Sport

Italia nuk fiton dot, Botërori kthehet në makth përmes play-off, Zvicra shkon në Katar 2022

Kthehet makthi i Italisë për t’u kualifikuar në Botëror. Ashtu si përpara Botërorit në Rusi 2018 kur me Ventura, në playoff ndaj Suedisë, skuadra axurre nuk arriti të shkonte në eventin e madh historik, edhe tani, në mars, duhet të kalojë përmes playoff për të shkuar në Katar. Një zhgënjim total për kampionët e Europës, […]

Igli Tare flet për mediat polake: Shpresoj se Shqipëria do të fitojë

Legjenda e Shqipërisë dhe drejtori sportiv më i mirë në Itali, Igli Tare, ka komentuar për mediat polake ndeshjen e “Air Albania”. Figura e njohur e Kombëtares është shprehur se kuqezinjtë kërkojnë grupet e Botërorit. Gjithashtu Tare është shprehur për “Prezglad Sportoëy” se lojtari i tyre, Zielienski, nuk ka ambicie për të shkuar larg në […]

‘Bota i përket guximtarit’/ Ilda Lelo, një boksiere shqiptare për titullin ‘Kampione Bote’

Nga Fernada Cenko “Duhet të guxosh që të fitosh”! ose “Bota i përket guximtarit”. Janë moto dhe shprehje që kush i ka provuar, nuk janë zhgënjyer. Diçka apo shumëçka e kanë arritur. Të guxosh të ndeshesh në boks, apo kick Box është një sport i vështirë për femra. Megjithatë kemi guximtare që e kanë dashur […]

Skandali/ Prezantimi i EURO 2024, UEFA fshin Kosovën nga harta dhe e fut në Serbi (Video)

UEFA ka publikuar sot logon e re të Euro 2024 dhe e ka bërë me një skandal të shëmtuar. Nuk dihet se si dhe pse, por në hartën e UEFA-s, Kosova ka përfunduar e bashkuar me Serbinë. Në logon e aktivitetit, UEFA ka vendosur shumë ngjyra që burojnë nga flamujt e shteteve anëtare në Europë, […]

Kualifikueset e Botërorit, Kosova merr fitoren e parë (Video)

Triumf historik i Kosovës! Dardanët e Bernard Shaland, mposhtën me rezultatin 0-1 Gjeorgjinë, në kualifikueset e Botërorit, duke siguruar kështu fitoren e parë historike në një kompeticion të tillë që nga krijimi. mundësi të shumta shënimi. Edhe pse me mungesa të shumta, ku spikasnin emrat si Rashica, Zhegrova, Zeneli, etj, përfaqësusesja e drejtuar nga Shaland, […]

PSG del me njoftim zyrtar, ja kur do të prezantohet Lionel Messi në ekipin e ri

Pasi mbërriti në aeroportin e Parisit, Lionel Mesi dhe PSG janë pranë “martesës” së tyre. Klubi francez me anë të një postimi në profilin e tyre në rrjetin social “Tëitter”, kanë shkruajtur se nesër në orën 11:00 do të zyrtarizohet në stadiumin “Parc des Princes” si lojtar i ri i skuadrës franceze. Nuk do të […]

Southgate e pranon: Përgjegjësia ishte e imja, unë zgjodha goditësit e penalltive

Kujtimet e penalltisë së tij të humbur në gjysmëfinalen e 1996-ës, jo vetëm që nuk u fshinë, por u shtua një tjetër plagë e freskët. Gareth Southgate pranon se faji, që Anglia nuk triumfoi dot në finale me penallti, ishte i tiji. “Jemi shumë të zhgënjyer fillimisht. Lojtarët ishin fantastikë. Ata dhanë gjithçka në këtë […]

Dëmtohet ylli i Man.City, në dyshim prezenca kundër Italisë

24 orë përpara finales së shumë pritur, Phil Foden trazon ambientin në Angli. Ylli i Man.City braktisi seancën e fundit stërvitore si pasojë e një goditje që mori në gju gjatë një ndeshje kontrolli. 21-vjeçari nuk shihej si titullarë në sytë e trajnerit Gareth Southgate por në çdo rast nuk është një lajm i mirë […]

Italia shkon në finalen e Euro 2020

Italia është finalistja e parë e Euro 2020. Pikat e bardha të penalltive vendosën që italianët të shkojnë në finalen që do të luhet në Wembley të Londrës më 11 korrik. Të kaltërit e Roberto Mançinit arritën të triumfonin me 11 metërsha ndaj Spanjës, duke siguruar një biletë për në finalen e madhe. Ata që  […]

Pa puthje e pa dashuri, COVID-19 tërbon “gjelat”, izolimi bëhet i vështirë për francezët

Hijet e COVID-19 vijojnë të ndjekin futbollin edhe në “Euro2020”. Rastet me lojtarë të prekur nuk janë të paktë, i fundit ishte Ivan Persic, për ketë arsye rregullat e vendosura nga UEFA por dhe nga vetë stafet e përfaqësueseve po bëhen gjithnjë e më strikte. Një moment të vështirë po përjeton edhe përfaqësuesja franceze, Didier […]

“Muri” hungarez tremb Low

Gjermani-Hungari është një sfidë më shumë se shekullore, daton që në 1912 e largët, por që nga ajo kohë kanë ndryshuar shumë balancat, Hungaria nuk është më ajo e dikurshmja që i shënonte edhe tetë gola Gjermanisë, në fushë nuk është me as Ferenc Puskas, por sërish trajneri Joachim Low kërkon nga ekipi i tij […]

Ofendoi shqiptarët e Maqedonisë së Veriut, dënohet futbollisti me origjinë serbe Arnautovic

Nuk ka falje për futbollistin e Austrisë me origjinë serbe Marko Arnautovic. Ai është dënuar nga UEFA me 1 ndeshje pezullim nga Komisioni i Etikës dhe Disiplinës në UEFA për shkak të ofendimeve me bazë raciste ndaj futbollistëve shqiptarë të Maqedonisë së Veriut. Sulmuesi i Austrisë shënoi golin e 3-të në fitoren 3-1 ndaj Maqedonisë […]

