]

Nëse vuani nga dhimbjët e kockave eleminoni keto ushqime

Mënyrat e gabuara të qëndrimit, lodhja fizike dhe gjenet janë disa nga faktorët që rrisin mundësinë të vuani nga dhimbjet e kockave, por jo më pak i rëndësishëm mbetet regjimi ushqimor. Më poshtë gjeni 5 ushqimet që nuk duhet të hani nqs keni dhimbje kockash: 1.Veza: Edhe pse vezët janë një burim i pashtershëm vitaminash dhe […]

Ujë deti e kastravec, 5 trajtime efikase shtëpie për psoriasis

Psoriaza (psoriasis) është një sëmundje që shfaqet në lëkurë në formën e pllakave të skuqura të ngritura (pllakat psoriatike). Kjo sëmundje prek kryesisht njerëzit nga 11 deri në 45 vjeç. Mund të zhvillohet në çdo pjesë të trupit, kryesisht në gjunjë, në skalpin e kokës, duar, brryla dhe rrëzë pjesës së mbrapme të qafës. Përveç […]

Arsyet pse duhet të hani kikirikë çdo ditë në të mirë të zemrës

Kikirikët janë një ushqim i shpejtë, që jo vetëm ju ndihmojnë të kaloni kohën, por edhe të ofrojnë shumë ushqyes të shëndetshëm. Ata janë të pasur me vitamina dhe minerale, ndaj përfitimet e konsumit të tyre vështirë të injorohen. Për fat të mirë, kikirikët mund të konsumohen në mënyra të ndryshme dhe vështirë të mërzitesh […]

Të gjithë i keni në shtëpi! Dy produktet e thjeshta për të hidratuar organizmin gjatë verës

Temperaturat e larta bashkë me vapën sjellin edhe një shumësi problemesh për organizmin. Problemi konstant i kësaj periudhe, është padyshim dehidratimin i trupit ose quajtur ndryshe mungesa e ujit. Shfaqet si pasojë e një morie arsyesh, por kryesisht për shkak të djersitjes së madhe të trupit nga vapa. Kështu sfida e ditëve të nxehta është […]

Katër kura dhe trajtimet natyrale kundër dhjamit të tepërt të mëlçisë

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësishme sepse mbron organizmin nga substancat e dëmshme dhe toksinat që ne marrim me ose pa dashje nëpërmjet pijeve dhe ushqimeve. Mëlçia është gjithashtu nga të […]

Mos e neglizhoni! Mësoni si ndikon aktiviteti fizik në uljen e kolesterolit

Njerëzit që vuajnë nga kolesteroli i lartë janë plotësisht të ndërgjegjshëm, në shumicën e rasteve, për rëndësinë e humbjes së peshës së tepërt trupore dhe ushqyerjes së shëndetshme. Në betejën kundër kolesterolit të lartë ka edhe një faktor që nuk duhet neglizhuar kurrë: aktiviteti fizik. Aktiviteti fizik, sipas ekspertëve, ka një ndikim shumë domethënës duke […]

Mjekët tregojnë tre arsyet pse gratë djersijnë shumë më tepër pas të 40-ve

Djersini gjithë kohën dhe besoni se edhe të tjerët e ndiejnë atë? Djersitja është një proces fiziologjik nëpërmjet të cilit eliminohen lëngjet e tepërta dhe toksinat nga organizmi, si dhe sekretohen lëndët e dëmshme, siç janë alkooli, kolesteroli dhe kripa. Ajo ndihmon gjithashtu në ruajtjen e temperaturës së trupit dhe përmirëson shëndetin kardiovaskular. Megjithatë nëse jeni […]

Hapja e gojës ngjitëse edhe për fëmijët e vegjël, ja në ç’moshë fillon

Të gjithëve na ndodh që të na hapet goja nëse shohim një person që e bën këtë veprim. Dhe ky refleks nuk u ndodh vetëm të rriturve. Edhe në mesin e fëmijëve, hapja e gojës është ngjitëse, që në vitet e para të jetës. Kjo u zbulua nga një studim i botuar në revistën Psikobiologjia […]

Nga xheli i Aloe verës tek vaji i linit, 3 trajtimet natyrale që duhet të provoni për të qetësuar psoriazën

Psoriaza (psoriasis) është një sëmundje që shfaqet në lëkurë në formën e pllakave të skuqura të ngritura (pllakat psoriatike). Kjo sëmundje prek kryesisht njerëzit nga 11 deri në 45 vjeç. Mund të zhvillohet në çdo pjesë të trupit, kryesisht në gjunjë, në skalpin e kokës, duar, brryla dhe rrëzë pjesës së mbrapme të qafës. Përveç […]

Nga buzët e thata tek mpirja e gjymtyrëve, ja shenjat që shkakton mungesa e kësaj vitamine në trup

Vitamina B6 është tepër e rëndësishme në trupin tonë, duke qenë se merr pjesë në kryerjen e shumë funksioneve. Ajo ndikon në gjendjen e oreksit, gjumit, të menduarit dhe humorit tonë. Trupi ka nevojë për vitaminë B6 për të luftuar infeksionet, për të konvertuar ushqimin në energji dhe për të ndihmuar gjakun në transportin e […]

Nëse trupi juaj po përballet me këto probleme, do të thotë që nuk po pini ujë

Uji është thelbësor për funksionimin e duhur të proceseve në trupin tonë, duke ndikuar në qarkullimin e gjakut, rregullimin e temperaturës dhe detoksifikimin e trupit. Përfaqëson gati 70% të trupit të një të rrituri dhe është prezent në muskujt tanë, organe e gjak. Mungesa e ujit mund të shkaktojë marrje mendsh, presion të ulët të […]

8 ushqime që rrisin akthin, dhe me çfarë t’i zëvendësoni

Ju jeni çfarë hani. Por edhe nëse përpiqeni të ushqeheni shëndetshëm, ju mund të zgjidhni ushqime që mund t’ju bëjnë akoma më të shqetësuar. Më poshtë ne do ju tregojmë se cilt janë këto ushqime dhe me çfarë t’i zëvendësoni. 1. Lëngu i frutave Lëngu i frutave mund të duket si një pije e shëndetshme […]

10 ushqimet që luftojnë aneminë

Anemia ndodh kur trupi jonë nuk prodhon mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut. Kjo gjendje shkaktohet kryesisht nga humbja e gjakut, shkatërrimi i qelizave të kuqe të gjakut ose paaftësia e trupit  tonë për të krijuar mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut. Një dietë që është e pasur me hekur dhe vitamina B është e […]

Habi/Shkaktari më i madh i kapsllëkut është ky!

Një nga shkaqet më të zakonshme të kapsllëkut është pirja e pakët e ujit dhe një dietë e dobët – një dietë që është e ulët në fibra  ose një dietë e pasur me yndyra dhe karbohidrate, dhe shumë ushqime të përpunuara. Kapsllëku është gjithashtu rezultat i një gjendje të traktit të zorrëve, të tilla […]

Përse u zhduk gripi i sezonit këtë vit? Të gjitha arsyet që nuk patëm viroza…

Për shkak se virusi që shkakton gripin sezonal përhapet përmes stërklave të pështymës, masat paraprake të sigurisë të përdorura për të parandaluar COVID-19, të tilla si veshja e maskës, larja e duarve dhe distancimi fizik, ndihmuan në uljen e aktivitetit të gripit. Gjithashtu edhe periudha e shkurtër e inkubacionit të gripit dhe imunitetit të përhapur […]

Çfarë ndodh në trupin tuaj kur konsumoni qumësht bajame?

Qumështi i bajames është një nga alternativat më të njohura të qumështit me bazë bimore. Me një shije të ëmbël dhe të lehtë, ai i jep një mundësi personave që duan të bien nga pesha apo ata që vuajnë nga intoleranca ndaj laktozës. Por, sa ia vlen qumështi i bajames? Dhe çfarë ndodh në të […]

Përveç dobësimit, dieta alkaline njihet ndryshe si dieta kundër kancerit

Dieta alkaline është fjala më e re e shkencës së ushqyerjes. Bëhet fjalë, siç thotë vetë emri, për një regjim ushqimor të kontrolluar bazuar në integrimin e ushqimeve alkalineve. Propozohet eliminimi i ushqimeve veçanërisht acide si drithërat në përgjithësi, mishirat, djathrat, etj. Gjithashtu duhen mbajtur larg pijet alkoolike dhe ato të gayuara. Por si funksionon […]

Njollat e kuqe në sy; Pse shkaktohen dhe a janë të rrezikshme

Njollat e kuqe në sy njihen ndryshe edhe si rrjedhje okulare ose hemorragji subkonjuktivale. Edhe pse mund të bëjnë shumë përshtypje, në përgjithësi këto njolla nuk paraqesin ndonjë problem serioz për shëndetin. Zakonisht, njollat e kuqe në sy shkaktohen nga një goditje ose dëmtim. Ato janë rrjedhje të gjakut që shfaqen në pjesën e bardhë […]

Ndoshta nuk jeni të shëndoshë por të fryrë nga kripa; Ja disa mënyra për të hequr tepricën nga trupi ynë

Ditët kur zgjoheni të rënduar dhe me sy të fryrë, me siguri që ju kanë ndodhur të paktën një herë në jetë. Nëse përjetoni shpesh sy të fryrë, duar apo këmbë të rënduara kjo mund të ketë disa arsye duke filluar që nga mbipesha apo alergjitë. Në rastet kur nuk vuani nga ndonjë alergji, me […]

Verdhëza tek të porsalindurit; Çfarë duhet të dinë prindërit

Disa foshnja hasin probleme për t’u përshtatur me botën e re. Fatmirësisht, pjesa më e madhe e problemeve me të cilat përballen, janë të vogla dhe zgjidhen shpejt. Verdhëza Këtë sëmundje që shfaqet me një nuancë të verdhë në lëkurë dhe sy, e kalojnë më tepër se gjysma e foshnjave të porsalindura. Në përgjithësi, shenjat […]

Mbajtja e maskës gjithë kohës ju ka krijuar puçrra?

Në “normalitetin” e ri që po jetojmë të gjithë këto kohë, mbajtja e maskës thuajse është kthyer në një domosdoshmëri për të gjithë! Por, lind pyetja: a shkakton maska puçrra në fytyrë? Përgjigjja është: “Ka shumë të ngjarë, po” – konfirmon Dr. Giovanni Biondo, dermatolog në Institutin Dermoclinic Vita Cutis në Milano. Edhe nëse nuk […]

Një sëmundje e panjohur? Simptomat e mistershme në tru habisin mjekët

Mjekët në Kanada janë të shqetësuar se mund të kenë të bëjnë me një sëmundje të trurit të panjohur më parë pas një numri rastesh që përfshijnë humbje të kujtesës, halucinacione dhe atrofi të muskujve Politikanët në provincën e New Brunswick kanë kërkuar përgjigje, por me kaq pak raste, ekspertët thonë se ka shumë më […]

Vaji fuqiplotë i karafilit

Erëzën e karafilit (Eugenia caryophyllata) e gjejmë në formën fillestare si gonxhe të luleve rozë të kësaj bime popullore. Gonxhet thahen deri sa të marrin ngjyrën kafe dhe më pas grihen si pluhur, duke u përdorur në gatim. Prej tyre nxirret edhe vaji esencial që përdoret për një sërë kurash mjekësore. Të dhënat e AgroWeb.org […]

OBSH: Shpërndarja e vaksinave në Evropë ‘tepër e ngadaltë’ – situata rreth COVID-19, më shqetësuese sesa ka qenë për disa muaj

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka kritikuar shpërndarjen e vaksinave të coronavirusit në Evropë, duke e vlerësuar si “tepër të ngadaltë”. Kjo organizatë thotë se situata në rajon është më shqetësuese sesa ka qenë për disa muaj, shkruan BBC, përcjell Telegrafi. Ndryshe, fushatat e vaksinimit në pjesën më të madhe të Evropës janë goditur nga […]

Mos neglizhoni/4 shenjat paralajmëruese të kancerit të tiroides

Shpesh dëgjojmë rekomandime të tipit, bëni kontrolle të herëpashershme të gjirit për të zbuluar në kohë kancerin, apo vini re nishanet nëse ndryshojnë madhësi apo formë, pasi mund të jenë shenjë e parë e melanomës. Ndërsa për kancerin e tiroides nuk flitet shumë. Por në fakt duhet të keni informacione mbi të, pasi numri i […]

Ja pse duhet të pini sa më parë lëng hudhrash

Lëngu i hudhrave është i jashtëzakonshëm për mbrojtjen e imunitetit dhe parandalimin e sëmundjeve kronike. Ka njerëz që bëjnë be e rrufe kundër pirjes së lëngut të pastër të hudhrave. Por pa dyshim me të lexuar përfitimet e pamohueshme të kësaj pije unike, do të ndryshojnë mendje. Lëngu i hudhrës nxirret duke shtypur ose shtrydhur […]

Përse kuinoa është një nga ushqimet më të shëndetshme në botë

Nëse nuk e dini se çfarë është kuinoa atëherë jeni në artikullin e duhur. E për të gjithë ju që e njihni, do t’ju tregojmë se sa shumë vlera ka dhe sa e domosdoshme është për shëndet të mirë. Ky është një ushqim i lashtë i kultivuar fillimisht në Amerikën Jugore, por ka vetëm disa […]

4 ushqime të shëndetshme që nuticionistët nuk do t’i fusnin në gojë

Nëse bëni pjesë në një grup njerëzish të vëmendshëm ndaj ushqimeve që hani, me siguri që do të kërkoni gjithmonë udhëzime nga njerëz të përgatitur që mund t’ju ndihmojnë të bëni dallimin mes ushqimeve të mira dhe atyre që duhet të shmangni. Më poshtë janë disa këshillë që mund t’ju ndihmojnë të ushqeheni më shëndetshëm. […]

Mjeku ndan lajmin e mirë pas studimit në SHBA për COVID-19

Mjeku i njohur Ilir Alimehmeti ndan me qytetarët një studim amerikan që përbën një lajm të mirë për njerëzimin në situatën që po kalon bota nga pandemia e COVID-19. Sipas studimit të publikuar nga Alimehmeti, variantet e COVID-19 neutralizohen nga gjaku i pacientëve të sëmurë, atyre që e kanë kaluar infeksionin dhe nga gjaku i […]

Shkencëtari norvegjez: Është gjetur shkaku i mpiksjes së gjakut pas vaksinimit me AstraZeneca

Sipas një studimi nga Spitali Universitar Rikshospitalet në Oslo, një përgjigje e fortë imune pas vaksinës AstraZeneca bëri që tre punonjës shëndetësorë të marrin mpiksje gjaku, njëri prej të cilëve vdiq. Ky lajm u botua këtë mëngjes nga agjencia norvegjeze e lajmeve NTB, para se EMA të publikonte raportin e saj. “Ne kemi marrë gjetje […]

Efektet anësore të vaksinave kundër Covid-19

Efektet anësore janë raportuar në tri vaksinat e aprovuara për përdorim emergjent në SHBA, por shumica janë të lehta dhe me jetë të shkurtër. Ndërsa më shumë njerëz po e marrin një vaksinë të coronavirusit, shumë po pyesin se çfarë efekte+sh anësore duhet të presin, dhe nëse ka ndryshime midis efekteve anësore të vaksinave, raporton […]

Hithrat – kurë e mirë për diabetin dhe…………….