Mjeku e konfirmon: Eriksen pësoi arrest kardiak në fushë – simptomat dhe shkaktarët

Mjeku i ekipit kombëtar të Danimarkës, Morten Bosen, ka konfirmuar se Christian Eriksen kishte pasur arrest kardiak, shkaktarët e të cilit akoma mbesin të panjohur, ndërkohë që i gjithë ekipi ka marrë mbështetje profesionale psikologjike. Në një konferencë të përbashkët për shtyp me drejtorin e futbollit të kombëtares, Peter Moller dhe trajnerin Kasper Hjulmand, ai […]

Nis ‘Euro 2020’, pamjet e para nga ceremonia madhështore e hapjes

“Euro 2020” ka ngritur siparin në Romë mbrëmjen e sotme me një ceremoni madhështore nga stadiumi “Olimpico” në Romë, kombinuar me performancat virtuale. Ata që do të shkelmojnë topin e parë të këtij kompeticioni madhështor do të jenë italianët pritës dhe turqit. Evenimenti i shtyrë për një vit dhe ipritur me padurim nga tifozët e […]

Surpriza e madhe në Kombëtare, Reja befason me listën, ftesë për futbollistin 17 vjeçar. Jashtë edhe Trashi

Trajneri i kombëtares së Shqipërisë, Edi Reja do të publikojë të dielën listën me futbollistët që do të ketë në dispozicion për ndeshjet e para eliminatore të Botërorit 2022 kundër Andorrës, Anglisë dhe San Marinos. Tekniku kuqezi kërkon të presë edhe sfidat e fundjavës të lojtarëve me klubet e tyre, përpara se të zyrtarizojë listën […]

Me këtë trening muskujt e vitheve do t’ju rriten deri në maksimum!

Trening për pjesën e poshtme të trupit i cili ndikon në glutueset nga tri kënde Këtë trening e quajmë ‘shkatërrues i glutuesit’. Jo vetëm që vepron në gluteus maximus – muskulin më të madh të vitheve, por ‘rrënon’ edhe muskujt medius dhe minimus. Tri lëvizje të cilat mund t’i shikoni në videon e bashkëngjitur, kanë […]

Britania një hap para të tjerave, ja kur hap stadiumet për 10.000 tifozë futbolli

Një lajm shumë i mirë vjen për tifozët e sportit në përgjithësi dhe futbollit në veçanti. Autoritetet në Britaninë e Madhe kanë njoftuar se nga 17 maji, do të lejohen 10.000 tifozë në shkallët e stadiumeve. Në udhëzimin e ri, thuhet se për ngjarjet në natyrë do të lejohen një maksimum njerëzish deri në 4.000 […]

Kush është e dashura shqiptare që çoi pas hekurave ish-sulmuesin e Partizanit

Ish-sulmuesi i Partizanit, Theofilius Solomon, është në telashe të mëdha me drejtësinë shqiptare. 25- vjeçari u arrestua nga policia ditën e 17 shkurtit, pas denoncimit nga e dashura për ushtrim dhune, ndërsa ditën e djeshme iu caktua masa e arrestit me burg. “Panorama Sport”, zbulon se mes çiftit ka pasur një debat të ashpër, në […]

Sport/Zbulohet oferta e frikshme e Man.City për Leo Messin

Man.City vijon të besojë se mund të transferojë Leo Messi. “Pleshtit” mbetet një ëndërr për Pep Guardiola, dëshira e tij për të punuar sërish me argjentinasin është shumë e madhe, për këtë arsye shtyn drejtuesit e klubit ti paraqesin sulmuesit një ofertë të re. Sipas “The Sun”, Man.City ka gati paketën për të joshur numrin […]

Sonte rikthehen emocionet në Champions

Sot rikthehen emocionet në Champions League. Në orën 21:00 zhvillohen dy takimet e para për fazën e 1/16 në ligën më të rëndësishme për klubet evropiane. Pa dyshim që vëmendja më e padhe është e përqendruar në “Camp Nou” ku Barcelona do të presë Paris Saint-Germain. Në krahun tjetër, Liverpoolti do të luajë në transfertë […]

Conte-Agnelli ia hedhin “pa u lagur”

Antiono Conte dhe Andrea Agenlli u kthyen në personazhet kryesorë në post sfidën Juve-Inter. Gishti i mesit i teknikut ziklatër dhe ofendimet e presidentit të “Zonjës së Vjetër” ishin kryefjala në mediat italiane, një situatë aspak e hijshme e cila pritej të kishte pasoja për të dy, por në fakt nuk rezultojë kështu. Gjykata Sportive […]

“Ja e vërteta me Strakoshën…”, Lazio sqaron situatën e portierit të kombëtares

Pas zërave për një krisje të raporteve me klubin dhe nxjerrjen në shitje të Thomas Strakoshës, Lazio ka reaguar zyrtarisht në lidhje me situatën e portierit të kombëtares së Shqipërisë. Në një njoftim për mediat, klubi bardhekaltër sqaron se “gardiani” vazhdon të jetë i dëmtuar dhe kjo është arsyeja e vetme pse ai qëndron jashtë […]

Neymar habit me deklaratën e tij!

Neymar mbetet një nga futbollistët më të përfolur në tregun e transferimeve, për sa kohë emri i tij vijon të lidhet me një rikthim të mundshëm në Barcelonë. As vetë braziliani nuk ka bërë shumë për të mbyllur këtë diskutim, e fundit ishte deklarata e tij, se sezonin e ardhshëm do të luante sërish përkrah […]

E pabesueshme, Hysaj del sërish pozitiv me COVID-19, iu nënshtrua testit para sfidës kundër Real Sociedad

Lajme të këqija për Napolin dhe për përfaqësuesen shqiptare. COVID-19 prek sërish kapitenin Elseid Hysaj. Anësori kuqezi rezultoi fillimisht pozitiv pas grumbullimit me ekipin kombëtar, në fund të aventurës në Ligën e Kombeve, qëndroi në Shqipëri deri sa testi i radhës i doli negativ, por me sa duket koronavirusi e ka prekur sërish mbrojtësin e […]

Reja ankohet për fushën e ‘Air Albania’: Lojtarët e kanë të vështirë të luajnë me pasime