Falë hithrës, trupi thith glukozën më ngadalë, duke parandaluar kështu një rritje të papritur të niveleve të sheqerit në gjak. Hithra, ndër të tjera, siguron lehtësim të madh për diabetin, artritin reumatoid dhe rinitin alergjik, të cilat janë epidemi të vërteta të shekullit 21. Merrni me kujdes këtë bimë unike, shumë medicinale me doreza dhe […]

Ja pse keni dhimbje në muskuj kur jeni të shqetësuar

Ndiheni sikur keni vrapuar shumë, por nuk keni qenë larg nga shtrati juaj për një javë. Sa herë që e mendoni, nofulla ju shtrëngohet. Dhe po ta mendoni, gjërat në punë kanë qenë pak stresuese kohët e fundit. Ekspertët i thonë Bustle se dhimbjet e muskujve janë një rezultat i zakonshëm i ankthit, pavarësisht nëse shfaqen pas […]

Çaji me lëvozhgën e qepës !!!! Ben mbrekulli jo vetem ne shendet por edhe ne……..

Kur bëhet fjalë për gatimin me qepë, ka shumë mundësi që të hidhni lëvozhgën e qepës. Sidoqoftë, herën tjetër që do të tundoheni vetëm ta hidhni atë, ju mund të dëshironi t’i jepni një mundësi të dytë, sepse sekreti për lëkurë të shëndetshme, më pak inflamacion dhe shtypje të ulët të gjakut mund të jetë […]

Pije për tonus më të mirë të muskujve

‘Smoothie’ është e shkëlqyeshme për këtë periudhë, sepse është mjaft ushqyese, do t’ju mbrojë dhe sigurojë sasi të mjaftueshme energjie, mirëpo nuk do të keni atë ndjenjën e rëndesës në stomak Kjo pije, pos shijes së shkëlqyeshme, ka edhe efekt të jashtëzakonshëm për muskujt për shkak të proteinave dhe amino-thartirave të cilat ndihmojnë në forcimin […]

Trup i bukur/Çfarë dhe kur duhet të hani!

E dini se çdo tip i trupit kërkon ushqim të posaçëm Po ju sjellim dietën për trupin në formë të orës së rërës, mollës, dardhës dhe kënddrejtë. Dieta për tipin e trupit: Mollë Karakteristikat e figurës: Supe dhe gjoks masiv, torzo vizualisht e rritur; Mungesë e theksimit të belit; Nutricionistët rekomandojnë: Minimum të marrjes së karbohidrateve, ndërkaq […]

Si e përkeqëson stresi gjendjen e pacientit të infektuar me COVID-19

COVID-19 një element viral që dhe pas një viti bashkëjetesë me ne, vazhdon të jetë shumë problematik Ermand Mertenika Inxhinier bio-mjekësor (inxhinier i respiratorëve) Siç ke kemi përmendur me parë violenca ose potenciali Covid ka rënë deri diku si rezultat i infektimit në masë. Fatmirësisht infektimet në masë po shkaktojnë konceptin e imunitetit të tufës […]

1,2,3,4,5/ pse duhet të konsumoni qepë të njoma më shpesh

Po vjen sezoni i qepëve të njoma, të cilat janë të pasura me vitamina dhe minerale për mbrojtjen e shëndetit. Qepët e njoma kanë veti antibakteriale dhe mbrojnë nga inflamacioni, si dhe ndihmojnë ndaj ftohjeve, dhe janë gjithashtu të shkëlqyeshme për përmirësimin e tretjes. Kini parasysh që pjesa e gjelbër e qepës së njomë nuk […]

Kjo cilësi e personalitetit lidhet me jetëgjatësi më të lartë: Po ti a e ke?

Howard Friedman, shkencëtar i të dhënave dhe kolegët e tij (1993) përdorën të dhëna të personalitetit nga 1,178 burra dhe gra të përfshirë në një studim 70-vjeçar të filluar nga Lewis Terman në 1921. Ata zbuluan se “ndërgjeshmëria në fëmijëri lidhej qartë me mbijetesën në moshë të vjetër” Duke nxjerrë të njëjtin grup të dhënash, […]

Nëse doni të forconi maksimalisht imunitetin tuaj, hani këto tre ushqime çdo ditë!

Gjithçka që është e nevojshme për ndërtimin e imunitetit të fortë gjendet në këto ushqime. Ekzistojnë lloje “të panumërta” të baktereve në sistemin tonë të tretjes, dhe nutricionistët thonë se duhet t’u kushtoni vëmendje të veçantë ushqimeve që i përshtaten njërit prej tyre, dhe ky është bakteri akkermansia muciniphila. Ky bakter është shumë i rëndësishëm […]

Kjo është pija më e mirë për zbutjen e kollës/Deri dje dinim vetem cajin sot jo me!

A ka ndonjë gjë më të keqe se kolla e mërzitshme dhe e pandalshme? Pavarësisht nëse është e thatë apo kolliteni me sekrecione, duhet të pranoni që ajo e rraskapit trupin. Veç kësaj, pamundëson gjumë cilësor, shkakton inflamacion të muskujve të gjoksit dhe të barkut, inflamacion dhe gërvishtje fyti dhe probleme të tjera të ngjashme. […]

Zbuloni çfarë ndodh me trupin tuaj pas këtij veprimi

Disa thonë se nuk është e shëndetshme të pish ujë ndërsa je duke ngrënë, të tjerë thonë se praktikimi i kësaj të shëndosh, ndërsa disa ekspertë shprehen se uji hollon aciditetin në stomak. Ne do ju tregojmë më poshtë nëse pirja e ujit gjatë vaktit është një zakon i mirë apo i keq. Çfarë ndodh […]

Receta me majdanoz që kuron 5 sëmundje të njohura

Majdanozi është një erëz e pasur me shumë lëndë ushqyese, por kur konsumohet si lëng rritet përthithja e këtyre mineraleve dhe vitaminave. Nëse do të pini një gotë nga lëngu që do ju tregojmë më poshtë, ju do të ndiheni të ngopur për shkak të përmbajtjes së madhe të fibrave , por do të merrni […]

Drejtoresha e ISHP ‘e pranon’: Me firmën apo pa firmën e Anglisë kemi dyshime të arsyeshme

Drejtoresha e ISHP-së Albana Fico ka pranuar de facto praninë e mutacioneve të reja të COVID-19 në Shqipëri, ose ndryshe variantet e reja të koronavirusit. Në mbledhjen e sotme të Komitetit të Ekspertëve, Fico tha se ka një komunikim dhe informacion të përditshëm me laboratorin ku janë dërguar mostrat por se ka radhë. Megjithatë ajo […]

Zbulohet një tjetër mutacion i Covid-19 në Kaliforni, shkencëtarët: Më ngjitës se variantet e tjera, por…

Dy studime që do të publikohen së shpejti në SHBA ngrenë shqetësime në lidhje me shfaqjen e një variant të ri të koronavirusit që shkencëtarët po e mbajnë nën vëzhgim në Kaliforni. Ata lënë të kuptohet se varianti mund të jetë jo vetëm më ngjitës, por gjithashtu mund të shkaktojë forma më të rënda të […]

Pandemia COVID-19: Fundi po afrohet

Teksa i afrohemi një vjetorit të shpërthimit të COVID-19 këtu dhe në të gjithë globin, një pyetje mbetet po aq e rëndësishme si sot dhe për muaj me radhë: “kur do të kthehet jeta në normalitet”? Shkruan: Dr. Pashko R. Camaj, Doktor i Shkencave të Shëndetit Publik* Kjo është pyetja që unë i kam bërë […]

Banjë e akullt apo dushi i ngrohtë-ftohtë: a ka dobi?

Me siguri tashmë shumë herë deri tani keni parë ndonjë sportist të suksesshëm, se si pas stërvitjes së mundimshme hidhet në banjë të akullt Mirëpo, gjykuar sipas hulumtimeve të fundit, mundimet tuaja disaminutëshe gjithsesi janë shpaguar… Përdorimi i banjave të akullit ka një traditë të gjatë. Hipokrati ishte adhuruesi i tyre, pastaj faraonët egjiptianë, madje […]

Cila ngjyrë e urinës është një shenjë e sëmundjeve të rrezikshme

Shumica prej nesh nuk ju pëlqen të flasin për gjëra të tilla si urina, por realiteti është që këto sekrecione janë të rëndësishme për shëndetin tonë. Me siguri keni pyetur veten të paktën një herë se pse urina juaj është e errët dhe çfarë mund të shkaktojë? Ka disa gjëra që janë të dukshme për […]

Pesë simptoma në sy që paralajmërojnë mungesën

Nëse jeni një person që tentoni të shmangni diellin, vuani nga alergjitë në qumësht ose i përmbaheni një diete të rreptë vegane, mund të jeni në rrezik për mungesë të vitaminës D. E njohur si vitamina e diellit, ajo prodhohet nga trupi në përgjigje të lëkurës që ekspozohet ndaj rrezeve të diellit. Padyshim që gjatë […]

Pajisja e cila mat sasinë e oksigjenit në gjak, nuk funksionon njësoj tek të gjithë njerëzit: Ç’duhet të dini

Në luftën kundër COVID-19, oksimetri është një nga mjetet thelbësore për personelin mjekësor dhe njerëzit e infektuar, por studimet e reja ngrenë një tjetër problem në lidhje me të Oksimetri mund të mos funksionojë saktë tek njerëzit me lëkurë më të errët. Sipas US Food and Drug Administration, oksimetri ka shumë shanse të japë rezultate […]

Si te parandalojme natyrshëm kancerin e zorrëve?

Kur mendojmë për arsyet e ngrënies së frutave dhe perimeve, zakonisht flasim për vitamina dhe fibra. Por tani mund të flasim se si ato mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit të zorrëve! Një ekip i studiuesve francezë, holandezë dhe kanadezë që raportuan në British Medical Journal (BMJ) kohët e fundit kryen një përmbledhje sistematike të 343 […]

Farat e lirit/ A i dini benefitet qe kane?? Nese jo, mesojini dhe perdorini urgjent

Duke filluar nga chiat, bota e farave është e mbushur me shumë konkurrencë të shëndetshme. Ndërsa është e lehtë të mësohesh me puding chia, fara e lirit mund të jetë po aq e shijshme. Në fakt, përfitimet shëndetësore të farës së lirit janë me të vërtetë të shumta. Fara e lirit është e njohur për […]

A e dini nga varet puberteti te fëmijët?

Një hulumtim shkencor është bërë në kafshë të cilin e kanë bërë shkencëtarët amerikanë. Shkencëtarët e Universitetit në Wyoming kanë konstatuar që marrja e kripës në bazë ditore mund të jetë arsyeja pse vonohet puberteti. Kjo ndodh në rastin kur fëmija në zhvillim e sipër merr tre deri katër herë më shumë kripë na sasia […]

Çfarë do të thotë kur dridhet qerpiku i djathtë i syrit e çfarë i majti

Mësoni cilat besëtytni popullore, përkatësisht çfarë do të thotë kur ju dridhet qerpiku i syrit apo siç do të thuhej në popull, kur ju dridhet qerpiku i majtë. Dridhja e qerpikut të syrit në mjekësi quhet blefarospazëm, në popull – dridhje e qerpikut. Shkenca thotë se kjo shpesh ndodh për shkak të qëndrimit ulur pranë […]

Çfarë Shkakton Dridhje të duarve?

Duar të lëkundura zakonisht quhen dridhje duarsh. Një dridhje e dorës nuk është kërcënuese për jetën, por mund të vështirësojë detyrat ditore. Ajo gjithashtu mund të jetë një shenjë paralajmëruese e hershme e disa gjendjeve neurologjike dhe degjeneruese. Duhet të flisni me mjekun tuaj nëse keni dridhje në duar.   Shumë njerëz i lidhin dridhjet […]

Bajamet/Gjerat qe nuk i dinit

Shpesh herë dëgjojmë të flitet për bajamet dhe vetitë e shkëlqyera që kjo farë ka në shëndetin tonë. Kur e përmendim bajamen asnjëherë nuk mendojmë edhe për varietetin e egër të saj i cili është edhe më i shëndetshëm dhe më kurativ për trupin dhe shëndetin e njeriut. Përqendrimi i vlerave ushqyese te farat në […]

Pse ndiheni të lodhur pas ngrënies në punë?

Gjatë kohës së pauzës keni ngrënë racionin tuaj dhe jeni të gatshëm për t’u kthyer në punë, mirëpo problemi qëndron që shpesh 20 minuta pas ngrënies fillon të të hapet goja ose të gogësini dhe t’ju flihet gjumë. Është mesdita por edhe gjysma e kohës së punës është para jush, ndërkaq ndieni lodhje pas ngrënies? […]

A prishet cilësia e gjumit nëse pini kafe në mbrëmje?

Një studim i Universitetit të Floridës dhe të Harvardit, ku bazohet dhe AgroWeb.org, ka ngritur shumë pikëpyetje dhe ka shkaktuar shumë polemika mbi rolin e kafesë tek gjumi. Deri më tani besohej se pirja e kafesë në mbrëmje shkaktonte probleme me gjumin, por ky studim i ri i publikuar më herët në gusht thotë të […]

Vitamina B7 për zemrën dhe trurin – Produktet ku gjendet

Vitamina B7 njihet ndryshe si biotinë. Ajo luan një rol kryesor në konvertimin e ushqimit në energji për trupin. Kjo vitaminë gjendet me shumicë tek arrorët, bishtajoret, lulelakra, bananet, drithërat, kërpudhat, vezët dhe midhjet. Ndonëse kjo vitaminë gjendet në kaq shumë burime, njeriu nuk konsumon sasi të mjaftueshme të saj. Në këto raste, është e […]

Këto 5 zakone të përditshmërisë po ju shkaktojnë stres pa e kuptuar

Duke qenë se jeta mund të jetë e vrullshme dhe ndonjëherë mund t’ju rrëmbejë rutina, mund të mos e kuptoni se janë pikërisht gjërat e vogla të përditshmërisë që po ju shkaktojnë stres. Këto gjëra që në dukje mund të jenë të parëndësishme, janë pikërisht ato që ndikojnë drejtpërdrejtë në humorin apo mirëqenien tuaj. Më […]

Çaji që duhet të pini çdo mbrëmje për të eliminuar fryrjen e barkut

Fryrja e barkut është një ndjesi vërtet e tmerrshme. Në një kohë kur do të dukesh sa më e dobët, barku të tregon sikur ke edhe 5 kile më shumë. Përveç kësaj, është edhe një ndjesi parehatie që të mërzit gjithë ditën, shpeshherë edhe natën. Por ka një lajm të mirë për këto çrregullime të […]

Çfarë i ndodh organizmit nëse konsumoni një lugë………..