Trajneri i Kombëtares, Edi Reja, foli pas triumfit në shtëpi ndaj Kazakistanit. Në prononcimin e tij, veç të tjerash, tekniku italian, shprehu rezerva për terrenin e “Air Albania”-s, ku sipas tij nuk është i përshtatshëm dhe se lojtarët kanë shprehur ankesa. Ndeshja – Ishim 2-0, goli i pësuar na hapi probleme. E kishim nisur ndeshjen mirë, […]

Fitorja me Kazakistanin, Reja ka ankesa: S’jam plotësisht i kënaqur, nuk e di çfarë ndodh në këtë stadium që s’bëjmë paraqitje të mira

Trajneri i kombëtares shqiptare, Edi Reja nuk ka dalë plotësisht i kënaqur nga fitorja me Kazakistanin. Reja thotë se gjithmonë kush fiton është i lumtur, por ai shton se grupi i lojtarëve ka më shumë kapacitete dhe sot mund të shënonte më shumë. Po ashtu ai ankohet edhe për terrenin e stadiumit ”Air Albania” duke […]

“Jam më pak i fokusuar te golat”, Messi flet për rolin e ri te Barcelona

Lionel Messi provoi largimin nga Barcelona gjatë kësaj vere, por këmbëngulja e drejtuesve dhe kontrata e vlefshme deri në fund të sezonit, bënë që të mbetej në “Camp Nou” të paktën edhe për këtë sezon. Nën drejtimin e Ronald Koeman, Barcelona duket se është rikthyer të bëjë një lojë argëtuese dhe të shënojë shumë gola, […]

Shqipëria ka harruar si shënohet. Kuqezinjtë “thatë” edhe në Lituani, vetëm barazim pa gola

Shqipëria ndryshon sjellje. Më shumë grintë dhe raste, por sërish nuk arrin të gjejë rrugën e rrjetës, duke barazuar pa gola edhe në transfertën e Lituanisë në Ligën e Kombeve. Ky ishte barazimi I dytë radhazi, ndërsa në tre ndeshjet e fundit kuqezinjtë kanë shënuar edhe një humbje. Disa raste të pastra për shënim dhe […]

Shuhet ëndrra europiane, Tirana zhgënjen në play-off, bardheblutë dorëzohen 3-0 ndaj Young Boys

Ëndrra europiane e Tiranës shuhet në play-off. Kampionët e Shqipërisë dorëzohen pa kushte në transfertën e Young Boys, duke dalë nga fusha me humbjen 3-0. Pas emocioneve të minutave të para ku rrezikoi seriozisht të pësonte, Tirana merr veten dhe mundohet të vendosë ritmin e saj në ndeshje. Të besuarit e Egbo provojnë të shtyjnë […]

Covid-19 rikthehet në Superligë, pozitiv kapiteni i Vllaznisë, Erdenis Gurishta

Covid-19 rikthehet në Superligë. Dyshimet janë konfirmuar dhe kapiteni i Vllaznisë, Erdenis Gurishta ka rezultuar pozitiv me Coronavirus. Mesfushori ishte izoluar që fillim të javës pasi kishte temperaturë, ndrësa testi me tampon i zhvilluar ditën e mërkurë ka dhënë përgjigje pozitive. Futbollisti do të qëndrojë në karantinë.

VIDEO/ Novak Djokoviç skualifikohet nga US Open, goditi zyrtaren me top tenisi

Tenisti serb Novak Djokoviç është skualifikuar në US Open. Në fakt, ai nuk ka ikur nga një humbje e mirëfilltë, por nga një vendim për ta përjashtuar. Ai goditi gabimisht një zyrtare jashtë fushës me top tenisi në fytyrë, dhe ajo për disa momente ishte në gjendje të rëndë duke e patur të vështirë të […]

VIDEO/ Teuta shkëlqen në Europa League, fiton 2-0 dhe kualifikohet në raundin e tretë

Teuta vazhdon rrugën e saj në Ligën e Europës. Skuadra durrsake siguroi kualifikimin për në raundin e tretë eliminator, pasi fitoi në shtëpi 2-0 ndaj Beitar Jeruzalem. Një paraqitje e shkëlqyer për të besuarit e Edi Martinit, që kaluan shumë shpejt në epërsi me Krasniqin që në minutën e 6-të. Me epërsinë minimale të të […]

VIDEO/ Tensione në Barcelonë, tifozët ‘pushtojnë’ stadiumin ‘Camp Nou’

Tifozët e Barcelonës nuk pajtohen kurrsesi me faktin se Lionel Messi do të largohet nga skuadra. Mbështetësit e klubit balugran janë mbledhur sërish përpara stadiumit “Camp Nou” mbrëmjen e djeshme, duke i kërkuar presidentit, Bartomeu, largimin. Madje disa tifozë kanë shpërthyer derën kryesore të stadiumit, duke hyrë në brendësi të tij. Në ambientet e stadiumit […]

Shtatë skuadra shqiptare luajnë sot në Ligën e Evropës

Sot pritet të jetë dita e skuadrave shqiptare në Ligën e Evropës. Kukësi, Laçi, Teuta, Shkupi, Shkëndija, Renova e Gjilani pritet t’i zhvillojnë ndeshjet e tyre në Evropa Ligë. Duke filluar nga ora 16:30,  Teuta do nis ndeshjen ndaj Beitar Jerusalem (Izrael) në Niko Dovana. Ndërsa, Renova, Shkupi dhe Shkëndija do të luajnë duke filluar […]

Tirana është gati për debutimin në Champions, ja formacioni i zgjedhur nga Emanuel Egbo

Numërimi mbrapsht ka nisur. Në orën 19;00 Tirana zbret në fushën e lojës për ndeshjen e parë në Champions League. Kampionët shqiptarë luajnë në transfertë kundër Dinamo Tbilis, një rival i vështirë po jo I pakalueshëm për bardheblutë që kërkojnë të shkojnë sa më larg në turneun më të rëndësishëm të futbollit europian për klube. […]

VIDEO/ Fitorja e shekullit, Bayerni ja mbledh 8-2 Barcelonës

Në “Estadio da Luz” të Lisbonës u luajt çerekfinalja e Champions League mes Barcelonës dhe Bayern Munchen. Askush nuk do ta besonte para kësaj supersfide se rezultati final do të ishte 8-2 për kampionët e Gjermanisë. Pritej një ndeshje e ekuilibruar, nga dy ekipet që kishin fituar 10 herë të dy bashkë Championsin (5 herë […]

Lioni bën surprizën e madhe ndaj Juventusit, Reali eliminohet nga City

U luajtën mbrëmjen e sotme dy takimet e kthimit të vlefshme për 1/8-at e finaleve të Champions League mes Juventus-Lion dhe Manchester City-Real Madrid. Manchester City dhe Lioni siguruan biletat për në çerekfinale. Juventusi kishte humbur 1-0 ndeshjen e parë në Francë dhe synonte përmbysjen. Në fakt, bardhezinjtë fituan 2-1, por nuk i mjaftoi për […]

Lojrat Olimpike; Vendoset data e re pas shtyrjes nga koronavirus

Lojrat Olimpike tashmë të shtyra të Tokio-s 2020 do të mbahen nga 23 korrik deri më 8 gusht të 2021-it, konfirmon Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC). Marrëveshja për datën e re është arritur të hënën, shkruan CNN, pas një dakordësimi midis IOC-së, organizatorëve të Tokyo 2020, qeverisë japoneze dhe Komitetit Paraolimpik Ndërkombëtar. Të parashikuara për t’u […]

3 gola për 3 pikë, Sormani shijon fitoren e parë, Partizani rikthehet tek fitorja

Në Gjirokastër ishte mbase treni i fundit i Partizanit për ti mos dalë përpara kohe nga beteja për titull. Të kuqtë mund të marrin më në fund pak frymë pas një momenti shumë të vështirë, ku mes kampionatit dhe Kupës kishin pësuar 3 humbje radhazi. Adolfo Somani shijon pikët e para përballë Luftëtarit në një […]

Me zemër të thyer Neymar mori lajmin për vdekjen e Kobe Bryant – shënoi më pas gol dhe ia dedikoi legjendës së basketbollit

Neymar e ka marrë me shumë pikëllim lajmin e vdekjes së Kobe Bryant. Ylli brazilian ishte duke luajtur në përballjen që Paris Saint-Germain e fitoi 2-0 në udhëtim ndaj lilës në kuadër të javës së 21-të në Ligue 1. 27-vjeçari ishte njoftuar se legjenda e basketbollit ka humbur jetë në një aksident me helikopterin me […]

Kobe, më i madh se basketbolli – lamtumira e hershme e legjendës që bëri botën ta dashurojë basketbollin

|- “Kërkuat të luftoja, ua dhashë zemrën time”, Kobe Bryant – Kobe është më shumë se basketbolli. Sepse nuk janë thjeshtë atletë ata që i bëjnë miliona njerëz të dashurojnë sportin dhe të jenë sportistë. Nuk janë thjesht sportistë ata që ndihmojnë sportistët tjerë të ngriten – ata janë njerëz të mëdhenj që nuk vdesin […]

Unitedi konsideron transferimin e Cavanit, por nuk dëshiron ta përsërit gabimin me Alexis Sanchezin

Manchester Unitedit i është ofruar sulmuesi i Paris Saint-Germanin, Edinson Cavani, këtë muaj dhe Djajtë e Kuq janë duke konsideruar transferimin e tij. Sipas mediumit britanik The Telegraph, Unitedi po konsideron mundësinë e nënshkrimit të Cavanit, por janë të kujdesshëm të mos përsëritin gabimet e bëra me Alexis Sanchez. Cavani është jashtë kontratës me PSG-në këtë […]

Unitedi është klubi i tretë më i pasur në botë, por e ardhmja nuk duket e ndritur

Manchester United e mbylli dekadën si klubi i tretë më i pasur në botë dhe më i pasur në Angli, por duket se e ardhmja nuk ka plane të mira për ta. Djajtë e Kuq fituan rreth 700 milionë euro nga të ardhurat e marketingut, markave të njohura televizive dhe me sponzorët, duke u parakaluar […]

Bayerni rivalizon skuadrat angleze për Zahan

Wilfried Zaha është bërë njëri nga sulmuesit më të kërkuar në Angli. Sulmuesi nga Bregu i Fildishtë ka pasur formë shumë të mirë në vitet e fundit me skuadrën angleze Cyrstal Palace. Kjo ka bërë që pas tij të vihen skuadrat e mëdha si Chelsea, Arsenal e Tottenham Hotspur. Por së fundmi në garë për […]

Shqipëria nuk ia del të shkojë ne finale, Italia triumfon pas penalltive

Ka përfunduar gjymëfinalja e parë në turnen e bamirësisë. Shqipëria nuk ka arritu të kalojë në finale të këtij eventi. Kuqezinjtë u mposhton nga Italia pas goditjeve të penalltive. 30 minutat e ndeshjes përfunduan me rezultatin e barabartë 1-1, falë golave të Espozitos dhe Bogdanit, ndërkohë që italianët triumfuan me penallti 3-2. Për kuqezinjtë gaboi […]

EFL Cup/ Man City me një këmbë drejt finales, mposht në derbi Man United

Manchester City është me një këmbë drejt kualifikimit në finale të EFL Cup. Të besuarit e Pep Guardiolës mposhtën me rezultatin 3-1 Manchester United në ndeshjen e parë gjysmëfinale e cila u zhvillua në “Old Trafford”. ‘Citizens’ kaluan në avantazh pas 17 minutave lojë, kur Bernardo Silva shënoi një nga golat më të bukur në […]

Tirana “fluturon” sërish me Bathën e Torasën, Flamurtari është i pafuqishëm

Me entuzismin e derbit të fituar, Tirana priste Flamurtarin e vendit të fundit me objektin tre pikët për të ruajtur hapin e Kukësit të vendit të parë dhe për të përfituar nga frenimi i grupit të madh të ndjekësve. Të besuarit e Emanuel Egbos bëjnë mirë detyrat e shtëpisë, ndonëse vuajnë disi pasi e marrin […]

Intrigë europiane për Haaland, të gjithë duan biondin e Salzburg!