Mjalti i dhuron natyralisht fuqi organizmit, ai është antioksidant dhe armik i mikrobeve Nisja e një dite të mbarë dhe të shëndetshme nis me patjetër nga kuzhina. Mënyra se si dalim nga shtëpia në mëngjes për t’u nisur në punë ndikon në mënyrë të pavetëdijshme në humorin tonë përgjatë gjithë ditës. Nuk është aspak i […]

Lajm i mirë, vaksina Pfizer…………

Pfizer-BioNTech shprehet se ka paraqitur të dhëna të reja në Administratën amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA), për të treguar se vaksina e saj kundër COVID-19 mund të ruhet në temperatura më të larta. Pfizer deklaroi se këto të dhëna të reja tregojnë se vaksina e saj mund të jetë e qëndrueshme nëse ruhet midis […]

Ky serum i përgatitur në shtëpi zëvendëson lëngjet e humbura te femijet

Pas problemit të diarresë mund të fshihen shumë shkaqe, që përfshijnë shqetësimet me aparatin tretës apo shkaqe të tjera të jashtme. Para se të diferenconi këto të fundit, duhet të mos ngatërroni diarrenë me pseudodiaretë tek të porsalindurit, as me fecet e ujshme tek fëmijët e shëndoshë, diarrea është tjetër gjë. Në disa raste gjendja […]

5 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

Statistikisht, kanceri i gjirit prek 1 në 8 gra në SHBA. Zbulimi në fazat e hershme është thelbësor për trajtimin e kancerit të gjirit, ashtu si çdo lloj tjetër kanceri, prandaj duhen identifikuar sa më herët simptomat e tij. Më poshtë do t’ju njohim me 5 simptoma të kancerit të gjiri që mund të ngatërrohen […]

Ky është një çrregullim i ri i pandemisë Covid-19

Pasi analizuan gati 500 studime që adresonin alarmin dhe panikun që njerëzit po ndjenin gjatë pandemisë, studiuesit krijuan termin ‘coronaphobia’ Këtë term e përkufizuan si “një përgjigje të tepruar të shkaktuar nga frika e kontraktimit të virusit që shkakton COVID-19, duke çuar në shqetësim të tepruar të shoqëruar mbi simptomat fiziologjike, humbje personale, rritje të […]

Trondit eksperti: Covid-i mund të shkaktojë humbje të papritur të ……….

COVID-19 mund të shkaktojë humbje të papritur të shikimit për shkak të bllokimit të venës retinale, tha një ekspert mjekësor turk. Sipas Anadolu Agency, Dr. Orhan Ateş, profesor në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Ataturkut në Turqi, në provincën lindore Erzurum, për AA tha se ata pranuan disa pacientë të rinj me COVID-19 me […]

Zbulohet rasti i parë i infektuar me 2 lloje të virusit

Tashmë është folur shumë për mutacionet e reja të Covid-19 të cilat nuk jnë të pakta, por lajmi i mirë është se vaksina është efikase për to dhe se nuk janë më të rrezikshëm se ai i pari. Shkencëtarët janë shqetësuar së fundmi pasi në një person në SHBA janë shfaqur dy lloje të ndryshme […]

Ngrënia e çokollatës mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut

Keni nevojë për një justifikim për të ngrënë më shumë çokollatë? Mos kërkoni më shumë se këtë studim të fundit nga Scientific Reports. Gjatë matjes së marrjes ushqyese të më shumë se 14,000 grave në Mbretërinë e Bashkuar gjatë 20 viteve, studiuesit zbuluan se një dietë e pasur me flavanol lidhej me presionin e ulët […]

5 vlera direkte për lëkurën tua/Lengu magjik

Selinoja konsiderohet si një bimë që buron nga një familje e ngjashme me karotat dhe majdanozin. Përmban 95% ujë, proteina dhe yndyrna të shëndetshme dhe shumë lëndë ushqyese e minerale përfshirë kaliumin dhe kalciumin. Të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e zemrës, si dhe përmban folate e vitamië K që ndihmojnë në qarkullimin e […]

Cilat janë simptomat e reja të Koronavirusit

Hulumtimi i ri tek pacientët me COVID-19 ka zbuluar simptoma të reja të lidhura me virusin, duke përfshirë të dridhura, humbje të oreksit, dhimbje koke dhe dhimbje muskujsh. Imperial College London zbuloi këtë grup të fundit të simptomave pas hulumtimit të marrë nga testet dhe pyetësorëve që u studiuan midis qershorit dhe janarit. Studimi përfshiu […]

3 arsyet pse zgjoheni qullë në djersë gjatë natës

Djersitja është një proces fiziologjik nëpërmjet të cilit eleminohen lëngjet e tepërta dhe toksinat nga organizmi. Gjatë djersitjes sekretohen lëndët e dëmshme, siç janë alkooli, kolesteroli dhe kripa, dhe përmirësohet shëndeti kardiovaskular. Ajo ndihmon gjithashtu në ruajtjen e temperaturës së trupit dhe përmirëson shëndetin kardiovaskular. Por përveç stinës së verës, ku djersitja është proces mëse […]

Shuhet pediatri i Durrësit, Fatos Zaçe

Koronavirusi i merr jetën një tjetër mjeku shqiptar. Bëhet fjalë për mjekun Fatos Zaçe, i cili u nda nga jeta pas një lufte të vështirë me Covid-19. Lajmin e ka bërë me dije Urdhri i Mjekut Durrës ne nje postim ne rrjetet sociale. Njoftimi i plotë: Me dhimbje të thellë njoftojmë ndarjen nga jeta të […]

E pabesueshme! Humbet 10 kg për dy muaj dhe i lë të gjithë pa fjalë

Një studente ka bërë një ndryshim të kënaqshëm me trupin e saj. Lily Turton, ka arritur të humbasë 10 kilogramë brenda dy muajve duke krijuar një peshë optimale. Ajo e arriti këtë rezultat duke eliminuar ushqimet me yndyra, e zëvendësuar ato me ushqime të pasura me fibra dhe proteina. Gjithashtu 18-vjeçarja ka aplikuar dhe aktivitet […]

Si duhet të ushqeheni dhe çfarë duhet të kufizoni pas lindjes me operacion

Pasi keni qëndruar disa orë në dhomën e paslindjes, ka shumë mundësi që t’ju lëvizin në një dhomë në pavijonin e lindjeve. Gjatë 24 orëve të ardhshme, mjeku dhe infermieret do të mbajnë nën mbikëqyrje të dhënat tuaja jetësore, gjendjen e plagës, sasinë e urinës dhe atë të hemorragjisë që mund të keni pas lindjes. […]

Drenazhi postural: Ky pozicion i trupit nxjerr mukozën e grumbulluar nga mushkëritë!

Drenazhi postural është mënyra efikase që t’u ndihmohet mushkërive me rastin e vështirësisë me frymëmarrjen Kjo teknikë ndihmon në kollitje dhe nxjerrje të mukozës nga mushkëritë. Metoda konsiston në vendosjen e pacientit në një pozicion të veçantë, në të cilin pjesa e prekur e mushkërive ndodhet mbi degën e gabzherrit në dy bronket kryesore. Në […]

Ja përse duhet të pini lëng domateje

E kemi thuajse gjatë gjithë vitit në tryezat tona, por nuk e dimë sesa e shëndetshme është domatja. Më herët në Living kemi shkruar se sa më e fortë të jetë ngjyra e një fruti apo perimeje aq më i lartë numri i antioksidantëve. Megjithatë, domatja nuk njihet vetëm për antioksidantët e fuqishëm, por edhe […]

A e ka zhdukur Covid, gripin stinor?

Covid 19 ka zhdukur gripin. Nëse vite të shkuara  gjatë shkurtit ky virus arrinte pikun këtë sezon specialistët nuk kanë konstatuar asnjë të prekur prej tij. Të gjitha mostrat e dyshuara pas analizave të kryera në Institutin e Shëndetit Publik kanë rezultuar negative. Mjeku Artan Simaku tregon se ky nuk është një fenomen që ndodh […]

Përse prek më shumë gratë kjo sëmundje?

Quhet ndryshe sëmundja e harresës dhe mund të shfaqet papritur tek kushdo. Alzaimeri, shkakton probleme të memories për shkak se një pjesë e trurit plaket. Duke mos pasur kështu mundësi të kryejë më shumë funksione normale që nga të menduarit kthjellët deri tek proçeset e përditshmërisë. Përhapja e shpejtë dhe pa shkak e ka bërë […]

Ermand Mertenika: Ja si Covid-19 infekton qelizën tonë të shëndoshë, duke e transformuar këtë qelizë në një mini bio-fabrikë të shumëzimit të këtij elementi viral

Ermand Mertenika, Inxhinieri Biomjeksor (Inxhinier i Respiratorëve) Përmasa ekstremisht e vogël e  Covid-19 Corona, e cila modifikon DNA-në e Qelizës së shëndoshë të organizmit tonë. Covid 19 Corona është një virus agresiv me përmasa 9-12 nm që nënkupton një përmasë jashtzakonisht të vogël, e cila mund të shihet vetem me mikroskop intensiv elektronik. Pra, 9 […]

3 truket e mëngjesit për të djegur dhjamin në zonën e barkut

Ndërsa shumë njerëz kujdesen për peshën e tyre, mbipesha në zonën ebarkut duket se është diçka për t’u shqetësuar . Në fakt, për shëndetin, çështja nuk është se sa peshoni, por sa dhjamë keni sidomos në bark. Yndyra e tepërt çon në shumë gjendje serioze si diabeti, atak në zemër, depresioni, etj. Këtu keni 3 […]

4 grupet e njerëzve që nuk duhet të konsumojnë asnjëherë xhinxher

Nëse deri më tani ju është thënë se xhinxheri është erëza më e shëndetshme, ky informacion nuk është shoqëruar me një fakt shumë të rëndësishëm. Shumë mjekë dhe dietologë e rekomandojmë xhenxhefil në çdo dietë pasi sjell shumë përfitime, por është për t’u theksuar se jo të gjithë njerëzit duhet ta konsumojnë xhinxherin. Nëse për […]

Ushqimet që duhet të konsumoni për një gjumë të mirë

Të gjithë ndonjëherë kemi probleme të biem në gjumë, dhe mungesa e tij ka një efekt shumë të keq në të gjithë trupin Dobëson sistemin imunitar, për këtë arsye ne jemi më të ndjeshëm ndaj viruseve, rrit rrezikun e humbjes së peshës gjatë trajnimit intensiv dhe gjithashtu ndikon në hormonet që rregullojnë oreksin, gjë që […]

Kujdesi për dhëmbët dhe sëmundja e alzheimerit – Çfarë duhet të dini

Ekspertët kanë paralajmëruar prej kohësh se inflamacioni i mishrave të dhëmbëve rrit rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve të zemrës. Një studim i janarit të këtij viti e konfirmoi këtë por edhe zbuloi se bakteret që shkaktojnë inflamacion në gojë kanë lidhje edhe me sëmundjen e Alzheimerit. Specifikisht bëhet fjalë për bakterin Porfiromonas gingivalis, i cili […]

Nga lëkura te sistemi imunitar: Përfitimet dhe efektet anësore të trëndafilit të egër

Trëndafili i egër është përdorur për shekuj me radhë në mjekësinë tradicionale dhe popullore për vetitë anti-inflamatore dhe lehtësuese të dhimbjeve Disa nga përfitimet e tij më të njohura: Sistemi imunitar Krahasuar me frutat dhe perimet, trëndafili i egër ofron një nga nivelet më të larta të vitaminës C. Kjo vitaminë, së bashku me përbërësit […]

Pediatri Ylli Kaloshi paralajmëron gjithë prindërit “Tregohuni vigjilentë, një virozë e re po përhapet tek fëmijët”

Në një periudhë të vështirë për Covid-19 duket se në opinionin publik sëmundjet e tjera “nuk ekzistojnë më”. Mjekët pediatër kanë konfirmuar se ditët e fundit po qarkullon një virozë e cila nuk duhet anashkaluar. Pediatri Ylli Kaloshi i tha Gazetës “Si” se po qarkullon një virozë tek fëmijët e cila shoqërohet me temperaturë të […]

Dieta më e mirë për 2021-n; për të humbur peshë në mënyrën më të shëndetshme

Dieta Mesdhetare në bazë të studimeve të bëra ka treguar që mund t’ju mbrojë nga sëmundjet e zemrës, diabeti dhe obeziteti. Sipas kësaj  diete ju mund të konsumoni  shumë perime, fruta, drithëra integrale, vaj  ulliri (yndyrna të shëndetshme), pak peshk dhe mish. Kjo dietë është e pasur në antioksidantë dhe flavonoide, të cilat lidhen me […]

1 vit më pas, autopsitë tregojnë pasojën e re që lë Covid-19 në trupin tonë

Pas 1 viti  nga fillimi i pandemisë, eskpertët kanë filluar të njohin më mirë dhe virusin dhe efekte e tij ose pasojat. Fillimisht ata panë se pasi njerëzit kalonin Covid-19 kishin probleme gastrointestinale, dëmtime të zemrës, dhe çrregullime të mpiksjes së gjakut . Tashmë një tjetër problem ka dale në pah dhe ka të bëjë […]

Nga problemet e veshkave tek stomaku, ja përse duhet të provoni që tani

Soda e bukës është përdorur që në lashtësi kundër një sërë sëmundjesh dhe problemesh dermatologjike. Ajo është aleati më i mirë i sistemit tretës. Ndihmon kundër fryrjeve në stomak dhe për tretjen e ushqimeve të rënda. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, soda e bukës është një kurë që funksionon kundër urthit dhe ndjesisë së djegies në kraharor. Soda […]

Duhet t’i dimë të gjithë/ Kjo është kura natyrale kundër helmimit nga ushqimi

Helmimi nga ushqimi shkaktohet kryesisht nga mënyra jo higjenike e përpunimit dhe përgatitjes së një ushqimi të caktuar. Mungesa e higjienës shkakton shumimin e disa llojeve të rrezikshme të baktereve. Simptomat e helmimit nga ushqimi janë të ngjashme me atë të gripit siç mund të jenë dhimbjet e barkut dhe temperaturë. Bakteret që shkaktojnë helmim […]

Antidepresantë për të luftuar COVID-19? Zbulohen rezultatet e para të studimit të ri

Mjekët po zhvillojnë një provë klinike për të parë nëse një antidepresant mund të ndihmojë të sëmurët me COVID-19 Studiuesit në Universitetin e Washingtonit të St. Louis janë duke rekrutuar 1,100 njerëz në fazat fillestare të COVID-19 për të provuar ilaçin fluvoxamine, i njohur gjithashtu si Luvox. Ndërsa një anti-depresiv mund të duket si një […]

Këta janë holluesit e gjakut që të sëmurët post Covid mund të provojnë në shtëpi

Dëshmitë nga e gjithë bota tregojnë që mpiksjet e gjakut kanë qenë një fenomen i zakonshëm tek një numër i madh pacientësh me Covid-19.  Por pse ndodh kjo gjë? Një studim i botuar në revistën ”Circulation” ka identifikuar një lidhje të mundshme midis mpiksjes së gjakut dhe Covid-19. Autorët e studimit gjetën një numër të lartë […]

10 ushqimet më popullore që përmbajnë vetëm 100 kcal

10 ushqimet më popullore që përmbajnë vetëm 100 kcal! Disa ushqime të shëndetshme në të vërtetë mund të kenë më shumë kalori sesa e prisnit! Pra, pavarësisht sesa shumë mund të punoni në palestër, nuk do të humbni peshë. Kjo për shkak se kontrolli i porcionit është një pjesë thelbësore e procesit të humbjes së […]

Katër simptomat që tregojnë se do ta keni imunitetin ndaj Covid për një kohë të gjatë

Vaksina që ka nisur të aplikohet në shumë vende i ka lehtësuar ata që nuk janë prekur ende nga Covid-19. Por për ata që e kanë kaluar virusin mbetet pyetja: sa do të zgjasë imuniteti i tyre natyral? Një studim i ri ka gjetur se disa simptoma gjatë sëmundjes lidhen me mundësinë më të madhe […]

Si të filloni humbjen e kilogramëve të tepërt; Nga detoxi tek këshillat e ekspertëve

Është ajo periudhë e vitit kur me siguri ndiheni më te rënduar e të fryrë se zakonisht. Pas pushimeve e pas festave të fundvitit, ku ushqimi i shijshëm e pijet e ëmbla nuk kanë munguar në asnjë ditë, çfarë ka mbetur tanimë janë kilogramët e tepërt. Po në këtë periudhë, nisin edhe dietat e ndryshme […]

Agjencia Europiane e Barnave rekomandon vaksinën e Modernas

Agjencia Europiane e Barnave rekomandon që njerëzit të vaksinohen me vaksinën e Modernas. Komiteti i ilaçeve njerëzore të EMA (CHMP) ka vlerësuar tërësisht të dhënat mbi cilësinë, sigurinë dhe efikasitetin e vaksinës dhe rekomandoi me konsensus një autorizim zyrtar të marketingut me kusht të dhënë nga Komisioni Evropian. Kjo do të sigurojë qytetarët e BE-së […]

Pastrimi i organizmit pas festave të fundvitit, ja tre lëngjet detoks që ju duhen

Nëse ke vendosur të fillosh një rutinë të shëndetshme pas festave të fundvitit detoksikimi fillon duke pirë lëngje të shëndetshme që të ndihmojnë të pastrosh organizmin nga helmet, por në të njëjtën kohë të mbajnë të hidratuar dhe të japin energji. Ndonjëherë, nuk është i gjithë sekreti tek ushqimi – edhe ajo që pi mund […]

Pse nuk duhet ta pish ujin në gotë gjatë natës?

Uji është burim jetik i trupit dhe pa të, jeta nuk do të ishte e mundur. Megjithatë, ka disa mënyra të përdorimit të drejtë dhe të gabuar për të pirë ujë. Është e zakonshme që të pish ujë para se të flesh, por është e zakonshme gjithashtu që të mbash një gotë gjatë natës afër. […]

9-vjeçarja vdiq nga ndotja e ajrit/ Merret vendimi historik

Për herë të parë, vdekja nga ndotja e ajrit është regjistruar si shkak zyrtar mjekësor në certifikatën e vdekjes së një 9-vjeçare. Sipas Daily Mail, Ella Kissi-Debrah është i pari person në Britani që ndërron jetë zyrtarisht nga ndotja e ajrit. Vogëlushja ndërroi jetë në shkurt të vitit 2013. Ajo vuante nga astma dhe pësoi […]

‘Ari’ i lëngshëm i vitit 2021″, Interpoli: Rrezik i lartë i vjedhjes së vaksinave anti-Covid

“Vaksina anti-Covid tashmë është ‘ari’ i lëngshëm i vitit 2021 dhe mafia e organizatat e tjera kriminale janë tashmë të përgatitura ta vjedhin atë”. Ky është alarmi i ngritur nga Sekretari i Përgjithshëm i Interpolit. Juergen Stock, “Ne do të shohim sulme mbi dërgesat e dozave dhe vjedhje në depot me stoqe, korrupsioni do të […]

Deri në sa lindje mund të bëni me prerje Cezariane?

Disa gra të shëndetshme zgjedhin të bëjnë lindje me prerje cezariane kur e kanë fëmijën e parë, zakonisht për të shmangur dhimbjet e lindjes ose ndërlikimet e mundshme që mund të ketë lindja natyrale. Ka raste kur mjekët e sugjerojnë vetë lindjen me operacion, në mënyrë që foshnja të lindë pa probleme dhe më shpejt. […]

Vuani nga problemet me kockat? Konsumoni çdo ditë disa kokrra ……………

Ngrënia çdo ditë e kumbullave të thata ndihmon në parandalimin e rënies së dendësisë kockore. Sipas disa studimeve shkencore të kohëve të fundit, të cilave i referohet AgroWeb.org konsumi ditor i kumbullave të thata ndihmon në riparimin e dendësisë së humbur kockore dhe përmirësojë shëndetin e kockave. AgroWeb.org ju sjell më poshtë një informacion të […]

Merrni peshë të madhe në zonën e barkut?

Shpesh njerëz të ndryshëm shëndoshen në pjesë të ndryshme të trupit. Disa në zonën e këmbëve disa në zonën e barkur apo diku tjetër. Nëse jeni nga ato që shëndetin e tepërt e merrni në pjesën e barkut kemi një recetë për ju që do t’ju shfryjë dhe do t’ju ndihmojë të hiqni kile më […]

Vaji i ullirit roja i zemrës, stomakut dhe trurit

Vaji i ullirit është një nga ushqimet më të njohura dhe më të përdorurit në kuzhinat e gjithë botës. Duke qenë se konsiderohet si vaji më i shëndetshëm dhe me një aromë delikate, është opsioni i preferuar për miliona njerëz, shkruhet në faqen e internetit viverepiusani.it. Prodhohet nga ullinjtë, përmes një procesi natyral të shtypjes […]

Lindja me metodën e epidurialit; Avantazhet dhe disavantazhet

Anestezia epidurale është një analgjezik lokal, që ndryshe quhet anestezi lokale, i cili mund të përdoret gjatë procesit të lindjes ose para operacionit. Mjekimi injektohet në fundshpinë, jashtë qeses së lëngut që rrethon palcën e kurrizit dhe duhen rreth 20 minuta që të bëjë efekt. Avantazhet. Anestezia epidurale lehtëson pjesën më të madhe të dhimbjeve […]

Ne mungese te vitamines D konsumoi keto ushqime

Nëse keni mungesë vitamine D, filloni të konsumoni këto ushqime Mungesa e vitaminës D është tepër e zakonshme. Megjithëse është më e përhapur tek të rriturit dhe të moshuarit por është gjithashtu e përhapur në mesin e individëve të rinj, të shëndetshëm (sipas Medscape). Sipas “STATPEARLS” rreth 1 miliard njerëz, 13 përqind e popullsisë botërore, […]

Nëse keni kaluar Covid-19; përpara se të filloni aktivitetin fizik duhet të kontrollini zemrën me patjetër

Pavarësisht nëse stërviteni rregullisht ose thjesht përpiqeni të mbani një mënyrë jetese aktive, mund t’ju duhet një kontroll i zemrës para se të rifilloni ushtrimet nëse keni pasur COVID-19, thonë profesionistë të shëndetit (përmes NBC Neës). Mjekët në një konferencë virtuale këtë muaj të sponsorizuar nga Kolegji Amerikan i Mjekësisë Sportive, Shoqata Amerikane Ortopedike për […]

Fëmijët mbajnë 10 herë më shumë virus se të rriturit

Me siguri është një lehtësim të dihet se fëmijët rrezikojnë më pak nga infeksioni i rëndë COVID-19 sesa të rriturit, është e rëndësishme të mbani në mend se, ndërsa ata mund të mos shfaqin ndonjë simptomë, ata ende mund të mbajnë (dhe shpërndajnë) mikrobet. Një studim i botuar në Gazetën e Shoqatës Amerikane të Mjekësisë […]

A e dini përse karbohidratet duhet të hahen në fund të vaktit që po konsumoni?

Studimet e reja shkencore tregojnë që konsumimi i karbohidrateve në fund të racionit ka veti të mira për shëndetin tonë. Studimi i udhëhequr nga profesoresha e Fakultetit të Universitetit të Nju-Jorkut, Louis J. Aaron ka qenë i inspiruar nga dhënat e pamjaftueshme shkencore mbi atë se a ndikon koha kur konsumohen karbohidratet në nivelin e […]

Kafeja ndihmon për të përmirësuar……….

Përfitimet e konsumit të përditshëm të kafesë. Në botën e sotme, me një larmi testesh dhe gjallërimesh të përditshme, praktikisht të gjithëve u pëlqen të pushojnë duke pirë një filxhan kafe aromatik, transmeton lajmi.net. Shumica e njerëzve e pinë atë në mëngjes, në mënyrë që të ndjehen energjikë dhe të gëzuar gjatë gjithë ditës. Shkencëtarët […]

Çokollata e zezë, aleate e zemrës

Nëse gjatë pandemisë të është shtuar nepsi për çokollata, kjo e ka një arsye dhe ju e keni një justifikim. Një studim të cilit i referohet Agrowebka zbuluar se njerëzit që hanë një ose disa racione çokollate të zezë në javë, kanë 10% më pak gjasa të preken nga sëmundjet e zemrës. Çokollata dhe shëndeti […]

Ushqimet natyrale që ju ndihmojnë të keni disponim më të mirë

Në periudhat kur ndiheni të stresuar, në ankth e të mërzitur është shumë e thjeshtë që të drejtoheni tek ushqimi. Është e vërtetë se këto reagime janë një lloj antistresi për njeriun, megjithëse marrëdhënia me ushqimin nuk është gjithnjë e thjeshtë. Shpesh mund të gaboni duke zgjedhur atë të gabuarin e për pasojë mund të […]

5 çajrat që ju bëjnë mirë për flokët dhe fytyrën me probleme

Çaj jeshil Të gjithë i dinë përfitimet e shumta shëndetësore që çaji jeshil ofruaron si brenda ashtu dhe jashtë organizmit. Përveç mbajtjes së peshës së duhur, ky çaj është gjithashtu një përbërës i njohur në fushën e produkteve të bukurisë. Nëse aplikohet në formën e një maske për fytyrën, çaji jeshil vepron si një pastrues […]

Zbuloni dobitë shëndetësore që gjenden në një filxhan me çaj

Çajrat janë të shkëlqyera për përkujdesjen shëndetësore. Përveçse kanë një shije të mirë, çajrat e përgatitur në shtëpi mund të bëhen me lloje të ndryshme bimësh që kanë benefite të ndryshme në organizëm. Mes tyre janë gjethet e kamomilit dhe dafinës. Me këtë çaj do të përfitoni: Do të lehtësoni dhimbjet e stomakut dhe tretjes […]

Studimi: Testi i gjakut për Covid mund të parashikojë nëse një person do të mbijetojë

Një test gjaku është duke u zhvilluar në mënyrë që të mund të parashikojë nëse pacientët me COVID-19 do të kenë nevojë për kujdes intensiv ose nëse kanë të ngjarë të mbijetojnë, menjëherë pasi të shfaqen simptomat. Ky test mund t’u mundësojë mjekëve që të drejtojnë trajtimin intensiv te pacientët më në nevojë duke rritur […]

10 gjërat që duhet të dini para se të konsumoni përsëri një çokollatë

Ju mendoni se jeni ekspert në zgjedhjen e ëmbëlsirës e cila është e preferuara e çdo moshe, çokollatës. Por ka shumë të ngjarë që për faktet e mëposhtme të mos keni dëgjuar më parë.   1.Çokollata e bardhë nuk është vërtet çokollatë Çokollata e bardhë nuk ka pluhur kakao, përveç gjalpit. Përbërës të tjerë janë […]

A duhet ngrënë banane me stomak bosh? Mësoni të vërtetën

Nga të gjitha vaktet që konsumojmë në ditë, mëngjesi është absolutisht më i rëndësishmi. Këshillat e ekspertëve thonë se në mëngjes duhet të hamë sikur të ishim mbretër dhe mbretëresha, në sensin e marrjes së ushqyesve më të rëndësishëm. E megjithatë, këto këshilla shpesh bien në vesh të shurdhër, falë stilit kaotik të jetesës dhe […]

Mjekët japin alarmin: Kjo sëmundje po përhapet shumë te gratë mbi 40 vjeç, ja simptomat

Prek më shumë se 2 milionë njerëz në Francë, fibromialgjia mbetet një patologji e panjohur deri më sot. Kjo sëmundje, e cila prek kryesisht gratë, ka disa simptoma si lodhje dhe paaftësi për të bërë edhe gjërat e përditëshme. Shkaqet mbeten të paqarta deri më sot, por një ekip studiuesish kanë bërë një zbulim të […]

Djersitni shumë? Shtatë arsye pse është e mirë për shëndetin!