Erling Haaland shihet nga pjesa më e madhe e klubeve europiane si sulmuesi i së ardhmes, të gjithë e duan pasi raporti çmim-cilësi është perfket. Haaland është vetëm 19 vjeç por gjatë këtij sezoni ka konfirmuar se është gati të luaj në nivele të larta. Ajo që josh më shumë, është çmimi që Haaland ka […]

Dybala kërkon largimin nga Juve, ja pse

Paulo Dybala nuk ndjehet më pjesë e projektit të Juventusit dhe nuk ka gjetur mënyrën e duhur për të luajtur bashkë me Cristiano Ronaldon, ndaj po mendon largimin nga bardhezinjtë. Mediat italiane raportojnë se sulmuesi argjentinas ka pakënaqësi edhe me trajtimin që i ka bërë trajneri Allegri, duke e lënë shpesh herë jashtë dhe duke […]

Futbolli në zi! Mbetet pa jetë sulmuesi 28-vjeçar

Një aksident i rëndë automobilistik i ka marrë jetën Josef Sural, sulmuesit të Alanyaspor dhe përfaqësueses çeke. Futbollisti ndodhej në një minibus së bashku me disa futbollistë të tjerë të ekipit Alanyaspor, të cilët po ktheheshin pas transfertës ndaj Kajserispor. Po gjatë rrugës, minibusi u përfshi në një aksident fatal dhe Sural u dërgua menjëherë […]

City ofertë faraonike për talentin Brazilian

Manchester City gjen pasuesin e Gabriel Jesus. Sipas asaj që shkruajnë mediat britanike, “Qytetarët” janë futur në garë për sulmuesin e ri të Gremio, Everton. Futbollisti 23 vjeçar konsiderohet si futbollisti më i talentuar aktualisht në kampionatin brazilian dhe Gremio e vlerëson kartonin e tij me 90 milionë euro. Gjithsesi, kriza që ka kapur klubin […]

Pochettino shpreson për rikthimin e Kane, lë gjithçka të hapur

Harry Kane kishte pësuar një lëndim të rëndë në ndeshjen e parë çerekfinale kundër Manchester City, dëmtim ai që ia pamundësoi paraqitjen në ndeshjen e kthimit. Sulmuesi anglez do të mungojë edhe në ndeshjen që Tottenham e luan në kuadër të Premierligës, por trajneri i Spurs është i mendimit se lojtari mund të kthehet për […]

Briken Calja ‘shpërthen’ në Facebook: Asnjë urim nga…

Peshëngritësi shqiptar, Briken Calja, i cili ka fituar 4 medalje të arta dhe 2 të argjendta në Europë në 2 vitet e fundit, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, ku shpreh indinjatën pasi mendon se nuk ka marrë vëmendjen e duhur nga institucionet e shtetit dhe media. Ai shkruan se në një vend […]

Manchester United/ Pogba do 30 milion euro në sezon që të qëndrojë

Plas te Manchester United, Pogba do 30 milion euro në sezon që të qëndrojë Mes Pol Pogbasë dhe Manchester United papritur ka nisur një krisje e re, pas asaj të ndodhur në epokën “Jose Murinho”. Me sa duket, lajmet që vijnë nga Spanja dhe që flasin për interesimin e Realit të Madridit, pas ftesës së […]

Prishtina shkatërron Lirinë!

Prishtina shënoi fitore të thellë me rezultat 3:0 përballë Lirisë nga Prizreni, në ndeshjen që u zhvillua në stadiumin ‘Fadil Vokrri’ në Prishtinë.  Përballja e rivalëve të vjetër u karakterizua me lojë të mirë, por Prishtina ishte shumë më e mirë. Bardhekaltrit shkatërruan me gola rivalin e vjetër, duke e thelluar edhe më shumë në […]

Strakosha i pathyeshëm përballë Interit, Lazio bën surprizën e madhe në ‘San Siro’

Interi luajti në “San Siro” me Lazion ndeshjen e vlefshme për javën e 29-të të Serie A. Me golin e shënuar në pjesën e parë nga Milinkovic-Savic, Lazio mposht Interin brenda në shtëpinë e tij, ku Strakosha ishte një nga heronjtë, duke e ruajtur të paprekur rrjetën. Skuadra laciale surprizoi zikaltrit në minutën e 13-të, […]

Ronaldo e thotë me gojën plotë

https://youtu.be/m3AeqZhrWv0 Cristiano Ronaldo njihet si një ndër sportistët më të popullarizuar në botë, falë trofeve kolektiv dhe individual të fituar gjatë karrierës së tij. Ylli portugez është përdorues i rregullt i rrjeteve sociale dhe shpeshherë mund ta shohim ‘live’, teksa ndjekësit e tij janë të panumërt. Kur është puna te ndjekësit e tij, nuk mungojnë […]

Befason Lionel Messi: Dua të largohem nga Barcelona

Lionel Messi ka befasuar kur ka thënë se do të dëshironte të largohej nga skuadra e Barcelonës. Pesë herë fituesi i ‘Topit të Artë’ ka thënë se do të donte që të përfundonte karrierën në Amerikën Jugore. Gjithsesi ai ka thënë se largimi i tij nga Barcelona nuk është akoma në planet e tij, edhe […]

Zyrtare/ Ja si do të rreshtohet Shqipëria e Bulkut ndaj Andorrës

Në orën 20:45 kombëtarja shqiptare do të përballet me Andorrën në ndeshjen e dytë të eliminatoreve të Euro 2020. Kuqezinjtë vijnë pas një humbje përballë Turqisë, që si pasojë solli edhe shkarkimin e Panuccit. Drejtimin e kombëtares e ka marrë tashmë përkohësisht Ervin Bulku dhe Sulejman Mema, të cilët tashmë kanë publikuar edhe formacionin zyrtarë […]

Zyrtare: FSHF shkarkon trajnerin e Kombëtares, Christian Panucci

Federata Shqiptare e Futbollit njoftoi se “ditën e sotme ka ndërprerë zyrtarisht bashkëpunimin me trajnerin Christian Panucci. E falenderojmë trajnerin Panucci për punën e zhvilluar deri më tani dhe i urojmë suksese në vazhdimin e karrierës”, deklaroi FSHF-ja dhe bëri të ditur se “Ekipi kombëtar në ndeshjen e dytë zyrtare eliminatore kundër Andorrës në transfertë do të […]