Pavarësisht nëse djersiteni në palestër ose thjesht sepse po ecni, kjo mund të nënkuptojë t’i jepni trupit tuaj një hov për shëndetin. Këtu janë shtatë arsye që ekspertët i konsiderojnë përfitimet e djersitjes për shëndetin tuaj mendor, fizik dhe emocional: Lehtëson dhimbjen “Ushtrimet stimulojnë rrugët neurokimike në tru, duke rezultuar në prodhimin e endorfinave që […]

Banania ka një orar të caktuar për tu ngrënë

Nga të gjitha vaktet që konsumojmë në ditë, mëngjesi është absolutisht më i rëndësishmi. Nga të gjitha vaktet që konsumojmë në ditë, mëngjesi është absolutisht më i rëndësishmi. Këshillat e ekspertëve thonë se në mëngjes duhet të hamë sikur të ishim mbretër dhe mbretëresha, në sensin e marrjes së ushqyesve më të rëndësishëm. E megjithatë, […]

Konsumoni xhenxhefil për 30 ditë për 8 përfitime fantastike

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në formën e pluhurit. Xhenxhefili është një nga erëzat më të shëndetshme, falë ushqyesve dhe përbërësve bioaktivë që përmban. Nëse nuk e keni përdorur deri më tani, lexoni këtë artikull të AgroËeb.org dhe zbuloni 8 ndryshimet pozitive […]

Ja çfarë duhet të konsumoni këtë muaj për rritur imunitetin tuaj

Brokoli: Gjysmën e vitit, nga muaji dhjetor në muajin maj, ju mund të zgjidhni mënyra të ndryshme për të gatuar këtë “super ushqim”. Brokoli ka pak kalori dhe është tejet i pasur në vitamina e minerale si dhe shumë fibra. Lulelakra: prodhohet nga muaji dhjetor deri në muajin maj. Fermerë shqiptarë në vitin e fundit e kanë […]

Zbulohen arsyet përse trupi i fëmijëve reagon ndryshe ndaj COVID-19

Një studim i publikuar me 5 nëntor në revistën Nature Immunology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar fakte interesante mbi dallimet në mënyrën se si organizmi e të rriturve dhe të vegjëlve reagon kundër koronavirusit SARS-CoV-2. Deri më tani, në pjesën dërrmuese të rasteve, fëmijët e sëmurë me virus janë ose asimptomatikë ose me […]

Çfarë është metoda ‘Hara Hachi Bu’ dhe si ndikon në jetëgjatësi

Nëse doni të jetoni 100 vjet dhe shëndetshëm, ushqehuni si ata që kanë mbushur 100 vjeç. Dhe për këtë duhet të shkoni të paktën një herë në Okinawa të Japonisë, një nga zonat që njihet si Zona Blu, pasi njerëzit aty jetojnë gjatë, bëjnë jetë të shëndetshme dhe të lumtur. Për çdo 100 mijë banorë, […]

Një gotë me çaj mali, pse duhet ta pini para gjumit

Çaji i Malit është një nga produktet më të kërkuara në të gjitha komunitetet shqiptare që jetojnë në Evropë, Amerikë dhe deri në Australi. Por shpesh edhe tregu vendas gjendet pothuajse bosh nga kërkesa e madhe për çaj mali. Zakoni i shqiptarëve është grumbullimi dhe blerja e sasive të mëdha të çajit të malit gjatë […]

Kujdes/ A e dini kur është koha e duhur për t’i marrë gjatë ditës?

Shumë njerëz marrin një ose disa vitamina gjatë ditës për të plotësuar dietën e tyre. Por, a ka rëndësi koha kur i konsumoni? A ka ndonjë kohë të veçantë se kur duhet t’i pini? Ekspertët bashkohen me idenë se vitaminat duhet të merren pothuajse në të njëjtën kohë, çdo ditë. Pra, ka rëndësi që të […]

Nutricionistja shpjegon thjeshtë dëmin e madh që sjellin patatinat për shëndetin

Patatinat dhe produktet e tjera ‘snack’ janë më joshëset për fëmijët, por pavarësisht se duket sikur po plotësoni një dëshirën të tyren për t’i konsumuar, në fakt jeni duke i shkaktuar probleme në shëndet. Nutricionistja Hyrida Basha tregoi se çfarë ndodh në trupin e tyre nëse konsumojnë këto produkte. Patatinat dhe produktet e tjera ‘snack’ […]

Qiqrat, kjo pjesë e traditës shqiptare që ju shpëton nga disa probleme të

Kultivimi i qiqrave në Shqipëri është i hershëm, megjithëse jo në sasi të mëdha, këto bishtajore fantastike në vlera ushqyese gjenden lehtë në tregjet e fshatarëve. Qiqrat janë një nga ushqimet më të preferuara të mënyrës mesdhetare të të ushqyerit. Së fundmi, amvisat shqiptare kanë nisur të përfshijnë qiqrat në recetat e tyre të gatimit […]

Doni një zemër gjithmonë të shëndetshme?

Shëndeti i mirë i zemrës është një objektiv parësor që duhet ta ketë çdo njeri.  Njeriu mund të marrë disa masa, sado të vogla, për të bërë një ndryshim rrënjësor në shëndetin e zemrës. Rreziku i sëmundjeve të zemrës pëson një ulje shumë të madhe kur njeriu heq dorë nga jeta pasive dhe angazhohet në […]

Kombinimi që largon yndyrat e barkut, kofshëve dhe ijeve

Dietat strikte sjellin humbje peshe në gjithë trupin, varje të lëkurës dhe pasoja në metabolizëm, kurse ky kombinim është zgjidhja perfekte për të garantuar humbjen e kileve me ekuilbrin e duhur të trupit. Një lëng i shijshëm me banane mund t’ju ndihmojë të ktheheni në peshën normale trupore në çdo moment. Kjo sepse banania është […]

Ja pse duhet të hani sa më shumë hurma

Shpeshherë është quajtur edhe si “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fruti që mbart më shumë misticitet se çdo lloj fruti tjetër. E kemi ngrënë me kujdes nga frika se mos linte njolla, […]

Te mirat e cajit nga levorja e portokallit

Nëse zakoni i përditshëm është që të hash tulin e portokallit dhe të hedhësh lëkurat e saj mos e bëni më! Sipas të dhënave të AgroWeb.org lëkura e një portokalli ka dy herë më shumë vitaminë C se sa tuli. Gjithashtu tek ajo gjenden nivele të larta të vitaminës B6, kalciumit, magnezit dhe kaliumit. Flavonoidët […]

VJa si do merret vaksina e re anti covid

Izraeli po punon për një vaksinë që do të administrohet në rrugë orale dhe nuk do të ketë nevojë për ruajtje deri në -70 gradë. Testi pritet të fillojë së shpejti, raporton “La Repubblica”. Për pasojë, nëse i kalon të gjitha testet e kërkuara nga FDA, bota do të marrë një vaksinë të lirë dhe […]

Ja sa efektive eshte vaksina anti-covid 19

Vaksina e koronavirusit e prodhuar nga universiteti i Oksfordit dhe kompania “AstraZeneca” ka rezultuar 70 për qind efektive në parandalimin e COVID-19. Rezultatet paraprake, kanë shënuar 25% efikasitet më të ulët se rivalët e Pfizer dhe Moderna, të cilët pretendojnë mbrojtje prej 95%. Ekzistojnë gjithashtu të dhëna intriguese që sugjerojnë pas marrjes së dozës mund […]

Miratohet kura e re për Covid, vlen vetëm për të infektuarit që nuk janë bërë për spital

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) lëshoi autorizimin për përdorim urgjent të terapisë me antitrupa kundër COVID-19, të kompanisë farmaceutike Regeneron, i njëjti trajtim eksperimental që iu dha Presidentit Donald Trump dhe që ai tha se e ndihmoi të shërohej nga sëmundja. FDA-ja tha se antitrupat monoklonalë, duhet të përdoren për trajtimin e pacientëve, […]

Rrahjet e ngadalta të zemrës/ Ja çfarë duhet të dini dhe si të veproni

Madje është po aq delikate sa e fortë dhe e pashtershme. E për këtë temë me siguri nuk janë të pakta rastet që mund të keni dëgjuar apo edhe përjetuar. Ndonëse numri më i madh i shqetësimeve vjen nga rrahjet e shpejta të zemrës edhe ato të ngadaltat mund të jenë një problem më vete, […]

Misteri/ Shkencëtarët: Ja pse virusi “kursen” fëmijët

Shkencëtarët kanë zbuluar një nga misteret e Covid-19, pse virusi godet njerëzit e moshuar apo të rriturit, ndërsa duket se i lë fëmijët të paprekur. Përparimi mund të hapë rrugën për trajtime të reja për të luftuar pandeminë. Studiuesit në Qendrën Mjekësore të Universitetit Vanderbilt zbuluan se fëmijët kanë nivele më të ulëta të një […]

Grupi i gjakut dhe Covid-19, si qëndron e vërteta për njerëzit me grup A?

Një ekip shkencëtarësh kinezë ka kryer një studim të ri ditët e fundit, në përpjekje për të zbuluar lidhjen mes grupit të gjakut dhe rrezikut të hospitalizimit nga virusi që ka mbyllur në izolim një glob të tërë. Studimi kërkon pak kohë deri sa të publikohet, megjithatë, gjetjet e deritanishme tregojnë që ka një lidhje […]

E zbulon hulumtimi në Oksford: Sa zgjat imuniteti ndaj COVID-it pas një infektim

Njerëzit të cilët janë rikuperuar nga COVID-19 nuk ka gjasa të infektohen përsëri brenda gjashtë muajve nga infeksioni i parë, sipas një studimi britanik të kryer mbi punonjësit e kujdesit shëndetësor. Kërkimi është një lajm i mirë për më shumë se 51 milion njerëz që janë infektuar me virusin corona që nga fillimi i pandemisë, […]

Patatet nuk të shëndoshin; Ekspertët hedhin poshtë mitin që përndjek këtë ushqim

Ju i doni të skuqur, të pjekur dhe të bëra pure. Por a janë patatet të mira për ju? Dietologët i janë përgjigjur kësaj pyetje Pasi Spanjollët i sollën ata në Evropë në vitet 1500, patatet ngadalë filluan të shpërndaheshin nëpër botë. Ata kanë qenë një element kryesor  në çdo ushqim që prej asaj kohe.Por […]

Marrje mendsh, mpirje duarsh dhe paqartësi; Ja çfarë tregojnë këto simptoma për shëndetin

Trupi ka tendencën të tregojë menjëherë kur diçka nuk shkon siç duhet. I tillë është rasti i sheqerit në gjak. Kur niveli i tij është shumë i lartë, simptomat janë të menjëhershme. Kemi të bëjmë me mjegullim të shikimit, ngadalësim të shërimit dhe uri të vazhdueshme. Shkaktarët e sheqerit të lartë në gjak Kur trupi […]

Shumë i rekomandojnë si super ushqim, por në fakt ato ju helmojnë! Bëni shumë kujdes nga ky ushqim!

Shumica e farave të kajsive të tregtuara në Evropë importohen nga jashtë BE-së dhe tregtohen tek konsumatorët nëpërmjet internetit. Shitësit i deklarojnë ato si një super ushqim për të luftuar kancerin. Dozat e këtyre magjistarëve këshillojnë marrjen nga 10 fara në ditë për popullatën e përgjithshme deri në 60 copë për pacientët e diagnostikuar me […]

Çaji ideal për ditët e ftohtë që lufton kollën dhe gripin

Kolla nuk konsiderohet gjithnjë si problem shëndetësor, megjithëse në disa raste mund të tregojë praninë e problemeve ose infeksionit. Kollitja është një refleks natyror për pastrimin e fytit dhe rrugëve të frymëmarrjes. Nëse kolla nuk largohet brenda pak ditëve, atëherë duhet të shkoni tek mjeku. Trajtimet kundër kollës që realizohen në kushtet e shtëpisë janë […]

Covid-i i gjatë, shkencëtarët në panik: Shkatërron mushkëritë, dëmi te pacientët mund të jetë i madh

Zbulimet sugjerojnë se coronavirusi nuk është vetëm një sëmundje e shkaktuar nga vdekja e qelizave të infektuara nga virusi, por ndoshta është gjithashtu pasojë e këtyre qelizave anormale që mbeten në mushkëri për një kohë të gjatë. Ekipi i shkencëtarëve ka analizuar mostrat e indeve të mushkërive, zemrës, mëlçisë dhe veshkave të dyzet e një […]

Lajmi i madh për vaksinën anti-Covid, ja kur mund të jetë gati për njerëzit në mbarë botën

Prodhuesit e ilaçeve dhe qendrat kërkimore në të gjithë botën po punojnë për zbulimin e vaksinës kundër COVID-19, me teste të mëdha globale të disa prej kandidatëve që përfshijnë dhjetëra mijëra pjesëmarrës në proces. Në këtë drejtim, Reuters ka sjellë të gjithë atë që dimë për garën në drejtim të zbulimit të vaksinës që do […]

Këto janë pesë perimet më të shëndetshme që duhet të hani

Perimet janë një ndër ushqimet më të shëndetshme që njeriu mund të konsumojë gjatë gjithë jetës së tij. Por, si me do ushqim tjetër, edhe perimet janë në konkurencë me njëra tjetrën.Ka disa që janë shumë të mira, e të tjera mjaftueshëm të mira për shëndetin. Nëse i keni vënë synim vetes që të ushqeheni […]

Temperatura e trupit të njeriut nuk është më 37 gradë Celcius

Temperatura mesatare e trupit të njeriut ka ardhur në rënie përgjatë 150 viteve të fundit, ndonëse mbetet e paqartë arsyeja që qëndron pas kësaj rënieje. Të dhënat vijnë nga një studim i fundit nga Shkolla e Mjekësisë pranë Universitetit të Stanford. Ekspertët dolën në konkluzionin se trupat e njerëzve janë më të ftohtë sesa vlera […]

Ushqimet që ndikojnë tek plakja e trurit, zbuloni cilat duhet të shmangni

Shprehja mendje e shëndoshë në trup të shëndoshë, zë vend më se miri në shpjegimin dhe luftën kundër shumë sëmundjeve. Tashmë dihet që ushqimi është një ndër faktorët kyç të zhvillimit të trupit dhe organizmit të shëndetëshëm. Një dietë e shëndetëshme e ndikon organimin më shumë nga sa mund të mendoni. Si për trupin, kjo […]

Kujdes! Këto janë efektet e panjohura të vajit të peshkut në organizëm kur e teproni me dozat

Vaji i peshkut është një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore omega-3. Ato ndihmojnë në uljen e triglicerideve, eliminimin e inflamacionit dhe zbutjen e simptomave të reumatizmës. Megjithatë, këto vlera nuk duhet t’ju shtyjnë ta teproni me vajin e peshkut. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për efektet anësore të përdorimit […]

1 gotë në ditë nga ky lëng për të shkrirë dhjamin e barkut

Një regjim ushqimor i pasur, aktiviteti i vazhdueshëm fizik dhe harmonia shpirtërore janë seksreti që i duhen gjithkujt për të qenë të lumtur. Ju propozojmë një lëng shumë të thjeshtë që i kombinuar me ushtrimet fizike të duhura dhe një regjim ushqimor të shëndetshëm, do të shkrijë dhjamin e tepërt në zonën e barkut. Përbërësit […]

S’ka vend për turp dhe tabu, këto janë 4 situatat që s’duhet t’ia fshihni KURRË gjinekologut

Pavarësisht se jetojmë në kohën e lulëzimit të teknologjisë dhe informacionit, janë të shumta gratë dhe vajzat që do të rrëfenin edhe ‘’krimin’’ më të rëndë tek një prift apo mike e ngushtë, se sa të flisni hapur për shëndetin seksual tek mjeku gjinekolog. E vërteta është se gjinekologët kanë parë e dëgjuar gjithçka, kështu […]

7 përfitime për organizmin vetëm nga një kokërr portokalli në ditë

Portokalli është agrumja më e preferuar e miliona njerëzve në botë. Një kombinim perfekt mes të ëmblës dhe athtësisë, portokalli është plot shije dhe mbi të gjitha plot vlera. Ekspertët thonë se portokalli duhet ngrënë çdo ditë sepse prej tij organizmi merr 7 përfitime të menjëhershme. Sy të shëndetshëm dhe shikim të mprehtë Portokalli përmban […]

Tri mënyra të thjeshta për të shmangur humbjen e shikimit që lidhet me moshën

Rreth 90 për qind e njerëzve do të kenë fillimet e kataraktit së syrit deri në moshën 65 vjeçare, madje pa e kuptuar! Për fat të mirë, disa truqe mbrojnë sytë tuaj dhe shmangin humbjen e shikimit në lidhje me moshën: Vendosni syze dielli Studimet zbulojnë se vendosja e tyre edhe në ditë me re […]

Tre ushqimet që shkaktojnë celulit, zgjidhjet natyale për ta trajtuar

Celuliti ndodh kur indet në shtresën e lëkurës dobësohen dhe lejojnë formimin e depozitave dhjamore shumë pranë sipërfaqes së lëkurës. Celuliti tanimë është kryefjala e shumë trajtimeve estetike të stinës së verës, ndonëse beteja e vërtetë me këtë problem duhet kryer në tryezë. Mbipesha është një faktor kontribues në shfaqjen e celulitit, por kjo nuk […]

Studimi i fundit paralajmëron: Ora kur hani darkën tregon shumë për shëndetin e zemrës!

Studimet e fundit kanë paralajmëruar se ushqyerja vonë në darkë rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Shumë njerëz hanë edhe pas orës 19.00 dhe akoma më shumë preferojnë diçka të shpejtë edhe përpara gjumit. Mjekët paralajmërojnë se koha e të ngrënit mund të përbëjë faktor rreziku për shëndetin e zemrës. Ora biologjike e trupit të […]

4 mënyra për ta bërë kafenë e mëngjesit një pije të shëndetshme

Të apasionuarit pas kafesë mburren me faktin se kjo e fundit është e pasur me antioksidantë dhe mund të shmangë një sërë komplikacionesh shëndetësore. Nëse dëshironi të maksimizoni vlerat e kafesë ja gjashtë këshilla se si të shijoni ritualin e papërsëritshëm të mëngjesit. Në fillim një gotë ujë Njerëzit që e nisin ditën me një […]

Çaji i hudhrës/ Zbuloni arsyet shëndetësore pse duhet ta pini çdo mëngjes

Në shumë vende të largëta të botës, njerëzit pohojnë efikasitetin e çajit të hudhrës kundër të ftohurës dhe kollës. Përbërësit e çajit luftojnë mikrobet dhe shpërbëjnë sekrecionet që ngacmojnë kollën, duke lehtësuar zhbllokimin e rrugëve të frymëmarrjes. Siç mund ta keni mësuar falë artikujve hudhra është një antibiotik natyral shumë i pasur me antioksidantë. Këto […]

Hithra, rradhiqe dhe rukola, njihuni me arsyet pse duhet t’i konsumoni çdo ditë

Rukola, hithra dhe lulerradhiqja janë tre barishte fantastike për shëndetin, të cilat veç shijes së hidhur kanë të përbashkët edhe shumë vlera të tjera. Të treja këto barishte të egra pastrojnë gjakun, ulin tensionin e gjakut, parandalojnë aneminë dhe ulin kolesterolin. Ato përmirësojnë tretjen dhe ndihmojnë në rënien në peshë. Për më tepër, këto barishte […]

Lidhja mes sëmundjeve të tiroides dhe diabetit, kujdesi që duhet të tregoni

Në larminë e sëmundjeve që rrezikojnë shëndetin e njeriut ndodh që ky i fundit të përballet njëkohësisht me diabetin por edhe me problemet me tiroiden. Ekspertët konfirmojnë se njerëzit që vuajnë nga diabeti i tipit 1, 2, rezistenca ndaj insulinës apo sindroma metabolike mund të jenë dyfish të rrezikuar nga problemet me tiroiden dhe anasjelltas. […]

Këto janë ushqimet që hamë përditë dhe po na shkatërrojnë imunitetin

Është e vështirë ta mendosh por armiku më i madh i shëndetit tonë është pikërisht mbi tryezën e bukës. Janë ushqime që i hamë përditë dhe as e mendojmë që mund të na japin probleme. Hidhini një sy listës për të kuptuar çfarë problemesh shkaktohen. Buka e Bardhë Bëhet fjalë për fajtoren më të madhe […]

Shkencëtarët gjermanë janë të bindur: Kjo bimë mund të shërojë të sëmurët nga koronavirusi!

Bota është në garë për zbulimin e vaksinës kundër coronavirusit, ndërkaq tani shkencëtarë nga Instituti Max-Planck në Potsdam, theksojnë që pelini i ëmbël mund të ketë ndihmë të jashtëzakonshme. Cilësitë e tij shëruese vërtet janë të pabesueshme dhe është shumë i dobishëm në shërimin e të gjitha simptomave të coronavirusit, janë të sigurt ata, transmeton […]

Sëmundjet serioze që mund të shkaktojë gërhitja gjatë natës

Zhurma karakteristike që një person lëshon kur rrugët e tij të frymëmarrjes bllokohen gjatë gjumit quhet gërhitje. Gërhitja është një problem i njohur për çdo njeri sa më shumë që vitet kalojnë. Ndonëse nuk është ndonjë sëmundje e veçantë në vetvete dhe mund t’i ndodhë çdo njeriu, kjo zhurmë aspak e pëlqyeshme mund të bëhet […]

Nëse konsumoni këto ushqime do të zhduket çdo sëmundje nga zorrët tuaja!

Mbajtja e shëndetshme e zorrëve është e rëndësishme për të ruajtur shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme. Bakteret e shëndetshme dhe qelizat imune në zorrë ndihmojnë në largimin e agjentëve infektivë si bakteret, viruset dhe kërpudhat. Dieta e dobët është një shkak kryesor i çështjeve të zorrëve. Ushqimet e përpunuara, ushqimet me shumë yndyrë dhe ushqimet […]

Zbuloni rolin e kafesë në qetësimin apo përkeqësimin e inflamacionit

Inflamacioni është një reagim i imunitetit ndaj një lëndimi fizik, infeksioni ose pranisë së një toksine dhe lënde të huaj në organizëm. Qëllimi i tij është që të ndihmojë trupin të eliminojë këto substanca të huaja dhe të riparojë dëmin e kryer. Nëse keni pësuar një lëndim fizik, atëherë inflamacioni është diçka e mirë. Enjtja […]

Si të parandaloni plakjen e zemrës për të shmangur atakun dhe isheminë

Njerëzit mbi moshën 30 vjeçare duhet të tregohen më të vëmendshëm për zemrën e tyre. Pas kësaj moshe, zemra nis rrugën e pandalshme të plakjes gjë që rrit rrezikun e vuajtjes nga një atak apo ishemi. Studimet, thonë se rreth 80 përqind e rasteve të këtyre dy problemeve që shfaqen tek njerëzit nën moshën 75 […]

Njihuni me kurën e fuqishme me thana kundër problemeve me diabetin

Krahas shijes së tyre të athët, të ëmbël, thanat janë ndër frutat më të veçantë medicinalë me përdorim të gjerë në mjekësinë popullore. Falë vlerave të tyre fantastike për shëndetin, thanat përdoren në shumë kura të ndryshme për shërimin dhe trajtimin e disa sëmundjeve, prej të cilave edhe problemet me diabetin. Thana gjithashtu shërben si […]

Pse kemi aromë të keqe në gojë sa herë zgjohemi?

Era e keqe e gojës në mëngjes është plotësisht normale dhe ndodh me shumicën prej nesh, megjithëse kjo është pak e parehatshme kur dikush special përpiqet t’ju zgjojë me një puthje. Çfarë e shkakton aromën e keqe të gojës në mëngjes? Gjatë orëve që jeni zgjuar pështyma juaj ndihmon në vrasjen e baktereve, por ndërsa […]

A mos kemi kuptuar gjithçka gabim? Covid-19, një rishikim i simptomave

A e kemi kuptuar gabim Covid-19? Ndërsa evoluon lista e simptomave të njohura nga autoritetet shëndetësore, ne kemi filluar të mësojmë se njerëzit, me sa duket bien në një nga disa grupet e simptomave dhe se mund të mos jemi duke kapur shenjat më të rëndësishme të sëmundjes te fëmijët. Gjetjet mund të ndihmojnë studiuesit […]

Ankthi i mëngjesit, nga se shkaktohet dhe si ta përballoni

Ankthi është një gërshetim i ndërlikuar emocionesh negative që përfshijë frikën e tepruar, shqetësimin apo panik të lehtë. Zakonisht shoqërohet dhe me pasoja fizike si rrahje të forta të zemrës, dhimbje të kraharorit dhe një frymëmarrje të çrregullt. Krizat e ankthit të mëngjesit, është ai që të kap sapo hapim sytë, duke shkaktuar pasiguri, plogështi […]

Këto janë 5 ushqimet e shëndetit që nuk duhet të mungojnë në frigoriferin tuaj

Në këtë artikull do të mësoni pesë ushqimet bazë të cilat nuk duhet të mungojnë kurrë në frigoriferin tuaj. Vezët Vezët janë praktikisht ushqimi perfekt. Ato janë të pasura me ushqyes të shëndetshëm, kanë pak kalori dhe përmbajnë proteinë të një cilësie të lartë. Nëse nuk e teproni me to, vezët janë një burim ideal […]

Vaj ulliri, mjaltë dhe limon – kombinimi magjik!

Përfitime të shumta vijnë nga kombinimi i vajit ekstra të virgjër të ullirit, mjaltit dhe limonit. Këto produkte të konsumuara gjërësisht në traditën shqiptare janë mjaft të dobishme në përkujdesjen natyrale ndaj shëndetit. Vaji ekstra i virgjër i ullirit përmban sasi domethënëse të yndyrnave të quajtura ‘të mira’ dhe acidit oleik, duke ndihmuar në pakësimin […]

Zbuloni nëse vuani nga luhatjet hormonale, sinjalet që jep trupi

Hormonet luajnë rolin e korrierit në organizëm. Ato ndikojnë fort në mënyrën se si funksionojnë qelizat dhe organet. Për shkak të hormoneve njeriu mund të përjetojë ndjesinë e fryrjes, irritim, akne ose luhatje emocionale. Këto të fundit janë më të forta në periudha specifike siç është shtatzania apo menopauza. Ekuilibrat hormonalë mund të prishen si […]

A e largon kafeja dhimbjen e kokës?

Dhimbja e kokës ka efekt ngadalësues për të gjithë organizmin. Njeriu kërkon shpëtim të menjëhershëm kryesisht te medikamentet si paracetamoli, por në disa raste shpëtimi nga dhimbja qëndron te një filxhan kafeje. A e Largon Kafeja Dhimbjen e Kokës? Aftësitë e kafesë për eliminimin e dhimbjes së kokës burojnë nga kafeina. Por përpara zbulimit të […]

Gabimet që bëni kur hani mëngjes, çfarë duhet të shmangni

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ushqimet që hamë në mëngjes do të përcaktojnë mbarëvajtjen e gjjithë ditës, por kanë një ndikim afatgjatë në shëndet. Për të marrë përfitimet maksimale të këtij vakti, këshillohet të shmangni 8 gabimet e mëposhtme. Mungesa E Vëmendjes Tek Ushqimi Mungesa e kohës dhe ritmi i shfrenuar i […]

Një avokado në ditë dhe i thua kardilogut ‘Ik’

Kohët e fundit njerëzit janë fiksuar pas avokados, këtij fruti me tul kremoz si të gjalpit që ofron vlera të mrekullueshme për shëndetin por me kosto të mëdha në mjedis. Konsumi global i avokados luhatet diku tek 3-4 kg avokado për frymë/vit e disa njerëz konsumojnë më tepër duke ngrënë avokado çdo ditë. Në këtë […]

Filloni të hani jogurt çdo ditë! Ekziston shansi i madh që do të mund t’ju mbrojë nga një sëmundje e rrezikshme dhe …….