Berisha e akuzoi se vodhi shtëpinë e Benzemas, reagon drejtori

Berisha sot ka bëre një denoncim të bujshëm një ditë më parë ku ka thënë se dy drejtorë të emëruar nga qeveria e Edi Ramës janë në burg në Spanjë pasi akuzohen për vjedhje. Sipas denoncimit të bërë publik nga Berisha, dy drejtorët në fjalë akuzohen për vjedhjen e shtëpisë së yllit të Real Madridit, […]

“Plas” te Milani, Kessie godet shokun e skuadrës

Incidenti ndodhi në momentin kur Kessie la fushën e lojës Contin. Ende nuk dihet ende se çfarë i ka revoltuar dy futbollistët me njëri-tjetrin, por pritet që ndaj tyre të merren masa. https://youtu.be/WElEU0liu88

Panucci: Ndryshojmë stil loje, dalim të dytët

Pas dështimit në Ligën e Kombeve, në prag të startit të ndeshjeve eliminatore për “Euro 2020”, trajneri i kombëtares shqiptare Christian Panucci u shpreh se në lojën e kombëtares do të ndryshojë stili i lojës, ndoshta duke filluar që nga ndeshja me Turqinë. “Ndryshojmë stil loje, ndoshta duke filluar që nga Turqia. Duhet të ndryshojmë […]

Interi synon te festojë 111-vjetorin me 3 pikë, Fiorentina-Lazio sfidë e paparashikueshme!

Një dielë që premton shkëndija në Serie A. Kampionati italian kulmon këtë të dielë me disa sfida shumë interesante që do të keni mundësi t’i ndiqni live në Supersport. Në orën 15:00 vëmendja më e madhe do të jetë te Interi. Në praninë e rreth 65 mijë tifozëve, futbollistët zikaltër do të përpiqen të nderojnë […]

Bayern shkatërron Gladbach, Lewandowski hyn në podiumin historik

Bayern Munich ka mposhtur 5-1 Borussia Monchengladbach e vendit të katërt në Borussia-Park. Bavarezët mbeten në vend të dytë të renditjes së Bundesliga-s, por me pikë të barabarta me Borussia Dortmund, që ka një golavarazh më të mirë. Ishte Martinez ai që zhbllokoi rezultatin që në minutën e 2’ të ndeshjes teksa Thomas Muller, i […]

Majlinda Kelmendi fiton tjetër medalje të artë

Xhudistja nga Kosova, Majlinda Kelmendi, ka fituar edhe një medalje të artë në Duseldorf të Gjermanisë. Kelmendi ka mposhtur me ippon kundërshtaren nga Mongolia, Sosorbaram Lkhagvasure. Lajmin për fitoren e Kelmendit e ka bërë të ditur trajneri i xhudos, Driton Kuka në një postim në rrjetin social, Facebook. “E artë!”, ka shkruar mes tjerash Kuka […]

Kushëriri i Emiliano Sala ngre dyshime për vdekjen e futbollistit

Matias Gati, kushëriri i sulmuesit argjentinas Emiliano Sala, i cili ndërroi jetë pas rrëzimit të avionit, shprehet se Sala është vrarë. “Emilianon e kanë vrarë. Në këtë histori ka disa gjëra që nuk kanë kuptim, është bërë gjithçka në mënyrë shumë të ngutshme. Dua të kuptoj se përse është detyruar të ngjitej në atë avion. […]

PSG detyrohet ta shes talentin Neymar

Paris Saint-Germain mund të jetë i detyruar që të bëjë disa ndryshime të mëdha në verë. PSG do të detyrohet që t’i shet disa lojtarë në verë, në mënyrë që ta rikthej bilancin pozitiv në rregullin financiar. Sipas ‘The Times’, skuadra franceze ka një mosbalancim prej 150 milionë eurove në rregullin financiar, andaj rrezikon të […]

Princi saudit synon ta blejë Manchester Unitedin, gati………..

Muhammed bin Salman është gati të paguajë 4.3 miliardë euro për të marrë klubin më me shumë trofe në Angli. Sipas mediave angleze, princi, familja mbretërore e të cilit zotëron një pasuri prej 970 miliardë euro, shpreson se kjo ofertë është joshëse për familjen amerikane Glayser, e cila zotëron gjigantin nga ‘Old Trafford’. Bin Salman […]

Mourinho “rrjep” edhe United, u merr 20 milionë sterlina për shkarkimin

Duhet të mendohesh mirë para se të punësosh Mourinho. Ky është mësimi që kanë marr Chelsea, Real Madrid dhe Manchester United nga Jose Mourinho. 20 milionë sterlina është shifra e frikshme që “Djajtë e Kuq” kanë paguar për shkarkimin nga puna të portugezit, pas humbjes 3-1 në muajin dhjetor i ka kushtuar vërtetë shumë klubit […]

Si u kthye muaji i mjaltit i futbollistit në një makth dëbimi

Bankok – Muaji i mjaltit që futbollisti i Bahreinit, Hakeem al Araibi dhe gruaja e tij kishin shpresuar ta kalonin në Tajlandë vitin e kaluar nuk shkoi siç e kishin planifikuar. Ndërsa 25-vjeçari që kishte status refugjati në Australi, shkoi në Bankok në 27 nëntor, policia tajlandeze e emigracionit ishte duke e pritur dhe e arrestoi […]

Marcelo zbulon një sekret të madh të Ronaldos

Marcelo ka dhënë një intervistë për Esporte Interativo, duke zbuluar edhe momentin kur Cristiano Ronaldo vendosi të largohej nga Real Madridi. Braziliani dhe portugezi janë të njohur për raportet e tyre të mira para se numri 7 të bashkohet me Bianconerët në verën e kaluar. “Ne ishim duke u stërvitur për finalen e fundit të […]