Sipas një studimi të bërë, ekziston lidhshmëria midis konsumimit të jogurtit dhe fibrave dhe shanseve më të vogla që te ju të zhvillohet kanceri i mushkërive Rezultatet e studimit janë publikuar në revistën JAMA onkology të cilat mbështeten në analizën e 10 studimeve të bëra në Amerikë, Azi dhe Evropë. “Rezultatet e këtij vështrimi nuk janë të sakta […]

Zbuloni sinjalet e fshehura që tregojnë se i keni enët e gjakut të bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike dhe të forta, megjithatë ato mund të bllokohen lehtësisht duke shkaktuar sëmundjen mjaft të përhapur, aterosklerozën. Në Shqipëri raportohen të paktën 1400 raste pacientësh të prekur nga ateroskleroza në një vit. […]

3 kura me xhenxhefil dhe mjaltë, kundër të ftohurës, gripit, bronshitit

Për plot 5000 vjet me rradhë, njerëzimi e ka përdorur xhenxhefilin për të trajtuar një sërë sëmundjesh dhe çrregullimesh. Xhenxhefili mund të përdoret i freskët, i tharë dhe në formën e pluhurit. Ky zhardhok është shumë i pasur me vitaminë C, hekur, kalçium, fosfor dhe antioksidantë. AgroWeb.org ju sjell mue poshtë tre receta me xhenxhefil […]

Filloni që sonte, arsyet pse duhet të flini pa pizhama

Sipas një sondazhi, njerëzit që flenë më pak, kanë më shumë të ngjarë të kenë probleme me peshën e tepërt, kanë tëndencë të jenë më pak aktivë dhe në përgjithësi janë më pak të shëndetshëm. Mirëpo, sërish nga ky sondazh është arritur në përfundimin se fjetja pa pizhama ju ndihmon të shmangni problemet e mësipërme. […]

Më thuaj cili grup gjaku je të të them si duhet të ushqehesh

GrupiA:Për njerëzit me gjak të tipit A, sugjerohet një dietë vegjetariane. Thuhet se njerëzit me këtë grup gjaku kanë nivele të ulëta të acidit në stomak dhe nuk mund të tretin shumë mirë proteinat dhe yndyrën e kafshëve. Kjo është arsyeja pse sugjerohet që ata të hanë shumë fruta, perime dhe drithëra. GrupiB: Sipas librit, […]

Gabimet me ushqimin që ju dëmtojnë mëlçinë, zbuloni çfarë duhet të bëni

Ushqimet që hani, ato të duhura e ato të gabuara, kanë gjithmonë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë. Ato mund ta bëjnë atë më të fortë ose mund të shkaktojnë dëmtime të parikuperueshme. Rëndësia e mëlçisë në organizëm Mëlçia është një organ i rëndësishëm që mbron organizmin nga substancat e dëmshme dhe toksinat […]

Ndiheni mbipeshë si pasojë e COVID-19? Çfarë duhet të bëni kujdes

Dita ditës po shtohen raportimet për rastet në rritje të mbipeshës gjatë pandemisë së COVID-19. Njerëzit nuk kanë frenuar të ngrënit si pasojë e stresit dhe mërzisë ndërkohë që jeta pasive e bën mirëmbajtjen e peshës më sfiduese. Një studim i kryer në Britaninë e Madhe, të cilit i referohet AgroWeb.org tregoi se mbi 63% […]

Studimi/ Vitamina D ul rrezikshmërinë e koronavirusit, ekspertja: Ja ushqimet se si mund të përfitohet

Në studion e emisionit “Ftesë në 5”, u fol mbi një studim të publikuar nga një ekspert britanik. Në studim thuhet se vitamina D në organizëm, ul ndjeshëm rrezikshmërinë e virusit COVID-19. Nutrocionistia Enkeleida Ferrollari, e ftuar në “Ftesë në 5” tregoi ushqimet që rrisin prezencën e kësaj vitamine “çudibërëse”. “Burimet se si mund ta […]

Këto janë efektet anësore të antibiotikëve, për të cilat mjekët rrallë na flasin!

Përgjithësisht, efektet anësore më të zakonshme të antibiotikëve janë përzierja dhe diarrea. Por s’janë të vetmet ama! Në persona të caktuar, antibiotikët mund të shkaktojnë probleme serioze, nisur nga lloji i tyre apo rezistenca trupore. Infeksione kërpudhore Antibiotikët ndryshojnë habitatin bakterial të trupave tanë, ndaj detyrimisht prekemi më lehtë nga infeksionet kërpudhore, të cilat shfaqen […]

Si të rregulloni problemet e aparatit tretës me shegë

Shega mund të përdoret si një kurë natyrale mjekësore për të shpëtuar nga ky problem e veçanërisht lëkura e saj. Ndiqni më poshtë përgatitjen e saj në shtëpitë tuaja sipas këshillave.   Megjithëse kur mendoni shegën e para që ju kujtohet është shija e mirë e kokrriza të saj apo ngjyra e mrekullueshme vishnje, edhe […]

Fruti i plotë apo lëngu? Cili ka më shumë vlera për organizmin?

Lëngu i portokallit tingëllon si alternativë e mençur dhe e shëndetshme për ta nisur ditën. Megjithatë ajo gotë me lëngun e artë mund të mos jetë aq e shëndetshme, pavarësisht pranisë së vitaminave dhe mineraleve. Studimet kanë treguar se gjysëm gote me lëng 100% frutash rrit me 16 përqind rrezikun e diabetit të tipit 2. […]

Faktet e reja – Ja lista me ushqimet që ju duhen për kocka të forta

Ostepororza është një sëmundje të pakëson dendësinë minerale të kockave dhe sjell përkeqësim të indeve duke i bërë ato më të brishta dhe shkaktuar më shumë fraktura. Kjo sëmundje është mjaft e përhapur dhe ka tendenca të rritet me rritjen e moshës. Osteoporoza paraprihet nga një fazë tjetër e njohur si osteopenia ose humbja e […]

5 ushqimet e duhura për pastrimin e organizmit dhe shëndet të mirë

Një trup në formë, ushqyerja e shëndetshme dhe shëndeti i mirë janë ndër prioritetet që secili duhet të ketë parasysh kur vjen puna tek mirëqenia e organizmit. Prioritete që shpesh herë dhe pa dashur i lëmë edhe pas dore. Hapi i parë drejt përmbushjes së këtyre objektivave është pastrimi i organizmit në brendësi të tij, […]

Pija e shëndetshme, një filxhan i këtij çaji pengon zhvillimin e tumoreve malinje!

Pini këtë çaj që sot! Akademia Kineze e Shkencave ka zbuluar që çajin që zvogëlon rrezikun e shfaqjes së tumoreve malinje. Çaji oolong ka efekt të magjishëm në shëndetin e njeriut, për shkak se është i pasur me antioksidantë, vitamina dhe minerale. Ky çaj përmban mineralet si kalcium, mangan, bakër, karotene, selenium, kalium; vitaminat A, […]

Rreth 23% e vdekjeve nga ndotja mjedisore, Shqipëria renditet e dyta në Europë

Rreth 23% e fataliteteve në vendin tonë shkaktohen si pasojë e ndotjes mjedisore. Një studim i Agjencisë Europiane të Mjedisit e ka renditur vendin tonë të dytin në Europë, pas Bosnjë Hercegovinës, për sa i takon vdekshmërisë. Sëmundjet kardiake janë më të ndikuarat nga ndotja e mjedisit, e për pasojë ka shënuar rritje jo vetëm […]

Fruti i shijshëm që ju shpëton nga kapsllëku, lehtëson tretjen dhe është “bombë” antioksidantësh

Hurmat e Arabisë janë një burim i pasur fibrash të shëndetshme, minerale dhe vitaminash. Ato ndihmojnë kundër konstipacionit dhe problemeve të tjera me sistemin tretës. Hurmat e Arabisë gjenden lehtësisht në vendin tonë Tretje më e mirë Hurmat përmbajnë fibër, e cila është një përbërës kyç për tretjen e shëndetshme. Një sasi prej 100 gramësh […]

Pesë gjëra që nuk duhet t’i bëni kurrë sapo të zgjoheni

Mënyra se si zgjohemi ka një ndikim të rëndësishëm në humorin e gjithë ditës. Nëse zgjohemi keq, humori do të jetë i keq në vazhdim të ditës. Për rrjedhojë, ndjekja e strategjive të duhura dhe krijimi i një rutine pozitive të zgjimit, ka një ndikim të fortë në rritjen e produktivitetit, uljen e stresit dhe […]

Këtë urim do e donte çdo vajzë në ditën e lindjes, moderatori shqiptar zgjedh fjalët më të veçanta për më të dashurën e tij

Moderatori i njohur kosovar, Alaudin Hamiti ka zgjedhur që me anë të një postimi në rrjetet sociale të urojë të dashurën e tij të zemrës në ditën e lindjes. “Gëzuar ditëlindjen vajzës që bën që zemra ime të vazhdojë të rrahë akoma shpejt”, ka shkruar Hamiti krah pozës me Yllkën ku shihen të dy mjaft […]

Çfarë përfitimesh shëndetësore ofron ekspozimi në diell?

Ekspozimi në diell na mundëson plotësimin e nevojës për vitaminën D e cila është shumë e rëndësishme për shëndetin. Ai ofron një sërë përfitimesh por nëse është i tepruar, këto përfitime bëhen të rrezikshëm. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për përfitimet që ekspozimi në diell i ofron organizmit.. Ul Tensionin e […]

Cilat janë 4 ushqimet që mbajnë nën kontroll çrregullimet hormonale

Hormonet janë substancat kimike më të rëndësishme që qarkullojnë në trupin e njeriut,përgjegjës për procese të ndryshme, nga norma metabolike deri tek gjendja shpirtërore, si humori, emocionet, sjellja, pesha, cikli menstrual, pamja e jashtme etj. Problemet hormonale janë mëse të zakonshme, sipas statistikabe gati 80% e femrave vuajnë nga çrregullimet hormonale gjatë jetës së tyre […]

Çfarë i ndodh organizmit nëse hani dy banane në ditë

Banania është një nga frutat më të konsumuara në botë, më shumë se mollët dhe portokallet të marra së bashku. Përfitimet e këtij fruti janë të shumta për trupin. Bananja është veçanërisht e pasur me kalium, fibër, vitaminë C dhe B6. Ato i bëjnë njeriut vetëm mirë, megjithatë banania nuk është për të gjithë, sidomos […]

Kura me limon që i ka lënë pa fjalë edhe mjekët për rezultatin e saj

Një limon i plotë përmban 139 përqind të dozës së rekomanduar të vitaminës C. Kjo e bën limonin, një prej agrumeve më të mira për shëndetin e organizmit. Përveç vitaminës C, limoni është i pasur edhe me vitaminën B6, A, E por edhe mineralet kalçium, hekur, magnez, klium, zink, fosfor dhe bakër. Limoni është një […]

Tre këshillat kryesore për një sistem tretës super në formë

Në një periudhë të caktuar të jetës rreth 30-40 vjeç, shumë njerëz përjetojnë shqetësime ose probleme me stomakun. Problemi kryesisht qëndron tek prania e ajrit në sistemin tretës. Mjekët, sipas të dhënave të AgroWeb.org, shpjegojnë se në momentin që ajri futet në traktin gastrointestinal, njeriu përjeton ndjesinë e një fryrjeje të madhe e të tepruar. […]

Kolesteroli i lartë dëmton kockat, çfarë duhet të hani për ta luftuar

Kolesteroli i lartë është një faktor kyç në cënimin e shëndetit të zemrës, por mjekët paralajmërojnë se ai ndikon ndjeshëm në rënien e dendësisë kockore. Sipas kërkimeve shkencore të cilave u referohet AgroWeb.org, nivelet e larta të kolesterolit shkaktojnë eliminimin e indeve ndërlidhëse të kockave. Një gjë e tillë shkakton osteoartrit, një lloj i veçantë […]

Probleme me mëlçinë, zemrën ose veshkat zgjidhem me këto 3 bimë mjekësore

Një nga shqetësimet më të mëdha që kemi është nëse ilaçet që përdorim në momente të shqetësimeve shëndetësore, kanë efekte anësore. Ka nga ato raste që nuk i shpëtojmë dot ilaçeve, por ka herë të tjera që mjekësia alternative na jep zgjidhje të mrekullueshme totalisht bimore. Më poshtë kemi disa sëmundje shumë të përhapura që […]

E vërtetuar shkencërisht, kjo është arsyeja përse gratë aziatike preken më pak nga kanceri i gjirit

Edhe pse kanceri i gjirit është lloji më i përhapur i kancerit në rang botëror, femrat aziatike kanë 5 herë më pak gjasa të preken nga kanceri i gjirit, sesa femrat e Amerikës së Veriut. Përse ndodh kjo? Një nga arsyet është konsumimi i çajit jeshil, elementi bazë në shumicën e dietave aziatike. Çaji jeshil […]

Lajme të mira nga vaksina ruse, por a mjafton vetëm kaq?

Vaksina ruse e koronavirusit krijon antitrupa. Lajmi u publikua nga revista prestigjioze mjekësore Lancet dhe bëri xhiron e medieve ndërkombëtare. Rusia u bë i pari vend që licencoi një vaksinë që në gusht. Por a mjafton kaq? Nga Philippa Roxby, BBC “Inkurajuese” dhe “deri tani shumë mirë” ishin disa nga reagimet që erdhën edhe nga […]

Covid-19, përfaqësuesja e shëndetësisë kanadeze: Vini maskën kur bëni seks

Për të evituar shpërndarjen e koronavirusit është mirë të mbani maskën në fytyrë, mbi të gjitha nëse bëni seks me dikë tjetër jashtë familjes. Është kjo këshilla e përfaqësueses shëndetësore kanadeze Theresa Tam, që sugjeron qytetarët e saj të ‘evitojnë edhe puthjet’ . Sipas asaj që raporton Bbc, funksionarja kanadeze bën thirrje për të marrë […]

4 këshilla për të luftuar stresin e shtatorit, ja si të nisni muajin pa shumë trazira emocionale

Përveç stresit që përjetohet çdo shtator, këtë vit gjithçka është ndryshe me situatën e pandemisë, teksa lajmet për vjeshtën nuk janë aspak optimiste. Stresi lidhet me rutinën e re, detyrat e reja, që mund të ndikojnë në gjendjen shpirtërore. Nëse jeni nga ata njerëz që ky muaj ju streson bëni mirë të lexoni disa këshilla […]

Meqë verës i erdhi fundi, sot fillon dieta për rehabilitimin e trupit

Pas verës që lamë pas dhe ditëve të nxehta, është koha për rehabilitimin e trupit dhe kileve të marra gjatë këtyre muajve të nxehtë. Dieta, në raste emergjente, kur shtojmë shumë në peshë, është efikase, por shpeshherë ajo është bërë shkak edhe e çrregullimeve në organizëm. E vërteta është që nuk duhet të harrojmë asnjëherë […]

Si të përfitoni nga stina e verës për të përmirësuar stilin tuaj të jetesës

Me verën dhe daljen nga pandemia, vjen motivimi për të bërë më shumë aktivitete në natyrë, veshja e vetme: kostumi i banjës si dhe të ndërmerren vendime për disa ndryshime më të shëndetshme në stilin e jetës. Megjithëse pjesa më e madhe e njerëzve në këtë periudhë të vitit mund të përqendrohen më shumë në […]

“Fëmijët mund të jenë infektues për javë të tëra?” studimi i fundit hedh dritë mbi të panjohurat e Covid-19

Në një kohë që gjithnjë e më shumë vende po hapin sërish shkollat dhe kopshtet, po publikohen disa studime shqetësuese lidhur me rolin e fëmijëve në pandeminë e Koronës. Mjekë specialistë të “Children’s National Hospital” në Washington kanë zbuluar, se fëmijët e infektuar, edhe pa simptoma të COVID-19, mund ta përhapin virusin SARS CoV-2 me […]

4 shenjat që tregojnë se mëlçia juaj është plot toksina, ja si t’i dalloni para se të përfundoni tek mjeku

Mëlçia është organi qendror i metabolizmit dhe gjëndra më e madhe e trupit tonë që lidhet me aparatin tretës. Ajo prodhon substanca për të përthithur vitaminë K, ndihmon në përthithjen e vitaminës A nga beta-karoten; prodhon enzima për të tretur ushqimin, funksionon si detoksikues për të larguar lëndë toksike që janë marrë nga ushqimi apo […]

Shëndosheni pa e kuptuar dhe pa arsye? Të gjithë fajin e kanë hormonet

Është e vështirë të imagjinosh që pesha jonë varet jo vetëm tek numri i kalorive që konsumojmë, por gjithashtu edhe tek disa hormone të padukshëm brenda nesh. Në fakt, hormonet influencojnë procesin metabolik dhe urdhërojnë trupin të ruajë ose djegë yndyrën. Ka një sërë faktorësh që mund të ndikojnë peshën trupore. Pjesë e tyre janë […]

Si duhet të pimë ujë, të ulur apo në këmbë? Ja mënyra e duhur!