Interi kërkon “skonto” për lojtarin e Kombëtares Shqiptare

Interi ka pasur shumë telashe gjatë viteve të fundit me lojtarët e krahut të djathtë, teksa në 12 vite janë provuar plot 20 të tillë, ku përveç brazilianit Maikon, të gjithë kanë stonuar. Në verë, me marrjen e Vrsaljkos nga Atletiko Madrid, u shpresua që situata më në fund të stabilizohej, parë dhe paraqitjet e […]

Kelmendi/ Fiton medaljen e artë në Izrael

Xhudistja nga Peja ka fituar medaljen e artë në Grand Prix të Tel Avivit, eveniment që ka nisur sot. Kampionia olimpike e ka mposhtur në finale izraeliten Gili Cohen për ta fituar medaljen e parë për vitin e ri. Majlinda e kaloi setin e parë pa luftë në kategorinë deri 52 kilogramë, kurse në atë […]

Futbolli shqiptar në zi

Sporti shqiptar në zi. Ish-futbollisti i Dinamos dhe i ekipit tonë Kombëtar, Vasillaq Zëri, ndahet nga jeta në moshën 66-vjeçare. Ish-lojtari i Kombëtares vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë. Vasillaq Zëri ka qenë “Nderi i Futbollit Shqiptar”, titull i dhënë nga FSHF-ja.

Mourinho kërkon Xherdan Shaqirin tek Manchester United

Të dielën me dy golat e tij në Anfield Road vetëm pak minuta pasi kishte hyrë në fushë, fundosi akoma më shumë Manchester United dhe i dha fitoren Liverpoolit të tij, që u ngjit sërish në krye të Premier League. Xherdan Shaqiri ishte padiskutim heroi i The Reds në derbin e Anglisë ndaj Manchester United. […]

2 gola spektakolarë, Shaqiri hero në derbin anglez

Liverpooli luajti në “Anfield Road” kundër Manchester United sfidën e javës së 17-të në Premierligë. Skuadra e Jurgen Klopp fitoi me rezultatin 3-1, duke u ngjitur në krye të renditje, me 1 pikë më shumë se Manchester City. “The Reds” kaluan në avantazh në minutën e 24-t me anë të Mane, por Lingard në të […]

UEFA dënon dhe kërcënon Milanin: Përjashtohesh nga Europa nëse…

Milani është dënuar nga UEFA me 12 milionë euro dhe rrezikon përjashtim nga garat evropiane për klube për shkak të thyerjes së rregullave të Fair Playt Financiar (FFP). Por paneli i UEFA-s ka lëshuar edhe mesazhin kërcënues “nëse klubi kuqezi nuk rregullon bilancin deri në 30 qershor 2021, atëherë do të përjashtohet nga kompedicionet europiane […]

Fitore të rëndësishme nga LA Lakers dhe Houstoni

Los Angeles Lakers kanë shënuar fitore të rëndësishme në shtëpi ndaj Dallas Mavericks me rezultat 114-103. Sfida ishte e ngushtë në disa perioda të caktuara të saj, duke parë edhe kualitetin e skuadrës teksane. Megjithatë LeBron James me 28 pikët e tij ishte i pandalshëm duek kontribuar në fitoren e ekipit të tij, ku po […]

Gjimshiti pranon: Një hap nga lamtumira, ja pse qëndrova!

Mbrojtësi i përfaqësueses së Shqipërisë, Berat Gjimshiti, që aktivizohet në Seria A me skuadrën e Atalantës, në një intervistë të dhënë për “Corriere di Bergamo” ka folur për disa tema të ndryshme, ndër të cilat ka treguar edhe për faktin që ishte shumë pranë lamtumirës nga klubi, por ka qëndruar vetëm pas insistimit të trajnerit […]

Ndjesi “derbi” në Kamza-Kukësi, Laçi sfidon Kastriotin

Java e 14-të e Superiores mbyllet sot me dy sfida mjaft interesante ku padiskutim spikat i ashtuquajturi derbi mes Kamzës dhe Kukësit për vetë numrin e lartë të kuksianëve që jetojnë në këtë zonë të madhe të periferisë së Tiranës. Në një stadium të tejmbushur sot në orën 14:00 parashikohet një duel i nxehtë për […]

Shqipëri 1-0 Uells, Shqipëria shënon me penallti

Shqipëria luan ndaj Uellsit miqësoren e “Elbasan Arenës”, një sfidë ku kuqezinjtë do kërkojnë të paktën të kthejnë fytyrë, pas asaj humbje poshtëruese 0-4 ndaj Skocisë, vetëm tri ditë më parë. Trajneri Kristian Panuçi i beson sërish portën Berishës, ndërkohë që Mavraj e Ismajli e nisin si qendra e mbrojtjes. Në sulm për të kërkuar […]

Humbja drastike, Mavraj kërkon falje para shqiptarëve

“Nuk i kreva detyrat e mia si kapiten dhe si model. Kërkova falje, ndaj shokëve dhe trajnerit. Besoj se ndjesa ime është pranuar, kemi bërë gabime në të shkuarën, por duhet të jemi të bashkuar”- kështu ka deklaruar sot në një deklaratë për mediat kapiteni i Kombëtares Mërgim Mavraj. Largimi i Panuçit? Mavraj: Nëse ndodh […]

Pagat vjetore, ja shifrat marramendëse që paguajnë klubet

Barcelona shpenzon më shumë se çdo klub tjetër në botë për rrogat e futbollistëve. Në bilancin e tyre përfundimtar duhet të nxjerrin nga arkat e klubit për në llogaritë bankare të futbollistëve 487 milionë euro Diçka e tillë bën që të parakalojnë edhe gjigantët e Premier Ligës së Mançester Junajtid apo Mançester Siti. Katalanasit janë […]

Ja modelet e flokëve më të çuditshme të lojtarëve

Është më se e qartë që futbollistët janë edhe ikona të stilit. Në fushën e blertë, mundësitë janë të pakta për të treguar stilin, kjo për shkak se uniforma është e njëjtë për të gjithë. Zgjidhja e lojtarëve? Modeli i flokëve. Neymar u komentua aq shumë në Kampionatin Botëror për flokët e tij bjondë, sa […]

Madridi lejon atletët kosovarë të përdorin flamurin dhe himnin

Spanja do të autorizojë atletët kosovarë që të përdorin simbolet e kombit të tyre (flamur, himn), që nuk njihen nga Madridi, gjatë garave ndërkombëtare të organizuara në territorin e saj, njoftoi sot Komiteti Olimpik Spanjoll (COE), duke iu përgjigjur kështu një kërkese të CIO-së (Komiteti Ndërkombëtar Olimpik). “Qeveria spanjolle do t’i japë viza të rregullta […]

Ronaldo shkëlqen në fushë, Georgina në tribunë

Futbllisti Cristiano Ronaldo u rikthye me gol në “Champions League” pas dënimit që mori në ndeshjen ndaj Valencias edhe pse Juventusi humbi në këtë takim. Portugezi shënoi golin e parë në “Juventus Stadium” për bardhëezinjtë kundër Manchester United, ndeshje e mbyllur 1-2. Por ndërkohë që sulmuesi shkëlqente në fushën e gjelbër, në tribunë kishte një […]

Edhe Real Madridi pas Suso

“Calciomercato” raporton se së fundmi kësaj gare i është bashkuar edhe gjiganti i La Liga-s, Real Madridi. Sezonet e fundit, Suso ka qenë padyshim lojtari më i mirë në kampin e “rosonerëve”. Këtë punë ai e ka vazhduar edhe këtë sezon nën  urdhrat e Gennaro Gattusos. Ai ka regjistruar katër gola dhe ka shtuar shtatë […]

E lëndoi i vëllai, Arlind Ajeti pushon së paku dy muaj

Arlind Ajeti nuk do të mund të luajë futboll për pjesën e mbetur të vitit 2018. Shkak është i vëllai i tij, Albiani i cili e dëmtoi gjatë një dueli në fushë. Ditën e djeshme u luajt takimi Grasshopers – Bazel, ku vëllezërit për herë të parë u vunë përballë njëri-tjetrit. Pas një përplasje midis […]

Kaos në Itali, rrezikon të kompromentohet Serie B

E pabesueshme ajo që ndodh në Itali. Dukej sikur futbollit i katër herë kampionëve të botës do të niste rindërtimin dhe zgjedhja e presidentit Gravina në krye të federatës çonte në këtë drejtim. Por, ka ndodhur e papritura e madhe. Serie B (por, si reflektim, edhe Serie C) 2018-2019 vazhdon që të mos ketë paqe: […]

Modriç dhuratë speciale për politikanin shqiptar

Luka Modriç po kalon vërtet një moment të artë në futboll teksa shumë nuk ngurrojnë ta quajnë lojtari më i mirë në botë. E kështu e ka quajtur edhe numri një i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli i cili ka marrë edhe një dhuratë speciale nga kroati. Veseli ka postuar një foto në […]

Vidal godet me shishe një person, por e pëson keq

Arturo Vidal e ka të pamundur të qëndrojë larg telasheve. Në Gjermani, është mbajtur një gjyq për mesfushorin e Barcelonës dhe në mungesë të tij, është marrë një vendim në mungesë. Kiliani ka marrë një gjobë të majme që kap vlerën e 800 mijë eurove. Shkak për këtë, është bërë një sherr që ka ndodhur […]

Momenti qesharak në ndeshjen e Kamzës, topi përfundon në ballkonin e shtëpisë

Kamza barazoi ndaj Flamurtarit me rezultatin 2-2, në takimin e vlefshëm për javën e 8-të të Kategorisë Superiore. Përveç se golave dhe lojës së bukur, në këtë përballje nuk munguan as momentet gazmore. Për shkak se stadiumi është shumë pranë pallateve, një top gjatë ndeshjes, përfundoi në njërin prej ballkoneve të tyre. Një vajzë u […]

Policia e SHBA ‘qetëson’ Ronaldon: Nuk po hetohet për përdhunim!

Dalin detaje të reja të rëndësishme në lidhje me rastin, që prej më shumë se një jave ka pushtuar mediat e të gjithë botës: përdhunimi i supozuar, i cili ka ndodhur në një hotel të Las Vegas-it në vitin 2009. Bëhet fjalë për akuzën e Kathryn Mayorga ndaj Cristiano Ronaldos. Për të siguruar elemente të […]

Akuza për përdhunim, çfarë ndodhi mes Ronaldos dhe ish-gruas së shqiptarit

Ditët e fundit ka bërë bujë në mediat ndërkombëtare skandali i Cristiano Ronaldos i cili akuzohet nga një 34-vjeçare për përdhunim. Vetëm para pak çastesh është publikuar edhe videoja që po bën xhiron e rrjetit ku shihen momente intime mes Ronaldos dhe Morgan, teksa pijnë dhe kërcejnë në ambientet e një clubi. Lajmi i përdhunimit […]

Sfida kundër Shqipërisë, Izraeli publikon listën e futbollistëve të grumbulluar

Trajneri i përfaqësueses së Izraelit, Endi Hercog, ka bërë publike listën për dy ndeshjet e tetorit që luan në Ligën e Kombeve dhe që janë përcaktuese tashmë për fatet e grupit dhe pozicionin që do të kenë kombëtaret. Izraeli luan fillimisht në shtëpi ndaj Skocisë e më pas ndaj Shqipërisë, në dy sfida të cilat […]

Neymar “show”, PSG shkruan historinë në 45 minuta

Paris Saint-Germain ka marrë tri pikët e para në fazën e grupeve të Champions League teksa ka mposhtur Crvena Zvezda me rezultatin e thellë 6-1 në Parc des Princes. Skuadra e Tuchel ka reaguar me karakter pas disfatës me Liverpool në ndeshjen e parë, duke shkatërruar serbët e pashpresë. Pasi disa tentativave të Kylian Mbappe, […]

Java e tetë në Ipko Superligë starton sot me ndeshjen Ferizaj-Drenica

Sezoni 2018/19 në Ipko Superligën e Kosovës në futboll ka filluar me shumë befasi. Java e tetë në kampionatin elitar të futbollit në vendin tonë fillon me ndeshjen mes Ferizajt dhe Drenicës. Të dy ekipet në këtë sezon kanë hasur në disa vështirësi dhe shumë ndryshime të formë, gjë që e bën përballen e tyre […]