Uji është jetik dhe burimi i jetës. Është nevojë krejt normale për ne nevoja për të pirë ujë, por duket se paska një mënyrë të saktë si duhet pirë uji. Ekspertët thonë që kur e pini ujin duke qëndruar në këmbë, ai shkon direkt në stomak me shpejtësi duke ju rënduar. Kështu mund t’ju krijojë […]

Kafeina dëmton shtatzëninë, tregon studimi i ri

Gratë shtatzëna duhet të shmangin kafeinën për hir të shëndetit të fëmijës së tyre, ka paralajmëruar një studim. Kërkimi sugjeron se nuk ka një nivel të sigurtë konsumi në rast se po përpiqeni të bëni fëmijë apo jeni tashmë shtatzënë. Në bazë të 48 studimeve në 20 vitet e fundit, shkencëtarët zbuluan se edhe sasia […]

Studimi zbulon pse koronavirusi zhduk sensin e nuhatjes

Një studim i ri mundet më në fund të shpjegojë se pse disa pacientë koronavirusi humbasin ndjesinë e nuhatjes. Kërkuesit zbuluan se virusi e ka 700 herë më të lehtë të infektojë qelizat në majë të hundës se sa ato në pozicione të tjera. Këto qeliza luajnë një rol vital në funksionimin dhe zhvillimin e […]

Ç’të pini në mëngjes, kur ju nevojitet pak energji

Ju mund të doni të pini kafe që “të hapni sytë” çdo mëngjes, por ka edhe shumë pije të tjera, më të shëndetshme, me të cilat mund të merrni energji për ta shfrytezuar gjatë gjithë ditës. – Çajra Çaj jeshil, i bardhë apo i zi, të gjitha përmbajnë kafeinë, por sasia është më e moderuar […]

Si t’ja bëni që të mos hani nga stresi

Sado përpiqemi momentet stresuese janë të pashmangshme. Fatkeqësisht, një pjesë e mirë provojnë ta “mbysin” stresin duke ngrënë, gjë e cila çon në shtim të papritur peshe. Si të mos shkosh drejt frigoriferit kur je e stresuar? Ndiq hapat më poshtë! Uluni dhe bëni 10 pompa Lëvizja e muskujve e lehtëson menjëherë stresin; e bën […]

7 lëvizje të thjeshta mëngjesi për ta nisur ditën me energji

Duke marrë disa pozicione të thjeshta që mund t’i bëni ende pa u ngritur nga shtrati, do të fitoni energjinë që ju duhet për të përballuar gjithë ditën. – Poza “flutur” Ky pozicion është shumë i mirë për të qetësuar trupin, për meditim dhe për një ekulibër më të mirë. Merrni frymë për pak minuta […]

Kujdesi që duhet të tregoni/ Katër mënyra natyrale si të zbardhni dhëmbët

Mosha, trashigimia gjenetike ashtu dhe stili i jetesës konsumimi për një kohë të gjatë i kafes apo cigars mund të bëhen shkak për njollosjen dhe zverdhjen e dhëmbëve tuaj. Në këtë artikull nga AgroWeb.org do t’ju tregojmë katër mënyra të thjeshta se si mund të shpëtoni ntyralisht nga ky problem. Kujdes me ushqimin Heqja nga […]

Nga boronicat te vaji i ullirit, këto janë gjashtë ushqimet më të mira për trurin në çdo moshë

Ushqimi ka një ndikim të fortë në tru, veçanërisht me kalimin e moshës. Njerëzit mendojnë se truri është një sistem i ndarë nga pjesa tjetër e trupit, por studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, theksojnë se performanca e trurit është e varur ndjeshëm nga ushqimet. Disa ushqime kanë aftësinë të përmirësojnë mprehtësinë e mendjes dhe […]

Ekspertët amerikanë: Plazma e gjakut duhet të përdoret urgjent si trajtim për pacientët me koronavirus!

Administrata e Ushqimit dhe e Barnave (FDA) në SHBA autorizoi të dielën përdorimin urgjent të plazmës së gjakut nga njerëzit që janë shëruar nga coronavirusi për trajtimin e pacientëve të infektuar me virusin vdekjeprurës. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, komisioneri i FDA-së, Stephen Hahn, deklaroi se studimet e kryera këtë vit treguan se trajtimi […]

Studimi; Konsumi i kanabis lidhet me autizmin tek fëmijët

Konsumimi i kanabisit nga nënat gjatë shtatzënisë rrit në sasi të konsiderueshme rrezikun e autizmit tek fëmija. Në këtë konkluzion arrin një studim i mjekëve të Spitalit të Fëmijëve në Ontarion Lindore në Kanada. Sipas tyre, rreziku i lindjes së një fëmije autik tek nënat që konsumojnë kanabis gjatë shtatzënisë rritet minimalisht me 50%. Studimi […]

Çfarë i ndodh trupit të njeriut nëse pini vaj ulliri me stomak bosh, do të habiteni me rezultatet

Vaji i ullirit është padiskutim mbreti i tryezës dhe një prej ushqimeve më të rëndësishme të dietës mesdhetare. Ai përmban fenole, sterile dhe acide yndyrore si acidi linolenik dhe palmitik, acidi oleik dhe yndyrna esenciale për një shëndet të mirë duke qenë se është lehtësisht i tretshëm. Vajin e ullirit mund ta konsumoni në gjellëra […]

Të sëmurë, por pa simptoma

Shumë raste të COVID-19 mendohet të jenë të butë, por individët e infektuar me pak ose aspak simptoma të raportuara janë gjithësesi ngjitës dhe në gjendje ta përhapin virusin. Plus, virusi ka një periudhë të gjatë inkubacioni, që do të thotë shumë nuk do të shfaqin simptoma për ditë të tëra, pas infeksionit. Së bashku, […]

Zbuloni çfarë i bën xhelozia trurit tuaj

Të qenit xheloz apo ziliqar mund të marrë shumë kohë dhe hapësirë ​​emocionale, veçanërisht në një botë ku njerëzit në Instagram tregojnë se ata kurrë nuk kanë pasur një ditë të keqe në jetën e tyre. Ndjenja e ligësht për suksesin e dikujt tjetër është shumë e zakonshme, por shikoni se çfarë ndodh në trurin […]

Ç’duhet të dini për ‘përbërësin magjik’ të kërpudhave

Një hallucinogen (substanca përgjegjëse për krijimin e haluçinacioneve), i gjetur tek kërpudhat, mund të funksionojë pozitivisht tek truri i njerëzve me depresion të thellë. Një gjë e tillë rrit shumë shpresat për një trajtim të suksesshëm kohë më vonë. Në pak studime të kryera, 19 persona me probleme të shëndetit mendor morën një dozë të vogël nga […]

Me alkool apo pa alkool, kjo është pyetja, çfarë duhet të dish për birrën dhe si ndihmon shëndetin

Ku ka më mirë sesa një birrë për t’ u freskuar. Në shumë vende të botës konsumi i birrës e kalon konsumin e çdo pije tjetër alkoolike dhe duket se në verë këto shifra rriten akoma më tepër. Raftet e dyqaneve kanë një shumëllojshmëri llojesh, bjonde dhe brune, me alkool dhe pa alkool. Tek kjo […]

Përpara ciklit menstrual nuk kryeni dot aktivitet fizik?

Jeni një grua që ka qejf palestrën, por cikli menstrual ju shqetëson shumë dhe nuk arrini dot të kryeni ushtrimet që doni sepse jeni të pafuqishme ose keni dhimbje? Duhet t’ iu ngushëllojë fakti që këtë problem e kanë shumë femra dhe nuk është diçka për t’ u ndier keq, madje është gjendje shumë normale. […]

Pse i duam frutat e thata?

Në turravrapin e jetës që bëjmë thuajse të gjithë, e sidomos në “normalitetin” e ri dhe të çuditshëm që po jetojmë për shkak të koronavirusit, ka një sfidë botërisht të njohur: të jetuarit shëndetshëm! Në mungesë të kohës, vakti i mëngjesit “fluturon” tej listës së ritualit të rëndësishëm që duhet të ndjekësh për të qenë […]

Tre në katër njerëz kanë imunitet ‘të fshehtë’ ndaj koronavirusit, zbulon studimi

Tre në katër njerëz mund të kenë zhvilluar një imunitet ‘të heshtur’ ndaj koronavirusit pas infektimit, tregon studimi. Numri i personave të infektuar me COVID-19 mund të jetë nënvlerësuar për shkak se testet kërkojnë për antitrupa specifikë në gjak dhe jo për qeliza kujtese T, të cilat luftojnë infeksionin, shprehen ekspertët. Gjashtë nga tetë veta […]

Ja dieta që ju ndihmon të arrini qëllimet tuaja për një trup sa më në formë

Dielli po shkëlqen dhe vera sapo ka filluar! Pas kaq kohësh në izolim, ne nuk mund të presim derisa të jemi në formë, për të shfrytëzuar sa më shumë ditët e ngrohta dhe netët e gjata. Por ju mund të pyesni veten se çfarë ndodhi me qëllimet e trupit tuaj veror… Planet e përcaktuara mirë […]

Çdo ditë – Kanellë me mjaltë për organizëm të fortë dhe trup në formë

Kombinimi i mjaltit me kanellën është ideal për rënien në peshë. Kjo erëz e ëmbël dhe mjalti lehtësojnë djegien e yndyrnave, veçanërisht në zonën e belit. Dhjamosja e tij rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe problemeve me tretjen. Ndonëse eliminimi i dhjamit në zonën e barkut dhe belit është e vështirë, mjalti me […]

Studimi: Koronavirusi shkakton një gamë shumë më të gjerë problemesh shëndetësore

ÇIKAGO, 26 qershor – Shkencëtarët sapo kanë filluar të kuptojnë një gamë të gjerë të problemeve shëndetësore të shkaktuara nga koronavirusi i ri, disa prej të cilave mund të kenë efekte të zgjatura për pacientët dhe sistemet shëndetësore për vitet në vazhdim, sipas mjekëve dhe ekspertëve të sëmundjeve infektive. Përveç problemeve të frymëmarrjes që i […]

9 ushqime që ju bëjnë të ndiheni të uritur (dhe çfarë të hani në vend të tyre)

Disa njerëz e gjejnë veten të uritur vetëm pak kohë pasi kanë ngrënë, pavarësisht nëse ishte një meze e lehtë apo një vakt i plotë. E vërteta është se problemi mund të mos jetë sasia, por cilësia e ushqimit që keni ngrënë. Shumë ushqime, madje edhe ato të shëndetshmet, nuk kanë proteina ose fibra të […]

Jo vetëm për sallatë, të gjitha arsyet pse duhet të përdorni qepë të kuqe

Pavarësisht se mund të mos ketë aromën më të mirë në botë, qepa është një nga ato perime që duhen ngrënë në çdo moment të ditë pasi  është një burim i shkëlqyer vitaminash dhe mineralesh. Ë shtë shumë e pasur në oligoelementë si sulfuri, kaliumi, magnezi, fluori, kalciumi dhe fosfori .Është burim i shkëlqyer i […]

6 shenjat paralajmëruese të atakut kardiak që asnjë vajzë apo grua mbi 25 vjeç s’duhet të injorojë

Goditjet në zemër, njohur ndryshe edhe si ataku kardiak, janë një prej shkaktarëve kryesorë të vdekshmërisë në vende të ndryshme. Kjo sëmundje ka përparuar ndjeshëm vitet e fundit duke ngritur alarmin në shumicën e shoqërive moderne. Jo më pak i rrezikuar mbetet edhe vendi ynë, ku dhjetëvjeçarin e fundit janë shumëfishuar rastet e prekjes nga […]

Si të kujdeseni për stomakun çdo ditë – Gabimet që duhet të shmangni

Ushqyerja e shëndetshme shkon krah për krah me mirëqenien e stomakut. Marrëdhënia mes ushqimit dhe stomakut ka ndikim të drejtpërdrejtë jo vetëm tek shëndeti i organizmit por edhe lumturia e njeriut. Ky organ në formën e shkronjës J është një makineri e mirëfilltë hormonesh dhe është linja e parë e mbrojtjes së imunitetit. Stomaku luan […]

Alarmi në SHBA, sëmundja e rrallë prek dhjetëra fëmijë, disa të vdekur, mjekët sqarojnë shenjat e pazakonta

Një pesë vjeçar vdiq në Nju Jork nga një sëmundje e rrallë që po haset tek disa fëmijë, që shkakton dëmtimin e enëve të gjakut dhe besohet të ketë lidhje me koronavirusin. Është një rrezik i ri i mundshëm për fëmijët në këtë situatë pandemie. Një fëmijë tjetër shtatë vjeçar gjithashtu vdiq në Nju Jork, […]

Studiuesit publikojnë skanimet, ja si ndikoni COVID-19 te mushkëritë e fëmijëve. Pasojat që shkakton virusi

Mjekët që kanë publikuar skanimin e fëmijëve pasi kontraktojnë koronavirusin vrasës kanë paralajmëruar që pacientët e shtruar në spital mund të pësojnë dëme në mushkëri. Ekipi nga Spitali i Fëmijëve në Boston vlerësoi skanimet nga rastet pediatrike të COVID-19 për të parë tiparet më të zakonshme. Në një studim të 20 fëmijëve, pothuajse dy të […]

“Gishtat e këmbës COVID” dhe disa shenja të pazakonta në lëkurë, studiuesit ngrenë pikëpyetje për misterin